IE ECHO WW HET ZUIDEN Tweede Blad. Provinciaal nieuws Numm Woensdag 10 Waalwijk, 9 October 1923. Het aantal leerlingen der Gemeen telijke Teekenschool alhier bedraagt thans115, 't grootste aantal tot dusverre ooit bereikt. Wij willen gaarne even de aan dacht vestigen op vorenstaande adver tentie waarbij wordt aangekondigd dat een civiel ingenieur bij genoegzame deelname cursussen zal openen in ge wapend beton, ijzer-constructie, werk tuigkunde enz. Waar voor heeren architecten, bouwkundigen en aanne mers en degenen die in de toekomst in deze branche gaan op dit gebied steeds meer en meer wordt geëischt, mag de gelegenheid voor die cursussen zeker ten zeerste worden toegejuicht De directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in verband met de tijdelijke stopzetting van den Postchèque en Girodienst, formulieren verkrijgbaar zijn voor het opvragen van het gedeeltelijk tegoed, hoogstens 90 pCt., eener posirekening. Deze formulieren kunnen aan het loket worden afgehaald en moeten, volledig ingevuld, aan het loket weer worden afgegeven. Een geschriftje, houdende de noodtge inlichtingen kan worden bijgevoegd desgevraagd bij eerste uitreiking der biljetten. Verdere inlichtingen aan de loketten te verkrijgen Dinsdagavond werd in de zaal „Musis Sacrum" eene algemeene ver gadering gehouden van „Waatwijks Belang" die zooals gelukkig tegen woordig gebruikelijk is, druk werd bezocht. Na opening werden de no tulen der vorige vergadering voorge lezen en goedgekeurd De rekening en verantwoording van den penningmnester werden door de heeren H. Driessen en Jos. Verwtel onderzocht en in orde bevonden. Een en ander sluit in ontvangst n op f1209 80 en in uitgaven op 1064.76 alzoo met een batig slot van f 145.04 De penningm. werd gedechargeerd. Alvorens tot de verkiezing van een nieuw bestuurslid over te gaan, in de vacature van wijlen den heer G. Ver kade bracht de Voorzitter een woorc van diepgevoelde hulde aan diens nagedachtenis Hij wees er op hoe hij in een vorige algemeene vergadering moest memo- reeren het overlijden van den heer Ph Timmermans. Wie had toen kunnen denken dat dit thans met een ander j bestuurslid het geval zou zijn Oe heer Verkade was geheel ingeburgerd Waalwijker die in de kracht van zijn leven werd weggerukt, nalatende een zeer groot verlies voor onze vereeniging, voor Waalwijk en zeker voor zijne geachte familie Zijne nagedachtenis zal bij ons in hooge eere blijven. (Instemming.) Als bestuurslid wordt met groote meerderheid gekozen de heer Jud. Timmermans Phzn Bij de mededeelingen neemt de voorzitter de gelegenheid te baat om in deze vergadering te memoreeren het uitstekend slagen der Jubileum feesten. Al is 't niet mogelijk eenieder afzonderlijk te danken, hij wil dit speciaal doen aan die heeren, die het vuurwerk schonken. We mogen allen zeer tevreden zijn over de wijze waarop 't feest is ge- t vierd over allermedewerking, over aller \belangsteliing voor deze goede zaak, een bewijs van liefde voor 't Vorsten huis maar niet minder van 't gevoel van eensgezindheid en saamhoorigheid in onze gemeente Op de vraag van den heer Adelberg of niets te doen is tegen de vliegende winkels, antwoordt de Voorzitter dat bij de tegenwoordige wetgeving er niets tegen te doen is. wel wordt er door de middenstands-organisatie aan gewerkt. Wel hebben we hier ge probeerd of er met het oog op de drank wet niets te beginnen was tegen het houden van «dergelijke verkoopingen in café's, doch dat gaat niet, waar deze vliegende winkels niet als nering worden beschouwd. De heer Spapens informeert naar den stand van zaken betreffende de wijziging der kermisv waarop de voor zitter antwoordt, dat deze zaak in be i handeling is bij B. en W. en tijdig voorstellen den raad zullen bereiken Hij wijst er op dat de algemeene ver gadering een vorig maal verzocht heeft de kermis te verzetten y De heer Govaerts meent dat de neringdoenden er algemeen niet voor voorzullen zijnen't ook een grootevraag is of Augustus in 't belang der kermis zijn zalmen ziet het gewoonlijk, gaat men iets van ouden datum verzetten dan lijdt het er onder. De bedoeling is dan ook een request van nering doenden te zenden aan den raad met verzoek 't zoo te laten. De Voorzitter waardeert 't zeer dat deze zaak hier openlijk wordt be sproken, maar merkt op dat de ver eeniging bestaat uit twet groepen zoodat niet het speciaal belang van een groep in 't oog moet worden ge houden, maar 't algemeen. Vorige keer werd met algemeene stemmen iook van neringdoenden) besloten te iragen om de kermis te verzetten het gaat nu toch moeilijk weer daarop ttrug te komen. Dan zal men terecht niet veel waarde meer hechten aan onze adviezen, 't Ligt meer op den vitg van een speciale groep om nu eguestreeren, wat ook volgens den iter Govaerts zal geschieden. Door een paar leden wordt opge merkt dat het nooit een punt van de agenda heeft uitgemaakt maar een vorige maal als 't ware bij overrompeling is geschied en zonder dat men zich daarover kon beraden. Men zou zich dan meer beslagen hebben kunnen uitspreken. De Voorzitter acht 't toch niet ge- wenscht om thans anders te gaan be sluiten, waarmee de vergadering zich vereenigt. De neer van Gent wijst op de wenschelijkheid van een flink electrisch lichtpunt als bij 't Station en Zomerdijk op den hoek Mr. van Coothstraat. De voorzitter en de vergadering gaan hiermee geheel accoord en een dus danig verzoek zal worden Ingediend. De vergadering wordt daarna gesloten. Eenige dagen geleden werd door de „Maasbode" van haren Waalwijk schen correspondent een bericht op genomen over de navordering in voor malig Baardwijk en Besoijen. Met andere bladen in onze provincie namen ook wij dit bericht over nadat daaraan was toegevoegd wat ons nader omtrent de wijze van vaststelling der aanslagen in de beide opgeheven gemeenten bekend was. Van „wel ingelichte zijde" wordt aan het „Huisgezin" en eenige andere provinciale bladen een bericht gelan ceerd dat bedoelt de scheve voor stelling van den „Maasbode-correspon dent" eens recht te zetten. Men zegt wel eens „in den staart zit het venijn", dit is in zooverre ook van toepassing op het stukje van „welingelichte zijde" dat in het slot inderdaad buitengewoon veel venijn zit, overigens is het stukje ook wat den verderen inhoud betref trijkelijk met venijn overgoten. t Is voor ons dan ook vrij duidelijk uit welken hoek de wind waait, temeer daar wij niet werden waardig bevonden om van „wel ingelichte zijde" te worden ingelicht. 't Is maar door welken bril men een bericht leest. Is het glas sterk beslagen door partijdigheid dan is men niet meer in staat het bericht behoorlijk te lezen. Wat het zakelijke betreft meenen wij uit het bericht het navolgende naar voren te kunnen brengen Medegedeeld wordt dat de besturen der beide opgeheven gemeenten bij kohieren niet be- verkregen wanneer de oude gemeente Waalwijk niet steeds en nauwgezet het navorderingsrecht had toegepast. Dat de ingezetenen van de opgeheven ge meenten profiteeren van deze belang rijke overschotten deelt de „welinge lichte zijde" natuurlijk niet mee, even min dat de rekening van v.m. Besoijen over 1921 een nadeelig saldo opleverde. Als men nu leest, dat de „welinge lichte zijde„ de vraag stelt of het de bedoeling is van den raad van Waalwijk de ingezetenen van v.m. Besoijen en Baardwijk te laten betalen het rente verlies ontstaan door de vertraging in de invordering van den H O. in de oude gemeente Waalwijk, dan proeft men het venijn. De „welingelichte zijde" heeft zich geroepen geacht het publiek over deze belangrijke kwestie juist in te lichten. Een navordening op zich zelf n ge wone zaak en door die zijde ook als juist erkend, wordteen belangrijke kwestie genoemd hoe juist en onpar tijdig de voorlichting was, meenen wij hierboven te hebben aangetoond. Wij schreven hiervoor, het is venijn van kop tot staart en overduidelijk is het dat de gelegenheid is aangegrepen om door scheve voorstelling en ver dachtmaking den gang van zaken, die naar den zin van „welingelichte zijde sinds de samenvoeging der drie ge meenten maar al te goed was te ver storen en haat en nijd te strooien. I Voor dit doel was de belasting kwestie al buitengewoon geschikt, want ieder weet hoe juist in dezen tijd van malaise het belastingbiljet werkt als een rooden lap op een stier. Zaterdag jl. hield de vischclub „De Vriendschap", gevestigd in het café van den heer A van Berkel, een onderlingen vischwedstrijd op de Doeversche Maas, waarvoor prachtige prijzen waren beschikbaar gesteld. Na een goede vangst werd de terugtocht de vaststelling der schikten over de gegevens der Rijks- inkomstenbelasting, die eerst bekend me leiclins vau zouden ziül in September. Erkend -"f"1 wordt riat de aanslagen niet juist waren, n»«ies «eek .11» te al laten we nu de zeer ongelijke af Het publieli wijkingen nagenoeg alle aan den lagen applaus, kant, in het midden. Erkend wordt ook, dat navordering zou worden toe- eepast al waren beide gemeenten met 25-jarig Waalwijk niet vereenigd Wat de ge meenteraad van Waalwijk deed, was dus niets buitengewoons, hij voerde uit wat de beide vroegere besturen, voornemens waren te doen. De inge zetenen der beide gemeenten worden dus volstrekt niet verongelijkt. Alleen geeft het te denken, dat na het bekend worden der cijfers der Rijksinkomsten belasting de besturen de gelegenheid tot rectificatie der aanslagen in den H.O. niet hebben aangegrepen, voor de ad ministratie hunner belastingen werd overgedragen aan de vereenigde ge meente. Zeker geeft dit te denken van het bestuur van de voormalige gemeente Besoijen, waar zoowel de burgemees- er als anderen waren aangeslagen beduidend beneden het bekende wer kelijk inkomen, zelfs ettelijke duizen den lager. Dit zijn nuchtere feiten en men kan de mededeeling hiervan nu ook wel weer tendentieus noemen en opgezet om de ingezetenen van de opgeheven gemeenten onaangenaam te zijn, doch wij laten gaarne aan het oordeel van den lezer over of dat ligt aan de mededeeling of aan de feiten. Juist is, wat de „welingelichte zijde" schrijft, dat de samenvoeging niet „con amore" is geschied. Zij is door geen der drie gemeenten begeerd, doch van hoogerhand opgedrongen en ten slotte aanvaard. j Dat de samenvoeging een bron blijft van verwikkelingen en onaangenaam heden tusschen het Waalwijksche ge meentebestuur en de ingezetenen van de opgeheven gemeenten, kan niet anders dan een fantasie zijn van de „welingelichte zijde". Al is het met de verhoudingen nog niet wat men noemt „botertje tot den boóm", wat moeilijk was te verwachten, van al die verwikkelingen en onaangenaamheden hebben wij tot nu toe weinig bespeurd en het gemeentebestuur wellicht even min. De nieuwe maatregel zal de ver standhouding niet ten goede komen, zegt de „welingelichte zijde". Maar hoe hebben we het nu Erkend wordt dat de aanslagen niet juist waren, dat te z. t. zou worden overgegaan tot na vordering en nu door den Raad der nieuwe gemeente de navordering wordt toegepast, zou het de verstandhouding schaden Het wordt duidelijk, dat de rollen omgekeerd worden, niet de Maasbode-correspondent heeft tenden tieus willen zijn, doch de „welinge lichte zijde" is het in zijn bericht van a tot z. neen erger, hij wil de feiten verdraaien, het gemeentebestuur ver dacht maken en de bevolking ophitsen. De redactie van het Huisgezin is het blijkbaar ook te machtig want ze geeft in een korte aanteekening te kennen, dat ze het met de „welinge lichte zijde" niet eens is Wat de oorzaak der vertraging in de aanslagregeling in de oude gemeen te Waalwijk is geweest, is duidelijk uiteengezet in de in ons blad opgeno men preadviezen van B. en W. Die vertraging heeft echter niet belet dat de opbrengst H. O. belangrijke over schotten heeft geleverd, waarvan een voordeelig saldo op den dienst van 1922 van een kleine f70.000 vooreen gedeelte het gevolg is. Deze overschotten zouden niet zijn naar het clublokaal aanvaard, alwaar de uitreiking der prijzen zou plaats hebben, welke behaald werden als volgt lste prijs: A. van Meulekom 2e M. van Velthoven. 3e M. Brok 4e van Ham. 5e J. de Ptffer. 6e Nic. Brok. 7e M. Schoofs. Na uitreiking van de prijzen werd de avond verder gezellig doorgebracht met zang en voordracht en keerden allen, bij het uur van scheiden, hoogst voldaan huiswaarts. Dat het met de Giro steeds grooter warboel wordt ondervond dezer dagen onze gemeente-ontvanger. Deze toch kreeg op zijn saldo een te veel staan van 530.000 gulden. Voor onze genieente en hare belas tingbetalers een mooi buitenkansje Maandagavond gaf de Harmonie, der R. K. Werkliedenvereniging en het zang koor der parochie St. Jan met medewerking van het bekende duo van Engelen en Did- den een zeer goed geslaagd concert. Ruim acht uur was de zaal goed bezet en werd het concert geopend door het koor van St. Jan met 't mooie Te Deum Lauda num van Loser. Dit groote koor met Tenor en Bariton solo's en kwartetten en accompagnement van Harmonium werd subliem vertolkt. Zoo wel de solisten de heeren Mshieu en A. v. Bladel als het koor bleken onder de bekwa- leiding van den heer N. van Bladel, gebouw tjokvol. Zij de komst van dezen Dienaar velen ten zegen, en worde hij door zijne Gemeente om zijns werks wille gewaardeerd. e De collecte voor den nood der Saksische Predikanten bij deze gelegenheid gehouden bedroeg plus minus 23. Zondagmorgen speelde op de kegel banen van Hotel de Twee Kolommen voor de competitie uitgeschreven door den Waal- wijkschen Kegelbond, een tweede vijftal van de Waalwijksche Khgelclub en een van Niet Poedelen. De Waalwijksche Kegelclub won van de nog jonge club Niet Poedelen met 70 hout. Zondag a.s. heeft een interessante ont moeting plaats. Dan ontmoeten de twee eerste vijftallen van Vriendschap en Han nibal elkaar. Naar wij vernemen zal de opening en inzegening van 't nieuwe patronaatsgebouw der St. Clemensparochie plaats hebben op Maandag 22 October a.s., waarbij dan te vens de intronisatieplechtigheid zal geschie den. Een en ander zal, zij het ook op be scheiden manier, van eenige feestelijkheden en ceremoniën vergezeld gaan, waartoe o.m. het R. K. Zangkoor en Jongenskoor hunne medewerking zullen verleenen. Op het programma hiervan komen wij nog nader terug. clan ook niet karig met Van het zangkoor was het een aardige attentie om het concert, met het oog op het Regeeringsjubileum van H. M. de -■ kw-. j-Koningin, met dit nummer te openen. De harmonie opende met de mooie marsch, Les Artistes van J. B. Minne. Bleek hieruit al aanstonds dat het met de harmonie steeds cresendo gaat onder de bezielende leiding van den heer Hurkmans en instructie van den heer Stravers, bij de vertolking van Diavoline, air varié voor calrinette mi b bleek dat men over uitste kende krachten beschikt. Door den heer G. Duivelaar toch werd deze moeilijke solo op meesterlijke wijze vertolkt. Ook de overige nummers werden zeer goed ten gehoore gebracht en andermaal mogen wij, en doen dit met groot genoegen, constateeren dat de harmonie steeds voor uit gaat en thans concerten geeft die overal gehoord mogen worden. Vrede, een geschenk van den componist Wierts, kon ons niet bekoren. Het was een tonig, eh niet genoeg doorwerkt en daarbij voortdurend in p p geschreven. Het zangkoor zong 't niettemin voortref felijk evenals de overige nummers van het programma. De heeren Van Engelen en Didden wisten met hun koddige voordrachten de lach spieren danig in beweging te brengen. Het concert is in alle opzichten goed ge slaagd en van het koor van St. Jan is het een goede gedachte zich zoo nu en dan eens te laten hooren. Van verschillende zijden vraagt men ons herhaaldelijk de uitslagen van publieke veilingen te vermelden. We willen daaraan in de toekomst gaarne zooveel mogelijk vol doen. De laatste dagen zijn er verschillende flinke panden in onze gemeente in veiling gebracht. Het dubbelwinkelhuis met pakhuis en tuin van de heeren Gebrs. van Well werd verkocht voor de somma van 15600 aan den heer Jan Tielen, alhier. Het heerenhuis, waarin tot nu toe geves tigd was de Handelsschool van „Ons Mid delbaar Onderwijs" met boschje en tuin voor 14200 aan mevrouw wed. H. van Es. Het winkelhuis „de Toko" alhier aan de Markt alhier voor 14600 aan den heer P. T. Bierlaagh-van der Heijden, alhier. De politiebond St. Michael, afdeeling Langstraat houdt hedenavond in de Linde boom ter gelegenheid van haar 5-jarig be staan een feestavond. Na een vacature van ongeveer 1} jaar, mocht de Herv. Gemeente te voorm. Besoijeii, het genoegen smaken weder een eigen Her der en Leeraar te ontvangen, door de komst van den Eerw. Heer Schlemper, candidaat tot den H. Dienst uit Utrecht. Z.E.W. werd jongstleden Zondagmorgen in het Ambt van Bedienaar des Woords be vestigd door Ds. Wolthers uit Sprang, welke tot tekst koos Zacharia 4 vers 6. *Niet door kracht of geweld, maar door Mijnen Geest zal het geschieden", zegt de Heer der Heir- scharen. Onder het zingen van de zegen bede uit Psalm 134:3, had de handopleg ging plaats, waaraan deelnamen, de Beves tiger Ds. Muhlnickel als Consulent en Ds. Cupéri Em. Predikant. Des namiddags verbond Ds. Schlemper zich aan zijn eerste standplaats met een rede ontleend aan Paulus Woord aan Timo- theus* geschreven Hoofdstuk 4 vers 2 deze woorden „Predik het Woord". Na de gebruikelijke toespraken van de zijde des dienaars, nam Ds. Muhlnickel het woord, en sprak op zeer waarderenden toon een hartelijk welkomstwoord, waarna den jeugdigen dienaar staande werd toegezongen Ps. 121:4 In beide diensten was bet kerk- ELSHOUT. Op den Donderdag jl. gehou den Fokveedag van de fok- en controlever- eeniging „De Vooruitgang'gevestigd in deze gemeente werden de prijzen toegekend als volgt Rubriek 1. Stamboekkoeien R. of S. Ie prijs Amelander, 2e Willemke beiden van P. Pulles; 3e Anna van Wed. J. A. Buijs; 4e Johanna van A. van Huiten; 5 Clara van M. Muskens; 6 Schoone van J. Mus- kens; 7 Juliana van J. J. Klijn; S Dora \an Wed. J. A. Buys; 9 Nora van J. Muskens; 10 Boerin XV van M. Muskens; 11 Rosa van ,T. J. Klijn; Rubriek 2, fokregister koeien le prijs Anny van A. J. Klijn; 2e prfls Rika van dezelfde; 3 Flora van Wed. J. A. Buys; 4 Clara van J. J. Klijn. Rubriek 3, Melkvaarzen le prijs Schoone van J. Muskens; 2 Boerin III van M. Mus kens; 3 Jans van J. A. Klijn; 4 Doortje v. dezelfde; 5 Aliice II van dezelfde; 6 Schoo ne van M. Muskens. Rubriek 4. Drachtige vaarzen 1 Dora van A. van Hulten; 2 Betsy van dezelfde; Dora van dezelfde; Rubriek 5. Vaarzen uit het Register van Jongvee, geb. vóór 1 April 1922. le Prijs Frida van J. A. Klijn; 2 Boerin IV van A. Sluisveld3 Lucia van A. J. Klijn; 4 Liza van dezelfde; 5 Dina van L Schoenmakers; 6 Emma van dezelfde; 1 Cato van J. A. Klijn. Rubriek 6. Vaarzen uit het Reg. geb. van 1 April—31 Dec. 1922. le prijs Jetje van J. A. Klijn2e Dora van A. van Hulten; 3 Lucia van A. J. Klijn Rubriek 7. Vaarzen uit het Reg. v. .Tong vee, geb na 31 Dec. 1922. le prijs Rosa van J. J. Klijn2 Doortje van J. A. Klijn; 3 Willemke VII van P Pulles; 4 Anny van A. J. Klijn; 5 Mina v. J. A. Klijn. Het aandeel door deze gemeente te dragen van de tot gewoon dienstplichtige ingeschrevenen voor de lichting 1924 be draagt 4. De opbrengst van de alhier gehouden collecte ten bate van de R. K. Universiteit was 113. De z.g. vlekziekte onder de varkens heerscht hier wederom in hevige mate. Bij verschillende menschen zijn reeds meerdere varkens aan deze zoo gevreesde ziekte be zweken. Voor de jaarlijks te geven uitvoering met Kerstmis, is door de R. K. Teoneelver- eeniging „Kunst en 1 riendschap in stu die genomen het drama „De Kerkvervol- gers" drama met zang in drie bedrijven. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat door den landbouwer Siegers ons deze week een door hem geteelde knol werd ge toond niet liet kolossale gewicht van 13 pond. In een gisteravond gehouden vergade ring van het varkensfonds werd besloten in verband met de heersehende vlekziekte, de varkens te laten inspuiten. De pi'fjs kier voor welke 50 cent per varken bedraagt zal voor de helft uit de fondskas worden be taald. HAARSTEEG. Het was Zondag een buitengewone dag voor onze plaats. De Eerw. Pater A. J. van Engelen op 30 September door kardinaal Dubois te Parijs priester ge- I wijd, deed voor het eerst zijn plechtige H. Mis in de parochiekerk. Aan het rijk ver- sierde altaar droeg Z.Eerw. liet. H. Misoffer op geassisteerd door zijn ordebroeders, de eerw. pater Prior en de pater Jansen van de abdij van „Onzenoord" als subdiaken. De feestrede werd gehouden door onzen Z.Eerw. herder, die de grootheid van het priesterschap in heerlijke woorden schets te, den neomist, de gelukkige ouders en fa milieleden gelukwenschte, ook de geheele parochie die meejubelde in het groote voor leek i een nieuwen priester uit de parochie te zien voortgekomen. In enthousiaste bewoordingen vroeg de gewijde spreker, liet gebed van den nieuwen priester in zijn beschouwend leven voor ons allen, ook dat er nog vele roepingen tot het II Priesterschap en het .kloosterleven uit ouzo parochie zouden voortkomen. Het zangkoor onder de beproefde leiding van den heer I-Ieesbeen zong voortreffelijk de vierstemmige Mis „Sint Willibfbrdus van Ponten, terwijl zij na de Mis de heer lijke priestercantate van pater Haagh onbe rispelijk uitvoerde, welke de gèloovigen met stille aandacht volgden, gemakkelijk ge maakt doordat allen den gedrnkten tekst voor zich hadden. In den namiddag bracht de harmonie den nieuwen priester een serenade; waarbij do heer Prinsen, oud-hoofd der school in schoone bewoordingen de muziek vertolkte, waarbij de feesteling in zijn antwoord op kloosterlijk eenvoudige doch zeer schoone wijze allen dank bracht aan God. Des namiddags een plechtig Lof e| pro cessie gecelebreerd en geassisterd door de zelfde paters, deed de dag voor onze paro chie tot een onvergetelijke maken. HERPT. Zondag 14 October a.s. zal om 10 uur de Wéleerw. Pater Mart. Jos. van Grevenbroek zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen in de parochiekerk alhier Hsgz. VLIJMEN. Vergadering van den Raad dezer geemente op Donderdag 11 October 1923, des n.m. ten zeven uur, ten Raadhui-ze dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van den jongen boerenstand om een subsidie van 30.over 192i met voorstel van B. en W. tot inwilliging van het verzoek. 3. Voorstel van B. en W. tot intrekking van de verordening op de distributie. 4. Voorstel van B. en W. tot het aanwij zen van een stortplaats voor afval eil vuil in het Ven. 5. Voorstel van B. en W. tot het vaststel len der hoegrootheid van de vergoeding der kosten van instandhouding der bijzondere lagere scholen over 1922. 6. Voorstel aan den raad tot het vaststel len der bezoldiging van den nieuw te be noemen werkman-opzichter der landerijen op 900. 7. Benoeming van een werkman-opzichter Rubriek 8. Stieren uit het Reg van Jong vee. le prijs Clara van J. J. Klijn2 Mice v. A. van Hulten3 Schoone van J. Muskens. Rubriek 9. Minstens 2 kinderen van eene moeder. le Elsje en Boerin VII van A. Sluisveld; 2 Schoone II en Schoone III van J. Mus kens; 3 Jetje XV en Jetje II van J. A Klijn; 4 Boerin IV, Boerin V en Boerin VII van M. Muskens. Rubriek 10. Minstens 3 eigen gefokte volbloeden van een eigenaar. le prijs Schoone II, Schoone III en Hen drik van J. Muskens; 2 Jetje, Alice III Cato en Jetje en Alice van J. A. Klijn; 3 Elsje, Boerin VI, Elza II en Boerin VII van A. van Sluisveld en 4 Mathilda, Rosaline en Juliana van J. J. Klijn. Dezer dagen had in het café van den heer Max Govaerts te Waalwijk een in schrijving plaats voor smeedwerk aan de Hoogere Handelsschool aldaar. Hoogste in schrijving 242. Laagste inschrijving 210 door den heer Mart. Klijn, mr. smid en me canicien, alhier, aan wien het werk is ge gund. Vanaf 4 October ligt voor een ieder gedurende 14 dagen op het gemeentehuis ter inzage de gemeenterekening over 1922, en de gemeentebegrooting over 1924en de Directeur van het Gem. Electr. Bedrijf maakt bekend dat de inwoners van Elshout die tot een licht of krachtaansluiting wil len overgaan hiervan tevoren moeten ben- nisgeven aan den Directeur van bovenge noemd bedrijf. NIEUWKUIK. Bij het gehouden jaarlijks koningschieten door het schuttersgilde St. Joris gevestigd in het café van den heer A. Merkx behaalde het koningschap de heer Th. van der Geld. Ook het vorig jaar was genoemde heer koning van het gezelschap. De onderlinge prijs verschieting der leden had het volgende resultaat. Ivo van Buul le prijs; M. Freederiks 2e pr.J. de Pinth 3e prijs; M. van Buul 4e pr.J. van de Wa ter 5e pr.W. Pijnenborg 6e pr. Th. van dei- Geld 7e prijs; A. Merkx 8e prijs; F. v. d. Oord 9e prijs; W. van der Lee 10e prijs; J. Siegers lie prijs. Onder een genoeglijk sa menzijn werd de avond verder gezellig doorgebracht. Naar we vernemen zal de opbrengst der bieten welke alhier in begin zomer als een mislukt gewas beschouwd werd, nog wel meevallen. Geschat wordt op 18 ft 20000 K. G. per H.A. ge K. der landerijen met aanbeveling van B. en W. Subsidie aan het Burgerlijk Armbe stuur over 1924. 9. Vaststelling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1924. 10. Aanbieding der begrooting 1924. 11. Bespreking tpt intrekking vap het Werkeloosheidshesluit 1917. BOXTEL. Aan het op 1 October 1.1. houden toelatingsexamen voor de R. Landbouwwinterschool namen 21 candida- ten deel, van wie slaagdenJ. Berben, Bal- goyJ. B. Drenth, Zuid'broek; J. van Du ren, Megen; A. le Grelle, Vught; L. v. d. Hanenberg, GeffenS. v. d. Heijden, Gef fen; Th. van den Heuvel, Gorinchem; J van Houtum, VorstenboschTh. Kemps, Oirsehot; H. van Kollenburg, BestC. Kroft, Ter Aar; Th. Kroft, Ter Aar; H Langens, GeffenG. van Liempt, Boxtel M. van Liempt, Gemonde; J. van Oirsehot GemondeJ. Peijnenburg, HaarenH. Schellekens, GemondeJ. Schoenmakers, OisterwflkC. vah der Schoot,' OirsehotJ. Wagemans, Oisterwijk. SPRANG-CAPELLE. (Voprm. Sprang). De heer M. In 't Veld alhier is met ingang van Jan. 1924 benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Heerjansdam. De stoomtram der Holl, Buurtspoor wegen. komende uit de richtingTilbur kreeg j.l. Vrijdag in de Biersteeg alhier een defect aan de machine. Hierdoor had men meer dan 4 uur vertraging. Vele reizigers vervolgden hun weg per autobus „Wavi". A.s. Zaterdag zal de leesbibliotheek van den Chr. Volksbond alhier worden ge opend. Tegen een kleine vergoeding zullen alsdan boeken ter lezing worden uitgege ven. CAPELLE. De afdeeling „Sprang-Capel- le e.o." van Volksonderwijs hield j.l. Don derdagavond in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier onder voorzitterschap van den heer E. Colet een ledenvergadering die tengevolge van het minder gunstige weer, niet druk bezocht was. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Hierna werden eenige ingekomen stukken behandeld, waar onder en schrijven van den heer J. Menge- rink, waarin hij, wegens zijn overplaatsing naar Roosendaal, bedankt als secretaris der afdeeling. Na een drietal stemmingen werd de hierdoor ontstane vacature tot be stuurslid gekozen de heer J. Oerlenians Mz. te Vrij hoeve Capelle. Naar de op de op 6 en 7 dezer te Am sterdam gehouden Algemeene Vergadering van Volksonderwijs werd als afgevaardig de benoemd de heer J. Benjaminse die we gens verhindering bedankte waarna de hr. E. Collet benoemd werd en tot plaatsver vangend afgevaardigde de heer J. Michael die hun benoeming aannamen. Vervolgens gaf de Voorzitter nog uiteenzetting over -den toestand van den dezen zomer, onder leiding van Mevr. Lin- d-er-Visser dioor de afdeeling o'pgeriichten naai- en knipcursus. Hierna werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter gesloten. Wegens het heerschen van vlekziekte onder -de varkens in deze omgeving hebben verschillende landbouwers alhier hun krul staarten laten inenten. Het rooien der aardappelen is te dezer plaatse in vollen gang. De kwaliteit is goed, doch de opbrengst kon beter zijn, zoodat ze nogal prijzig zijn. Ze gelden 4 it 4.50 per mud. Werd een paar weken geleden de prijs der boter door de Coop. Stoomzuivel- fabriek „de Toekomst" alhier verhoogd tot 2.50 per K.G., thans is de prijs verlaagd tot 2.40 per K.G. De landbouwer B. van den Loonschen- V dijk vermiste dezer dagen eenig geld en gaf daarvan aangifte bij den Rijksveldwachter, welke aanstonds een streng onderzoek in stelde. Al spoedig bleek hem dat de dienstbode, die een rijwiel had gekocht, zich aan den diefstal had schuldig gemaakt. Teneinde een fiets te kunnen koopen had ze een briefje van 100 weggenomen. Tegen het oneerlijke -meisje is procesverbaal opge maakt. WASPIK. Gisteren ontving onze geachte kapelaan, de WelEerw. Heer Th. Wolters, zijne benoeming tot kapelaan te Tilburg, parochie Korvel. Ofschoon wij hem noode zien heengaan, feliciteeren wij hem toch met deze buitengewone promotie. Moge het hem in zijn nienwe parochie steeds naar wensch gaan. De verschillende bonden waarvan hij steeds de ijverige adviseur was, verliezen in hem een verstandig raadsman en ook de zieken die hij zoo getrouw be zocht zullen hem niet gaarne missen. Moge hq in den WelEerw. heer van Riel, thans hier bpnoemd, een waardig opvolger vinden. Na gehouden geheime vergadering is Maandag 8 October j.l. in openbare raads vergadering verworpen het voorstel van den Heer Ant. Brokx tot 't aankoopen van het huis van den Heer H. Ligtvoet, met 5 tegen 5 stemmen. Voor stemden de HeerenA. VWeimans, J. Ruytenberg, J. Smits, A. Brokx en E. Rubbens. Tegen de Heeren: W. B. Verschuren, J. Kamp, D. van der Rijken, A. Pruissers en A. -Kamp. Afwezig was de heer J. de H.-nd. De handel in aardappelen wordt leven dig. Voor de beste kwaliteit wordt t. per II. L. besteed. RAAlvlSDONKSVEER. In de plaats van wijlen dhr. A. J. Lankhuyzen Sr. werd tot lid van den Gemeenteraad gekozen ver klaard dhr. II. Netten Nz. van Raamsdonks- veer. Gedurende de maand September be droeg de regenval alhier 54 mM. In den nacht v. Zaterdag op Zondag wisten een of meer inbrekers de pastorie der Ned. Herv. Genieente binnen te drin gen. Aangezien deze onbewoond is was het resultaat al heel weinig. Door den Z.Eerw. Hr. Ds. Leenmans van Bodegraven werd voor de beroeping naar Raamsdonksveer bedankt. - Naar wij vernemen varieert 't suiker gehalte der bieten alhier van 12 tot 16%. GEERTRUIDENBERG. Binnen enkele dagen zal de Suikerfabriek „Statendam" beginnen te draaien. Enkele schepen met bieten zijn reeds gelost. Over het algemeen vallen de bieten dit jaar niet mede. De Nat. Landstorm Commissie kring Raamsdonk R.'veer Geertruidenberg heeft een -schietwedstrijd georganiseerd voor Landstormers. De eerste wed-strijd is gis teren aan de Oude Wal gehouden. De H. Kindsheid zal dit jaar alhier worden gehouden op Donderdag 18 October. MADE. Naar we vernemen is de heer A. van Delft te Waalwijk benoemd tot hoofd der R. K. Bijzondere School alhier. Gedurende de maand September werd ten postkantore en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren hij de' Rijkspost spaarbank ingelegd 13402.23 en terugbe talt 12374.10. Bij dein postcheque en girodienst is ten po-stk-antore en de daaronder ressortee- rend-e hulpkantoren gedurende de maand September gestort 18886.81 en uitbetaald aau cheques 60490.28. De kermis behoort weer tot het ver- iedene. Gedurende de vier dagen van Za terdag 29 Sept. tot en met Dinsdag 2 Octo ber was er volop te genieten en men heeft daarvan ruimschoots gebruik gemaakt. Van alles was er om de kermis zoo aantrekke lijk mogelijk te maken, alsStoomcarousel, bioscope, draai- en zweefmolen-s, werp- en schiettenten, bals enz. enz. te veel om op te noemen. Alle dagen heerschte er eene pret tige en gezellige drukte, die door geen en kele wanklank verstoord werd. Made heeft wederom getoond pret te kunnen maken zooals het hoort. De firma C. Verwater en Co. alhier is bij de te Breda gehouden aanbesteding v. het maken van bouwterrein met brug en bestratingen en rioleering aldaar, aannemer voor de som van 128.900. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 93 stuks hoornvee en 17 biggen. Er werd besteeds voor Vetvee 1.— a 1.50 per K.G. Kalfkoei- en 325 a 400.Muntigen 200 a 235.Kalfvaarzen 220.a 300. Hokkelingen 80.— a 125.—. Biggen 17.— a 21.—. Handel iets vlugger met veel verkoop. Prijzen een weinig stijgend. Bij den landbouwer P. F. alhier is een geval >van miltvuur geconstateerd. Zondag hield de R. K. Werklieden vereeniging eene feestvergadering. De heer Joh. van Reijen, Voorzitter van het hoofd bestuur, trad als spreker op. De tooneelver- eeniging zorgde met eenige blijspelen voor af wisseling. DUSSEN. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zijn de leveringstermijnen van de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek allen met 8 dagen verlengd. Dus voor de boeren weer een buitenkansje daar ze nu hun We ten nog wat langer kunnen laten groeien. De heer Kamphuis van de Brigade der Kon. Marechaussee alhier zal worden over geplaatst naar de Ille Divisie en zal zich van hier moeten begeven naar Arnhem. Naar het schijnt wordt hier nogal sui kerbieten-zaad gezaaid tenminste Zaterdag- heeft de beurtschipper op Rotterdam de hr. W. van der Logt, niet minder dan 200 zak ken van dit zaad ingeladen. De opbrengst is bevredigend te noemen. Een verslag van een propaganda- een

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5