Uilen Zondag naai de Flora[en Reozenfilm!|| men in dergelijke gevallen nooit voor een beetje klaar komt. Van Buuren. Ik zelf heb ook eens bij een dergelijk geval een strookje grond verkocht en ik vroeg toen 40 ct per M2 en dat ondervond toen al eene ontzettende tegenstand. Laten wij nu zeggen dat de prijs van het land is verdubbeld, dan is het toch onge hoord om nu vijf en een halve gulden te durven vragen. Ik noem het zeer onbillijk. Voorzitter. Ik heb het ook ontzettend hoog gevonden. Van Buuren. Iemand die nalatig is geweest zijn huis te verzekeren en dan later, nadat er een brand heeft plaats gehad, de gemeente mag afgaan voor bijdragen moest zich schamen een dergelijken prijs te vragen en moest het ook niet krijgen. Van der Schans. De prijs komt mij ook veel te hoog voor, maar ik zou het toch ook jammer vinden dat de zoo hoog noodige verbetering achter wege moest blijven. Ook moet men bedenken dat hij geen groot terrein heeft; zoo onbillijk als het de heer Van Buuren doet voorkomen is het nu niet. Als hij daar gaat bouwen, wie zal hem dat dan gaan beletten. Men moet alles in oogenschouw gaan nemen. Voorzitter. Voor zoover ik weet kan men hem nooit verbieden te gaan bouwen. Van Buuren. Ik heb wel eens ge hoord dat men een bouwverbod op iets kan leggen en ik zou het Dag. Bestuur willen machtigen daarnaar een onderzoek in te stellen. Het is onge past zoo iets te durven vragen. Branderhorst. Iedereen zal toegeven dat de prijs zeer hoog is maar ondanks dat alles gaf hij liever 25 dan 30 M. Alleen door het lang praten dat wij met hem hebben gedaan, hebben we 60 M. gekregen. Hij gaat nu bouwen op een manier dat het gezicht op den weg vrij blijft. Van Buuren. Moreel vind ik het slecht en niet in orde. Men moet eens een keer hooger staan dan het geld Voorzitter. Ik geloof te mogen con- stateeren dat u voor verbetering van dien weg is. Een andere weg dan dien door Burg. en Weth bewandeld is er niet. Bouwverbod kan men er niet op gaan leggen. Secretaris. De onteigening schiet alleen over doch dat moet eerst in de Tweede Kamer komen dus kan men wel begrijpen dat daar een heel lange tijd overheen zal gaan. Van Buuren. De heer van der Schans zal het toch wel met mij eens zijn dat die prijs abnormaal is. Het is een prijs die men nog niet eens op de Heeren- gracht in Amsterdam zal durven vragen Kortom, ik blijf het een ongehoorde onbillijkheid vinden. Van den Heuvel. Ik zou het geheel aan Burg. en Weth. overlaten. Van Buuren. Hoe groot mijn vertrou wen in het Dag Bestuur ook is, in dit opzicht kan ik ze toch niet ver trouwen, want ik geloof dat het voor hun maar zaak is als de weg er maar wordt in orde gebracht. Men moet de moraal van den mensch hooger weten te houden en daarom hoop ik dat ze hun best zullen doen het op een an dere manier gedaan te krijgen Voorzitter. Ik wil de heer v Buuren de vraag stellen of hij reden heeftom het Dag. Bestuur niet te vertrouwen. Van Buuren. Ik voel dat de heele zaak is, als de weg er maar is en daarom zeg ik het gerust De eene heeft die ondeugd en een ander weer die. Ik zou gaarne zien dat het werk op een andere manier tot stand kwam. Voorzitter, ik kan U zeggen dat ik ter plaatse ben geweest en dat het mijn voorop gezet doel altijd is geweest om het zoo goedkoop mogelijk in orde te krijgen. Toen ik den man dien prijs hoorde noemen schrok ik en ik zag ook dat hij mij begreep. Wij hebben dan ook nog een verschil gehad over een halve gulden. Later is hij gekomen en heeft het afgedaan voor f5.50. Ik wil maar zeggen dat ik er niets voor voel om de portemonnaie van de in woners leeg te pompen. Voorop wil ik zeggen dat ik wel voor verbetering ben. Geef u dan een middel aan hoe men beter kan handelen. Van Buuren. Op het oogenblik weet ik werkelijk niet genoeg hoe ver met een bouwverbod kan worden gegaan. Ik heb een zwager in Middelharnis die op een strook grond niet mag bouwen. Voorzitter. Bij het aanleggen van een stratenplan enz. kan wel een bouw verbod worden opgelegd maar zoo grootsteedsch zijn we hier nog niet. Ik hoop dat uw vertrouwen in het Dag. Bestuur in de toekomst niet meer zoo spoedig zal worden geschokt. Smits. Ik blijf er tegen als de weg niet meer verbetering krijgt als nu is afgepaald. Branderhorst. Dan moet je je stem er niet aan geven. Smits. Dat zal ik ook wel doen. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Smits. 16. Brief Ged. Staten opheffing openbare school te Genderen. Voorzitter. Ged. Staten vragen waarom nog geen gevolg is gegeven aan hun schrijven een vorige vergade ring voorgelezen waarin werd aange drongen om de openbare school te Genderen op te heffen. Ged. Staten dringen aan spoedig daartoe over te gaan. In het Dag. Bestuur is besloten ondanks het verzoek van Ged. Staten deze kwestie in deze vergadering nog niet af te handelen. De kwestie grijpt te diep in en ver- - wacht mag wel worden dat van alle zijden tegenkanting zal komen. Daarom is het m i. zaak om deze kwestie zoo goed mogelijk onder de oogen te zien. De kinderen die nu hier de openbare school bezoeken zouden dan naar Eethen school moeten gaan. Dat kan omdat de verste inwoner nog geen 4 K.M. daarvan is verwijderd. Van der Schans. Wonen op den Gen- derschen dijk dan niet veel kinderen. Voorzitter. Neen, ik meen maar 3 of 4. De groote vraag is maar, wat zal het zwaarste wegen. Het opheffen zal nogal bezuiniging geven. Wat mij persoonlijk betreft zou ik zeggen als ik mijn kinderen naar een bijzondere school wil hebben en er was er hier geen, ik ze dan naar Eethen moest zenden, wijl ik anders niet getrouw aan mijn beginsel zou zijn. Die afstand, die mijn kinderen dan hebben af te leggen moet ik er maar voor over hebben Zoo kan ook een voorstander van openbaar onder wijs spreken. Er zijn veel plaatsen waar men nog wel verder moet loopen. Pertinent wil ik me nog niet uitspreken want ik wil er nog eens rijp over na denken en in een volgende vergadering daarop terugkomen. De heer Branderhorst zou de school gaarne behouden Op het oogenblik is het aantal schoolgaande kinderen wel niet te groot, maar de ondervinding heeft geleerd dat dit erg wisselend is. Dan weer zijn er eens veel en dan weer eens wat minder. Bovendien wordt hier de school opgeheven, dan moet in Eethen weer kosten gemaakt worden en een onderwijzer bij worden aangesteld. Ook mag niet uit het oog worden verloren dat men niet zoo gemakkelijk een school meer terugkrijgt als ze eenmaal is opgeheven. De heer van der Schans meent dat men wel tot opheffing zal komen aan gezien de afstand niet zoo ver is en men het er ook in de onderwijskringen in het algemeen over eens is dat eenmansscholen niet dat onderwijs kunnen geven dan op scholen met meerdere leerkrachten Branderhorst. Als ge een goeden meester hebt gaat dat wel en als het aantal leerlingen toeneemt moet een leerkracht worden bij aangesteld. De heer van Buuren meent ook dat men voorzichtig moet zijn daar het aantal kinderen steeds op- en afgaande is. Smits. Bij ons zijn er ooit 22 ge weest, ook wel eens 80 en nu zijn er weer in de 60. Ik stel voor de school maar te behouden. Voorzitter. Wij hebben nu het ge voelen zoo wat gehoord. In een vol gende vergadering kan een besluit worden genomen. Bij de rondvraag wordt nog gespro ken over de wenschelijkheid om voor de kinderen een feestje te organiseeren ter gelegenheid van de Jubileumfeesten Een voorstel van den heer v. Buuren om daarvoor 75 cent per kind uit te trekken, wordt met op een na algemeene stemmen aangenomen. De heer van den Heuvel was er voor 50 cent te geven. De feesten zullen door de onderwij zers worden geregeld. Daarna werd de openbare vergade ring gesloten. Made. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 4 Septem ber 1923, des voormiddags 10 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Burge meester. Afwezig met kennisgeving de heer I Ligtvoet Aan de orde 1. Beëediging nieuw gekozen raads leden. Alle leden leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden 3f. Voorzitter, Ik feliciteer U allen en hoop dat U de goede voornemens zoo juist uitgesproken moogt nakomen. De oude leden hebben reeds blijk gegeven van hun goed lidmaatschap en de nieuwe leden, die zich hier spoedig thuis zullen voelen, zullen naar ik hoop de goede gewoonten van de oude volgen. Steeds heerschte hier een goede toon, moge dit ook in de toe komst zoo blijven en mocht er zich al eens een meeningsverschii voordoen, dan hoop ik dat dit zal worden be handeld zonder persoonlijkheden er bij te halen. Ik had nog wel gedacht een verga dering met den ouden raad te zullen houden, doch waar dit niet meer het geval is geweest, wil ik hier nog even een waardeerend woord wijden aan het adres van de heeren Vermeulen en Gageldonk die zich niet meer beschik baar stelden. Ik geloof ook namens alle oude raadsleden te spreken als ik deze heeren hier dank breng voor het vele dat zij voor onze gemeente gedaan hebben, waardoor zij bij ons allen steeds in aangename herinnering zullen blijven. (Bravo's.) 2. Verkiezing Wethouders. De heer Segeren Wzn. acht het beter om niet zooals vroeger beide wethou ders op één briefje te stemmen, doch een voor een. Vorige maal was de uitslag 8, 7 en 6 stemmen, zoodat iemand die eigenlijk de meerderheid (6 stemmen) had, toch niet gekozen was. Besloten wordt voor iedere vacature apart te stemmen. Bij de eerste stemming wordt de heer v. d. Veeken met algemeene stemmen herkozen, die zijne benoeming aanneemt Bij de volgende stemming wordt de heer v. d. Reijt met op 2 na algemeene stemmen herkozen, die eveneens zijne benoeming aanneemt. (2 stemmen waren uitgebracht op den heer van Beek.) Voorzitter. Ik feliciteer beide heeren en ook den raad met deze benoeming. Het doet mij genoegen de beide aftre denden weer aan mijn zijde te zien Ik hoop dat steeds dezelfde aangename toon in ons college mag blijven heer- schen, opdat wij in goede samenwerking nog veel voor onze gemeente zullen kunnen doen. v. d. Veeken. Het zij mij als oudste wethouder vergund mijn oprechten dank te betuigen voor Uwe waardee- rende woorden. Mijn hartelijken dank ook aan de oude en nieuwe raadsleden, die door mij weer te benoemen hebben blijk gegeven, mijne prestaties als wethouder te waardeeren Het heeft mij werkelijk goed gedaan en het zal voor mij een spoorslag zijn om nog harder te werken in het belang van onze gemeente die mij zoo dierbaar is (Bravo's.) v. d Reijt. Na hetgeen de heer v. d. Veeken reeds heeft gezegd, zal ik hier niet meer in herhaling treden en onderstreep ik ten volle "de woorden door hem geuit. (Bravo's.) Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveran derd goedgekeurd, waarna de raads leden bij loting hunne zitplaatsen worden aangewezen. 3. Mededeelingen ingekomen stukken Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit betreffende hetverlee- nen van een crediet voor de liquidatie van de Woningbouwvereeniging. Een verzoek is ingekomen vanJ.C. van Alphen om vergunning voor den verkoop van sterken drank. De Voorzitter zegt dat B. en W. wel al het mogelijke zullen doen om het gedaan te krijgen, doch hij voor zich is er van overtuigd, dat er toch niets aan te doen is. De raad zal hieraan weinig kunnen veranderen. De heer Diepstraten is van meening dat de raad hierin juist veel te zeggen heeft. Hij doet voorlezing van Art. 5 der Drankwet, luidende als volgt Door Ons kan op voorstel van den Gemeenteraad, Gedeputeerde Staten gehoord, aan Burgemeester en Weth. machtiging worden verstrekt om voor eene localiteit, welke deel uitmaakt van eene buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer, eene vergun ning boven het vastgestelde maximum te verleenen. Spr. acht hier wel een dergelijk geval aanwezig en zou dan ook als het eenigszins mogelijk is, graag het verzoek zien toegewezen. Verschillende andere leden geven nog te kennen gaarne het verzoek te steunen. De Voorzitter zegt dat B en W. hun best zullen doen. Zij weten nu dat de raad er voor is, doch spr. is er van overtuigd, dat het tevergeefs zal zijn. In Drimmelen heeft hij nog een veel sterker geval meegemaakt, maar men heeft geen vergunning los kunnen krijgen. Hij geeft dit verzoek dan ook nog geen '/a kans op de 100. De heer van Beek vraagt of het waar is wat men zegt, als zou het de schuld van den secretaris zijn dat er geen vergunning is, doordat niet op tijd voor overboeking is gezorgd. De secretaris, wien het hier recht streeks aangaat, antwoordt hierop, dat de zaak juist omgekeerd wordt voor gesteld. Het is n.l. een kleine fout van de secretarie geweest, dat ze ge durende 6 jaar getapt hebben, dat mochten ze eigenlijk niet Dat ze nu geen vergunning hebben, daar kan men op de secretarie niets aan doen. De heer v. d. Reyt vindt het beste dat eerst de inspecteur eens wordt gehoord. Die is met de artikelen der drankwet het best bekend en weet er misschien wel iets op te vinden om toch vergunning te krijgen. Spr. ge looft dat de inspecteur hun hierin wel ter wille zal zijn. De Voorzitter zegt dat dit ook zijne bedoeling was. Nu B. en W. de machtiging van den raad hebben zullen zij alles doen wat ze kunnen om die menschen ter wille te zijn, maar de kans van slagen is zeer klein. De raad kan zich hiermede ver eenigen. 4 Voorloopige vaststelling der gemeenterekening dienst 1922. De Voorzitter deelt mede dat de rekening door eene commissie is onderzocht en behoudens enkele kleine opmerkingen accoord is bevonden. De opmerkingen van de commissie komen op het volgende neer Zij zag gaarne meer soberheid en bezuiniging betracht bij het maken van reizen voor gemeenterekening en bij de zitting van de stembureaux Hierop antwoordt de Voorzitter, dat de ge maakte reizen van groot belang waren en men met meerdere personen heeft moeten reizen. Op de stembureaux is zoo sober mogelijk gegeten, enz., doch dat naderhand blijkt dat alles zoo duur wordt in rekening gebracht, dat de kosten zeer tegenvallen, daaraan kan men ook niets doen Betreffende de opmerking van de commissie over het onderhoud van het raadhuis, deelt de voorzitter mede, dat dit allemaal bijkomende werken zijn die door v. d. Steen in rekening gebracht worden. Spr. kan daar weinig tegen zeggen, al komen deze posten sommigen misschien wat hoog voor. Ze hebben aan het raadhuis toch al een strop gehad en nu mag spr. wel niet veronderstellen, dat hij daarom een extra hooge prijs voor die bij komende werken in rekening heeft gebracht, doch dat hij toch niet te weinig in rekening heeft gebracht, is hem in dit geval niet zoo kwalijk te nemen. Het gaat ook trouwens slechts over een bedrag van f190.— Naar aanleiding van de vraag der commissie of het geen aanbeveling verdient de secretariebehoeften aan te besteden, merkt de Voorzitter op, dat deze gemeente wel een van de zuinig ste is wat de secretariebehoetten be treft. De kiezerslijsten en alles wat maar eenigzins mogelijk is wordt hier getypt, inplaats van dat we het laten drukken. Er zijn verschillende leve ranciers en we zoeken steeds het voordeeligste adres. Verder had de Commissie nog een bemerking over den aankoop van de tegels vóór het raadhuis, waarop de Voorzitter toelichtte, dat prijs was gevraagd in Oosterhout en Raams- donksveer, doch dat B, en W. het aanbod van Blijlevens alhier, die ze ten slotte voor f 1.85 per M2 zou geven, het voordeeligst vonden. Of de tegels, die misschien iets minder mooi waren in ie duur zijn gekocht zal de toekomst moeten leeren. Ten slotte is door de commissie opgemerkt dat geen bedrag voor werkloozensteun staat aangegeven. De Voorzitter zegt dat met het Burgerl. Armbestuur onderhandeld wordt om eene regeling in deze te treffen, Spr. zou n.l. teneinde de be lasting zoo laag mogelijk te houden, deze post liefst buiten de gemeente rekening houden. De heer v. d. Sluis vindt het ver keerd, dat zoo gehandeld is. Nu wijst de gemeenterekening wel een batig sal do van een f 13000 aan, doch.alszulk een groote post als voor de werkloos heidssteun daar eigenlijk nog af moet, dan geeft het niet den waren toestand weer. De Voorzitter wijst hem er op dat de gelden voor een dergelijke steun verlening toch niet uit de gewone middelen worden betaald, doch hiervoor een leening wordt aangegaan, waar door deze kosten over verschillende jaren worden verdeeld en deze dus niet van het batig saldo behoeven te worden afgetrokken. Spr. gelooft hier mede de verschillende opmerkingen van de commissie voldoende te hebben weerlegd en stelt daarom op advies van die commissie voor de gemeente rekening. 1922 goed te keuren, welke sluit met een goed slot van f 13053,09. Aangenomen. 5. Vaststelling der gemeentebegroo- ting dienst 1924. De Voorzitter zegt, dat de gemeente er finantieel heel goed voor staat. Bedroeg immers de Hoofdei. Omslag over 1922 f37000, en over 1923 f 26000; over 1924 bedraagt deze slechts f 12000. Spr. meent dus dat het voor den nieuwen raad een prachtig begin is, Norbert. Toch wil het mij voor komen, dat er in deze begrooting een leemte is. Er komen posten voor, voor verschillend onderwijs, verschillende subsidies aan bijzondere en andere scholen buiten de gemeente, maar niets is er uitgetrokken voor onderwijs aan schipperskinderen. Ook in de wet is dit een groote leemte, algemeen gaat men echter meer de aandacht aan dit punt besteden en het was dan ook mijn voorstel, om ook een bedrag daarvoor uit te trekken. Voorzitter. Ik vrees dat dit moeilijk zal gaan. Vooreerst zal zich de vraag voordoen, aan welke kinderen moet betaald worden. Wij zitten hier ook niet om de leemten in de wet aan te vullen. Ik kan me goed voorstellen, dat U er als schipper veel voor voelt, maar ik acht het meer op den weg van de bonden o daarvoor te werken. Norbert. Omdat de wet hierin niet heeft voorzien, behoeft daarom de gemeente dan ook geen zorg voor het onderwijs van schipperskinderen te hebben. Voorzitter. TJ moest met dit punt nog eens even wachten en later als u over ge noeg gegevens beschikt, met afgeronde voor stellen komen, dan kunnen we hierover nog eens praten. De begrooting kan toch altijd gewijzigd worden. De heer v. d. Reijt zegt dat ingeval hier op verder werd ingegaan toch 'ieder geval op zichzelf zou moeten worden behandeld, een algemeene regeling is daarvoor be zwaarlijk te treffen. De heer Steynis meent als deze gemeente, daartoe zou overgaan, ei' spoedig een massa schippers hier hun domicilie zouden vesti gen, omdat men hier zoo goed voor hun kin deren zorgt. De heer van der Sluis is ook van dit ge voelen. De Voorzitter vindt liet ook een gevaar lijk precedent. Hij merkt voorts op dat er door haast geen enkele schipper belasting wordt betaald. Wel worden er aanslagen opgelegd, maar betaald wordt er haast niets en van vervolging wordt maar afgezien. Nu zou men ze dus wel subsidies gaan ge ven. terwijl men er haast geen cent belas ting van krijgt. Spr. geeft den heer Nor bert dan ook in overweging dit punt voor- 1 oopig eens in petto te houden. De heer Norbert zegt dat, hu hij gehoord heeft dat de begrooting toch altijd nog kan worden gewijzigd, hij deze thans wel kan goedkeuren. Hij blijft echter het door hem besproken punt van groot belang achten, en zal er steeds voor werken om het te berei ken. Besloten de begrooting ongewijzigd vast te stellen. O. Intrekking vervolgonderwijs. De voor zitter zegt, dat de kosten hiervan vroeger door het Rijk werden gedragen, doch waar dit komt te vervallen en er ook weinig be langstelling voor het vervolgonderwijs be staat, wordt voorgesteld om dit onderwijs in te trekken. Roeien. U zegt dat er geen belangstelling voor dit. onderwijs was, doch hier waren er toch 24 leerlingen van wie er 12 of 13 deze lessen met vrucht gevolgd hebben. De voorzitter zegt, dat er in Drimmelen toch haast geen leerlingen waren. De heer van der Sluis voelt ook niet veel voor intrekking, doch bij zou een grens willen bepaald zien hoeveel door de ge meente aan dit onderwijs zal worden be steed. Hij is van meening dat de onderwij zers het gaarne voor de helft van het thans vastgestelde lesgeld zullen doen. Voor 1. per lesuur zullen er genoeg gevonden wor den. Spr. meent dat men met ongeveer 250.wel twee cursussen zal kunnen doen geven. Verschillende leden geven te kennen wel voor voortzetting van het vervolgonderwijs te voelen, als het maar anders, goedkooper, geregeld wordt. De voorzitter zegt dat hij thans het ge voelen van den raad wel kent. Hij zal een nieuwe regeling opmaken, waarbij dan het minimum aantal leerlingen zal worden be paald. het aantal lesuren, enz. De beloo ning voor den onderwijzer zal worden ge steld op 1.per uur, ter «ijl het school geld ongewijzigd zal blijven. 7. Aangaan geldleening onderwijs, De voorzitter zegt, dat dit bedoeld was voor de bijzondere school, doch waar deze zaak nog niet met. den pastoor in orde is moet dit punt van.de agenda worden afge voerd. Nog steeds is Spr. met den pastoor niet tot overeenstemming gekomen, telkens is 't wat anders. Spr. acht het beter om thans die heele geschiedenis maar niet te gaan uitleggen, doch daarmee nog even te wachten tot de kwestie geheel is opgelost, nu dient het toch nergens toe. 8. Vaststelling huur schoolhuis Made en schoolhuis Drimmelen. De voorzitter zegt dat hij met den pas toor geconfereerd heeft over de overname van het schoolhuis. De pastoor wist echter niet goed wat hij er mee doen wou. Hij kan f

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6