M f PRUSVERLAf mm. 1 VQEDZAAM-HEERLIJK-V00R0EELIG DE TROONREDE. Ingezonden Stukken THANS CT. P. POhD het voornemen, om als de regeering zal komen met voorstellen tot verla ging der ambtenaarssalarissen, aan de Kamerleden een voorstel te doen vrij- willig hun salaris met een zeker per- j centage te verlagen. j De bedoeling van dit voorstel is, om een grondwetsherziening te voor komen. Het bericht dat te Breda van de de f300 000 terug te geven, te veel betaalde belasting thans, ruim een jaar later, na herhaalde oproepingen nog 'n f80.000 bij den ontvanger onaf gehaald lag, wordt door het „D. v. N.- Brtegengesproken Het bedrag, dat nog moet worden teruggehaald door hen die hunne te veel betaalde belasting nog niet terug haalden, bedraagt nog geen duizend gulden. En het eventueel terug te vor deren bedrag door degenen, die hunne belasting nog niet hebben voldaan, of over belasting waarover nog réclames hangende zijn, blijft beneden een paar duizend gulden De opbrengst der Rijksmiddelen in de maand Augustus was 31"/4 mil- lioen tegen ruim 35 millioen in de maand Augustus van het vorig jaar. De opbrengst in de eerste acht maanden van dit jaar is ruim 284'/2 millioen tegen 293'/» millioen in den zelfden tijd van 1922. De groote posten, die dit jaar min der hebben opgebracht, zijn inkoms tenbelasting 10 millioen, vermogens belasting 4 millioen, gedistilleerd 6 millioen, invoerrechten 3 millioen Meer hebben opgebrachtpersoneele belasting 3 millioen, tabaksbelasting 8 '/a millioen, successierechten 33/4 millioen .- De mark daalt altijd nog verder in het vrije verkeer te Berlijn steeg gisteravond de dollar tot ongeveer 140 millioen. Op de Amsterdamsche en Rotterdam- sche beurzen noteerde gisteren een millioen mark om en om 2 cent. 's-GRAVENHAOE, 18 Sept. H M de Koningin heeft gisteren de ver- eenigde zitting der Staten-Qeneraal geopend met de volgende rede Te midden van U, leden der Staten- Qeneraal, is het Mij een behoefte God te danken voor den zegen, ons volk beschoren. Moge Hij ons de kracht schenken, om niet zonder hoop de veelszins duistere toekomst tegemoet te gaan. Zwaar is de druk der tijden Handel, nijverheid, landbouw en scheepvaart kwijnen tengevolge van omstandighe den 4'e veerkracht noch vlijt vermogen te dwingen. Werkloosheid heerscht in ernstige mate. Tengevolge van een en ander blijft de financieele en economische toestand des lands zorgwekkend De uitgaven gaan ver boven het bedrag der inkomsten uit. Zij hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draagkracht van het volk, terwijl het doorwerken van verschil lende der geldende regelingen verdere stijging zal veroorzaken. Een blijvend herstel van het econo misch leven wordt ook door sommige al te drukkende heffingen belemmerd Onder deze omstandigheden zullen ingrijpende maatregelen getroffen moe ten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der in komsten overeen te brengen en zal met betrekking tot de uitoefening van de staatszorg naar beperking zijn te streven. Onze betrekkingen met andere mo gendheden zijn van vriendschappelijken aard en geven aanleiding tot voldoe ning. Intusschen blijft de internationale toestand onzeker en schrijdt de staat kundige en economische ontreddering, die de wereldoorlog heeft achtergelaten, voort Het belang der geheele mensch- heid vordert, dat daarin verandering kome en rechtvaardigt den wensch, dat voor de hangende vraagstukken eerlang oplossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan, zoowel geestelijk als stoffelijk, dringend behoefte bestaat. Aan herziening van de wetboeken zal verdere voortgang worden gegeven, een wetsontwerp tot regeling van de invoering van het nieuwe wetboek van strafvordering zal U dezer dagen bereiken Tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel zullen U verschil lende wetsontwerpen worden aange boden. Een voorstel zal worden ingediend tot opheffing van privaatrechtelijke belemmeringen, die aan de totstand koming en de instandhouding van werken in het openbaar belang bevolen of ondernomen, in den weg worden gelegd. Wetsvoorstellen, strekkend tot het brengen van meer eenheid en vereen- voudiging in de sociale verzekerings wetgeving worden voorbereid, mede om te komen tot vermindering van de aan hare uitvoering verbonden lasten. Een wetsontwerp, strekkende om het bestuur en de wetgeving van Neder- landsch Indië te regelen in den geest van de herziene bepalingen der Grond wet, zal U eerstdaags bereiken Ook zal spoedig uwe medewerking worden gevraagd voor een wet, krach tens welke de verdere exploitatie der tinertsen van Billiton zal geschieden in gemeenschappelijk bedrijf met de Billiton-Maatschappij, met overwegende zeggenschap van de regeering De bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking, ook van die der overzeesche gebieds deelen, blijft, voor zoover de benarde geldelijke omstandigheden dit toelaten een onderwerp van aanhoudende re geeringszorg uitmaken. Moge Gods zegen op uwen arbeid rusten 1 Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal geopend. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Het onlangs ingezonden stuk in uw blad door den heer v. Wiillgenbu'g te Sprang-—Cappelle hoeft evenals veel anderen, ook mij eenigszins bevreemd. »Diijverti€, zooals het de heer Ver heiden te Capelle het noemde, is mogelijk overdreven. Waar la dezen tfld de bezuinigings- kreet aUerwege wordt aangeheven, kaa meening te zeggen omtrent datgene waaronder X lts uw laatst verschenen blad schrijft. U herinnert zich, het beeft de lijst van handteeketsiogen tegev, de Vloot wet, welke zich ia de gemeente Spraog- Capelle ci'culeert. Kort gezegd komt zijn schrijven hierop ceef >Wie dan leefr, wie dan zorgt.* Wat te denken van iemand die over zoo'n belangrijke zaak, waarbij mlllioe- ness gemoeid zijn, een dergelijke ziens wijze er op na kaa houden. (X ca de zijnen hebben er eens hartelijk om moe ten lachen). Zij bewijzen daarmede de mentaliteit van het Nederlaadsche volk al heel slecht te kennen. Waat denkt X dat bet meerendeel van het volk voor deze vlootwet te vloden is f Da schrijver lette maar eens op de mee- niag van zijn eigen plaafsgenooten, M.i. bewijst het feit dat men een lijst laat circuieeren hieromtrect al genoeg. De zaak is heusch te ernstig "om er hartelijk om te lachen Ea het is naar mijn meening vcikeerd dat X het «Landsbelang* in deze achterstelt bij he: gemeentebelang. Ui mijcheer de Redacteur dankend voor de opname, Hoogachtend, W DRUNEN, 18-9-'23. Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik onderstaande regelen geplaatst in Uw veelgelezen blad en v 114 ik mij met de houding die dhr. v. W. aanneemt, inzake de gemsentehuis- kwestie te Sprang-Capelle, niet veree nigen. Dhr. v. W. wil toch bezainigen, laat hem ook bezuinigen waar het betreft den bouw van een nieuw gemeente huis, dat de gemeente op zoo hooge lasten zal brengen. Met het bestaande te Capelle kan de gemeente zich nog best enkele jaren behelpen. (Van de nood moet men in dezen maar een deugd maken). Het >rekensommetje* door dhr.Ver- heijden voorgelegd in de Echo van 5 Sept. jl. Is heusch niet overdreven. Hoe zal dhr. v. W. zich verantwoor den tegenover den leider der Antl-Rev. partij dhr. Colijo, wiens ideaal het Is (als ik het zoo noemen mag) op alles bezuiniging toe te passen. (S.v.p niet te vergeten de hooge ambtenarensala rissen 11) Hoewel geen geestverwant van.wijlen den geachten heer M. J. Rijken, stem Ik toch in het algemeen gesproken in met zijn gezegde in een van zijn laatst bijgewoonde vergaderingen »Het is gemakkelijk riemen snijden van andermans ledei*. Het zij mij ook even vergund mijn zeg U reeds bij voorbaat dank voor deze welwillendheid. Volgens de algemeene opinie zou de maand September verbetering brengen in den slechten gang van onzen in dustrie, de schoenmakerij. Edoch, men ziet weinig van een verandering ten goede en nog steeds zijn een massa menschen werkloos, Allerwege wordt getracht den nood zooveel mogelijk te lenigen en de Ge meente getroost zich groote financieele offers om ten minstens in het hoogst noodzakelijke te voorzien. Natuurlijk blijven er menschen die alle maatregelen, door de vroede va deren genomen, weten af te keuren, maar over 't algemeen is men tevreden, wetende, dat niemand in staat is de onaangename gevolgen van malaise afdoende te bestrijden. Op éen feit echter wil ik de aan dacht vestigen, zonder daardoor de eene of andere persoonlijkheid le willen treffen of goede bedoelingen trachten te hekelen. Het komt nil. voor dat werkloozen die in dienst der Gemeente enkele guldens kunnen verdienen, door een schoenfabrikant gevraagd worden tegen een loon van b.v.b. f 10. De betrokken werkman zal in de meeste gevallen liever f 10.— in de fabriek verdienen dan f 8. - met grond werk, ofschoon sommigen zich ook wel gekrenkt gevoelen zoover benéden het standaard-loon te moeten werken. De Gemeente verplicht zoo iemand werk te nemen en van haar standpunt beschouwd is zulks allesz.inds te recht vaardigen. Maar toch worden zoodoende toestanden geschapen die van veel in vloed kunnen zijn. Een fabrikant met personeel hetwelk ver beneden het gewone loon verdient is wis en zeker een concurrent, waar tegen een ander het moet opgeven. Dus zal door collega's ten slotte overwogen worden om „duur" perso neel ontslag te geven om dit even later weer uit Gemeentedienst weg te nemen tegen een .spotprijs" Zou zooiets niet treurig zijn voor de werknemers En toch zou dit de eenige oplossing zijn, wil men kunnen concurreeren tegen fabrikanten die werkloozen in dienst nemen tegen zulke schandelijke verdiensten. Kunnen er in 't geheel geen maat regelen genomen worden om een einde te maken aan dezen verkeerden toe stand WERKNEMER. DUSSEN. De kermis behoort hier weer tot het verledene en we kunnen er met genoegen op terugzien. Zooals naar gewoonte werd de kermis geopend Zondag na de Hoogmis, doch toen zou men gezegd hebben dat 't geen kermis was zoo slap was het. Ook des middags en des avonds was dit het geval, doch Maandagmorgen op het matinée bij den heer J Leemans was het zeer druk, wat op de eerste plaats wel te danken was aan het fanfaregezelschap „WilhelminaYtwelk voor deze gelegen heid zoo'n goede keus had gehad door den alom bekenden karakter-humorist C. de Bont uit Dongen te laten komen Dat het publiek met die keuze goed tevreden was kon men merken aan het daverend applaus na iedere voor dracht. Hij was dan ook onverbeterlijk. Tijdens het matinée sprak de presi dent der fanfare, de heer H. Rietra, de aanwezigen als volgt toe Dames en Heeren. Wederom is voor ons muziekgezel schap het nieuwe jaar aangebroken Groote en gewichtige gebeurtenissen hebben in het afgeloopen jaar plaats gehad Bestuurszetels zijn verwisseld, krachtig en energiek is et geploeterd door de actieve leden onder leiding van onzen eminente directeur, bijge staan door onzen zoo economischen secretaris, beiden reeds vergrijsd in den dienst om ons de plaats te doen behalen thans bereikt. Voorts wil ik hierbij een woord van dank toevoegen aan de verdere be stuursleden die door hun tact en beleid de vrede en rust hebben weten te handhaven daar waar zij werd bedreigd. Kortom allen hebben hetzij direct of indirect getracht de fanfare groot te maken Zij hebben haar in staat gesteld met andere gezelschappen te dingen naar den eereprijs. Geacht publiek. Ge hebt U er van kunnen overtuigen hoe uitstekend er door de leden gewerkt is Denk slechts aan de internationale concoursen van Breda en Raamsdonksveer Doch de Dussensche fanfare heeft meer noodig dan krachtige leden. Is zij op zichzelf aangewezen dan zal de schoone opbloei niet van langen duur zijn. Zij heeft ook den steun noodig van U allen Hoe kan men nu het best ons gezelschap steunen Hebt ge de capaci teiten, geeft U dan op als werkend lid, hebt ge absoluut geen muziek- kennis, dan geeft hierop ons reglement antwoord nl. men kan toetreden als eere en honoraire lid of als donateur De con tributie voor eerelid bedraagt f 3 met de volgende rechten en bevoegdheden le het recht van bijwonen van elke uitvoering, 2e. benoembaarheid tot bestuurslid en ten 3e medezeggings- schap bij het benoemen van bestuurs leden. Voor honoraire leden bedraagt de contributie f 1.25 met het recht van bijwonen van elke uitvoering, zoowel gewone als buitengewone, terwijl donateurs slechts nu en dan onze vereeniging verrijken met een vorste lijke gitt. Na deze kleine uitweiding zult gij die in staat zijt ons gezelschap te steunen ook niet achterwege blijven. Vervolgens, dames en heeren, wen- schen wij U een aangename en prettige kermis en moet ik U namens het bestuur en leden danken voor de belangstelling bij dit matinée onder vonden. Hierna werd er flink geapplaudiseerd en werd een „lang zal hij leven" gezongen Er heerschte tijdens het matinée al een echte kermisstemming en na afloop daarvan kon men gaan in elk café, maar 't was overal de ware stemming. Op twee plaatsen was er gelegen heid om te dansen en ook daarvan werd op beide plaatsen druk gebruik gemaakt tot zonsondergang, daar tot dien tijd de vergunning was verleend. Doch dan werd er nog t">t laat inden nacht doorgebracht om na een weinig rust Dinsdagmorgen, de laatste kermis- dag, weer met nieuwen moed te beginnen. Dit was. wel de laatsie doch ook de drukste dag. Heel den dag werd er veel gedanst en des avonds om 8 uur zou de bekende humorist Didden uit Waalwijk optreden bij den heer j. Leemans, wat ook zeer in den smaak viel. Dit was vrij entree en de zaal was zoo vol dat er geen staan- plaatsen meer waren en veel volk buiten moest blijven staan. Ook bij de heeren Heessels, Vermeulen en Lensvelt waren de café's flink bezet en overal was het plezierig. De kermisvermakelijkheden hebben het niet zoo druk gehad dan andere jaren, wat wel in hoofdzaak te wijten was dat er geen schommel stond. Maar nogmaals wij kunnen met genoegen op de kermisdagen terugzien, temeer daar er geen wanklank werd vernomen. Dinsdag reed ia verband met de Dussensche kermis een extra autobus va» de N.V. »Alad» naar de Bossche kermis, waarvan nog al druk gebiuik werd gemaakt. -— Woensdag toog onze fanfare >Wilhelmlna> naar Raamsdonksveer om daar de Jubileumfeesten mede op te luisteren. Men was goed tevreden over de muziek. Maandag werd Mej. v. d. B. met een motor aangereden waardoor zij kwam te vallen en eenige schrammen opliep. Ook haar japon was op eea paar plaatsen stuk. Het rijwiel was niet meer berijbaar, daar het achterwiel in elkaar was gereden, zoodat zij de reis verder te voet moesten doen. Een paard van den heer v. E. alhier kreeg van een ander paard, terwijl zij in de wei liepen, een klap tegen een der pooten. Van E. moet nu met dat paard naar Utrecht, waar men zal onderzoeken of het nog kan genezen dan wel of het moet worden afgemaakt. Zondagavond had in onze ge meente eene vechtpartij plaats waarbij het mes nog gebruikt werd. Een zekere v. D. bekwam hierbij een snede over het voorhoofd. De politie heeft de zask in banden en zal dit wel verder uit zoeken. Men zou Zondag niet gezegd hebben dat de aakermis hier was afgeschaft. Het was er heel den avond druk en tot laat in den nacht werd er nog gezongen. Met ingang van 15 September Is aan het Kelzersveer de wlnterdlenst In werking getreden( zoodat nu de laatste boot om 6.45 uur overgaat. Na dien tijd moet alles per roeiboot worden overgezet. Wel een groot ongemak. Iemand van Nieuwendijk kwam Zondagavond aan het Kelzersveer toen men reeds per roeiboot moest worden overgezet. Toen men aan wal kwam wilde deze persoon eruit stappen, doch kwam naast de plank terecht in het water. Na weer op het droge gebracht te zijn kon hij met zijn nat pak de reis voortzetten. Zekere v. M. ea v. L, kwamen Zondagavond per rijwiel van het Kelzersveer gereden toen in een draai iemand op het fietspad stond om zijn lantaarn aan te steken daar het al donker was. Van L. kon niet meer uitwijken en reed met een flink vaartje tegen deze persoon op. Het was wel gewenscht wanneer bet zoo donker is dat men naast het rijwiel pad gaat staaa, daar het toch altijd gevaar oplevert voor andere wielrijders, vooral juist om een draal. Het schijnt dat er hier in den polder nogal uilen hulzen, tenminste Zaterdag schoten 2 jagers, welke op patr^zeojacht waren, ln een klein blokje suikerbieten maar eventjes 6 van deze vogels, terwijl er nog verschillende opvlogen. viertal verban van H l't voni opgele heer 1 Heinkt wijzer te Zev stieren aangei werde grege mars slage De Vervi 's-Bo M. Prins Hierl Verv heid werd Te tiekv oefei Brug T< 100 Losl: an 1 Ti „De Maandagmorgen" wordt aan huis bezorgd (in de kom der gemeente) bij diegenen, die zich voor 3 maanden abonneeren (vooruit betaling f 0 75 Losse nummers zijn 's Maandags 's morgens vanaf 8 uur aan ons buraeu verkrijgbaar 5 cent De Administratie ALMKERK. Dezer dagen werd alhier in de Constistoriekamer der Ned. Herv. Kerk eene vergadering gehou den tot het oprichten van een Ring der Jongelingsvereeniging in deze om geving. De besturen der vereenigingen van Dussen, Werkendam en Hank, alsmede het bestuur der jongelings vereeniging alhier waren aanwezig. Het,, voorloopig bestuur werd samen gesteld uit de heeren Ds. Röth, A. Pennings en H. van Vuren. oHnanajn

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2