KEHNUKIZMEL Derde Blad. üieuws uit Neusden. Rechtzaken. Gemeenteraad. Provricïaal ïlleuws Nieuws uit Kaatsheuvel SPORT. No 85. Zaterdag 13 Oct. '23 Waalwijk, 12 October 1923. De R. K. Vrouwenbond zal op Donderdag 18 October, des avonds ten 7'/2 uul'- in de gf°ote zaal vande R. K. Werkliedenvereeniging gemeene vergadering eerste vergadering zal wel weer eene al- houden. Deze in het seizoen door alle vrouwen worden bezocht, want de tooneelclub heeft het mooie tooneelspel MinaLina ingestudeerd, zoodat den leden een hoogst genotvolle avond staat te wachten. collecte de biljartclub „Hotel Verwiel" alhier en de Kaatsheuvelsche Biljartclub uit geschreven vriendschappelijken wed strijd om een zilveren beker, in het Hotel Verwiel alhier, des avonds ten 6'/2 uur- Van de Kaatsheuvelsche biljartclub zullen spelen de heeren J. v. d. Assum, M. v. Beurden, C. v. d. Dungen, J. Schalken en H. v. Duren, respectieve lijk tegen de volgende leden van de biljartclub „Hotel Verwiel" W. Brokx, 1h. van Mierlo, G. van Loon, H van Rooij en J. Groenen. Het belooft een spannende wed strijd te worden. Z D. H. Mgr, A. F. Diepen heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de afdeeling Waalwijk van den Ned. R. K Bouwvakarbeidersbond en van de afdeeling Waalwijk van den R. K. Naaisters- en Kleermakersbond, den Weleerw Heer L. Bijnen. De heer Jan Tielen heeft zijne Onder de pauze zal een worden gehouden voor het a.s. zilveren benoem,-ne, tot lid van de Commissie van Toezicht op Middelbaar Onderwijs in deze gemeente aangenomen, ter Htuscïcb, 13 Oer, 1923 De heer J. B. Sens is gekozen tot vice president van de Fanfare „de H. Familie" in plaats van den heer Joh. de Mol, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te komen. Een zoontje van D. V. is op den Bernschen Dijk zoodanig met den prikkeldraad in aanraking gekomen, dat het zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. HERPT. De heer J. Ceelen hoopt 15 Oct. hier een landbouwcursus te beginnentot heden meldden zich reeds 18 leerlingen aan. priesterfeest van den ZeerEerw. heer Van Riel, adviseur der vereeniging. Naar wij vernemen bestond het departement „Langstraat" der Maat schappij tot „Nut van 't Algemeen" 1.1. Zaterdag 75 jaren. Het jublieum werd met het oog op de omstandig heden, heel eenvoudig met een lezing gevierd, terwijl de voorzitter de heer C. Roggeveen gelegenheid had een historisch overzicht over dit tijdperk te geven. Vergissen wij ons niet dan was de zetel eerst te Sprang, later te Besoijen en daarna te Waalwijk. Het dagelijksch bestuur der Kamer van Koophandel voor de Lang straat alhier (de aig. voorzitter en voorzitters van groot- en kleinbedrijf) hield Donderdag 1.1. eene vergadering, welke voortaan elke maand herhaald zal worden, om meer voeling te houden en om de talrijke voorkomende vraagstukken voortdurend onder oogen te kunnen zien. Maandagavond zal de eerste ont leg plaats hebben uit den door vervanging van den heer A. J. M. Jansen, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. In aansluiting van ons bericht over de Bazaar van het Groene Kruis alhier kunnen wij mededeelen, dat deze veel succes belooft. De belangstelling is algemeen en de bijdragen zijn van dien aard, dat deze op zich zelf de belangstelling meer dan waard zijn. Wij willen niet vooruitloopen op hetgeen de Bazaar zal geven, maar kunnen toch wel mededeelen dat de dames zullen genieten van de prachtige en doelmatige handwerken, ongeacht de andere verrassingen, die niet minder de aandacht zullen trekken. Hiriacus Wij lezen in „Ons Eigen Blad" tijdschrift voor practische Roomsche Opvoeding o m. A v. Delft, Pr.Hirtacus. Aposto- lisch martelspel in 5 bedrijven. Uit- gever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Prijs f 1.25 Naast Tarcisius Eucharistisch Martelspel uitg. R. K Jongensweeshuis, Tilburg hebben we thans Hirtacus, Apos tolisch martelspel. De inhoud van dit spel vertelt Kapelaan Van Delft in de prachtige verzen van z'n proloog, al meer dan eens aangehaald in dagbla- j den, zodat ik ze bij de belangstel-j lenden welbekend mag veronderstellen, j Kap. van Delft toont zich ook weer in dit spel 'n sterk talent, al heeft het dan ook z'n zwakkere oogenblikken, en het is van zelf sprekend, dat Hir tacus in Waalwijk en in Tilburg sukces had. Jammer dat 't einde meer daalt dan stijgt. Voor onze kwekelingen van de 3e en 4e kursus zal het 'n genot zijn dit spel te lezen en te herlezen. En wan neer er aan uw kweekschool, waarde direkteur of directrice, toneel gespeeld wordt, dan beveel ik u 'n opvoering van Hirtacus ten zeerste aan, in de komende wintermaanden. Fr. TH. H. Nogmaals vestigen wij de aan dacht der aanbidders van Terpsichore op het groote bal dat door de Socië teit T. A. V. Maandag 15 dezer in de zaal Musis Sacrum wordt gegeven. T. A, V. wil ditmaal een bijzonder geanimeerd bal hebben en heeft zich daarom de medewerking weten te ver zekeren van het Strijk-Ensemble Van den Akker, dat voor mooi Jazz-band- muziek zal zorg dragen. Ook zal alle zorg worden besteed om de zaal in een waardig feestkleed te steken, zoo dat den liefhebbers van dansen een aangename avond staat te wachten. Er worden echter slechts een beperkt aantal kaarten uitgegeven. Het Comité ten belange van het Middenstandscrediet in het Zuiden deelt mede, dat de groote deelname van crediteuren der Bossche Hanze bank het Comité heeft in staat gesteld om de oprichting van een nieuwe Middenstandsbank te verzekeren, welke I de naam zal dragen van „Zuider Bank". De daarvoor onmiddellijk noodige geldmiddelen zijn gevonden de statuten zijn gereedde Konink lijke Bewilliging daarop wordt dezer dagen aangevraagd de voorbereidende werkzaamheden tot zoo spoedig mo< gelijk in werking treden der nieuwe Bank zijn reeds in gang. Nadere bij zonderheden kunnen in kort worden tegemoet gezien. Kaatsheuvel. 12 Oct. 1923. In de afgeloopen maand vertrokken 46 personen uit onze gemeente, terwijl er zich 41 vestigden. Het aantal lotelingen dezer ge meente van lichting 1924 dat voor werkelijken dienst zal worden aange wezen bedraagt 22. Gerekend naar het getal vrijstellingen zullen de nummers 29 en volgende niet onder de wapenen behoeven te komen. -- Belangstellenden zij medegedeeld dat de N V. Prov. Noordbr. Electr. Mij (P N.E.M in haar gebouw Koningsweg No. 66 te 's Bosch een toonzaal inge richt heeft, waar de toepassing van de Electriciteit op het gebied van Land bouw, klein-industrie en huishou ding gedemonstreerd wordt. Toestellen en machines hierin zijn in groote verscheidenheid voorhanden. Bij een bezoek aan de toonzaal wor den aldaar gaarne vele gewenschte in lichtingen verstrekt. Eiken werkdag behalve Zaterdags staat voor ieder een de gelegenheid open van 10 uur v.m. 12 uur v.m. en van 3 uur n.m. 5 uur n.m. De bekerwedstrijd tusschen „Ho tel Verwiel" Waalwijk en de K. B C. alhier kon Maandag jl. niet doorgaan wegens een groote verkooping in „Hotel Verwiel". Thans wordt defini tief Maandag a s. te Waalwijk begonnen. De toestand van Mej C. v. Bokstel uit de Telefoonstr. die Zondag morgen yan den zolder viel en dep geheelen dag in stervensgevaar verkeerde is thans wordt De verdediger achtte het feit meer dwaasheid dan misdaad en pleitte voorwaardelijke veroordeeling. Zoo'11 kuiken In de rechtzaal kwamen binnenge stapt twee zéér uiteenloopende typen, de een, beklaagde G. v. L., een zwart mannetje met 'n brilletje op en de ander, getuige M. v. d. H., een zwaar lijvige koopman, die als 'n tonrond in z'n koopmanskiel geperst zat. De veld wachter Van den Biggelaar uit Schijndel kwam achter het tweetal aan, dat zoo waar in oorlog was om 'n kuiken Van wie 't kuiken eigenlijk was, kwamen we niet te weten, we hoorden alleen dat 't onnoozele gevederde diertje was „overgevlogen". Dat overvliegen scheen het beestje in zoo pootige mate te bezitten dat't niet meer uit te maken was of 't ding behoorde tot de eigen dommen van den dikken koopman, dan wel of 't gebrilde manneke er heusch recht op had. Met dat al, de laatste stond terecht voor wat met een zwaren doorslag heet: „diefstal van 'n kip!" wagen af van Leonardus van Boxtel Frans begon den wagen te bombardee ren en riep„Kom er maar eens uit, kromme Wilhelmlna van Lieshout, de moeder van den kromme wilde erger beletten en bewerkte vader van E. met 'n hout. Echter tegen Frans bleek ze niet opge wassen. Deze bleef zoo lang zaniken tot dat de „kromme" uit z'n tent kwam en onthaald werd op steek- en snijwon- den. Een broertje van Frans, een kind nog maar, hielp mee en gaf den „kromme" met een knuppel den dood slag. De ongelukkige overleed veertien dagen later. Als getuigen deskundigen werden gehoord dr J. Peters uit Uden en dr. B. H. M. Mettrop te den Bosch. Oorzaak tot het drama was een minder fraaie liefdesgeschiedenis Voor het eerste gedeelte, de mishan deling stond Frans v. E. terecht. Het O. M. eischte tegen hem 5 mnd. gevangenisstraf. Het tweede gedeelte, de voltooiïng van het misdrijf, mishandeling met doodelijken afloop zal het broertje te „'tWas 'n vlug ding uit n toom verantwoorden hebben V00r den politie- Meische kuikens, edelachtbare zeide rechter. de koopman ter bevestiging van den j „diefstal". Maar toen verweerde zich beklaagde j en z'n kraaloogjes schoten vuur toen hij verzekerde „'t Kuukske kwam bij mij pikken en 't liep „mooi" met de andere kippen mee". „Bij mij liep het óók „mooi" en bij mij pikte het óók „mooi" mee", sten- torstemde de dikke van de achterste der getuigenbanken. We hoorden den Officier zoo iets voor zich uit mompelen over „Salo mons wijsheid". „Dan zou 't kipje den kop moeten worden afgehakt", aldus de president en de rechters lachten. De veldwachter gaf 'n beschouwing ten beste over wat hij de „eigenschap pen" noemde van 'n kip. En 't einde was, dat het O. M. waar lijk geen licht zag dagen in 't duister waar 't kuikentje tusschen door liep. Dus luidde de eisch: vrijspraak. De president, den vrede toegedaan, lachte tot beide mannen: „Je moet het toch maar eens zien te worden over de kip In drie bedrijven Voor de rechtbank verscheen Ger. J. v. G. uit Os. In de eerste strafzaak werd hij be veel verbeterd. Verondersteld wurm klaagd van djefsta, yan een gouden BREDA. Naar hst Dgbl. v N. B. verneemt, heeft de R. K. raadsfractie een brief gericht tot het collega van B. en W., waarin afkeuring wordt uitge sproken over de benoeming van den heer W. J. H. Feber tot loco-burge meester en verzocht wordt, dat het colege alsnog op dat bsslult zal terug- keeren. In de argumenteeristg wordt er o.oc. op gewezen, dat de heer W. J. H. Feber slechts een zeer klein aantal kiezers achter zich had staar, en bij de samenstelling van het tegenwoordige college het verkieslijker zou geweest zijn een andere weg ia deze aange legenheid te volgen. EINDHOVEN. B. ea W. stellen naar het Eindb. Dagbl. meedeelt, voor over te gaan tot dea bouw van 367 arbeiderswoningen en 8 winkel huizen op de terreinen, gelegen onder de voimallge gemeente Woensel en deze woningen, nadat zij zijn voltooid, over te dragen aan de Vereeniging Volkshuisvesting, alhier en die ver eeniging nit dien hoofde een bypo- hecairgrond- en bouwvoorschot toe te kennen ten bed'age van ten hoogste resp. f 303,000 en f 909,000 onder ge lijke voorwaarden, als bij het aangaan der vereischte leeelng van degemetnte worden bedongen, waartoe zij verzoek en hun een crediet tts verleenen van f 1,212.000. B. en W. doen een voorstel tot opheffi g van het Gemeentelij Pensioen fonds. dat de gevallene door een getroffen werd toen ze op de bovenste trede van den trap stond. Zondagmorgen om half twaaif houdt hét Hoofdcomité, dat de Jubi leumfeesten organiseerde in Euphonia zijn slotvergadering. Iedereen, doch vooral de fabrikant, de neringdoende, de middenstander en allen die iets kunnen doen voor den groei en bloei en voor 't algemeen welzijn van Kaats heuvel worden dringend op deze ver gadering uitgenoodigd. Meermalen is 't Hoofdcomité aangezocht om een poging te wagen tot het oprichten van een vereeniging „Kaatsheuvels Belang". Het Hoofdcomité wil op zijn slotver gadering dit punt inleiden. Het ver trouwt, dat iedereen zal begrijpen, dat de oprichting van een dergelijke ver eeniging voor onze plaats van het aller grootste belang is, daar er op velerlei gebied in Kaatsheuvel nog veel gedaan kan worden. Alleen een drukke op komst kan tot succes leiden. Het Kon. Muziekgezelschap „Eu phonia" geeft Zondag 14 Sept. zijn eerste winterconcert. Om de aantrekke lijkheid er van te verhoogen is voor deze gelegenheid geengageerd de be kende humorist de heer W. Kuijs uit Herpt, die met de interressantste num mers uit zijn rijk tepertoire optreedt, De harmonie zelf komt met een mooi programma waarop o a. voorkomt „Madchen von der Spule" van Suppé „Rachel" van Langlois, Zampa van Herold, „Le Tourbillon" van Rousseau en Pioupiou Royal du 9me de Ligne" van Haagmans, zoodat we een bezoek aan dit eerste winterconcert niet be hoeven aan te bevelen. Met groote pakkende affiches kondigt „TAVE.N.U." de opvoering aan van het groote tooneelspel „Guido de Vendëer". We hebben dit prachtige kunststuk reeds eenmaal door Tavenu voor stampvolle zaal zien opvoeren en kunnen ons voorstellen, dat de groote aandrang van vele zijden om nog maals dit nummer voor 't voetlicht te brengen de vereeniging heeft doen besluiten 't andermaal fe spelen. Daar we weten, dat nog druk gerepeteerd is om de kleine hoekjes en kantjes nog bij te w-rken, kan 't publiek er van overtuigd zijn Zondagavond een kunstavond te krijgen in de zaal van den heer Joh. Smit Hesselmans. Even als altijd zal de zaal weer wel te klein zijn. 't Was kermist C. F. V. uit Den Bosch, thans ge detineerd, was poetser aan de S.S. en verdiende f28.per week. Hij heeft vrouw en één kind te onderhouden, 't Werd kermis en blijkbaar had hij geen geld. Op 12 Sept. bevond Mej. van Tilburg zich in de nabijheid van het Station. Ze droeg een taschje waar V. het blijkbaar op gemunt had. Een uur lang ging hij de juffrouw na en ontzag zich niet straatroof te plegen om aan kermisgeld te komen. Hij rukte de juffrouw het taschje met f 13.— inhoud uit de handen en ging er van door. Doch het„Houdt den dief miste de gewenschte uitwerking niet en zoo werd V. dan ook onmiddellijk aangehouden. Het kermishouden zal er wel bij ingeschoten zijn. Beklaagde gaf voor sigaretten te hebben willen koopen en wat voor vrouw en kind. De eisch luidde 6 maanden gevan genisstraf. horloge. In den nacht van 4 op 5 Juni was hij ingebroken in de woning van vrouw van de Laar te Oss. De bena deelde miste nog méér dan het horlo ge uit de kast. De dief had door bemiddeling van G. A. van Vegtel het horloge aan J J. van Lent van de hand gedaan voor f 12 50 Een koopje oogenschijnlijk doch 't zat 'm hierin dat de dief be drogen uitkwam, want het horloge was niet van goud zooals hij meende, het bleek slechts doublé te zijn De president waarschuwde den koo- per voor heling. In deze zaak hoorde Gerardus acht maanden tegen zich eischen. Hij streek eens met z'n lange vingers door z'n hooge zwarte kuif en zette zich in afwachting, in postuur voor het tweede bedrijf. Z'n broer Piet kwam naast hem staan De gebroeders werd ten laste gelegd diefstal van wit goed ten nadeele van vrouw van Amstel van Sonsbeek te Oss. Toen ze op het politiebureau in verhoor genomen werden hadden ze ieder een gestolen hemd aan Ze ontkenden z'n best, ze waren eerlijk als goud Met 'n gestolen hemd aan „Ja maar", aldus Gerardus Snug ger, „als moeder me een schoon hemd geeft, dan vraag ik toch niet of ze het gestolen heeft. De Officier wees op de talrijke dief stallen den laatsten tijd in en rondom Oss gepleegd en eischte tegen ieder der beklaagden 3 jaar gevangenisstraf. In het derde bedrijf stond Gerardus weer alleen Hij had zich te verant woorden wegens wëderspannigheid. Op 21 Juli was hij dronken en had z'n knipmes geopend in den zak, steeds gereed voor den aanval, 't Is 'n ge vaarlijke sinjeur als ie dronken is, dus nam de politie 'm voor de veiligheid mee. Doch hij verzette zich geducht tegen veldwachter H. Verrijt. De eisch luidde 2 maanden gevan genisstraf. Die booze kat J. H. v. O. te Overloon stond terech terzake dat hij een andermans kat hac doodgeschoten. Die booze kat hac zoo maar eventjes 33 kuikentjes dooc gebeten en nu moest ze d'r zelf óók maar aan. Maar dat gaat allemaal zóó niet De man die de poes ter dood ver oordeeld had en het vonnis voltrok werd zelf veroordeeld tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis, Denk aan de rijkaart. Ter strafzittingen van den politie rechter te 's Hertogenbosch op 1 en Oct moesten alweer 120 beklaagden de revue passeeren ter zake van over treding der verordeningen op de Prov, wegen. Diefstal van gas G. C. M. te Waalwijk had een ijzeren leiding aan de gasbuizen gelegd en verkreeg op die wijze wederrechtelijk gas van de gemeente. Deswege moest beklaagde terecht staan. Als getuigen werden gehoord J. Bank en J. Plevier, ambtenaren aan de gas fabriek te Waalwijk. 't Liep nog al niet zoo'n vaart. De eisch luidde 6 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. Slecht afgeloopen Op 10 Mei li. waren Frans van E en diens vader goed uitgeweest en kwamen met veel lawaai op den woon Diefstal. Jan H. v. H. uit Eindhoven had pannen ontvreemd. Deze strafzaak diende reeds eerder voor dé rechtbank en werd toen uitgesteld. Doch toen, evenals nu, ontkende Jan de pannen te hebben gestolen. De eisch luidde wegens diefstal f 10.boete, doch de uitspraak was gunstiger. Jan komt met 3 pop boete klaar oftewel 3 dagen hechtenis. Kerssemakers berust in 't vonnis. Naar wij vernemen heeft Kersse makers zich neergelegd bij het arrest van het Hof en zal hij geen gebruik maken van cassatie. Een oplichter. H. J. de G. uit Eindhoven, thans gedetineerd, wist tweemaal met een mooi praatje geld los te krijgen, dat hij niet voornemens was terug te geven. 4et O. M. eischte wegens oplichting tweemaal gepleegd 10 maanden ge vangenisstraf met afrek van voorarrest. De verdediger Mr. Janssen uit Den Bosch, vond' het belachelijk dat er menschen zoo lichtgeloovig zijn en maar dadelijk klaar staan om geld te schieten. Als een oplichter niet maar zoo direct geholpen wordt, zal hij die trucs wel nalaten. Zóó gaat het al heel gemakkelijk en wint dat kwaad allicht veld. Pleiter vond daarom de straf te zwaar en vroeg clementie. Heling Als een verlengstuk van den beruch- ten grooten diefstal van schoenen ten nadeele van Spapens te Oisterwijk, werd een strafzaak behandeld wegens heling J. v. W. uit Boxtel werd door A. Heesakkers (gedetineerd) uit 'n loge ment naar buiten geroepen. Hij kon n koopje doen aan 'n 40 paar schoenen. Uit het verhoor bleek niet dat be daagde uit winstbejag gehandeld had mitsdien eischte het O. M vrijspraak. Zedenmisdrijven. De strafzitting der rechtbank werd een paar uren lang in beslag genomen door de behandeling van strafzaken wegens misdrijf tegen de zeden. Er hadden zich deswege 6 beklaagden te verantwoorden. waalwijk; Officieel is thans H,E,C. I in de Overgangsklasse afdeeling A geplaatst. Hierin komen nu uit H E C 1Weert; Mevo, (Bergenopzoom)O V C, Ouden bosch); R K T V V, (Tilburg) en JEC Eindhoven. Voor 21 dezer is vastgesteld H E C —Mevo. H E C II welke op zoo'n schitteren de wijze 't kampioenschap in afd. B behaalde komt uit in afd. A. Hare tegenstanders in deze klasse zijn Roda en Quick, 's BoschRVV Rosmalen Excelsior, Oss en O V V Orthen. Zondag a.s. gaan de reserves reeds op bezoek bij OVV Orthen. Dat zij weder met denzelfden goeden wil de wedstrijden spelen als vorig seizoen, succes is hun dan verzekerd Van HEC III zal de indeeling nader worden bekend gemaakt. Wordt Moeskops Franschman De Amsterdamsche correspondent van 1'Auto berichtte aan zijn blad dat onze landgenoot Moeskops er zich tegen kennissen over uitgelaten zou hebben, van plan te zijn zich te laten naturaliseeren tot Franschman. Men heeft Moeskops, die Zondag te Zürich reed, niet te pakken gekregen, maar, zegt het Fransche sportorgaan, het bericht is lang niet onwaarschijnlijk. Het meent te weten, dat de wereld kampioen, die met een Frangaise ge huwd is, er al lang over denkt Fransch man te worden. Indien Moeskops er toe overgaat, zullen we volgend jaar een mooie kans hebben, én voor den Grand Prix de Paris èn voor het wereldkampioenschap, besluit het blad. Het schijnt, dat in de toonaangevende Fransche sportkringen groote pressie op den Hollander wordt uitgeoefend in verband met „die mooie kans". Zaterdag vertrekt Moeskops naar Amerika om deel te nemen aan de zesdaagsche te Chicago en New-York. België—Engeland. Voorden wedstrijd België—Engeland, die 1 November te Antwerpen gespeeld wordt, komt Engeland met het volgende gemengde elftal uitHufton (West Ham United); Cresswel (Sunderland), A. G. Bower (Corinthians)Moss (Aston Villa), Seddon (Bolton Wanderers), Barton (Birmingham)K. E. Hegan (Army), Brown (West Ham United), Roberts (Preston North End), A. G. Doggart (Corinthians), Urwin (Middles- bourough). Reserves G. Armitage (Wimbledon en Miller (Chelsea). VLIJMEN, Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 10 Oct. des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. v. d. Ven. Ongeveer half acht uur opent de voorzitter de vergaderingafwezig is de heer P. Prinsen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing en nadat door den heer Van Sprang een kleine aan merking was gemaakt, onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten hou dende de goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan van eene geld- leening ten behoeve van de werk verschaffing. b. Schrijven van den Minister van Landbouw, houdende de mededeeling dat door het Rijk geen subsidie kan worden verleend voor de werkver schaffing en dat daarvoor in 1924 even min eene subsidie gegeven kan worden. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Schrijven van de voetbalclub. De vereeniging zegt te hebben ver nomen dat het sportterrein gelegen op den Meerheuvel, door de werkver-^ schaffing in beslag zal worden geno-' men. Dit nu acht het bestuur zeer jammer aangezien het 't mooiste sport terrein is van de geheele streek en in een plaats van 4000 zielen is een sportterrein onmisbaar. Een volgend jaar, wanneer hier de groote gymnas- tiekfeesten zullen plaats hebben is een dergelijk terrein van groote waarde. In andere plaatsen wordt voor een zoo mooi terrein veel geld gegeven. De Voorzitter zegt dat Burg en Weth. voor de sport wel een offer over hebben, doch ze meenen dat dit in de gegeven omstandigheden, niet al te groot mag zijn. Wanneer het terrein wordt verlegd dan zou het daar voorloopig wel kunnen blijven, doch dan zou het van Noord naar Zuid ge bracht moeten worden. Ook zou het gaan wanneer de beschikking werd gegeven over een 40 M. verder gelegen terrein, doch dat is niet zoo goed omdat zich daar te veel kuilen bevinden. De beste oplos sing zal zijn dat de raad Burg. en Weth. machtigen om met het bestuur van de voetbalclub te onderhandelen en dan het terrein brengen van Noord tot Zuid. De heer van Sprang is ter plaatse geweest toen Burg. en Weth. daar waren, om zich op de hoogte te stellen. Hij kan zich volkomen vereenigen met het voorstel om het terrein te verleggen van Noord tot Zuid, dan zal men daar nog ldng -van een sportterrein gebruik kunnen maken en bovendien kan dan het werk voor de werkverschaffing doorgaan. Zou men 40 Meter verder een terrein gaan geven, dan zou rnen last van het water krijgen, wat men niet heeft wanneer het volgens het voorstel van Burg. en Weth. wordt gedaan. Voorzitter. Met de werkverschaffing kan dan worden doorgegaan zonder dat men op het terrein behoeft te komen. Zooals het terrein nu gelegen is, is het buitengewoon, maar nu kost het de gemeente te veel geld. Van Buul. Wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen, dan kan de voetbalclub daar misschien nog wel 1 jaar spelen, zeker nog een halfjaar. Voorzitter. Zeker dit seizoen. Wagenberg. Men zou kunnen zeggen dat, alvorens het terrein wordt ont nomen, dit eerst in de raad zal worden besproken. Voorzitter. De club zai van te voren daarmede bekend worden gemaakt dan kan ze zich met een adres tot den raad wenden. Als de raad dan zeer [Sportief is kan men er misschien wel blijven. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 2. Verzoek van den Jongenboeren stand om een subsidie van f30 over 1924 met voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging van het verzoek Voorzitter. Ik stel voor dit aan te houden tot bij de behandeling van de begrooting dan kan het ook nog in de Commissie worden besproken. Daartoe wordt besloten. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot intrekking van de verordening op de distributie Daartoe wordt besloten. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aanwijzen van een stortplaats voor afval en vuil in het Ven. De Voorzitter zegt dat reeds meer malen om een stortplaats van vuil is gevraagd. Particulieren kunnen veelal op hun eigen terrein hun afval wel bergen maar voor de industrie wordt zulks lastiger. Zoo b.v. de firma Wagenberg-Festen en van der Ven- Hendriks Het eerst was gedacht aan een terrein van de Kromme Hoek maar daar zijn te veel bezwaren aan ver bonden. Eerstens zou dat voor het publiek te duur worden wijl de vracht om het er heen tebrengen veel geld zou kosten en tweedens is die stoep daar ook niet voor bestand om zooveel op gereden te worden. Nu is het oog gevallen op een sloot bij den eersten duiker rechts in het Ven. Het land daar is gepacht door Duchemos. Dit terrein is vlak bij de kom van de ge meente gelegen en in die sloot kunnen heel wat karren afval gestort worden. Het is wel niet zoo heel mooi maar het is daar geen wandelweg en thans wordt het vuil dikwijls zoo maar overal neergesmeten en kan de gemeente het opruimen. De heer van Heesbeen zou onder scheid willen maken in het afval. Puin Gisteren hield de afdeeling kleinbe drijf der Kamer van Koophandel eene ver gadering onder voorzitterschap van den lieer J. R. de Lange. De vergadering was belegd ter benoeming van afgevaardigden naar het oji 17 en 18 October a.s. te Breda te houden Midden- standsCongres, dat diverse onderwerpen van groote beteekenis zal behandelen. Vooral acht hij van belang het onderwerp: „De Kamers van Koophandel en de Midden stand", dat zal worden ingeleid door den heer H. de Graaf, Secretaris der Kamer van Koophandel te Dordrecht en oud-bestuurs lid van den Middenstandsbond. Hij acht 't noodzakelijk, dat er nauwer contact komt tusschen de Kamers van Koophandel, wat betreft de afdeeling kleinbedrijf, met de middenstands-organisaties. Voor spreker heeft de Kamer, wat middenstandsbelangen betreft, nog te weinig kunnen doen. Hij brengt eenige zaken naar voren, die ernstig door den middenstand onder de oogen die nen te worden gezien, als de drukkende lasten der sociale verzekeringswetten en do ontduiking daarvan door werklieden, die z.g. zelf gaan bazen en zieli van bedoelde wetten niets aantrekken en de patroons on eerlijke concurrentie aandoen, de noodzake lijkheid van staatstoezicht op middenstand,s- credietbanken om rampen, als veroorzaakt door de Hanzebank, te voorkomen. Na bespreking dezeren eenige andere on derwerpen met betrekking tot bet midden standsbelang werd besloten 2 afgevaardig den naar het Congres te benoemen en met bet oog op den geringen afstand van de plaats, waar liet Congres wordt gehouden, de leden van de afdeeling kleinbedrijf uit te noodigen zooveel omgelijk daaraan deel te nemen. Als afgevaardigden werden aangewezen de Voorzitter J. B. de Lange en de beer H. van Iersel. De vergadering werd daarna gesloten. De Kamer vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat de invoer van aard appelen en tomaten uit ons land naar Bel gië alleen is toegestaan, wanneer dg zen ding vergezeld is van een door den Inspec teur van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen afgegeven certificaat v oorsprong. Deze, door bedoelden Inspecteur geteekende certificaten, zijn ook beschik baar gesteld bjj de Kamer van Koophandel te Waalwijk en wel voor aardappels, ge groeid op. plaatsen meer dan 20 K.M. van een geval van wratziekte afgelegen, en voor alle tomaten. Aanvragen moeten door den exporteur schriftelijk worden ingediend. Formulieren daartoe zjjn ten kantore der Kamer (Raadhuis te Waalwijk) verkrijg baar De kosten bedragen 10 cent per eer-, tificaat Het aantal leerlingen aan de avond cursussen aan de Rijksvakschool alhier, bedraagt thans ruim 80; de cursus op de gradeer-machine gaat niet door. Het is een Rink getal, maar er konden er toch „/veel meer zijnnog voor een paar afdelin gen kan men zich aanmelden. Een goed Voorbeeld woidt ten deze door een fabri kant gegeven, die namelijk liet halve les-; geld voor alle deelnemers uit zijn personeel, voor zijne rekening neemt. Vanaf Zondag zal de Godsdienstoefe ning in de Ned. Herv. Kerk in de Groote Straat (nl. gedeelte v. voormalig Besoijen) beginnen des voormiddags ten half tien. (Zou het nu toch niet noodig zijn 'een betere straat-aanduiding te geven). Zoo juist ontvingen wij op ons bureau bezoek van den heer Simon Bonman, die met een collega geheel Nederland te voet bereist. IC April 1.1. zijn ze van Rotterdam I vertrokken, gezamenlijk zijn ze tot Nijme- gen gegaan, daarna is Bonman Brabant en Zeeland-waarts gegaan en zijn collega naar Limburg. Zij hebben op liet oogenblik 1740 iK.M. afgelegd, van 't traject dat 2500 K.M. llang is. Het doel is reisbeschrijvingen te knaken voor de provinciale bladen van alle Mrvindingen op deze reis opgedaan. Deze l!eJtrland-reis zal spoedig ten einde loopen, «begint 1 December de reis om de we- H(niet te voet) die 51 jaar zal duren en irvan de reisbeschrijving verschijnt in :roote bladen. Men voorziet in hoofd- 1 zijn onderhoud door verkoop van ten. Wij wensclien de ondernemende trotters gaarne een voorspoedige reis.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9