I JURGENS' PLANTA Buitenland. Binnenland. Ti AAN DE VERBRUIKERS VAN DE FIJNSTE PLANTENBOTER Ill geen begrooting. Wat er de buitenwacht van zegt, het pub iek, nou, dat moet men maar hooren. Er wordt gezegd dat er 'n duizend gulden zijn opge streken. Nu ga ik daar altijd zoo maar niet op in wat de buitenwacht zegt. De oude burgemeester en U mijnheer Scherp deden dat alles. Segeren mocht niets weten. Z. Excellentie de Mi nister kan mij niet begrijpen maar dan moest hij maar eens hier komen, dan zouden we het hem kunnen laten zien. Maar ik snap de heele zaak wel. Er zit een aap op zolder. Voorzitter. Wij zullen den Minister dan eens verzoeken. Segeren. Er is gevraagd of ik voor of tegen ben en toen heb ik gezegd dat ik buiten stemming zal blijven. Door den heer Jansen is toen gevraagd welke reden ik daarvoor had en die heb ik nu opgegeven. Voorzitter. En ik blijf beweren dat u steeds bent gevraagd en dat u altijd in de gelegenheid is geweest u op de hoogte te stellen. Dat u dat nu niet wil weten kan ik niet helpen. Segeren. Ik mocht niets weten. Stassen. De heer Segeren gevoe>d zich bezwaard dat hij buiten de zaken is gehouden. Laten we dat in het dagblad De Voorhoede plaatsen Dat is een blad dat elke week verschijnt. ik moet eerlijk bekennen dat ik van z'n heele betoog niets begrijp. Segeren. Ge bent ook nog maar een kind Als je blijft groeien zal je misschien nog wel wat leeren. Stassen Dat kan wel, maar ik hoop toch nooit die hilariteit te verwekken. Segeren. Mij is gevraagd de reden te willen opgeven waarom ik buiten stemming blijf. Ik begrijp niet waar ge u nu mede moeit. Voorzitter. Ik zal het nu maar in omvraag brengen. De begrooting wordt met 5 stemmen vastgesteld. De heeren Segeren en J nsen bleven buiten stemming. 4. Ingekomen stukken. Schrijven van den heer Nederhof, waarin hij ter kennis brengt dat de brug gereed is gekomen, maar het er 's avonds erg donker is, redenen waar om hij er op aandringt daar een licht punt te willen aanbrengen. De Voorzitter merkt op dat het aan brengen van een lichtpunt aldaar zeer hard noodzakelijk is en op geen enkel bezwaar stuit, aangezien in de om geving een paal staat. Met algemeene stemmen wordt be sloten aan het verzoek te voldoen. b. Schrijven van Ged Staten hou dende het verzoek te willen mede- deelen waarom de rekening van het grondbedrijf loopt door de gemeente rekening. Voorzitter. Ik stel voor Ged. Staten te berichten dat zoo is gedaan omdat het bedrijf nog niet behoorlijk was geregeld. Met op een na algemeene stemmen de heer Segeren bleef buiten stem ming wordt daartoe besloten Secretaris. Kan men altijd buiten stemming blijven. Segeren. Ik ben er niet voor of tegen ik blijf er buiten. Haal anders maar een geweer. Wat zal ik nou beleven. Voorzitter. Dan kan je heelemaal wel er buiten blijven. Segeren. Neen, ik wil er bij blijven. Of anders laten we de boel maar deelen. c. Schrijven van de P.N.E.M. hou dende de mededeeling dat er in den Bosch een toonzaal is geopend. Leden die zich daarvoor interesseeren kunnen een kaart bekomen. De electriciens hier ter plaatse zal men ook een kaart verstrekken. (Wordt vervolgd). Door den Duitschen rijkskanselier en de rijksregeering is de volgende proclamatie tot het Duitsche volk gericht Aan het Duitsche volk. Den llden Januari hebben de Fransch-BeJgische troepen, in strijd met het recht en het verdrag, het Roer gebied bezet. Sindsdien hadden Roergebied en Rijnland de zwaarste lasten te dragen. Meer dan 180.000 Duitsche mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen werden van huis en haard verbannen. Voor millioenen Duitschers bestaat het be grip persoonlijke vrijheid niet meer. De bezettingsactie ging met tal van gewelddaden gepaard. Meer dan honderd landgenooten hebben hun leven moeten geven. Hon denden smachten nog in gevangenissen. Tegen de onrechtmatigheid van den inval kwamen het rechtsgevoel en de vrijheidsliefde der arbeiders in opstand Zij weigerden onder vreemde bajonetten te werken. Voor deze aan het Duitsche rijk in den moeilijksten tijd bewezen trouw en standvastigheid dankt het heele Duitsche volk. De rijksregeering had de taak op zich genomen om naar vermogen voor de lijdende landgenooten te zorgen Voortdurend meer wordt daarvoor beslag gelegd op de rijksmiddelen. In de afgeloopen week beliepen de steun gelden voor Rijn en Roer de som van drieduizend billioen mark. In de loo- pende week is minstens een verdub beling dezer som te verwachten. De vroegere productie van Rijnland en Roergebied heeft opgehouden. Het economisch leven in bezet en onbezet gebied is ondermijnd. Met vreeselijken ernst dreigt het gevaar, dat bij het vasthouden aan de tot nu toe gevolgde methode het scheppen van een orde lijken financieelen toestand, de hand having van het economisch leven en daarmee de beveiliging van het bestaan voor ons volk onmogelijk wordt. Dit gevaar moet in het belang der toekomst van Duitschland, evenals in het belang van Rijn en Roerafgewend worden. i Om het leven van volk en staat in stand te houden, staan wij heden voor de bittere noodzakelijkheid, den strijd i te beëindigen, dit beteekent, dat wij daarmee van de bewoners van de bezette gebieden nog grootere offers vragen dan tot nu toe Heldhaftig was uw strijd, voorbeeldig uw zelfbeheersching. Wij zullen nooit vergeten, wat diegenen prijsgaven, die liever hun haardsteden verlieten, dan hun trouw jegens het vaderland te breken. Te zorgen dat de gevangenen zullen worden vrijgelaten en dat de uit het bezette gebied verjaagden zullen terug keeren blijft de voornaamste taak van de regeering. Duitschland verklaarde zich bereid tot de zwaarste materieele offers voor de vrijheid van het Duitsche volk Deze vrijheid is voor ons echter geen voorwerp voor onderhandelingen of voor ruilhandel. De rijkspresident en de rijksregee ring verklaren hierbij plechtig, voor het Duitsche volk en voor heel de wereld, dat zij geen regeling zullen aanvaarden, die ook maar het kleinste deel Duitsch gebied afscheidt van het Duitsche rijk. In de handen der mogendheden, die ons gebied binnenvielen en haar ver bondenen ligt het, of ze door erkenning Hieronder volgen de indexcijfers van de werkloosheid zooals deze be rekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Beroepsgroepen Mei 1923 April 1923 Aardewerk, enz. 5.9 8.9 Diamant, enz. 19.3 22.3 Drukkersbedrijf enz. 11.— 11.2 Bouwbedrijf enz. 9.5 10.4 Hout-, kurk-, stroobew. 9.5 10.4 Kleeding en reiniging 5.4 5.— Leder enz. 12.8 9 8 Steenkolen enz. 0.1 0.1 Metaal, scheepsbouw 19.6 19.— Textielnijverheid 3.2 3 5 Voedings-en genotm. 11.6 13.7 w.o. sigarenmakers 17.4 21 Landbouw 3.9 6.4 Visscherij 18.4 18 Warenhandel 1.— 1.3 Verkeer 2.7 3 2 Vrije beroepen 3.8 3.9 Overige groepen 2.52.8 Het Rijk 1L5 9 ld. zonder bew. v. diamant 8.3 8.8 Deze cijfers, welke in hoofdzaak berekend zijn uit opgaven van gesub sidieerde werkloozenkassen, konden niet eerder gepubliceerd worden wegens de late inzending der gegevens Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de indexcijfers der groot- handelsprijzen Algemeen Indexcijfer indexcijfer voedingsmiddelen (48 art.) 1901/101913 (28 art.) 1901/101913 (28), kaas (11) en boter (14). De Gezantenconferentie, van oordeel dat de vijfde voorwaarde der nota van 8 September niet vervuld is tengevolge van het niet arresteeren van de schuldigen en verschillende tekortschietingen en verzuimen van Griekenland nopens het leiden van het onderzoek en het opsporen van de schuldigen, besloot dat Griekenland aan Italië de 50 000.000 bij een Zwit- sersche bank gestorte lire moet uit- keeren Het Hof van Justitie te Den Haag zal de overdracht van deze som door de Zwitsersche bank aan de Italiaansche bank te Rome op de rekening van de Italiaansche regeering gelasten De Msb. verneemt dat de regee ring het plan overweegt, om tot afschaf fing der Staatsloterij over te gaan. Het niet voorzien in vacatures van collec teurs zou in de richting van een gelijdelijke opheffing wijzen. Naar wij vernemen, moet de regeering thans tot het besluit zijn gekomen, dat de op 1 Juli 1922 geldende salarissen der ambtenaren, niet verminderd kunnen worden door intrekking van artikel 40 van het bezoldigingsbesluit zonder meer, doch dat daar bovendien een wettelijke regeling voor noodig is. Deze wettelijke regeling is thans in voorbereiding. GEERTRUIDENBERG. Zondagmid dag om 4 30 uur werd door het luiden der klok van het Raadhuis aangekon digd, dat de feestelijkheden zouden worden geopend. Op het Raadhuis bevonden zich Burgemeester Scherp, alsmede het Hoofdcomité. Nadat de voorz van het hoofdcomité een klein woordje gesproken heeft, geeft hij het woord aan den Burge- meester, die ongeveer sprak als volgt vreedzame wijze verschillende bedrij ven tot groote ontwikkeling kwamen. Letten we slechts niettegenstaande de industrieele armoede van onzen bodem tot welk een hoogte de nijver heid zich verhiefkanalen werden ge graven, bruggen gebouwd, ontginning en bebossching had allerwege plaats. Zoodat geheele staten als 't ware uit den doodslaap herrezen de productie van den bodem werd verhoogd, de mijnbouw ontwikkelde zich, kortom landbouw en veeteelt, scheepvaart, handel en nijverheid maakten een bloei tijdperk mede Het was een lentetijd van nieuw, ontluikend, uitbottend leven. Deze 16 jarige regeeringsperiode was ook op geestelijk gebied, op het terrein van wetenschap en kunst een glans tijdperk Hoe schel steekt tegen deze tijd ruimte het tijdvak der laatste 9 jaren af. Het jaar 1914 brak aan, waarin als 't ware alle demonische machten met duivelsch welbehagen trachtten te ver nietigen wat jaren van vredigen op- bouw gebracht hadden. Ook Nederland werd gebracht aan den rand van den afgrond. Moeilijke dagen voor Vorstin en Volk maar het was weer een oranjetelg welke in de benauwdste oogenblikken met hare regeering op de bres stond om door het handhaven van een strikte neutra liteit ons buiten den oorlog te houden. Het oorlogswee nam toe, kommer en gebrek deden ook hare intrede hier te lande. Weer was het Koningin Wil- helmina die door haar Koninklijk woord het Koninklijk Nationaal Steun comité ir, het leven riep en door eene vorstelijke bijdrage daadwerkelijk ge tuigenis aflegde van het medeleven met haar volk. Doorleefd zijn voor een gedeelte die moeilijke dagen, doorworsteld het te- zaam gedragen leed. Het daagt aan de kim, moge de PRIJS 60 CENTS PER POND ANT. JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN TE OSS iOOO prijs van prijzen van prijzen van prijzen van prijzen van prijzen van prijzen van prijzen van f ÏOOO.- f 500.- 200.— lOO.— 50.— 25.— lO.— 5.- JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN van deze opvatting van Duitschland den vrede teruggeven of met afwijzing van dezen vrede al de gevolgen in het leven zullen roepen, die daaruit voor de gezondmaking der volkeren moeten ontstaan. Wij sporen het Duitsche volk aan, in de komende tijden van de zwaarste zielsbeproeving en materieelen nood zich trouw aaneen te scharen. Alleen zoo zullen wij alle plannen tot vernietiging van het rijk vernietigen. Allleen zoo zullen wij voor het vaderland de eer en het leven behouden. Alleen zoo zullen wij de vrijheid terugvinden, die ons onvervreemdbaar recht is (w gRijkspresident en Rijksregeering. Bij proclamatie van den Duitschen rijkspresident is een aantal artikelen van de rijksgrondwet betreffende pers vrijheid, vrijheid van vergaderen enz. voorloopig buiten werking gesteld In Beieren openbaart zich een toe nemende agitatie. De toestand is in verband met dreigende Putschpogingen ernstig Rijksminister Gessier is met buiten gewone volmachten bekleedt. 1922 Januari 177 163 181 166 April 175 163 197 166 juli 177 164 178 154 October 169 155 163 148 1923 Januari 170 157 170 154 April 170 156 161 146 Juni 163 149 152 137 Juli 160 145 150 135 Augustus 156 142 148 132 De onderstaande opmerkingen heb- ben betrekking op de indexcijfers met basis 1923. De daling van het algemeen index cijfer in Augustus 1923 in vergelijking met Juli 1923 komt in hoofdzaak voor rekening van verschillende voedings middelen. Tegenover een prijsdaling van 19 artikelen met in totaal 262 punten staat een prijsstijging van 8 artikelen met in totaal 91 punten. Met meer dan 10 punten daalden de artikelen: hooi (39), rogge (21), gerst (11), haver (13), erwten (18), schapenvleesch (17), vlas (26), terpentijn (46) en lijnolie (18). Daarentegen stegen met meer dan 10 punten de artikelen thee (12), eieren Leden van het Hoofdcomité. Als Burgemeester dezer plaats, hoop ik dat gij waardig feest zult vieren. Gij weet allen, gij staat bloot aan critiek, laat u hierdoor dan ook niet ontmoe digen. Doet wat goed is, in 't belang van de omgeving, in 't belang der ge meente Geertruidenberg. Gij, inwoners van G'berg en vreem delingen, viert nu feest, den Berg waardig. Hierna dankte de heer Timmermans, voorz, van het hoofdcomité, en sprak de volgende woorden Hoog uit boven Nederlandsch landouwen, hoog boven steden en dor pen weergalmen de klanken der beieren de klokken Zij doen het Nederlandsche volk kond' van Oost tot West van Noord tot Zuid, dat hare Vorstin, Haar 25-jarig jubileum viert 25 jaar, een tijdsruimte van voor- en tegenspoed, hoop en vrees, strijd en overwinning. De ouderen onder ons toch zien nog in gedachten hoe nu een kwart eeuw geleden de nog jonge Maagd Neerlands Troon beklom. Eerst een regeerings periode van rustige rust waarin op boodschapper zijn van betere, gelukkiger toe- glorende dag eene nieuwe, komst. Het past ons, niettegenstaande we volkomen voelen den bitteren ernst dezer tijden, in feeststemming te zijn. Letten wij op den toestand in de omliggende landen, dan verkeeren we hier nog in gelukkige omstandig heden, daar honger en ellende, moord en doodslag, door de revolutiekoorts weggevaagde regeeringen, hier aan het hoofd een geliefde Vorstin regeerende bij een door de volksvertegenwoordi ging ingestelde grondwet. Inderdaad, we hebben reden tot groote dankbaarheid Ik wil dan ook besluiten met de bede dat God, de Almachtige, Hare Majesteit Koningin Wilhelmina spare tot in lengte van dagen tot heil van land en volk. En ook wij bewoners van de grijze veste Geertruidenberg, wier geschie denis op verschillende punten zoo nauw verbonden is met de geschie denis vau ons Vorstenhuis, ook wij maken ons op feest te vieren, om daardoor uiting te geven aan de ge voelens van achting en sympathie die Ten einde het verbruik van Jurgens' Planta, waarvan prijs thans is verlaagd op 60 cents per pond, In de het huishouden aan te moedigen waartoe overigens de hoog. fijne kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij de volgende prijzen disponibel voor hen, die gedurende de maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit jaar blijk geven de grootste verbruikers van Jurgens' PLANTA Plantenboter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers in het geheele land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige Plantacartons Inzenden aan (Reclame-afdeeling). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons inzenden, zullen de volgende prijzenworden uitgereikt: ledige Planta* eenvoudig Indien eenige prijswinners een even groot aantal cartons hebben ingezonden, za! hun verzocht worden gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planta. Het mooiste gedichtje ter beoordeeling van een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het eigendoms- en publicatierecht dier gedichtjes komt dan aan Ant. Jurgens' Margarinefabrieken. leder verbruiker van Jurgens' Planta verklaart stilzwijgend, door inzending der ledige cartons, zich te onderwerpen aan en accoord te gaan met bovenstaande regeling.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6