DEFDNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VOORDEELIG CTSP N - '/H DE WUZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZJJN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT Kerknieuws. ^5^ Ingezonden Stukken De Pers en de verwerping der Vlootwet. De „Maasbode" zegt, dat zij van meet- af geen groote voorstander is geweest van de nu verworpen Vlootwet, dit neemt niet weg, dat het blad ten zeerste betreurt de politieke gevolgen, welke haar verwerping noodwendig na zich moet sleepen. „De tien Katholieken leden der Ka mer, die zich wij begrijpen na heel veel zielestrijd hebben verplicht ge rekend aan het ministerie hun vertrou wen op te zeggen, waren niet onkun dig van de gevolgen welke hun tegen stem zou hebben Zij hebben welbe wust geoordeeld dat het heengaan van deze bewindslieden een minder kwaad dient te worden geacht dan het votee- ren van deze wet; men kan het minis terie-Ruys de Beerenbrouck dus geen verwijt er van maken, dat het voor de leiding van 's lands zaken niet langer wenscht verantwoordelijk te blijven en heengaat. Immers aan een tweede mo gelijkheid Kamerontbinding kan in de huidige omstandigheden niet worden gedacht. Het blad zegt verder, dat het z. i. bij de Vlootwet de fout der regeering was, dat zij voor de doorvoering het psychologisch moment koos. dat eigenlijk het meest geschikt leek om de wet te doen tuimelen. „Waarom, zoo vragen we ons af, moest toch de Regeering juist op dit moment, nu zij vol zorgen is over de financiering der landshuishouding, zich deze extra zorg nog op den hals halen Wij eerbiedigen haar standpunt dat in langer uitstel een gevaar ligt voor onafhankelijkheid van lndiëmaar be grijpen doen we het niet." Het blad ziet geen andere uitweg op de vraag- „Wat nu?" dan een zaken- Kabinet a la Cort van der Linden dat dan intusschen een overwegend rechtsch cachet zou kunnen dragen. „Want 't dunkt ons toch uitgesloten, dat van Katholieke zijde zou worden ingegaan op de lokstem van uiterst politieke afzondering, door uitdrukkelijk te verklaren dat zijn verzet alléén ging tegen dit concrete ontwerp en dat hij het, wat de noodzakelijkheid van ver dediging van lndië en van de defensie in 't algemeen, eens was met de Regeering en met den heer Nolens Wij betreuren het gevallen votum zeer. Uitstel hadden wij zéér in 's lands belang geacht, de verwerping van deze Vlootwet echter lijkt ons in alle opzich ten bedenkelijk De kans dat wij een behoorlijk organisch geheel als vloot in lndië krijgen, iets waarmee we althans onze neutraliteit kunnen hand haven, zal nu wel niet gauw terug- keeren. Konden we daartegenover nu zeggen zooals bij uitstel het geval ware geweest dat de baan nu vrij was gemaakt voor sterke algemeene bezuiniging, dan ware dat althans nog een troost geweest. Maar het tegendeel is het geval. Want het heele kabinet heeft zijn lot aan de Vlootwet ver bonden en ook elk der ministers afzonderlijk (naar minister Ruys gister zeide). Dus ook de heer Colijn. Ook de zoo hoog noodige bezuiniging is heden (we zullen daarover morgen meer zeggen) feitelijk afgestemd. En we zien een kabinet heengaan, welks politieke grondslag niet de onze was en op welks daden we soms critiek moesten oefenen, maar dat, gegeven den uitslag der laatste stem bus, nog zoo kwaad niet was en waarvan we meer dan één lid we noemen nu slechts de heeren Van Karnebeek en Colijn met groot leedwezen zullen zien aftreden. In alle opzichten dus, voor de defensie, voor de financiën, voor onze politiek, is de dag van heden een dies ater te achten. Alleen de menschen die niets willen, geen defensie, geen bezuinigingenen ook geen normalen politieken toestand opdat zij de be staande orde beter kunnen ondermijnen, kunnen juichen. Het is hun dag ge weest. De dag der Nederlandsche nihilisten". De „Volkskrant" vraagt of de vreugde ping profijtelijk zal zijn voor de volks groep, uit wier midden vooral de katholieke stemmen tegen de Vlootwet zijn voortgekomen." De „Standaard" constateert, dat door de verwerping der wet aan het zittend Kabinet de bestaansgrond ontviel en door de wijze van verwerping door de groepeering der stemmen, ook de vorming van eenig ander rechtsch Kabinet ondenkbaar wordt „Bij de beantwoording der vraag, wat thans behoort te geschieden, is er niet veel keus. Op een der gew chtigste punten van Staatsbeleid de zorg voor de veilig heid van het land is er in de 3 rechtsche groepen geen meerderheid meer. De leiding op dat punt is over gegaan naar de linkerzijde, versterkt met 10 R. K. dissidenten Parlementair gezien, staat het o i. buiten twijfel, dat nu ook de zorg voor 's lands bestuur door de aaneengesloten oppositie behoort tè worden overge nomen en rest alleen de vraag, aan wien de leiding in de nieuwe parle mentaire meerderheid toekomt." Het antwoord daarop lijkt het blad niet twijfelachtig Het gaat na hoe Troelstra de leiding had bij den aanval op het Kabinet en hij was de over winnaar. „De eenige houdbare conclusie uit het gebeurde te trekken, is o.i. dan ook, dat Mr. Troelstra de aangewezen man is om een nieuw parlementair Kabinet saam te stellen. Voor wat onze groep in het Parlement betreft, schijnt de zaak vrij eenvoudig. Wij hebben opgehouden Regeerings- partij te zijn en staan in onze volle vrijheid. Men zal ons niet kunnen beschul digen, dat wij niet tot den einde toe trouw achter het Kabinet hebben ge staan. Toen het in Juli kraakte, is onzerzijds het standpunt ingenomen samen uit, samen thuisAl waren we niet zonder bezwaren, we hadden in 1922 onzen steun toegezegd en we hebben dien verleend tot het Patste geven. Zij willen wel maatregelen i bezoe handhaving der onzijdigheid van koloniaal gebied zij willen vt voortbouwen aan de noodige wei middelen maar de betrokken Built landsche mogendheden verstaan genomen beslissing anders bovendien men kon niet stemmen vo maatregelen, die niet aan de Staten. Generaal worden voorgelegd. Wt kabinet zal hen die maatregelen voi leggen En als zoodanige maatregel nog éénmaal, in gewijzigden vorm a de Staten Generaal mochten word voorgelegd, dan zullen weder ander zich samenvoegen, die tegen dien wijzigden vorm bezwaren hebben. Het was voor Nederland nu oogenblik te doen wat plicht is, ui tot handhaving van den wereldvrt dat ligt buiten onze macht m, tot wering van oorlog en van vreem overheersching van ons erf. En oogenblik is niet gebruiktWij mog niet wanhopen Wij moeten wedera het werk. God kan uitkomst gevr ongedacht en ongehoopt Maar, na menschelijke berekening schijnt de a Nederland toegebrachte slag onhers baar. Niet één kostbaar goed is met dt stemming getroffen, neen, drie waan zijn prijsgegeven, vervolgt het blad „De sterkte en zelfstandigheid v onze positie, als koloniale mogendhe leden bijna onherstelbare schade Het parlementair stelsel kreeg t nieuwen geduchten knak, want stelsel, waarbij zoodanige antination; beslissing mogelijk is, verliest grondslag. Het Kabinet, dat ons bedrijfslev verloste van den onnatuurlijken plo dien de oorlog daar in gebracht had en dat nu zich opmaakte tot beho van ons evenwichtig economisch staan het Kabinet, dat wilde blij bouwen op de Christelijke grondslag! waarop ons volksleven is opgetrokk me*t dit Kabinet, dat den moed had z leven aan een daad van nation; waarde te verbinden het werd laatst] Bei voor verov den nog 2 die i geleei steed: beide bezie en vl bedri die i; dame van En hebb tijd. He deze; deel zen buite nem< daar' zal juis t omtr tijd gebr teere in i zoo land waai scho drag vake han< E schr imm ham land kon E \M' en pitf VE links, al heeft ook mr. Troelstra zich bereid verklaard den ministerrok aan te schieten." „De Tijd geeft een kort commentaar op de verwerping door de Tweede Kamer van de Vlootwet en oppert de idee, dat de gang van zaken vermoe- delijk zal zijn, dat oud-minister De Geer, die door deze stemming in het gelijk is gesteld, de opdracht krijgt om een kabinet te vormen dat in hoofdzaak op de linkerzijde en op de tien tegenstemmers van rechts steunt. Het blad zegt „De heer De Geer heeft, zooals men weet, geen enkel lid der Christelijk- Historibche fractie achter zich. En dat de anti-revolutionnairen 'n kabinet-De Geer, Van Schaik zouden steunen, nadat hij zóó aan den dijk is gezet, is vrijwel uitgesloten. Wij krijgen nu, wat dezer dagen werd genoemdeen chaos". „Het einde", schrijft de liberale „N. R. Ct." boven haar artikel. Het blad zegt, dezen uitslag niet te zullen toejuichen, „al zullen wij over het aftreden van deze regeering niet treuren Intusschen heeft het blad alles gedaan, om dezen uitslag te verkrijgen. Over wat nu gebeuren moet, laat bet blad zich nog niet uit. De hoefijzer-redacteur van het Han delsblad schrijft „De politieke crisis waarvoor we rtu komen te staan, zal niet gemakkelijk op te lossen wezen doordien ze niet is veroorzaakt door een zelfstandige politieke partij, doch door een groep uit een der Regeeringspartijen. En de leider van die groep, de heer Van Schaik, heeft zich (en de zijnen) heden bij voorbaat gevrijwaard tegen een bij de linkerzijde na het Kamervotum alleen was over de verwerping der wet. „Was het veeleer vreugde over den val van het christelijk ministerie, dat al veel te lang zoowel Dresselhuys en Marchant als Troelstra een doorn in het oog is geweest Was het nog meer vreugde over de scheuring zooals men het zich voor stelde in de katholieke partij en het verbreken der rechtsche coalitie In ieder geval, dat eenparig gejuich ter linkerzijde niet van de sociaal democraten alleen, klonk valsch, min stens verdacht We staan voor het onzekerewat nu „De oppositie, die de Vlootwet en met de Vlootwet het ministerie deed vallen, regeering, zou in alle omstan digheden de oplossing der crisis zijn, indien niet met absolute zekerheid vaststond, dat de groep-Van Schaik om het katholiek verzet nu maar eens kortweg zoo te noemen, zich in geen geval bij de linkerzijde zal laten in lijven, zelfs niet tijdelijk. Wil de linkerzijde het avontuur wagen, met haar minderheid en welk een minderheid te regeeren De heer Troelstra moge van begeerte branden, waarschijnlijk zou hij het niet veel verder kunnen brengen dan een revolutionnair eenheidsfront, en daar bouwt men geen ministerie op. Theoretisch ware ook een kabinet- Van Schaik denkbaar, maar er bestaat weinig uitzicht, dat anti-revolutionnairen en christelijk-hisforischen zulk een ministerieel product zouden steunen. Zal de oplossing dan moeten worden gezocht in een zaken-kabinet, een tweede uitgaaf van het ministerie-Cort van der Linden Het is mogelijk, maar dan zal moeten worden afgewacht, of zulk een schep- oogenblik. Zelfs heeft de leider der Partij in het land niet geaarzeld per soonlijk den moeilijksten post in het Kabinet voor zijn rekening te nemen Maar nu zijn we dan weer vrij Geheel vrij Nu komt de verantwoordelijkheid ook voor het herstel van het budgetair evenwicht op anderen rusten De „Nederlander" citeert de laatste woorden van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarin hij wees op het gevaar voor ons koloniaal bezit. En weinige minuten later stemden 50 leden van de Voiksvertegenwoordiging tegen het ontwerp en deden het vallen. Het is een ervaring, zóó pijnlijk en eene beslissing zóó noodlottig, als in vele jaren het Nederlandsche volk niet heeft getroffen, zegt het blad „De welvaart van het Nederlandsche volk zijn waardevolle internationale positie zij hangen onverbrekelijk samen met de veiligheid van zijn kolo niaal bezit. Maar dit bezit is niet te handhaven als Nederland nalaat dat gene te doen, wat noodig is om, bij komende botsing in de Stille Zuidzee de onzijdigheid van zijn gebied te verzekeren. Dan moet de vreemde meester komen, die in ons Rijk het werk zal doen, dat wij nalieten. En éénmaal gekomen, zal hij niet meer gaanHet is vreeselijk voor een volk deze ervaring te moeten doormaken. Wij stonden niet gaarne in de plaats van hen, die, om politieke redenen, d i, om het zittend kabinet te treffen, lot dezen maatregel medewerkten Hoe mannen als Dresselhuys, Gerrit- zen, van Gijn die toch weten wat op het spel staat, tot deze beslissing konden meewerken, is ons een zielkundig raad sel, welks oplossing wij niet kunnen aftreden genoopt, zonder dat ieman; in staat is eene oplossing van de gi rezen crisis aan te wijzen Maandag werd ter gelegenheid var het feit, dat 20 jaar geleden mgr. A.J Callier tot Bisschop werd gewijd, i( J de R.K. Cathedrale St. Bavo Kerk eer, kapittel-mis gehouden, waarbij d bisschop tegenwoordig was. De kerk was geheel gevuld me; belangstellende geloovigen en geeste lijken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redj Nogmaals de Vakschool te Drunen. Mijnheer de Redacteur. Uit het antwoord dat de geachte inzender X op ons vorig schrijver geeft blijkt zelfs dat hij het onderschei dingsvermogen tusschen zaken en per sonen totaal mist. Daar wij geen plan hebben om per soonlijk te worden en enkel het belang der zaak op het oog hebben, kan var verder polimiseeren met dezen inzender geen sprake meer zijn. Daar echter een andere inzender, welke met S. onderteekt en nog eenigs zins zakelijk blijft, willen wij trachten om voor het laatst nog eens duidelijk ons standpunt in deze uiteen te zetten Wij nemen hiertoe eveneens tol voorbeeld twee jongens van dertier. jaar welke de lagere school hebber doorloopen en beide voor de schoen industrie bestemd zijn. Eén ervan gaat aanstonds naar de fabriek terwijl de andere de Vakschool Ca Fi van elkaar te staan. Voorzitter. De leden moeten zelf weten wat ze in het belang van de gemeente te zeggen hebben. Men moet het algemeen be lang voorstaan en dat gaat niet waar er twee groepen zijn. Daar geraken de belan gen van de gemeente op den achtergrond. Van Hemert. Dat alles had men bij de wethouders-verkiezing kunnen voorkomen. Den heer Winkel komt het voor dat het woord partijen heel ongelukkig is gekozen, want hij kan'niet zeggen bij een partij te behoorén. Wat recht is, daarvoor komt hij uit. Dat heeft hij altijd gedaan en zal dat in de toekomst ook bljjven doen. Het komt hem daarom erg achterdochtig voor en hij hoopt dat de heer van Hemert geen per soonlijke bedoeling gehad zal hebben. Van Hemert. Ik heb geen personen ge noemd en kan daarom het wToord niet in trekken. Voorzitter. Het lot heeft beslist. De heer Winkel heeft bij die verkiezing aan niets gedacht. Van Hemert. Ik zeg ook niet dat het u persoonlijk treft. Dobbelsteen. Vooral in groote steden is het gebruikelijk dat men van te voren eens overleg pleegt, doch hier is niets gebeurd. Ook is het gewoonte dat bij verkiezing iemand daarmede wordt gefeliciteerd doch wij hebben geen van allfen eenige felicitatie in ontvangst mogen nemen en alhoewel mij persoonlijk, dit niets kan schelen, valt het toch op. Voorts zou ik ook willen hebben dat voor de stemmingen een ondoorzichtige bus wordt genomen. De Voorzitter heeft daartegen geen be zwaar. De heer van der Heijden vraagt of van Siegers geen verzoek is ingekomen. Voorzitter. Ja. dat zou ik bijna zijn ver geten. Door Siegers is. gevraagd dat perceel daar bij de Berhsche hoef, groot ongeveer 28 are, aan hem te willen verkoopen. Het schijnt zijn bedoeling te zijn langs de straat te willen bouwen. Ik acht het echter niet in het belang van de gemeente dat hij daar gaat bouwen want gaat men op zijn ver zoek in, dan is er geen land meer over waarop men een huisje kan bouwen. Zooals de leden weten is dat terrein aangewezen voor de menschen die een huisje willen ÜJJRGENS PRIJSVERLAGING THANS bouwen, daar van de gemeente goedkoop bouwgrond kunnen krijgen. Ik stel dan ook voor Slegeren niet het gevraagde per ceel te geven, maar dat perceel aan te bie den dat achter den grintweg is gelegen. Winkel, alen krijgt daar dan een mooier gezicht ook. De heer van der Heijden zou wel aan het verzoek willen voldoen. Slegeren is een landarbeider en die moet evengoed tegemoet worden gekomen nis de gewone arbeiders. Ook het Rijk geeft deze menschen voorschot en dan moet de gemeente in hulp niet ach terwege blijven. De Voorzitter merkt op dat dit perceel overeenkomstig een vorig raadsbesluit 800 gulden zou moeten opbrengen. De heer van der Heijden zou het billijker vinden te berekenen naar een huuropbrengst van de laatste 10 jaren. De heer Winkel achtte een bedrag van 800 niet te hoog voor dit terrein. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van den Voorzitter aangenomen. De. heer Winkel wijst op den slechten toestand van den Hoogen Maasdijk en dringt aan dat daar wat grint op zal wor den gebracht, iets wat reeds een vorig jaar is toegezegd. De heer van Hemert merkt op dat bij het Kerkeind al lang de steenen los liggen en er groote kuilen in den weg zijn gekomen. De heer van Vrede wijst op den bar slech ten toestand van de wegen onder Luttel- lierpt. Men zou daar verzuipen. De Voorzitter merkt op dat 't daar geen gemeentewegen zijn. De heer van Hemert geeft in overweging om in de school te Hedikhuizen de kachels te laten zetten en het hoofd van de noodige kolen te voorzien. De Voorzitter zegt toe voor een en ander last te zullen geven. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2