Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VEMMN SPEL Gemeenteraad. FEÜILLETOM ■WHHi EERSTE BLAD. NO O D-B RAB ANDW NUMMER 84. WOENSDAG 10 OCTOBER 1923. 48* jaargang. JJresAvn: W A ALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. - Wefws N®. SÉ®, T«Isgr3-Adr®«ECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen ELSHOUT. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 4 Oct. 1923 des voormiddags 11 uur. Voorz Edelachtb. heer Fr. v. Liempt. Aanwezig alle leden. De notulen der drie vorige vergade ringen worden na enkele opmerkingen ongewijzigd goedgekeurd. Aan de orde 1. Proces verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvanger, in kas bevond zich f 2209, hetgeen met de bescheiden accoord werd bevonden. Schrijven van Ged. Staten waarbij den verkoop van dien uitweg wordt goedgekeurd. Verzoekschrift van het voorloopig comité tot het organiseeren van feeste lijkheden ter viering van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Een subsidie wordt gevraagd van f 150. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben gemeend daaromtrent geen voorstel te moeten doen. Zij zouden gaarne de meening van den raad hierover hooren, W. Klijn. Ik zou op één voorwaarde geld willen geven, op voorwaarde n.l. dat ze dan niet meer langs de huizen mogen collecteeren. Voorzitter. Ook Burg. en Weth. wa ren van meening dat het een of het ander moest gebeuren, maar geen ge - meentesubsidie en collecteeren allebei. Wanneer de raad dan ook besluit tot het toekennen van een subsidie, dan zal ik geen vergunning meer geven tot collecteeren. W. Klijn. Het geld dat reeds voor de kinderfeesten is uitgegeven zit dat in de aangevraagde subsidie van f 150 inbegrepen. Voorzitter. Neen dat staat er geheel buiten. W. Klijn. Dat bedrag zou ik er dan aftrekken, 'tis wel treurig dat die feesten niet gezamenlijk zijn gehouden. Leijsten. De kinderen hebben er niets aan gehad. Voorzitter. Ja 't is heel jammer dat het zoo gegaan is, de kinderen hebben er niets aan gehad, maar gedane zaken nemen geen keer. Verlangt nog iemand het woord hierover. v. Herpt. Ik had in de vergadering van B en W. ook gesproken om dansmuziek te laten maken, het jonge volk vooral heeft daarmee altijd het grootste plezier, maar de bezwaren die de Voorzitter hiertegen had, hebben mij doen besluiten daar niet verder op aan te dringen. J. J. Klijn. Ze kunnen zonder dansen toch wel plezier maken W. Klijn. In het verzoekschrift staat niet aangegeven waaraan het geld zal worden besteed. Ze kunnen ze wel in de herberg opmaken of wat dan ook. Ik zou het Dag bestuur opdragen geen subsidie te geven, alvorens men weet wat er mee gebeuren zal. P. de Baaij. Ik heb er wel eens over hooren praten dat ze een vreemde harmonie wilden laten komen en de liedertafel van Baardwijk, maar als ze dat doen ben ik tegen subsidie. Men diende het geld in de gemeente te besteden. Voorzitter. Men zou er de voor waarde aan kunnen verbinden, dat de subsidie niet wordt uitgekeerd dan nadat de begrooting door Burg en Weth is goedgekeurd, al zal dit voor B. en W. ook een moeilijke taak zijn. De Voorzitter brengt hierna in om vraag of de leden kunnen besluiten op deze voorwaarden eene subsidie toe te kennen. Alle leden kunnen zich daarmee vereenigen. Voorzitter. Nu komt de vraag hoe veel subsidie zullen wij geven. Oeven we f 150 of meer of minder. J. J. Klijn. Ik zou er af trekken wat de kinderfeesten gekost hebben. Voorzitter. Die hebben f 77 gekost. W. Klijn. Dan zou ik f 75 geven dan maakt het ongeveer f 150 samen. Leijsten. Wat kunnen ze daar nu mee doen, daar kunnen ze geen plan- 43) nen van maken, Van Herpt. Ik heb wel gehoord dat de harmonie hier ter eere van de Ko ningin niet veel kosten zal, maar voor niemendal gaat het niet, er komt haar wel eenig verteer toe. Voorzitter. Steunt iemand het voor stel van den heer Klijn Het voorstel wordt door enkelen ondersteund en in stemming gebracht. Alleen de heeren Leijsten en P. de Baaij waren er tegen, de overigen er voor, zoodat slechts een subsidie van f 75 zal worden verleend waarvau ook aan Oud-Heuden een evenredig deel moet worden afgestaan zoo men ook daar feest wil vieren. Verzoekschrift van den gemeente veldwachter om kwijtschelding van een gedeelte van zijn pensioensbijdrage. De Voorzitter zegt dat in April het besluit genomenis om van elke gemeen te-ambtenaar 8'/a pet. van pensioens bijdragen te verhalen. Deze bepaling trad met 1 Juli 1922 in werking dus met bijna een jaar terugwerkende DOOR. ERVARING STERK. volg daarvan f 130 ineens bij betalen, en vraagt nu om een iaar vrijstel ling, zoodat het verhalen pas met 1 Januari 1923 ingaat. Burg. en Weth. zijn van meening dat de jaarwedden van dien aard zijn, dat de bijdrage zonder bezwaar be taald kan worden en daarom zijn ze er ook voor om het besluit, om met ingang van 1 Juli 1922 8V2 pCt. te verhalen, te handhaven. De heer van Herpt vraagt hoe het dan moet gaan met van Zon en met den directeur van het Electriciteitsbe- drijf. Voorzitter. De directeur van het Electriciteitsbedrijf is van meening, dat toen hij werd aangesteld tegelij kertijd is besloten om hem premievrij- pensioen toe te kennen. Ik heb de no tulen er op nagezien maar daarin staat er niets van vermeld. Dus het kan een fout van den secretaris zijn ofwel het is niet besloten. Mijn persoonlijke meening is, dat het wel besloten is, de Wethouders meenen van niet. Om op het geheugen te werk te gaan blijft altijd moeilijk en daarom leek het mij het beste het opnieuw in den raad te brengen. Van Herpt. Ik zou wel onder eede willen verklaren, dat er destijds niet over pensioen gesproken is. Daar kom nog bij dat in de aanstelling, die door hem zeif onderteekend is, niets staat vermeld en ook niet in de no tulen. J. Klijn. Dan zou ik willen voor stellen om alle driede veldwachter, van Son en de directeur van het electriciteitsbedrijf, vrij te stellen tot 1 Jan. 1923. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De heer van Herpt vraagt of nu niet tegelijkertijd die kwestie met den di recteur van het Electricteitsbedrijf over de verhooging van diens jaarwedde zou kunnen worden behandeld. Besloten was hem f 400 jaarwedde te geven, doch als er meer dan 100 aansluitingen zouden komen, zou hij f 50 meer krijgen, maar nu is er een verschil var. meening wat onder een aansluiting wordt verstaan. Er zijn menschen die een aansluiting voor kracht en een voor licht hebben. Hij rekent dat nu voor 2 aansluitingen. Het kan echter ook de bedoeling van den raad geweest zijn om het aantal abonnés, dus het aantal uitte schrijven kwitanties te rekenen. Er is indertijd een circulaire van de P. N. E. M. ge weest, waarin ook het aantal abonné's gerekend werd. Spr. vindt dan ook, dat de raad niet beter kan doen dan zich daaraan houden. De Voorzitter zegt, dat de directeur graag z'n f 50 heeft, daar is niets tegen, iederen zou daarvoor ijveren. De direc teur redeneert dat hij voor elke meter hetzij kracht of licht iets apart te ad- ministreeren heeft en daarom rekent hij het aantal meters voor aansluitin gen. De P N. E. M. daarentegen rekent elke abonné,elke persoon, onverschillig of hij 1, 2, 3 of 5 aansluitingen heeft, voor één aansluiting en daarnaar wordt betaald Het gaat nu maar over het gevoelen van den raad. De heer van Herpt vindt de regeling van de P.N.E.M. de beste. De heer J. J. Klijn is het daarmede eens. Dit voorstel wordt hierna in stem ming gebracht en met op één na al gemeene stemmen aangenomen. Alleen de heer Leijsten stemde tegen. 2. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1923. De rekening sluit met een batig saldo van f 4495,29 en zal als steeds gebruikelijk is door een commissie worden onderzocht, waar voor worden aangewezen de heeren de Baaij en Brok. 3. Aanbieding begroeting 1924 De Voorzitter zegt dat de begrooting bij de leden aan huis zal circuleeren. Hoewel men later nog post voor post de begrooting behandelt, wil hij er reeds op wijzen dat het presentiegeld voor de raadsleden van f 3 of f 2, is gebracht De leden betuigen reeds thans hunne instemming hiermede. Overigens valt er het komende jaar niets bijzonders te doen, zoodat de begrooting niet veel veranderd is. t De Echo van het Zuiden, Waalwijkscbe en Lanptraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOINSDAO EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per S maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk L40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ena., franco te eenden aan dan Uitgever. Prijs In Advertaatita: 23 ««ut par regelminimum 1.60. Becl&mea 40 cent per regel. BH contract flink rabat. AdvertentlBn moeten Woensdag en Vrijdag dea morgei» om uiterlijk 9 mar la en» haaH Rijs, vah „De Echo van het Zuiden". Naar het Duitsch door H. Fr. „Laat gij u door geen dokter behande len?!' vroeg de advocaat. „De dood is de beste arts," hernam de oude vrouw morrend. „Die zal mij wel ge nezen. Dit is mijn laatste bezoek bij u, Ka- rel. Mijne dagen zijn geteld." „O, ik hoop dat gij nog vele jaren zult leven en ons jaarlijks bezoekenriep mrs. Bridge. „Wij hébben u zoo gaarne bij ons, tante World." „Ja, dat weet ik mijne liefste," zeide mrs. World met een eigenaardige flikkering in bare ondeugende oogen. ,,'t Is tijd dat ik mijne zaken in orde breng. Ik denk er aan spoedig mijn testament te maken." De Bridges deden hun best om onverschil lig te schijnen, maar het gelukte hun niet. Hunne nieuwsgierigheid en haast verrieden ziclh al te zeer. „Zult gij uw geld aan de armen verma ken, tante World," vroeg mrs. Bridge vlei end. „Neen, neen, lk zalMaar vraag mfl dit niet; gij zult wel ondervinden wie ik 't nalaat". De advocaat keek zijne vrouw veel be- teekenend aan. „Zij is van plan het ons na te laten" fluisterde hij. „De oude heks wil ons ten minste voor onze moeite betalen." Vreemd genoeg kreeg de oude dame op dat oogenblik weer een hoestbui, en toen deze voorbij was zeide zij bits: „Ik wil naar mijn kamer gaan. Ik heb rust noodig, anders kan ik Van nacht geen minuut slapen, 't Zou mij aangenaam zijn als iemand op mijne kamer wat voor mij kon musiceerenmaar van die sentimen- teele liederen van uwe meisjes mag ik niets hooren, Laura." „De gouvernante zal voor u spelen en zingen, lieve tante World," zeide mr. Brid ge. Zij heeft in last dit gedurende uw ver blijf alhier te doen zoo dikwijls gij het ver langt, en gij kunt op elk uur van den dag over haar beschikken." „Zend ze mij dan over een half uur. Nu ga ik". De advocaat stond op en bracht de oude dame naar hare kamer. Daar werd zij door haar trouwe oude bediende ontvangen, mr. Bridge keerde naar hét salon terug om met zijne ega over de erfenis van mrs. World ie spreken. „Sluit de deur, Brown," zeide de oude vrouw imtusschen tot hare bediende, „en open de vensters, opdat de lucht In deze kamer gereinigd worde na de aanwezigheid van dien man,"Brown gehoorzaamde. Zij was gewoon aan alle luimen barer meeste res voldoening te geven. „Ge hebt dus uwe bloedverwanten on veranderd gevonden, mevrouw," vroeg zij. „Geheel onveranderd, Brown," hernam de oude dame zuchtend. „Zij geven mij fluisterend alle mogelijke scheldnamen en noemen mij hardop „hunne liefste tante World." Ellendige huichelaars Ik wilde hun een laatste kans geven om mijne bezittingen te erven, maar nu heb ben zjj het geheel bjj mij verkorven. Foei, zij zijn vleiend en valsch, even als de kat ten. Ik zal hun geen cent nalaten." „Wat zult gij dan doen, mevrouw? Wilt gij uw geld aan de armen vermaken?' „Neen, dan wordt het versnipperd, en heeft eigenlijk niemand er iets aan. Gaarne zou ik alles aan een persoon nalaten, die verdient rijk te worden. Gij krijgt een be duidende rente, Brown. Gij zflt de eenige oprechte vriendin, die ik heb." De dienstbode streelde de gerimpelde hand der oude vrouw met oprechte teeder- heid. „Hebt gij dan alle hoop opgegeven uwe eigen bloedverwanten te vinden, mevrouw?" vroeg zij. „Gij hebt het spoor uwer nicht gevolgd tot aan haar huwelijk met den graanhandelaar, gij zjjt te weten gekomen dat zij en haar man gestorven zijn en een dochter hebben nagelaten. Waarschijnlijk is dit kind nog in leven, mevrouw. Zij Is de laatste spruit uwer familie en zij heeft in MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN fri7T7p)-y//AA LW U K ftTT^) alle geval fileer recht om van u te erven dan wild vreemden." „Dat is waar, maar ik kan het meisje niet vinden," zuchtte de oude dame. Ik zou ze wel adopteeren en tot mtjne erfge name maken, als ik ze vond. Ik heb ze la ten zoeken door detectives maar niets meer te weten gekomen dan dat zij Lilly Lark heet, en een goede opvoeding heeft geno ten mijnè nicht was eene dame van goede geboorte en dat zij muziek- en tee- kenonderwijs gegeven heeft. Het meisje kan reeds lang dood zijn." „Wij konden een advertentie in de cou ranten plaatsen," riep de dienstbode leven dig uit, „en haar uitnoodlgen zich aan te melden". 't Was toch het beste dat zij uwe erfge name werd, mevrouw. Als het u goed is, zal ik de oproeping onmiddellijk schrijven." „Het denkbeeld i's in het geheel niet slecht," antwoordde mrs. World. „Misschien vinden wij het meisje op deze wijze. Schrijf de annonce op staanden voet, Brown." Brown zette zich aan eene tafel, waarop schrijfgereedschap lag, en begon de adver tentie op te stellen. Na lang nadenken had zij het opstel gereed gekregen en las het haar meesteres voor. „Als miss Lilly Lark zich aan onder staand adres wil vervoegen, zal zij iets zeer voordeeligs voor zich vernemen. M. W. Nr. Abdenstreet London, W.". „Dat is goed," riep mrs. World verrukt uit, „zeer goedWij zullen ze in 12 Londen- sche dagbladen laten plaatsen. Maak dus 12 afschriften en zend die aan de voornaam ste dagbladbureau's. Lees het nog eenmaal voor, om te zien of ik er soms nog wat zou willen bijvoegen." De dienstbode gehoorzaamde. Nauwelijks was zij hiermede gereed of de advertentie was ook reeds beantwoord, want, na zacht aangeklopt te hebben, kwam de jonge gouvernante, in haar donker een voudig toilet met haar liefelijk treurig ge zichtje, binnen en zeide schuchter, terwijl zij diep boog: Pardon, mevrouw, ik ben de gouvernante, en mrs. Bridge heeft mij gezonden om wat muziek voor u te maken. Mijn naam is Lilly Lark Hoofdstuk XXVIII. LILLY en Mrs. WORLD. Toen de jonge gouvernante haren naam op zoo eenvoudige en passende wijze noem de, maakte zij op de logée der Bridges een even verrassenden als onverwachten in druk. Mrs. World stiet een vreemden gil uit, boog zich, op haren stok geleund, voorover en keek het meisje doordringend aan, ter wijl hare dorre lippen zich tot een onver staanbaar gemompel bewogen. De opge wektheid der oude dame werd gedeeld door hare bediende, welke Lilly met ongeloovige en verwonderde blikken aanstaarde. Van weerszijde volgden verklaringen en met liet Lilly de advertentie zien. „Was die f voor mij bestemd," riep zij uit. „Ik versta er niets van. Of bestaat er nog eene andere Lilly Lark?" „Dat geloof ik niet," zeide mrs. World de naam is in 't geheel niet algemeen ver breid. Om mij echter volkomen zekerheid te geven verzoek ik u mij eenige vragen te beantwoordenHoe heette uw vader en wat deed hij?" „Hij was graanhandelaar in de City, en heette Frederik Lark," antwoordde Lilly geheel verward. „En hoe heette uw moeder als meisje?" „Alice Rumford Cheswich." Een lichte kreet ontsnapte aan mrs. World, hare handen begonnen te beven en zij keek bare dienstbode met zegevierende blikken aan. „Hoort gij dat, Brown?" fluisterde zij. Hoort ge het, zeg ik Daarna voegde zij er luide bij t „Ga voort, mijne lieve, wie was uwe moeder „Zij was de dachter van een landedelman in Hampshire. Er waren buiten mijne moe der nog meer kinderen, maar allen zijn jong en ongehuwd gestorven. De bezitting was slechts erfelijk in de mannelijke linie en viel aan een verren bloedverwant ten deel. Mijne moeder huw de mét mijn vader tegen den zin harer fa milie en werd om dat huwelijk door de fa milie verstooten." „En met tamelijk veel recht. Als een meisi- je afstand doet van den rang van edelmans- dochtër om een graanhandelaar te huwen, en in een dompig vertrek achter den winkel te gaan wonen, dat hare familie dit goed keurt," zeide mrs. World eenigszins met nadruk„En waart gij haar eenig kind? „Ja mevrouw!" „Hebt gij bloedverwanten in leven?" „Neen mevrouwMijne moeder is jong gestorven. Mijn vader gaf mij eene goede opvoeding; maar toen ik nog geen zestien jaar oud was, stierf hij plotseling van kom mer omdat zijne zaak te gronde was gegaan. Ik moest mij dus alleen door de wereld heenslaan. Wei was m}jn vader maar een koopman en van bescheiden afkomst, me vrouw, maar in zijn hart was hij een gent leman." „Dit zeide de arme Alice ook. HmGij hebt dus geene bloedverwanten meer in het leven, niet waar?" „Ten m n is te ik ken er geene mevrouw. De tegenwoordige eigenaar der bezitting mijns grootvaders is wel een verre bloed verwant, maar hij kent mij evenmin als ik hem ken. En en voegde Lilly plotse ling sidderend hier hij, alsof een vermoe den der waarheid in haar opkwam „ik heb eene oudtante in Londen zij was de tan te mijner moederzij was gehuwd met een rijken bankier, en als zij nog in leven is, moet zij weduwe zijn. Zij moet al heel oud zijn." „Ongeveer zoo oud als ik," zeide mrs. World met bliksemende oogen; „ja, juist van mtjne leeftijd. Hoe heet zij?" „Haar meisjes naam was Mary Cheswich. Zij was reeds lang gehuwd, toen mijne moeder geboren werd, en zij was peet over mijne moeder. Maar hoe zij als vrouw ge- heeten heeft weet ik niet. Als ik dien naam ooit gehoord heb, ben ik hem vergeten." „Dan zal ik het u zeggen," hernam de oude vrouw. „Haar tegenwoordige naam is Mary World. Zij woont te Londen in de Abdenstreet, en op bet oogenblik zit zij hier voor u en ondervraagt u." Lilly verbleekte en bare donkere blauwe oogen sperden zich wijd open. „Gij gij mijne tante!" riep zij uit. ,,'t Schijnt zoo, mijne lieve. Reeds lang heb ik u gezocht. En gij zijt dus Alice's kind. Gij moogt mij omhelzen, liefste, als gij wilt. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1