Huishoudster, E. M. Jaarsma. I. C. Mortier. voor Leerlooiers eo Fa. ORIE-DUMOULIN Coircapeadeataeliap Eerste Klasse taa da Nederli Baalt te Waalwijk 1964 Buitenland. Binnenland. Advertentiën. Gevraagd Waalwijk. FOTOGRAFIE. Fa. DEENEN Co. - 's-Bosch. te WAALWIJK. Winteravondcursussen Markt, WAALWIJK. Afdeelfné DROGISTERIJ- kerkbestuur over conferee ren. AVij hebben gen oven maakte. zegt Spr., ons best gedaan maar dan wou j Velen sprongen, razend van de hitte, de pastoor weer wel en dan weer niet, en j ju de rivier of in de kanalen, welke nu weten we heelemaal niets meer, de zaak 1 de Stad doorsnijden, doch VOllden is op bet doode punt gekomen. Maar toch I zoodoende den dood door verdrinking willen n. en w. gedekt zijn ais het soms I en weldra was de oppervlakte van het verhuurd moet worden. Niettemin heelt I water ook met lijken overdekt. Ver- spr. den pastoor voorgesteld om het te koo- scheidene bruggen stortten in onder pen daarmee is de gemeente altijd beter af. I het gewicht V3n de vluchtelingen, die voorgesteld wordt om de huurprijs voor I zich naar de parken spoedden om het schoolhuis te Made op 450.— en voor daar een toevlucht te zoeken en in het dat te Drimmeien op 250.— te stellen. I gedrang werden vele vrouwen, kinde- Aidus wordt besloten, waarmede deagen-jren en oude lieden onder den voet da is afgewerkt. geloopen en vertreden. Anderen wer- De Voorzitter wenscht nog een enkel I den krankzinnig van de hitte, liepen woord te spreken naar aanleiding van het I gillend rond en wierpen zich Soms zilveren Begeeringsjubileum van H. M. de I moedwillig in den Vuurgloed. Koningin hetwelk hier Zaterdag feestelijk En bij het VUUr kwam nog het is gevierd. Wei heeft de gehouden collecte I water De Simodagawa een rivier die niet aan de verwachtingen beantwoord, doch I door de Stad loopt, overstroomde, hiervan mag niet worden afgeleid dat de I doordat de bodem ook door de aard- bevolking minder dan elders voor onze ko-1 trillingen voortdurend in beroering ningin zou voelen. Verschillende omstandig- I kwam. Het water Üep door de Straten, heden hebben deze collecte beïnvloed o.a. is I sleurde de menschen mee en spoelde er den laatsten tijd zoo vaak gecollecteerd I nog Vele huizen weg. oil de menschen wisten ook niet eens pre De gevangenis Stond ook weldra in cies waarvoor ze moesten geven. Niettemin, I brand en om te voorkomen, dat de zegt spreker, hebben wij toch onzen plicht I gevangenen, die men in deze verwar- gedaan en feestgevierd, en niemand had ge-1 ring niet kon overbrengen, in hun Cel- dacht dat het zóó'n feest zou zijn geworden. I Jen zouden verbranden, liet men hen het heeft ieders verwachtingen verre over- I los, maar zoodoende verspreidden zich troffen, het was een feest Made waardig. I circa 1500 gevaarlijke elementen door Het doet mg genoegen dat men ook in I de stad, waar velen spoedig aan he Drimmeien het feest luisterrijk gaat vieren I plunderen geraakten, de lijken op straa en ik in de gelegenheid ben ook dit mede te I uitschudden en trachtten Uit de ver maken. I laten huizen buit weg te halen. Een enkel woord van dank komt hier I ye Amerikaansche en Fransche voorzeker toe aan den heer v. d. Reijt I gezantschapsgebouwen en de Chinee- wiens onvermoeiden ijver zooveel tot het I scjje gn Nederlandsche legaties zijn weislagen van dit jubileumfeest beeft bij-1 door brand vernield. De Italiaansche gedragen. Onze koningin is zoo'n schitte- I ambassade, alsmede Poolsche, Zwit- reud feest ten volle waard. Wat zij in die I sersche en Tsjecho-Slowakische lega- 25 jaren van Haar zegenrijk bestuur voor I jjes zjjn vernield. ons gedaan beeft, is te veel om hier op te I [)e BritSChe ambassade is behouden noemen; alleen het feit dat wij naast God gebleven. De bank van Japan is Slechts aan Haar te danken hebben, dat wij voor I jen deele vernield en de Safe is intact den gruwelflken oorlog zijn bespaard ge- I gebleven. bleven is reeds meer dan genoeg om Haar de geheele wereld wordt hulp op onze dankbaarheid en hulde aanspraak I geboden of gezonden. fin" nob dezel Hgt itaiiaansch—Grieksche con- Dam en het Défilé. heden uiting gegeven aan haar gevoe- O----- ÖrnonO KriHQ Toen ook de groote tribune op het lens van trouwe aanhankelijkheid aan j njffgM{ Q|Uo||u IMUIVi jg vorstin; dat moest haar op dit i plechtige oogenblik sterk hebben ge- i troffen, want onmiddelijk keerde zij te doen maken. Wanneer dan ook deze week den eigenlijken herdenkingsdag wordt gehouden, laten we dan tot God de bede richten dat Hij Haar en Haar huis nog lang voor Holland mag bewaren. Leve koningin WilhelminaLeve Hare koninklijken Gemaal! Leve prinses Juliana, leve ons vorstenhuis en Oranje. Alle leden betuigden met lulde hoera's hunne instemming met deze laatste woor- .flen. Nadat door enkele leden nog een paar onbelangrijke vragen zijn gesteld en deze door den voorzitter zjjn beantwoord, wordt de vergadering gesloten. HEDIKHUIjZEN. Openbare vergadering op Dinsdag 4 September des voormiddags 10 uur. De Voorzitter opent de vergadering. Tegenwoordig 6 leden, n.l. P. v. d. Brand, Van der Heijden, Winkel, Van Vrede, de Heer Dobbelsteen én Van Engelen. Afwezig wegens ziekte met kennis geving Daan van Hemert. Aan de Orde 1. Beëediging raadsleden. 2. Benoeming Wethouders bij stem ming staat 3 tegen 3. Op A. A. van Vrede en Van Engelen; na driemaa stemmen staakten de stemming nog en werd overgegaan tot loten, bi loting werd van Engelen gekozen ver klaard. Daarna een 2de stemming, bij stem ming komt A. A. v. Vrede tegenover Winkel te staan, weer met 3 tegen 3 stemmen. Na driemaal stemmen blijven de stemmen staken en wordt weer to ioten overgegaan, bij loting wordt Winkel gekozen verklaard. 2. Benoeming Eiectriciteitscom- missie worden benoemd de Heeren v. d. Dobbelsteen en Van der Heijden. 4. Begrootings-commissie worden be noemd de Heeren v. d. Dobbelsteen en van den Brand. Uit verdere berichten blijkt, dat zich ontzettende tooneeien te Tokio hebben afgespeeld. De waterleiding werd dadelijk door de aarbeving ver woest, zoodat men geruimen tijd vruchteloos stond tegenover het vuur, dat huis na huis verteerde. Nog erger was, dat ook de gasleidingen barstten en het daardoor ontsnappende gas in brand geraakte. Overal laaiden hemel- hooge gasvlammen uit den grond op, fiict blijft verward, en krijgt zelfs op enkele punten een dreigend cachet. De bedreiging is, dat Griekenland aan Joëgo-Slavië bekend heeft ge maakt, dat, als er geen oplossing ge vonden wordt, welke öriekenlands souvereiniteit onaangetast laat,Grieken and naar de wapens zal grijpen, om zijn eer te verdedigen en ten tweede dat Italië aangekondigd heeft, den Volkenbond den rug toe te draaien, als die hem zijn zin niet geeft. Italië uit den Volkenbond beduidt feitelijk talië uit het Verdrag van Versailles, dus de Entente nog dieper gebroken En de verwarring iswie zal het Grieksch-ltaliaansche geschil ten einde brengen Italië, op eigen gelegenheid en verantwoordelijkheid De Volken bond De Gezantenraad Of één van die twee lichamen met behulp van in ternationale (liefst neutrale) commis sies? In het eerst genoemde geval krijgt Mussolini, onverschillig wat de gevolgen zijn, de kans te demonstree- ren, „hoe het Facisme lastige gevallen oplost." Dat deel van de wereld, dat van „de daad" houdt, zonder zich te ver diepen in al den aankleve hoewel het tot haar eer strekt, dat zij aan pa pier, conferenties en krachteloos ge praat het land heeft moet ongetwij feld bekoord zijn door Mussolini's op treden. Door Kortoe ie bezetten heeft hij Griekenland geen mes op de keel gezet, doch slechts de pet van het hoofd geslagen De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." verneemt, dat de regeeringen van de kleine entente Frankrijk en andere bevriende regee ringen hebben meegedeeld, dat zij uit den volkenbond zuilen treden, indien deze zijn plicht inzake Korfoe ver zaakt en dat zij zelfs in de toekomst zullen weigeren den rechtsdwang van de ententemogendheden te aanvaarden, indien deze thans toelaten, dat de rech ten van de kleine naties worden op geofferd Indien Italië verdere stappen onderneemt of mobiliseert, zullen zij ook onmiddellijk mobiliseeren. Naar verluidt zou de kwestie der competentie van den volkenbond inzake het Grieksch-Italiaansch conflict, met toestemming en zoo mogelijk op ini tiatief van Italië, naar het internationaal hof van justitie moeten verwezen wor den. o_t i Dit standpunt schijnt in den raad alles vernielend wat in den omtrek de overhand te hebben en feitelijk was en tenslotte blies er een felle zouden alle leden er zich bij aansluiten wind over de rampzalige stad, die het vuur nog meer aanwakkerde en ver spreidde. Zoodoende gingen alle regeerings- gebouwen, centraal-bureau van poste-1 rijen, telegrafie en telefonie, het hoofd-1 bureau van politie, de Japansche bank Het heet, dat de voltallige zitting, welke hedenavond zal plaats hebben, een dergelijke beslissing bekend zal maken. en andere groote kantoorgebouwen in Plaatsruimte dwong ons ertoe vlammen op. Ook het hoofdstation der van de schitterende feesten in den spoorwegen ligt gedeeltelijk in puin. Haag en Amsterdam, getuigende van De menschen, die niet onder het 't enthousiasme en liefde voor de puin der instortende huizen geraakt jubileerende vorstin minder op te nemen waren, vluchtten de straten in, doch dan ons lief was. Om een idéé te ge- ook daar werden zij door de opspui- ven welk een indruk zulk een ont tende vlammen aangegrepen of stikten vangst maakt, laten we hier volgen een in de hitte, die de geheele stad tot beschrijving van de aankomst op den Midden-Damterrein ongeveer geheel volgeloopen was, kondigde plot seling tromgeroffel aan, dat de politie ruiters, die den Koninklijken stoet voorafgingen, den hoek van de Paleis straat en den Voorburgwal waren om geslagen. Onmiddelijk daarna klonk over den heelen Dam het forsche commando Presenteert t geweer, en roerloos stond aan weerskanten van den Paleis-ingang het dubbele gelid mariniers en matrozen, die dezen eersten dag de eerewacht hadden be trokken. Dan hieven de pijpers in schrillen toon de eerste maten van het Wilhelmus aan, welke de muziekkapel bij de eerewacht ingedeeld, overnam, tegelijk met het cariljon hetwelk, de feestklanken verder verbreidde hoog in de lucht, boven de omliggende straten. Het was een zeer plechtig en in drukwekkend oogenblik, toen, vooraf gegaan door de bereden burger eere- wacht in haar statielijke kleedij. de prachtige, door zes trappelende rossen getrokken calèche, waarin de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana ge zeten waren, door de Paleisstraat den Dam opreed. Toen had niemand meer oog voor al het schoone en feestelijke van den stoet: toen trok zich aller aandacht samen op onze vorstin, haar gemaal en haar dochter en barstte een gejubel los zoo geestdriftig als zich slechts op historische oogenblikken als dit denken laat. Het juichen klonk hoog van de daken der gebouwen rondom, die door het wuiven met zakdoeken en hoeden door die ontel bare kleine figuurtjes als levend sche nen geworden. Het klonk van het mid dengedeelte van den Dam, waar zich tusschen de siermasten reeds al de1 vrouwenvereenigingen hadden opge steld, die straks aan de groote vaan del-hulde zouden deelnemenhet klonk van de nu dichtbezette groote tribune op het Middendamterrein, en niet het minst luid uit de duizend- hoofdige menigte achter de afzetting, die over het algemeen van den stoet wel weinig te zien kreeg maar die het er op dit oogenblik toch blijkbaar hoofdzakelijk om te doen was, de Koninklijke familie met haar gejubel op de meest welsprekende wijze die denkbaar is te doen blijken van de aanhankelijkheid harer onderdanen en de geestdriftige vreugde, waarmede de hoofstad des lands de jubileerende Landsvrouwe op deze historische plek wilde ontvangen De lange stoet reed langzaam om den Dam heen, langs de dichtbezette ribune, voor de Nieuwe Kerk, en daarna voor het Paleis. Vóór de kleine steentjes had de bereden eerewacht zich in breede ri opgesteld, en daarachter op het plein verzamelden zich de duizenden leden der verschillende vereenigingen met hun 550 vaandels. Al die kleurige, van goudborduursel schitterende banieren en vlaggen leverden tusschen de hoogst decoratieve versiering van het Dam plein een onvergetelijken aanblik van zeer bijzondere feestelijkheid op voora toen zij statig omlaag neigden ten plechtig huldebetoon aan het Huis van Oranje. Dat was ook het oogenbljk waarop de jubelende geestdrift der menigte haar toppunt bereiktetoen namelijk de Koningin met haar Moeder, den Prins en Prinses juliana onjniddelijk nadat zij het Paleis waren binnenge gaan op het balcon verscheen. Aan het geweldige gejuich kwam eerst een einde, toen plotseling, geheel spontaan, een aantal vrouwen, behoo- rende tot de aan de vaandelhulde deelnemende deputaties, krachtig het Wilhelmus aanhieven, dat onmiddelijk door de gansche menigte uit volle borst werd meegezongen. Ettelijke kee- ren herhaalde zich dit en telkens op nieuw golfde het hoera-geroep dan weer stormachtig op, terwijl de Ko ningin, de Koningin-Moeder, Prins Hendrik en Prinses Juliana onophou delijk wuivend en lachend het volk voor dit hartelijk welkom en dit recht uit de harten opwellend betoon van hulde en warme vaderlandsliefde dankten. Weer volgt het eene vaandel-saluut op het andere; wederom, en telkens opnieuw, zingt het volk uit volle borst het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch Bloed, en daarna uiten de gevoelens van liefde voor de vorstin zich in een juichend Lang zal ze leven gevolge door een driewerf hoerahdat daver boven de hoofden der menigte uit als storm. Weer gaan de hoeden en de wuivende zakdoeken omhoog, en dan wil de vorstelijke familie zich van het balcon terugtrekken. Maar eerst aarze lend door enkelen van de vele depu taties van Christelijke vereenigingen ingezet, dan overgenomen en aanzwel lend tot een machtigen zang uit dui zenden monden, klinken plechtig en ge dragen de tonen van Psalm 133 vers 3 Dat 's Heeren zegen op u daalZoo spontaan heeft de menigte in dezen vorm nog nooit bij openbare gelegen- Het Dames-Comite zegt bij troffen, want onmiddelijk keerde zij vrïendeliik dank voor met haar Moeder op Let balcon terug °eze ,v j f en bleef daar, zichtbaar ontroerd, ver- de vele bijdragen en toezeg wijlen, totdat de laatste tonen van de met zooveel warmte haar toegezongen zegenbede verstorven waaren. Naar wij vernemen, behoort tot een van de door Minister Colijn ge- ëischte bezuinigings-maatregelen ook de afschaffing van den vrijwilligen landstorm de zoogenaamde weerbaar- making buiten het leger, waarbij thans een groot aantal beroepsofficieren en onderofficieren als instructeur werk zaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaarlijks ongeveer zeven millioen kosten, waar van door de afschaffing en de als ge volg daarvan geheele militaire oplei ding in het leger vele miliioenen be spaard worden De buitengewone vrijwillige land storm dat is de organisatie van ge oefend dienstplichtigen, blijft echter bestaan bij ouden Heer en Dame, een P. G. 31289 Brieven onder No. der adver tentie, bureau van dit blad. gingen. 31271 Zij 'die hunne bijdragen nog niet hebben ingezonden, worden beleefd verzocht zulks te willen doen voor 15 October a.s. bij MEVR. SCHAAP. Koopt geen Haard als een echte Het zijn steeds de beste. AGENT; 31290 Ijzerhandel. Teneinde de families terwille te zijn welke Zondag 11 niet meer konden geholpen worden, hebben wij besloten a.s. Zondag 9 Sept. nog tegen RECLAME-PRIJZEN aan huis te komen werken. Boodschappen af te geven met opgave van tijd BESOIJENv. Loon. Cajé „'t Hof van Holland". WAALWIJK Wed. Ih. C. Pulles, Sigarenmagazijn en Putstraat 54. BAARDWIJKPulles-Heesbeen, Bakker, naast de R K. Kerk. FAMILIE-FOTO'S bruin per 6 stuks f5.—. BRIEFKAARTEN bruin per 6 stuks f 1.50, zwart f 1 25. TIP-TOPS per 6 stuks f 0.60. 31236 Aanbevelend, Bij genoegzame deelname zullen aan de Rijksschool de volgende gegeven worden, aanvangende 1 October 1923 en wel voor I. Machinale Schoenmakerij. 1. Snijden en teekenen van bovenwerk. 2. vervolg. 3. Grondbeginselen Onderwerk voor beginnelingen. 4. n meergevorderden. 5. Modelleeren met de Gradeermachines 6. Stikkerij voor meisjes. 7. Snijden van bovenleder. II. Hand- en Maatschoenmakerij. 8. Onderricht in verband met de Akte Np. schoenmaken. III. Looierij. 9. Beginselen der Lederbereiding voor looiersgezellen. Het lesgeld, dat bij de inschrijving moet worden medegebracht, bedraagt f 5.- boven den leeftijd van 17 jaar. f 2.50 beneden den leeftijd van 17 jaar. Inschrijvingen, ook voor leerlingen, die reeds een cursus volgden, op 17 en 18 September van 7-8 aan de Rijksschool. 31256 DE DIRECTEUR, H. VAN DER WAERDEN. Wij zijn steeds goed voorzien van; 31122 Verband- en Thermogènewatten, Hidrophile en Brandwlndsels, Snelverband, Verschillende soorten Pleisters en Zalven, De bekende Foster's Zali, Maag- en Nferpillcn, Mijnhardt's artikelen, Sanatogen, Klooster- en Wondbalsem en diverse kruiden. Depót Nntrlcla. j Telefoon 123. KANTOORUREN VAN 9-12 UUR. DES ZATERDAGS VAN 9-11 UUR. 4 I

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 7