FIJNSTE PLANTENBOTER !(Kf ©GULDEN J ISi DAN NOD VOOR DEN (KOMSTEN VERBRUIKER mm ■M dat het zoo beter Is, W. v. d. Wiel. Ik zie het al, de Secretaris schudt van neen. Voorzitter. Wij hebben er hem op gewezen dat het in 't voordeel van den jongen zijn toekomst is, als hij zich kan gaan bekwamen. W. v. d. Wiel. Ik.. Voorzitter. Ik geef u het woord niet meer. Het is nu dikwijls genoeg toe gelicht. Het voorstel van Burg. en Weth hierna in omvraag gebracht wordt ver worpen met 7 stemmen tegen en 4 voor. Voor stemden de heeren A. v. d Wiel, Van Spijk, Van Halder en Pij nenburg. Tegen de heeren W. v. d. Wiel, Klerx, Brok, Muskens, Elshout, Van Drunen en Van Huiten. Voorzitter. Mijn persoonlijk gevoelen is dat Ged. Staten dii besluit niet zullen goedkeuren. Ik zal daarop aandringen ook. W. v. d. Wiel. Dan staat voor ons nog beroep bij de Kroon Ik stel voor f 400 salaris te geven. Dit voorstel wordt door geen der leden ondersteund. Muskens. Ik zou liever zien dat men in geheime vergadering daarover kan spreken zooals daar straks al door Brok is gevraagd. Dan zou de secre taris ook een woordje kunnen mee spreken. Voorzitter. De Secretaris heeft in de vergadering geen woord. Van Huiten. Ik kan niet begrijpen Van Drunen. Een klein eindje en toen heeft men er weer aanstonds het bijltje bij neergelegd. Daar tegenover de Knuppel is het nu onbe rijdbaar. De Voorzitter zal daar een onder zoek naar laten instellen. Van Drunen. De post opbrengst en schoolgeld voor de vakschool is ge schat op f4544.97, is dat niet wat hoog. Voorzitter. Neen, dat heeft het een vorig jaar opgebracht W. v. d. Wiel. Op de begrooting staat een post uitgetrokken van f1200 voor den dokter. Is daar ook het salaris van de verloskundige onder begrepen. Voorzitter. Daar moet de dokter voor zorgen. Van Drunen. Zou het zeker zijn dat het geld van de school binnenkomt. Voorzitter. Als er maar buitenlui naar school komen. Een vorig jaar is het geind. Van Drunen. Ik vraag dit omdat ik hoor dat de gemeente Waalwijk niet wenscht te betalen. Voorzitter. Ja, dat is inderdaad zoo. Waalwijk wil thans nog niet betalen, maar er is druk over gecorrespondeerd en blijft men weigeren, dan zullen wij den Raad van State uitspraak laten doen. Wij hebben goed advies, Wij behoeven niet bang te zijn. Waalwijk zal wel betalen. Daarna schorst de Voorzitter de ver gadering om tot behandeling van Hoofdstuk II over te gaan. haar eigen volk een concert geeft, moet ze daar dan ook belasting van betalen. Voorzitter. Als die uitvoering in een café of sociëteit wordt gegeven, dan wel. De heer Van Huiten meent dat deze verordening voor de harmonie nadeelig zal werken. Voorzitter. Dat zal niet zoo erg zijn want de ondernemer waar de harmonie een concert geeft en ook het gelag er van heeft, moet betaltn en die zal het dan wel weer op de entree-prijzen verhalen. Van Huiten. Ik ben overtuigd dat het voor de Harmonie een groote schadepost zal zijn, want stelt dat er 125 honoraire leden zijn die jaarlijks f 1,of f 1,50 betalen en er wordt 3 of 4 ma?l per jaar een concert gegeven, dan zal de slotrekening zijn dat er voor de Harmonie niets meer overschiet en ze dan gedwongen zal zijn, wil men kunnen blijven bestaan, om bij de gemeente op verhooging van subsidie aan te dringen. De Voorzitter merkt op dat hij die een lokaal of tuin afstaat om een concert te geven, daarvoor aansprake lijk is. Die heeft ook de vertering en dan is er niets tegen dat deze betaalt. W. v. d. Wiel. Moet het Patronaat ook betalen. Voorzitter: Neen, als men liefdadig heidsuitvoeringen geeft niet. Dit zou ik aan Burg. en Weth. overlaten. Van Huiten. Het is met de congre gatie toch net eender als voor de Bij de rondvraag deelt de Voorzitter mede dat naar aanleiding van de in vorige vergadering gemaakte opmer king Burg. en Weth. een onderzoek hebben ingesteld naar de kosten voor het plaatsen van een W C. op het terrein aangewezen voor de woon wagens. De kosten daarvan zijn f 40. Van Speijk. Het kwam ons hoog voor en daarom dorsten wij er niet aan. Van Huiten. Als het noodig is met het oog op de zedelijkheid, dan moet men er toe overgaan. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat de drie commissies uit den Raad met het schatten van de gemeente grond gereed zijn gekomen. Van deze drie getallen hebben Burg. en Weth. het gemiddelde genomen. De geschatte prijzen liepen niet veel uiteen. De nu vastgestelde prijzen zijn die waarop het land moet afgaan. De heer Van Drunen meent dat enkele perceelen nog al hoog zijn. De Voorzitter merkt op dat de drie commissies deze prijzen hebben vast gesteld. Deze prijzen moeten de ver schillende landerijen opbrengen en anders zijn Burg. en Weth. gemach tigd het op te houden. De prijs is redelijk en niet te hoog, De heer W. v. d. Wiel wijst op den slechten toestand waarin de fietspad bij de Kattestaart verkeert. Er staat zoo veel water op dat men er niet over heen kan rijden. Door dezen pad een c.M. te verhoogen verkrijgt men al een Voorzitter de vergadering, afwezig de heer Kerst. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Michael. Uit de notulen blijkt mij dat in de vorige vergadering, die ik niet heb kunnen bijwonen, is besloten tot opheffing van het vervolgonderwijs Op het oogenblik heb ik de capacitei ten nog niet, doch in een volgende vergadering wensch ik daarop terug te komen. Aan de orde l. Ingekomen stukken. a. Ingevolge art. 77 der gemeentewet hebben Burg. en Weth. bepaalddat bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den burgemeester, de bur gemeester wordt vervangen door Weth. van der Hoeven, bij ongesteldheid, ontstentenis of afwezigheid van Weth. van der Hoeven, wordt de burgemees ter vervangen door Weth. v. Willigen burg. b. Afschrift van het proces-verbaal van de gehouden zitting van het stem bureau, waarin is verklaard dat de heer A. M. Verheijen is gekozen ver klaard. c Schrijven van Ged. Staten houden de de goedkeuring van de begrooting voor het dienstjaar 1923, sluitende op een bedrag aan ontvangsten en uit gaven van f 174,053.63'/2. d. Schrijven van Ged. Staten, waarbij mededeeling wordt gedaan dat de goedkeuring van het raadsbesluit tot opheffing van het vervolgonderwijs - IsgSiii W dat u er tegen is om hierover in ge heime vergadering te spreken. Het is toch veel te persoonlijk. Ik zou het zeker willen doen Voorzitter. Een besluit en de stem ming moet toch in openbare vergade ring worden genomen Van Huiten. Dat kan dan nog. Als eerst maar eens in geheime vergade ring wordt gesproken. Besloten wordt na afloop van de behandeling van de begrooting in geheim comité over te gaan. Bij den post schoonhouden van het Raadhuis vraagt de heer W. v. d. Wiel of een bedrag van f 500 daarvoor niet wat veel is. Voorzitter. Daar zal geen misbruik van worden gemaakt en als er dan overblijft kan het worden overge schreven. Een vorig jaar is daaraan f726 uitgegeven en nu denkt men wel met f500 te kunnen volstaan. W. v. d. Wiel. Het salaris van Mimpen, is dat bij de post salarissen politie inbegrepen. Voorzitter. Neen. Van Drunen f 400 voor onderhoud van de wegen, is dat niet wat weinig. •Op veel plaatsen zijn de wegen slecht. Voorzitter. Inderdaad, 't is zoo, de wegen zijn op sommige plaatsen niet al te best, maar met f 400 kan men nogal wat verbeteren De heele straat bijna behoort aan de Provincie, wij hebben dan niet zooveel wegen meer voor onze rekening. De wegen die niet al te slecht zijn kunnen we zoo lang wel uitstellen totdat er een betere tijd komt. Van Drunen. Bij ons is de keiweg zoo slecht, dat men er bijna met geen vracht overheen kan rijden. Voorzitter. Wij zullen daar de kuilen laten uithalen. .Wij moeten met het verbeteren van de wegen voorzichtig zijn, dat geef ik toe en zorg dragen dat we later voor niet al te veel kosten komen te staan. Van Drunen. Het hoog noodige moet men er nu aan laten doen. A. v. d Wiel. Ik dacht dat men daar verleden al aan het werk was geweest. Na ongeveer een klein half uur in geheim daarover te hebben gesproken heropent de Voorzitter de vergadering. Met algemeene stemmen wordt nu besloten een post van f 1000 op de begrooting te brengen voor een ambte naar ter Secretarie. De begrooting wordt hierna aange nomen. 6 Wijziging verordening belasting op de honden. De Voorzitter zegt dat het noodig is dat de honden van penningen wor den voorzien, aangezien het voor de veldwachters anders onmogelijk is om een goede controle uit te oefenen. Ziet een veldwachter nu een hond zonder penning loopen, dan weet hij dat deze niet in de belasting is aan gegeven. W. v. d. Wiel. Is het noodig dat een waakhond vast moet blijven liggen. Voorzitter. Men mag er mee over straat loopen, doch dan moet men hem vasthouden. In de verordening staat dat jachthonden vrij zijn, doch d e zou ik tot de luxe honden rekenen. Als iemand plezier er in heeft om te jagen en daarvoor een hond er op na te houden, dan moet hij maar betalen ook. Ik zou f 5 laten betalen. Aldus wordt besloten. 7. Concept-verordening belasting openbare vermakelijkheden. Voorzitter. In principe heeft de raad al eens besloten tot invoering hiervan over te gaan en nu stellen Burg. en Weth. voor 15 °|a te gaan heffen op alle vermakelijkheden die voor het publiek toegankelijk zijn. In alle plaat sen heeft men tegenwoordig een der gelijke verordening. Al komt men met een vrijkaart erin, dan nog moet daar voor de belasting worden betaald en wel voor den rang waarop men toegang heeft. Voor dansgelegenheden heeft men geen belasting op de entrée willen heffen maar op de vloeropper vlakte. Dat is 20 ct. per M2 Voor uitvoeringen welke voor een liefdadig doel worden gegeven, kan vrijstelling worden verleend evenals voor wetenschappelijke lezingen enz. Elshout. Als nu een harmonie voor Harmonie. Daar geven ze ook voor de leden een concert. Voorzitter. Als het voor een lief dadig doel is, zooals onlangs eens is geweest voor de Missie, dan is het vrij en verder zou ik het aan het oordeel van Burg. en Weth. willen overlaten. A. v. d. Wiel. Ik denk dat Van Huiten meer het oog heeft op de ge wone concerten, Van Huiten. Ja, en dan zou ik dit niet aan Burg. en Weth. overlaten, maar in de verordening vastleggen. Geven zij een uitvoering dan is dit ook voor het publiek. Met vastenavond b.v geven ze veel drukke concerten. Voorzitter. De bedoeling is dat ze voor de gewone concerten even zoo goed moeten betalen. De heer Van Huiten gelooft dat er hier in deze gemeente een beetje van deze belasting zal binnen komen. Hem is al gezegd dat sommige menschen er niet aan zullen betalen. De Voorzitter merkt op dat deze belasting de andere een beetje moet verlichten. Hij meent dat het niet zoo'n groot bezwaar zal zijn om 15 pCt. belasting te betalen als men zich een vermaak gunt. De heer Van Huiten blijft bij zijne meening dat de Harmoniën in hun bestaan bemoeilijkt worden. Vissers zal het niet willen betalen, waar hij groot gelijk in heeft en waar anders zal het dan verhaald moeten worden dan op de Harmonie. Voorzitter. Dat is later uit te maken. Van Drunen. Ik denk ook dat er weinig van terecht zal komen. Het is hier de plaats niet waar veel con certen worden gegeven. Met de bios cope is het ook nog niet zooveel. Voorzitter. Dat kan nog komen. Van Speijk. Als ge na een jaar ziet dat het niets uithaalt, dan kan nog worden besloten om de verordening in te trekken. Na nog eenige discussie wordt be sloten dit voorstel tot eene volgende vergadering aan te houden opdat nog eens naar een en ander een onderzoek kan worden ingesteld. goede verbetering. De Voorzitter zal eens laten nagaan wat ter verbetering kan worden ge daan. Muskens. Over het fietspad bij de remise loopen nu dikwijls paarden en koeien wat voor het pad zeer slecht is. Voorzitter, Wij zullen dat verbieden doch dan moeten daar eerst bordjes worden geplaatst, Van Drunen. Dat land van Rous, komt dat dit jaar nog vrij. Voorzitter. Dat komt een volgend jaar pas vrij. Van Drunen. Van Huiten dacht dat het dit jaar was geëindigd en nu durfde hij het niet bezaaien. De heer A. v. d. Wiel wijst nog op het groote gevaar dat de doode boomen, die op vele plaatsen staan, opleveren. Bij den minsten wind kunnen ze al om waaien en groote ongelukken veroor zaken. De eigenaars moeten verplicht worden deze er uit te doen. Voorzitter. Het best zal zijn om met de eigenaars eens te gaan onderhande len. De door den heer A. v. d. Wiel in hoofdzaak bedoelde boomen behoo ren aan de Godshuizen. van Drunen. Het best is dan de boomen toebehoorende aan de gemeen te, ook te rooien. van Speyk. Ik zou ze niet allemaal tegelijk verkoopen anders brengen ze te weinig op. Voorzitter. B en W. zullen een en ander nog eens nagaan en zien hoe het beste hierin te handelen. De heer Pijnenburg wijst er op dat de lantaarns bij het station dikwijls niet branden, wat voor vele menschen zeer lastig is. De Voorzitter zal er op laten letten dat deze worden aangestoken. Daarna gaat de raad over in een vergadering met gesloten deuren. SPRANG-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 12 October des nam. ten half drie. Voorzitter Edelachtb. heer G. Meijer. Ongeveer kwart voor drie opent de door hen vooralsnog is verdaagd. e. Schrijven van de Gezondheids commissie, houdende de aanbieding van de begrooting over 1924. Wordt voor de leden op de secretarie ter inzage nedergelegd. f. Schrijven van Ged Staten, houden de eenige aanmerkingen op de ver ordening voor de commissie van bij stand en van die voor de commissie van toezicht op de wegen. Ged. Staten wenschen dat de voor zitter een stem heeft gelijkwaardig aan die der leden. In de verordening staat dat deze nu een adviseerende stem heeft. De Voorzitter stelt voor aan het verlangen van Ged Staten te voldoen De heer Michael merkt op dat er in de commissies nu vier stemmen zijn, zoodat het herhaaldelijk kan voorkomen dat de stemmen zullen staken. Daarom zou hij gaarne zien dat maar 3 leden, twee leden en een voorzitter, in de commissie zitting nemen. Voorzitter. De commissie bestaat uit drie leden plus een voorzitter en daarom is toen door ons gezegd dat de voorzitter een adviseerende stem heeft. De heer Michael zou daarom juist de commissie uit 2 personen willen laten bestaan plus een voorzitter. De heer Van Willigenburg is het daarmede niet eens. Hij zou de com missie gerust uit 4 personen laten bestaan, want 4 weten meer dan 3 menschen. Moest nu uitvoering aan de besluiten van de commissie worden gegeven, dan zou het iets anders zijn, doch nu de commissie er maar is voor bijstand van den Raad, voor het geven van advies, nu acht hij het geen be zwaar, zelfs goed dat vier leden zitting nemen. Staken de stemmen, dan wor den de meeningen van beide partijen in het rapport vermeld. Vooral waar hier de gemeente zoo uitgebreid is, acht hij het zelfs van groot belang dat vier personen in de commissie zitting hebben. De heer Michael acht het toch beter dat de commissie uit drie personen bestaat. /mi JUPGENS7 WAT 7N BEZUINIGING"

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2