Buitenland. is althans niet zoo bijzonder druk. Smits. Als die man volgens Ged. Staten te werk moet gaan is het voor hem niet doenbaar om te gaan bouwen. Van Buuren. Het publiek zal er nooit last van hebben als het eerst genomen besluit blijft gehandhaafd. Ik geef m'n meening echter gaarne voor eene betere. Smits. |uist omdat het daar zoo smal is, is het toen op 6 Meter gesteld. Van Buuren. Ik wil ook graag een breede weg maar men moet ook de zaak eens van een practisch standpunt genomen gaan beschouwen. Zijn Ged. Staten ter plaatse eens wezen kijken. Voorzitter. Dat geloof ik niet. Van Buuren. Dan is het ook maar onzin want hier de lui van de practijk door en door bekend met de toestan den weten toch in deze wat het beste is. Het komt niet te pas zooals Ged. Staten nu doen. Van der Schans. Waar is het. Voorzitter. Achter den boomgaard van Van Beek even voorbij het Hoef- huis. Van der Schans. Daar is het breed genoeg. Er is nog een berm ook. Wordt met op een na algemeene stemmen besloten het eerst genomen besluit te handhaven. De heer Branderhorst stemde tegen. Schrijven wan Ged. Staten houdende bedenking om een gedeelte van de Groensteeg wat dus openbare weg is in erfpacht te geven, Ged. Staten achten het gewenscht dat de breedte daar 8 M. blijft in plaats van nu 6 M. Van Buuren Dat is weer zoo iets. Maar is er hier niet een reglement waarin dergelijke gevallen worden om schreven. Het komt mij voor dat we hierin niets te regelen hebben. Voorzitter. Het gebeurt meer. maar practisch zijn wij toch overtuigd dat de weg daar breed genoeg is. Br is toch geen passage en wij zouden tegen ons gemoed in moeten spreken als wij anders zouden gaan handelen als eerst is gedaan. Van Buuren. Dat ben ik volkomen met u eens maar er kunnen omstan digheden zijn dat wij niets te zeggen hebben, dat wij gebonden zijn door een of andere bestaande wet. Ik zou zeggen laat het Dag. Bestuur eens onderzoeken wat de wet in deze voor schrijft. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van de Hollandsche Buurt spoorwegen waarin wordt te kennen gegeven dat het nog niet is uitgesloten dat de lijn Drunen-Heusden zal wor den opgeheven indien de gemeenten, die met dit vervoermiddel zijn gebaat, geen subsidie willen geven. De gemeente Genderen heeft destijds besloten geen subsidie te geven, doch de Directie dringt nogmaals aan daar toe alsnog over te gaan. Momenteel rijden er nu wel autobussen, doch dat zal maar van tijdelijken aard zijn, want geen enkele bus zal kunnen blijven bestaan. (Gelach) De Directie dringt er daarom op aan het besluit te nemen om de gevraagde subsidie te verleenen, wijl anders de lijn zou kunnen worden opgebroken en dan zal alles weg zijn. -Voorzitter. Dat is het tweede schrij ven dat we van de directie hebben ontvangen. Ze laten zich zoo ge makkelijk niet uit het veld slaan en probeeren het daarom nog eens. Smits. Ik zou er toch niet op in gaan. Van den Heuvel. Ik ook niet, 't is eenmaal besloten het niet te doen Met algemeene stemmen wordt be sloten afwijzend op het verzoek te beschikken. 2 Beëediging Gemeente-Ontvanger. De heer Van der Schans legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. Voorzitter. Ik hoop dat gij het ambt van gemeente-ontvanger van de ge meente Eethen, steeds zult beschouwen als een gewichtig ambt en Ir in staat zal zijn gesteld zonder al te veel moeilijkheden de werkzaamheden daar aan verbonden naar behooren te ver vullen. Ik hoop dat u met veel ijver de finantieele belangen van de ge meente steeds zult voorstaan. 3. Aanbieding Gemeente-rekening over 1922 van Drongelen. De ontvangsten hebben bedragen f26471,675, de uitgaven f26054,81, zoodat de rekening sluit met een goed slot van f416 865. De rekening wordt ter fine van onderzoek in handen gesteld van een Commissie bestaande uit de heeren Smits en Stravers. Aanbieding rekeningen Burg. Arm bestuur van Eethen, Babiloniënbroek en Drongelen. De ontvangsten van Eethen hebben bedragen f 4115,235 en de uitgaven f3241,765, zoodat er een goed slot is van f873,49. j Van Babiloniënbroek hebben de j ontvangsten bedragen f 3450,08, en J uitgaven f 1479,29, zoodat er een batig i saldo is van f 1970,79. In Drongelen hebben de ontvangsten bedragen f 4888,075 en uitgaven f3207,655, zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 1680,37. Al deze rekeningen worden in handen gesteld van een Commissie bestaande uit de heeren D. van Buuren en J. v. d. Heuvel. Aanbieding gemeente-begrooting voor het tijdvak van 1 Augustus tot 31 December 1923. De ontvangsten, zoowel als de uit gaven zijn geraamd op f 56786,90, Wordt in handen gesteld van een Commissie bestaande uit de heeren Smits en van den Heuvel. Voorstel voorloopige vaststelling gemeente-rekening Meeuwen. Smits. Wij hebben de rekening nagezien en slechts een heele kleinig heid gevonden, bijna niet vermeldens waard, n.I. in de optelling een ver schil van een cent. Op de begrooting is wel een posi uitgetrokken van f 100 voor den land en tuinbouwcursus. maar in de reke ning hebben wij van dezen post niets gemerkt. Voorzitter. Het kan zijn dat deze subsidie nog uitgekeerd moet worden ofwel dat de cursus niet heeft plaats gehad, ik weet het niet, Vaststelling verordening regelende de bureau-uren van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorzitter Burg en Weth stellen voor het bureau dagelijks geopend te houden van 10—12 uur v.m. Van Buuren. Welk doel heeft men er mee om het bureau korter geopend te houden dan de Secretarie, terwijl de Secretaris er toch is Voorzitter. Met welk doel dit is voorgesteld zal ik u zeggen. Het ge val kan zich voordoen dat de Secre taris ziek is of door andere omstandig heden, de secretarie niet kan bezoeken en dan moet de plaatsvervanger komen en die zou dan van 9—12 uur hier moeten gaan zitten wachten, soms en misschien heel dikwijls, voor niets. De gemeente is niet van die omvang en 2 uur openstelling is voldoende. Van den Heuvel. Het is toch kort Van Buuren. De Secretaris is toch hier en waarom zou hij dan niet helpen als iemand van het vastgestelde uur komt Als het maar is gedaan met het oog op de plaatsvervangers dan ben ik er wel voor. Van den Heuvel. De tijd is toch kort. Branderhorst. Dan moet de plaats vervanger er ook zoo lang zijn. Van Buuren. Het kan zijn dat hij dan drie uur voor niets zit. Voorzitter. De heer van den Heuvel is zelf plaatsvervanger en kan er dus van profiteeren. Van Buuren Als er iemand voor dit uur komt en de Secretaris is er, dan zal hij de menschen toch wel helpen. Van den Heuvel. Als de Secretaris niet hier is kan toch een van de klerken het werk doen. Voorzitter. Dat mag niet. Dat moet door den daarvoor benoemden ambte naar worden gedaan Van den Heuvel Dat is toch wel eens meer gedaan. Nog laatst toen wij er waren. Voorzitter. Daar hebt u abuis in. Dat is beslist niet gebeurd. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg en Weth. aangenomen. Ontelbaar, moeilijk en vooralsnog onoplosbaar zijn al de problemen, welke het Italiaansch—Grieksche ge schil op de proppen brengt. Europa staat voor de volgende vra gen moet de Volkenbond het geschil beslechten of de Raad van Ambassa deurs? Moeten Engeland en Frankrijk tusschenbeide komen volgens het ver drag van 1864 of niet, op grond van den nog niet geratificeerden vrede van Lausanne Daarnaast verhindert de schots-en- scheeve snelheid van Mussolini elk bezadigd optreden van wie ook Direct na op de onverklaarbare eischen van Italië geantwoord te heb ben, heeft Griekenland zich door zijn zegsman gewend tot den Volkenbond. Dat beroep komt in het kort hierop neer: „Wij bieden Italië voldoening en schadeloosstelling; ter plaatse van den moord is reeds een scherp onder zoek ingesteld, doch als men dit van internationale zijde steunde, zou men de schijnbare partijdigheid tegen en de zuiverheid in de hand werken. De bezetting van Korfoe en het dooden van een 15-tal Grieksche vluchtelingen daar. gaat te ver, dan dat de Grieksche eer het kan gedoogen Moge de Volken bond zoo spoedig mogelijk tusschen beide treden En bij den Raad van Ambassadeurs heeft Griekenland een protest ingediend, op grond van de redeneering „De Raad van Ambassadeurs heeft de grensregelingscommissie uitgezon den en hij heeft haar niet zien terug- keeren. De Italianen zeggen en gedragen zich, als hadden Grieken haar ver moord. Hun handelwijzen gaan te ver, want niets staat nog vast. Dies protes teert Griekenland tegen de woede, waarmede Mussolini te werk trekt." werpen, of niet veeleer de Raad van Ambassadeurs het Grieksch-Italiaansche varken zal wasschen. Maar zelf laat de heetgebakerde fascist door Reuter rondseinen, dat hij allerminst op welker inmenging van Volkenbondszijde ge steld is. Dat kan hem nog menige harde noot kosten, want geen warmer pleidooi is er in de Volkenbondsraads zitting gehouden voor beslechting door dat lichaam, dan door den Engelsch- man, lord Robert Cecil „Al is de Volkenbond nog jong en al heeft hij buiten het Albaneesch Joego-Slavische incident nog geen groot werk te doen gehadjuist zijn positie kan voorgoed bepaald worden, wanneer Gepève ditmaal de zaken krachtig aan pakt. De Volkenbond staat of valt met zijn houding in het Grieksch-Italiaan sche geschil" Mussolini en Diaz denken waar schijnlijk „Dan valt de Bond maar!" en hebben doodkalm na Korfoe ook nog Taxos en Anti-Taxos bezet. Wel zijn de bezettingen niet zwaar de drie eilanden hebben samen zoowat 400 man ingekregen doch men zij voorzichtig daarop direct te concludee- ren, dat 't karakter van de bezetting „maar tijdelijk" zou zijn. Het harts tochtelijke patriottisme der Italianen zoekt allicht meer; dat is gebleken uit de meer dan enthousiaste begroeting van den koning te Rome, het terug roepen van den militairen attaché uit Janina en het benoemen van een fascist als Simonetti tot gouverneur der be zette eilanden. De Grieken daartegenover doen de Italianen bewaken voorzoover mogelijk en zij straffen elk pers-orgaan, dat te ver gaat met anti-Italiaansche uitingen Zoogenaamd wordt aan de Grieksche handelsschepen geen haar breed in den weg gelegd, doch als zij zich voor de Straat van Otranto vertoonen, worden zij ingepikt. Ter plaatse, waar de moord geschied is, hebben Italianen een onderzoek in gesteld het resultaat pleit tegen Griekenland. Generaal Tellini die dood is zou meermalen bedreigd zijn, omdat hij Vromonan aan Albanië wilde afstaande Grieksche kolonel Botzaris wordt beticht van zich in connectie te hebben gesteld met be roepsmoordenaars, om Tellini uit den weg te ruimen, enz, Grieksche bladen weerleggen dit alles, doch of het ze zal baten Ter eere van den Sedan-dag is te Neurenberg een „Duitsche Tag" ge houden, waarbij het oude leger werd verheerlijkt Meer dan 500.000 personen namen aan deze manifestatie deel. Daar het aan de rijksweer verboden was, aart de feestelijkheden deel te nemen, had de Beiersche regeering een eigen troepenafdeeling beschikbaar ge steld Ludendorff vergeleek een rede Sedan en Tannenberg met de tegenwoordige misère en bracht bijzondere hulde aan het huis Hohenzollern, waartegen een kunstmatige haat wordt aangekweekt Een andere spreker bepleitte een wet op de vaderlandsliefde, terwijl admiraal von Scheer zelfs een nieuwe vloot durfde vragen. Ernstige botsingen hadden niet plaats. Eén communist werd doodgeschoten, een andere met een sabel doorpriemd. Italië speelt in deze kwestie veel dubbel spel en daarom is de Londen- sche opvatting, dat Mussolini meer beoogt dan een simpele genoegdoening alleen, zeer gerechtvaardigd. In den Volkenbondsraad laat Mussolini door Salandra beweren, dat Italië hoopte dat de Volkenbond deze kans zal aan grijpen, om eens te toonen, wat er te Genève vermoogd wordt; bovendien Iaat hij Salandra het twistpunt op- 1 1 LOON-OP-ZAND. Het Konlngtnne- feest zal alhier a.s. Zaterdag 8 Sept. gevierd worden. Ofschoon 't programma oog niet Is vastgesteld, kan toch worden gemeld, dat het geopend zal worden met klokkengelui, bet uitsteken der daggen en een plechtige H. Mis len 9 uur* Er wordt gehouden optocht, kinder- en volkswedstrijden, concerten en 's avonds een Hchtstoet Zonder te groote kosten zal het toch een mooi en waatdlg feest worden. Onderstaand feestlied werd ge dicht door den heer F, H. van der Meeree alhier op de bekende B/edasche wijs: «Coacordia zal leven». 1898—1923. D'Oianjestam zal leven, Hoog wapp're Neerlandsch vaan, Spijt anarchistisch woelen Zal nimmer hij vergaan. Nu vijf ca twintig jaren Draagt Wilhelmien de kroon, De kroon als Koeinginae Zoo fisr op^Neetlanü's troon. Haar groote gaven sieren Haar eed'ien geest en hart Zij deelde in alle tijden Ia Neerlands vreugd en smart. Pal stond z'in d'oorlogstijden, De tijden, zoo benard, Oüs vlijmend wee es zorgen Bedroefd' haar edel hart. Voor Christus is haar leuze. Diens standaard houdt ze rein, Ztj wil voor Neerlands kiod'ren Een Christelijk voorbeeld zijn» Die eed'le Landsvorstinne Zij thass ons lied gewijd: Lang leve Wiihelmina Den communist ten spijt. Zij leve, leve, leve, Ons dierb're Wilhelmien, Laat ons ten allen tijde Haar trouw en hu'de blêa 1 ALMKERK. Dezer dagen geraakte de echtgenoote van dhr. D. te water. Gelukkig wist mea haar nog bijtijds op 't droge te brengen, zoodat zij met den schrik ea een nat pak vrij kwam4 - Naar wij vernemen zal de najaar* stierenkeuring alhier plaats hebben op Vrijdag 14 Sept. a.s. a.m. 4 30 uur. A.s. Woensdagavond 6.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een bid- ea dankstond worden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarlg regeenngs- ublleum van H.M. de Koningin, terwijl dan tevens eea collecte zal gehouden worden voor de noodlijdende predi kanten in Saksen. De loting voor de Nationale Militie zal alhier plaats hebben op 21 September a.s. v.m. 9 uur. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden bij dhr B. te Nicu- wendijk gem. Almkerk, eenige jonge tonnen doodgebeten. A.s. Donderdag 6 Sept. zullen te Nieuwendyk gem. Almkerk, ter gele genheid van het 25-jarlg Regeerings- ubileum onzer Koningin, op het terrein van dhr. D. kinds# spelen plaats hebben. De kleinen zullen worden getracteerd. Tot Correspondent van de On derlinge Brandwaarborg Maatschappij de Jong Co. te Amsterdam is aan gesteld de heer G. van Willigen, No- sarii alhier. J.l. Vrijdagavond gaf het fanfare corps «Nooit Gedach» alhier, In ver band met de verjaardag vaa H. M. de Koningin, een buitengewoon concert voorafgegaan door een muzikale wan deling door de gemeente. Er was voor dit uitnemend gezelschap een enorme )elangsteliing opgekomenhet pro gramma werd dan ook als naar ge woonte meesterlijk vertolkt. De ingezetenen dezer gemeente worden eraatt herinnerd, dat zij die alsnog gebruik wensches te maken van de 2 gratls-llch< punten van het Slee. licht, zich voor 1 October moeten aanmelden nadien datum worden geen verzoeken meer ingewacht. Het zeer gunstig bekend staand fanfarecorps «Nooit gedacht» zal op 5 en 6 Sept. a.s. te Werkendam de (Wordt vervolgd) GEWELDIGE AARDBEVING JAPAN. IN De zeismografen oyer de geheele wereld hebben Zaterdag een aardbeving geregis treerd, lyaarvan men te Weenen constateer de, dat zij de hevigste is, die daar ooit is waargenomen en weldra werden berichten ontvangen, die er op wezen, dat Japan het. tooneel van een ontzettende ramp is, welke ontelbare menschenlevens heeft gekost en vrceselijke schade aanrichtte. Zaterdagmiddag om 1.11 werd de eerste aardschok gevoeld, die 6 minuten aanhield, om 2 uur 45 gevolgd door een tweeden schok, waarvan de trillingen anderhalf uur duurden. Het centrum van de aardbeving is het Izu-schiereiland, ten N.W. waarvan op ca. 18 K.M. afstands, de Fujiyama ligt. een rustende vulcaan. Het gebied van de aard beving breidde zich uit van Osaka en Kobe naar Sendai, een afstand van ongeveer 430 K.M. en over het dichtst bevolkte gedeelte van Japan, waarin ook de hoofdstad Tokio, de zeehaven Yokohama en de stad Yokosoe- ka liggen. Alle klokken stonden stil. toen de eerste aardschok gevoeld werd, waar door men zoo nauwkeurig den tijd kon waar nemen. Een eerste gevolg van de aardbeving was dat de geteisterde streek geheel werd geïso leerd. Telegraaf- en telefoonverbindingen werden er door afgebroken, ook de draad- looze werkte niet meer, terwijl eveneens de spoorlijnen, die naar Tokio voeren, tot op 150 K.M. afstands van de stad zijn ver woest. Tunnels stortten in en treinen, die onderweg waren, zijn ontspoord. Zoodoende zijn er nog slechts vage berichten ontvan gen, meerendeels afkomstig van de verha len van vluchtelingen, maar toch voldoende om aam te toonen, dat er een ontzaggelijke ramp is losgebroken. Tokio geraakte door de aardbeving in brand en wanneer men weet, dat in Japan de huizen meestal van hout en andere brand bare materialen zeer licht zijn opgetrokken, dan is het duidelijk, dat een brand daar steeds ernstige gevolgen moet hebben. Zoo doende werd dan ook de geheele stad door het vuur aangetast, met uitzondering van de Sjiba-wijk, waar de moderne zaken in steenen huizen en winkels zijn gevestigd. Het keizerlijk paleis werd door de vlam men aangetast en gedeeltelijk verwoest, waarbij de prins-regent Hirohito en zijn. ge zin 'zich nog tijdig in veiligheid konden stel len. De Asakusa-toren is ingestort en, naar verluidt, zouden daardoor alleen reeds 700 menschen zijn omgekomen. Alle voorname gebouwen in twee der 15 wijken van Tokio, waar de brand liet hevigst was, werden ver nield, waaronder het keizerlijk theater, het arsenaal, de Peers Club en het warenhuis Matasukaya. De vuurzee kon tot. op een af stand van 10 K.M. worden waargenomen en de brand sloeg over naar de omliggende dorpen, waarvan er vele in de asch gelegd zijn. Nog zwaarder werd Yokohama geteisterd Daar brak de brand op 48 plaatsen tege lijk uit en weldra was de geheele stad vlammen gehuld. De bewoners vluchtten in wilde paniek op de schepen, die voor de reede lagen, doch ook daar was men niet veilig, want weldra ging de aardbeving van een vloedgolf vergezeld, welke verscheidene schepen deed vergaan. Vele ougelukkigen waren dus den dood in het vuur ontloopen om dien in de golven te vinden. In de be richten, welke de gouverneurs^van Osaka en Kobe verzonden, ten einde om hulp te vragen, wordt het aantal dooden op 10.000 geschat. Bijna alle steden en dorpen tusschen To kio en Osaka zijn geheel of ten deele ver woest. Het schijnt dat te Tokio de brand be dwongen is maar Yokohama stond Zondag morgen om halfnegen nog in brand Een hulpschip werd te Osaka in gereedheid ge bracht om in den namiddag naar Yokoha ma te vertrekken, waarvan ook de haven werken verwoest zijn De minister van marine schat, dat de slachtoffers te Tokio alleen 150 duizend bedragen. Journalisten zijn te Hakone bij ee.-.gekomen, waar een aantal buitenland- sehe vluchtelingen zonder geld en voedsel waren, waarvan enkelen verwond. Dezen beweerden dat er ongeveer 40 vreemdelin gen te Hakone waren omgekomen. Naar gemeld wordt zijn burggraaf Taka- haiji en twintig andere van de voornaamste leden van de Seijokai-partij gedood, toen zij Zaterdag t.e zamen beraadslaagden. De Engelsche avondbladen brengen lange telegrammen uit Japan, doch bevat ten »a hetgeen reeds gemeld is, weinig bij zonderheden. Het aantal slachtoffers te Tokio en Yo koliama wordt op meer dan 200.000 geschat De hoofdstad staat nog in brand or, her haaldelijk worden ontploffingen gehoord. Te yokoliama, een stad van bijna 500.000 inwoners, zijn 200.000 personen dakloos. Geen huis staat meer ongeschonden over eind. Overal ziet men lijken liggen. Het keizerlijk paleis, dat slechts gedeel telijk door brand is geteisterd, is voor de vluchtelingen ingericht. Omtrent het lot van de huiteniandsche diplomaten is nog steeds niets bekend. Over Tokio is, zooals gemeld, de staat van beleg afgekondigd. Daar er groot ge brek aan levensmiddelen heersclit, mag nie mand de stad binnenkomen, -lie niet vol doende proviand voor zijn eigen onderhoud met zich voert. De prijzen van de rijst zijn bovendien aan het oploopen. De aangerichte vertyoeslïugeu zijn zóö groot dat het mogelijk is, dat de nationale hoofdstad tijdelijk zal worden verlegd naar Osaka of Kyoto. Volgens bericht nit San Francisco zou ook de groote handelsstad Nagoya, die bijna 400.000 inwoners telt geheel verwoest zijn Deze stad onderging reeds een dergelijk lot bij de groote aardbeving in den herfst van 1891. Te Yokohama werden gisteren om 1 uur opnieuw verschillende aardschokken waar genomen. Tokio, één der grootste steden der we- wereld. met een bevolking van 2.173.000 in woners, is in 1885 door een aardbeving' ge teisterd, die 0700 slachtoffers eischte. In 1891 werden in de Japansehe steden Mino en Owart 17.175 menschen bij een aardbeving gedood. In 1896 kwamen in de Japansehe stad Sanriuk 9247 personen bij een aardbeving om. Sinds laatstgenoemd jaar zijn er in Japan slechts kleinere aardbevingen met betrekkelijk weinig slachtoffers voorgeko men. Tokio, dat nu zoo zwaar geteisterd is, is eigenlijk een groep kleinere steden, die lang zamerhand tot één groote stad zijn samen gesmolten. Dit is de oorzaak van zjjn on regelmatiger! aanblik. Met llet oog op het stadsbestuur is het in 15 w(jken verdeeld. Naast de lage Japaneesclie gebouwen zijn er vele fraaie moderne bouwwerken van Amerikaansch type. De heele stad is vol van contrasten. Het zien van personen in Ja pansehe kleederdracht, zittende in een olec- trisehe tram, is één van die contrasten. Het keizerlijk paleis, dat oorspronkelijk in 1456 werd voltooid werd eeuwenlang dooi de Sliogoens, de echte oer-heerschers van Japan, bewoond, doch sinds 1868 waren de keizers daar. In zijn tegenwoordigen vorm dateert het paleis, dat vele malen door brand werd ver nield, pas van 1888. Het is vol van de kost baarste Oostersehe kunstschatten. De zeehaven van Yokohama is de zesde stad van Japan en telt 423000 inwoners. Het is de grootste handelshaven des lands en een centrum van drukken internationalen handel. Het ligt 18 mijlen van Tokio en werd in 1874 door een spoorweg met de hoofdstad verbonden. Van de vroegere aardbevingen buiten Ja pan noemen wij die te .San Francisco in 1906, welke ook met brand gepaai-d ging en 1200 mililoen guldpn sc-hade veroorzaak te. San Francisco was toentertijd in verge- lijking- met liet tegenwoordige Tokio een veel kleinere stad. daar haar bevolking toen minder dan 400.000 zielen telde. De aardbeving richtte daar slechts over vierkante mijlen vernieling aan, maar het was de brand, die op de aardschokken volg de, welke de verwoesting zoo groot maakte. Vijf honderd personen kwamen om. Het brandgevaar in de Japansehe steden is zoo groot door den aard van de materia len, bij den huizenbouw gebruikt. Met het oog op mogelijke aardbevingen brengt men er weinig metaal werk aan, maar wordt er. vooral in de inlandsche wijken, veel met hout en papier gewerkt. Hierbij komt, dat men in het moderne Japan voor het koken veel petroleumkachels gebruikt, zoodat Dij aardbevingen alle ele menten voor groote branden aanwezig zijn. Daar de waterleiding bij aardbevingen meestal onklaar raakt, is het eenige middel van uitbreiding der brand-catastrofe te voorkomen, het doen springen van gebou wen om zoodoende een open ruimte te krij gen. waar de vlammen niet overheen kun nen. De hevige winden, die de meeste aardbe vingen vergezellen, dragen er natuurlijk veel toe bij om de vlammen aan te wakke ren en verder om zich heen te doen grijpen.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2