otaris Middelkoop Notaris Middelkoop Ingezonden Stukken. Binnenland. Laatste Berichten. Gemeenteraad. Advertentiën. Gevraagd HUISHOUDSTER veilen en verkoopen Hierbij te behandelen een adrei van Mej. L, Hilie, onderwijzeres aan de Openbare School te >de Moer< met verzoek om overplaatsing naar de Openbare Lagere School te Loonschen- dijk. 11. Schrijven van B. H. van Rocij, verzoekende ontslag als lid der Com missie tot wering van schoolverzuim te Kaatshtavel. 12. Voorstel verhuring terrein beoos> ten de woning van het Hoofd der School te Kaatsheuvel aan H. A. Moole&schot. 13. Voorstel wijziging concessie voorwaarden voor de levering van water door de N.V. Waterleiding-Mij. Noord- Brabant. 14. Verzoek feestcomité te Loon- op-Zand om subsidie ten behoeve van de feestviering van het Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. 13. Aanbieding der gemeente-reke ning over het dienstjaar 1922. 16. Benoeming eener Commissie van onderzoek tevens tot onderzoek der gemeente-begrootiog voor het dienst jaar 1924. Het aantal dienstplichtigen dezer gemeente der lichting 1924 dat wegens bfoederdlenst is vrijgesteld bedraagt 10, waarvan 4 voor goed en 6 voor- loopig vrijgesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der Red. DUSSEN, 30/8/*23. Samenspraak van Peer en Kees. Peer. ne Goeien aovond Kees, zak iner zegge, rnogal gezond wark, meie jou, meie deuze aorige zomer. Kees. Och joa Peer, ik leef zó mèr eun ent weg en den aauwen dag kom ok al bij mijn vervele, en ik heb het 'r bijna al op zitten en daor geef ik niks om ook want heel de waereld en zelfs Dussen is kapot en overhoop, zoo ge zeet. Peer. des waor jó, alles is over hoop en de meense make het mekaore lastig, veural dezen zomer, zak mer zeggen, mèr ze hebben er weinig meie opgeschoten. Kees. Wè aanders Peer, dè schrijve in de crant was mer om d'r égge schoon te wasschen, mèr den donkere kant bleef donker Kees, wè zeg de gij doar van. Peer. Wé mijn aon gaat, ik waar er blij meie, dét er spaning was meie de verkiezing, ikke en men stem kreege wéérde al wast mer veur eene dag, zoo ge nome. Ik kreeg van den een ne gulden, ik kreeg segaren en veul meer, affijn ik ha n'n goeie dag Keske, en inoog meie reie ok al. Kees. Wel ja Peer, zoo is het, er mot léve in de brouwerij zijn, iedereen mot kans hebben om in den raad te komme, warre. PeerGelijk hedde Keske, mar, 't was toch eun raore beweging en ik geleuf dèt nog verschillende mieters uit der koers gegaan is, dei zoo is uit- gevalle, zak mer zegge Keske. Kees. Ja Peer 't was een rare boel, mèr dè is me wel eun bitje uit men koers gegaon, dèt die errebaaiers zow weinig stemmen han, mer die misgunen dè mekare denk ik, mer wie zal nouw veur heulie uit kome Peer. Och Keske ik geleuf, dè eun paor miense toch wenig in de pap te brokken hebben, zak mer zegge, want es ze nog is wa veur zonne bringen, dan worre ze toch overhoop geprat. Kees. Nou Peer lat ons daar mer over uitschaien, mer nouw is wi anders, tis onderand September en dan komme de auw en de nieuw raadslei bij me kaore en ze hebben allemaal over bezuiniging geroepe en hooge belasting, te veul ambtenere, hoog salaris en ik weet al wa niet meer. Peer. Nou wet de bezuiniging be treft, dè kom wel in orde, daar zijn der eun paor bij die in gin geval de 3 gulden of net wè er veur staot, aan nemen hebben ze gezeet, en doen ze wel dan stem ik er den volgenden Jteer niei op en gij Késke en te veu ^mbtenère, och jao, mij dunk dège 'meie eun inkele man nog al heel wa doen kant, mar daar hebben wij zoo geen verstand van zak mer zegge Kees. Jao Peer ik zij erg nieuw schierrig na de vergaodering, mer we zelle er het beste mer van hoope Daar zit anders niks op, mèr dèt de wethauwers gin centen wilfen hebben daar heb ik nog niks van geheurt en dè zijn toch ook eereposies zak mer zegge. Peer. Och ik denk es de raodsleê der geld nie aon neme dan volgen zuliie van zelf war Keske. Kees. Mer van t een op t ander Perke, onze Hermenie is van de zomer aorig vooruit gegaon en nauw zalie ze •het volgent jaor weer wel wa probeeren hoe dè af zal loopen, want ik heur des ze eun paar eeste partijen aant verwissele zijn. Wa zon ze daor meie veur hebben. Peer. Och Késke over muziek heb ik wel is wa heure zeggen, b.v. daor zit overal muziek in, mar daar bedoe len ze dan ieis anders meie. In zaken zit broodmuziek en wilde gin brood muziek blazen, dan blijf de op den aachtergrond. Kees. Dè was raore taal Perke die ge daor verkopt, mer ik begin er wel een bietje van te snappe, mer alles nie want Perke lieve in muziek zit zoveu in zeggen ze. Peer. Nou Késke ik zal kort zijn. Hermonie wil zeggen gezellig samen léven, onder eune directeur die de partijen verdeelt en die niei leustert na de 'broodklanken, mer alleen kekt naar de kunde van den muziekant, zoo ge zeet Késke. Kees. Zeker Perke, daar motte ge regeld gezellige toonen geblazen wor den, gin broodtoonen en gin lastige bluf en regeertoonen, dè paast veur gin leden, den besten braaier lat nog wei is nu steek vallen en soms den tieele kous, zak mer zegge. Peer. jè Késke. es ze zoo doen des mis des valsch blaozen, zoo zo de ïermenie kapot geblaozen worren, war <eske. Neie ze motte zoo blaozen zegge de geleerd, n'n gezellige, eerleke, plezierige, vreedzame en niet heer zuchtige, volle ronde toon, meie de- crecendo, zo ge nome, des de hogste prijs die gehaald kan worre Keske, hur Nouw wel te rusten en de groeten aan oew vrouw Késke. Kees. Hetzelfde Peerke en tot nu vol gende keer. Meneer de redacteur, bedankt veur tiet plaatsen van dit stukske in oew veul gelezen blad, Peer en Kees. Geachte Redacteur. In uw geëerd blad van 29 dezer, as ik met belangstelling de berichten omtrent de feestviering van het 25- arig ambtsjubileum onzer geëerbiedig de Koningin. Het zij mij vergund daaromtrent een en ander op te merken. Uit het feit dat Drunens' inwoners ot drie maal toe voor een vergadering jij elkaar getrommeld moesten worden en ook de derde vergadering toch nog zeer slecht bezocht was. blijkt m. i. al meer dan voldoende hoe de menschen over deze zaak denken. ik herinner mij hier hoe enkele jaren geleden onze oud-burgemeester de viering van zijn 25 jarig ambisjubileum uitstelde tot een beteren tijd, hoe ver- eden jaar bij de benoeming van onzen tegenwoordigen bestuurder, den Edel- Achtbaren Heer Mr. H. Loeff wegens de ïeerschende malaise alle feestelijkheden achterwege bleven. leder weldenkend mensch juichte zulks toe om de eenvoudige reden dat n deze benarde tijden aan heel wat anders moet worden gedacht. En is sedert dien de toestand roos- deuriger geworden Moet nu, om wille van enkelingen waaronder er zeer zeker zijn die uit sluitend eigenbelang beoogen, Drunen n feestdos worden gestoken om alzoo gelegenheid te openen voor geldmor- serij Is dan onze geëerbiedigde Koningin gehuldigd en is daarmee H.M. gebaat Dat die dag door allen herdacht wordt in onze kerken en des avonds een muziekuitvoering plaats vindt, is alleszinds wenschelijk, doch vooral optochten en illuminaties waaraan vaak zooveel geld verknoeid wordt, moesten m.i. in dezen donkeren tijd achterwege blijven. LANDBOUWER. DRUNEN, 31 Aug. 1923. zeggen dan zal een uitgaaf van een groote f500 per jaar voor de geheele gemeente ook wel niet in het gezicht loopen Eer ik eindig nog een enkel woord over de onderteekening van het stuk, die eigenaardig is. Verheijden in effecten en raadslid staat er. Het is zeer voorbarig zich raadslid te noemen terwijl men nog geen benoeming heeft. Of kan mijnheer zijn tijd niet af wachten? En dan in effecten. Van een effect weten we dat het een nominale en een reëele waarde heeft, waartus- schen soms een zeer groot verschil is. Ik zou elk Nederlander willen aan raden de bezwaren van mijnheer V. maar voor de reëele waarde te nemen die niet zeer hoog is! Mijnheer de Redacteur ontvang mijn meest hartelijken dank. G. J. VAN WILLIGEN BURG. Sprang 31 Aug. 1923. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het Ingezonden stuk van den heer Verheijden, overge nomen uit de Nw. Rott. Ct. verzoek ik U beleefd plaatsing van onderstaan de regelen. Daar de heer Verheijden zich ver plicht acht op hoogen, eigenwijzen toon het volk van Nederland bekend te maken met de pure geldsmijterij van den raad van Sprang-Capelle, zoo wensch ik daarop eenige kantteekenin- gen te maken. Mijnheer V. toch ver klaart dat het raadhuis van oud-Capelle, het sieraad van de Langstraat, ook goed is voor de nieuwe gemeente, maar hij vergeet daarbij twee dingen' ten eerste heeft de raad de belangen te behartigen, niet alleen van oud Capelle, maar van de heeie nieuwe gemeente en nu brengt dat belang mede dat gezorgt worde, dat niet een klein deel der bevolking zeer gemak kelijk zijn zaken op het gemeentehuis kan afdoen, maar dat voor allen getracht worde de moeilijkheden van thans zoo veel mogelijk te verminderen. Ten 2e is het raadhuis van Capelle ook volgens uitspraak van tegenstanders van een nieuw raadhuis, te klein en zou er dus ook geld noodig ziju om het in orde te maken. Mijnheer V. wijst op den finantieelen toestand en op de verschillende uitga ven die de gemeente heeft en beslist daarom dat geld voor een nieuw raad huis weggesmeten geld is. Eigenaardig dat èn acht raadsleden èn heeren Gede puteerden meenen dat dit een noodza kelijke uitgaaf is. En mochten de acht raadsleden nu al bevooroordeeld wezen, Gedeputeerden staan daar boven toch verheven, zijn ook niet bezocht door voorstanders, maar wel door tegen standers, Maar mijnheer V. weet het alleen beter, hij zal naar de Kroon gaan en zal daar met zijn kennis van Capelie's finantien de heeren eens overtuigen. Mijnheer V. haalt er ook nog bij de vele verloren milioenen, maar zonderling, zonder de kennis van den heer V. schijnt men dat niet te kunnen zien. Wil dat zeggen dat toen ze er nog waren men dat niet kon zien in Capelie en nu ze er niet meer zijn het ook niet te zien is. Ik zou zoo 1 De versieringen te Den Haag. Nu nog slechts een enkele dag de Residentie scheidt van den intocht van H. M de Koningin op Vrijdag a.s., naderen de versieringen in alle deelen der stad haar voltooiing. Vele pleinen en straten zijn reeds geheel klaar, op een enkel fleurig bloemetje na in de bloembakken, die door het onderste gedeelte der wit-en-groene zuilen wor den gevormd In andere echter is het werk onder leiding der initiatief-nemers en der ontwerpers nog in vollen gang: schilders op hooge ladders of met houtwerk betimmerde zuilen, eiectri- ciens bij de tallooze tampenversierin- gen, rappe handen, die bossen sparren groen verwerken tot sierlijke guirlandes die palen, boomen en bloembakken zuilen verbinden, alles haast zich om de werkuren dezer laatste dagen te benutten voor de voltooiing der vroo- lijke bloemen- en vlaggen-versiering. Een der hoofdpunten is de Witte Brug, waar de Koningin op Vrijdag middag Haar intocht zal aanvangen en de eerste zangbulde in ontvangst zal nemen. De 4 bruglantaarns, door oranjedoek gemaskeerd, zijn herschapen in hooge masten, die door 1 O-tallen vanen en beschildering in de nationale kleuren een vroolijk aanzicht zullen krijgen. Over de brugleuningen is een pergola gebouwd, waarin honderde potten bloemen worden geplaatst. Kleurige lampen en lampenslingers zullen de brug verlichten. Den weg volgende dien de Koningin bij Haar intocht kiesl, toont eerst de Koninginnegracht een sobere versiering aan den huizenkant van rijzige masten met breede wimpels'; ook het veer- bootje is met lampions en groenslingers versierd. De Laan Copes van Cattenburgh, Nassauplein en Javastraat worden ge flankeerd door slingers van sparren groen, die van paal tot paal reiken vetpotjes zullen deze straten verlichten. De stoet volgt daarna de Alexanderstr., het Plein 1813 en het tweede gedeelte der Alexanderstraat. waar aan begin en einde 2 zuilen zijn opgericht met bloembakken en wapens; guirlandes verbinden de kleinere masten onderling die de provinciewapens dragen. Door de rijen sparreboomen in de Parkstraat, rijkelijk met Oranje-appels versierd, worden de Oranjestraat en de Paleis straat bereikt, waar in een eenvoudige eerepoort de data 1898 en 1923 en een gekroonde W. met bloemen zijn gewerkt Het centrum der stad is daarmede bereikt Behalve de rijke vlaggenver- siering in Voorhout, Noordeinde Prin senstraat, Spuistraat enz., wordt het feestelijk aanzien dezer straten verhoogd door de vele versierde en verlichte etalages, de gevelversieringen der par ticuliere woningen en winkels, enz. Wanneer men zich naar de buiten wijken der stad begeeft, ontdekt men vrij algemeen, dat de pleinen ais centra der wijken tevens de middelpunten der versierde straten zijn Van monumenten en parkaanleg heeft men gebruik ge maakt om een keurige illuminatie aan te brengen, of een keur van vlaggen uit hooge masttoppen te doen wappe ren. Zoo is o.m. de gedenknaald op het Regentesseplein rijkelijk verlicht, terwijl de rond het park geplaatste oranjebooglampjes voor afwisseling zorgen. Hier en daar zijn niet de pleinen de hoofdzaak, maar een breede straat, zooals in het Zeeheldenkwartier. Aardig is vaak de versiering in klei nere straten, waar bewoners met klei- nere beurzen maar even grooten lust tot fèestvieren, de vroolijkheid hebben gebracht door veel groen en veel oranje in slingers en ornamenten te verwerken. Afzonderlijk vermeld zij nog de Oude Scheveningscheweg. Lampenslingers verbinden hier tel kens een 5-tal boomen, dan kruist de slingerlijn den weg, om ook aan den anderen kant tusschen de boomen een viertal slingers te vormen, enz. Ook tal van legatie-gebouwen heb ben versieringen aangebracht. Zeer bijzondere versieringen zagen wij aan de Fransche Legatie aan de Korte Voorhout, en wel een gevel-iliuminatie met als bekroning de letters R.F. in de kleuren die zoowel Nederlandsch als Fransch nationaal zijn. Ook het Chineesche Gezantschapsgebouw aan het Bezuidenhout is smaakvol versierd met een groot verlicht wapen van China. Voorts zijn versierd de Gezantschaps gebouwen van België en Duitschland aan den Vijverberg, van Argentinië aan de Prinsengracht en van Spanje aan het Lange Voorhout. Aan laatstgenoemd gezantschapsgebouw is een lichtver- siering in de Spaansche kleuren aan gebracht. Het zou te veel zijn alle versieringen op te sommen. De totaalindruk is echter dat Den Haag in de komende dagen recht ouderwetsch fleurig zal zijn, te meer omdat ook door tal van particu lieren in etalages en aan gevels ver sieringen worden aangebracht. Ook in Rotterdam en Amsterdam zijn de versieringen en verlichtingen van straten en gebouwen (speciaal banken en dagbladen) zeer schitterend, hoewel zij veel door den storm van Woensdag op Donderdag hebben geleden. Uit alle deelen des lands, steden en dorpen komen berichten van feest vieringen enz de bladen hebben hoog gestemde artikelen, er heerscht overal in den lande eene zeer enthousiaste stemming, nu men waardeert en voelt welk een heugelijk feit het zilveren regeeringsjubileum van onze geëer biedigde Koningin brengt nl. de her innering aan de groote en grootsche daden van H. M gedurende de afge sloten periode 's HAGE. Ter griffie van de Recht bank alhier is heden een telegram ingekomen meldende dat het faillisse ment van Broekhuis door de Recht bank te Maastricht is uitgesproken. In verband hiermede is de failliet verklaring hier ingetrokken. ANTWERPEN. Door den Nederland- schen koopman in diamanten, de heer van Flier uit Amsterdam, is gisteren avond bij de politie aangifte gedaan dat hij bestolen is van drie millioen gulden aan diamant en van 40.000 francs. Bij het instappen van den trein bemerkte hij zulks. Van den dader geen spoor. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 31 Augustus des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Bok hoven. Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig zijn alle leden, terwijl er een vacature is, ontstaan door het overlijden van den heer P. Vugts. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken. a. Schrijven van Ged. Staten hou dende de goedkeuring van het raads besluit tot verhuring van het school huis aan het R. K. Kerkbestuur. b. Schrijven van het Dag. Bestuur van den Hoogen Maasdijk. Het bestuur bericht dat haar de juiste hoogte van den dijk niet bekend is. Wii men deze echter weten, dan geeft het in overweging om van een bekend vast punt uit te gaan. In den Oostelijken gevel van het huis van den losmeester aan den Hoogen Maasdijk is een steen aangebracht waarop de hoogte van het Amsterdamsche peil is aangegeven. Meet men van daaruit, dan krijgt men de juiste hoogte te weten. Luijben. Ik begrijp niet dat ze de hoogte van den dijk niet weten. Voorzitter. De dijk zal niet op het zelfde peil zijn gebleven. Vroeger, met de verschillende waterstanden, werd hij ieder jaar opgenomen, maar nu is dat zeker al in geen 25 jaar meer gedaan. Er wordt nooit meer iets aan gedaan om dat ze er niets aan hebben. Achten. Laat het dan een opzichter doen. Winkel. Men kan het toch berekenen bij hoog water als de waterspiegel overal gelijk is. Voorzitter Die is niet overal gelijk, dat is 't 'm juist. Winkel Als de sluisdeuren open zijn toch wel en dan is het toch niet zoo lastig om het te berekenen. Voorzitter. Men -heeft een half uur loopens ver te meten, dat valt niet mee. Winkel. Maar dat is ook niet noodig dat men zoo ver gaat Op een afstand van 5 minuten kan men het doen De heer Winkel zet uiteen op welke wijze het dan zou moeten gebeuren. Gaarne geeft hij toe dat het moeilijk is en het door personen die des kundig zijn, moet gebeuren. Voorzitter. Zooals de heer Winkels aangeeft kan het gebeuren als de heeie polder onder water staat. Om het een deskundige te laten doen kost weer veel geld en ik ben bang dat de dijk toch te laag zal zijn. Van Vrede Ik begrijp niet waarom het hier zoo moeilijk is. Ze doen het toch overal. Winkel. In het benedenland is het veel gemakkelijker, daar zitten ze vlak aan de Maas. Van Vrede. De opzichter van de Waterstaat heeft het zoo gedaan. Van den Brand. Ik zou van tevoren willen weten wat het kost. Achten. Dat kan zooveel niet kosten. Van Vrede. Weineen, en die zal de boel niet afzetten ook. Peer van Dom melen zal het ook wei kunnen doen als hij de opzichter in den arm neemt. Winkel. Dat kan hij niet. Als er van de winter hoog water is kan iedereen het Achten. Wie garandeerd dat er van de winter hoog water is. Bovendien wat heeft men er dan aan als er van tevoren al werkeloozen zijn. Voorzitter Wil men het laten op- meten, dan zal ik het een deskundige laten doen en het zoo maar iemand niet in handen geven die er niets van kan. Wij houden het hier dan zelf in handen. Van Vrede. Ge hebt toch een op zichter van den Waterstaat. Van den Brand, ik zou toch niet te veel kosten maken. Die mannen vragen al gauw f 20 Achten. Dat zijn toch ook nog die kosten niet. Voorzitter. Ais ik nu zie dat de dijk al te laag is, dan zal ik toch maar geen deskundige benoemen, want dan is het geld wegsmijten. Winkel. Hij kan het wel zien. ik zou dat zoo doen, Achten. Dat wil ik ook zoo afspreken. Van den Brand. Vooruit maar, dan schieten we tenminste wat op. Aldus wordt besloten. Bespreking electriciteit. De Voorzitter zegt dat het contract waardoor de menschen voor 5 jaar waren verbonden, met September om zijn. Van de firma Prinsen en Van Halder is een schrijven ingekomen waarin ze verzoeken het contract nu te willen verbreken en de stroomprijs lager te stellen. Van der Heijden. Dat contract is toch aangegaan voor den tijd van zes jaar Voorzitter. Zij veronderstellen dat het voor vijf jaar is aangegaan. Dat is ook altijd de bedoeling geweest. Van den Brand. Vragen zij daar maar alleen om. Voorzitter. Zij vragen het mee namens alle andere menschen ook. Ik zou willen voorstellen het contract te ver breken en de stroomprijs voorloopig zou te houden en in een volgende vergadering, wanneer de begrooting van het bedrijf zal worden aangeboden, over den stroomprijs spreken Van Vrede. Hoe zit dat nou. Is dat contract nou gesloten voor den tijd van vijf of zes jaar. Achten. Voor vijf jaar, 6 jaar is er zullen we maar zeggen abusievelijk in gekomen, hoe weet niemand. Er is echter al zoo veel gekanker over ge weest en ik zou het nu maar ver breken, want anders za' men wat gaan hooren. tegen 10 September een flinke nette leeftijd liefst 30—40 jaar, die genegen is zelfstandig de huis houding op zich te nemen van een jong Predikant N. H. Zich te vervoegen bij K LANGHOUT, Besoijen. A.s. Dinsdag en Vrijdagavond na 6 uur. 31242 te Capelle, bericht dat de door hem op 30 Augustus 1923 bij de GEZ. PRUIJSSERS te Waspik geveilde goederen in bod staan als volgt: Koop 1 „het Poiderke" op f 2100,- Koop 2 op 1 560,- Toeslag bij de Gez. Pruijssers te Waspik op Donderdag 6 Sept. des avonds om 6 uur. 31243 te Capelle, zal op Woensdagen 5 en 12 September 1923 telkens des avonds om 6 uur ten herberge van JOOST QUIRIJNS te Capelle in het openbaar a. Voor den Heer P. van Alphen te Capelle. KOOP 1. Een huis met erf en tuinland, bij den verkooper in gebruik, gelegen aan den Oostelijken Vaartkant te Capelle, kadastraal bekend Sectie E nrs. 1414, 1415 en 1416, geheel groot 64 aren 20 centiaren. Te aanvaarden 1 December 1923. b. Voor de Familie van Dongen te Raamsdonk. KOOP 2. En perceel hooiland, moeras en weg, afkomstig van den Heer C. Kerst, ge legen ten Noorden van den wachtpost, bewoond door C. Bergmans, kadastraal Capelle Sectie E nrs 686, 696 en 1634 geheel groot 1 Hectare 27 aren. In huur tot einde seizoen 1927 bij Gijsb. van Beek voor f 100 I per jaar. 31244 (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 7