Binnenland. A. deRooij-Bourgonjen Reclame. den dienst 1922 enkele posten niet geïad konden worden en stelde voor deze onlnvorde'baar te verklaren, waarmee de raad accoord ging. 5o. Aanbieding gemeentebegrooting en begrooting voor den vleeschkeo- ringsdienst voor 1924. De Voorzitter benoemde met mach tiging van den Raad tot comml«sie van ondersoek de ledende Mol, Uh! en Hub. Verhoeven. 6a. Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de gewijzigde instruc tie van den Hulpkeurmeester. b. idem voor de pensioen-bijdragen voor de Gemeente-ambtenaren. c. idem voor de wijziging der Ge meentebegrooting 1923. d. idem onderhandsche verhuring van gemeentegrond aan de fa. Van Wagenberg—Festen te Vimmen, e. Besluit van Ged, Staten tot ver daging der goedkeuring op het besluit door den Raad tot opheffing van den cursus voor vervolgonderwijs aan de Openbare Lagere School. f. Goedkeurend besluit van Ged. Staten met betrefflng tot wijziging van art. 1 Woningwet. g. Brief van de Pensioenraad, dat de grondslag voor bet pensioen van den Gemeente-Ontvanger met ingang van 1 April 1923 is vastgesteld op f 979. h. Schrijven van Chr. de Jongh, dat hi) met ingang van 15 Sept. e.k. ont slag neemt als lid van het college van Regenten der Godshuizen. De Voorzitter achtte het niet ach terwege te mogen laten, zijn teleur stelling kenbaar te maken, ofschoon hij de ontslagname billijkte. Hij me moreerde, wat D. J. q. q gedurende meer dan 40 jaren verrichtte er bij voegend, dat de Voorzitter van het regenten-college het haast onmogelijk achtte, iemand te zullen vinden, die den aftredende slechts teanaaste bij zal evenaren. Rondvraag. Van deze gelegenheid werd door niemand gebruik gemaakt, zoodat de Voorzitter deze bijeenkomst sloot. NIEUWKU1JK. Openbare raadsvergadering dezer gemeente op Dinsdag 4 Sept. 1923, des voormiddags 11 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer v. d Broek, Burgemeester, Secretaris de Heer v. d. Leede. Tegenwoordig alle leden. Precies 11 uur opent de Voorzitter de vergadering met den Christelijken groet, waarna aan den Secretaris wordt verzocht de notulen der vorige ver gadering te willen voorlezen. Deze worden onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelt den raad mede dat hij aangaande de electriciteitskwes- tie met P. Mostermans een onder houd heeft gehad. Mostermans echter meende niet verplicht te zijn deze nota te voldoen. In de rekening die Mostermans hierover gehad heeft, zijn de cijfers daarin vernoemd niet te controleeren. Alhoewel Mostermans zich geenszins verplicht acht het ge vorderde bedrag ad f 15.— te voldoen wil hij zich toch bereid verklaren genoemd bedrag te storten, omda volgens zijne meening aangaande deze kwestie de gemeente er in is geloopen en kan dit dan als geëindigd be schouwd worden. Aan de orde instalatie nieuwe raads leden. Voorzitter zegt dat het den leden wel bekend zal zijn dat bij de pas seering der vierjarige periode alle leden hun eed moeten afleggen en zullen we hiertoe overgaan. Door alle leden wordt den eed afgelegd. De Voorzitter feliciteerde den nieuwen raad met het vertrouwen der kiezers in hen gesteld en bracht in herinnering de verplichtingen, die als raadslid op hen rusten niet uit het oog te ver liezen. Spreker hoopte en vertrouwde da de nieuwe raad met den meesten ijver de belangen der gemeente zal be hartigen. Het lid Van Melis dankte de Voor zitter en hoopte dat zijn woorden bi den raad mogen ingang vinden. Hierna kwam aan de orde verkie zing Wethouders. Alvorens hiertoe over te gaan, ver zocht de Voorzitter den raad bij de verkiezing zorg te dragen ter voor koming abuizen ook de voornamen der te kiezen persoon op de briefjes te vermelden. Tot leden stembureau werden be noemd H. Mostermans en A. v. Halder. Bij gehouden stemming werden tot Wethouders gekozen H. Mostermans en A. H. Mostermans. Door beide ge kozen Wethouders werd aan den raad dank gebracht voor het vertrouwen wederom in hen gesteld. Voorzitter bracht ook zijn dank en hoople met alle opzijzettingen der persoonlijke belangen de belangen der gemeente naar behooren te zullen be hartigen. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1924. De ©ntvangsten en uitgaven gewone loopende dienst werd vastgesteld op f 33582,075. Voorzitter deelt verder mede dat in de vorige vergadering men tot een besluit was gekomen om den prijs van iet licht vast te stellen op 60 cent per K.W.U. zonder meer. Ik heb de overtuiging aldus Voor zitter, als er niet genoeg stroom ver bruikt wordt, en dit zal bij het ge nomen besluit a 60 cent niet het jeval zijn, wij een aanmerkelijk stroom- verlies zullen houden Voorzitter zou daarom den raad in overweging willen geven alsnog op dit besluit terug te komen daar het toch nog niet voor 1 Jan. 1924 ingaat en zou dan den raad het volgende voorstel in overweging willen geven. Om tot bassis te nemen het verbruik van een rond jaar voor elk aange slotene aan den gewonen prijs Dus den rijs voor elk aangeslotene wat hij in een jaar heeft verbruikt vast te stellen en de K.W.U. die hij daar boven verbruikt aan een minderen prijs te geven. In elk geval als we den verkoop niet minder stellen zal er niet veel verbruikt worden en spr. meent hierdoor een goede aansporing te vinden tot meer verbruik alsook bij strijken, enz. Weth. A. Mostermans vindt ook dat dit de eenigste en beste manier is om ze tot meerder verbruik aan te sporen en dat dit de gemeente niet kan schaden Weth. H. Mostermans zou de eerste K.W U. van het jaarlijksch verbruik aan 60 centen laten. Voorzitter zegt dit met een volgende vergadering te willen vaststellen, hij zou het tot zoolang den raad in over weging willen geven Het lid A. v. Halder vraagt of het de bedoeling is de maatstaf persoonlijk te nemen. Voorzitter zegt dat dit zijne bedoe ling is en vindt het voor een ieder billijk. Voorzitter zegt in de vorige vergade ring te hebben medegedeeld, dat het aan te schaffen electrisch kacheltje voor de gemeente 15 a 16 gulden zou kosten, doch na nadere informaties zou dit een beetje duurder komen De raad vindt dit geen bezwaar. in verband met het 25-jarig regee- rings-jubileum van H. M. de Koningin verzoekt Voorzitter den raad aan H M het volgende telegram te zenden „De Raad der Gemeente Nieuwkuijk openbare vergadering bijeen ver in heugd zich Uwe Majesteit hare eer biedige hulde te mogen aanbieden en voegt daarbij de bede dat God U behoede nog vele jaren tot heil van Uw volk." De Voorzitter v. d. Broek De Secretaris v. d. Leede De raad gaat hiermede accoord Hei lid Fitters vraagt of er morgen in de gemeente niet gevlagd moe worden. Voorzitter zal er voor zorgen hier van publiciteit te geven. Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter de vergadering met den Christelijken Groet RAAMSDONK. Openbare vergadering van den faad dezer gemeente op Distsdag 4 Sept. jl des voorm. 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer A. Moons De Voorzitter opeat om 10 uur de vergaderiug en stelt vervolgens aan de orde 1. Beëdiging es installatie van de nieuwbenoemde raadslede?;, de heeren E. C de Wir, D. Lmkhuyzen, J. C Schoenmakers, P. Broeders, P. A. van Dongen, A J. Laokhuijzen, C. H. van Rtjo, C. J. Kanters, J P. van Dongen Torman, J. W F. M. de Klijn, J. J. d Jong en van Woerden. Genoemde heeren die volgens het Reglemect van orde hebben plaats ge nomen, leggen aisnu in handen van den Voorzitter achtereenvolgens af den eed van zulverieg en dea eed van trouw, voorgeschreven in ast. 39 der Gemeentewet. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het cieuw benoemde raadslid, den beer J, B. Zijlmaas. Tot commissie van onderzoek wijst de Voorzitter san de heeren D. Lank huyzen, van Docgen-Torman en van Rijn. De commtysle rapporteerde, nadat zij zich van haar opdracht heeft ge kweten en in de zaal Is teruggekeerd dat de stukken in orde zijn bevonden met concludeering tot toelating, waar toe met algemeene stemmen wordt be sloten. De heer Zijlmans, die inmiddels ter vergadering is gekomen, legt mede in banden van den Voorzitter de voor geschreven eeden af. De Voorzitter wenscht de nieuw be1 noemde leden gelnk met hunne benoe mlsg en spreekt de hoop uit, dat zi allen zullen medewerken aau de hun toevertrouwde belangen van Raams donk. 3. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring raadsbesluit, a, tot verkoop van een petceel grond b. tot wHziglng der gemeentebegrooting dienst 1922, Besluie van alsvoor tot verdaging jeslisslng omtrent het raadsbesluit tot verkoop van een gedeelte van den openbaren weg van de Langebroek- straat. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Eenlge ingekomen bezwaarschriften worden in handen gesteld van B. en W. om advies. Sch ijven van het comité tot viering der jubileumfeesten ter gelegenheid van het 25-ja ig regeer',agsjubileum van H. VI. de Koningin, waarbij de leden van den raad met hunne dames werden uitgenoodigd tot bijwoning der zang uitvoering te geven door de gezamet- yka schoolkinderen en de verschillen de zangvereenlgingen op Woensdag 12 September 1923 des voormiddags 9 uut op het Heereplein. 4. Benoeming Wethouder wegens periodieke aftreding van de» heer E. C. de Wit. Tot stemming overgaande worden 13 stemmen uitgebracht, waarvan verkrij gen de heeren de Wit 9 en Schoen makers 3 stemmen, zijnde een briefje blanco. Zoodat tot Wethouder is herbenoemd de heer E. C. de Wit, die verklaart, op een desbetreffende vraag van den Voorzitter, de benoeming aas te nemen. 5. Benoeming wethouder wegens periodieke aftredicg van den heer J. W. F. M. de Klijn. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan verkrijgen de heeren de Klijn 10, Ztjlmans 1 en de Jong 1 stemmen, zijnde een brieije in blanco ingeleverd. Zoodat tot Wethouder is herbenoemd de heer de Klijn. Op de vraag vaa dea Voorzitter verklaart de heer de Klijn, zijne be noeming aan te nemen. De Voorzitter wenscht alsnu de hse ren de Wit en de Klijn geluk met het hernieuwd bewijs van vertrouwen. 6. Benoeming leden van de commis sie van Fabricage, wegens aftreding van de heeren D. Lankhuyzen, P. Broeders en J C. Schoenmakers. Bij de hierop gehouden stemming worden de aftredende leden herbe noemd, Benoeming lede» van de Ltchtcom missie wegens aftreding van de heeren M. Th. de Bruya, J. A. Dorreboom, en J. C. Schoenmakers. Bij de hierop gehouden stemming worden benoemd de heerett J. B. Ztjl- mans, J. P van Doagen-Torman ca J. C. Schoenmakers. 7. Door B, en W. worden hierna aangeboden Gemeenterekening 1922 en gemeente begrootiug '24. R-kepisg '22 en begroeting '24 van het Ba g. Armbestuur, Rekening '22 en begrootisg '23 van het Gem. Electr, Bedrijf. Begrootlag 1924 Vleeschkeurlngsbe- dtijf. Welke stukken worden gesteld In handen van eeae commissie van dde leden, met name de heeren D. Laak- huyen, Schoenmakers en Broeders Op voorstel van dea Voorzitter wordt besloten om ter gelegenheid der her denking van de 25-jaiige regeering aan H. M. de Koningin een telegram van hulde te zenden. Üitlotlng van Schuldbrieven. Worden uitgeloot a. 1 schuldbrief, g?oot f500, in de geldleeeing van i 20 000, per resto groot f 9000 (Raadsbesluit vac 10 Dec 1898 en 18 Nov. 1899, goedgekeurd bij resolutie van G^d. Staten van 22 Dcc. 1898, G. so. 23 en 22 Nov. 1899 G. no. 92) als no: 23. b. 1 schuldbrief, proot f 125, in de geldieening van f 4000, per resto groot f 1875. (Raadsbesluit vau 28 Mei 1904 goedgekeurd bij resolutie van Gedep Staten vaa 9 Juai 1904, G. no. 55) als no. 9. c. 1 schuldbrief, groot f 150, van de geldieening van f6000, per resto groot f 4050. (Raadsbesluit vats 14 Maart 1908, no. 60, goedgekeurd bij resolutie van Ged. Staten van 26 Maart d.a.v G. no. 152) als no. 22. d. 2 schuldbrieven, elk groot f 300, in de geldieeniag van f 12000, per resto groot f4800. (Raadsbesluit van 12 Dec 1908 no. 121, goedgekeurd bij resolutie vaa Ged. Staten van 24 Dec, d.a.v no. 46) ais no. 12 en 36. e. 1 schuldbrief, groot f 250, in de geldieening van f 5000, per resto groot f 2500. (Raadsbesluit van 22 October 1910, no. 61, goedgekeurd bij resolutie van Ged. Staten van 3 Nov. d.a.v. G. no. 132) als no. 3. f. 1 schuldbrief, groot f400 in de geldieening van f 3500, per resto groot f1200. (Raadsbesluit van 1 Mei 1915. no. 14, goedgekeurd bij resolutie van Ged. Staten van 12 Mei d.a.v. G. no. 14) als no. 3. g. 1 schuldbrief, groot f 100, in de geldieening van f700, per resto groot f100 (Raadsbesluit van 22 Dec. 1915 no. 77, goedgekeurd bij resolutie van Gsd. Staten van 29 Dec. d.a.v. G no. 162) als no. 1. h. 1 schuldbrief, groot f 150, in de geldieening van f 1500, per resto groet 1750, (Raadsbesluit van 16 Sept. 1916 no. 119, goedgekeurd bij resolntie vaa Ged. Staten van 4 Oct. d.a v. G. no, 48) als no. 10. i. 1 schuldbrief van f 400, in de geld- eening van f 7000, opengesteld tot een sedrag van f2400, per resto groot 400. (Raadsbesluit van 16 Sept. 1916 no. 122, goedgekeurd bij resolutie van Ged. Staten van 4 Oct. d.a.v. G, no. 49) als go. 5. j. 1 schuldbrief van f 150, in de geld- eenlag van f 1500, per resto groot 900. (Raadsbesluit van 2 Juni 1917. no. 181, goedgekeurd bil resolutie van Ged. S'aten van 14 Jdni d.a v. G. ao. 110) als no. 10. k. 1 schuldbrief van f 300, In de geldieening van f 8280, per resto groot f 7080 (Raadsbesluit van 2 Juol 1917, no. 187, goedgekeurd bi] resoiutie van Ged. States van 27 Juni d.a.v. G. no. 129) als no. 19. 1. 4 schuldbrieven, elk groot f 1000 ia de geldieening van f 20.000, per resto groot f 4000. (Raadsbesluit van 26 las. 1918 no. 8, goedgekeurd bij resolutie van Ged. Staten van 6 Febr. d.a.v. G. no. 123) ais nos. 1 en 2,12, 15 en 18. m, 2 schuldbrieven, elk groot f 500, In de geldleeeiag van f 15000, pet resto groot f13000. (Raadsbesluit van 16 Aug. 1918, no, 58 en 16 Nov. '18 no. 91, goedgekeurd bij resolutie van Ged. Staten van 28 Aug. d.a.v. G. no. 162 en 27 Nov. d.a.v. G. no. 119) als ao. 2 en 21. n. 6 schuldbrieven, elk van f 1000 ie de geldieening vaa f 32000, per testo f 14000. (Raadsbesluit van 15 Jan. 1919, co,. 100, goedgekeurd bij resolu tie van Ged, Staten van 29 Jan, d.a.v. G. no. 153), als nos. 2, 10, 20,21,23. 29 en 34. o. 18 aandeden in de geldieening vaa f 726 000, opengesteld tot een be drag van i 337.500, besluit van alsv. dd. 30 Aug. 1919. no 171 en 15 Nov. 1919 no. 188, goedgekeurd bij resolutie vaa alsvoor dd. 8 October 1919G.no 2ö9 en 31 Dec. 1919, G. no. 11 als oos. 23, 97. 124. 142, 199i, 208, 229. 272, 316, 341,247, 397, 453, 513, 552 579, 617 en 661. Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 21300 DE E1NDEL00ZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dau ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onder breking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaams organen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urine- stoornissen, zenuwachtigheid, prikkel baarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoe de. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ontspanning buitenshuis. Voor- kom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of uier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pil len u nu heipen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandige leefwijze aan en ver trouw het herstellende werk aan Fos ter's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken a 1. 75 per doos. 30719 28 „De Maandagmorgen" wordt aan huis bezorgd (in de kom der gemeente) bij diegenen, die zich voor 3 maanden abonneeren (vooruit betaling f 0 75 Losse nummers zijn 's Maandags 's morgens vanaf 8 uur aan ons buraeu verkrijgbaar k 5 cent De Administratie De nieuwe Hanzebank. Het comité ten belange van het Midden- standscrediet In het Zuiden heeft aan cre diteuren der Credietvereeniging „De Han- zebank" te 's-Hértogenbosch een circulaire gezonden, waaraan wij het volgende ont- ieenen Reeds werden eenige voorloopige mede- deelingen gedaan in zake de gevormde plan nen tot het stichten eener geheel nieuwe crcdietinstelling, die door overneming v. d. daarvoor in aanmerking komende activa van do te liquideeren Hanzebank een bespoe digde uitkeering aan crediteuren der be staande instelling zou willen bevorderen. Deze plannen hebben intusschen vasten vorm aangenomen en de tot standkoming der nieuwe instelling mag vrijwel als ver zekerd worden beschouwdhaar oprichting wacht slechts op de vervulling van de noo- digo formaliteiten. Binnen zeer korten tijd hoopt de nieuwe bank haar werkzaam heden (e kunnen aanvangen. De voornaamste taak van de nieuwe in stelling zal hierin bestaan, dat zij, naast de andere noodzakelijk voor de uitoefening van haar bedrijf noodige activa, van de te liqui deeren Hanzebank overneemt, de aan debi teuren verleende credietèn, die uit bank technisch oogpunt .bezien, als alleszins ge zond kunnen worden aangemerkt. Met deze overneming beoogt zij een tweevoudig doel te bereiken 1. door herdisconto dier credieten de directe beschikking te verkrijgen over de noodige contanten, teneinde te bevorderen, Mat aan crediteuren een zoo groot en zoo spoedig mogelijke eerste uitkeering zal kun- nn worden gedaan. 2. liet door den huldigen toestand zoo zeer geschokte oeconomisclie leven in het Zuiden te herstellen eii die bedrijven, wel ke als alleszins credietwaardig kunnen wor den beschouwd, weder in staat te stellen op regelmatige wijze voortgang te hebben. Het maatschappelijk kapitaal wordt ge steld op 10.000.000, verdeeld In 7.000.0oo gewone aandeelen en 3ooo,ooo preferente aandeelen. Aan crediteuren wordt gevraagd in het maatschappelijk kapitaal en reserve fonds deel te nemen tot een bedrag gelijli aan 30 pCt. van het ac-tief dat de nieuwe bank van de te liquideeren Hanzebank zal overnemen, welke 30 pCt. worden verdeeld in 20 pCt. deelneming in het gewoon aan deelenkapitaal, 5 pCt. deelneming in liet preferent aandeelenkapitaal en 5 pCt. deel neming in het reservefonds. De reservebons kunnen volgens statutaire bepalingen aflosbaar worden gesteld, wan neer de reserve een bepaald gedeelte van liet kapitaal bereikt heeft. De aandeelen luiden aan toonder en wor den uitgegeven in coupures van 500.te verdeelen In onderaandeel en naar gelang dit noodig is voor uitdeeling aan crediteu ren. Ieder aandeelhouder heeft stemrecht in de algemeene vergadering, met dien ver stande, dat 500.aan onderaandeelen te zamen één stem vertegenwoordigt. De lei ding van de nieuwe instelling zal berusten Dij ten minste 2 directeuren en een raad van ommissarissen, bestaande uit 7 leden. Eén lirecteur wordt bij de oprichting benoemd door de disconteerende grootbank, terwijl houders van preferente aandeelen te zamen het recht hebben van bindende voordracht van twee eandidaten voor één directie-lid, te benoemen door de algemeene vergadering. Van commissarissen worden 3 benoemd dooi de algemeene vergadering, 3 door de alge meene vergadering op bindende voordracht van de Middenstands-organisatie van twee eandidaten voor iedere vacature, 1 bij de oprichting door de disconteerende groot bank. Bij benoeming door de algemeene vergadering hebben bonders van gewone aandeelen en preferente aandeelen gelijke rechten. Tenslotte l*n nog worden medegedeeld, dat van het preferent kapitaal reeds een belangrijk bedrag buiten crediteuren is bij eengebracht. De practische regeling van de medewer king van crediteuren werd als volgt gedacht. Crediteuren eedeeren aan de trustee, die tot de oprichting der nieuwe bank is ge vormd en welke bestaat uit drie leden van het comité door de Hanze-besïuren tot me dewerking aangezocht, hun vorderingen op de Hanzebank, waardoor deze trustee eige naresse dier vorderingen wordt. Voor zoo ver er crediteuren zijn die om een of andere reden er de voorkeur aan mochten geven in anderen vorm -hun verhpudlng tot de trus tee vast te leggen, zou zulks kunnen ge schieden door het geven van volmacht. In die kwaliteit kan de trustee met de te liquideeren Hanzebank onderhandelingen voeren, regelingen treffen, toezicht houden op de - afwikkeling van de diverse transac ties, kortom optreden in alle gevallen waai de belangen van crediteuren zijn te bescher men. Zij ontvangt de uitkeeringen op de aan haar gecedeerde vorderingen en beeft de verplichting die bedragen aan crediteu ren te vergoeden, daarbij rekening houden de met de in aftrek te brengen deelneming- in kapitaal en reservefonds der nieuwe bank. De van de Hanzebank over te nemen vor deringen zullen aan de meest scherpe con trole worden onderworpen en alleen zullen die credieten voor overneming in aanmer king komen die volkomen volwaardig en banktéchnisch gezond zijn. Deze controle zal voor de eerste en bloc over te nemen vorderingen geschieden door liet accountantskantoor van den heer Kljjn- veldt te Amsterdam, bet comité en de direc teur der herdisconteerende Grootbank, wel ke laatste zelf bij een zoo scherp mogelijke controle het. grootste belang heeft; zoodra de nieuwe bank definitief in werking is ge treden. zal de controle plnats hebben door haar raad van commissarissen in overleg met de directie.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2