ACCUMULATOREN. Fa. Gebr, Boeren. - pnrnrgTTm S-Bosch. Gemengd Nieuws. Buitenland. Sport. Nieuws uit Neusden. Reclame. R, deRooij-Bourgonjen Marktberichten. Starter— en Veriichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Het yubilenm van de Koningin. Het huldeblijk, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm aan H. M. de Koningin «al aanbieden, bestaat alt een in vflf deelen gebonden albam, wearla voorkomen vier en dertig duizend handteekenlngen van Vrijwilligers en van leden der LandstormaCommlss!ëo. Het eerste deel bevat achtereenvol gens: De opdracht van den Bijzonderen Vrijw lligen Landstorm. De Oorkonde van Aanbieding. De handteekenlngen van do Nationale Landstorm Commis sie. Een historisch overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het instituut. Een kaartje, aangevende de grenzen der Landstorm-Verbanden. De handteekeningen van de korpsen »motordtenst<, „vaartuigendlensl* en >>spoorwegdienst<, en de handteeke ningen der Vr^wllllgers uit de Verban den Friesland, Groningen, Drenthe, Vollenhovc, Twente en De IJssel. De overige Verbanden zijn verdeeld over het 2e, 3e en 4e deel en bevatten eveneens de handteekeningen der Vrij willigers. Vóór de handteekenlngen der Vrtyw van elk Verband zijn die van de leden der Gewestelijke Commissie in het Ver band geplaatst, waarboven het wapen der provincie, c.q. de wapens van een drietal belangrijke plaatsen in het Ver band zijn aangebracht. Het vijfde deel hoadt In een verza meling fotografiën, welke op den Bijz. Vrijw. Landstorm en op de Vrijwillige Laadstormkorpses motordiens!, vaar- tulgendienst en spoorwegdienst betrek king hebben. De aanbieding zal plaats hebben op 6 September ten Paleize te Amsterdam, waarbij de Voorzitter der Nat. Land storm-Commissie, de heer L. E. Day maer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de gevoe lens zal vertolken, waarmede de Bflz. Vrtjw. Landstorm jegens H. M. en Haar Huls is bezield. De deputatie, welke hierbij zal tegen woordig zijn, wordt gevormd door de leden der Nationale Landstorm Com missie, tachtig leden van Gewestelijke Commissiën en twintig Vrijwilligers van verschillenden rang. Het album is vervaardigd door de Gebr. Grevenstuk, hof-calllgrafan te Amsterdam, dezelfde firma welke ter gelegenheid van het huwelgk van H.M. het album beeft ontworpen, hetwelk destijds aan H. M. is aangeboden. De uitvoering van het omvaagrike boekwerk is geheel in overeenstemming met de groote innerlijke waarde en beteekenis, welke hierin gelegen zijn, dat een zoo groot aantal Vrijwilligers uit alle plaatsen des lands in de ge legenheid kon worden gesteld, met hunne handteekenlng de eenmaal afge legde verklaring te bezegelen. Door Gedeputeerde Staten der Provincie Noordbrabant is aan H. M de Koningin 't navolgende adres van hulde aangeboden Aan Hate Majesteit WILHELMJNA, Koningin der Nederlanden. Mevrouw, Voordat de Staten van Noordbrabant hunne werkzaamheden der jongste zomerzitting besloten, naar oude zede, met een uitroep die getuigt van hun trouw en aanhankelijkheid aan de Vorstin des lands, droegen zij ons op, bij Uwer Majesteit's zilveren regeerings- jubileum een adres van hulde tot Haar te richten. Het Is ons een hooge eer, als dra gers van het vertrouwen der Noord- Brabantsche bevolking, haar gevoelens te mogen vertolken op den feestdag, die Nederland's verbond met het Huis van Oranje zal doen schitteren in nieuwen luister. Onweerstaanbaar dringen zich thans aan ons op de herinneringen aan de uren, welke Uwe Majesteit in ons mid den heeft doorgebracht. Wij hebben in onzen geest de woorden bewaard, gesproken bij blijde begroetingen, wanneer Noordbrabant Uwe Majesteit huldigen mocht, in 1894 en 1895 als de hoop des vaderlands, onder leiding van Hare geëerbiedigde Moeder en Regentes; in 1904 als gade aan de zijde van Haren Gemaalin 1918 als Vorstin van een volk, dat zich geluk kig gevoelde te midden van wereld tumult en oorlogsstormen den vrede te hebben kunnen bewaren. Reeds in 1895 gaf de voorzitter van ons college aan Uwe Majesteit de plechtige verzekering, dat de Noord- brabanters van allen rang en stand, van heeler harte zouden bijdragen om de moeilijke taak, welke Haar wachtte door liefde en steun te verlichten dat hier de oude, trouwe gehechtheid aan het Oranjehuis voortleefde In aller harten. De verzekering, toen aan Uwe Ma jesteit gegeven, hernieuwen wij, nu een tijdperk van vijf-en-twintig jaren Haar de volle zwaarte van den last der koningskroon heeft doen kennen. Onverzwakt zijn de gevoelens van genegenheid, waarmede Brabant een maal zijn toekomstige Koningin be groette gegroeid en door den nood der jaren van den wereldoorlog ver sterkt de gehechtheid en de trouw aan het Oranjehuis. Geen plechtige bijeenkomst gaat dan ook in dit gewest voorbij, zonder dat aan U, Mevrouw, eerbied betuigd wordt en aanhankelijkheid. In de kerkgebou wen wordt eiken Zondag gebeden voor Uwer Majesteit's welzijn. Alom omkranst de bevolking den naam harer Vorstin met eerbewijzen, 's Hertogenbosch ver heugt zich, dat Uwe Majesteit sinds 1899 zwanebroeder is van de Illustre Lieve Vrouwe-broederschap aldaar. Breda richte in 1905 een monument op, om zijn vreugde over de goede betrekkingen met het Huis van Nassau en deszelfs afstammelingen te vereeu wigen. Andel bewaart den gedenksteen, door Uwe Majesteit zelve in 1904 onthuld, ter herinnering aan de volle dige scheiding van Maas en Waal, die een weldaad is voor de bevolking van Noordbrabant, in 1922 werd het Wil- helminakanaal geopend, dat van Oost tot West den naam van Uwe Majesteit aan de toekomstige bevolking dezer provincie zal overbrengen als den naam eener Vorstin, wie Brabant's welvaart, vooruitgang, bioei en geluk evenzeer ter harte gingen als Haren Voorvaderen. Parken en plantsoenen, wegen en straten zijn gesierd met den naam van Uwe Majesteitboomen, een kwart eeuw geleden geplant ter herinnering aan Uwer Majesteit's inhuldiging, wor den met bijzondere zorg onderhouden in de Statenzaal van het huis der pro vincie, in de raadhuizen van steden en dorpen prijkt Uwer Majesteit's beeltenis of portret. De bewijzen van genegenheid, door zoovele oude gilden en vereenigingen bij feesten en gedenk dagen ontvangen van Uwe Majesteit, worden door de winnaars als kostbare eereteekenen bewaard Naast de herinnering aan Uwer Ma jesteit's plechtige en blijde bezoeken aan dit gewest, leeft even krachtig in ons de herinnering aan menige komst in eenvoud en stilte, hetzij om goede en schoone ondernemingen aan te moedigen, hetzij om nood te lenigen, hetzij om onder de bewakers der gren zen den goeden geest van vaderlands liefde en offervaardigheid te-versterken. Het is ons een behoefte, Uwe Ma jesteit thans, namens de bevolking van Noordbrabant, te danken voorde edele voorbeelden van toewijding aan de gemeenschap, van onversaagden moed en van vertrouwen, die Zij ons wel heeft willen geven. Moge de Almachtige aan Uwe Ma jesteit en Hare raadslieden voortdurend delegatie dwong, halt te houden op enkele passen vóór den boom/Daarbij werden zij beschoten. Aan den nabu- rigen Griekschen post hoorde men 30 it 40 schoten. De commandant en de dokter Corti werden in den wagen gedood. De overige vier passagiers konden nog uit de auto komen en eenige schreden afleggen. Het lijk van generaal Tellini lag op 20 M. atstands in een greppel langs den weg. De Grieksche kolonel Botzari, die op grooten afstand de auto met de Italianen volgde, arriveerde op de plek toen alles was afgeloopen en de aan vallers de vlucht handen genomen. Naar wij vernemen, heeft de Italiaan- sche regeering zich tot de Grieksche regeering gewend met een ultimatum, dat zes punten bevat, waarvan de voornaamste de drie volgende zijn lo. De Grieksche regeering moet officieel verontschuldigingen aan de Italiaansche regeering aanbieden. 2o. Er wordt een schadevergoeding van 50 miliioen lire geëischt, welke binnen vijf dagen moet betaald worden. 3o. Een italiaansch eskader zal naar den Pireus opstoomen tot het houden eener vlootdemonstratie waarbij alle Grieksche schepen gehouden zul len zijn eerbewijzen aar, de Italiaansche vlag te brengen. Naar wij vernemen, heeft het bekend worden dezer zeer scherpe eischen te Rome aanleiding gegeven, evenals in andere groote Italiaansche steden, tot een enorm enthousiasme. Te Parijs geeft men er zich reken schap van dat het Grieksch-Italiaansch conflict het belangrijkste diplomatiek conflict is, dat zich sedert den oorlog heeft voorgedaan. Men is van oordeel dat de toestand zeer ernstig is. Het lijdt geen twijfel, of de houding van het Italiaansch gouvernement za hier veel bijval vinden. Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstatlon. 22374 Electrlcltelt. Station. Tegenover 't Telel. No. 896. Te Denderhoutem bij Oudenaarke is een pijnlijke zaak aan het licht ge komen. Een oude vrouw bleek daar namelijk gedurende zes jaren door haar familieleden opgesloten te zijn ge houden. Het „Hbld, van Antw." vertelt over deze zaak het volgende De ongehuwde Adela De Merlier 70 jaar oud, die er nogal warm inzet werd in 1917 door drie personen tegen haar zin, uit haar huis gehaald en gebracht naar de woning van haar zuster Prudence, weduwe Van Impe en daar als eene gevangene opge sloten. De plaats, waarin de ongelukkige die het gebruik van al haar verstande lijke vermogens bezat en nog bezit is een eng, ellendig kamertje, van de genade verleenen, in deze moeilijke nauwelijks vier vierkante meters opper- tijden den vrede te bewaren voor Haar koninkrijk en vruchtbaar mede te wer ken tot instandhouding en vermeerde ring van de geestelijke en stoffelijke welvaart des volks. De zegen Gods ruste op Uwer Ma jesteit's geëerbiedigd gezin, welks ge luk ruimschoots vergoeding moge bieden voor de kommernissen, ver bonden aan 's lands regeering. Uwe Majesteit wete dat Noordbra bant zich op dezen feestdag hartelijk verheugt over alle goeds, 's lands deel geworden onder Haar regeering en dat zijn bevolking het nieuw-beginnend tijdperk van Uwer Majesteit's bestuur met evenveel vreugde en blijde ver wachtingen begroet als waarmede zij in 1898 de eerste Koningin der Neder landen verwelkomde op den troon, 's Hertogenbosch, den 29stenAug '23. De Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, (get.) A VAN VOORST TOT VOORST, Voorzitter, (get) WAGENAAR, Griffier. Een moord op de vijf leden van de Italiaansche missie in Albanië heeft te Rome een zeer grooten en smarte- lijken indruk gemaakt op de openbare meening. De Albaneesche regeering heeft Mussolini haar diepgevoelde deelneming betuigd en de premier ontvangt van alle kanten bewijzen van deelneming. De secretaris-generaal van de geal lieerde militaire commissie voor de grensafbakening tusschen Italië en Griekenland heeft aan den gezantenraad te Parijs het volgende telegram gezon den Ik heb vannacht de lijken van generaal Tellini, majoor-dokter Corti, luitenant Bonacini, chauffeur Barneti en tolk Craveri naarJaninaovergebracht. De aanslag is Maandag gepleegd op 9 uur afstands van Janina bij Santa Quaranta, nabij helling 470, ten O. van de Grieksche grenspost Kakadia, op een punt, waar de weg door een dicht woud gaat, eenige minuten nadat de Albaneesche afgevaardigde, die voorop ging, daar voorbij was gekomen. Er werd een boomstam over den weg gelegd, hetgeen de Italiaansche vlakte. Die plaats werd bijna gehee ingenomen door 't bed der opgesloten vrouw Er was noch stoel, noch tafe te bekennen. Aan dit vertrek is een venster, waarvan de buitenluiken nooit open gingen. Door een kleine opening kon er wat licht binnende lucht werd er zoo slecht „ververscht", dat men niet begrijpt, hoe de opgesloten vrouw niet bezweken is. In den aarden vloer telt men wel honderd gaatjes waar de muizen uitkwamen. Het bed der ongelukkige was af schuwelijk vuil en walgelijk. De stroo zak was van onder half opgeknaagd door de muizen. Allerlei walgelijke insecten nestelden in het bed. waar een hond geen twee minuten op zou willen liggen. De lakens en de dekens waren zoo vuil, dat men twijfelt, of ze wel ooit ververscht werden. Adela De Merlier kon nooit uit haar onmenschelijke gevangenis, want de deur werd van buiten steeds op slot gedraaid. De vrouw kon in haar donkere, stinkende kamer noch gaan, noch wankelen en zoo was zij ver plicht altijd te bed te liggen Haar haar geleek een koek, zoo dicht en vast was het ineengeplakt Geen wondersedert 6 jaar was er geen kam meer door geweest. Adela lag er immer vuil bij, want ze kreeg weinig of geen water om zich te wasschen. Haar ondergoed werd zelden ververscht kousen en klompen waren slechter dan die van een bedelaar. De weduwe Van impe zag nooit haar opgesloten zusterhaar zoon, was 't die aan zijn tante eten bracht gelijk aan een hond. En die walgelijke, wraakroepende toestand duurde reeds zes lange jaren Adela De Merlier was een godvruchtig mensch, die veel naar de kerk ging. Zij was wat menschenschuw en vluchtte de gezelschappen, doch volgens de verklaring van een geneesheer, was ze niet van haar verstand beroofd. Men kan zich moeilijk indenken, wat het arme schepsel gedurende zes jaar in haar martelaarcel doorstaan heeft. De onmenschelijke toestand van Adela was eindelijk aan het parket van Oudenaerde ter oore gekomen, dat een onderzoek instelde. Het parket bevond alles, gelijk hooger beschreven is. Adela De Mer lier, die sedert zes jaar geen menschen gezien had, begon te roepen en te huile ze willen me vermoorden. Eindelijk bedaarde ze en begon met de heeren van het parket t§ spreken. De ongelukkige drukte zich goed uit en men kreeg geenszins den in druk, dat Adela het verstand verloren had. De opgeslotene verhaalde dat ze daar tegen haar zin door drie mannen overgebracht werd, maar weigerde die te noemen. Het gesprek met het ge recht duurde anderhalf uur. De zoon der weduwe Van Impe, daarop, onder vraagd, noemde twee der oplichters, eindelijk kwam de derde naam eruit: de eigen broeder van Adela, die sedert dien overleden is Waarom werd Adela opgesloten Men" beweert dat het was om haar te beletten haar goed aan anderen te geven. De burgemeester van Denderhoutem, heeft dadelijk bevel gegeven de oude vrouw naar een gesticht over te brengen. Het parket van Oudenaerde zet het onderzoek in deze afschuwelijke zaak voort. Aanhoudingen hadden tot nu toe niet plaats. Op het leven vac dr. Banting, den uitvinder van insuline, het bekende middel tegea suikerziekte, zijn verze keringen afgesloten tot een totaal be drag van S mlllioess dollar, zoo wordt uit Toronto Canada gerntld. Zulks met het oog op de groote waarde van zijn wetenschappelijke onderzoekingen 5. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1922. 6. Aanbieding gemeentebegrooting en begrooting van den Vleeschkeurings- dienst voor 1924. H*usdeu, 30 Aug. 5923 Vrijdagavond bij gelegenheid van Koninginnedag zullen de Heusdensche Harmonie en de Fanfare een muzikale wandeling maken door de stad behou dens slecht weer natuurlijk. Op de scheepswerf werd met goed gevolg te water gelaten een stalen motorboot. De boot, gebouwd voor Holl. rekening, meet 26 bij 4.95 bij 1.75 M. en zal worden voorzien van een Bolnes Gloeikopmotor. Het programma voor de jubileum feesten omvat het volgende Dinsdag 4 Sept. voormiddag Salut- schoten, reveille, klokkengelui, carillon bespeling, volksspelen; namiddaghip pische feesten, ringrijden voor dames en heeren te paard, voortzetting der volksspelen des avonds 8 uur concert door de harmonie. Woensdag 5Sept. voormiddag: Gods dienstoefeningen, carillonbespeling namiddag: kinderfeesten, concert door de fanfare, 8 uur fakkeloptocht, 10 uur vuurwerk (hoek van Vlamburg). Voorts beide dagen kermesse d'été en étalage wedstrijd. De laatste kinderen, van hier door 't Groene Kruis uitgezonden naar Oost-Voorne, zijn in blakenden welstand teruggekeerd. Men kan het hun aanzien, dat het vierweeksch verblijf hun goed gedaan heefteen gewichtstoename werd geconstateerd van 4 pond tot pond en 3 ons Precies geen kleinig heid. Hoewel de heer J. H. Verhoeven zijn zilveren ambtsfeest als hoofd der Op School slechts in intiemen kring ïoopt te herdenken, willen we toch even mededeelen, dat de bewuste datum daarvan is 1 Sept. en niet Sept. Bij Kon. Besluit is de eere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, verleend aan Verhey, gezagvoerder bij de N.V. 4eusdensche Stoombootmaatschappijen en G. Kuijpers. besteller bij den Post en Telegraafdienst van het kantoor alhier. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 4 Sept., des v.m. 11 uur. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeelingen van ingekomen stukken. 3. Beëediging van de raadsleden. 4. Benoeming Wethouders. Duivensport. WAALWIJK. Zondag hield de Postduivenver eniging „De Jeugdige Vliegers" een wedvlucht uit Roermond. De prijzen werden behaald als volgt: Jonge duiven 1 7 M v Helvoirt. 2 A Verhoeven, 3 5 de Graaff, 4 A van Hilst, 6 J van Huiten. Oude duiven 1 J van Huiten, 2 A. van Hilst, 3 Meeuwis. De Postduivenvereniging de Ordonnans hield Zondag 26 Augustus een wedvlucht vanuit Maastricht met late jonge duiven. Ie prijs J Staal, 2 3 4 J vdPenne, 5 P v Beijncn, 6 7 8 H Hensen, 9 A van Riel, 10 J Brekelmans. Voetbalsport. SPRANG. Donderdagavond speelde onze voetbalvereeniging Internos een vriend schappelijke match tegen S.V.V. II. Internos wist met 5—1 te winnen. Zelfonderzoek. Ontwaakt gij 's morgeas met pijn In den rug Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen Zijn de enkels en banden gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozleg te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatiscb, voor al bij ruw en vochtig weer Doet uw mg zeer, als gij bukt of opstaat? Hoedt u bijtijds laat Foster's Rugp^h Nieren Pillen een nierziekte voorkomen spoedige behandeling is het eenige betrouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarloozicg kweekt al te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en urinezuur-vergiftigicg. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergenees- middei tot voorkoming Van nierziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken^ f 1.752per doos. i ii*vv« i ivvvrl Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 22300 WAALWIJK, 30 Aug. '23. Eieren 6'/j—7'/2 cent. Varkens f 12—f 16. 's HERTOGENBOSCH, 29 Aug'23 Op de markt van heden waren aan gevoerd1815 stuks. 86 kalveren. 957 stuks hoornvee 673 biggen. 59 zeugen. 40 schapen-lammeren. De prijzen waren ais volgt Kalfkoeien van f300—f450 p stuk. Kalfvaarzen van f250—f425 p stuk Magere ossen en koeien van f 185— f 295 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f 0,60 per pond. 2e kw. f 0,525 p. p. Pinken van f130—f185 per stuk. Zeugen van f 70—f 120 per stuk. Biggen van f2.25—f2.50 per week. Schapen van f25—f40 per stuk. Vette lammeren van f 20—f 32 p. stuk. Vetvee stug, overigens willig. tllHan non irfOnn to Kauroron irnn« Uon. n rr "/"-J. Off UNO GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2