7 DE FdJNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HCERLUK VOORDEELia PRUSVERLAGING thans Uit de Pers. Ingezonden Stukken. Marktberichten. DE WIJZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZJJN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT iemand die in den smaak valt en geen prul, want zeer vele ouders hebben te kennen gegeven dat ze deze voorstel ling dan ook wenschen bij te wonen. Met een 450 ,a 500 kinderen is men direct bij tractatie zeer veel geld kwijt, tenzij men volstaat met een krentebol en één kop chocolade Een collecte langs de huizen kunnen ze niet meer houden want daar be hoeven ze mijn toestemming voor en in geen geval zal ik daar vergunning voor verleenen. Het komt mij voor dat deze manier van geven 'de beste is, want nu geeft ieder wat naar gelang zijn inkomsten en anders weet men hoe het gaat. Omdat de een zooveel heeft gegeven moet de ander het ook doen of nog meer geven dan. Muskens. Dan was het niet gedwon gen, maar nu moet men gedwongen meedoen, als men belasting betaalt moet men er in bijdragen of men er voor voelt ja of neen. Wie wil feesten moet maar betalen zou ik zeggen. Als de harmonieën gratis een concert geven komt men er al gauw met een beetje Voorzitter. Ik geloof dat de heele zaak al zoo zuinig mogelijk is opgezet. Muskens. Ik stel voor f 150 subsidie te verleenen. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren van Drunen en W v. d. Wiel. Het voorstel wordt verworpen met 7 stemmen tegen en 4 voor. Tegen stemden de heeren v.Speijk, van Halder, Brokx, Pijnenburg, Elshout, A. v. d. Wiel en van Huiten Voor de heeren Muskens, v. Drunen W v. d. Wiel en Klerks. Van Drunen In Nieuwkuijk heeft men een heel mooi feest gevierd wat de gemeente geen cent heeft gekost, 't Is er ook geen tijd naar ook, dat we van de gemeente zulke groote sommen geven. De boerenstand geeft er niets om en die is ook niet op de vergaderingen die zijn gehouden, vertegenwoordigd geweest. Als 't een andere tijd was, dan zou het nog iets anders zijn maar men moet de menschen maar eens hooren daaraan te ontkomen. Het bedrag is toch zoo groot. Kan het niet anders dan moet het. Voorzitter. Het Bestuur van de Bij zondere School heeft het recht om alle banken ineens aan te schaffen voor alle lokalen, doch wijl ze weten dat de finantieele toestand van de gemeente minder rooskleurig is, gaan ze er mede accoord dat ieder jaar een lokaal in orde zal worden gebracht, dus de kosten gelijkmatig te verdeelen. Het bestuur is ons zeer ter wille en op deze manier is er bezuinigd wat maar bezuinigd kan worden. De heer W. v. d Wiel legt zich daar dan gaarne bij neer. 6. Aangehouden adres van H. de Krieger, verzoekende verkoop ge meentegrond. Voorzitter. Dit adres is al eens voorgelezen doch aangezien er vele leden zijn die toen nog geen raads lid waren is het goed dat het nog eens wordt voorgelezen. Door den Secretaris wordt daarna het adres voorgelezen. Daaruit blijkt dat Krieger het noordelijk deel van het z g. kermis terrein over een lengte van 14 Meter wil koopen om daarop een huis te bouwen. Voorzitter. Burg en Weth. komen in deze met geen voorstel en willen de zienswijze geheel aan den raad overlaten. De heer W v d. Wiel zou nooit tot verkoop van dien grond willen over gaan, omdat men niet weet hoe hard men daar eenige ruimte kan noodig hebben. Zelf heeft men voor den woningbouw dure grond gaan koopen. Bovendien bestaat de kans dat daar een raadhuis zal worden gebouwd waarbij of waaronder dan wellicht een veldwachterswoning zal worden gezet en dan zit men ook met dat huis. Ook kan het gebeuren dat de veldwachter spoedig kan sterven, wat niet te hopen is, maar het kan toch en dan zit men er mee te kijken. Ik, aldus spr., acht het veel beter te wachten totdat men een raadhuis gaat zou dat nog niet zoo erg zijn, omdat er nog steeds woningen tekort zijn en men mag aannemen dat door particu lieren voorloopig niet tot het bouwen daarvan zal worden overgegaan De heer van Halder wil wel ver klaren dat hij zich in de vergadering van het Dag. Bestuur altijd heeft uitgesproken om absoluut geen grond te verkoopen en daarom is hij ook sterk tegen dit verzoek. De gemeente weet nooit waarvoor ze het noodig heeft. Het stuk wat men nu heeft zal, als er een raadhuis op gebouwd is, hard genoeg noodig zijn voor de kermis, althans als deze zoo blijft als in de laatste jaren. Als die huisbaas van de Krieger gaat verbouwen en hij er uit moet, dan spreekt het van zelf dat hij een andere woning moet hebben, maar daar zou hij er nooit een willen laten zetten. De heer A. v. d. Wiel heeft ook niet direct willen hebben dat daar een woning wordt gezet, alleen heeft hij maar aangegeven de manier waarop de Krieger kan worden geholpen. Het best zou zijn dat Burg. en Weth een en ander nog eens in overweging zou nemen Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. den Rijn ontladen worden. Het spoor wegnet noodzaakte hiertoe. De grijze legervloed werd door Aken 'gestuwd met ongeloofelijke marschbezwaren, omspoelde Zuid-Limburg om zich daar na weder Noordwaarts uit te breiden. Het welslagen hing af van het al of niet vallen van Luik en een vertraging in de operatiën van drie dagen en zware marschverliezen werden in den koop meêgenomen. Het is goed dat dit alles nog eens gelezen wordt; dat nog eens duidelijk wordt gemaakt, hoe de Nederlandsche Maas op ongewoon sterke wijze werden beschermd door ons militair verweer. De brochure verdientgelezen te worden, niet het minst door de zorgelooze en onverantwoordelijke zielen, die in deze moeilijke tijden het leger liefst zagen opgeruimd tot het tijdstip dat het wellicht weder noodig zou kunnen zijn Zal de striemende waarheid tot hen doordringen, of zullen zij de oogen er voor sluiten? N. R. Ct. Kapitein van Voorst tot Voorst heeft door zijn vroegere publicaties meer malen getracht verdachtmakingen te ontzenuwen, die het buitenland ons niet gespaard heeft bij de beoordee ling van de wijze, waarop Nederland zijn neutraliteit heeft gehandhaafd. Een nieuwe, goed gedocumenteerde brochure van zijn hand moet in de eerste plaats dienen om Nederlanders te overtuigen van de krachtige preventieve werking door de Neder landsche strijdmacht uitgeoefend Schlieffen de vader van het Duitsche opmarschplan het is thans door uit latingen van zijn opvolger Moltke be kend geworden heeft aanvankelijk (Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Redactie. Heeft U nog een bescheiden plaatsje in het Blad van Woensdag a.s.Ja? Och toe, U doet mij genoegen het volgende op te nemen Het is thans zoowat van algemeene bekendheid dat Loonopzand zijn tradi- tioneele wethouder mist. Het strekt den leden van den Raad nu juist niet tot eer en het getuigt evenmin van ware plichtsbetrachting dat dit jaar Loonop zand zijn wethouder werd ontnomen. Dat de raadsleden van Kaatsheuvel op zulke wijze gebruik maken van het recht van den sterkste en het gemeen tebelang aan hun laars lappen, geen rekening houden met wat billijk en noodig is, is natuurlijk streng te ver oordeelen, maar dat zelfs een Loonsch raadsiid hieraan medewerkte, haast schreven wij zulk een verraad pleegde ruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat onzen dank. Aan de voetbalsupporters van Waalwijk. Op 1 November a.s. zal de Waalw. voetbalvereeniging Quick haar 10-jarig bestaan herdenken Dit feit heeft verschillende supporters op het idee gebracht om dezen dag voor Quick niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Daarvoor is een comité gevormd, dat zal trachten met medewerking van Waalwijks ingezetenen, een passend huldeblijk Quick aan te bieden. Wij vertrouwen dan ook dat het comité op finantieelen steun der Waal. wijkers kan rekenen om in de gelegen^ heid te zijn deze populaire voetbalver* eeniging op waardige wijze te huldigen" Het Comité, L. VAN ENGELEN J. SIMONS H. VAN ENGELEN A MOONEN L. KOOLEN. Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 24 Sept. 1923. Kipeieren Hoogste prijs f 9.75. Middel prijs f 8.50 Laagste prijs f6.50. Eendeieren f Aanvoer 80.000 stuks. Handel kalm CAPELLE. Bij het dezer dagen te 's Bosch gehouden examen behaalde onze dorpsgenoote, Mej. N. Rijken, haar diploma in knippen en naaien van kleeding. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters te Waspik. Tot telegrambestelster bij het hulp postkantoor alhier is aangesteld mej. Vos Cd. WASPIK. Bij de Waspiksche Har monie zijn een 10 tal adspirantleden geplaatst. Bij voldoende geoefendheid zal dit niet weinig bijdragen tot ver- mopperen als ze de belastingbriefjes in huis krijgen. Ik stel daarom ook voor om maar f 100 subsidie te geven. Daar kan wel een kinderfeest van ge geven worden. In Nieuwkuijk was het een heel mooi feest en daar kostte het de gemeente geen cent Voorzitter. Dus u zou voor f 100 een kinderfeest willen geven, voor on geveer 500 kinderen. Aangezien de heeren W v.d.Wiel en Muskens het voorstel ondesteunen wordt het in omvraag gebracht en met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Voor het voorstel stemden de heeren Muskens, W. v.d.Wiel, Klerks en Van Drunen. Tegen de heeren Van Speijk, Van Halder, Brokx, Pijnenburg, Van Huiten, Elshout en A. v. d. Wiel. Voorziter, Dan zal ik nu het voor stel van Burg. en Weth in omvraag brengen wat wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Adres van het Bestuur der Bijzondere School verzoekende beschikbaarstel ling van gelden tot aankoop van schoolbanken ingevolge art. 72 der L. O.-wet met voorstel van Burg. en Weth De banken van de Bijzondere Meis jesschool zijn door den inspecteur afgekeurd Voorzitter. Volgens art. 72 van de L. O.-wet kan het bestuur van de Bij zondere School aanvragen om nieuwe banken. Wij hebben met het bestuur overleg gepleegd en zijn overeengeko men dat in januari de banken zullen worden geleverd, zoodat deze onkos ten pas op de volgende begrooting drukken De onkosten vooreen klas zijn geraamd op f 479. W. van de Wiei. Is er geen middel om bouwen, dan zal het totstand komen van een veldwachterswoning heel wat goedkooper zijn. De heer A. v. d. Wiel heeft ver nomen dat de Krieger uit zijn woning moet omdat de eigenaar het huis wil laten verbouwen, dus moet er een huis voor hem komen. Het best zou z i. zijn dat de bouwvereeniging voor hem een huis Iaat zetten waar van hij geheel tegen den kostenden prijs de rente zou moeten betalen zoodat het de gemeente geen cent behoefde te kosten. Een veldwachter moet een behoorlijke woning hebben en zoo wat in het centrum wonen. Voorzitter. Een politieman die goed zijn best doet heeft recht op een goede woning en zooals de heer A. v. d. Wiel opmerkt is juist De Krieger moet uit zijn woning omdat Spree zijn huis gaat verbouwen Bovendien was de woning voor de Krieger veel te klein geworden, want voor de kinderen is er niet eens eene behoorlijke slaapplaats meer. Ook ben ik het eens dat een veldwachter in het centrum moet wonen. Maar met den heer W. v. d. Wiel ben ik het ook eens dat het terrein daar is aangekocht om, zoodra de toestand het toelaat, een nieuw Raadhuis te bouwen. Het tegenwoordige, vooral nu er zooveel raadsleden zijn, is te klein en dan zal tegelijk veel goed kooper een woning er aan of onder kunnen worden gebouwd De heer A. v. d. Wiel is het er mee eensdat tegelijk met het bouwen vaneen raadhuis goedkooper een woning kan worden bijgemaakt. Al zou echter de Woningbouwvereeniging een woning voor Krieger bouwen en men zou later een raadhuis met woning bouwen, dan met der. rechtervleugel van het'mil- lioenenleger over Roermond willen trek ken. Moltke heeft .Holland" echter buiten het operatiegebied gelaten, omdat hij de vaste overtuiging heeft ge had, dat schending van Nederlandsch gebied tot mislukken van de operatie op het Westfront zou leiden. Met de Neder landsche kust open liggende voor Engelsche landingen zou het gevaar van die zijde dreigende te groot zijn geworden. Naast hoogst belangrijke redenen van economisch belang, hebben beslis sende strategische factoren bij Moltke den doorslag geven. Hij heeft vóór alles willen voorkomen, dat de Nederlandsche flankdekking in een flankbedreiging zou overgaan. Zeer terecht kent de schr. aan de geleidelijke ontwikkeling van ons leger een grooten invloed toe. Inderdaad kan de preventieve werking van ons leger in die jaren niet genoeg in het licht worden gesteld. De schr. had er nog op kunnen wijzen dat deze preventieve werking in hooge mate werd bevorderd door het absolute vertrouwen, dat onze staatkunde door haar voorzichtige en eerlijke houdingheeft afgedwongen Wij verwijzen naar de goede schets door dr. N. Japikse in zijn Staatkundige ge schiedenis van Nederland van 1887— 1917 gegeven van ons beleid in zake het Belgisch—Nederlandsch verbond. Men kon er staat op maken, dat Neder land zijn positie van flankdekking niet in die van flankaanvaller zou verande ren Van Voorst schets ten duidelijkst, welke ongehoorde moeilijkheden Moltke moest aanvaarden door Nederlandsch Limburg te ontzien. De machtige rechtervleugel van het Duitsche heer moest niettemin tusschen Limburg en is onvergeeflijk. Jl. Zaterdag voelde men hier o.a weder het gemis van den wethouder en jammerlijk genoeg was ook de chef veldwachter absent. Wat was toen het geval. Een inter nationale berenleider met zijne pracht- dieren was naar hier gekomen om zijn beren hun kunsten te doen vertoonen. De man wist dat hij hiervoor toestem ming noodig had, doch wist niet, dat sedert zijn laatste bezoek Loonopzand wethouderloos was. Tot groot verdriet van de Loonsche jeugd kon de man met zijn beren niet werken en toen riepen de kinderen die de beeren volgden.Ga maar naar v. d. Vijver, dan krijgt ge ook verlof", anderen hernamen in koor: .Dat kan niet, die is naar Kaatsheuvel, daar is het Koninginnefeest. (Van de Vijver is chef-veldwach er). Teleurgesteld bleven de kleinen staan, staarden weemoedig de viervoeters na en toen een groot opgeschoten jongen passeerde zeide die: „Toch geloof ik, dat Loon niet wethouderloos is en dat een der wet houders wel hier zal zijn, want of schoon het jubileumfeest in Kaatsheu vel heel schitterend gevierd wordt, is hij van morgen reeds vroeg vertrokken en op Kaatsheuvel dacht men dat hij, Loonopzand's netelige positie kennend en steeds in de weer hulp te bieden, waar hulp noodig is, zitting houdt in het gemeentehuisje. Nu stormde de jeugd naar 't ge meentehuisje, roepend „Hé, toe wethouder, mogen de beren spelen?" X Loon-op-Zand, 24 Sept. 1923. Mijnheer de Redacteur. Verleen voor onderstaande een plaats heffing dezer thans reeds zoo gunstig bekend staande vereeniging. Het rooien der aardappelen is zoo goed a s geëindigd Ofschoon de prijs nog niet vast is, worden kleine partijtjes reeds verkocht voor f 4 per H.L. aan huis afgehaald. Met het rooien van latere soorten, zooals roode star, wordt hier en daar nog gewacht, omdat deze soort nog te groen staat, Een drietal berenleiders, een man en twee vrouwen, vermoedelijk zigeu ners, ieder van een beer vergezeld, trokkeif gisteren door onze gemeente in de richting van Waalwijk. Onze kunstenmakende bruintjes hadden veel bekijks en hunne leiders maakten goede zaken. Naar vette varkens komt steeds meer vraag. De prijzen zijn dan ook stijgende. In het begin der volgende maand moeten de bieten geleverd worden die op eersten termijn gezaaid zijn. jammer dat de muizen op sommige plaatsen, vooral in den polder Overdiep, zoo'n schade hebben gedaan. Ook zijn veel bieten doorgeschoten en daardoor waardeloos geworden, waardoor het vooruitzicht op een goeden oogst heel wat wordt verminderd. Over 't geheel werd anders den laatsten tijd geen slechte oogst verwacht. Door het verblijf van een Duitsch priester, die voor herstel van gezond- hein voorloopig bij den ZeerEerw. heer pastoor alhier een gastvrij onderdak heeft gekregen, zullen in het vervolg des Zondags weer drie H. Missen worden gedaan inplaats van twee. DUSSEN. De Heer S. en van L. zouden deze week even naar Werken dam gaan laatstgenoemde met 2 fietsen (Wordt vervolgd). JUPGENS PLANTA

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2