jUt wordt nu tijd, zich te abomccrcn op „j)g Echo van bet Zuiden". Binnenland. één proeforder overtuigt U I Van Willigenburg. Welk kwaad ziet U er in dat de commissie uit vier1 personen bestaat? Michael. Welk kwaad Ged. Staten zoeken er ook iets achter. Ik zeg maar als Ged. Staten dat zoo willen, dan zien ze er wel wat in. De heer van Willigenburg merkt op dat de vorm toch in alle opzichten goed is en Ged. Staten geen enkel bezwaar naar voren brengen wat be treft het aantal personen van de com missie, alleen wenschen ze dat de Voorzitter ook een stem heeft. Hadden Ged. Staten bezwaar tegen het aantal personen dan zouden ze dat ook wel kenbaar hebben gemaakt. Bovendien heeft de Voorzitter van de Commissie die ook zitting heeft in het college van B. en W. verantwoording. Michael. Waarom bestaat de Raad en nog zoovele ander colleges uit oneven personen. van Willigenburg. U is toch niet bang van de stem van den Voorzitter. Den heer Oerlemans lijkt 't geen bezwaar dat de commissie uit drie personen bestaat, vooral omdat de commissie er maar alleen is om advies te geven en de meening van beide partijen in het rapport wordt meege geven. Middelkoop, 't Kan tot niets leiden dan wat meer werk voor den secretaris. Michael. Ik help het wenschen dat het niets geeft. Je moet in sommige plaatsen maar eens zien wat er met die commissies gebeurt. Ged. Staten zeggen het niet voor niets. Na nog eenige discusie wordt conform het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene sfemmen besloten, 2. Aanbieding van de rekening der voormalige gemeente Sprang over '22. 3. Benoeming van een commissie tot onderzoek van die rekening, Worden daarvoor aangewezen de heeren Zwart, Moonen en Michael. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van concessie aan de N.V. Waterleiding Mij. Noord West Brabant voor wat betreft de voorm. gemeente Capelle. De Voorzitter merkt op dat nimmer concessie is verleend. Alleen is in '20 in principe tot toetreding besloten doch een contract of wat ook is nooit geteekend. Michael. Het is wel besloten doch als het niet is geteekend, dan verwacht ik dat er nooit iets ter teekening is aangeboden. van Willigenburg. Het geld is wel gestort. Michael. En de buizen liggen er ook al. Oerlemans, Is er in de notulen mets te vinden. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Middelkoop. Er is beslist toe beslo ten. Wordt besloten alsnog tot teekening van een en ander over te gaan. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van verordeningen rege lende de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de gemeente Sprang- Capelle. De Voorzitter merkt op dat in de voormalige gemeenten zijn geheven 80 opcenten op de gebouwde en 20 op centen op de ongebouwde eigendom men. De opbrengst is geraamd voor de ongebouwde eigendommen 1450 eu voorde gebouwde eigendommen f 2800, Wordt besloten 80 en 20 opcenten te heffen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een verordening rege lende de heffing en invordering van een belasting op de honden voor de gemeente Sprang—Capelle. Voorzitter In Sprang is geheven voor honden le klas f 1 50, voor 2e klasse f 0.50 cent In Capelle voor honden in de le klas f 2,50 en f 1.50 in de tweede klasse In Vrijhoeve— Capelle voor honden in de eerste klas f 2 en 2e klas f 1. Burg. en Welh stellen voor thans te heffen voor honden le klas f 3 en voor 2e klas f 1 en dan de verplich ting op te leggen dat de honden een penning dragen. Zonder dat is controle onmogelijk en zouden er te veel hon den blijven loopen waarvoor geen be lasting wordt betaald. Middelkoop Zijn de kosten van het aanschaffen van die penningen bekend. Voorzitter. Geraamd is dat de be lasting op honden f 500 zal opbrengen. De penningen kosten in koper f 10.50 de 100 en in aluminium f 8, maar dan krijgt men nog een halsband. Nu kun nen die penningen, juist als met het ijken, van een merk worden voorzien en dan kunnen ze nogal wat jaren mee. De heer Michael weet dat men een belasting op honden moet hebben anders zou hij zeggen laat alles loopen want waarom moet iemand die nu pleizier heeft om een hond te houden daar f 3 voor betalen. Veel eerder zou hij zeggen laat betalen voor honden die moeten werken, daar heeft men nog iets aan. Voorzitter. Dat is dan iets heel vreemds. Heeft men voor het verrich ten van werk een hond noodig, dan is men verplicht er een te houden en dat is bij het houden van een pleizier- hond niet het geval, Michael Neem dan f 10 van men- schen die het kunnen betalen maar Iaat een werkman die liefhebberij in een hond heeft, vrij. Oerlemans. Dan is de scheiding van wie wel en wie niet moet betalen zoo moeilijk te treffen. Onder de vroegere bepaling was de opbrengst f 500. Middelkoop. Hoe denkt men te handelen als honden worden aange troffen die van geen penning zijn voor zien. In steden worden ze opgevangen en dan kan men ze terug krijgen tegen betaling van de belasting. Van Willigenburg. Er. als ze niet worden teruggehaald, worden ze ge dood. Michael. Dat is dan vanwege de dierenbescherming. De heer van Willigenburg meent dat een hond waarvan de eigenaar geen belasting betaalt en niet wordt teruggehaald, doodgeschoten moet worden omdat hij anders een mensch last kan aandoen. Het doodschieten van een hond kan niet worden ver staan onder mishandelen van dieren. Middelkoop. Men dient dan tot aanschaffing van een kooi, waar die honden in worden geborgen, over te gaan. Van Willigenburg. Die behoeft niet mooi te zijn, daar kan met een goed koop ding worden mee volstaan. Spreker wijst er op dat er thans buurtschappen zijn waar men bepaald last heeft van de vele losloopende honden. Door een dergelijke maat regel te treffen schept men orde en men voorkomt een jankboel. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 7. Voorstel van Burg. en Weth, tot wijziging van de Electriciteitsverorde- ning der voormalige gemeente Capelle. Voorzitter. Het komt de commissie gewenscht voor dat eenige verande ringen moeten worden aangebracht. Zoo moet er komen een tarief van huurinstallaties, een tarief voor het afkoopen van inslallaties en een voor het afkoopen van huurinstallaties. Er zijn nog meer wijzigingen die de commissie aangebracht wenscht te zien, doch daar is men nog niet mee gereed gekomen. Gaarne wenscht men deze wijzigingen alvast daar in te brengen. Middelkoop. Dat is heel goed want daardoor zal men meerdere klanten krijgen. Voorzitter. Het is te doen om zoo veel mogelijk aansluitingen te krijgen. Voor het bedrijf is zulks van het grootste belang." Er zijn zeker 50 menschen die zullen aansluiten indien de voorgestelde wijzigingen worden aangenomen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van een belooning aan de leden van het Burg. Armbestuur te Capelle voor gehouden extra-zit tingen. De Voorzitter wiist er op dat die leden wel extra werk hebben te ver richten gehad omdat ook zij voor de steuntrekkenden hebben moeten zorg dragen. Dit hebben ze drie maanden lang gedaan. Wordt besloten daarvoor f 25 per lid te geven. 9. Onderzoek geloofsbrief van den heer A. M Verheijden, De Voorzitter stelt de stukken in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Rijken, Moonen en Michael en schorst tijdens dit onder zoek de vergadering. Na heropening deelt de heer Rijken mede, dat de stukken in orde zijn bevonden en de commissie tot toe lating adviseert Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Daarna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 10. Niet invorderbaar verklaring van diverse posten plaatselijke belasting. RAAMSDONKSVEER. Wat stond er een menigte volks op de begraafplaats der Ned. Herv. Gem., toen Maandag middag de droeve stoet naderde, die het stoffelijk omhulsel van wijlen den beminnelijken Herder en Leeraar der Geref. Kerk, Ds. J. J. Koopmans, aan den schoot der aarde zou toevertrouwen. Nadat de kist in de groeve der ver tering was neergelaten, nam ouderling van Woerden het woord, die o.m. zei Als wij hier aan de groeve staan vragen wijWaarom nam God dezen trouwen leeraar, die week aan week het Evangelie van Jezus Christus bracht, weg Waarom ontsluit zich het graf voor een, die zoo noode gemist kan worden in den huiselijken kring, in de Gemeente Het antwoord vond spreker in de woorden van den ont slapene, in zijn laatste preek gebezigd „Gods weg is volmaakt ook wanneer de dierbaarste panden van ons worden gerukt". Deze woorden zijn ons tot troost. Daarin hebben wij te rusten; wij hebben te zwijgen, van dit graf gaat troost uit. Ds. Koopmans werkte zoo lang hij kon. Wij hebben niet te zien op het donkere graf. Eenmaal zal hij opstaan, die op aarde niet meer spreken zal, zijn kudde niet meer zal weiden. We weten hetGod heeft hem een beter lot bereid. Hij heeft hem opgenomen in heerlijkheid. Welk een heerlijk ontwaken zal dat voor dominé geweest zijn. Eens, nog niet lang ge leden, het was na huisbezoek, dat hij tot mij zij: „Als Christus wederkomt, wat zal dat heerlijk zijn". Van dit graf komt tot ons deze sprakeGelooft in Jezus Christus en het sterven is U gewintot U zal dan gezegd worden Ga in, in de vreugde Uws Heeren I". De gedachten vermenigvuldigen zich Wij zijn opzieners over een kleine kudde die nu Herderloos is, doch I God is er nog. Wij kunnen nu arbeiden met meer energie, omdat God dit ons op de schouders heeft gelegd. Bid voor ons, ondersteun onze handen. De vraag komt tot ons of wij wandelen in zijn weg Zijn Evangelie-prediking is te R'donk niet tevergeefs geweest. Jezus Christus is opgestaan uit de dooden, éénmaal, in den dag der opstanding zal het lichaam van onzen Dominé opstaan in heerlijkheid en lichaam en ziel zullen Hem loven. Daarna ver zocht van Woerden te zingen Ps. 68 vers 2. De heer Moet uit Drimmelen sprak namens den Kerkeraad en het Bestuur der Bijz. School aldaar. Namens de Geref. Kerk van Drimmelen allereerst! een woord van bitter zelfverwijt en zware beschuldiging. Wij hebben niet altijd wederliefde en warme waardee ring gesteld tegenover Dominé's arbeid. Wij gevoelen het, we zijn steeds tekort geschoten, maar nooit zoozeer als op den laatsten avond van zijn leven, juist op dien dag was hij in dienst van Drimmelen. Wij lieten hem dien avond alleen gaan, deden niet wat onze hand vond om te doen, niet echter omdat er geen liefde voor hem bij ons was, niet uit onverschilligheid. Mijn hart dringt tot betuiging van warme liefde en groote toegenegenheid. Er zijn banden gebroken. Ja, er waren banden en geen wonder, Ds. Koop mans was onze Dominé,onze Predikant. Wij denken aan zijn herderlijke werk zaamheden, als ziekenbezoek. Neen, nooit zal Drimmelen vergeten dat de allerlaatste arbeid van Ds. K. was in het belang van Drimmelen. In onzen dienst is hij gestorven Wij zijn nu treurend en zeggen„O, Heere, Gij hebt veel in hem ons ontnomen, omdat Gij zooveel in hem ons had gegeven". Onze troost zijn de woorden eenmaal door Ds. K. gesproken: „Menschen sterven, maar God sterft niet". De voorstanders van het Chr. On derwijs te Drimmelen zullen Ds. K nooit vergeten Het is ondoenlijk alles op te sommen wat hij voor de school was. Hij heeft er voor gebeden, geleden en gedankt. De Chr. School te Drim melen is een monument voor Ds. K., voor al zijn liefdevollen arbeid voor het Chr. Onderwijs. Zijn nagedachtenis zal het schoolbestuur dierbaar blijven. Wanneer het personeel zou zeggen onze samenwerking was steeds aan genaam, dan zegt het nog niets. Hoe zullen we duidelijk maken de hartelijke toegenegenheid voor het personeel, de vaderlijke liefde voor ons. Als wij me blijdschap konden werken, dan komt het ook omdat hij met ons dankte en bad. Wij troosten ons met de weten schap dat hij nu Den Koning, ook zijn Koning, in heerlijkheid aanschouwen mag. Namens de Classis Klundert sprak Ds. Goris uit Zevenbergen. Deze heeft een groot verlies geleden. Zelfs hee N -Brabant heeft een schok gevoeld, waarvan de natrillingen nog lang zul len gevoeld worden. Een beminnelij Broeder ging weg, altijd blij, altijc optimist. Des morgens knielde hij neer en vroeg God om kracht voor zijn werk. Hij heeft zijn krachten en gaven blijven geven in den dienst van God. Hij was een trouwe Raadgever, steeds bereid allen arbeid dien men hem wilde opdragen, op te nemen. Hij hee t zich gegeven, altijd, overal en opnieuw. Hij wist: „De nacht komt, waarin niemand werken kan". Haast U in Uw werk, want Gij weet niet wanneer het einde zal zijn. Al schijnt onze wandel naar beneden te gaan, dit is toch niet zoo, hij gaat naar den Hemel. Namens de Kerkeraad te Grijpskerk sprak Br. Geschiere. Hoe bleek het ook uit zijn woorden welk een trouwe dienstknecht des Heeren Ds. J. Koop mans was, ook welk een diepe weg God met dezen dienaar heeft gehou den. Ja. wel kon de overledene met Jeremia zeggen„Ik ben de man, die ellende heb gezien". Ook werden er door een ouderling uit Heerjansdam gevoelvolle en waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis Ds. K. is te midden van den storm gevallen. Dat is een beeld van heel zijn leven. Doch nu is hij verlost, God heeft hem welgedaan. Namens de gemeente van Naaldwijk sprak Ds, Troostde bur* gemeester van Heinkenszand namens die gemeente. Tenslotte dankte Ds. Nieuwenhuis namens de zwaar beproef de familie, met een enkel woord voor de belangstelling en hartelijke deel neming. Diep onder den indruk verliet men den akker der dooden, die de laatste rustplaats was geworden van dezen ede len mensch, trouwen evangeliedienaar, ijverigen ziekenbezoeker, oprecht be langstellende in het Chr. Onderwijs. De Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" zal binnen eenige weken opvoeren „De Kerkvervolger". In het St. Theresiagesticht alhier hoopt de Eerw Zuster Maria Agnes, in de wereld Mej. Dina Dekker, van Amsterdam, haar koperen feest van haar intreden in het klooster der Zusters van Schijndel te vieren op 21 October a.s. Daar deze Zuster groote verdiensten heeft verworven met de opvoeding der jeugd, zullen zeker velen dien dag van hunne belangstelling doen blijken. ALMKERK. In den nacht van Woens dag op Donderdag j.l is bij den land- bouwer V. alhier, een schaap dood gebeten in 't weiland gevonden men vermoed dat honden hier de oorzaak van zijn. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld, dat bij den heer v. d. S. alhier, thans een perenboom staat, waar men voor de 2de maal de vruch ten van kan plukken. Wegens langdurige ongesteldheid zal met ingang van 5 Jan a.s, den Weleerw. heer Ds. Dekker van Waard huizen (gem. Almkerk) zijn emeritaat krijgen. Naar wij vernemen hoopt in het begin der maand November voor de Geref. Meisjesvereeniging op te treden 3s. Knoppers van Amsterdam. Dezer dagen kwam het zoontje van den heer C. zoodanig van zijn fiets te vallen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij het te Breda gehouden exa men in de vrije- en orde oefeningen slaagde dezer dagen mej. van V. alhier. SPRANG—CAPELLE. (Voormalig Sprang). Wegens Militairen Dienst van den tegenwoordigen Directeur der Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" alhier, is tot tijdelijk Directeur benoemd de heer A. C. v. d. Heijden te Waal wijk. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat in den tuin bij I V. alhier een pereboom staat, die voor de tweede maal in dit seizoen met vruchten be- aden is. CAPELLE. J.L Maandag bracht de bij de Ned. Herv. gemeente a.d Loon- schendijk beroepen predikant, Ds. J. Gunning uit Lage Vuursche, een bezoek aan die gemeente. Na des middags cerk en pastorie bezichtigd te hebben, ïield Zijn Eerw. des avonds 6 uur een preekbeurt in het kerkgebouw. Het blad bevat uitvoerige raadsver- slagen uit de gemeenten in de Lang straat, 't Land van Heusden en Altena en Omgeving, nl. Waalwijk, Sprang— Capelle, Loonopzand, Waspik, Raams- donk, Geertruidenberg, Made, Dussen, Almkerk, Eethen, Heusden, Elshout, Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen en Hedik- huizen. Voorts uitgebreide plaatselijke berich ten, ingezonden stukken, advertenties van notarissen en alles waar juist deze streken belang in stellen. Abonneert U dus direct op V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk Envelope n Tabellen Memor a ndums Tij d schriften Fo r muiieren Bonbo e ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Naar gemeld wordt, zullen tegen 1 Januari 40 ambtenaren bij de Arbeidsinspectie worden ontslagen en op wachtgeld gesteld, n.l. 25 van de administratieve en 15 van de contro- leerende en technische ambtenaren. Naar aan Vas Diaz van de zijde van het partijbestuur der S. D. A.^P. wordt medegedeeld, waren tot gisteren 1.103.128 handteekeningen binnenge komen. De deputatie uit het Partij bestuur der S.D.A.P. en het N.V.V.- bestuur zullen hedenmiddag door den voorzitter der Tweede Kamer den heer J. Kooien ter overhandiging van het petitionnement worden ontvangen. Binnen enkele dagen zal in de legerorders worden bekend gemaakt, dat a. de dienstplichtigen van de twee de ploeg infanterie, wielrijders en genie (pioniers), die in het tijdvak van 1—5 Nov. a.s. de eerste oefening aanvangen, die oefening zonder onder breking zullen volbrengen b. de dienstplichtigen, die dit jaar bij de infanterie, wielrijders en genie in opleiding zijn genomen tot onder officier, de eerste oefening naar ver kiezing zonder onderbreking of in twee niet aansluitende tijdvakken zullen volbrengen. Het Verbond van Nederl. Fabri- kanten-Vereenigingen heeft zich tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek een algemeen vijf cents tarief voor binnenlandsche post wissels in te voeren gedurende den tijd, dat de sluiting van den Post- chèque- en Girodienst voortduurt. Het verzoek is schriftelijk gemoti veerd. Naar de Tel. verneemt heeft het wetsontwerp, betreffende salarisver mindering der ambtenaren den Raad van State reeds verlaten en is de indiening bij de Tweede Kamer deze week te wachten. Het Holl. Nieuwsbur. seint uit Berlijn, dat de kolenleveranties uit het Roergebied naar Nederland, die ge durende 14 dagen niet konden plaats hebben, omdat het Fransche spoor- wegbestuur de rails voor het transport niet beschikbaar stelde, thans kunnen worden hervat, aangezien de spoor lijnen zijn vrijgelaten. Teneinde de noodige gegevens te kunnen verzamelen voor de vestiging van een geregelden luchtdienst tusschen Nederlandsch-Oost-Indië en het Moe derland, zal 1 April aanstaande een speciaal daarvoor uitgerust Fokker verkeersvliegtuig van het allernieuwste type starten voor een proefvlucht van Amsterdam naar Batavia. De 15000 K.M. lange route zal in 16 etappes van één dag worden gevlogen en wel via Praag Constanti- nopel, Aleppo. Basra, Karachi, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Sengora, Muntok naar Batavia De langste „non-stop" ii 1300 K,M. lang, de kortste 650 K.M. Het toestel, dat voor deze belang rijke vlucht zal worden gebruikt, een Fokker F VII, nadert alreeds zijn voltooiing. Het is een groote vrij - dragende ééndekker met een 360 P.K. „Rolls Royce Eagle" motor, een verbeterde uitgave van de Fokker verkeersvliegtuigen F IV en F V de eerste wereldberoemd door zijn groote onafgebroken duurvlucht van ruim 36 uur en zijn groote overlandvlucht dwars over Amerika van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan, een afstand van 4032 K M. zonder tusschenlanding. De Fokker F V is bekend door zijn succesvolle vluchten tusschen Amster dam en Moskou.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 3