IE [Cl! J ¥11 1H ET ZIJ IDEM Kerknieuws. Tweede Bla< i. Andreas Josepiius Cornelius Maria zijn de doopnamen van onzen Martelaar, te Waal wijk op den 27 December 1S73 geboren. Provinciaal Nieuws. Nunim 73. Zaterdag 1 Sept. '23 kerkelijke kroniek leverde de bouwstof (Door den WelEerw. Heer J. Panken aangebracht.) Ter Herdenking en Varcering van de twee Waalwijksche Martelaars Paulus Gkrarbi van Wakt.wi.tck ]572 en Andreas C. J. M. Zijlmans 1900. J. V. Kapelaan. (Wordt vervolgd). WAALWIJK, 31 Aug. 1923. Onze redactie ontving van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin, Jhr, van Qeen, 't navolgende schrijven 's Gravenhage, 29 Augustus 1923. Hare Majesteit de Koningin droeg mij op de Redactie van De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Lang- straatsche Courant, Haren dank over te brengen voor de aanbieding van een exemplaar van die Courant van 22 Augustus j 1.. inhoudende het verslag van de te Waalwijk gevierde Jubileum feesten. De Particulier-Secretaris van H. M. de Koningin, VAN GEEN. Bij koninklijk besluit is de eere- medaüle in brons, verbonden aan de Oranje-Nassau-Orde. toegekend aan den heer M. de Leeuw, koetsier bij Dr. H. G. Langemeijer. Wij feliciteeren Thijs van harte met deze koninklijke onderscheiding. Op de lijst der geridderden komen nog eenige eere-medailles in deze om geving voor, anders niets voor deze streek. Het is ons speciaal opgevallen dat de industrie hier in Brabant en trouwens over 't geheele land nogal misdeeld wordt. Het programma dat a s Zaterdag middag wordt uitgevoerd ter herdenking van H M.'s verjaardag, door de ver- eeniging „Koninginnedag", luidt als volgt uur: Muzikale wandeling vanaf 't gemeentehuis naar voormalig Besoijen Groot Concert der harmonie van de R. K. Werk liedenvereniging. 7.30 uur: Concert door de liedertafel „Oefening en Vermaak". 8 uur: Concert door de liedertafe! „Tot Bloei der Toonkunst". 8.30 uur: Concert door de Chr. Zang vereniging „Hallelujah". Donderdagavond len 9 uur werd in hotel Gerris eene vergadering ge houden van het bestuur van Waalwijks Belang (hoofdcomité der Jubileum feesten) met de buurtcommissies. Deze was in hoofdzaak belegd om rekening en verantwoording te doen van de beheerde gelden. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna door den waar- nemenden penningmeester (den heer Jan Tielen) rekening en verantwoording werd gedaan. Hieruit bleek dat de rekening van den optocht sloot met een tekort van f 56,'. 6 Dit tekort werd overgebracht op de aigemeene kostenrekening, welke aan uitgaven vroeg een bedrag van f 840,105, de inkomsten bedroegen f810. zoodat de geheele rekening sloot met een tekort van f 30,105. Hierbij mag worden opgemerkt dat de ontvangsten hebben bedragen f500 subsidie gemeente, f 100 Koninginne feest, f 200 uit de kas van Waalwijks Belang en f 10 bijdrage fa. Van Gend Loos. Het vuurwerk staat geheel buiten deze rekening, wijl dit geheel ge schonken wordt door eenige particu lieren. Bovenstaande rekening en verant woording werd gecontroleerd door de heeren Jac. Plevier, H. Driessen en J. den Teuling die de posten met de bescheiden vergeleken en alles geheel in orde bevonden, waarvan mede- deeling werd gedaan bij monde van den heer Plevier. De leden der commissie hebben daarna de volgende verklaring ge- teekend In de vergadering van het bestuur van Waalwijks Belang (hoofd-comité der Jubileumfeesten) met de buurt commissies hebben ondergeteekenden de rekening en verantwoording van optocht en verdere feestelijkheden onderzocht en geheel accoord bevon den en geconstateerd dat met de subsi die van de gemeente en- eene subsidie van f200 uit de kas van Waalwijks Belang de rekening sloot met een tekort van f 30,105. JAC PLEVIER. H. DRIESSEN. j, DEN TEULING met Waalwijks Belang in aller steun aan te bevelen ook in de toekomst. De heer Ger. van Huiten spreekt namens de buurt-commissie een woord van hartelijken dank voorde uitstekende leiding van Waalwijks Belang zonder wiens initiatief en leiding, ondanks de activiteii der buurt-commissies van de feestelijkheden niets zou zijn terecht gekomen. De vergadering werd daarna ge sloten. Waalwijk, 30 Augustas 1923. Met een woord van dank werd daarna de penningmeester gedechar geerd. De voorzitter sprak daarna een (0) Op het laatst van 't jaar 1899 kreeg dankwoord Wees er nog op dat in den liet oude landgoed „Sparrendaal" te vucht beginne niet veel animo bestond, maar een geheel nieuwe bestemming, wijlen de indertijd door den secretaris van W. B. was gezegd, dat die vanzelf te danken aan aller samenwerking, die hier weer zoo uitnemend is gedemon streerd. Hij brengt allen daarvoor dank, speciaal aan den heer Verwie! die zich zooveel moeite heeft gegeven voor de bijzondere aantrekkelijkheid van het feest, den schitterenden histori- schen optocht. Hij wijst nogmaals op de saamhoorigheid en eenheid en goede verstandhouding, die dient te heerschen in de heele gemeente ook bij feeste Heden viert H. M onze geëer- biedigde Koningin haar 43sten ver jaardag. Dat geeft reden tot groote verheuging. Is de verjaardag van Koningin Wil- helmina telkenmale een nationale feest dag, waarop de rechtgeaarde Neder landers. die het gezag door God aan deze Vrouwe geschonken hoog houden, uiting geven aan hun vreugde en aan hunne gehechtheid aan het Huis van Oranje, dit jaar is er reden tot grootere dankbaarheid dat God Haar gespaard heeft voor haar gezin en haar volk nu straks herdacht zal worden het feit, dat zij voor 25 jaar den troon beklom voor een gelukkige regeeringsperiode, die een weldaad is gebleken voor volk en maatschappij. Deze verjaardag willen we dan ook niet laten voorbijgaan zonder de bede, die in onze kerken opstijgt tot den AllerhoogsteDomine, salvam fac Re- ginam nostram Woensdagavond werd in hotel Gerris de eerste vergadering gehouden van het bestuur der Waalwijksche Muziekschool. De functies werden ver deeld als volgt A. H. van Schijndel jr., President Math, van Loon, Vice-PresidentJos. van Nunen, Secretaris; Norb. Gragt- mans. PenningmeesterJac. Sars, N. van Gorcum, J. Nelis, Commissarissen. In de dezer dagen gehouden vergadering van den Binnenpolder werd gekozen tot president de heer Henri Hoffmans en tot bestuurslid de heer Eduard van Tilburg. Naar wij vernemen zal de dienst regeling der Wavi met ingang van 5 September gewijzigd worden Belang hebbenden "wordt aangeraden zich van eene nieuwe dienstregeling te voorzien, verkrijgbaar bij de Wed Th. C Pullens, Sigarenmagazijn Ter gelegenheid der Bossche kermis zullen extra-avonddiensten worden ingelascht. Donderdagavond waren door het Kerkbestuur een aantal heeren uitge- noodigd ter bespreking van het a s. Zilveren Priesterfeest van den pastoor der parochie St. Jan, den ZeerEerw. heer N. van Riel. De vergadering werd voorgezeten door den weleèrw. heer kapelaan Panken. Het resultaat der besprekingen was, dat besloten werd den algemeen geachten jubilaris bij zijn a.s. zilveren priesterfeestop 27 Mei a s., ais wanneer hij tevens zijn eerste lustrum ais pastoor onzer parochie viert, een prachtig cadeau aan te bieden, uit bijdragen van de geheele parochie Juist daarom wordt reeds thans deze zaak aangepakt, om iedereen de gelegenheid te geven, door geregelde kleine bijdragen, aan deze aigemeene hulde mede te werken. Er werd gevormd een eere-comité bestaande uitde Edeiachtb. heer burgemeester Th. L D. de Surmont de Bas Smeele, de weleerw. heer kapelaan Panken, de heeren Kerk meesters, de heeren Jord. van Calker, Jac Gragtmans, E. W. Klijberg en J. van lersel. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren M Ant.van Liempt, P. J. M. Sweens, Jan Tielen, Mr. B. Timmer mans, B. Timmermans-Verschure, Cor Witlox, terwijl de Hanze, de R.K Werk- iedenvereeniging, de Boerenbond en de Handels- en Kantoorbedienden- vereeniging zullen worden uitgenoodigd een lid in dit comité aan te wijzen, waarna zoo spoedig mogelijk zal ver gaderd worden om dit comité definitief te constitueeren en liet werkplan vast te stellen. Voor de nieuwe cursussen der Rijksvakschool, die Maandag 3 Sept. a.s beginnen, hebben zich tot dusverre aangemeld 15 nieuwe leerlingen voor de afdeeiing Schoenmakerij en 5 voor de afdeeiing Leerlooierij terwijl nog met eenigen onderhandeld wordt. De bekende Shoe amd Leather Fair te Londen wordt dit jaar gehouden van 8 tot en met 12 October a.s. Onze ex-stadgenoot, de heer J. W Pulles Thzn., telegrafist te Amster dam, slaagde in de afgeloopen week vooradspirant-commiesbij de Posterijen en Telegrafie Hij zal geplaatst worden op de Hoogere Postschool te 's Hage ter opleiding tot commies Wederom is aan 25 leden van het personeel der Hanzebank en bij banken in het bisdom van 's Hertogen bosch tegen 1 Oct. a s. ontslag aan gezegd Gaarne vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waarbij de heropening van den Handelscursus der Hanze wordt aangekondigd. Vooral de a s. Middenstanders, die hun eigen administratie wenschen te voeren, zul len in dezen cursus alles vinden, wat zij voor hunne practijk noodig hebben. Ook voor hen wier werkkring meerdere of mindere administratieve kennis en eenige aigemeene ontwikkeling op 't gebied van handelsrecht en handels- lijkheden en besluit na een dankwoord, kennjs vereischt (bijv. as. handels- geloofsheld Pater Andreas Zijlmans z.g. Aan de nagedachtenis van dezen Dienaar Gons. missionaris in Mongol,ië wijdde de Wel eer w. Pator fr. M. .T. de Die te Huissen zijne schoonste versregels. Ter gelegenheid van het feest van André's II. Priesterwijding, herdacht de Waalwijk- selic Herder (.Tnd. Sprangers) hartelijk en geroerd zijn "afscheid, zijn vertrek als mis sionaris. And ré sprak toen een kort woord van dank. zonder van afscheidto reppen; „want die woorden uit zijnen mond zouden „zijne goede moeder (sinds 1900 reeds: zali- „ger gedachtenis) noodeloos bedroefd lieb- ülten". Is dit niet teekenend?Gold liet echter om steun te vragen en steun te verkrijgen ...voor zijne missie, dan kon hij welsprekend zijn en pathetisch en...... tot tranen toe bewegenWie herinnert zich niet meer de laatste predikatie van dezen missionaris? Hlijne roeping, zoo stortte Andre „zijn lwrt vit beschouw ik als eene der grootste weldaden, door Gods barm- hartigheid geschonken. Ik mag ircr- ken voor zielen, van welke éên enkele kostbaarder is in de oogen van God „dan alles wal de wereld groot en kost baars bevat. Immers kan iets ter we- „reUl opwegen tegen het bloed van den „Godnienschl En dit is toch de losprijs, „voor dc zielen betaald. Het moge veel „schijnen: zijne ouders en bloedver- kwanten, zijn vaderland en alles wat iemand dierbaar kan zijn, te verlaten, „om op verre stranden te gaan arbei dden voor het heil der zielen 't is alles '..niets in vergelijking van hetgeen Chris- „tus, de oneindige Wijsheid voor de '.[zelfde zielen gedaan liecft.'" Wie herinnert zich niet hoe hij zijn odel- (Vervolg) Iets te mogen vernemen over eminente mannen, dat verlangen de meeste men sehen, en zeker, als zij kunnen zeg gen „dat zijn er van de onzen Met fierheid mag Waalwijk wijzen op den roemvollen geloofsheld van Chineesch Mon golië Priester-Missionaris Pater ANDREAS ZIJDMANS, Martelaar. Deze stamt uit een oud geslacht: uit eene I moc(iig hart deed spreken en hij het slot van familie, die vele priesters en religeuzen I zyn Iir(Xip aanspoorde tot naastenliefde! voortbracht. Zaterdag, 17 September 1998, ^"as ann- Volgens het Geboorte-Register der Gemeen te Waalwijk, aanschouwde Andreas Josophus Cornelius Maria de wettige zoon van Adria ans Cornelius Zijlmans, Koopman (in granen) en Adrlana Maria van der Heijden (1) het eerste levenslicht om vier uur des morgens: op Zaterdag 27 December van hei jaar 1873. Deze geboorte-aangifte (voor den Ambte naar van der Burgerlijken stand rn. n. burge meester Fred, van der Klokken) geschiedde door het lid van den Gemeenteraad Joseph van Baal en wethouder Picter van Es (com missionair in huidon). De nieuwe wereldbur ger ontving dènzelfden dag het Heilig Doop sel in de parochiekerk van den II. Joannes den Dooper. Als Poter en Meter staan in de kerkelijke registers aangeteekend, respectie velijk de Zeereerw. Heer Franciscus Corne lius van der Heijden (pastoor van Macliaren) en Pctroneila Loeff (burgemeestersdochter uit Baardwijk). ANDRé (de jongste van drie „Zijlmnns-jon gens) is geboren in hot huis, laatstelijk bc woond door wijlen den Weled. Geb. Heer Pit. Timmermans. In liet ouderlijke huis kreeg de kleine André krachtige aansporing en- opwekking tot godsvrucht; het Kruisbeeld, waarvoor zijne moeder hom de handjes leerde vouwen, was den toekomstigen priester-missionaris reeds als kind dierbaar. In Waalwijk ging André ter school bjj de E.E. Zusters. Hij werd ook do kleine mis dienaar in de Kapel van liet St. Theresia- Gesticbt. Nauwelijks aelit jaar, mocht hij met zijne broers ter kostschool te Waspik bij monsieur de Winter. Als jongen was hij opgeruimd en levenslustig, als scholier naarstig en ijverig, en zonder overdrij ven gesproken, getuigt men van hem„dat ..liet gebed voor hem was geworden een „ware ziclsbchoeftc, en 'l vertrouwelijk „omgaan met God een wellust"', ook te Sit- tard op 't College „St. Louis" hij de EE. Paters .Tezuïton. Vandaür ging André naar het Klein Seminarie „Beekvliet", want zijn brave ouders bespeurden in hun zoon roe ping tot het H. Priesterschap. Te St. Mi ehiels-Gestol zette hij de latijnsche studie voort en bleef hij de innig godvruchtige Seminarist, totdat hij de humaniora had voltooid en zijn hartewensch „Missionaris te mogen worden" zag ingewilligd. Gelijk de Jeugdige Samuël had André zoo dikwijls gebeden„Boquere Domine, quia audit rer- vus Tüus": „Spreek Heer, want uw dienaar luistert". En het woord des Heeren liet zieli niet wachten, maar luidde „Ga uit Uw „huis, uit de betrekkingen Uwer dierbare „familie en kom naar het land, dat Ik u „toonen zal." En dat land zou zijn het oude Tartarije, het verre Mongolië. Daarom trad André in do congregatie der Missionarissen van Scheutveld (2) en was ook daur, zoowel als te Leuven, (3) waar hij zijne lioogere theologische studiën ijverig en schitterend voltooide, oen voor beeld van ongewone plichtsbetrachting. De blijde geest, het edelmoedig en offervaardig hart, stempelden hem tot een veelbelovend missionaris. Kunnen onze lezers en leze ressen zooals ik Missionaris Zijl mans (André) nog goed voorstellen? Met zijn zwarte felle oogen, gewapend met een bril: de kracht van liet hoofdhaar was in den baard geseholen (gegroeid). André gebroken, de dag, waarop de jeugdige pries ter afscheid zou nemen van allen, die hem het naast aan het hart lagen, die hem het meest dierbaar waren. Dat afscheid kon niet anders dan dieppijnlijk zijn ook^ voor deze oprechte priester-ziel: het afscheid van zijn dierbren vader en teerbeminde moeder. Sterk door den godsdienst, krachtig door het geloof lieten de ouders van onzen mis sionaris zich niet in edelmoedigheid door hun zoon overtreffen, al meenden zij do stem te liooren, die eenmaal tot, Abba ham sprak.(Offer mij uw welbeminden zoon". liet afscheid: een laatste warme haiul- clt'uR, een laatste hartelijke afscheidskus aan moeder en vaderTot in den hemel Vaarwel, mijn dierbaren, vaarwel, mijne xvrienden, vaarwel, al wat mijn hart zoo heeft bemind Nog één blik door do liefdevolle tranen heen! Nog één vaarwel, een laatste dat de beklemmende keel niet uit wil. Nog een groet met bevende handde trein voert hem weg van de zijnennaar Scheut, waar André de laatste preparatie ven voor do groote zeereis gaat maken. Zijn oom van der Heijden vergezelde den missionaris tol Roozendaal. Van nit het Missiehuis te Scheut, waar ANDRé zich tot zijne groote apostolische zon ding had voorbereid, zou onze missiona ris na vijf dagen (op Donderdag 22 Septem ber) vertrekken naar Parijs en verder naar Midden Mongolië, geschreven den 2» Jan. 1905, Bereid, met zijn christenen den dood in te gaan, bleef onze geloofsheld pater Zijl mans op zijn post en bracht den zijnen stoffelijke en geestelijke hulp in dezen han gen nood. Op den 7en December 1900 arriveert de ZEerw. Pater Raijmakers. overste van Spnrrendaal (6) te Waalwijk met de ver pletterende tijding: Pater André Zijlmans is in China vermoord. „Hij heeft het offer van. zijn leven voor het geloof in Christus gebracht. De familie Zijlmans en de pastorie van Waalwijk ontvingen enkele dagen daarna nadere bijzonderheden omtrent den dood van den martelaar. „De Eerw. Pater Zylmans met de Eerw. „Paters Abbeloos (uit België) en Dobbe „(van 's-Bnseh) zijn op den 22 Augustus 11. "met. de christenen verbrand in de kerk der "residentie Tle-Ko-Tan-Kou (een eliristen- "dorp) in het liooge gebergte van Heoe-pa „gelegen". In de eerste dagen van de maand Juti was Pater Zijlmans verplicht met pater Ab beloos de residentie in het zuiden der Blauwe Stad te verlaten, om in noordelijke richting te vluchten naar dé bovengenoem de residentie van Pater Dobhc. Geduren- de anderhalve maand leefden zij daar ta melijk rustig. In het begin van Augustus schonken zij nog gastvrijheid aan Zweed- sche, protestantsehe zendelingenheeren met 3 dames en 7 jeugdige kinderen, die in de bergen rondzwierven (aan gebiok en ellende ten prooi). Zij namen hen met liefde op en doelden met hen hun schamele hele broods. Den 22 Augustus viel een groot getal 1500) soldaten in vier groepen verdeeld Tie- Ko-Tan-Kon op drie plaatsen tegelijk aan en staken de stad in brand. De meeste christenen, die met de 3 missionarissen in de Kerk gevlucht waren, stikten, terwijl anderen die door do sacristie uit de kerk trachten te ontvluchten, onder de slagen dei godsdientshnters vielen. Terwijl vele christenen zich in de kerk bevonden om te hidden, haddon anderen zich met wapenen (geweer en lans) in aller aliast naar hunne posten begeven. Deze en anderen waren de eerste berichten die te Waalwijk inkwamen. Later zijn deze berichten bevestigd, dat Pater Andre Zijl mans met Pater Dèsive Abbeloos (in 1871 geli. te Opwyek, België) en Pater Jozef Dobbe (in 1804 te 's-Boseh geboren) met hunne christenen levend verbrand zijn in de Kerk van Tic-Ko-Tan-Kemi op Woensdag den 22 Aug. 1900. Het verkoolde lichaam van onzen martelaar Zijlmans is in de_ Kerk gevonden. Wij vernemen, dat zijn priester lijke stola bijna ongeschonden was. Er is aan de famiiie later een kostbare rcliqul overgestuurd: de cuppa (het. voor naamste stuk) van de priesterkelk, die aan Pater Zijhnans toebehoorde. Op do cuppa van deze kelk zijn de volgende woorden ge graveerd „Oalieem salutaris aceipiam et nomen Domini invocabo". Deze kelk was een fa miliegeschenk. De „nodus" en het „voet stuk" van deze zilveren kelk was geheel gesmolten. Ook een groot gedeelte van de horlogeketting van André, lag onder het Marseille, waar hij aan boord zou gaan van I pulu van de kerk. De schakels van dit sou- vcn-ir (reliqui) zijn onder de familie Zijl- inans verdeeld. de „Oceaniön" (5). Pater Zijlmans met Monseigneur van Aertsolaer, (uit aartsb. Mechelen), Aposto- llsch Vicaris van Midden Mongolië en 10 confraters vertrok -naar zijn nieuw vader land: het land zijner verlangens liet land van zijn onvermoeiden arbeid. In de innige verceniging met den Algoeden God had lij rust gevonden en vrede, terwijl het woord hem te binnen kwam „Als gij vader cn moe der meer bemint dan Mij. zijt gij Mijner niet waardig." Door zijn beminden bisschop Aertselaer, was hij belast het geloof te gaan versprei den in het westelijk deel van het Vicariaat, in hot volkrijk district Eul-She-Kia-Tze. André's opgeruimd gemoed spreekt uit zijne brieven, op onderhoudenden toon ge schreven. Ook werkelijk interessant zijn zijne reisbeschrijvingen (die velen mot mij vroeger hebben gelezen) aan boord van de „Oceaniön" door liet kanaal van Suez (de haven van Port-Said) de Roode Zee, den eindoloozen Indisclien Oceaan voorbij Co lombo (op Ceylon), Singapore en verder door de Chineesche zee naar de havenstad Saigon en IIoKkong (met de sehoonè stad Victoria), terwijl de missionaris meer en meer het land zijner verheven bestemming, - het uitgebreide rijk van China, nadert.— Nog een ander zeereisje op „de Zeer Voorspoedige" (een Chineesch schip) on de landreis naar Peking (hoofdstad van het Chineesche Rijk) en verder naar de plaats, waar zijn perste arbeid gaat beginnen in Mongolië zijne aankomst in liet cliristen- dorp Sij-Wan-Tzeu enz., zijn zeer interes sant. Op Zondag, den C November, is Pater André Zijlmans liet vasteland van China binnengetrokken, 't. Was de feestdag-viering van oen missionaris-martelaar van China den gelukzaligen Johannes Gabriel Per- boyze. 't Was of de moeder van André een; voor- Waar van der Engelenharp een jubelzang ruischt op 't roemrijk heldengraf, mag onze horst geen klaaglied doen hooren Hij heeft hot Sint Paulus nagezegd „Sterven is mij een gewin". (1) Pit dit huwelijk zijn 12. kinderen: drie van het mannelijk, en negen van het vrouwelijk geslacht, hieronder twee pries ters en twee kloosterzusters. De familie Zijlmans is van origine uit Raamsdonk; de familie van der Heijden afkomstig uit Vucht. Ook deze is eene la- mil io. waarin het priesterschap, hel apostelschap als kostbaar erfdeel wordt be waard en overgeleverd. (2) Het moederhuis der Congregatie van het Onbevlekt Hart, van Maria is te Scheut hij Brussel. Dit Moederhuis, gelegen ten Westen van Brussel werd gesticht vlak hij een oude kapel der II. Maagd. De Stichter der Congregatie, de Eerw. Heer. 1 erbist, betrok1 in 1803 met drie gezellen,.een ge huurd burgerhuis (op een -afstand van vijf minuten van de plaats, waar thans de ge bouwen van het Moederhuis zich bevinden) (3) Voor de studie der godgeleerdheid was te Leuven, een nieuw huis gebouwd waar zich in'de studiejaren van Pater Zijlmans reeds meer dan zestig theolo ganten bevonden (4) In het midden der 15de eeuw hadden in deze kapel verschijningen plaats van lil ULIl> UU'U W l/Völ/HUK VfeV't-i1- l'V JLIUll V l, YVclb L ut lUUCUU I /innv fn will PD Yf'l'- was de grootste niet en niet stevig gebouwd I gevoel had van zijn spoedig heengaan (eene I Maria en verklaarde zij uaa mofder als andere confraters missionarissen; hij genoot echter eene bloeiende gezondheid, Velen hebben hem gekend als vromen knaap, als braaf student en waardig leviet. Toen Andró den 25 Juli 1898 de H. Pries terwijding ontvangen had in de Kapel van O. L. Vrouw van Gratie (4) te Scheut, cn op Dinsdag 20 Juli het II. Altaar de of ferplaats van liefde voor de eerste maal had betreden, werd de gloed zijner offer vaardigheid heviger. André besteeg vol zali ge gevoelens liet Altaar, waar hij het on schuldig offerbloed deed vloeien en waar hij des te beter begreep, dat ook hij offeraar van zich zelf zijn moest. Voor hem, voor zijn oog lag reeds Mon- coLië open en voor zijn hart, was er geen bekoorlijker plekje meer, China, het land, waarheen reeds zoovele jaren al zijne wenschen gericht waren, Ik ken alders andere hoogstaande perso nen, die dit alles ook van nabij weten, zoo als o.a. den Zeereerw. Heer Pastoor Judoeus Sprangers, Waalwijksche priesters o.a. Dr. Jos van Gils en zijn eerw. neef, den missionaris van der Heijden. Laten zij 'ns vertellenzij verklaren liet, „dat missionaris André Zijlmaus de Waal- „wijksche priesters in hooge mate stichtte „door zijne ongemeene goedheid, zijn buiten- „gewone zachtzinnigheid, zijn teedere gods vrucht". Zijn groot hart maakte hem tot hun vriend naar wiens deugden zij mét be wondering opzagen „stil-godsdienstig, intiem godvruchtig was Pater Zijlmans." Mij is ook bekend de getuigenis van een priester, die onzen André zijn boezemvriend noemt en zegt, dat Andiió op zijn priester lijke roeping zeer grooten invloed heeft uit geoefend. In de kapel der EE. Zusters alhier, daür bracht André onder de vacantle vele uren door in stille aanbidding voor het H. Sacra ment van het eerste morgenkrieken af zonder dat de buitenwereld er ooit iets van bemerkte. Leest hierover na„het Eerbiedig In Memoriam" van Dr. Jos. van Gils pr. in de „Echo van het Zuiden" (op St. Luctadag 1900) ter vereering van den moeder heeft een bijzonder sterk ontwik keld gevoeld). De brieven van haar zoon André werden'door IIE, woordelijk overge schreven en lol een bundel verzameld (in een dik cahier) en zouden den bejaarden vader troost en opbeuring schenken cn tot in liet nageslacht van zijne godsvrucht sproken. In deze brieven staan ooi, mooie bijzonderheden en familie-aangelegenheden opgeteékend (7) Lange jaren van apostolisch lijden waren onzen Waalwijksellen missionaris niet ge geven. Zijne kudde werd door wreede wol ven besprongen, maar de Goede Herder bleef en zou zijn jóng leven voor zyne scha pen geven. Slechts twee jaren mocht hij voedsel geven aan liet. vuur van zijn bran denden ijver. Een waar apostelhart spreekt nog uit zijn laatsten brief (die door de familie Zijlmans werd ontvangen daags vóór dat haar het doodsbericht van haar dierbaren missiona ris gewerd). Met welk een zielevreugd drukt hij zijn geluk uit over het.toedienen van het H. Doopsel aan eenige zijner geloofsleer- lingen. En schrijvende over de onlusten in China (de brief was dd. Juni 1900) zegt hij, dat in zijn streek alles rustig blijft en er dus nog geen hoop is een martelaar te krijgen in de familie. Begin van de maand Juli 1900 moest de E. P. Zijlmans zijne residentie, in het Zuiden der Blauwe Stad gelegen, verla ten. Dichte drommen van bloeddorstige vijan den vol haat en woede lieidensche Boksers) pakten zich samen als donkere onweerswol ken en bedreigden de vreedzame bergstre ken in Mongolië in het district van pater Zijlmans. De priester-missionaris had de kleine kinderen der H. Kindsheid verborgen in een huls achter de bergen, onder toezicht van een man en vrouw, in de hoop dat dit huisje aan het oog der christen-vervol gers mocht ontsnappen. Het bleek echter spoedig, dat de heidonsclie Boksers goed waren ingelicht. Zij klommen op het dak van dit huis, maakten er eenige gaten in en schoten de kindsheid-kinderen neer. Vgl. Brief van Pater de Leeuw, missionaris in eerd worden onder den titel van „Moeder van Gratie". Thans is die kapel het, eigendom der mis Bion-a rissen. Deze kapel nis uitverkoren plaats van Maria prijkt-in het midden der andere gebouwen, waar de jeugdige zende lingen zicli voorbereiden tot hot verheven apostelambt, onder de schutso der genade volle Moeder. (5) Dc .„Oceaniën" (van liet jaar 1883) 136 M. lang en 17 M. breed. Volgorde en bij benadering ook de datums der aanlegplansen van, onzen missionaris Andréecu zeereis van ongeveer 10 duizend mijlen (1 zeemijl is 1852 meter). October. Singapore 18 October. Sai gon 20 October. Hongkong 25 October. Shanghai 28 October. Een kaartje le klas kostte toen 1715 frs en 2e klas 1150 frs. Heer Antoon Prinsen te Helmond, (weleer I-- - - de bekende industriëel) kocht het landgoed Sparrendaal" en droeg het over aan de I zou komen en dat zulks in den aanvang Congregatie van Scheut. Dit nieuwe Missie- altijd 't geval was. Hij heeft goed gezien, huis is toegewijd aan het toonbeeld (iw want er is weer schitterend feest ge- Misionarissen, den H. Franeiscus Xaverius. weest uitnemend voorbereid en met Den 13 November 1899 deed de Zeeieeiu. - 1,1 IN OVPIU DOl lö(/i) Ui.ctl -LIU /JLtltci I i j r\ i j f it RaMmakers, als eerste overste zijn buitengewoon veelanimo gevierd. Dat IS Pater intrede in het nieuwe Missiehuis „Sparren daal" (7) Uit de brieven van Pater Zljlinans blijkt, dat liet. Apostolisch Vicariaat van Midden Mongolië was ingedeeld in drie districten. n.l. District Si-Wan-Dze; SI-Ing-Dze en Eul-She-Kia-Dze. De bisschoppelijke verblijfplaats van Mgr. Aei'tselaar was in Si-Wan-Dze. K'a-K'a-Eul was de verblijfplaats van Pater Zijlmans. De Congregatie telde er 32 leden.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5