Vervolg Provinciaal Nieuws. Kantongerecht. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. Nieuws uit Kaatsheuvel tegen den paal springt blijft op lOc.M. voor open goal liggen. Wat een pech. Van een te ver opdringen maakt de Roodb. centervoor gebruik en het is 2—1, terwijl uit een penalty voor hands de Roodb. er 3 1 van maken. 2—2 was een juiste verhouding geweest Er werd in goede verstandhouding gespeeld en in de beste stemming keerde men huis toe. RWB 2—WSC 2 terrein afgekeurd. Zondag 4 November R.W.B.—W.S.C, Juliana, Zondag jt. speelde Juliana .voor de comp. Ie klas B.V.B. tegen Sursum Corda uit Tilburg. Juliana ver schijnt met dezelfde opsteling als tegen Longa. Juliana is het eerst in den aanval en brengt een bezoek aan het Sursum Corda doel, waar zij den doel man in uitstekende conditie vindt. Bij een Juliana-aanval brengt de rechtshalf mooi op en geeft met een schitterend schot«Juliana de leiding. Na een mooi combinatiespel dringt Juliana op het Tilburgsche doel, een speler maakt hands en Juliana krijgt een strafschop te nemen, welke door de Laat in een doelpunt wordt omgezet, 20, waarmee de rust ingaat. Na de rust werken de Juiiana-spelers nog harder, om zeker te zijn van de overwinning. De Juliana midhalf dringt door alles heen en maakt met een schitterend schot 3—0. De voorhoede van Juliana blijft mooi combineerend het vijandelijk doel bestormen. Een Ttlburger maakt hands In het gevaarlijk gebied, de Laat maakt uit den verkregen strafschop het 4e doelpunt en uit een voorzet van links maakt de rechtsbin nen er met een prachtigen kopbal 5-0 van, waarmee het einde kwam en Juliana een welverdiende overwinning behaald heeft. Juliana 2 speelde voor de 2e klasse B.V.B. tegen het sterke Kaatsheuvel 2. Voor de rust had Kaatsheuvel weinig in te brengen tegen de vurige Juiiana- spelers. Na de rust was Kaatsheuvel iets in 'de meerderheid en wist na een zwaren strijd met 3—2 te winnen. Het eerste doelpunt door K'heuvel gemaakt werd met de hand in het doel geslagen, doch den scheidsrechter was dit ontgaan. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Eindhoven IIW, S. C, 13. Ultgenoodigd door de vereeniging Eindhoven, speelde j.l. Zondag W.S.C. een vriendschappelijken wedstrijd tegen de reserves van eerstgenoemde ver eeniging op het terrein aldaar. Het lag o.i. meer in de bedoeling der vereeninging Eindhoven om eene vergelijking te maken omtrent de sterkte der afdeeling, waarin haar Ilde elftal uitkomt (en zeer zeker kampioen zal worden) met die der andere afdeelingen. W.S.C. toonde dit op afdoende wijze door met een 31 overwinning uit het strijdperk te treden. Eindhoven was au grand complet haar eerste elftal was vrij van com petitie terwijl W.S.C. zich met één invaller voor haar middenvoor opstelde. In de eerste helft kregen wij een gelijk opgaande strijd te zien, met snelle uitvallen der Elndhovenaren. Even voor de rust wist de thuisclub door een missen van een der achterspelers der zwarthemdeu de leiding te nemen direct daarop liep Aarts een voorzet van links in het net, daarmede voor de rust den stand nog op geleken voet brengend. Na de pauze trad W.S.C. over donderend op en speelde, vooral hare voorhoede, een sluitend mooi open spel. Al spoedig schoot Klerkx een voorzet van den rechtsbuiten in het Eindhoven- doel, terwijl genoemde speler dit enkele minuten daarna herhaalde, door den bal Ineens keihard in te schieten vooral dit doelpunt was schitterend. W.S.C. bleef domlneereo, doch al hoewel hare voorhoede enorm óp schol was, kon z^ den stand niet vergrooten, dank zij de schitterende wijze, waarop de Eindhoven-doelverdediger zijn doel wist schoon te houden. Morgen, Donderdag, Allerheiligen, speelt om twee uur op het W.S.C.- terreia een reserve-elftal uit genoemde vereeniging, bestaande uit de navolgen de spelers, tegen W.S.C. II P. van Drunen Fr, Pulles Jan Wiesman J. Speekenbrink Jos. d. Folter M. Kleijn. H. de Ruijter, E. Verdurmen, Jud, Tim mermans Wzn., Jos. Klijberg-v. Thiel, L. Vermeer. SPRANG. Zondag 28 October j.l. speelde onze voetbalvereen. S.V.V. I eene competitie wedstrijd tegen Oranje-Wit I uit Tilburg en verloor met 1—0. Als ruim 2 uur beginnen wordt geblazen, verschijnt S. V. V. met 1 invaller. Toch zijn de eerste aanvallen voor S. V. V. doch deze leveren niets op. Met aanval en tegen aanval gaat het zoo door tot rust. Rust 0—0. Als er weer wordt begonnen krijgen we hetzelfde spannende spel te zien, tot door een fout der backs de bal over de hand des keepers in het doel springt. Oranje-Wit leidt met 1—0. Onze jongens niet ontmoedigd vallen onstuimig aan en als er een keihard schot wordt gelost valt de keeper van Oranje-Wit en de bal ligt op de doellijn. Deze wordt echter nog corner getrapt. Met nog enkele flinke aanvallen komt het einde en heeft onze club met 1—0 verloren. Onze jongens hebben echter getoond dat zij partij weten te geven tegen de sterkste club. Was het fortuin aan deze zijde geweest, zeker had de stand anders geweest. Dus niet ontmoedigd S.V.V.'ers, maar met hetzelfde vuur doorgespeeld, dan is er nog niets verloren. KAATSHEUVEL. De eerste comp. uitwedstrijd is voor K. S. W. geen succes geweest. Toch hebben onze jongens in Zait- Bommel beslist geen slechten Indruk achtergelaten. Gerulmen tijd was Kaats heuvel In de meerderheid. Het zware glibberige kleiveld maakte een goed spel onmogelijk en vooral de keeper, die overigens In goeden vorm was, had veel last van het schuiverige leder. Reeds voor rust werd de linksbinnen van K. S. W. op een dusdanige wijze aangeloopen door een Zaltbommel- speler dat hij zijn arm ontwrichtte. Alzoo speelde Kaatsheuvel ruim een uur slechts met 10 man, wat we de oorzaak mogen noemen van de neder laag van onze club. De cijfers 20 geven echter nog voldoende aan dat K.S.W. zich voldoende geweerd heeft. K.S.W, II wist wederom voor de 2 klasse van de B V. B te winnen. Baardwijk II was zelf op eigen terrein tegen ons sterk 2de elftal niet opge wassen. De verdediging was zooals we gewoon zijn wederom in goeden vorm. Met 3—2 bleef K.S.W. de meerdere. 3—1 had beter de verhouding weer gegeven. De R.K.V.V. Oranje Zwart ont ving de Tilburgsche club Hollandia op eigen terrein. Beide clubs waren aan elkaar gewaagd. Een kwartier na de aanvang gaf Vrinten aan O. Z. de leiding. Was Hollandia's keeper meer kiemvast geweest dan had dit puntje kunnen voorkomen worden. Spoedig hierop maakte Tilburg een tegenpunt. De rust ging in met 1 1. Na de thee bleven de krachten gelijk. Geen der doelen lieten noch iets pas- seeren. Zooals we vooraf"voorspelden leverde de wedstrijd Korvel I Berkdijk I te Tilburg een gelijk spel op. De krach ten waren goed verdeeld. Beide clubs speelden een goed partij voetbal. Met 1—1 kwam 't eind. Aan het verslag der verg. der Kamer v. Koophandel dat we in verschillende dagbladen vinden, ontleenen wij de volgende besluiten le. Aan de Hoogere Handelsschool te Waalwijk eene subsidie van f500 toe te kennen. 2e. De Kamer zal zich wenden tot den Minister met het verzoek, zij het ais tijdelijken maatregel, de tien-urige werkdag toe te laten met behoud van het systeem van overwerkvergunningen. Bij de behandeling van de motie der Kamer te Groningen, waarbij de meening wordt uitgesproken, dat het handeldrijven van ambtenaren met volledige betrekking indrtuscht tegen de belangen van handel en industrie, werd er op gewezen, dat het in het district onzer Kamer veel voorkomt, dat onderwijzers na de schooltijden administratieve betrekkingen waarne men op fabriekskantoren. Men achtte dit bij de tegenwoordige werkeloosheid onder de kantoor- en handelsbedienden niet gewenscht. Besloten werd instemming te betui gen met de motie der Groningsche Kamer en aan de besturen der tot het District der Kamer behoorende Ge meenten een schrijver, te richten waarin op de hiervoor aangehaalde toestanden wordt gewezen. Bij de behandeling van een verhoo ging der tarieven der riiksveren, werd besloten de aandacht van den minister te vestigen op den meer dan onvol doenden toestand voor 't auto-verkeer van 't Zaltbommelsche en Culemborg- sche veer en achtte men een tarieven- verhooging absoluut uit den booze. Sneltrein 242 kan te Waspik niet stoppen om technische redenen, maar ook omdat dan het karakter van snel trein verloren gaat. Bij de behandeling van het adres der Middelburgsche Kamer waarbij wordt gevraagd over te gaan tot opheffing van het Centraal Inkoop bureau werd ernstige ontstemming te kennen gegeven over de wijze waarop door dit bureau contracten zijn afge sloten voor de levering van leder voor het leger en rijksinstellingen. Besloten werd ten deze nadere gegevens te verzamelen om later hierop terug te komen. Van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie werd bericht ontvangen dat het verzoek van de Afdeeling Kaatsheuvel van den R. K. Bond van Schoenfabrikanten om de telefoonnetten van LoonopZand en Kaatsheuvel als één te beschouwen niet kan worden ingewilligd omdat de belangengemeen schap daartoe van niet voldoende beteekenis wordt geacht. De vergadering kon zich met de motiveering van deze afwijzing niet vereenigen en besloten werd op deze aangelegenheid terug te komen. Naar aanleiding van het verzoek dierzelfde afdeeling om rechtstreeksche telefoonverbinding van Kaatsheuvel op Tilburg met het oog op de vertraging, die door het leiden der gesprekken over Waalwijk wordt veroorzaakt, welk verzoek door de Kamer werd gesteund, werd van den directeur-generaal bericht ontvangen, dat ook aan aan dit verzoek niet kon worden voldaan, omdat het verkeer tusschen Kaatsheuvel en Waal wijk van grooter beteekenis is dan tusschen Kaatsheuvel en Tilburg en dat van vertraging niet of hoegenaamd geen sprake kan zijn. Besloten werd omtrent de vertraging, waarover destijds werd geklaagd, nadere inlichtingen in te winnen. Door den voorzitter werd mede- deeling gedaan van het voornemen om met de Bureaux der Noord-Brabantsche Kamers een bespreking te houden over de tariefspolitiek van de P.N.E.M. Door alle Noord-Brabantsche Kamers is bericht dat zij aan deze bespreking zullen deelnemen. De vergadering stemde met het houden dezer bespre king, die misschien leiden kan tot een nauwer contact in zake behartiging van specifiek provinciale belangen voor handel en industrie, ten zeerste in. Mededeeling werd gedaan dat de periodieke verkiezing van 5 leden der Kamer voor de afdeeling Grootbedrijf en 5 voor de afdeeling Kleinbedrijf zal plaats hebben op 26 November a s. Behandeld werd de begrooting van ontvangsten en uitgaven der Kamer 1 voor 1924. Zij werd vastgesteld met een eindcijfer van f 9.104. De vergadering meende geen gevolg te kunnen geven aan het verlangen van den minister, om de bezoldigingen van het personeel der Kamer te ver minderen met 10 pCt. Hoewel de Kamer waardeert, dat de regeering streeft naar bezuiniging in de staathuishouding,en daartoe een algemeene verlaging der bezoldigingen van de rijksambtenaren voorstaat, is zij van oordeel, dat, hoe gemotiveerd in het algemeen deze ver laging der bezoldiging ook is, de toe passing in sommige gevallen tot on billijkheid moet leiden. De bezoldiging van het personeel der Kamer is eerst vastgesteld in 1922, toen de econo mische toestand, en zeker in het gebied dezer Kamer, zeer bedenkelijk was. Met dien toestand is reeds rekening gehouden. De personeelsbezetting heeft plaats gehad op voor de Kamer zeer gunstige voorwaarden, Het totaal der bezoldiging is lager dan voor eenige andere Kamer. Men achtte het dan ook in geen enkel opzicht gemotiveerd een maat regel, die ten aanzien van de bezoldi ging van eene groep ambtenaren te verdedigen is, toe te passen op het personeel der Kamer. De wijze, waarop ten deze de minister zijn wensch aan de Kamer opdringt, had niet de in stemming der Kamer. De heer De Lange voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf bracht verslag uit van zijne afvaardiging naar het te Breda gehouden Middenstandscongres en van de vergadering van voorzitters van de afdeeling Kleinbedrijf van de Nederlandsche Kamers van Koophandel. Besloten werd toe te treden tot het op die vergadering ingestelde bureau van advies voor de afdeelingen Kleinbedrijf. Het W.S.C. bestuur heeft, ten einde regelmatig voldoende reserve spelers te kweeken, besloten tot op richting van een z g. reserve-elftal. De bedoeling is tevens nieuwe spelers in de gelegenheid te stellen, door plaat sing in dit elftal, zich een plaats in een eventueel hooger elftal waardig te maken. Reeds a s. Donderdag 1 Nnv. zal om 2'/2 ure door dit elftal een wedstrijd gespeeld worden tegen een versterkt 2e elftal van W.S.C. op het terrein aan de Paralelweg. Verder zullen zoo mogelijk wekelijks des Zaterdags wedstrijden voor dit elftal georganiseerd worden. Het electrisch verbruik gedurende het eerste halfjaar 1923 is voor Kaats heuvel geweest Lichtverbruik 6350 K. W. Klein Krachtverbruik 13305 K.W. Speciaal groot kracht tarief 16160. Voor Loonopzand zijn deze cijfers: Lichtverbruik 7077 K.W. Klein krachtverbruik 6433, Speciaal groot kracht tarief 13583. Kaatsheuvel, 31 Oct. 1923. Alhier heerscht een ziekte onder de katten. De dieren zijn geheel lus teloos, eten In dagen niets, slapen den ganschen dag en kwijnen weg- De meeste gevallen met doodelijken afloop. Binnen eenige weken tijd zijo alhier twee waardevolle honden ge storven, zonder dat de doodsoorzaak ls kannen vastgesteld worden, n.l. de bekende D. H. teef van Opperwacht meester Pieterse, op verschillende ten toonstellingen met le, 2de en spec, prijzen bekroond en een Groendaelcr reu, zoon van den beroemden Leonldas en de bekende Norberta, in eigendom van den heer A. Zapp. Vorige week ls door de steun regeling uitgekeerd ruim f 1100.In eenige weken tijd reeds een vermin dering van bijna f 800.—. Zondag werd onder de Kon. Erk. Schietvereeniglng »St. Ja«s«, ge vestigd bij den heer Jac. v. Berkel het koningschap verschoten. Na span- nenden strijd was de uitslag 1 (koning) S. Pepping, 2 W. Molenschot, 3 H. Molenschot, 4 P v. Dun, 5 D. Kops, 6 M. Schraauwers, 7 A. Elshout, 8 L. v. Beek, 9 J. v. Bokstel, 10 J. v. Berkel, II H. v. Woensel. Heden ontving de heer N. C. v. Kuijk bericht dat hij benoemd was tot hoofd der R.K. Bijz. School St. Petrus Banden te Giize. Wij wenscheh den heer v. K. van harte geluk met zijn benoe ming, al moeten wij zijn weggaan uit onze gemeente betreuren. De heer v. K. is een werkkracht geweest voor ons onderwijs, zooals we niet gemakkelijk een ander zullen krijgen. Dat zijn werkkracht door zijn autoriteiten ge waardeerd werd ls meermalen gebleken en thans weer nu hij uit vele ernstige sollicitanten benoemd werd tot hoofd In Giize. De eerste Loon-op-Zandsche Politiehondenclub gaf Zondag op het T. S. C--terrein te Oosterhout een goed geslaagde demonstratie met politie honden. Het slechte weer juist tot 2 uur bleef het regenen had tot gevolg dat slechts ruim 200 toe schouwers het interessante werk der honden volgden. Onder de aanwezigen merkten we o. m. op den HoogEdel Geboren Heer Ridder v. d. Schueren Burgemeester van Oosterhout, de Kantonrechter van Oosterhout, ver schillende heeren Geestelijken en bijna alle politie-autoriteiten uit Oosterhout en omgeving. De vijf deelnemende honden van de heeren Letschert, v. d. Griend, Didden, v. d. Pol en Tuerlings leverden schitterend werk. De indruk door de L. o. Z. Pol. club achtergelaten is zeer gunstig geweest. In de Concertzaal van „Euphonia" gaf Prof. Bellachini dezer dagen een reeks voorstellingen die aller belang stelling gewekt hebben. Op gebied van goochelkunst en spiritisme vertoont The Great Bellachini iets waar iedereen versteld van staat. Hij weet zijn aandachtig gehoor uren lang te boeien en aangenaam bezig te houden. Een bezoek aan een der voorstellingen van den proffessor kunnen we iedereen ten zeerste aanraden. Op 5 November a.s. moeten te Venlo als laatsten der lichting 1923 onder de wapenen komen de dienst plichtigen A. S. Dekkers en A. Emmers. Eenontzettende misdaad heeft de in deze tijden bijna gevoeilooze bevolking van Berlijn op het einde der vorige week toch nog opgeschrikt Ten huize van de weduwe Conrad woonde, als onderhuurder de vijftig jarige horlogemaker Schaper, wien de huur echter werd opgezegd. Den dag van zijn vertrek verliet de weduwe reeds 's morgens haar woning om zich naar haar werk te begeven. Schaper vroeg haar of hij het zevenjarig doch tertje nog even goedendag mocht zeggen, waar de vrouw niets tegen had, omdat de horlogemaker altijd bijzonder aardig voor het kind geweest was Hij riep het kind, dat zich aan kleedde en, zooals gewoonlijk, haar schoolsommetjes onder zijn toezicht maakte. Daarna speelde hij korten tijd met haar, tot het kind zich gereed maakte om naar school te gaan. Bij de gedachte dat hij het meisje nu 's middags niet meer zou terugzien overvielen Schaper plotseling een zoo krankzinnige woede en jaloerschheid op de moeder, die hem, naar het schijnt om slechts kleine onaangenaamheden de kamer had opgezegd, dat hij een strik maakte en dien het argelooze kind om den hals wierp Toen hing hij het aan een knop op en vluchtte om den doodstrijd niet te behoeven te aanschouwen. Ongelukki gerwijze brak het koord een seconde te vroeg, het kind viel, wist adem te scheppen en trachtte een raam te openen en om hulp te roepen. Schaper hoorde den vai, keerde terug en sloeg zijn slachtoffer met een hamer de hersens in. Twee dagen dwaalde de moordenaar door Berlijn rond, toen begaf hij zich op de Alexanderplatz, vlak voor het hoofdbureau van politie, onder de menigte, die een spijsuitdeeiing van het Leger des Heils afwachtte. Op de vraag van een rechercheur om zich te legimiteeren, antwoordde hij onmiddel lijk .Neem mij maar mee. 't Is in orde. Ik ben het," gevolgd door een volledige bekentenis Te Poeldijk is een 6 jarig meisje, dat bij een familielid vertoefde, in de Holle Watering verdronken. Zondagavond is te Evelingen (gem. Beilen) een moordaanslag ge pleegd. Terwijl het gezin van K. K, om de tafel zat werden de ruiten stuk geslagen en even daarna werd er met een revolver geschoten De vrouw en de kinderen gingen op de vlucht. Ter wijl K. zich verwijderde, werd er weer geschoten het schot raakte den bal van de lamp en stuitte terug, K. tegen den buik. Er volgden toen nog een zestal schoten, waardoor K. schamp schoten aan arm en been kreeg. De politie heeft den 21-jarigen zoon van K. in hechtenis genomen als ver dacht van dit misdrijf. Uitspraken van het Kantongerecht te Waalwijk dd. 25 October 1923. A. L. K. te Waalwflk, straatschenderij, teruggave aan ouders; G. van O. te alsvoor overtreding alsvoor, vrijTli. V. en A. J. van E. te Vlijmen, strooperij, ieder 5. of 1 week tuchtschool; P. J. L. te Kaats heuvel, C. P. H. te Sprang, overtr. alsvoor, ieder 1.of 1 week tuchtschoolJ. van B. te Sprang, overtr. trekhondenwet, 0.50 of 1 week tuchtschool; A. van der L. te Kaatsheuvel, overtr. mot. rijw. regl. 1. of 1 week tuchtseh.C. G. te alsvoor, overtr. veldpol 1.of 1 week tuchtsch.M. K. te Vlijmen dronkenschap 7 d. hechtenis; A. K. te alsvoor, overtr. alsvoor, 10.of 10 d.J. W. te Nieuwkuijk, overtr. veldpol. vrija V. d. H. te Capelle, A. d. N. te Kaats heuvel, overtr. alsvoor, ieder 3.of 2 d. W. M. en A. P. B. te Kaatsheuvel, overtr. leerplichtwet, ieder 5— of 3 d.L. K. te Waalwijk, overtr. alsvoor 3.of 2 d.J. de F. te Wijk. overtr. pol. verord. 5.^- of 3 d.H. J. van G. te Kaatsheuvel, B. H. te Sprang overtr. alsvoor ieder 1 of 1 dag; denzelfden overtr. mot. rijw. regl. 1 of 1 'd'. O. H. te 's-Gravenmoer, overtr. alsvoor 2 maal 3.of 2 maal 3 dagen; W. A. P. te Vlijmen, overtr. alsvoor 3.of 2 d.A. van der L. te Drunen, D. van P. en M. M. te Capelle, .T. de B. en A. M. J. van E. te Kaatsheuvel, .T. P. en W. B. te Loonopzand, P» L. IJ. te Waalwijk allen overtr. alsvoor ieder 5.-— of 3 d.H. M. van E. te Vlij men strooperij 5.— of 3 d.W. van der L. te Vlijmen, overtr. IJkwet 3.of 2 d.G. van S. te alsvoor, overtr. alsvoor 5, of 3 d.N. C. J. v. D te Kaatsheuvel, over treding arbeidswet 5.— of 3 d.A. C. te Nieuwkuijk, overtr. alsvoor 2 maal 2. of 2 maal 2 dagen; G. V. te Capelle, S. V. te Veen, beiden overtr. trekhondenwet ieder 3.— of 2 d.W. Th. van W. te Dru nen, overtr. alsvoor 1.of 1 d.H. V. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor 10.— of 3 d.P. J. G. te alsvoor, overtr. alsvoor 3 m. 2 of 3 m. 2 d.G. B. te Capelle overtr. algm. velligh. wet 3.— of 2d.; Aa. La. H. te'Nieuwkuijk, overtr. drankwet, vrij. van schipper van Driel en twee kinderen van wie het eene 9 maanden en het andere drie jaar oud was, zijn daarbij verdronken. Het schip komt met. laag water boven. Hedennacht werd op de Staatsmijn „Wilhelmlna" te Heerlen de 28-jarige ge huwde mijnwerker Z. uit Spekholzerlieide, onder een zwaren steen bedolven en gedood. Men meldt dat de heer L. Prins te Wassenaar, die voor enkele jaren het Kas teel Bleijenbeek bij Afferden (Limburg) met zijn groote bezittingen in eigendom kreeg, dit thans weer verkocht heeft aan den zoon van den vroegeren eigenaar Graaf von en zu Hoensbroek, wonende in Duitschland bij Geldern. Men meldt uit Doetichem Naar wij vernemen, verkeert de R. K. Spaarbank te Gaanderen in financieele moei lijkheden en heeft z\j haar betalingen ge staakt. Verschillende instellingen en parti culieren zijn tot belangrijke bedragen bij deze instelling betrokken. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend, maar het schijnt reeds vast te staan, dat algeheele liquidatie -zal moeten volgen. Gistermiddag na het uitgaan der scholen kwam de auto van den heer R., directeur van een fabriek te Haarlem, met een matige snelheid door de Papesteeg te Tiel rijden. De chauffeur gaf ter waar schuwing van daar spelende kinderen de gewone signalen, toen een meisje en een jongetje van A. V. vlak voor de auto den weg overstaken. De jongen werd gegrepen en raakte onder de auto, waardoor hem de geheele schedel verbrijzeld werd. De dood trad oogenblikkelijk in. Bij de pogingen om op liet laatste oogenblik het kind te mijden, reed de auto tegen een boom. De beide in zittenden liepen geen letsel op. De 21 jarige R. K. te Evelingen heeft thans volledig bekend den moordaanslag op zijn vader te hebben gepleegd. I Gistermorgen om 7 uur is onder de - gemeente Numansdorp op het Hollandsch Diep, vlak voor de haven van 't Hoogezand, een geladen schip met suikerbieten gezon ken. De schipper van Driel, varende van Werkendam, zijn broer en een kind van 2 jaar zijn met moeite gered, doch de vrouw RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 27 October des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer F. Moons. Klokslag zes uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig waren de heeren de Wit en Broeders. De notulen der vorige vergadering, die de leden in druk zijn toegezonden, worden on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer N. Net ten. De Voorzitter stelt de stukken in handen van een commissie bestaande uit de heeren P. van Dongen, Zijlmans en Schoenmakers en schorst tijdens dit onderzoek de verga dering. Na heropening deelt de heer Zijlmans mede, dat de commissie alle stukken in orde heeft bevonden en mitsdien tot toelating adviseert, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 2. Beëediging en installatie van den heer H. Netten. De heer H. Netten legt in handen van den Voorzitter de bij de Wet gestelde eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Net ten met zijne benoeming en beëediging als lid van den gemeenteraad. Hij doet zulks echter met weemoed omdat de oorzaak van zijne benoeming ligt aan het helaas te vroeg ontslapen medelid den heer Lank- huijzen. De verschillende jaren dat hij hier ziting heeft gehad, heeft hij steeds zijn beste krachten gegeven aan de belangen Van de gemeente. De heer Lankhuijzen was niet iemand die ili den raad steeds aan het woord was, maar iemand die na rijp beraad en kalm overleg 'zijn adviezen gaf. Daarbij was hij streng eerlijk zoodat zijne adviezen daarom ook steeds werden opgevolgd. Het is daarom zegt spreker dat hij met wee moed hier den heer Netten installeert om dat het tengevolge is van het te vroege heengaan van dat liduit dit collegehij durft echter hopen dat den heer Netten op dezelfde wijze de belangen steeds zal voorstaan en de richting van den heer Lankhuijzen voor hem een wegwijzer zal zjjn. De heer Netten dankt den Voorzitter voor zijne felicitatie en zegt met dezelfde gevoe lens te zijn vervuld. De heer Lankhuijzen toch was begaafd met talenten bij welke hij ver achter moet blijven. En toch zal hij zijn best doen om de belangen van de gemeente te behartigen. 3. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende de mededeeling dat het raadsbesluit tot ver koop van grond aan B. de Visscher en W. van Dpngen is goedgekeurd. Schrijven van den heer Caliber, houdende hét verzoek om eervol ontslag als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim en als lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. I Wordt eervol ontslag verleend. Een schrijven van het Bestuur der Heer- lensche school voor Vroedvrouwen houden de het verzoek om een subsidie van )J5. te mogen ontvangen, wordt op voorstel van Burg. en W. voor kennisg. aangenomen. 4. Vaststelling van de rekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf over 1922. De heer Schoenmakers rapporteur van de Commissie heiast met het onderzoek dier rekening zegt dat de Commissie alles in orde heeft bevonden en mitsdien tot vast stelling daarvan adviseert. De ontvangsten hebben bedragen 53215.08. De heer P. van Dongen zou gaarne ver nemen met hoeveel kapitaal het bedrijf wordt gevoerd. De Voorzitter zegt dat dit 100.000 be draagt wat in de rekening is te zien aan de rente-betalingen en de afschrijvingen. P. van Dongen. Ik meen dat de afschrij ving 8920 bedraagt. Ik vraag me af of zoo'n bedrag wel gewettigd is en o£ zulks niet gaat ten koste van de verbruikers. De prjjs van het licht is hier veel te duur en dat komt omdat er een te groote winst ge nomen wordt. De Voorzitter meent dat de heer P. van Dongen te veel koopman is om niet te weten dat het noodig is dat er een reserve-fonds moet worden gemaakt. Immers straks, wan neer er vernieuwing van verschillende za ken noodig is, moet men niet bij de gemeente komen aankloppen om daarvoor het noodige bedrag te mogen ontvangen, maar moet men zich zelf kunnen helpen. Dat is usance en daarom is het bedrijf geheel op koopmans leest geschoeid. P. van Dongen. Er is ongeveer 20 pCt. afgeschreven. Voorzitter. Neen, daar is een groot ver schil. Men heeft een afschrijving wat is voor de waardevermindering en men heeft een vernieuwingsfonds wat noodig is om de noodzakelijke veranderingen aan te brengen zonder dat men daarvoor behoeft aan te kloppen bij de gemeente. U zegt dat de prjjs hier duur is maar dat moet ik ten volle tegenspreken, want het is hier goed koop, buitengewoon goedkoop zelfs. Het is mee van de eerste bedrijven van het land die door beheer en goede techniek zoo goed koop stroom kan leveren. Het is op twee gemeenten na de beste van het geheele land doordat het 't zuinigste wordt beheerd. P. van Dongen. Dat alles weerlegt niet mijne bewering dat het gaat ten koste van de verbruikers. De winst kan verminderd worden en daardoor dan de stroomprijs. Laat de nazaten maar gerust wat betalen. Men werkt nu geheel voor het nageslacht. Ik zeg niets van de leiding van het bedrijf en van de administratie, integendeel, ik wil ze gaarne een pluimpje geven. De Voorzitter merkt op dat men het be drijf voor alles bedrijf-fahig moet houden. Veronderstel dat de palen en leiding, dat alles vernieuwd moet worden, dan zou men de gemeente moeten gaan lastig vallen. P. van Dongen. Dat moet gebeuren uit het reservefonds, dat apart moet worden belegd. De Voorzitter merkt op dat dit later zoo zal gebeuren, nu gaat dit nog niet omdat zelf nog te veel rente is te betalen. P. van Dongen. Is er geen verslag van een accountant. Voorzitter. Ja, dat is pas ingekomen. Vroeger hadden wij Nijsten doch omdat die niet zoo goed beviel hebben wij er een genomen van de Vereeniging van Nederl, gemeenten. Uit de voorlezing van het rap port blijkt dat alles in orde is en zelden zulk een mooie administratie is gezien. De heer P. v. Dongen wil daar niet aan twijfelen, maar merkt op dat dit alles niet weerlegt de door hem gemaakte opmerking. Voorzitter. U wil dus hebben dat er niet zooveel reserve wordt gemaakt en den stroomprfls wat goedkooper wordt gesteld. P. van Dongen. Ja, hoeveel is er nu in totaal aan reserve. Voorzitter. Ik denk van ongeveer 10 a 12 duizend gulden, behalve dan het vernieu wingsfonds. Er is echter ook nog schuld bij de bank voor de uitbreiding, maar daar door, ik bedoel door die uitbreiding, is de waarde van het bedrijf des te grooter ge worden. In werkelijkheid is er nu nog geen fonds, dat zit in de uitbreiding. De heer van Dongen-Rector zegt dat de rekening op hem den indruk heeft gemaakt dat de stroomprijs wel wat kan worden ver laagd zonder schade te doen. Mén moet, om dit alles positief te weten, met de inter ne aangelegenheden van het bedrijf bekend zijn en daarom zou hij in overweging dur ven geven dat de lichtcommissie zich in de zaken eens goed inwerkt en dan later met een voorstel komt. Ook dacht hij dat in overleg met de htegrootingscommissie een en ander zou zijn besproken. ,De Voorzitter zegt dat wel degelijk met de begrootingêcommissie is onderhandeld doch dat is reeds voor 15 Juli gebeurd. De heer van Dongen-Rector had gehoord dat dit niet was gebeurd. De Voorzitter zegt dat over verlaging reeds is gesproken. Het eerst was het ge- j bracht van 44 op 42 cent en toen later wilde men het brengen op 40 cent doch de direc teur durfde daar niet toe over te gaan met het oog op de heerschende malaise. Als men vooruit wist dat het zoo zou blijven, dan was het iets anders. De heer van Dongen-Rector zou desniet temin de commissie willen laten nagaan of er tot verlaging kan worden overgegaan. De Voorzitter zegt daar -met genoegen voor te zullen zorgen want zelf is hij een groot voorstander om zoo goedkoop moge lijk te leveren. Dagen lang heeft hij met den directeur zitten rekenen, maar we hebben de verantwoording om aan lager prijs stroom te leveren niet op ons durven nemen. De heer P. van Dongen kan zich met het voorstel van den heer van Dongen-Rector goed vereenigen. Zjjn eenigste bezwaar is maar dat de winst te ongemotiveerd hoog is. De heer Zijlmans wijst er op dat in Made de prijs maar 32 cent is per K.W.U. De Voorzitter weet zeker dat Made niet onder de 60 cent kan leveren tenzij dat men de gemeente iederjaar in het te kort van 't bedrijf laat bijbetalen. Er is geen enkel be drijf dat in den oorlog is opgericht dat dit kan tenzij de gemeente bijbetaald en dat is geen gezonde toestand. Er zjjn gemeen ten die dit in liet begin doen om maar aan sluitingen te kunnen krijgen. P. van Dongen. De werf van Ruijtenberg, gaat die niet met eigen kracht werken? De Voorzitter moet op deze vraag het antwoord schuldig blijven. Wel kan hij in verband met deze gestelde vraag mededee- len dat men in Rotterdam en Dordrecht meer moet betalen dan in deze gemeente. Men zegt dikwijls dat het hier te duur is doch daar vergist men zich dan leelijk in. P. van Dongen. Er is geen enkele groote plaats waar men zooveel moet betalen. Voorzitter. In Oosterhout betaalt men 50, in Dongen 60, in Oudenbosch 60 en in den Bosch 40 cent. Vergelijkt men dit alles nu eens met den prijs van hier dan ziet men dat men hier zeer laag staat. De heer van Dongen-Rector heeft geen aanmerkingen op het bedrijf, integendeel, hij heeft niets dan lof voor het schitterend beheer dat ons in staat stelt bijna het aller goedkoopste in de provincie van stroom te kunnen profiteeren. De heer P. van Dongep verzoekt er ook goede nota van te nemen dat hij absoluut geen aanmerkingen wenscht te maken. Al leen is hij van meening dat de winst niet zoo hoog behoeft te worden genomen. 5. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1922. De heer Schoenmakers zegt dat de Com missie de rekening heeft onderzocht en in orde bevonden. De ontvangsten hebben 456.780.06J be dragen. 6. Goedkeuring rekening dienst 1922 en begrooting dienst 1924 van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Schoenmakers kan namens (le Commissie mededeelen dat de rekening in orde is bevonden evenals de begrooting. De begroting sluit op een bedrag aan ontvang sten en uitgaven van 16513.74. 7. Vaststelling begrooting van het ge meentelijk Electriciteitsbedrijf, het Vleesch- keuringsbedrijf en die der gemeente, dienst 1924. Namens de Commissie deelt de heer Schoenmakers mede, dat de begrooting van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf in orde is bevonden. De heer van Dongen-Rector stelt voor om de vaststelling van de begrooting aan te houden tot eene volgende vergadering als wanneer de lichtcommissie met haar onder zoek of het mogelijk is om den stroom prijs te verlagen, gereed is gekomen. De Voorzitter acht zulks niet noodig wifi de cijfers toch altijd veranderd kunnen wor den. Bovendien staat men nog voor het feit dat voor November de begrooting moet W0!' den ingezonden. De heer P. van Dongen zou gaarne met het voorstel van den heer va" Dongen Ree tor mee willen gaan. Brengt dit ec ter al te veel bezwaren met zich meft c an wl' m ook wel op het verzoek van Voorzitter ingaan vooral omdat het ai>s°'nut: geen be zwaar is om de cijfers later nog te wijzi gen. De begrooting wordt hie"'a vastgesteld zooals deze is aangeboden. (W>rdt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6