töt" JUt wordt ai tijd, zicb tc abotttimcn op „po Echo van het Zuiden". Buitenland. Sport. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. WAALWIJK. J.l. Zondag ontmoette WSC en HEC elkaar in een vriendschappelijken wedstrijd. WSC heeft twee invallers terwijl HEC volledig is WSC wint den toss en verkiest met de zon in den rug af te trappen. Onmiddellijk ontwikkelt zich en vlot open spel. De aanvallen golven regelmatig op en neer. WSC is iets meer aanvallend en bedreigt dikwijls het HEC-doel, waar de backs voorloopig alle gevaar weten te bezweren. De links-buiten van WSC zet dan mooi voor en de toe- loopende middenvoor opent voor WSC de score. Meerdere corners worden beiderszijds genomen. Een der hoek schoppen wordt door de WSC rechts half met een mooie kopbal in een doelpunt omgezet. HEC laat zich geens zins onbetuigd. Vooral haar midden voor blijkt een geweldig doorzetter te zijn. Zijn schoten bezorgen den WSC- keeper meerdere malen handenvol werk. Een schot van den HEC-links- binnen stopt van Draanen vallend, hij kan echter niet wegwerken en de middenvoor van HEC verkleint den achterstand. Kort daarop brengt den rechtervleugelman van WSC prachtig op, geeft met een kalme trap aan den vrijstaanden middenvoor, welke geen fout maakt en den stand opvoert tot 3 1. Voor rust komt in den stand geen verandering meer. Na rust blijkt HEC met nieuwen moed bezielt. Direct dringen zij WSC op haar helft terug. Talrijk zijn de HEC-aanvallen, terwijl WSC slechts sporadisch het vijandelijk doel in gevaar brengt. Uit een corner verkleint HEC haar achterstand. In deze periode doet de HEC halflinie goed werk. WSC herstelt zich eenigszins en even meenen wij WSC haar voorsprong te zien vergrooten. De HEC-doelman weert zich echter kranig. Bij een mooi opgezette aanval, de bal werd van vleugel tot vleugel goed opgebracht, ontstaat de gelijkmaker. WSC moet nog hard werken om zich het fanatieke, hardzwoegende HEC van 't lijf te houden. Er gebeuren geen bijzondere dingen meer en als de heer Slaats, welke goed leidde, einde blaast, hebben HEC en WSC de punten gedeeld. 'tWas een genoegelijke wedstrijd. WSC speelt a.s. Zondag haar eerste competitiewedstrijd te 's Hertogenbosch tegen Wilhelmina II. Voor supporters, welke eventueel deze wedstrijd willen zien, zullen wij in de volgende editie het aanvanksuur bekend maken. Zondag a.s. speelt Quick haar eerste comp.-wedstrijd tegen de Rood borstjes uit 's Bosch, op het terrein van Quick. Door de vele stortregens van 1.1. Zaterdag en Zondag was het RWB- terrein onbespeelbaar en moest de wedstrijd RWB Quick afgelast worden. De indeeling van RWB voor het a.s. seizoen is als volgt 3e Klas C Kaatsheuvel, TSC, Ooster hout, Zalt-Bommel, Roodborstjes, Wil helmina II, 's Bosch, Quick, WSC en RWB alhier. De vorige indeeling heeft blijksaar ook het NVB-bestuur bevreemd, om geen ander woord te gebruiken, en heeft het advies van het Zuidelijk Districtsbestuur maar niet aanvaard. Zondag j.l. speelde juliana III een vriendschappelijke wedstrijd tegen Quick III. Rust trad in met 1—0 in het voordeel van Juliana. Na de rust is Quick in de meerderheid, maar het stevigejuliana-backsstel werkt prachtig. Dan even een Juliana-doorbraak en de rechtsbinnen maakt er 2—0 van, waar- mee het einde komt. Zoo ook voor de competitie gewerkt jonge julianaspelers. Zondag 23 September speelde Leonidas 1 een vriendschappelijken wedstrijd tegen W S C II alhier welke afliep in een 21 overwinning voor Leonidas. Over den wedstrijd het volgende Na den aftrap ontwikkeld zich direct een vurig spel en zijn beide doelen afwisselend in gevaar Na een kwartier spejens neemt Leonidas met een schitterend schot van den rechtsbuiten de leiding en blijft die houden totdat even voor de rust W S C gelijk maakt. Na de rust is W S C 'n beetje sterker, maar langzamerhand raakt Leonidas ingespeeld, wat zich uit door't tweede doelpunt een van de bekende schuivers van de rechtsbinnen. Wanneer de scheidsrechter einde blaast heeft Leonidas welverdiend gewonnen. 't 2e elftal speelde tegen 't Patronaat I (voormalig Baardwijk). Daar Leonidas slechts met 9 man speelde was't spel zeer gehandicapt, 't Patronaat won verdiend met 3—2. Stand met rust 2—1 in 't voordeel van Leonidas. Aangepakt tweede elftallers, maakt dat ge voor 't le elftal niet onder behoeft te doen. Zondag heeft te Brussel het ver trek plaats gehad van de vrije ballons die deelnemen aan den strijd om den Gordon Bennett-beker, een afstands wedstrijd. Er waren meer dan 100.000 toeschouwers. Alle gezanten van landen die deelnamen, waren tegenwoordig Helaas, het weer was heel slecht. Tegen drie uur begon het te regenen en te waaien de wind was zeer sterk het terrein was weldra doorweekt, wat het vertrek bemoeilijkte. Er namen deel Frankrijk, Spanje, Amerika, België, Zwitserland, Engeland. Zondagavond kwam er reeds bericht van twee ongelukken binnen. Om 5.40 te Heyst op den Berg in de provincie Antwerpen, dicht bij Lierre, is de Spaansche ballon Polar" door den bliksem getroffen. Hij werd geheel vernield. De bestuurder Gomez Guillamon brak beide beenen en kreeg tal van wonden en kneuzingen. De tweede bestuurder Penaranda Barca was op slag dood. De Zwitsersche ballon „Genève" is te Moll gevallen van een hoogte van 400 meter, eveneens getroffen door den bliksem. De bestuurders, de lui tenants Von Gruminger en O Burlet werden totaal verkoold Zondagnacht zijn de Spaansche gezant en de Zwitsersche zaakgelas tigde, de eerste vergezeld van dj president van de Belgische Luchtvaar club, den heer Jacobs en de tweed vergezeld van een lid van het bestuu naar de plaats des onheils getogei Het ongeval met de „Polar" is gf beurd op 2 K M. van Heyst. Debalio werd door den bliksem getroffen o het oogenblik dat hij boven het dor Schrieck voer. In minder dan geen tij vatte de ballon vlam en in haar v; fungeerde het gevaarte nog een wijl als parachute. Men snelde den luchi schipper te hulp. Het lijk van Gomez Guillamen i naar Brussel vervoerd. Hij is gehuwi en vader van drie kinderen. Penarands Barca is toevertrouwd aan de zorgei van de bewoners, die hem gastvrijheii hadden verleend, omdat hij inwendi| letsel en verschrikkelijke verwondingei had. De twee Spanjaarden deden als ac tieve officieren dienst in het leger. Dl gezant heeft zijn regeering te Madrii met het gebeurde in kennis gesteld De lichamen van de twee Zwitser sche luchtschippers, luitn. Von Gru minger en luitn. Burlet zijn eveneens naar het hospitaal te Brussel gevoerd De beide lijken van de Zwitserschi luchtvaarders waren afschuwelijk ver minkt. Twee landingen zijn tot nog tor bekend. De ballon, bestuurd dooi Gheude heeft Ooien bereikt, dichtbi; Herenthals (provincie Antwerpen.) Hi is in de beste condities geland en di ballon van de Vereenigde Staten is geland in Putten op de Veluwe. De bliksem heeft nog twee slacht offers gemaakt, twee Amerikanen Di Amerikaansche ballon, „Army S 6" die als derde was vertrokken na zijr ballast te hebben uitgestort hij hat eerst de Ville de Bruxelles vernield - is eveneens door den bliksem getroffer en is neergevallen in Noord-Brabant nabij Dinther. De twee luchtschippers luitn Olmstear en luitn. Choptau, zijr door den bliksem gedood. Men weet nog dat de „Hesperio' te Woldendorp geland is, waarvan mei de Belgische Luchtvaartclub nog on kundig gelaten heeft, wellicht. Men is dus nog zonder bericht ovei de Picardië, de Helvetia, de Belgica en de Prince Leopold Reuter seint dd. gisteren uit Teheran: De aardbeving, die Donder dag in de povincie Khorassen heefi plaats gehad, heeft aanzienlijk schade aangericht. Verscheidene dorpen zijn totaal verwoest. Tot dusver zijn ei 123 dooden en ongeveer 100 gewon- den geteld De aardbeving duurt voort Ook te Skirman is schade aange ricfit. Te Wartenburg (Duitschland) sloegen 600 gevangenen tot muiterij over wegens slechte behandeling De bewakers maakten van hun vuurwa pens gebruik. Er viel één doode en talrijke gewonden. Op den weg van Arlon naar Luxemburg heeft een ernstig auto ongelijk plaats gehad. Nabij Strassen sloeg een auto bij het nemen van een bocht over den kop en werd totaal vernield, Drie personen werden gedood, Gratie verleend. Door H. M. de Koningin is bij ge legenheid van haar Zilveren Regee- ringsjubileum gratie verleend aan een lange lijst van gevangenen welke door goed gedrag in de gevangenis daartoe in aanmerking kwamen. Het leesseizoen breekt aan, men krijgt het blad tot 1 October gratis en zoover de voorraad strekt, het Jubi leum-Album. Het blad bevat uitvoerige raadsver- slagen uit de gemeenten in de Lang straat, 't Land van Heusden en Altena en Omgeving, nl. Waalwijk, Sprang-* Capelle, Loonopzand, Waspik, Raams- donk, Geertruidenberg, Made, Dussen, Almkerk, Eethen, Heusden, Elshout, Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen en Hedik- huizen. Voorts uitgebreide plaatselijke berich ten, ingezonden stukken, advertenties van notarissen en alles waar juist deze streken belang in stellen. Abonneert U dus direct op mochten wjj rekenen en aan dien steun is het dan ook te danken dat hier een feest gevierd gaat worden zooals in den loop der tflden nog maar weinig zal zijn te zien ge weest en wat, naar wij hopen, lange jaren in aangename herinnering bij de burgerij zal blijven voortleven. De geheele bevolking neemt aan deze huldebetuiging deel. Van morgen hebt u het kunnen zien ibi) de kin- der-aubade, hedenmiddag zult u het zien bij den grooten Historisehen en Allegorisehen optocht die gaat worden gehouden. Mijnheer de Burgemeester, namens de geheele bevolking van Kaatsheuvel bied ik U als plaatsvervanger van onze geëerbie digde Koningin onze oprechte gelukwen- schen aan. Ik hoop dat de zegenrijke Regee- ringsjaren tot in lengte van dagen zullen voortduren en dit ook onze gemeente ten zegen zal zijn. Wij bidden God dat Hij zijn rijksten zegen moge schenken en dat de dagen van malaise en tegenspoed weldra' tot het verleden zullen behooren. Moge Haar de kracht worden gegeven om het roer van Staat recht te houden. Ik eindig met Leve H.M. de Koningin. Nadat door alle aanwezigen daarmede was ingestemd, werd door den heer Tuer- lings verzocht een telegram aan H.M. te zenden waarin door Kaatsheuvels Burgerij hulde en dank wordt betuigd. De Burgemeester daarna het woord ne mend zegt het Comité gaarne hartelijk dank te willen brengen voor het schoone feest door hen op touw gezet alsmede voor het plaquet hem hedenmorgen door de kinderen aangeboden. Hij is overtuigd de tolk te zijn zijn van het geheele gemeentebestuur, als hij zegt dat dit steeds een eereplaats in de raadszaal zal innemen. Alhoewel het feest in deze gemeente, in tegenstelling met vele andere gemeenten laat wordt gehouden geloof ik te mogen zeggen dat het aloude spreekwoordde laatsten zullen de eersten zijn, ten volle zal worden bewaarheid, want inderdaad groot en grootsch is de huldebetuiging door u voorbereid. Op werkelijk schitterende wijze geeft men bewijs van ware hoogachting en aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin. Op werkelijk treffende wijze geeft men een bewijs dat men dankbaar is gestemd voor de wijze waarop zij nu 25 jaar lang het land heeft bestuurd en een ware landsmoe- der is geweest. Wat zij in al die jaren heeft gedaan, vooral in de bange oorlogsjaren, daarover behoef ik hier niet uit te weiden, de bla den hebben dit luide genoeg verkondigd in woorden beter dan ik ze hier kan uiten. Wanneer de feesten van dit jubileum ach ter den rug en de juich- en jubeltoonen zul len zijn verstomd en wij wederom tot het koude werkelijk leven teruggekeerd zijn, dan hoop ik dat u allen met voldoening en een groot genoegen zal denken aan deze feesten niet alleen, maar vooral dat wij dan uit de schoone eigenschappen van onze geëerbie digde Koningin als daar zijn vastheid en degelijkheid van karakter, ware godsdienst zin, groote plichtsbetrachting en ware een voud, een voorbeeld zullen nemen. Mogen wij dan eenmaal onder betere le vensomstandigheden dankbaar getuigen zijn van haar gouden jubileum. Leve H. M. de Koningin. Déze kreet wordt door alle aanwezigen spontaan herhaald. De heer Tuerlings dankt den Burgemees ter voor deze schoone woorden en hoopt op zijn steun te kunnen blijven rekenen. Intusschen is het in de straten druk ge worden en overal heerscht groote levendig heid. Van alle kanten komen de vreemde lingen onze gemeente binnenstroomen. In de verschillende café's begint een ge zellige drukte te heerschen. Bij A. Snoeren, „Euphonia", J. Smit, J. van Dun, C. van den Assum, waar het inwendige op smaak volle wflze is versierd, heerscht een vroo- lijke gezelligheid. Lang mag het bitteruurtje niet duren want om half een moet een aanvang worden gemaakt met de samenstelling van de groote Hist, en Allegorische optocht, dus fluks ngar huis om den inwendigen mensch te versterken, want een zware taak wacht de honderden en honderden deelnemers aan den stoet. Tegen half een heersehte er in de Gast huisstraat en Schoolstraat een ongewone drukte. Van alle kanten kwamen de praal wagens, groepen enz. aan om in de aange geven volgorde te worden gezet. Dat bleek geen gemakkelijke taak want het was reeds 2 uur toen met „trekken" werd begonnen. De duizenden menschen die overal hebben staan wachten hebben er geen spijt van ge had want al wist men dat men een pracht- optocht zou te zien krijgen, de verwachting werd nog verre overtroffen. Niemand toch die een dergelijke grootsche optocht uit niet minder dan 51 nummers bestaande, had durven en mogen verwachten. Alles te bespreken is onmogelijk, dat zou meer dan een heele courant vergen, en daarom zullen wij ons beperken tot enkele wagens. Vooraf willen wij er op wijzen dat alle nummers er even keurig en goed ver zorgd uitzagen. De praalwagen „De schoenmakerij voor heen en thans, van de buurtschap Verleng de Hoofdstraat, was beslist goed en gaf in een oogslag te zien de groote ommekeer die in onze industrie heeft plaats gehad. De buurtschap Vaart, Horst, en Hoekje waren flink voor den dag gekomen. De wagen „Het Vorstelijk Huis" was mooi evenals de damesgroep „Hulde aan het Moe derland". De Javaansche vrouwen hadden hun bekende snuisterijen niet vergeten. De praalwagen de „Nederlandsche Leeuw met de Nederlandsche Maagd" was eenig mooi. Jammer dat de Maagd, tengevolge van het niet aankomen van de kleeding, achter wege moest blijven. Echter de wagen kwam er niet minder mooi om uit. De Oeteldonksche club gezeten op hun dwergpaardjes wekte de laehtlust danig op, zoo ook de wagen„We gaon ok naor 't tfèst". Bewondering dwong ook af de wagen „Lintenfee", Symbolische voorstelling van Vrede, Onschuld, Hoop, Faam, Gerechtig heid, Deugd, Liefde en Oprechtheid. De biljartclub „Entre Nous" was buiten gewoon voor den dag gekomen met de lan ding van Prins Willem V, te Scheveningen. Zeer getrouw was alles nagebootst. Prins Willem V, de heer A. van Reijnen, Graaf v. Hogendorp, de heer W. Sauters, Graaf van Limburg Stirum, de heer J. Schellekens en Graaf van der Duyn van Maasdam, de heer L. Klessens, begrepen hun taak uitstekend en maakten daarom een bijzonder goed fi guur. Met een geheel origineel idee is de Kegel club „Amoenitas" voor den dag gekomen. Een groote Auto-vrachtwagen was op wer kelijk kunstige wijze herschapen in een groot zeeschip „de Gelderland", voorstellen de H.M. de Koningin verleent gastvrijheid aan President Kruger van Transvaal. De heer W. van Disseldorp imiteerde op prachtmanier den sympathieken Paul Kru ger. Terwijl de machines werkten kwam de boot langzaam aangevaren. Hier en daar, wanneer een brug moest worden gepasseerd, de schoorsteen neerlatend. Verschillende zeer mooie groepen volgden nu als „Na regen komt zonneschijn"„de Oranjeboom"de vroegere en tegenwoordige zuivelbereiding; „Hulde van de DrankW strijding aan de Koningin; „de Postduif", in dienst van het Nederl. leger enz, Een praalwagen „Het Wit-Gele-Kruis in dienst van de R. K. Charitas, gevestigd te Berkdijk, moeten wij even afzonderlijk noe men. Wat het meest te roemen: de mooie samenstelling of wel de fijn gedachte propa ganda die van dezen wagen uitging voor het Wit-Gele-Kruis? Het is moeilijk te zeggen, doch zeker is dat iedereen om het meest deze wagen roemde. Aanhoudend verdron gen zich dan ook honderden om den wagen. De Berkdijk heeft een goed figuur ge maakt. De buurtschap Hil kwam ook schitterend voor den dag. Op een zeer groote wagen werd het boerenbedrijf op typische wijze weer gegeven. In het woonhuis was moeder de vrouw met de kinderen en meid druk bezig de huiselijke werkzaamheden te ver richten. Onderwijl liet de kleine in de wieg zich duchtig hooren. 't Jong was lastig van de tandjes. Achter bevond zich alles wat men in een boerenbedrijf aantreft. De koe stal, kippenhok, kortom alles was aanwezig tot zelfs de waakhond toe. De bewoners van de Hil hadden alle eer van hun werk. In de beste orde heeft de stoet de voorge schreven lange route kunnen passeeren, overal de grootst mogelijke belangstelling genietend. Tegen half zeven verdrongen zich op en om de Markt duizenden en duizenden men schen, want de Markt, waar de mooi ver sierde kiosk stond was schitterend verlicht. In lange slingers hingen de electrische lamp jes zoodat alles in een zee van licht baadde. Onder leiding van den heer L. van Crom- voirt werden door een pl.m. 80 man sterk koor op zeer verdienstelijke wijze eenige mooie nummers ten gehoore gebracht. Voor al viel bijzonder in den smaak het Feest lied (Unison) waarbij het koor versterkt was met plm. 100 kinderen en begeleid werd door koper-instrumenten. De overige nos. vooral Hollandsch Glorie, werden zeer verdienstelijk ten gehoore ge bracht. Het stormachtig applaus was dan ook ten volle verdiend. Het accompagnement was bij den heer Jac. v. d. Assum in uitstekende handen. De heer L. van Cromvoirt heeft een reu zen-prestatie geleverd door in zulk een kor ten tijd een dergelijk mooi programma te geven. Een woord van dank mag hem daar voor niet worden onthouden. De beide Harmoniën hebben een kranig werk verricht. Eerst 's morgens, toen des middags in den stoet een lange route maken en dan 's avonds een concert geven dat in alle opzichten af is en zooals alleen Apollo en Euphonia geven kunnen. Na afloop der concerten heersehte er overal een aangename drukte. In alle stra ten zag men lange rijen van hossende men sehen en nog lang, tot het nachtelijk uur, bleef men in de verschillende café's gezellig bijeen zonder dat ook maar de minste wan klank werd gehoord. De dag van Zaterdag heeft een schitte rend verloop gehad en nog lang zal men met genoegen en trotsch daarop kunnen neerzien. Het bestuur, de heeren J. Tuerlings, Mr. J. van Besouw, M. van Nieuwstadt, W. Swa- gemakers, Jos. de Lange, A. C. Vloemans, J. Lombarts, W. Damen en A. de Bruyn, hebben werk verricht waarvoor zij den dank van de ingezetenen volkomen verdienen. Het verslag der verdere feestelijkheden alsook de uitslag van den etalage-wedstrijd plaatsen we in een. volgend nummer, omdat deze ons tot nu toe niet bereikten. Bij de besprekingen te Berlijn deelde de Rijkskanselier mede, dat de onderhandelingen met de betrokken mogendheden gevoerd, over eenige voorwaarden voor de opheffing van 't lijdelijk vetret mislukt waren. Voorts verklaarde hij dat de rflks- regeetlng het opgeven van hetlijdel^k verzet thans noodzakelijk achtte. De vertegenwoordigers van het her zette gebied spraken zicb, de Dultach- nationalen uitgezonderd, uit voor op. heffing van den passieven tegenstand. De ontwikkeling der dingen in Dultschland heeft in Engeland grooten indruk gemaakt. Men wijst op het ge vaar van een ernstige crisis in Doitscb- land. Bijaldien echter de Dultsche capitulatie een geregeld verloop heeft, verwacht men nieuwe besprekingen lusschen de geallieerden en nadien een formeele conferentie tusschen Frankrijk, Engeland, Belgle en Italië. Het best ziet de Frankurter Ztg. de Duitsche toestanden in »Nuchter en zonder verbloeming met mooie woorden zeggen wij u, dat het Dultsche Rijk, voor enkele jaren nog machtig, afge daald is tot een object van de grillen van het buitenland. De naakte werkelijkheid is, dat het goede deel van het Duitsche volk trilt van verbeten woede van onmacht. Wie optimist durft afln, begaat een dwaling gelijk aan een misdaad. Wij zijn op alle gebied verslagen en wij beschikken zelfs niet meer over den moed van verder te strijden. Sinds maanden en jaren leeft Duttschland van z'n schulden. De wereld kan maling aan ons hebben, maar wij, om der wille van de mlllioene menschenlèvens die anders verloren zouden gaan, die nen op onze knieën te gaan smeeken. De naaste toekomst zal ons reeds de slagen brengen waarvoor wij onzen rug krommen*. De conferentie der Duitsche mialster-presldenten met het rtjkskabi- net besloot gistermiddag dat bet lijdelijk verzet op g ood van den b nnenland- schen polltieken toestand en vooral op grond van finantleele overwegingen moet worden opgeheven- De opheffing Van het lijdelijk verzet Is algemeen met voldoening ontvangen hoewel in Frankrijk tegen overdreven verwachtingen gewaarschuwd wordt. Ia Duitschlatd is een ontspanning in den polltieken toestand iagetredev, vooral door het feit dat Beleren even eens voor de opheffing gestemd bet F. - Io den nacht van Zaterdag op Zondag Is er een ernstig ongeluk ge beurd met een automobiel, die uit Tilburg kwam en waarin 5 personen zaten, die van plan waren, den Zon dag In Antwerpen door te brengen. Bij een overweg op de spoorlijn tus schen Antwerpe» en Dam is de auto gegrepen door een goederentrein (het eerste hek van den overweg stond open, het andere was dlch') en onge veer 400 meter meegesleurd Een van de inzittender, de 27-jarlge van den Blerk was dadelijk dood. De andere slachtoffers zijn naar het ziekenhuis vervoerd de hter van den Brekel was bij aankomst aldaar overleden. Een derde, de heer van den Velden bleek beide beenen te hebben gebroken. De chauffeur en de twee andere heeren zijn er goed afgekomen. Het parket heeft zich Zondag naar de plaats van het ongeluk begeven. Ia het Handelsblad van Antwerpen lezen we o m. het volgende: -- Zondagmorgen deed in de stad het nieuws de ronde, dat een vreeselijk automoblelongeink had plaats gehad, waarbij verschillende dooden waren. Zoodra wij het nieuws vernamen zijn we op inlichtingen uitgegaan en verna men, dat werkelijk een verschrikkelijk automobiel ongeluk had plaats gehad om twee uur 's-naebts op de lijn Ant werpen—-Esschen en wel aan den door gang der Me;xemstraar, gelegen achter de vaart op des Dam. Een Hollandsche auto, die naar de stad kwam gereden en den bareel open vond, reed er door en werd door eenen aankomenden koopwarentreln verrast en tot spaanders verbrijzeld. Twee der inzittenden werden gedood, twee anderen erg gekwetst, en de twee overblijveiden kwamen er om zoo te zeggen ongedeerd van af. Onder dezen twee laatsten bevond zicb de eigenaar van den auto, M. j. van Heugten, 26 jaar oud, woonachtig te Tilburg, Hollaed, We zullen hem zelf aan het woord laten om het ongeluk te verhalen. We waren rond zes ure 's-avonds van Tilburg vertrokken om deel te nemen aan een kegel-concours te Gilze- Rijen waar wij den 2en prijs behaalden, toen we besloten een uitstapje te doen naar Antwerpen. Ik zelf stuurde de auto, nevens mij was gezeten, de 27-jarige Jas Stevens, terwijl in de auto nog vier vrienden gezeten waren Leo van de Velden, A. van Gerven, 32 jaar oud, Hendrik van der B.eckrl, 29 jaar oud en Gerard van Blerck, allen van Tslburg. Alles ging opperbest, toen wc om twee uur 's-nachts aan den bewusten barree! kwamen, die open stond. Geene belemmering ziende, reden wij voort, doch nauwelijks waren we op het spoor, of de bareel langs des kant der stad geleger, werd gesloteD, zoodat we niet meer voorkonden, terwijl ook langs den anderen kant stilaan een begin werd gemaakt met het sluiten van den barree), zoodat we om zoo te zeggen opgesloten zaten en niet meer voor of achteruit konden. Het was op dit oogenblik dat een koopwarentreln van deo kant der stad kwam gereden en vooraleer iemand er aan had kunnen dent en de auto te ver laten, werden we aangereden en werd de auto voortgesleept. Alles kraakte onder ons, de wielen vlogen aan spaan ders en steeds reed de trein voort. Het waren verschrikkelijke oogenbllkkeo. Zoo werden we tot op eenen afstand van 400 meters meegesleept, op gevaar af eik oogenblik onder den trein te verdwijnen en door het zware gevaarte te worden vermorzeld. Alsdan kwamen we op een wisselspoor terecht, dat het noodlottige oogenblik is geweest. Een geweldige schok werd nog waargeno men, en op het zelfde oogenblik werd het r^tuig van de auto weggeslingerd en ook tegelijkertijd de vier inzittenden, die op de baan terecht kwamen. De angstkreten mijner makkers was hart verscheurend. De auto op zich zelf, de chassis, was aan den tender van de locomotief blijven vasthangen en ik en mijn neven- maatStevens bleven eraan vastgeklampt, wat onze redding is geweest want toen de trein een honderdtal meters verder stilstond, kwamen we tot de gelukkige en ongelooflijke vaststelling, dat wij er ongedeerd van af gekomen waren. Zoodra de koopwarentreln tot stil stand was gebracht, werd door den machinist en den stoker en ook door den barreelwachter de eerste hulp ge bracht en ging men op zoek naar de slachtoffers. De vier inzittenden werden langsheen de spoorbaan weergevonden, doch in eenen afgrijselijken toestand. Allen waren gansch bebloed en de kleederen waren bijna van bet lichaam gerukt. De ergst getrcfface scheen Gerard Van Blerck. Deze heeft nog slechts een klein half uur geleefd. De man was het hoofd ingedrukt, zoodanig, dat de hersenen bloot lagen. Het slachtoffer Van den Breckel had eveneens geheel het hoofd gansch be bloed en had nog tal van kwetsuren over gansch het lichaam. Van Gerven werd met gebroken rechterbeen opgenomen en Van de Velden bad kwetsuren over gansch het lichaam. Het bijgelegen bulpbureel der 12de wijk was Intusschen verwittigd en ont bood de noodige ambulanciën, waarna de olficier van politie, M. Van Oosten, ter plaatse het eerste onderzoek Instelde. Ter plaatse werden ook nog opge merkt eerw. h.h. onderpastoors Coose- mans en Bosteels, die de gekwetsten bijstonden en hen tevens alle geestelijke hulp toedienden. Het stoffelijk overschot van Van Blerck werd naar het doodenhuls ge voerd en de gekwetsten naar het Stuy venberggasthuls, waar eenlgen tijd ca de aankomst ook Van den Breckel overleed, tengevolge van vreeselijke inwendige kwetsuren. De toestand der twee anderen is bevredigend. De politieofficier M. van Oosten heeft de barreelwachter gehoord en ziehier wat deze verklaarde »De koopwarentreln, die naar de vormlogstatle van Austruweel reed, was gesignaleerd en ik bad den barreel langs den kant der stad reeds gesloten. Ik was juist bezig den anderen kant van den barreel te sluben, toen bij de aankomst van den auto er plots iets haperde, waardoor ik den barreel niet verder sluiten kon. De auto was op het spoor geraakt en zooals men weet, verder door den trein gevat*. De machiaist en stoker van den trein, van de stad komende, hadden lang dien kant geen vergezicht over de baan, met het gevolg dat ze slechs op korten afstand waren van de auto, toen ze deze opmerkten. Zij hebben al bet mogelijke gedaan om zoo snel mogelijk den trein te stoppen, wat echter met een koopwarentreln met tal van zwaar geladen wagons niet zoo dadelijk gaat, Zondagnamiddag is bet patket, be staande uit M. M. Van Stratum, onder zoeksrechter Van Eeckhout, substituut van den procureur der Koning; Van Bouwe', griffierbijgestaan door M M. De Coster, deskundigeVan Looy, expert, ter plaatse van het ongeluk afgestapt en heeft er de noodige inlich tingen ingewonnen. De barreelwachter W. L. waS er niet aanwezig en zal vandaag op het gerechtshof ontboden worden. Vooraf was hij reeds geboord door de over heden van het ijzsrenwegbestuur. Voor het ijzerenwegbestuur Is een onderzoek Ingesteld door den officier M. Hermans. De overblijfselen van de auto zijn aangeslagen en zullen naar de greffie overgebracht worden. Zoadag zijn de vader van Van den B'eckel en de broeder vanVaeBkrck in de stad aangekomen. Na de lijkschouwing zullen de lijken naar Tilburg worden oveigebrach', Zondagavond vernamen w j, dat M van de Velde, een der slachtoffer?, met ree gebroken been vanSuyrcs- berggasïhuis naar St. Ctmillusgesticbt Is opgebracht. Het andere slachtoffer, M. van Gar ven, heeft reeds hat gasthuis verlaten. <3g$ -V. -"'/ir.'V' -;ï'-4v'

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6