DE FdJNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VOORDEEU6 CTS-PER'POND DE WIJZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZilN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT 4. Verpachtingen. De Voorzitter zegt dat de verpach ting van het gedeelte der Oud-Heus- densche wei a.s. Maandag zal plaats hebben. Dit zal dan Zondag worden gepubliceerd en vermoedelijk plaats hebben bij H. van Hoorn, die naar spr. meent thans aan de beurt is. De heer Brok vindt het nogal gauw om het Zondag bekend te maken en dan 's Maandags de.verpachting al te houden. Voorzitter. Willen;we dan wat;ianger wachten, bijv. 2 Zondagen publiceeren en dan daaropvolgenden Maandag ver pachten v. Grevenbroek. Op Zondag publi ceeren en drie dagen later verpachten. Voorzitter. Dus Donderdag van de volgende week om 7 uur is dan vast gesteld. De heeren zullen nog worden opgeroepenik zal nog eens infor meeren welk café aan de beurt is Aangenomen Voorzitter. Burg. Wethouders zou den verder willen^ voorstellen om den weg naar Drunen niet meer te ver pachten tenminste niet voor 5 jaren, doch onderhands te verhuren. Klijn op, dat verleden jaar is voorge steld om in verband met de werkloos heid, aan de boeren, die deze werk- loozen te werk stelden, eene bijbetaling in de loonen zou worden uitgekeerd, daar de gemeente ze zelf niet te werk kon stellen en er toch genoeg werk in de gemeente was. Spr. wil deze kwestie nog eens ter tafel brengen De heer van Herpt zegt, dat, ofschoon men wel de bevoegdheid had, toch nog geen gebruik van deze bepaling is gemaakt Omdat spr. persoonlijk zoo'n geval had heeft hij er geen ge bruik van willen maken. De Voorzitter zegt, dat B en W. deze steunregeling zooveel mogelijk aan het Burg. Armbestuur willen op dragen. De menschen behoeven dit daarom niet als een armenzorg te beschouwen, daar ze toch door de algemeene malaise in deze omstandig heden gekomen zijn. Als toch het Burgerl. Armbestuur het geld ervoor heeft, waarom zouden zij dan met het geld blijven zitten, terwijl de gemeente het zelf zoo hard noodig heeft. De heer W. Kleijn zou in overweging boeken ordelijk en regelmatig zijn bij gehouden en het dienovereenkomend bedrag f 16.519,44 in kas aanwezig was. b. Schrijven van het Hoofdbestuur van het Burgerlijk Pensioenfonds, houdende de mededeeling dat overeen komstig het raadsbesluit de geldleening, groot f 27.505,63, wordt aangegaan. Dit bedrag is nog noodig voor de Bijzondere school. c. Schrijven van de P. N. E. M., houdende de toezending van de reke ning over het afgeloopen jaar. Uit de voorlezing daarvan blijkt dat op de 21000 K.W.U., die moet worden afgenomen, een stroomverl es is van 6000 K.W.Ü. en de rekening met een nadeelig slot sluit van f 5283. Het aantal aansluitingen bedraagt 246. De Voorzitter merkt op dat alleen verbetering kan worden verkregen door meer aansluitingen. Ook kan het ver lies van stroom wat worden beperkt door de straatverlichting iets meer op te voeren. Vervolgens zou het verlies nog beperkt kunnen worden als de 7 pCt. leening kon worden omgezet in eene 5'/a of 6 pCt. leening. ïlDen heer^ Rijken komt het stroom- bruik er van maken omdat het te duur is. Dat is de groote fout. De exploi tatie is te duur. De Voorzitter geeft toe dat het net veel geld heeft gekost doch hij meent dat de ondervinding in enkele plaatsen geleerd heeft dat het kosteloos ver krijgbaar stellen van enkele lichtpun ten ook geen winst afwerpt Rijken, Daarom zeg ik dat wij alles eens goed onder de oogen moeten zien en ons niet te veel aan de advie zen van de P. N. E. M. moeten ge legen laten. U zal toch ook wel heb ben gelezen wat ze die Directie naar het hoofd hebben geslingerd. Als ze mij dat hadden gedaan en ik voelde me werkelijk onschuldig, ik geef u de verzekering dat ik me zou laten hooren en ik geloof dat we dit hier allemaal zouden doen. Voorzitter. Ik geef toe dat wij alles moeten doen om de zaak meer ren dabel te maken. Burg. en Weth. zien deze kwestie aanhoudend onder de oogen, doch de oplossing is niet ge makkelijk Er moet verandering, dat wil zeggen verbetering komen, maar toch, om nu nog meer geld in, het Ruijtenberg, Ik had er al lang aan getwijfeld maar nu was er weer voor f 20,— verbruikt en toen heb ik Ver- schure gezegd, dat er eens naar geke ken moest worden. Hij zei me toen nog dat ik eerst f6,daarvoor moest betalen en op mijn vraag of ik dan bij het onderzoek mocht tegenwoordig zijn antwoordde hij ontkennend.Daarop heb ik toen gezegd dat ze er dan maar moeten afblijven. Voor speling houden ze ook een zeker percentage. Voorzitter. Dit geval zal ik eens onderzoeken. c. Schrijven van Ds. Jonkers hou dende het verzoek om op het terrein gelegen naast de school een soort bouwverbod te leggen, omdat anders het licht in de school wordt benomen. Voorzitter. De overdracht van de school heeft plaats gehad en bij die gelegenheid wees Ds. Jonkers er op, dat als het huis eens werd verkocht de nieuwe eigenaar dan boomen zou kunnen gaan planten of wat ook waar door het licht in de school werd be nomen. Hij vroeg toen of bij eventueele verkoop ingdejacte iets*kon worden opgenomen waarbij zoo iets wordt Deze weg levert herhaaldelijk moei lijkheden met de pachters op doordat er opgravingen plaats hebben of dat er woonwagens komen te staan. Dan komt men bij de gemeente om schade vergoeding. De gemeente is volgens de wet verplicht een plaats aan te wijzen waar de woonwagens kunnen staan, 't Is dus met de bedoeling om alle onaangenaamheden te voorkomen, dat wij voorstellen om dien weg niet meer zooals vroeger te verpachten. Wij zuflen thans conditionneeren dat de gemeente nimmer eenige vergoeding zal betalen voor eventueele schade, dan kan men er vooraf rekening mee houden. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Verder stellen B. en W. voor om een bepaling te maken voor diegenen die niet op tijd hun pacht betaald hebben. Wij dienen hier van te voren op berekend te zijn en be hoorlijke condities daarvoor te maken. B. en W. stellen voor te bepalen, dat hij die zijn pacht niet op tijd betaald het volgend jaar het land niet in ge bruik mag nemen, en dat men van de achterstallige huur een rente moet betalen van f 0 50 per maand. De heer Brok zegt dat het dikwijls bezwaarlijk zal zijn, daar men met Kerstmis de rogge reeds uitzaait Voorzitter, Ja, met bouwland is dit zoo, doch met het hooiland is dit anders. Trouwens ze kunnen toch uitstel van betaling krijgen als ze met behoorlijke reden bij ons komende menschen worden hier niet gevild. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voorgestelde bepaling goedgekeurd. De Voorzitter zegt eenigen tijd geleden een demonstratie te hebben bijgewoond met de „Minimax" brandblusschers. Die proef is hem uitstekend bevallen. Nu zit men voor de kwestie dat de brandspuit van Oud-Heusden in een toestand verkeert dat er haast njets meer van te maken is en er in ieder geval zeer veel kosten aan zouden komen. Bovendien is er in Oud- Heusden weinig water en zit men toch dicht bij Heusden. Daarom achten B. en W. het beter om enkele van deze brandblusschers aan te schaffen dan de oude brandspuit te laten re- pareeren. Zij stellen daarom voor om voor Oud-Heusden 3 en voor Elshout 2 „Minimax" brandblusschers aan te schaffen, De kosten bedragen f 35. per apparaat. Alleen de aankoop brengt kosten mee, het vullen kost later maar f2 25, terwijl gegarandeerd wordt dat de machine minstens 20 jaar goed blijft. Verder komt er een agent zelf mee om te demonstreeren hoe die apparaten moeten worden gebruikt. De raad kan zich met dit voorstel vereenigen. Bij de rondvraag merkt de heer W. willen geven om eeris een vergadering bijeen te roepen van de ingezetenen zoowel grondeigenaren als arbeiders, waarop dan door Burg. en Weth. uit voerig zal worden uiteengezet hoe de regeling van de bijbetaling door de gemeente in elkaar zit. Dan zal zich in de toekomst niet gauw werkeloosheid voordoen, Nu zijn er echter nog veel menschen die niet met deze regeling bekend zijn. De Voorzitter is niet tegen dit denkbeeld om een vergadering te be leggen. Hij kan echter nog niet veel van werkloosheid bespeuren en daarom zou hij willen afwachten of deze zich nog zoo erg voordoet dat deze maat regel noodig is. De heer W. Kleijn zou juist nu er mee willen beginnen, dan is men klaar als er soms werkloosheid komt. Er worden toch zooveel vergaderingen gehouden, die van veel minder belang zijn. Hoe gaat hetde menschen eten nog liever hun handen op dan dat ze naar het Burgerl. Armbestuur zouden gaan. 't Is voor die menschen een voldoening te zien dat Burg. en Weth. er op uit zijn om te helpen. De Voorzitter zegt hierna toe eene vergadering te zullen beleggen. De heer Leijsten zegt nog gehoord te hebben dat er werkloozen waren die op hun uitkeering zaten te wachten, welke niet door de gemeente werd uit betaald De Voorzitter antwoordt dat deze uitkeering dien dag nog zou plaats hebben. De oorzaak van dit wachten was een circulaire van den minister over het stopzetten der uitkeeringen. Niemand meer het woord verlangend, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 5 October des namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer P. Dekkers. Klokslag 3 uur opent de Voorzitter met gebed de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Kamp. Mijnheer de Voorzitter, al vorens met de gewone werkzaamheden wordt aangevangen, wensch ik als oudste raadslid even het woord, om U met Uwe herbenoeming geluk te wenschen. Ik hoop dat het U gegeven moge zijn nog vele jaren tot heil der gemeente, aan het hoofd mag staan. Voorzitter. Ik dank U, mijnheer Kamp, voor Uwe tot mij zoo hartelijk gerichte woorden. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken, a. Proces-verbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat de verlies geweldig hoog voor en hij vraagt of daarin geen verandering is te brengen. Voorzitter. Elk net heeft zijn verlies en hoe minder stroom wordt verbruikt, hoe meer verlies men heeft. De stroom die men verliest, moet k 3 ct. per K.W.U. worden betaald. Rijken. Ik meende dat men niet meer dan 3 pCt. verlies kon hebben. Ik dacht zeker dat ons dat destijds eens is gezegd. Voorzitter. Stroomverlies valt niet te keeren. Van de P.N.E.M. is ons gezegd dat het verlies hier zoo be trekkelijk gering is Het is hier maar 28 pCt. verlies (gelach) en er\ zijn plaatsen waar het verlies de 60 pCt. te boven gaat. Rijken. Wij moeten de zaken toch eens goed onder de oogen gaan zien en zien dat we aan een hooger omzet cijfer komen. Wij moeten meer klanten zien te krijgen. De Voorzitter geeft toe dat dit de weg tot verbetering is en daarom heeft hij aan de P N.E.M. al eens gevraagd om inlichtingen over het geven van eenige vrije lichtpunten, waarover in den Raad al eens meermalen is ge sproken. Door de P.N.E.M. is daarop gezegd dat binnenkort wat zal worden gedaan voor het voeren van propa ganda. De groote kwestie is echter dat alles in een duren tijd is opgezet en nu alles in waarde is gaan verminderen. Rijken. Dat is op het Veer ook zoo. Voorzitter. Daar zijn meer verbrui kers voor kracht en dat gaat voor een gemeente het meest schelen, want je grootste stroomverlies krijg je geduren de den tijd dat het minste stroom wordt verbruikt. Met het voeren van propa ganda zou ik liever willen wachten totdat het een betere tijd is, want nu geloof ik dat veel kosten zullen worden gemaakt, zonder dat men er wat mee zal winnen. Er zijn nu te veel menschen die deze kosten niet meer kunnen betalen. In een conferentie die ik met een der heeren van de P.N.E.M. heb gehad, heb ik ook in dezen geest gesproken en die beaamde mijne meening. Ik vind het ook onprettig dat de zaken zoo loopen, maar onze schuld is het niet dat het bedrijf niet rendabel is te maken. Het grootste verlies hebben we door Boven, dat neemt alle winst van hier weer weg. Rijken. Ik zie in die conferenties met die heeren van de P.N.E.M. totaal geen nut meer. Men moet maar zien wat er ge schreven wordt en als men dan zelf genoeg er van heeft ondervonden, dan geeft men om die wijze lessen niet veel meer. Op het oogenblik zullen er menschen worden gevonden die wel zijn aangesloten maar bijna geen ge j bedrijf te gaan steken zou ik niet doen, want ik vrees dat we, ook al geven we lichtpunten en lampen gratis, geen meerder stroom-afname zullen verkrijgen. De loonen zijn zoo gewel dig omlaag gegaan dat de menschen ternauwernood in staat zijn om nog maar het hoog noodige te koopen. Al zou een werkman nog zoo gaarne, hij kan deze kosten niet meer dragen. Rijken. Het spreekt vanzelf dat mijn bedoeling is dat we, als we lichtpun ten zouden gaan geven, we er beter van moeten worden en daarom zeg ik dat we daarna zelf een onderzoek moeten inste len. Voorzitter. Het komt mij voor dat we het best doen nu maar eens de zaak af te wachten. De menschen zijn allemaal spaarzaam geworden, dat wil zeg'gen zuinig in het verbruik en de werklieden kunnen geen f 10 meer gaan uitgeven in de maand alleen voor licht. Ik zal wel eens in andere ge meenten laten omzien. Vloemans. In de nieuwe woningen van de bouwvereeniging is overal elec- trisch licht aangebracht maar er wordt geen gebruik van gemaakt, wat wel een bewijs geeft dat men met het ver strekken van kostelooze lichtinstallaties op het oogenblik niet veel zal op schieten. Anders zou ik er ook voor zijn om zoo spoedig mogelijk zooveel mogelijk aansluitingen te krijgen omdat dan de prijs kan worden verlaagd, doch ik ben het met den Voorzitter eens dat we wel zullen kunnen aan leggen maar geen verbruikers krijgen. Voorzitter De geweldig lage prijs van de petroleum doet natuurlijk ook# zijn invloed gelden. We zullen intusschen eens bij enkele gemeentebesturen die reeds kostelooze lichtinstallaties hebben verstrekt, in lichtingen inwinnen. Ruijtenberg. De meters, zijn die eigendom van de gemeente en als men denkt dat ze niet goed werkt wat heeft men dan te doen. Voorzitter. De meters behooren aan de gemeente en leeft men in de ver onderstelling dat er iets aan hapert dan moet men zich tot de P. N. E M. wenden, dan komt er iemand. Ruijtenberg. Ik vraag dit omdat mij eerst om een vergoeding van f 6,— werd gevraagd. Voorzitter. Dat komt omdat in het contract s taat dat als de meter afwijkt, dat wordt onderzocht. Blijkt echter dat de meter toch goed is, dan moet de huurder f 6,— betalen. Blijkt dat er werkelijk een fout aan den meter is, dan zijn de kosten voor het bedrijf. U begrijpt dat dit zoo geregeld is moeten worden omdat anders te ge makkelijk telkens om een onderzoek wordt gevraagd wat voor het bedrijf zeer schadelijk zou zijn. verboden. Het komt mij voor, dat wij zoo iets moeten doen. Wat denkt de raad. Rijken. Dat is een zeer goede op merking. Met algemeene stemmen wordt be sloten dien overeenkomstig te besluiten. Vaststelling begrooting Alg. Armbe stuur. Rijken De commissie van onderzoek heeft de zaak grondig onderzocht met het resultaat dat ze zich met enkele zaken niet kan vereenigen. Dat wil niet zeggen, dat wij op het werk van de leden van het Alg. Armbestuur iets willen afdingen, want werkelijk, dit is goed en het is gemakkelijk zeggen zoo en zoo moet het worden gedaan, maar men moet er maar eens de zaken van nabij kunnen beschouwen. Ons oog is gevallen op enkele cijfers en wij beweren niet dat deze niet in orde zijn, 'tkan best zijn dat ze goed zijn, en daarom zouden wij er prijs op stellen als wij met het Armbestuur eens een conferentie konden hebben. Wij achten dit beter dan in openbare vergadering, zonder dat het bestuur daarbij tegenwoordig is, te doen. Vervolgens hebben wij nog een op merking. Het Armbestuur heeft de be schikking gekregen over eenig geld en wil dit nu gaan beleggen Het komt der commissie voor dat dit geld in reserve moet worden gehouden want het kan van den winter wel eens hard noodig zijn. Wij vreezen dat dit geld dan hard noodig zal zijn. Voorzitter. Ik zal vragen aan het Armbestuur hier met de Commissie van onderzoek eens een avond bijeen te willen komen. Die f 1750 zou de commissie voorloopig niet willen zien belegd maar in reserve zien gehouden voor de sombere dagen die kunnen komen. Vloeimans. Ik vind die opmerking van de commissie zeer goed, want ik geloof dat het er noodig zal zijn. Kamp. Zonder goedkeuring van de Ged, Staten kan het Armbestuur dat geld toch niet beleggen. Voorzitter. In gewone gevallen is er alles voor te zeggen om, als er geld over is, dit te beleggen. Bij de alge meene beschouwing in de Tweede Kamer heeft de Minister te kennen gegeven dat de werkeloosheidszorg armenzorg moet worden. Het kan met het oog daarop best gebeuren dat Ged. Staten in deze in de toekomst een andere houding zullen gaanaannemen. Ik weet nog niet of het zoo zal komen, maar komt het, dan zal voor het Arm bestuur er heel wat werk komen kijken, ook al heeft het een inkomsten van f18000. De ontvangsten hebben over 1923 f18529 bedragen en over 1924 f 17639. Rijken. Wanneer Ged. Staten worden ffizdÉkmi. JURGEMS' PLANTA FRUSVERLAGING-thans60i

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2