Openbare Uitloting van risven Pitrit Wandelwagentje. Sport. Binnenland. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Advertentlën. Ingezonden Stukken. Varkensvleesch, Ruggen, Koppen, Kluiven, Reuzel, Enz. meint. TE KOOP jubileumfeesten opluisteren belde avonden zal dit corps concerteeren. Met ingang van 3 Sept. is door de N.V. Alad de autobusdienst belang rijk uitgebreid, [men kan nu dagelijks (behalve Zondags) 3 maal vanuit deze gemeente naar 's Bosch vlce-versa. WAALWIJK. Voetbalsport. R. K. W. V. V. Leonidas. Genoemde veteenlging speelde Zondag 2 Sept. 1.1. 'n vriendschappelijke match tegen Juliana II alhier, welke afliep in *n 2—1 overwinning voor Leonidas. Leonidas II speelde tegen Juliana 111 en wist met 2-0 te winnen. 't Is nog niet bekend in welke af- deeling van de R. K. V. B. Leonidas zal worden ingedeeld, 't Is wel zeker dat ook Leonidas II in den bond zal worden opgenomen. Het bestek van ons blad, laat niet toe de grootsche feestelijkheden in residentie en hoofdstad te beschrijven. Van de versieringen hebben we reeds eenig idee gegeven, en de schitterende ontvangst door de bevolking is buiten gewoon, overal waar de Koningin ver schijnt geeft het aanleiding tot onbe schrijfelijke hartelijke tooneelen, 't is één ware zegetocht. Wat moeten het voor HM. en Haar gezin heerlijke dagen zijn nu de trouw en aanhanke lijkheid van haar volk zoo ondubbel zinnig overal blijkt. Donderdag 13 September a.s. zal H.M. de Koningin het Doorluchtig Episcopaat der Nederlandsche R. K. Kerkprovincie in plechtige audiëntie ontvangen ten hare paleize te 's Gra- venhage. Het staatsblad no. 413 zal een Kon. besluit van 21 Augustus j.l. be vatten, tot beëindiging van den wette- lijken tijd. bedoeld in artikel 1 der Wet van 23 Juli 1908, St. bl. no. 236). Dit besluit bepaalt, dat in 1923 de vervroeging met een uur van de Wet- telijken tijd, bedoeld in artikel 1 der Wet van 23 Juli 1908, zal eindigen den 7den October. Gisteren is een Kon besluit van 29 Augustus verschenen, houdende bepalingen ter verleening van gratie ter gelegenheid van Harer Majesteit's 25 jarig regeeringsjubileum van ver oordeelingen op grond der wetten van 3 Augustus 1914 (St. bl. no. 344) en van 31 December 1915 (St. bl. no. 533), zooals deze laatstelijk gewijzigd zijn. In den laatsten tijd is het lucht vervoer zoo sterk toegenomen, dat de K. L. M. herhaaldelijk genoodzaakt wordt boven den normalen dienst extra vliegtuigen in te zetten, ten einde passagiers en verzenders van ijlgoede ren niet teleur te stellen. Op Koningin's verjaardag heeft de K. L. M. een record bereikt. Haar vlieg tuigen legden te zamen een afstand af van 4300 K. M., hetgeen overeen komt met een vlucht van Amsterdam naar Mekka f L J A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, f P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Naar de 's-Hert. Ct. verneemt, ligt het in het voornemen om het Se minarie te Haaren ofwel aanmerkelijk te vergrooten ofwel een geheel nieuw Seminarie te bouwen. Het steeds toe nemend aantal theologanten noopte daartoe. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot pastoor te Leeuwen (Boven) den zeereerw. heer J. F. Ber- kelmans, tot pastoor te Bergeijk de Weebosch den weleerw. heer J. Panken, tot kapelaan te Waalwijk den weleerw. heer H. W. Martens, tot kapelaan te Volkel den weleerw. heer W. J. M Gerrits, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Leeuwen (Beneden) den weleerw. heer F. J. A A. Verrijt, priester van het Seminarie De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland. aan de hun toevertrouwde Geestelijk heid en Geloovigen. Zaligheid in den Heer. Woensdag a.s. den 5den September viert geheel het Nederlandsche volk het 25-jarig regeeringsjubilé van Onze geëerbiedigde en geliefde Koningin. Op dien dag moet allereerst dank gebracht worden aan God, Die ons zulk een Koningin heeft gegeven en zoo lang voor ons heeft gespaard, maar vooral omdat Hij hare langdurige regeering zoo zichtbaar heeft geze gend immers wij kunnen wel blijde getuigen, dat geen enkel volk zoo rij ken zegen en volkomen vrede heeft genoten als het onze en dit mede door de vastheid en wijsheid, waar mede Zij haar volk heeft bestuurd en door alle gevaren rustig heengeleid. En dit dankgebed worde dan tevens een smeekbede, dat de Gever van alle goed ons die kostbare gave nog lang bewareen tevens dat Hij aan Haar en Haar Koninklijk Huis met zijn overvloedigen Zegen vergelde, wat 7ij in die vijf en twintig jaar voor haar volk heeft gedaan. Daarom schrijven Wij voor. dat op dien dag, d. i. Woensdag den 5den September, in alle kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, een plechtige H. Mis aan God zal worden opgedragen, en de Lofzang „Te Deum laudamus" zal gezongen worden me het gebruikelijke Zondagsche gebed voor H. M. de Koningin. En zal dit Ons schrijven op de ge- wone wijze in alle tot het Aartsbisdom en de Bisdommen van Nederland be- hoorende kerken alsmede in de kapel len, waarover een Rector is aangesteld worden voorgelezen op Zondag 2 Sep tember a.s. Gedaan, den 9 Augustus 1923. t H VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht, f A. J CALL1ER, Bisschop van Haarlem. (Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Uw blad van 1 Sept. doorlezend trof mij wel het meeste de twee verschil lende toonaarden waarin gezongen werd. Allereerst de mineurtoon van den heer Westerman, directeur der Rotterdamsche Bank, door U overgeno men uit de Telegraaf en mij natuurlijk reeds bekend en in uw bijblad de majeurtoon van den heer v. Wiiligen- burg, wethouder, waarschijnlijk van finantien, 'der vereenigde gemeente Sprang-Capelle, jammer evenwel het gezang valsch klonk in het duo van de heeren Colijn-Willigenburg. Eenige repliek wil ik hierop geven en raad de heer van Willigenburg over mijn eigenwijsheid aan, de notulen eens na te lezen der laatste vergaderin gen, die ik als raadslid van oud Ca- pelle in Aug. 1919 medemaakte en waarin ik reeds den mineurtoon aan gaf. Kort weergegeven sprak ik destijds reeds mijn oordeel uit over schuldbe kentenissen of effecten der middel en kleine gemeenten. Sedert 1919 zagen we reeds de verschillende debacles van Zaandam, Wormerveer, Velsen en Emmen en wat er verder volgen zal, nu er waarschijnlijk geen nooduitkee- ring meer door het Rijk verleend wordt. Het dagelijksch beursoverzicht van den Nieuwen Rotterdammer van 21 Aug. '23 luidt woordelijk overgenomen „In gemeentelijke en stedelijke lee ningen schijnt de klad gekomen. Er is ten minste voor weinig soorten een bod te krijgen". Commentaar over bodig. Ik heb geen plan om dieper in te gaan in finantieelen vraagstukken met den heer van W., daar ik evenmin succes zal hebben als voor eenige weken notaris Middelkoop en onzen onvergetelijken overleden wethouder Rijken. Nederland's drie grootste kopstukken van den tegenwoordigen tijd, n.l. Mr. Vissering, president der Ned. Bank, A. Westerman, directeur der Rott. Bank weten niets, de bekwame hoofdleider van Willigenburg's partij, de heer Colijn minister van Finantien weet nog veel minder en het driemanschap de heeren Middelkoop, Rijken en Verheijden weten heelemaal niets. Wethouder Willigen burg weet het alleen. Indien W. werkgever is, dan heeft ZEd. toch zeker wel gelezen mijn hoofdartikel in het Vakblad „De Leder industrie" van 18 Nov. '19 onder motto „1' Histoire se répète wat nog al wat beweging in de Brabantsche gelederen der ledernijverheid gebracht heeft en waarin ik mij waagde aan de voorspelling der toekomst, die onge lukkigerwijze is uitgekomen als daarin beschreven na Napoleon's val hier te lande destijds en in Frankrijk. Buiten- landsch bankpapier en effecten geen cent waard, „fikken af". Wat nu het zien of niet zien betreft aangaande de finantien van de inwo- ners van Sprang Capelle, deze menschen dragen de slagen hen toegebracht met gelatenheid en trachten door de strikst mogelijke bezuiniging in hunne levens wijze door den tijd heen te komen en loopen niet bij den eersten den besten tegenslag om steun. Wat de kwestie van het gemeente huis betreft, dit heeft o.i. voldoende ruimte, doch niet wanneer men er jongelui plaatst die opgeleid wenschen te worden of hun examen reeds achter den rug hebben. De twee jongemen- schen die een jaarlijksche toelage van tien of twintig gulden genieten, zul len zich wel met een bescheiden plaatsje tevreden stellen, daarvoor zijn ze mij te goed bekend en zullen wel trachten zoo spoedig mogelijk elders te komen. In dezen tijd van bezuiniging gaat men op kleine plaatsen er geen privé-kamer voor den secretaris op na houden. Men kan er even goed zijn werk doen als de beide vorige functio narissen. Verder is het wel typeerend, dat niemand minder dan de minister-presi dent Jhr. Ruys bij de opheffing der Rechtbank te Heerenveen, ook uit be zuiniging, zijn tegenstanders toevoegde dat tegenwoordig iedereen een gedeelte van zijn kapitaal omgezet heeftin een rijwiel en men maar naar Leeuwarden moest peddelen. Wat heeft men trou wens op een gemeentehuis te maken Ik totaal niets, tenzij bij huwelijk, ge boorte, overlijden of tegenwoordig een pas. Reden waarom wij met eenige kapitaalkrachtige burgers, uitgezonderd „de drijvers" uit Vrijhoeve en Sprang, ons met hand en tand verzetten tegen de geldsmijterij in zoo'n droevigen tijd. Wat het beroep op de Kroon aan gaat, dit geldt niet mij persoonlijk, doch gaat uit van degenen die de be lastingen nog kunnen of bezwaarlijk kunnen betalen, jammer dat de laatste de grootste categorie is. Verder komt hij aan het cijfer f 500 per jaar, wal voor ons allen absoluut waardeloos is. Ten eerste is er voor 18 mille niets goeds te bouwen, doch als men maar eenmaal over den hond is, dan komt men vanzelf over den staart. Ik ver meen dat 40 mille dichter bij de werke- lijkheid zal zijn tegen een vermoedelijk rentetype van 7 pCt., voor een kleine gemeente niet lager, gezien de mislukte conversies. De 7 pCt. gemeente obli gaties noteerden rond pari dezer dagen. We hebben dus f2800.- aan renten op te brengen 4- 40 jaarlijksche aflos singstermijnen van f 1000.—, maak f3800 inplaats van f500. Tegenreke- ningen voor afbraak of huur, laat ik liefst buiten beschouwing. Wanneer ik nu het begin met he eind van zijn ingezonden stuk aaneen- knoop en de daarin geciteerde insinu aties aan mijn persoonlijk adres lees, dan komt daardoor het geheele betoog van v. Willigenburg c.s. droevig zwak tc st&cin# En nu Mijnheer de Redacteur, ik eindig, vermeenende voldoende onze argumenten weerlegd te hebben en hoop niet meer te reageeren op eenig j geschrijf van den wethouder dezer gemeente, wijl ik mij daarvoor te hoog acht. dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend A. M. VERHEIJDEN Adr.zn. 's Grevelduin-Capelle, 1 Sept. '23. Tot onze diepe droefheid overleed hedenmorgen 11 uur plotseling onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader Anthonie Simons, in den ouderdom van ruim 65 jaar. 31252 Waalwijk Wed. M. Simons- van Wely. Roermond Ant. Simons. A Simons-Reinderhoff en Kinderen, Waalwijk A. C. Treffers-Simons. P. C. Treffers en Kinderen. Amsterdam G. Horst-Simons. H. Th. Horst en Kinderen Haarlem J. Simons. J. Simons-Chrlstiani. Waalwijk, 4Septemberl923. BURGEMEESTER en WET HOUDERS der Gemeente W A A L W IJ K MAKEN BEKEND dat in hunne vergadering eene heeft plaats gehad, te weten: Van de leening van 1898No. 6. 1900: No 31. 1904: Nos. 35 39 en 81. Van de leening 1907Nos. 38 en 39. De uitgelote schuldbrieven zijn aflosbaar 1 September a.s. ten kantore van den Gemeente ontvanger van Waalwijk. Waalwijk, Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders 31248 voornoemd. Ondergeteekende G TIMMER MANS— v. Vlijmen maakt het geachte publiek van Waalwijk, Kaatsheuvel en Omgeving bekend dat hij Alle dagen versch, aan zeer lage prijzen. 31249 Beleefd aanbevelend, G. TIMMERMAN S- v. VLIJMEN. Een zoo goed als nieuw Adres Bureau dezer Courant. 31251 Te Zaandam ontstond Zaterdagavond tegen liet sluiten van de kermis urn een kleinigheid ruzie tusschen een clubje Noord- brabanters, waarvan er velen om dezen tii'l in den polder als landarbeider werkzaam zijn en een groepje Zaandammers. Toen een der laatsten een opmerking maakte omtrent „rotharingen" die de pol- aerjongens aan een zuurkraampje gebruik- t-n, ontstond de ruzie, waarbij een der pol derjongens zijn mes trok, waarmede hij een dér Zaandammers een steek in de hart streek toebracht. De getroffene, de 20 jari ge M., zakte terstond in elkaar en werd naar de klieniek overgebracht, waarbij hij eenige uren later aan de gevolgen is over leden. De politie, die dadelijk ter plaatse was, arresteerde de polderjongens. Ze waren met hun zessen. Aanvankelijk ontkendei allen de dader te zijn. De politie slaagde er ech ter spoedig in den vermoedelijken dader aan te wijzen, die later bekende den steek te hebben toegebracht. Het is ie 20-jarige A. v. d. W. uit Almkerk in Noordbrabant. Crt. Het Land van Cuyk wordt de laatste dagen onveilig gemaakt door een inbrekers bende vermoedelijk Duitschers. In Via- nen, onder Cuyk, drongen de bandieten in den nacht van Zaterdag de boerderij van T. binnensloegen de vrouw des huizes bewusteloos en zetten den man tegen den muur onder bedreiging hem te zullen neer schieten. De bandieten namen 1500 gulden mee en verdwenen spoorloos, vermoedelijk over de grens. Een en veertig personen verdronken. Vrijdagnacht is door den stoomtrawler ..Java" te IJmuiden aangebracht rinpitein Gardin van het Duitsche stoomschip „Kliip- fel" van de reederij Itrupp te Botterdam, welk stoomschip, met een lading steenkolen van Huil naar Bremershaven onderweg, in den nacht van Donderdag op Vrijdag tij dens stormweer noordelijk van het eiland Borknm, dooi- het stukslaan der luiken is gezonken en waarbij met uitzondering van kapitein Gardin, alle opvarenden, ten getale van een en veertig zijn omgekomen. Dezen hadden zich in de soheepsbooten be geven, welke beide onder de oogen van der- kapitein, die tot het laatste oogenblik aan boord gebleven was, omsloegen, zoodat alle schepelingen den dood in de golven vonden. De kapitein had na eenigen tijd met groote moeite een paar stukken wrakhout kunnen machtig worden, waarop hij zes uren heeft rondgedreven temidden van den storm, tot dat de naar huis stoomende stoomtrawler ...Java" met groote moeite den drenkeling kon oppikken en te IJmuiden aanbrengen. Bij aankomst te IJmuiden was kapitein Gardin nog geheel onder den indruk van de vreeseljjke ramp en doodelijk vermoeid en over het heele lichaam bedekt met lichte wonden, hem toegebracht door slagen van het wrakhout, dat in groote hoeveelheid ronddreef. Voor het schip zonk, heeft kapi tein Gardin nog het S.O.S.-sein gegeven, dat ook opgevangen is. Het stoomschip „Kliip- fel" was een zoo goed als nieuw stoomschip van 0000 ton. Kapitein Gardin verklaarde, dat hij gedu rende zijn twintigjarig zeemanschap nog nimmer zoo'n storm had meegemaakt. Hij was vol lof over de behandeling aan boord van den stoomtrawler „Java", waar men den uitgeputten drenkeling van droge kleeren had voorzien en hem voedsel had verstrekt. Aan boord van de „Java" werden flauwe noodkreten gehoord en op het gehoor af, is men gaan zoeken naar den drenkeling, dien men in zoodanigen uitgeputten toestand aan boord haalde, .dat hjj bewusteloos ineen zakte. Na een geneeskundig onderzoek is kapitein Gardin toen in diepen slaap ge vallen. In de kolenmijn te La Liuvière had een ontploffing plaats, waarbij 4 arbeiders werden gedood. Naar het „Neue Wiener Tageblatt" be richt is op de Tauernstrasse bij de Gnaden fall een Amerikaansche auto met een -Neder lander en zijn echtgenoote, benevens ver schillende andere personen, na het breken van de leuning omlaag gestort. De chauf feur is gedood, de andere personen werden meer of minder zwaar gewond. De namen der betrokken Nederlanders konden totdus ver nog niet vastgesteld worden. Vrijdag den geheelen dag werden door de Justitie te Sliedrecht verschillende per sonen gehoord inzake den moord op den spoorwegwachter de Jong te Giessen-Nieuw- kerk. Zekere C. K. uit Sliedrecht is des avonds nog naar de gevangenis te Dord recht overgebracht, terwijl de vrouw van K en zekere T. denzelfden avond te Dordrecht zijn aangehouden. Allen zijn in het huis van bewaring opgesloten. Gisteravond is tijdens het vuurwerk een bootje met drie personen op den I.Tsel bij Kampen door een motorboot aangevaren. De 41-jarige vrouw B. R. sloeg uit het bootje en verdronk. De bemanning van d gisteren op het Friesche gat in nood verkeer-nden blazer is door de reddingsboot van Moddergat ge red en wegens ongunstigen wind op Schier monnikoog geland. De ramp op de Zuiderzee hij Enkhui zen d.d. 31 Augustus. Van den baggermolen is tot heden niets meer bemerkt. Men neemt thans aan, dat de opvarenden zijn omgekomen. De Amsterdamsche motorrijder D. is nabij Amersfoort tegen een boom gesmakt. De motor had een vaart van 80 K.M. De man is overleden. Donderdagochtend heeft te Schiedam een brutale herooving plaats gehad, die door het kordate optreden van een derde echter weinig effect gehad heeft. Een be diende van de maatschappij „de Nieuwe Waterweg" had op een bankinstelling een bedrag van 23.000 gehaald, bestemd voor de uitbetaling van loonen. Terwijl hij zich op de flets met deze som, in een actetasch geborgen naar het kantoor van genoemde maatschappij begaf, werd hij, in het Volks park, door een auto van achteren aangere den. waardoor liij kwam te vallen en de taseh liet vallen. De chauffeur stopte on middellijk en putte zich uit in verontschul digingen. naar men thans vermoedt, om de aandacht af te leiden. Want een ooggetuige deelde mee gezien te hebben, dat een per soon uit het struikgewas, terzijde van den weg te voorschijn kwam, de tasch greep en deze overhandigde aan een ander, die zich er per fiets mee wegspoedde. Deze persoon werd echter door een wielrijder achter haald, die hem de tasch ontrukte en den bediende weer ter hand stelde. De politie, spoedig van het gebeurde in kennis gesteld, hield den bewusten automo biel aan en stelde den chauffeur, die op het rijbewijs en ónder nummer van een Oost- voornsch ingezetene reed, na verhoor voor- loopig in verzekerde bewaring. De bediende meent, dat hij den per soon, die de actetasch greep, tevoren in de omgeving van de fabriek had gezien. Een Inspecteur van de Haagsche re cherche heeft te Amsterdam gearresteerd A. W„ daar woonachtig, die in het bezit werd gevonden van drie Nederlandsche staatsfondsen van 1000 en eenige van 500.welke afkomstig zijn van een in Maart te Amsterdam plaats gehad hebben de inbraak. Zaterdag is een man van omstreeks 30 jaar tusschen Aalsmeer en Leimuiden met zijn fiefs in de ringvaart van de Haar lemmermeer gereden. Hij werd spoedig op het droge gebracht. De man schijnt uit Amsterdam te zijn gekomen. Te Zevenbergen is gisterochtend de 60-jarige landarbeider C. de B. bij het vlas- roten tengevolge van een toeval in een sloot gevallen en verdronken. - Te Utrecht is gisterochtend op den Maliesingel een juffrouw, vermoedelijk door verkeerd uitwijken, onder een auto geraakt en gedood. - Toen Zaterdagavond de 40-jarige gas fitter S. te Goor de gasilluminatie aan een huis wilde aanbrengen voor de jubileumfees ten, kwam hij in aanraking met de elec- trische draden, wat zijn dood ten gevolge had. De man was vader van vier kinderen. - Zaterdagnacht omstreeks kwart over twaalf hoorden twee bij de Boterfabriek „Weddehoen" te Goor op wacht liggende marechaussees gekraak in het grint. Toen zij liet gebouw sluipend naderden, zagen zij twee mannen, die bezig waren het slot van de kantoordeur te forceeren. Op hetzelfde oogenblik dat zij opsprongen, keerden de inbrekers zich om, waarbij een dezer onmid dellijk uit een geweer een schot loste. Hoe wel de marechaussees direct vuurden, schijnen zij de vluchtelingen niet te hebben geraakt. Daar een der beide marechaussees zelf een beenwonde had opgeloopen, konden zij de vluchtelingen niet vlug genoeg achter volgen. De marechaussees zonden hun een zestiental schoten na. Zij wisten evenwel per rijwiel weg te komen. De behalve beide genoemde marechaussees ;tn Goor dienst doende marechaussees waren in het dorp, toen zij hoorden schieten. Met een juist pas- seerende auto gingen zij naar de fabriek Wedehoen, doch kwamen te laat. Daar de fabriek aan den zoom van het bosch van Weldam is gelegen, terwijl in de buurt een kruispunt van wegen ligt, leverde do achtervolging niets op. De dieven dachten waarschijnlijk vec-1 geld in de fabriek te vinden,.daar op Zater dag de loonen worden uitbetaald. Juist deze week waren de loonen evenwel reeds Vrijdag betaald. Door deze mislukte inbraak is dc politie in het bezit gekomen van een aantal gegevens, waarmede zrj ook hoopt de spoorlooze verdwijning van Van Ommen op te helderen. DE HEER

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 3