mm hit mm Tweede Blad. Gemeenteraad. Numm. 81. Zaterdag 29 Sept. '23 DRUNEN. (Vervolg) 6. Wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld. De Voorzitter merkt op dat deze verordening moet worden gewijzigd. Werd tot heden geheven naar het zuiver inkomen thans moet dat worden gedaan naar het belastbaar inkomen, zoodat nu velen geen schoolgeld meer zullen behoeven te betalen. Menschen met een inkomen van f 1000 vallen nu buiten deze verordening, zelfs zij die een inkomen hebben van f 1400 en dan 4 kinderen, vallen er nog buiten. W. Van de Wiel. Als ik het dan goed begrijp, komt de wijziging ten goede aan de groote huishoudens. Voorzitter. Ja. W. Van de Wiel. Dan ga ik er mee accoord. Met algemeene stemmen wordt daar na tot wijziging besloten 7. Aanbieding gemeentebegrooting Voorzitter. Het is altijd gewoonte geweest om de begrooting onder de leden te doen circuleeren. Als geen der leden daartegen eenig bezwaar heeft, dan zal ik dit weer doen en dan krijgt ieder lid de begrooting een dag ter inzage, Aldus wordt besloten. 8. Benoeming van een onderwijzer. Voorzitter. Het aantal leerlingen aan de school in het Dorp is geklommen tot boven de 180 leerlingen zoodat een vijfde leerkracht moet worden aange steld. Het aantal sollicitanten is niet groot en bedraagt slechts 1, nl. de heer Verhoeven uit Heusden. Het hoofd der school en de inspec teur van het onderwijs hebben tegen benoeming geen bezwaar, De heer Verhoeven wordt met 10 stemmen benoemd. Een stem was in blanco uitgebracht. Voorzitter. In een voor vorige ver gadering is door den heer A. van de Wiel er op aangedrongen dat in de Stationstraat, de weg die loopt naar het Station, een fietspad zou worden aangelegd. B. en W. stellen voor daar voorloopig nog niet toe over te gaan en te wachten tot de finantieelen toe stand van de gemeente er wat gunsti ger voorstaat. Het pad is er niet zoo heel slecht, We geven toe dat hier en daar een kuil is, maar die zullen we met gruis laten dichtgooien. A. v. d. .Wiel. De weg is er m.i. bepaald slecht en ook het zijpad wat men geen fietspad kan noemen. De keiweg trekt geen water in omdat de onderslag te hard is en zoo komt het dat bij eenig regenweer de weg direct vol modder zit en omdat dan die zijpad heelemaal niet is te berijden moet men wel over den keiweg. Het komt mij voor dat het geen kosten voor de gemeente zal meebrengen nu men de werkeloozen toch werk moet laten verrichten. Een paar karren gruis zijn niet duur, en men mag toch zeker wel rekening houden met het drukke verkeer daar. Voorzitter. Een officieel fietspad is het daar niet en bij regen zijn de wegen in heel Noordbrabant niet erg best. A. v. d. Wiel. Gisteren was de weg al zeer slecht. Ik ben ook voor bezui niging maar juist omdat het daar zoo goed in orde kan worden gemaakt met heel weinig kosten, zou ik het willen doen. Van Speijk. Dan zou men de weg nog moeten gaan afpalen, want anders wordt zoo'n pad weer aanstonds stuk gereden. Als de weg goed wordt onderhouden, dan geloof ik dat het beter zal zijn dan een fietspad te gaan aanleggen. Voorzitter. Men behoeft zoo'n weg niet direct af te gaan palen. Verboden kan worden het rijden van karren over dit pad. A v d Wiel. Het is geen breed pad daar. Brokx. Ik zou ook denken dat, als de weg wordt onderhouden, men daar meer mee zal opschieten dan een fietspad te gaan aanleggen. Nu is de weg daar nooit schoon gehouden Laat men er bij slecht weer eens iemand op laten werken, dan zal men zien dat veel verbetering wordt ver kregen. Voorzitter. Het is inderdaad geen prachtweg bij regenachtig weer. Wij zullen eens een proef nemen en bij regenachtig weer de weg laten schoon houden. Men moet echter bedenken dat het altijd geld kost. Brokx. Er zijn toch werkeloozen genoeg. Voorzitter. De werkeloozen worden zooveel mogelijk te werk gesteld aan productief werk, anders worden de kosten nog oneindig veel grooter. Maar we zullen den weg eens op die manier trachten in orde te houden. Op de zijpad zal hier en daar wat gruis worden gebracht en een paar stronken die boven den grond uit komen, worden weggestoken. Het voorstel van den heer A. v d Wiel wordt door niemand ondersteund. keeren bedrag in de Drentsche Venen, daar is hem niets van bekend, maar wel weet hij dat deze gemeente onder de derde klasse behoort. Hij geeft gaarne toe dat het uit te keeren be drag zeer laag is, maar bedacht moet worden dat dit iets abnormaals is. Een normaal loon kan hier niet worden gegeven. Men moet heel voorzichtig De heer Pijnenburg merkt op dat zijn en trachten zoo lang mogelijk de men de kantkeien van het voorste deel tot bij Brokx moet laten zakken, wijl dat nu gevaar oplevert. Deze keien steken op sommige plaatsen wel 10 c.M boven den weg uit Voorzitter. Dan zou het beter zijn om dat naast gelegen" deel te ver- hoogen. Pijnenburg. Dan komt de wegweer te laag te liggen De kantkeien moeten omlaag, dan is het verholpen. Van Halder Of daar waar ze te laag zijn het met gruis wat ophoogen. Pijnenburg Er wordt daar zeer veel gereden. Met wat op te hoogen zal men er niet komen. Voorzitter. Wij zullen eens onder zoeken hoe het best eenige verbetering zal zijn aan te brengen. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn voor nemens in de gemeende Drunen ook een belasting op vermakelijkheden in het leven te gaan roepen zooals men dat in omliggende gemeenten ook heeft. Indien de raad in princiep daar toe kan besluiten dan zullen Burg. en Weth. een volgende vergadering met een concept verordening komen Het komt Burg. en Weth. voor dat dege- menschen iets te kunnen geven Het zou toch jammer zijn indien men nog meer moest gaan inkrimpen of gedwongen zou worden om de heele zaak stop te zetten. De heer W. v. d. Wiel meent dat de zaak zoo toch niet in orde is. Het is eenmaal besloten en dan moet men daar zoo maar in eens maar geen verandering in brengen. Er moet een prikkel blijven dat de menschen veel liever naar de fabriek gaan werken dan in de hei en laat ze dan maar eens een week, als ze een paar dagen in de fabriek hebben kunnen werken, wat meer verdienen. De Voorzitter wil er op wijzen dat hier door hét Rijk niet in de kosten van werkverschaffing wordt bijgedra gen. Naar hij meent is dit met de gemeente Waalwijk wel het geval. Hier is men zoo gelukkig echter niet. Een verder schrijven is er van den Minister niet, dat moet de heer v. d. Wiel wel in aanmerking nemen. Dat deze regeling thans zoo is gekomen is gedaan om misstanden te voorkomen. De heer W. v. d. Wiel zou dit willen voorkomen door een maximum te die wil genieten, daar wel eenige j stellen b.v. van f 16 of f 17. ne belasting voor mag betalen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Bij de rondvraag verzoekt de heer W. v. d. Wiel het woord. Op de eerste plaats wil hij een vraag stellen waar om een vorige week de menschen die bij de werkverschaffing werkzaam zijn, in eens in loon zijn achteruit gezet ondanks dat daar een raadsbe sluit van is. De Voorzitter zegt dat f 10 per week kan worden verdiend plus voor ieder kind een toeslag. De heer W v. d. Wiel kan het niet anders dan zeer vreemd vinden dat men terwijl in Mei van dit jaar be sloten is 2/3 in mindering te brengen van wat op de fabriek wordt verdiend, men ineens een geheel andere rege ling gaat invoeren. De Voorzitter meent dat de heer v. d. Wiel de zaken een beetje verward. Hij vergist zich met werkverschaffing en steunregeling. Werkverschaffing gaat van de gemeente uit en dat staat weer ver van steunverleening. De heer W v. d. Wiel zegt dat de steunregeling in overleg met de Leder- bewerkersbond is geregeld en nu gaat men hier een geheel anderen regel treffen, een regeling die voor de men schen een groote verslechtering is De Voorzitter wijst er nogmaals op dat de werkverschaffing iets geheel anders is dan de steun. Voor de steun hebben we hier maar enkele menschen meer die niet meer in de hei kunnen werken. Door den raad is aan Burg. en Weth. de bevoegdheid gegeven om de verschillende zaken betreffende de werkverschaffing te regelen. Wenscht u deze regeling nu voortaan weer aan den Raad, dan kan men zich daar heden over uitspreken. W. van de Wiel, Besloten was dat slechts 2/3 in mindering zou worden gebracht. Waarom wordt nu in eens alles stopgezet. De Voorzitter meent dat nu de zaken anders worden. Nu wordt door den heer W. v. d. Wiel gevraagd waarom Burg. en Weth. deze regeling hebben getroffen. Daarop kan hij antwoorden dat de finantieele toestand zoo is dat bezuinigd moet worden. Door den Minister wordt daarop aangedrongen Wil v. d. Wiel echter de regeling van de werkverschaffing weer in handen van den raad zien gelegd, dan wil hij dat voorstel gaarne in omvraag brengen. W van de Wiel. De Minister heeft nooit geschreven -dat men hier met een loon van f 10 moet volstaan, want voor de Drentsche venen heeft hij er pas een vastgesteld van f 17. Ik mag niet aannemen dat hij voor deze ge meente zoo'n slechte regeling bepaald. Tot 1 Januari 1924 blijft van kracht wat door den raad is besloten. Men moet toch bedenken dat men van f 10 nog niet eens met een huishouden voldoende brood kan koopen. Waar moet het dan toch heen met die menschen? Honger en gebrek lijden. Ik weet niet wat er van die sukkelaars terecht moet komen. Ik kan er niet aan denken, zoo erg komt mij zooiets voor. De Voorzitter wijst nogmaals er op dat de zaken door den heer van de Wiel geheel worden verward. Aan de steun zijn hier slechts 3 menschen Het gaat hier echter over de werk verschaffing en daar heeft de Minister ons geen schrijven over gericht hoe wij hebben te handelen, daar blijft hij geheel buiten. Wat betreft het uit te Voorzitter. Wij hebben gemeend f 10 te moeten geven plus 50 cent voor elk kind. Na nog eenige discussie stelt de heer W. v. d. Wiel voor de loonen voor de werkverschaffing te houden als vroeger. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Klerks en Brok. In omvraag gebracht wordt het ver worpen met 7 stemmen tegen en 4 voor. Tegen stemden de heeren van Speijk, van Halder, Pijnenburg, Muskens, Elshout, van Drunen en A. v. d. Wiel. Voor de heer W. v. d. Wiel, Brok Klerks en van Huiten. W. van de Wiel. Vroeger is al eens besloten om de brandspuit in orde te brengen. Aan dat besluit is nog geen gevolg gegeven. Zou Burg. en Weth. daarin alsnog spoedig willen voorzien. Voor in den Overlaat is voor de land verhuizers.... Voorzitter. Wilt U deze eerste zaak eerst afhandelen. Betreffende de brandspuit kan ik den raad mededeelen dat daarover door Burg. en Weth. al meermalen is ge sproken. Zooals de heeren weten zijn ervan die snelblusch-apparaten in den handel gebracht en met een er van zal men hier een demonstratie houden, waar bij alle leden worden verzocht tegenwoor dig te zijn. Men kan dan eens zien en later besluiten wat men het best denkt te doen. Verschillende gemeentebe sturen hebben ze reeds aangeschaft W. van de Wiel. Daar onder den Dijk, waar de landverhuizers en kermisrei zigers moeten staan is het niet in orde, het is daar een hok. Die paarden van die menschen die in den regel veel honger hebben, loopen door het dunne prikkeldraad waarmede het terrein is afgemaakt heen en komen zoo op de perceelen van de aange lande eigenaars die daardoor veel schade ondervinden. Ook zou daar een W C. moeten aangebracht worden want voor de openbare zedelijkheid laat het daar nu wel wat te wenschen over. Trou wens ook voor de aangelande eige naars zou dat schade voorkomen. Voorzitter. Ik zou mogen zeggen dat U de zaken van Burg en Weth. voor uitloopt want ook over deze aangele genheid is reeds door Burg en Weth. van gedachten gewisseld, U spreekt daar van een hok maar dat is het toch niet want alles is juist en netjes afgemaakt. Dat de menschen er zelf een stal van maken, daar is weinig aan te doen. De politie is opdracht gegeven zooveel mogelijk toezicht te houden en zorg te dragen dat het vuil zelf door die menschen wordt opge ruimd. Wat betreft het afmaken van het terrein, dat is wel in orde maar de paarden worden daar buiten om in het veld neergezet. Het brengen van een privaat is een kleinigheid, doch de vraag mag worden geopperd of er ge bruik van gemaakt zal worden, of men op hun manier daar niet vies van zal zijn. Het aanbrengen van een pomp wordt in overweging genomen, Wij zullen er de politie een streng toezicht op laten houden. W. van de Wiel. Dat ik hok gezegd heb, komt meer bij gebrek aan woorden. Ik ben hier nog wat jong. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad over in ge heim Comité. GEERTRUIDENBERG. hier Opeabare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 27 September des voormiddags ten half elf uur. Voorzitter WelEd. Heer Scherp. Ongeveer kwart voor elf uur opent de Voorzitter de vergadering; aan wezig zijn de heeren Smolder#, Tak, Segeren, Mr. Allard, Jansen, Siassea en Timmermans. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1922. Voorzitter. Het is gewoonte daar voor eene commissie te benoemen bestaande uit drie leden waarvan een wethouder moet zijn. Ik benoem daar voor de heer Tak. Tak. Die moet ook worden gekozen. Bij stemming wordt de hear Tak daarna gekozen met vier stemmen. Drie stemmen waren uitgebracht op den heer Smolders. Timmermans. Ik zou de commissie uit 3 leden en een Voorzitter laten bestaan inplaats van 2 leden en een voorzitter. Voorzitter. Dan zitten bijna alle leden van de raad in de commizsie. Timmermans. Rekening moet wor den gehouden dat er nogal eens een absent is, Stassen. Kunnen geen plaatsvervan gende leden worden aangewezen. Voorzitter. De Commissie heeft nooit meer dan uit drie personen bestaan en het is altijd goed gegaan. Ik ver trouw dat dit nu de raad uit enkele andere heeren Ir samengesteld, ook goed zal gaan. Jansen. Als er eens iemand absent is wat voor kwaad kan het dan dat er een reserve Is. Voorzitter. Daar ia niets tegen. Maar men moet bedenken dat men niet Js gebonden aan een dag. De heer Tak vraagt of het de heeren gelegen komt om op een avond eens b^eea te komen. Zoo heb ik het altijd gedaan en zoo is bet altijd goed gegaan. Jansen. Ik zou zeggen met hoe meer menschen men iet9 onderzoekt, hoe beter. Wat Plet niet weet, weet Klaas weer. Maar ik kan er me wel bij neerleggen. Hierna worden tot leden gekozen de heeren Stassen en Timmermans met ieder vijf stemmen. De heer Segeren verkreeg 3 en Jansen 1 stemmen, Verzoek H. v. d. Ploeg tot ruiling van grond nabij het militaire gebouw In de Koestrsat met terrein bij de Godshuizen. Voorzitter. Burg en We h. stellen voor op het verzoek van Van der Ploeg in te gaaa en hem den grond te ver- koopen voor f 2 de M2. Da grond dia hij de gemeente geeft wordt dan af getrokken. Stassen. Worden er geen voorwaar den gesteld en moet hij geen planners indienen welke woningen hij daar wil bouwen en hoeveel. Zijn deze in over eenstemming met de omgeving. Voorzitter. Hij wil er vier huizen bouwen. De teekeningen daarvan zijn hier. Het aantal M2. grond dat hij heeft bedraagt 400. Stassev. Is er in de voorwaarden ook een tijd aangegeven binnen welken hij most bouwen. Voorzitter. Hij vraagt van zoo spoe dig mogelijk. Segeren. Ik zou toch in de over eenkomst vast willen leggen dat hij b.v. binnen een jaar moet gaan bou wen en zoo hij daar niet aan heeft voldaan dat hem dan een boete kan worden opgelegd. Als die overeenkomst in orde is gemaakt, ligt dat dan voos de leden ter Inzage. Voorzitter. Voo? de leden ligt altijd alles ter inzage. Timmermans. De bedoeling van den heer Segeren zal zijn dat de raad kan aangeven welke beperkende bepalingen ia de voorwaarden moeten worden opgenomen. Alles wat hier besproken wordt hebben Burg. en Weth. uit te voeren. Stassen. Deze ruiilsg van grond wil ik In verband brengen met het plaatsen van woonwagens. Voorzitter. O, u zal bedoelen die woonwagen van Heiraath. Ja, dat is een geschiedenis. Ik geloof dat de notaris aan hem grond heeft verkocht. Stassen. Als wij hier niet waakzaam zijn, dan zal door zulke kwesties, de grond daar heel wat in waards gaan dalen. Bovendien lijdt bet cnbée van de stad er ook geweldig door. Voorzitter. Het Is voor mij moeilijk om hier in openbare vergadering mijn gevoelen daarover uit te spreken. Strsks ia geheime vergaderisg wil Ik daarover wel wat meer zeggen. Zou ik dit nu doen, dan zou het publiek er te spoedig bijzijn en dat Is eiet wecschelijk. Ik zou ook zorgen dat we zulke menschen buiten de gemeente hielden. Jansen. Door den heer Segeren is vroeger wel eens gezegd daar zit een snoek op zolder maar ik geloof dat het ook het geval is, dat hier een heel groote snoek op zolder zit. Wat betreft dien wagen, daar schijnt meer achter te zitten. Met dergelijke zaken moet zorg gedragen worden, dat niet met grend kae worden gespeculeerd. Ik voel, dat het beter is dat hierover in geheim comité wat meer wordt ge- ?egd en daarom stel ik voor deze zaak in geheime vergadering te behandelen. Stassen. Het is beter, dat wfl ons niet nader daarover uitspreken aange zien dit ten nadeele van de gemeente zou kunnen zijn. Segeren. Daar ben ik niet tegen maar ik wil toch nog opmerken, dat in de voorwaarden moet worden vastgelegd binnen welken tijd bij moet gaan bouwen opdat men weer niet dat gescharrel krijgt met grond. Jansen. Die opmerking van den heer Segeren is zeer adrem want het is voorgekomeo, dat iemand die grönd gekocht had aanstonds moest gaan bouwen en een ander kon zoo lang wachten als hij verkoo9, die kon dus specaleeren dat het wat goedkooper werd. Voorzitter. De voorwaarden worden geregeld. Timmermans. Alvorens men hierover in geheime vergadering gaat spreken, wil Ik de opmerking maken. dat het toch in het belang van de gemeente is dat wordt gebouwd. Men moet het toejuichen als door een particulier een groepje hulzen wordt gebouwd en dat moet door ons in de hand worden gewerkt, althans als men de andere belangen van de gemeente niet schaadt. Voorzitter, Het is noodlg dat er huizen bijkomen. Hierna wordt met algemeene stem men besloten het verzoek van den heer van der Ploeg in geheime vergadering te behandelen. Vaststelling bedrijfsbegrooting grond bedrijf. Voorzitter. Zooals de heeren weten Is de heer Dupont de administrateur van het grondbedrijf. Met deze be- grootlsg te laten voorlezen zullen de heeren niet veel opschieten en daarom komt het mij voor dat het beter is dat deze begroottng voor de leden ter Inzage wordt nedergelegd, De heer Dupont is steeds bereid alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Timmermans. Is het niet een onder deel van de gewone gemeenterekening. De leden van die commissie kunnen die dan tegelijk mede onderzoeken, De Secretaris merkt op dat het een begrooting is die thans moet worden vastgesteld. Tak. De begrooting heeft bij de stukken ter inzage gelegen. Voorzitter. Het best is dat alles maar eens wordt voorgelezen. Segeren. Ik wil buiten stemming blijven. Daar heb ik reden voor en zoo men deze wenscht te weten zal ik ze mededeelen. Jansen. Ik zou deze redenen wel willen vernemen. Segeren. Ik wensch buiten stemming te blijven omdat bij aanbesteding vooraf nooit een begrooting is gemaakt. Er is nooit van te voren een aanwijzing gedaan of een bestek gemaakt en al maakte ik zoo eens een aanmerking over het een ©f ander, dan werd toch maar doorgegaan, men ging gewoon z'n gang maar. Ik blijf ook buiten stemming omdat deze rekening maar gewoon door die van de gemeente loopt en daar ben ik steeds op tegen geweest omdat het een afzonderlijk bedrijf is. Ik heb daar altijd bezwaar tegen gemaakt, doch niets hielp, ik werd overal maar buiten gesloten, ik was nooit ergens bij. Voorzitter. Dat was Uw eigen schuld en niet die van mij, noch van den burgemeester. Wij hebben U zoo dik wijls gevraagd maar dan kwam U niet en als dat zoo eens was gebeurd, zijn wij met de werkzaamheden doorgegaan, wijl deze niet konden blijven wachten. U is nooit ergens buiten gehouden, wij hebben U dikwijls genoeg gevraagd. Segeren. U zegt dat ik dikwijls genoeg ben uitgenoodigd. Och kom nou toch man, waar ben je toch toe gekomen. Ik heb steeds klaar gestaan dag en nacht, maar ik mocht niets weten, ook niet toen met dat grapje van f 30.000. Daar is nooit een begroo ting van geweest. Dat moest maar zus en zoo gaan. Er is nog geen bestek geweest Hoe kan U nou toch zeggen dat ik nooit kwam. U kan me toch niet boos maken wat ge ook zegt. Waar mocht ik bij zijn Waar werd ik bij gevraagd Als er een rooilijn moest worden vastgesteld een half uur buiten de gemeente of als er ergens een doode boom stond, ja, dan werd ik gevraagd wat er mede te doen, rooien of niet. Maar het slechten van de wallen daar ben ik wel netjes buiten gehou den, daar is mij nooit eenige toelichting .van gegeven. Vrijdags wist er nog niemand iets van, ik ook niet en Za terdags staat er een advertentie in de courant, dat 's Maandags, direct daarop de aanbesteding zal plaats hebben. Er is geen voorhoede geweest en nog i

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5