Bazaar Groene Kruis. Huishoudster, E. M. Jaarsma. I. C. Mortier. voor Leerlooiers en Fa. ORIE-DUMOULIN CoifeipoDdeDtiBbap Eerste Kluts vat de Kedeil Bank te Waalwijk. m Buitenland. Binnenland. Advertentiën. Gevraagd Waalwijk. FOTOGRAFIE. Fa. DEEN EN Co. 's-Bosch. te WAALWIJK. W interavondcursussen Markt, WAALWIJK. Aldeeling DROGISTERIJ. een oven maakte. Velen sprongen, razend van de hitte, HEDIKHUIIZEN. Openbare vergadering op Dinsdag 4 September des voormiddags 10 uur. De Voorzitter opent de vergadering. Tegenwoordig 6 leden, n.l. P. v. d. Brand, Van der Heijden, Winkel, Van Vrede, de Heer Dobbelsteen én Van Engelen. Afwezig wegens ziekte met kennis geving Daan van Hemert. Aan de Orde 1. Beëediging raadsleden. 2. Benoeming Wethouders bij stem ming staat 3 tegen 3. Op A. A. van Vrede en Van Engelen; na driemaal stemmen staakten de stemming nog en werd overgegaan tot loten, bij loting werd van Engelen gekozen ver klaard. Daarna een 2de stemming, bij stem ming komt A. A. v. Vrede tegenover Winkel te staan, weer met 3 legen stemmen. Na driemaal stemmen blijven de stemmen staken en wordt weer to loten overgegaan, bij loting wordt Winkel gekozen verklaard. 2. Benoeming Electriciteits-com- missie worden benoemd de Heeren v. d. Dobbelsteen en Van der Heijden. 4. Begrootings-commissie worden be noemd de Heeren v. d. Dobbelsteen en van den Brand. Uit verdere berichten blijkt, dat zich ontzettende tooneelen te Tokio hebben afgespeeld. De waterleiding werd dadelijk door de aarbeving ver woest, zoodat men geruimen tijd vruchteloos stond tegenover het vuur, dat huis na huis verteerde. Nog erger was, dat ook de gasleidingen barstten en het daardoor ontsnappende gas in brand geraakte. Overal laaiden hemel- hooge gasvlammen uit den grond op, alles vernielend wat in den omtrek was en tenslotte blies er een felle wind over de rampzalige stad, die het vuur nog meer aanwakkerde en ver- Dam en het Défilé. heden uiting gegeven aan haar gevoe- Toen ook de groote tribune op het lens van trouwe aanhankelijkheid aan de stad doorsnijden, doch vonden zoodoende den dood door verdrinking en weldra was de oppervlakte van het water ook met lijken overdekt. Ver scheidene bruggen stortten in onder iet gewicht van de vluchtelingen, die zich naar de parken spoedden om daar een toevlucht te zoeken en in het gedrang werden vele vrouwen, kinde ren en oude lieden onder den voet jeloopen en vertreden. Anderen wer den krankzinnig van de hitte, liepen billend rond en wierpen zich soms moedwillig in den vuurgloed. En bij het vuur kwam nog het water De Simodagawa. een rivier die door de stad loopt, overstroomde, doordat de bodem ook door de aard- trillingen voortdurend in beroering cwam. Het water liep door de straten, sleurde de menschen mee en spoelde nog vele huizen weg. De gevangenis stond ook weldra in brand en om te voorkomen, dat de gevangenen, die men in deze verwar ring niet kon overbrengen, in hun cel len zouden verbranden, liet men hen los, maar zoodoende verspreidden zich circa 1500 gevaarlijke elementen door de stad, waar velen spoedig aan het plunderen geraakten, de lijken op straa uitschudden en trachtten uit de ver laten huizen buit weg te halen. De Amerikaansche en Fransche gezantschapsgebouwen en de Chinee- sche en Nederlandsche legaties zijn door brand vernield. De Italiaansche ambassade, alsmede Poolsche, Zwit- sersche en Tsjecho-Slowakische lega ties zijn vernield. De Britsche ambassade is behouden gebleven. De bank van Japan is slechts ten deele vernield en de safe is intact gebleven. Uit de geheele wereld wordt hulp geboden of gezonden. Het Italiaansch—Qrieksche con flict blijft verward, en krijgt zelfs op enkele punten een dreigend cachet. De bedreiging is, dat Griekenland aan Joëgo-Slavië bekend heeft ge maakt, dat, als er geen oplossing ge vonden wordt, welke Griekenlands souvereiniteit onaangetast laat,Grieken and naar de wapens zal grijpen, om zijn eer te verdedigen en ten tweede dat Italië aangekondigd heeft, den Volkenbond den rug toe te draaien, als die hem zijn zin niet geeft. Italië uit den Volkenbond beduidt feitelijk Italië uit het Verdrag van Versailles, dus de Entente nog dieper gebroken En de verwarring iswie zal het Grieksch-ltaliaansche geschil ten einde brengenItalië, op eigen gelegenheid en verantwoordelijkheid De Volken bond De Gezantenraad Of één van die twee lichamen met behulp van in ternationale (liefst neutrale) commis sies? In het eerst genoemde geval krijgt Mussolini, onverschillig wat de gevolgen zijn, de kans te demonstree- ren, „hoe het Facisme lastige gevallen oplost." Dat deel van de wereld, dat van „de daad" houdt, zonder zich te ver diepen in al den aankleve hoewel het tot haar eer strekt, dat zij aan pa pier, conferenties en krachteloos ge praat het land heeft moet ongetwij feld bekoord zijn door Mussolini's op treden. Door Kortoe te bezetten heeft hij Griekenland geen mes op de keel gezet, doch slechts de pet van het hoofd geslagen De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." verneemt, dat de regeeringen van de kleine entente Frankrijk en andere bevriende regee ringen hebben meegedeeld, dat zij uit den volkenbond zullen treden, indien deze zijn plicht inzake Korfoe ver zaakt en dat zij zelfs in de toekomst zullen weigeren den rechtsdwang van de ententemogendheden te aanvaarden, indien deze thans toelaten, dat de rech ten van de kleine naties worden op geofferd Indien Italië verdere stappen onderneemt of mobiliseert, zullen zij ook onmiddellijk mobiliseeren. Naar verluidt zou de kwestie der competentie van den volkenbond inzake het Grieksch Italiaansch conflict, met toestemming en zoo mogelijk op ini tiatief van Italië, naar het internationaal hof van justitie moeten verwezen wor den. Dit standpunt schijnt in den raad de overhand te hebben en feitelijk zouden alle leden er zich bij aansluiten. Het heet, dat de voltallige zitting, welke hedenavond zal plaats hebben, een dergelijke beslissing bekend zal spreidde. Zoodoende gingen alle regeerings-maken, gebouwen, centraal-bureau van poste rijen, telegrafie en telefonie, het hoofd bureau van politie, de Japansche bank en andere groote kantoorgebouwen in j Plaatsruimte dwong ons ertoe vlammen op. Ook het hoofdstation der spoorwegen ligt gedeeltelijk in puin. De menschen, die niet onder het puin der instortende huizen geraakt waren, vluchtten de straten in, doch ook daar werden zij door de opspui tende vlammen aangegrepen of stikten in de hitte, die de geheele stad tot van de schitterende feesten in den Haag en Amsterdam, getuigende van 't enthousiasme en liefde voor de jubileerende vorstin minder op te nemen dan ons lief was. Om een idéé te ge ven welk een indruk zulk een ont vangst maakt, laten we hier volgen een beschrijving van de aankomst op den Midden-Damterrein ongeveer geheel volgeloopen was, kondigde plot seling tromgeroffel aan, dat de politie ruiters, die den Koninklijken stoet voorafgingen, den hoek van de Paleis straat en den Voorburgwal waren om geslagen. Onmiddelijk daarna klonk over den heelen Dam het forsche commando Presenteert 't geweer, en roerloos stond aan weerskanten van den Paleis-ingang het dubbele gelid mariniers en matrozen, die dezen eersten dag de eerewacht hadden be trokken. Dan hieven de pijpers in schrillen toon de eerste maten van het Wilhelmus aan, welke de muziekkapel bij de eerewacht ingedeeld, overnam, tegelijk met het cariljon hetwelk, de feestklanken verder verbreidde hoog in de lucht, boven de omliggende straten. Het was een zeer plechtig en in drukwekkend oogenblik, toen, vooraf gegaan door de bereden burger eere- wacht in haar statielijke kleedij. de prachtige, door zes trappelende rossen getrokken calèche, waarin de Koningin, Prins Hendrik en Prinses |uliana ge zeten waren, door de Paleisstraat den Dam opreed. Toen had niemand meer oog voor al het schoone en feestelijke van den stoet; toen trok zich aller aandacht samen op onze vorstin, haar gemaal en haar dochter en barstte eën gejubel los zoo geestdriftig als zich slechts op historische oogenblikken als dit denken laat. Het juichen klonk hoog van de daken der gebouwen rondom, die door het wuiven met zakdoeken en hoeden door die ontel bare kleine figuurtjes als levend sche nen geworden. Het klonk van het mid dengedeelte van den Dam, waar zich tusschen de siermasten reeds al de vrouwenvereenigingen hadden opge steld, die straks aan de groote vaan del-hulde zouden deelnemen; het klonk van de nu dichtbezette groote tribune op het Middendamterrein, en niet het minst luid uit de duizend- hoofdige menigte achter de afzetting, die over het algemeen van den stoet wel weinig te zien kreeg maar die het er op dit oogenblik toch blijkbaar hoofdzakelijk om te doen was, de Koninklijke familie met haar gejubel op de meest welsprekende wijze die denkbaar is te doen blijken van de aanhankelijkheid harer onderdanen en de geestdriftige vreugde, waarmede de hoofstad des lands de jubileerende Landsvrouwe op deze historische plek wilde ontvangen. De lange stoet reed langzaam om den Dam heen, langs de dichtbezette tribune, voor de Nieuwe Kerk, en daarna voor het Paleis. Vóór de kleine steentjes had de bereden eerewacht zich in breede rij opgesteld, en daarachter op het plein verzamelden zich de duizenden leden der verschillende vereenigingen me hun 550 vaandels. Al die kleurige, van goudborduursel schitterende banieren en vlaggen leverden tusschen de hoogs' decoratieve versiering van het Dam plein een onvergetelijken aanblik van zeer bijzondere feestelijkheid op voora toen zij statig omlaag neigden ten plechtig huldebetoon aan het Huis van Oranje. Dat was ook het oogenbljk waarop de jubelende geestdrift der menigte haar toppunt bereikte; toen namelijk de Koningin met haar Moeder, den Prins en Prinses |uliana onmiddelijk nadat zij het Paleis waren binnenge gaan op het balcon verscheen. Aan het geweldige gejuich kwam eerst een einde, toen plotseling, geheel spontaan, een aantal vrouwen, behoo- rende tot de aan de vaandelhulde deelnemende deputaties, krachtig het Wilhelmus aanhieven, dat onmiddelijk door de gansche menigte uit volle borst werd meegezongen. Ettelijke kee- ren herhaalde zich dit en telkens op nieuw golfde het hoera-geroep dan weer stormachtig op, terwijl de Ko ningin, de Koningin-Moeder, Prins Hendrik en Prinses Juliana onophou delijk wuivend en lachend het volk voor dit hartelijk welkom en dit recht uit de harten opwellend betoon van hulde en warme vaderlandsliefde dankten. Weer volgt het eene vaandel-saluut op het andere; wederom, en telkens opnieuw, zingt het volk uit volle borst het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch Bloed, en daarna uiten de gevoelens van liefde voor de vorstin zich in een juichend Lang zal ze leven gevolgd door een driewerf hoerahdat davert boven de hoofden der menigte uit als storm. Weer gaan de hoeden en de wuivende zakdoeken omhoog, en dan wil de vorstelijke familie zich van het balcon terugtrekken. Maar eerst aarze lend door enkelen van de vele depu taties van Christelijke vereenigingen ingezet, dan overgenomen en aanzwel lend tot een machtigen zang uit dui zenden monden, klinken plechtig en ge dragen de tonen van Psalm 133 vers 3 Dat 's Heeren zegen op u daal 1 Zoo spontaan heeft de menigte in dezen vorm nog nooit bij openbare gelegen- de vorstindat moest haar op dit plechtige oogenblik sterk hebben ge- j troffen, want onmiddelijk keerde rij!, met haar Moeder op Let balcon terug^eze vriendelijk dank voor Het Dames-Comité zegt bij en bleef daar, zichtbaar ontroerd, ver wijlen, totdat de laatste tonen van de met zooveel warmte haar toegezongen zegenbede verstorven waaren. Naar wij vernemen, behoort tot een van de door Minister Colijn ge- ëischte bezuinigings-maatregelen ook de afschaffing van den vrijwilligen landstorm, de zoogenaamde weerbaar- making buiten het leger, waarbij thans een groot aantal beroepsofficieren en onderofficieren als instructeur werk zaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaarlijks ongeveer zeven millioen kosten, waar van door de afschaffing en de als ge volg daarvan geheele militaire oplei ding in het leger vele millioenen be spaard worden De buitengewone vrijwillige land storm dat is de organisatie van ge oefend dienstplichtigen, blijft echter de vele bijdragen en toezeg gingen. 31271 Zij die hunne bijdragen nog niet hebben ingezonden, worden beleefd verzocht zulks ie willen doen voor 15 October a.s. bij MEVR. SCHAAP. bestaan. M. bij ouden Heer en Dame, een P. G. 31289 Brieven onder No. der adver tentie, bureau van dit blad. Koopt geen Haard als een echte Het zijn steeds de beste. AGENT31290 Ijzerhandel. Teneinde de families terwille te zijn, welke Zondag 11 niet meer konden geholpen worden, hebben wij besloten a.s. Zondag 9 Sept. nog tegen RECLAME-PR IJ ZEN aan huis te komen werken. Boodschappen af te geven met opgave van tijd BESOIJENv. Loon, Café ,,'t Hof van Holland". WAALWIJK Wed. 7h. C. Pulles, Sigarenmagazijn en Putstraat 54. BAARDWIJK; Pulles-Heesbeen, Bakker, naast de R K. Kerk. FAMILIE-FOTO'S bruin per 6 stuks f5.—. BRIEFKAARTEN bruin per 6 stuks f 1.50, zwart f 1 25. TIP-TOPS per 6 stuks f0.60. 31236 Aanbevelend, Bij genoegzame deelname zullen aan de Rijksschool de volgende gegeven worden, aanvangende 1 October 1923 en wel voor I. Machinale Schoenmakerij. 1. Snijden en teekenen van bovenwerk. 2. vervolg. 3. Grondbeginselen Onderwerk voor beginnelingen. 4. meergevorderden. 5. Modelleeren met de Gradeermachines 6. Stikkerij voor meisjes. 7. Snijden van bovenleder. Hand- en Maatschoenmakerlf. 8. Onderricht in verband met de Akte Np. schoenmaken. Looierij. 9. Beginselen der Lederbereiding voor looiersgezellen. Het lesgeld, dat bij de inschrijving moet worden medegebracht, bedraagt f 5.- boven den leeftijd van 17 jaar. f 2.50 beneden den leeftijd van 17 Jaar. Inschrijvingen, ook voor leerlingen, die reeds een cursus volgden, op 17 en 18 September van 7-8 aan de Rijksschool. 31256 DE DIRECTEUR, H. VAN DER WAERDEN. II. III. Wij zijn steeds goed voorzien van31122 Verband- en Thermogènewatten, Hidrophile en Brandwindsels, Snelverband, Verschillende soorten Pleisters en Zalven. De bekende Foster's Zalf, Maag- en Nlerplllen, Mijnhardt's artikelen, Sanatogen, Klooster- en Wondbalsem en diverse krulden. Depöt Natrlcla. Telefoon 123. KANTOORUREN VAN 9-12 UUR. DES ZATERDAGS VAN 9-11 UUR. kerkbestuur over confereeren. Wij hebben zegt Spr., ons best gedaan maar dan wou de pastoor weer wel en dan weer niet, enljn (jg rivier of in de kanalen, welke nu weten we heelemaal niets meer, de zaak is op het doode punt gekomen. Maar toch willen B. en W. gedekt zijn als het soms verhuurd moet worden. Niettemin heeft spr. den pastoor voorgesteld om het te koo- pen daarmee is de gemeente altijd beter af. Voorgesteld wordt om de huurprijs voor het schoolhuis te Made op 450. en voor dat te Drimmelen op 250.te stellen. Aldus wordt besloten, waarmede de agen da Is afgewerkt. De Voorzitter wenscht nog een enkel woord te spreken naar aanleiding van het zilveren Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin hetwelk hier Zaterdag feestelijk is gevierd. Wel heeft de gehouden collecte niet aan de verwachtingen beantwoord, doch hiervan mag niet worden afgeleid dat de bevolking minder dan elders voor onze ko ningin zou voelen. Verschillende omstandig heden hebben deze collecte beïnvloed o.a. is er den laatsten tijd zoo vaak gecollecteerd en de mensehen wisten ook niet eens pre cies waarvoor ze moesten geven. Niettemin, zegt spreker, hebben wij toch onzen plicht gedaan en feestgevierd, en niemand had ge dacht dat het zóó'u feest zou zijn geworden, het heeft ieders verwachtingen verre over troffen, het was een feest Made waardig. Het. doet my genoegen dat men ook in Drimmelen het feest luisterrijk gaat vieren en ik in de gelegenheid ben ook dit mede te maken. Een enkel woord van dank komt hier voorzeker toe aan den heer v. d. Reij t wiens onvermoeiden ijver zooveel tot het welslagen van dit .jubileumfeest heeft bij gedragen. Onze koningin is zoo'n sohitte rend feest ten volle waard. Wat zij in die 25 jaren van Haar zegenrijk bestuur voor ons gedaan heeft, is te veel om hier op te noemen; alleen het feit dat wij naast God aan Haar te danken hebben, dat wij voor den gruwel Ijken oorlog zijn bespaard ge hieven is reeds meer dan genoeg om Haar op onze dankbaarheid en hulde aanspraak te doen maken. Wanneer dan ook deze week den eigenlijken herdenkingsdag wordt gehouden, laten we dan tot God de bede richten dat Hij Haar en Haar huis nog lang voor Holland mag bewaren. Leve koningin WilhelminaLeve Hare koninklijken Gemaal! Leve prinses Juliana, leve ons vorstenhuis en Oranje. Alle leden betuigden met luide hoera's hunne instemming met deze laatste woor den. Nadat door enkele leden nog een paar onbelangrijke vragen zijn gesteld en deze door den voorzitter zijn beantwoord, wordt de vergadering gesloten.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 7