DE ECHI VU HET IDIDEN. Tweede Blad. Land- en Tuinbouw Buitenland. Sport. Binnenland. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Wit Inwikkelpapier No 77. Zaterdag 15 Sept. '23 Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft September.) (Nadruk verboden.) September: Herfstmaand. Dus heb ben wij te zorgen, dat straks als de herfst ts Ingetreden het wintergraan aan de aarde kan worden toevertrouwd de tarwe, de rogge, de gerst. Tarwe de beste zaaitijd is van einde Sept. tot eind Oct.tgdig gezaaid kan ze diep wortelen en zal niet zoo gemakkelijk uitvriezen. Niet diep ploe gen, niet dieper dan de gewone bouw- voor, welke vóór het zaaien weer behoorlijk vast gemaakt moet worden 't zaalbed moet bovenop wat klutterlg blijven, dus hale men bij het eggen de klniten boven. Roggebeste zaaitijd van begin tot half October. Die eerder gezaaid wordt, ontwikkelt wel flink in den herfst, maar blijft In het voorjaar achter. Gevolg: te veel stroo en te weinig zaad. Komt meest voor op lichtere gronden. Moet ook diep kunnen wortelen 5 zit er een bank of plaat, door jarenlang ondiep bouwen dan moet, liefst met een overploeg, dieper geploegd wordengeen ondergrond boven halen 1 Wijl rogge van bezakten grond houdt, moet er tusscben het ondeibrengen van stal- of groenmest en het zaaien eenigen tijd verloopen. Het «zetten» van den grond kandoor rollen worden bespoedigd. Gerstbeste zaaitijd einde Sept. Dit gewas stelt aan do grondbewerking hooge elschen, vooral na vaste stop pels op zwaren grond, in welk geval men, zoo mogelijk, driemaal dient te ploegen. Was het voorgewas aard appelen dan kan eerst de eg of de cultivator worden gebruikt, vervolgens worden geploegd, daarna opnieuw worden geëgd voor de zaatïog. Ook bij gerst moet de bewerking zóó zijn, met het oog op het gevaar voor uit- wintering, dat de grond niet al te los wordt. In deze maand, ongeveer in het midden, kan men de eerste snij- rogge zaaien, alsook rogge met zand- wikken 1 Zandwikken zijn volkomen winterhard. Het groenvoedor rogge- wikken, voor groenvoeder geteeld, Is In 't voorjaar eerder klaar dan roode klaver. Men neemt als mengsel40—80 K.G. zandwikken en 80 K.G, winter rogge per Hectare. Het zaad is in den regel nog al duur, men kan het echter zelf telen dun saaien en er, teneinde rotting te voorkomen, wat rijshout bijzetten. Men kan sa msa ïog nog koolrapen of bleten telen evenwel kan men het gewas ook laten staan om er opnieuw van te oogsten. Ook voor groenbemesting worden wikke*, met wat rogge er door, uitgezaaid. In den tuin Heeft men goede soorten stoksn^- en sla (suiker) boonen, dan moet men daarvan zaad winnen vooral nu, want vele der eerste legsels zijn dezen zomer mislukt, dus zullen a.s. voorjaar de pootboonen wel duur zgn. Worden de boonen rijp, trek dan de wortels los, bij droog weer worden de boonen dan spoedig rijp en kunnen geplukt worden. Wie in den winter kropsla wil telen en de gelukkige bezitter is van veel ramen, moet niet alles tegeiyk plantenelke week naar behoefte, opnieuw wat zaaien om tel kens jonge plantjes te hebben. Zorg hier vooral voor goede, zuivere aarde. Thans moet men ook, om In 't voor jaar bloemkoolplanten te hebben, bloem kool zaaien, zoowel voor den bak als voor den kouden grond. Eerder dan b.v. Sept. zaaien Is niet gewenscht men zou dan te vroeg kleine kooltjes krijgen, waar men niets aan heeft. Men zaaie de bloemkool nu bulten, vooral niet onder glas; dit kan vóór den bak of op een warm plekje In den tuin. Niet te dik -zaaien 1 Ook om In 't voorjaar slaplanten te hebben, kan tegen het midden der maand, vóór den bak, sla gezaaid worden, ook niet te dicht, met maar Iets aarde bedekt. Het verspenen der plantjes onder glas kan ongeveer half October geschieden afstand 3 4 cM.in den winter koud doch vorstvrQ behandelen 1 Wij rieden aan ia Augustus spinazie te zaaien hiervan kan ln*'t najaar soms veel geoogst worden. Gaat het echter vrie zen, dan Is het met spinazie afgeloopen, Daarom wordt ook onder glas geteeld en kan men daarvoor een bak klaar maken op dezelfde wijze als men dit voor kropsla doet. Van de in Augustus gezaaide spinazie kan men de jonge plantjes uitzoekenhoe jonger hoe beter, om ze in den bak te planten op 3 i 4 cM. afstand en er daarna de ramen op te leggengoed hoog luchten 1 Bij vorstvrij houden plukt men den heelen winter spinazietelkens de grootste bladeren. Met zijn gewone welsprekendheid heeft Stresemann, de Duitsche rijks- canselier, gisteravond een redegehou- en op zijn laatste schans. Men weet iet nu met alle zekerheid voortzetting van het lijdelijk verzet is niet meer te betalen met marken, die weer in twee dagen tijds de helft van hun waarde verlorenEngeland en ook Italië, naar Mussolini gisteren in den ministerraad onthulde, hebben Berlijn trachten te overtuigen van de doelloosheid van die voortzetting en wat de Duitsche regee ring nu alleen nog van Frankrijk wenscht, is zekerheid dat het op grond van de overeenkomst die het aanbiedt en die neerkomt op het verhypothe- keeren van rijks- en particulier bezit en bate van de schadevergoeding, weer de vrije beschikking krijgt over het Roer-gebied, zonder welke de overeenkomst niet uit te voeren ware. Poincaré's telkens herhaalde verklarin gen over de Roer-kwestie en die van de schadevergoeding kwamen op het volgende neerle Wij zullen niet onderhandelen, voor het lijdelijk verzet van regeeringswege herroepen wordt 2e. Wij willen geen inlijving, maar zuilen het Roergebied slechts ontrui men. naar mate Dnitschland ons be- aalt. Natuurlijk sluit het onder 2o >enoemde beding echter niet uit dat de bezetting bij het tot stand komen van een overeenkomst „onzichtbaar" gemaakt wordt, maar het is uit Strese- mann's woorden nog niet duidelijk, of de onzichtbare bezetting strookt met wat hij onder Duitschland s vrije be schikking verstaat, om het mogelijk te maken een overeenkomst uitvoerbaar te maken, Daar het verder niet doen lijk lijkt het geheele bedrag van Frank- rijk's vordering (52 pet. van zeg 50 milliard gouden marken) op de inter nationale geldmarkt vlot te^ krijgen, zou Frankrijk volgens Poincaré's plan ook een onzichtbare bezetting slechts ge- fractioneerd inkrimpen, gelijk Duitsch land dat na 1871 deed ten opzichte van het bezette Fransche gebied. Uit Spanje onheilspellende be richten over een beraamd pronuncia- miento tot onverwerping van de re geering en hare vervanging door een militaire dictatuur. Drie maanden gele den hadden ons al booze geruchten over den toestand in Spanje bereikt, die het voorstelden dat het ergste te verwachten was, zoo de oogst slecht uitviel en die aan de agrarische kwestie, in verband met het braak liggen van groote iatifundiën, een groote betee- kenis toekenden. Voor men zich een duidelijker beeld kan vormen van wat er in Spanje gaande is, zal men nadere berichten dienen af te wachten. De ongelukkige gebeurtenissen in Marokko lebben ook stellig aan het prestige van de regêering groote afbreuk gedaan. Mussolini's verklaringen in den Ita- liaanschen ministerraad geven nog wei nig hoop op een vlotte afwikkeling van de kwestie van de ontruiming van Korfoe. Hij zeide„De ontruiming van Korfoe, zal zooals herhaaldelijk gezegd is, plaats hebben, als de eischen in de nota van den Qezantenraad, behalve formeel aanvaard, ook uitgevoerd zijn. Dat is volkomen juist. Niemand kan op eenige wijze twijfelen aan de Ita- liaansche loyauteit. Als de schadeloos stelling is gegeven, zal Italië de eilan den ontruimen, die eenvoudig bezet zijn als onderpand. Zeker aandringen van buitenlanders is ontijdig, tenden- tieus en zelfs beleedigend." Zulk een verklaring laat allerlei mogelijkheden, ook minder geruststel lende, open. Daarbij komt het geschil met Zuid-Slavië over Fiume waar hij over handelde. Hij meende zich te moeten beklagen over het hardnekkig stilzwijgen op ltaliaansche voorstellen, die hij als „volstrekt billijk en verzoe nend" kenschetst. Hierin ligt opgesloten dat hij de houding van Zuid-Slavië als zeer onredelijk beschouwt, wat geen hooge verwachting geeft van de hartelijkheid der wederzijdsche be trekkingen op dit oogenblik Het wolkje „als een mans hand" dat voorbode kan zijn van erger, blijft aan den horizon in Zuidoost-Europa hangen. De gezantenraad te Parijs heeft gis teren bijkans 5 uur over de kwestie van Korfoe beraadslaagd, zonder dat hij nog tot een oplossing gekomen is De le Jaarbeurs voorjaar 1917 had 690 deelnemers, de 2e voorjaar 1918 1062, de 3e voorjaar 1919 1276, de 4e voorjaar 1920 1046, de 5e najaar 1921 1508. Toen kwam de inzinking in zeiken De 6e voorjaar 1922 had er 909 en de 7e najaar 1922 539. Samen toch nog 1448. De 8e voorjaar 1923 704 en de 9e najaar 1923 75b. Samen 1460 in 1923. De deelnemers aan de 7de, 8ste en 9de Nederlandsche Jaarbeurs verhou den zich als volgt Voedings- en genotmiddelen 65, 57, 71electriciteit, machines, metaal, industrie 102, 181, 173.; industrie- benoodigdheden 18, 21, 19 bouwvak ken en bouwmaterialen 14, 5,3; goud en zilverwerken 11, 7, 12; drukwerk, papier, kantoorbehoeftens.24, 26, 41 textielindustrie, confectie 117, 141, 138; chemische en pharmaceutische producten, verfwaren 14, 57,45; leder en schoenen 28, 25, 36hout kurk, manden werk, zeildoek, dekdoek, 37, 57, 65aardewerk, porselein, glas 16, 28, 26huishoudelijke-, tollet- en sport artikelen 35, 41, 65diversen 25, 23, 31economische diensten 33, 35, 31, Wat de buitenlandsche deelnemers betreft, deze waren najaar 1922 voor het eerst toegelaten: 7e beurs 112 op een totaal van 5398e beurs 279 op een totaal van 704, en de 9de beurs 221 op een totaal van 755. De belangstelling van bezoekers lijkt heel groot te zullen worden. Het getal aan gevraagde 3-daagsche en 1-daag sche toegangskaarten bedroeg 2850 in Maart, thans 7597. Uit het buitenland is o.a. het bezoek van een aantal Deensche zaken menschen aangekon digd. En, omdat de toekomst voor het heden niet mag worden vergeten, heeft de Raad van Beheer, nog vóór deze negende begon, de Tiende Jaarbeurs vastgesteld van 12 tot 20 Maart 1924. Wat echter vooral het Jaarbeursbe- stuur verheugt is de gedeeltelijke terug keer van de schoen- en leder-industrie die na de 6de beurs in Amsterdam een eigen beurs was begonnen, een schoenen- en lederbeurs. Voor het Jaarbeursbestuur was dit een ernstige zorg: zouden er niet meer industrieën zich afscheiden? Dit laatste is niet gebeurd. En de helft van de vijfde ver. dieping is nu aan de wedergekeerde schoen- en lederindustrie afgestaan, die één geheel vormen met als midden punt de Rijksvak- en Lederschool te Waalwijk. Het jaarbeursbestuur is voorstander van een algemeene beurs, meent dat vakbeurzen minder gewenscht zijn, omdat zoovele industrieën ineengrijpen en het niet mogelijk is telkens belang hebbenden uit hun zaken naar een beurs op te roepen. De terugkeer van de lederindustrie bewijst dat de voor keur voor een algemeene beurs ook In die nijverheid zelf wordt gevoeld. Trotsch is het Jaarbeursbestuur bo venal op het feit dat het al de negende maal aldus de industrieën samenriep. Een blijvend instituut is de Jaarbeurs, niet een tentoonstellinkje met de spreuk „Après nous le déluge. Gelijk er maar al te veel luk raak worden gehouden en maar al te veel teleurstellingen wekken, zoodat de vrees niet onge rechtigd was, dat de baloorige expo santen ten slotte met het tentoonstel lingswater het J aarsbeurskind overboord gooien zouden. R. N ijzeren staaf toegebrachte slagen be wusteloos geraakt. Zijn aanvallers hebben hem vervolgens, nadat zij hem van alle sieraden en geldswaarden hadden beroofd, uit den trein gewor pen. Bagage is ook niet gevonden, zoodat deze vermoedelijk eveneens is geroofd. De aanvallers moeten daarop, kort voordat de trein het station Gross- Beeren binnenflap. uit den trein zijn gesprongen om zich zoo zonder con trole te verwijderen. De 15-jarige J. Vos is gisteren bij de Vughterbrug te 's-Hertogenbosch, toen hij aan het visschen was, te water geraakt en verdronken. Het te Harderwijk aangebrachte, in zee drijvende gevonden lijk is her kend als dat van C. M. Erkelens oud 31 jaar, van Sliedrechl, een der op varenden van den in den storm van 30 Augustus tusschen Enkhuizen en Urk gezonken baggermolen. De 82-jarige juffrouw Van H., te Geldrop, die Vrijdag brandwonden kreeg, is aan de gevolgen overleden. Haar gehuwde dochter, die van schrik een beroerte kreeg en de spraak ver loor, is ook gestorven. Tusschen Heeze en Geldrop is Zondagavond de 43 jarige ongehuwde Van W, uit Leende, die op een fiets zat, door een auto uit Eindhoven aan gereden. De man sloeg tegen den grond en overleed bijna onmiddellijk. Maandag is de weduwe A. v. R. te Eindhoven, die j.l. Vrijdag door de stoomtram aldaar werd overreden, aan de gevolgen daarvan overleden. In het Winschoterdiep te Fox- holsterbonk is gisteren het 3-jarige zoontje van R. M. verdronken. Maandagavond is te Urk het lijk aangebracht van T. de Raad, die als machinist heeft gevaren op den bij Enkhuizen gezonken baggermolen. Ook dit lijk is benoorden het eiland gevon den. In de Haagsche Trekvaart nabij Delft is Maandagavond een wherry, waarin drie personen zaten, omgesla gen. Twee der opvarende wisten zich te redden, de derde, de marktkoopman B. uit Rotterdam, is verdronken. H v. d. Poel, van Nieuwenhoorn, een der opvarenden van het te Helle- voetsluis thuisbehoorende marine transportvaartuig N. 1 (schipper J. Roodhorst), thans te Amsterdam lig gende, is verdronken. Te Amersfoort wilde een moeder haar kleintje een lepeltje abdijsiroop toedienen. In de haast nam zij een fleschje lysol, eveneens van bruine I kleur. Hoewel de vergissing dadelijk werd gemerkt, heeft geneeskundige hulp het overlijden van het kindje niet kunnen voorkomen. De Negende Utrechtsche Jaarbeurs Vandaag staat Utrecht weer voor een tiental feestelijke dagen, 't Is weer Jaarbeurs, de negende. En in het groote gebouw zijn 755 industrieelen, agenten en kooplieden gereed, om duizendtallen klanten te ontvangen met een keur van het beste uit hun fabrieken of handelshuizen. Ook deze negende beurs ziet er, naar de uiterlijke verschijnselen, de cijfers vooral, als een welslagen uit. Deze cijfers zijn wel opmerkelijk. Zij geven voor de verschillende Jaar beurzen te gelijk den toestand van het Nederlandsche zakenleven weer. Toen gistermorgen te 5.20 de personentrein 803 van Frankfort naar Berlijn een wachthuis op ongeveer l'/j K M. van het station Gross Beeren passeerde, zag de wachter, dat In een tweede klas-coupé twee mannen over een derde heen lagen en dezen met een staaf sloegen. Hij telefoneerde dit terstond naar het station Gross-Beeren waar men, toen de trein eenige minu ten later aankwam dezen doorzocht. Men vond inderdaad een afdeeling tweede klasse, die geheel met bloed was bevlekt, doch overigens was niets aanwezig. Daarop werd de lijn afge zocht en vond men op 1 K.M voor Gross-Beeren iemand bewusteloos op de rails liggen, die zwaar mishandeld was. Bovendien had hij nog verwon- dingen opgeloopen, doordien hij uit den trein geworpen was. De spoor wegarts, die terstond aanwezig was, legde een noodverband aan en liet den onbekende naar het ziekenhuis van Gross—Lichterveld overbrengen, waar hij kort na aankomst overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De Berlijnsche politie werd terstond gewaarschuwd en zond, hoewel de plaats, waar de aanslag is geschied niet tot haar district behoort, terstond een aantal rechercheurs, wier onder zoek tot de volgende slotsom leidde: Tusschen den onbekende en zijn twee aanvallers moet zeer hevig zijn gevoch ten. Vermoedelijk is de onbekende in zijn eersten slaap aangevallen, waardoor bij zich niet voldoende kon verweren, en is daarop door de hem met een Keuring Politiehonden. Aan de van 3 tot en met 8 Sep tember 1923 te Wernhoutsburg, gem. Zundert, gehouden keuring van politie honden, voor de afdeeling Noofdbiabant vanwege de Koninklijke Nederlandsche Polltiehondenvereeniglng, namen 44 honden deel, waarvan er zich 6 terug trokken, zoodat nog 38 honden aan de keuring weiden onderworpen. De eerste dagen bemerkten wij op het keuringsterrein verschillende autoritei ten en belangstellenden op waaronder ook de voorzitter van de Duitsche Polltiehondenvereeniglng. Door de na volgende honden werd n.l. Certificaat met lof hiervoor moeten minstens 252 punten worden behaald Certi ficaat minstens 224 punten en Voorloopig Certificaat minstens 196 punten toegekend. 1 J. M. Sijstermaos, opperwachtmees ter Kon. Marechaussee te Zundert met Max, B. H. 269 punten. 2 J. de Turck, 's Bosch met Breston 257 p. en 20 p. yoor extra niet verplicht nummer, is 276 p. 3 J. Jorissen, Rijksveldwachter, Rosbergen met Mab, B. H. 259 p. 4. J. J. ReiJnen, Roosendaal met Oscar 258 p. 5 B. Compen, Valkenswaard met Dun 257 p. 6 C. Bergmans, Rijks veldwachter met Breston 246 p, 7 P. C. van Dijk. Veldwachter, Achtmaal, met Breston 246 p. 8 J. J. Stevens, Inspecteur Rech. Tilburg, met Breston 242 p. 9 Hulsmans, Rijksveldwachter, met Wodan 242 p. 10 Retara, Valkens waard met Griffon 238 p. 11 A. Oomen, Rijksambtenaar, Glnneken met Bart 233 p. 12 J. J. van ElewouN Breda met Sio 233 p. 13 M. Dldden, agent van politie, Waalwijk met Max 231 p. 14 P. I Christiaans, Jachtopziener, Gllze met Jules 225 p. 15 G. do Bfuijo, Kon. Marechausee, Zundert met Cesto 225 p. 16 F. Venmans, Tilburg met Wilson 225 p. 17 M. Relntens, Tilburg met Max 224 p. 18 J. Pulles, Rijksveld wachter, Loon op Zand met Breston 217 p. 19 P. J. Gouverneur, veldwachter, Ginneken met Marqul 215 p. 20 W. van der Pol, gemeenteveldwachter, Drongelen met Breston 213 p. 21 H. Muskens, gemeenteveldwachter, Wouw met Nero 211 p. 22 J. Broeckx, Hotel houder, Tilburg met Jan 208 p. 23 L. de Zeeuw, assuradeur, Boxtel met Mtnka 205 p. 24 Cokx, Valkenswaard met Breston 197 p. Voorwaar een mooi succes voor de afd. Noordbrabant en er wordt niet aan getw^feld of de overige dresseurs hebben de fouten ingezien, die nog aan hunne trouwe viervoeters kleven en zullen het volgende jaar met veel meer anderen beslagen ten ijs^komerj Men ziet het hoe langer hoe meer ia, dat de eischen gesteld in het keurlngs-reglement der Kon. Ned. Pol. Vereeniging inderdaad niet zoo zwaar zijn en beoogen het daarheen te lelden, dat men geen zgn. honden van de politie krijgt en houdt, doch inderdaad scherpe honden met een stipt appèl, waar de politieman of burger op kan rekenen en waaraan de Justitie bij eventueel voorkomende gevallen ver trouwen In kan schenken. Keurmeesters waren de heeren K. Westendorp, Nijmeger, P. J. Antonisseo, Wernhout en J. Mandigers, Heerlen, Limburg. De leider der keuring was de opper wachtmeester Sijstermans te Zundert. D. v. N. Voetbalsport. WAALWIJK. Zondag j.l. nam Juliana deel aan de seriewedstrijden bij B.V.V. in Kaats heuvel en kwam uit tegen een versterkt S.V.V. uit Sprang. Juliana pakt direct flink aan en het is spoedig te zien dat de onzen de S.V.V.'ers volkomen de baas zijn. Rust trad dan ook in met 20 in het voordeel van Juliana. Na de rust komt Sprang verwoed opzetten en binnen vier minuten is de stand reeds gelijk. Nu begrijpen de onzen dat er aangepakt moet worden en weldra Is S.V.V. Ingesloten en voor dat het einde aanbreekt, maakt de Jullana-iechtsbuiten er 32 van. Daarna speelde Juliana tegen het sterke Haagsche elftal D.OS. Boys uit den Haag. Als de scheidsrechter be- I glnnen blaast, verschijnt Juliana met vier invallers. Spoedig ontwikkelt zich een vurig spel en beide partijen zijn aan elkaar gewaagd, Bij een Haagsche doorbraak weet hun centervoor met een eno:m schot zijn club de leiding te bezorgen l0. Onze Geel-Zwarten geven des moed niet op en zwoegen onvermoeid verder. Spoed'g hebben zij D O.S. op eigen helft teruggedrongen en wordt het Haagsche doel bekogeld. De stevige D.O.S.-achterhoede houdt moedig stand en het einde komt met een I —0 overwinning voor den Haag. Bij het Haagsche D.O.S. was geen enkele zwakke plek, allen speelden een keurige partij en ook het Juliana elftal sloot als een bus. D.OS. ontving als len prijs een zilveren lauwerkrans en Juliana ontving I als 2en prijs een zilveren lauwertak. Duivensport. SPRANG. De Postduivenvereniging »De Zwaluw* alhier houdt a.s. Zaterdag een wedvlucht vanuit Soigmies (België). 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redacteur. Ik weet niet of het met U gegaan is, zooals met mij, toen ik onder Ca- pelle een der beriehten las in Uw vorig nummer. Ik bedoel, de mededeeling, dat in Capelle een lijst ter teekening wordt aangeboden om er bij de Tweede Kamer op aan te dringen de vlootwet niet aan te nemen. Men heeft het hier blijkbaar wel bijzonder op bezuiniging van eiken aard begrepen 1 Ik, en ik vermoed velen met mij, hebben er eens hartelijk om gelachen. Laten we nu maar beginnen met onze I plaatselijke zaken, de vereeniging van gemeenten en wat daaraan vastzit eens goed te regelen. Er wacht nog zooveel op afdoening, dat door gezamenlijk overleg en niet door eenzijdig gedoe tot een goed einde gebracht moet wor den. Laten we vooral maar kijken naar de belangen van alle ingezetenen. Laten we ons nu niet in de war laten brengen door alie mogelijke specialiteiten, we zouden nu ook nog 'n vloot-specialiteit krijgen En laten we ons toch niet bij voorbaat uitspreken tegen zaken, die nog in een stadium van voorbereiding zijn, laten we eens kalm afwachten wat onze rechtsche regeering, mannen als Colijn en ook onze afgevaardigden in de Kamers ervan zullen zeggen die zullen nadat de regeering heeft ge sproken, kunnen oordeelen met kennis van zaken en omstandigheden, wat wij toch zeker op 't oogenblik niet kunnen. Dus tot zoolang stelle men die adres beweging en dergelijke zeker, uitl Met besten dank. I X. Sprang-Capelle, September '23. Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5