Aotooo Tielen. Bezoekt Zeidak Pilitiekoidei' demonstratie, INBOEDEL Petroleumlampen I.C. MORTIER, Buitenland. Binnenland. Sport. Rechtzaken. Reclame. Marktberichten. Kerknieuws. Gemengd Nieuws Advertentiën. verkoopen GRUNO* TABAK negen gulden. Een geregeldr afnemer Nieuws uit Kaatsheuvel „ELECTRO-REVUE" één proeforder overtuigt U Notaris Middelkoop R.deRooij-Bourgonjen voor moïmoiest Duitsche priesters. De presidente Mevrouw de Roy van Zuidewijn-van der Does de Willebois hield de inleidingen, terwijl onder de pauze door Mgr. C. Prinsen en Kapelaan Hasselbach, geestelijk adviseur van den R.K. Vrouwenbond gesproken werd over de nijpende armoede der Duitsche geestelijkheid. Ook Mevrouw Bars. van Voorst tot Voorst, Beschermvrouwe van den R.K. Vrouwenbond woonde de uitvoering bij. Een dameskoor onder leiding van den heer Albert Mosmans, die ook het orgel bespeelde, zong ter opluistering en stichting gewijde liederen, St. Paulusvereeniging. Op 1 Nov, was het 25 jaar geleden, dat de St. Paulusvereeniging werd opgericht. Op 11 Nov. wordt het feit feestelijk herdacht en zal de stichter en eere voorzitter Mgr. C. Prinsen de feestrede uitspreken. Kaatsheuvel. 2 Nov. 1923. Thans kunnen we definitief me- dedeelen, dat de tentoonstelling van de allernieuwste machines voor de schoen- stikkerij plaats heeft op Donderdag en Vrijdag 8 en 9 November in de zaal van den heer joh. Smit-Hesselmans alhier. De Singermaatschappij zal bij deze gelegenheid doen zien, dat het opvoeren van de productie der stikkerij zeer wel mogelijk is, zonder de soli diteit en het cachet van het werk af breuk te doen. We gelooven stellig, dat vooral de H.H. Industrieelen deze gelegenheid voor het vermeerderen van hun kennis op dit gebied, niet zullen verwaarloo- zen. Inlichtingen worden natuurlijk gratis op de tentoonstelling, die geo pend is van 9 uur voorm. tot 5 uur nam., verstrekt. We wenschen de Sin germaatschappij met hare flinke daad proficiat. De heer Q. de Beer slaagde op 1 November te 's Hage voor het vak examen in den postdienst. Thans heb ben alle ambtenaren aan het postkan toor alhier het bovengenoemde examen met gunstig gevolg afgelegd. In Italië zijn schitterende feesten en optochten gehouden ter herdenking van den Facisten-opmarsch een jaar geleden. Poincaré hield gisteren weer een rede over Duitschlands verplichtingen tot schadevergoeding, met name ook over de eventueele bevoegdheden van een commissie voor onderzoek van Duitschlands betalingscapaciteit. Bevestigd wordt, dat binnenkort vermoedelijk Januari of Februari 1924, nieuwe verkiezingen in Engeland zul len worden uitgeschreven. Minister Baldwin wil protectie tegen de werke loosheid en wil daarover de uitspraak van 't land. Meer dan 70 oorlogschepen van de Atlantische vloot zullen Zaterdag bij wijze van inleiding tot de wereld reis van de Engelsche marine bij het Nab-Licht voor de premiers van de dominions en driehonderd genoodigden defileercn. Geen enkel van de schepen, die aan de revue deelnemen, was bij het uitbreken van den oorlog reeds in dienst. Deze armada vormt de grootste oorlogsvloot, die men ooit gezien heeft. Te Lisieux (Fr.) is een der grootste stoffenfabrieken der firma Mommers Co. geheel afgebrand. De schade bedraagt l'/2 millioen francs De brand is ontstaan, doordat een jongen der fabriek zijn sigaret in een hoop met wol stak, waardoor weldra alles in vlammen stond en aan redden niet meer viel te denken. In verband met de verwerping der vlootwet is 't goed eens weer te geven wat een autoriteit als de minister van buitenlandsche zaken o.m. zeide „Het gaat om deze twee vragen of Nederland zelf wil opkomen voor het geen zijn verplichting is en in hoeverre Nederland door het bewapeningsvraag stuk niet te regelen het gevaar uitlokt en vergroot. God moge verhoeden, dat dit geval zich ooit zou voordoen. He' perspectief is voor mij afschrikwekkend. Men bedenke, dat Nederland, zoowel in Europa als in Indië ligt op de grens van gebieden, waar conflicten zullen worden uitgevochten. De meening is uitgesproken, dat wij met deze wei: een vreemden meester zouden nemen, maar ik vrees, dat bij verwerping dezer wet die vreemde meester van zelf za" komen." De meeste katholieke bladen pleiten voor een nieuw rechts ministerie Reuter verneemt uit Nederland dat de gewezen kroonprins van Duitsch- land pogingen in het werk stelt om verlof te bekomen om Nederland te verlaten en naar Duitschland terug te keeren. Uitdrukkelijk wordt verzekert dat voorloopige besprekingen zijn ge houden en dat de Duitsche regeering niet ongeneigd is den kroonprins toe te staan als gewoon burger naar Duitschland terug te keeren, zij het dan onder de nadrukkelijke voorwaarde dat hij zonder zich met politiek te bemoeien, rustig moet leven op zijn landgoed in Silezië. Een ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat van zekere diplomatieke zijde reeds in Nederland terzake inlich tingen zijn verzocht. Aan de R. K. Dienstplichtigen! Wederom zullen binnen enkele dagen een flink aantal uwer bij het leger worden ingelijfd. Gij komt dan in een geheel nieuwe omgeving, ontrokken aan het oog van ouders en opvoeders, wellicht jn een omgeving vol gevaren voor ziel en lichaam. Moet ge dan met vrees en angst uw diensttijd tegemoet zien Immers neenl Het zal veel van U zelf afhangen, of ge sterk zult staan tegenover de gevaren, of ge weerstand zult kunnen bieden aan de verlijding van vloekers en vuilsprekers en erger. Ook in uw diensttijd kunt ge onge twijfeld verzekerd zijn van den steun, welke U van Katholieke zijde zoowel geestelijk als stoffelijk, volop wordt geboden. Vrienden, maakt gebruik van dien steun dan zult ge zeker niet slechter terugkeeren in het burgerleven wellicht zelfs krachtiger, gesterkt door den strijd dien ge ongetwijfeld zult hebben te voeren en waarin ge over winnaar kunt en moet blijven. Met aandrang sporen wij U aan lid te worden van onze organisatie den Ned. R. K. Bond van Dienstplichtigen „St. Joris", die met een prachtig pro gram Uwe belangen behartigt. De contributie bedraagt slechts enkele centen per week er is dus geen be zwaar. Het Centraal Bureau van den Bond geeft gaarne hulp en steun aan alle dienstplichtigen. Als lid van „St. Joris" ontvangt ge gratis eens per maand het bondsorgaan Geeft Acht", waarin ge alles kunt ezen, wat voor een Roomsch soldaat van belang is. Vrienden, schrijft nog heden een briefkaart aan het Centraal Bureau van St. Joris", van Oldenbarneveltstraat 33 b. Rotterdam, en U ontvangt gratis onze lectuur. Het Hoofdbestuur. om ons ie helpen aan het geld, dat geschonken wordt aan die rijk gebouw de, schoon versierde kerken? Dat wordt door de parochianen bijeengebracht om hun kerk, hun huis Gods zoo heerlijk mogelijk te maken. Die kerk is hun bezit, hun trots, hun devotie En misschien hebt U zich zelf ook al eens schuldig(?) gemaakt aan dergelijke vrijgevigheid Ik weet er geen kruid tegen gewassen om aan deze spontane liefde voor hetgeen „eigen" is, een einde te maken. U wel? En wist U het inderdaad wel, zoudt U werkelijk dit geneesmiddel willen toepassen Want de schoonheid en aantrekkelijkheid van een kerkgebouw eert niet alleen God, maar sticht even zeer den kerkganger tot veelvuldig en vroom gebed, tot heilig leven. En werkelijk ons liefdewerk „Voor onze arme kerken" zal er geen schade bij lijden, als het geloofsleven in de parochies bloeit Integendeel 1 Wat men zelf als een schat waar deert, zal men ook anderen gunnen. Deelt Uw vreugde, verdubbelt Uw vreugde door Uw aalmoezen, Uw jaar- jksche bijdragen vooral, om de nog noodige nieuwe kerken te bouwen en de noodlijdende te steunen. Het liefde werk voorziet in een grooten nood. We kunnen Uw aalmoezen niet missen. Over de maand October zijn binnen gekomen aan jaarlijksche bijdrage 60,—, aan giften f 1365,91. Zendt Uw aalmoezen aan Rector Broekman pr., Huize Assisië, Udenhout. Deze strafzaak kon pas 't jaar na het misdrijf worden behandeld, omdat een der getuigen en die de brand stichting had zien gebeuren, uit vrees voor den beklaagden niet eerder had durven verklaren. De eisch van het O. M. was 5 jaar met aftrek van preventief. Een brief verduisterd. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, uitspraak doende in hooger beroep bevestigde het vonnfs der rechtbank te Breda, waarbij H. W. R., assistent aan de posterijen te Breda veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf, ter zake dat hij een brief aan de pos terijen ter bestelling toevertrouwd op zettelijk heeft geopend en vernietigd. Wilt Gij iets weten van Electriciteit? Wilt Gij iets weten van Radio? Wilt Gij iets weten van electriciteit voor klein-nijverheid Wilt Gij iets weten van electriciteit op elk gebied Eenvoudig vertelt door knappe men- schen en toegelicht met foto's: Abonneert U dan voor f2.75 per aar op bij Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen en vraag eerst gratis proefnummer. Hij wist 't niet goed. A, v. R. 33 jaar te Eethen was ge dagvaard wegens verzet tegen de politie. Voor den politierechtergekomen.be weerde beklaagde niet goed te weten -wat verzet was Uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagde op 16 Aug. het een politie man onmogelijk had willen maken een dronken klant naar het arrestanten lokaal te brengen. De eisch en eveneens de uitspraak luidde f 30 boete subs. 14 dagen hechtenis. Inmiddels kwam beklaagde wel te weten wat „verzet" is De diefstallen te Osch. Voor de Rechtbank te 's Hertogen bosch werd voor de vijfde maal binnen eenige weken weer een belangrijke diefstal van linnen- en wollen- onder goederen te Osch behandeld. Deswege had zich te verantwoorden H. v. D. te Osch, thans gedetineerd. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Ernstige wederspannigheid. J. M. v. B. schoenmaker te Kaats heuvel, was door den politierechter veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf ter zake van ernstige wederspan nigheid op 1 Juli gepleegd. De zaak diende in hooger beroep, doch beklaagde, die reeds 4 vonnissen achter den rug heeft, was niet ver schenen. De eisch van den Adv. Gen. luidde bevestiging van het vonnis. De vriend van beklaagde, genaamd P. K. G. Schoenmaker te Loonopzand, had bij die gelegenheid den politieman H. Badjou den sabel afgenomen en dreigde„Als je 'm niet los laat dan sla ik je kapot." En ook hij werd veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf, doch ging in hooger beroep. „En waarom in hooger beroep vraagt de president. „Om gratie te krijgen" antwoordde beklaagde en voegde er aan toe, dat hij kostwinner was. Doch de president wees er ernstig plicht als kostwinner be- R. W. B.—W. S. C. Zondag 4 Nov. hebben we de eerste thuiswedstrijd van onze nationaal ge- streepten (R.W.B.—Wilhelmina 2 van 21 Oct. wordt overgespeeld). Deze thuis wedstrijd is voor RWB uit den aard der zaak d e wedstrijd van het seizoen. Er heerscht voor dezen wedstrijd ook nu weer zeer veel belangstelling. WSC heeft tot heden reeds meer succes behaald dan RWB, hoewel RWB reeds uitstekend gespeeld heeft, doch zooals steeds het geval is geweest, het loopt RWB nooit mee. We kunnen Zondag een uiterst spannenden wedstrijd ver wachten, we meenen dat beide partijen tegen elkaar opgewassen zijn, zoodat er wel niet veel doelpunten gemaakt zullen worden, Ieder zal zijn beste beentje natuurlijk vooruitzetten, terwijl de diverse supporters zich ook niet onbetuigd zulten laten om hun spelers te doen zegevieren. Men wordt er echter hierbij op attent gemaakt dat men zich onthoudt van ongepaste uit drukkingen aan het adres der spelers, terwijl men zich absoluut niet bemoeit met den scheidsrechter. Er zal een strenge controle worden uitgeoefend en zullen eventueele elementen, welke een goeden gang van den wedstrijd willen verstoren, zonder aanzien des persoons van het terrein worden ver wijderd. De leiding is bij dhr. Ypelaar in goede handen. Aanvang half drie terrein RWB. De RWB clubvlag zal voortaan uit gestoken worden in het café van dhr. D. van der Zaken aan den Zomerdijk. Er wordt al het mogelijke gedaan om den wedstrijd te doen doorgaan. Het terrein is momenteel reeds in goeden staat. R.W.B. komt Zondag voor het eerst op zijn sterkst uit, als volgt M. Waarts J. Treffers H. Veltmeijer B. v Seters, C. v Kampen, C vd Hammen F. v d Gouw, W. Zijimans, D. Kuijsters, L. de Leijer, P. Treffers. RWB 2 gaat bij Berkdijk op bezoek, RWB 3 bij Sprang 2. KAATSHEUVEL. Gisteren speelde het 2e elftal van de R.K.V.V. Oranje-Zwart een vriend- schappelijken thuiswedstrijd tegen een elftal van Juliana uit Baardwijk. De scheidsrechter Th. de Nijs leidde zeer goed. Het spel eindigde in een 3—2 overwinning voor o Z, Zondag krijgt O.Z. de R K.V.V. Emos uit Oisterwijk op bezoek voor klasse B van de R.K.V. Oranje Zwart komt Zondag met een gewijzigd elftal in 't veld. Het eerste elftal van K. S. W. speelt Zondag op eigen terrein tegen Wilhelmina 2 uit den Bosch. Wilhel mina 2 staat momenteel no. 2 op*'t ranglijstje, 't Zal Kaatsheuvel niet ge makkelijk vallen van de Bosschenaren te winnen, die een stevig gesloten spel vertoonen. K.S.W. is echter op eigen terrein en behoeft dan niet gauw den moed op te geven. Aan belangstelling zal 't beslist niet ontbreken. K.S.W. 2 gaat naar Waalwijk om Quick 2 te bekampen. We gelooven aan een overwinning van ons tweede elftal. Berkdijk I gaat bij Rozat I op bezoek. Weer om de puntjes te ver- deelen Berkdijk II krijgt R.W.B. II ten gast en zal knap mogen oppassen, meester van het terrein te blijven. SPRANG. Onze voetbalvereeniging S.V.V. 1 gaat Zondag naar Tilburg om tegen Noad 3 een comp.wedstrijd te spelen voor den B.V.B. De uitslag van den internationalen voetbalwedstrijd Engeland—België te Antwerpen is 2—2. Het Zwaluwen—Elftal heeft te Brussel gelijk gespeeld 2—2, Het Belgische sportblad Vélo Sport bevat een statistiek van het aan tal rijwielen, dat er in België in gebruik is. Daaruit blijkt, dat er in Oost-Vlaan- deren 211.000 rijwielen zijn, in de provincie Antwerpen 210.000, in West- Vlaanderen 200,000, Brabant 185 000, stelen, terwijl de huishoudster de straat op liep om hulp. De beide op het dorp wonende veldwachters waren buiten den kom op surveillance, en van de ontwaakte Hoofdplaters scheen niemand moed genoeg te bezitten den grijsaard te hulp te komen, zoodat de beide on verlaten de vlucht konden nemen, o a. achterlatende een revolver, die de mo lenaar den man. met wien hij gewor steld had, uit de hand had geslagen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Woensdag is te Amsterdam een 28-jarige Duitsche vrouw aangehouden, die in een juwelierswinkel in de Kal- verstraat aldaar een ring ter waarde van ongeveer f 600 had gestolen. Een man, die de ring bij een andere ju welier te koop aangeboden had, is ook aangehouden. RUGPIJN WAARSCHUWT. 30646 - 30 WAALWIJK, 2 Nov. '23. Eieren: 15—17 cent. VarkensGeen aanvoer. 'sUÉRTOGENBOSCH, 31 Oct. '23. Op de markt van heden waren aan gevoerd 1936 stuks. 103 kalveren. 1109 stuks hoornvee. 634 biggen. 11 zeugen. 79 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 300—f 450 p stuk. Kalfvaarzen van f 275—f 430 p stuk Magere ossen en koeien van f 185 300 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f 0.60 per pond. 2e kw. f 0,50 p. p. Pinken van f140—f210 per stuk. Zeugen van f75f120 per stuk. Biggen van f 2.f 2.25 per week. Schapen van f 22f 45 per stuk. Lammeren van f 20—f 32 per stuk. Ruime aanvoer. Handel goed op dat de w klaagde gebiedt zich Zondags behoor I ërovïncieLufk 130.000, Limburg 75.000, lijk te gedragen en niet te drinken. provincie Namen 60.000, provincie De eisch luidde bevestiging van het Luxemburg 35 000. Tezamen een aan- Dit leest iedereen Want het ligt bij iedereen op hét hart Er zijn noodlijdende kerken in ons Bisdom. Nieuwe kerken, die nood zakelijk zijn, kunnen niet gebouwd worden. Men bedelt er voor. Goed Maar er zijn toch ook rijke kerken „Waar de eene hand rijkelijk geeft, wordt met de andere hand dringend gebedeld"wie heeft het al niet eens hooren zeggen. En 'tis ook Uw be zwaar misschien? Dan komt, geachte lezer, op de eerste plaats deze vraag aan UZiet U kans vonnis. Diefstal van Zoolleer. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch uitspraak doende veroordeelde A. K tot 3 jaarH. M. D. betontimmerman te Tilburg tot 2 jaar en J. J. v. D. kelner te Breda tot 1 jaar gevangenis straf, allen wegens diefstal van zool leer en drijfriemen in den nacht van 3 op 4 Juli ten nadeele vanj. Mallens te Alphen en Riel gepleegd. Brandstichting. De rechtbank te 's-Hertogenbosch uitspraak doende veroordeelde A. K 40 jaar te Mill, thans gedetineerd, tot 6 jaar en 6 maanden gevangenisstraf ter zake dat hij op 27 Aug. 1919, ter wijl de bewoners in nachtrust waren het woonhuis van Piet Hendriks te Mill heeft in brand gestoken (De in levensgevaar verkeerende be woners konden nog gered worden, doch huis en inboedel werden door den brand vernield.) tal van 1.306.500 rijwielen. De vraag naar rijwielen neemt in België zoozeer qtoe, dat dit aantal in 1.500.000 zal zijn in hooper beroep j opgeloopen, wat beteekent één rijwiel koopman te Breda op elke 5 inwoners. De Rotterdamsche politie heeft een individu gearresteerd, dat indertijd de auctor intellectualis is geweest van den voorgenomen bankroof aldaar, die door de gebr. B. zou worden uitge voerd en de aanleiding werd tot den moord op den koopman Blaazer, welke nog een moment met dien op mr. Wijs man in verband werd gebracht. Men meldt ons uit Hoofdplaat Donderdagnacht zijn twee gemas kerde mannen door uitbreking vaneen soliede gesloten raam de woning van den 72-jarigen molenaar te Hoofdplaat binnengedrongen. De oude man, door het leven gewekt, greep een der in brekers aan en begon met hem te wor- V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk Envelopen Tabellen Memor a ndums Tij d schriften Fo r muiieren Bonbo c ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. ONDERTROUWD Mariet Wiesman. Ghrist Mommers. Waalwijk. Elbeuf (Fr.) 31534 Geen ontvangdag. Huwelijksvoltrekking 27 Nov. a.s. DE GROOTE welke 's middags om 3 uur op het W, S. Cterrein te Waalwijk wordt gegeven. 31535 te CAPELLE, 31533 is voornemens om A. Op Woensdag 7 No vember 1923, des v.m om 10 uur precies ten huize van den Heer P. H. LIGTVOET te Waspik in het openbaar te den gedeeltelijken B Op Donderdagen 8 en 15 November 1923, telkens des avonds om 6 uur ten herberge van J. BOEZER aan het Vaartje te Waspik, in het openbaar te veilen en te verkoopen 1. Voor de Erven van Mej. E. Wagemakers Onder Capelle; Koop 1. Hooiland aan den Winterdijk achter v. Vuuren Sectie G 807, groot 38,30 aren. Koop 2. Erf, aldaar, Sectie G 805, groot 1,70 aren. Koop 3. Hooiland alda&r achter Verhoeven, Sectie G 753, groot 26.70 aren. Koop 4. Een del aan de O. zijde van Vrouwkensvaart, Sectie G 2, groot 33,10 aren. Koop 5. Bouwland in de Geer- akkers, Sectie F Nr. 1066, groot 44,10 aren. Onder Waspik: Koop 6. Een del aan de West zijde van Vrouwkensvaart, Sectie D 327, groot 44,20 aren. Koop 7. Een Del aldaar Noord waarts van de vorige Sectie D 330, groot 49,10 aren. Koop 8. Bouwland over het Diep Sectie B 277 en 437, groot 1,46,70 H. A. Onder Loon-op-Land Koop 9. Schaarbosch en mast aan den Vaartschen Heikant in de Vonderakkers Sectie B nrs. 781 t/m 784, 802, 1963 en 785, geheel groot 2, 33,40 H. A. 2. Voor genoemde erven en voor den Heer A v. d. Pluijm Jz. te Dussen. Koop 10. Bouwland in de Geerakkers onder Capelle Sectie F 6, groot 53,40 aren. Alles breeder bij biljetten. Imr de nog steeds groote voorraad Compleet vanaf Ijzerhandel - Waalwijk. 31523? Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 22300 51) GEVRAAGD van vijf paarden. Brieven met prijsopgaaf per paard en per dag onder No. der advertentie Bureau van dit Blad. 31536 y Mededeeling van de Stichting „Spaar fonds voor Bodemcultuur". Ongetwijfeld zullen onze cliënten met eer dan gewone belangstelling uitzien naar de gebruikelijke tussehentijdsche me dedeeling. Immers hebben in de maand Juni nieuwe betreurenswaardige voorvallen op financieel gebied plaats gehad en is de vraag gewettigd, of onze instelling daarvan te lijden gehad heeft. Tot heden hebben wij nimmer eenigen terugslag ondervonden, wanneer andere in stellingen in moeilijkheden raakten. Onze instelling bleef het vertrouwen behouden en bleef onafgebroken in bloei toenemen, on danks de malaise. Dezen keer kwam het vuur wat dichter bij huis, omdat wij in een aantal gemeenten vertegenwoordigd zijn, r eene bekende in moeilijkheden ver- keerende instelling eveneens gevestigd is. Doch ook dezen keer bleef onze positie ge heel ongeschoktde opvragingen van geld waren over het geheele land genomen niet boven het normale van de laatste maanden en onze kring van cliënten bleef zich onge stoord uitbreiden. Eerst tegen het einde van Juni werden de opvragingen iets groo- ter, omdat onze' cliënten of hunne kennis sen elders niet over,hun tegoed of over hun crediet konden beschikken,, zod,dat deze, gelden weer wel zullen terugvloeien, zoodra bedoelde instellingen weer regelmatig zul len functioneeren. Het is onnoodig op te merken, dat wij in geen enkel opzicht bjj die moeilijkheden be trokken zijn. Als merkwaardige bijzonder heid kan hieraan nog toegevoegd worden, dat wij tijdens den heelen duur van ons be staan nog nooit voor een halven cent bij eenig faillissement betrokken geweest zijn. Het aandeelenkapitaal blijft zich nog voortdurend uitbreiden. Hierin komt de kracht onzer zaak uit, dat onze aandeelen nog steeds aftrek vinden. De maand Juni was de hoogste maand voor wat de plaat sing van aandeelen betreft. Doordat het aandeelenkapitaal sterker gegroeid is dan de „opgenomen gelden", is de dekking dei- spaar en deposito-gelden gestegen tot ruim 123%eene belangrijk hoogere dekking dus, dan bij Nederlandsche spaarbankinstellin- gen gebruikelijk is. Inkrimping van credieten. Ofschoon de uitstaande credieten en geldleeningen nooit hoog geweest zijn en in den regel niet meer bedroegen dan de helft onzer totale midde len, meenden wij uit voorzichtigheid toch op inkrimping bedacht te moeten zijn. Onze pogingen dienaangaande zijn gedurende het eerste half jaar met de beste resultaten bekroond. De credieten zij n nl. ingekrom pen van 1.280.592.11J tot 991.693.86, of met bijna 23% in zes maanden tijds. Ten einde aan alle omstandigheden het hoofd te kunnen bieden blijven wij aan verdere i krimping werkzaam. Eene sterke kaspositie per 30 Juni was gevolg van de vermindering onzer uitzettin gen. De kasmiddelen beliepen nl. ƒ300.235.491 en waren dus ruimer dan ooit te voren. Hoewel het aanhouden van zooveel contan ten een offer kost, meenden wij dit offer te moeten brengen tot handhaving van de liquiditeit en van de krachtige positie onzer instelling. Het Grondbezit werd in het eerste half jaar niet meer uitgebreid door verdere aan- koopen. De in aanbouw zijnde woningen werden verder afgebouwd en kwamen bijna alle gereed. Eenige kleinere complexen grond, die voor ons doel minder geschikt waren, totaal ruim 23 H.A., werden met behoorlijke winst verkocht. In verband met den afbouw der woningen is de bevolking onzer gronden sedert 1 Januari weer belang rijk gestegen. De proef met het stichten van woningen met land voor industrie-arbeiders is uitnemend geslaagd, zoowel uit een finan cieel als uit sociaal oogpunt. Dit werk heeft reeds de aandacht getrokken onzer groote pers, die daaraan interessante beschouwin gen gewijd heeft. Zoodra de malaise achter den rug is, zullen wij in deze richting ver dere uitbreiding zoeken. Iedere hardnekkige pijn in het smal le gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zwa re, slepende rugpijn en scherpe steken bij bukken of plotseling keeren, wijzen opgezwollen, ontstoken nieren; pijn lijke, overwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urine zuur uit het bloed te filtreeren. Kou vatting, koorts, overwerking en bui tensporigheden overspannen de nie ren en veroorzaken ontsteking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing mettertijd tot niergruis, waterzucht, rheumatiek of een chronische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine afwijkingen vertoont, te schaarsch of te veelvuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk en vol bezinksel is, een abnor male kleur heeft enz. Let ook op hoofd pijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid gevoel en ze nuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Kugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de geheele wereld wordt aanbe volen. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken k f 1.75 per doos. J "•V. J. GH-UNO GRONINGEN f

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10