kien ii UI HEI ZUI mil Derde Blad. Provinciaal Nieuws nummers van hun uitgebreid repertoire .en gehoore brengen, terwijl zij boven dien nog naast elkaar zullen optreden in de prachtduo's uit „Carmen" van Bizet en „La Favorite" van Donizetti. Waar zulke eerste rang-kunstenaars zich doen hooren, is het begrijpelijk, dat de Liedertafel zelve wil trachten, zich waatdig bij hen aan te sluiten. Onder meer zal zij dien avond uit voeren het fraaie, doch technisch zware werk „Zegepraal" van Brandts-Buijs, terwijl op herhaald verzoek van ver scheidene kunstlievende leden, het Concert besloten zal worden met de „Jubileumcantate" van v. d Glas, te zingen door het Mannenkoor in ver- eeniging met zijn gemengd koor. Van een aanbeveling tot een bezoek aan dit concert kunnen wij ons dus wel ontslagen achten. Toch willen wij nog even mededeelen, dat, gezien de slechte tijdsomstandigheden en de vele uitvoeringen op verschillend gebied De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat alhier, verzoekt er ons op te wijzen, dat zij, wier handelszaken in het Handels register zijn ingeschreven bij het in treden van wijzigingen daarvan terstonc aan de Kamer van Koophandel en kan de Fabrieken mededeeling dienen te doen De inschrijving dier wijzigingen in het in het Handelsregister, waarvoor de Kamer van Koophandel voornoemd gaarne de noodige formulieren beschik baar stelt, geschiedt kosteloos. Men overtuige zich, door persoonlijk van het Handelsregister inzage te ne men, of wellicht verzuimd is van eenige wijziging de verplichte opgave te doen noodig zijn: Mocht dit laatste noodig zijn, I Zij, die de indiening der vereischte dan zal dit evenwei zoo billijk mogelijk opgave nog langer uitstellen .^stellen zich aan eene strafvervolging bloot. Het Bureau der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat is gevestigd ten raadhuize te Waalwijk, Kamer No. 3 en is geopend iederen werkdag van 9—12 en van —6 uur (des Zaterdags tot 1 uur). de huishouding voordeel en gemak gedurende de laatste weken, de entree- prijs voor niet-abonné's en vreemde lingen heel matig gesteld zal worden, Het comité voor de aanbieding van een huldeblijk aan den ZEerw. teer pastoor van Riel bij zijn 25-jarig ubileum, heeft een circulaire bij alle larochianen doen verspreiden. Tegelijk is de parochie verdeeld in kleine juurten en voor elk dezer zijn eenige dames uitgenoodigd om zich te wiikn selasten met de collecten. Wij twijfelen geenszins of allen zullen hiertoe bereid gevonden worden, terwijl in de volgen de week reeds eene bespreking met ïaar zal worden gehouden over de regeling der collecten, enz., enz. De Besoijensche Steeg heeft, doordat de heer Jac. v. d. Leijden zijn bekend magazijn „De Concurrent" naar de laatste eischen des tijds heeft aten inrichten, eene ondergaan. De winkel is door bij trekking mooie verfraaiing 1 e* van een naast gelegen pand zeer flink j ™ente, tentoonstelling Op 3 Juni 1923 is in Roemenië In verband hiermede verzoekt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat opgaaf van vorde ringen, welke Nederlandsche firma's eventueel mochten hebben op Roe- meensche debiteuren, voorzoover deze vorderingen in valuta, hooger dan de De heer Jo Tempelman, tot dus verre leeraar aan de Rijksdagnormaal school en Hoogere Handelsschool alhier, thans te Breda, slaagde 26 dezer te Amsterdam voor Nederlandsch (M O.) Naar wij met genoegen vernemen is de inschrijving voor de Abonnements concerten in onze gemeente, waarover wij reeds meermalen schreven, van dien aard. dat het comité in overleg met het bureau van Dr. de Koos besloten heeft deze te doen doorgaan. Niet minder dan ruim 160 abonne menten zijn tot nog toe genomen. Zeer zeker een respectabel getal voor eene plaats als de onze. Meerdere zullen nog wel volgen en ook op de avonden zelf zuilen verschillende genomen wor den. Het eerste concert is bepaald op Woensdag 21 November a.s in Musis Sacrum, met Judith Bokor, Cello. De Eerste Loon-op-Zandsche Politiehondenclub, gevestigd bij den het W.S.C.-terrein alhier. Zondag j.l. gaf de club een demon stratie met hare honden op het T.S C.- terrein in Oosterhout. Daar de belang Doch'het zijn niet alleen de gaskachels en omstreken vooral niet geringerJis geworden en een ereraad voor dat »;»-»" enooalg4 li(We u„„„ deel der gemeente. I nemeni opdat kogten en moeiten beloond Aan de orde 1. Installatie van het lid, den heer G. J. de Vries 2. Bespreking instandhouding der Rijkscursussen voor Lichamelijke Op voeding. Bijzondere attentie wordt gevraagd voor het filmwerk „De bloem uit het Noorden", naar het beroemde werk van Curwood, de bekende schrijver van „Kazan de Wolfshond" e. m. a. welk meesterstuk op filmgebied a.s. Zondag in de Flora Bioscoop gaat, blijkens vorenstaande advertentie. De ten behoeve van den ramp in Japan gehouden collecte in deze gemeente heeft f 92 75 opgebracht. 6 December a.s. zal in het St. Theresia-gesticht wederom een gouden jubileum gevierd worden. Dan zal de laatste van het drietal Eerw. Zusters, die haar geheele religieuse leven heeft opgeofferd aan de gods dienstige opvoeding en de eerste ont wikkeling der jeugd in onze gemeente haar gouden kloosterfeest vieren. Soeur Rosalia en Flaviana gingen voor. thans is de beurt aan de eerw. Zuster Constantia. Welk Waalwijker, oud of jong, kent haar niet, haar, die indertijd de kleine cathechismus gaf, haar, die schier haar geheele leven wijdde aan de kleinste kinderen der school, vroeger betiteld met den minder mooien naam van: armenschool. Wat zij voor de kleinen van die bewaarschool, maar ook voor anderen deed, wij behoeven het niet te herhalen, eenieder weet het en zal ook weten te waardeeren wat zulk een welbesteed leven een verdienste heeft opgeleverd voor de kerk en maat schappij. Geheel Waalwijk zal daarvan bij dit zeldzame jubileum van harte getuigen op 6 December. Dat hopen wij van ganscher harte. L.l. Woensdag hebben 2 steun- trekkers, die in de heide zijn tewerk gesteld, het met elkaar aan den stok gekregen, v. d. A. stak v. N. plotseling met een mes in den schouder, terwijl laatstgenoemde den messentrekker danig met zijn drinkketeltje bewerkte, zoodat z'n hoofd een ernstige wonde vertoonde. De geneesheer moest hulp verleenen, terwijl de politie beide heeren meenam en proces-verbaal opmaakte dan ergens anders, gelooven we dat 't er Zondag op het W.S.C.-terrein druk zal loopen. De club, die onder leiding van den Inspecteur Letschert j toonstelling en bazaar, aan hare muzikale alhier een van de bloeiendste afdee- lingen is van de K. N. P. V. uit Noord-Brabant, mag zich steeds in veel belangstelling verheugen. Ongetwij feld is dit ook Zondag het geval. Daarenboven geeft een hondendemon- j pen een getrouw beeld geeft van het doel stratie voor het sportminnend publiek der vereeniging, haar werking op verschil lend gebied als wijkverpleging, tuberculose bestrijding en kraamverzorging. een aangenaame afwisseling in het lange voetbal-winterprogramma. Naar we vernemen is het bestuur der club werkzaam om ook in Kaats heuvel binnen enkele weken nog een dergelijke demonstratie te kunnen geven. Eerst thans kan met voldoende zekerheid gezegd worden, dat, dank Beckers, mezzo-sopraan uit Brugge en de heer Delannoy, fort-tenor uit Brussel, hunne hooggevierde medewerking zul len verleenen op het eerste winter- concert onzer Liedertafel, te geven op 19 Nov. a.s. Genoemde solisten zullen wel medewerken om de volkshygiëne op alsdan elk een viertal der schoonste h0°ger peil te brengen. I SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). A.s. Zondag des avonds 5.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. G H. de Jonge. A.s. Maandag des avonds half zeven hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Pfarrer Boeckman uit München (Duitschland) met het onderwerp„De arbeid onder de Jeugd". Tevens zal voor dit werk eene collecte worden gehouden. Ds. Wolthers, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt als vertolker op te treden. Op uitnoodiging der Geref. Zend. Vereen, alhier hoopt a.s. Maandagavond half acht in het Geref. Kerkgebouw op te treden Ds. L. Netelenbos. Mis sionaris Dienaar des Woords, tijdelijk in ons land vertoevende, met het onder werp „Mededeelingen van Zendings terrein en Zendingswerk". Tevens zal voor de Zending gecollecteerd worden. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand October 1923 voor de Rijkspostspaarbank: Ingelegd f 2450.22. Terugbetaald f 9532.17. Alhier werd mond- en klauwzeer geconstateerd onder den veestapel van den landbouwer N. V. de P. VRIJH.-CAPELLE. Geref. Kerk. A.s. Zondag des voorm. 9.30 uur hoopt Ds. G. H. de Jonge in den Dienst des Woords voor te gaan. CAPELLE. Gedurende de maand October 1921 werd in de Rijkspost spaarbank op het hulppostkantoor al hier ingelegd f 2730,54 en terugbetaald f7948,64. Het aantal inlagen bedroeg 42, dat der terugbetalingen 37. Er wer den 45 telegrammen behandeld, waar van 25 verzonden en 20 ontvangen, gehouden, uitgaande van de te dezer plaatse bestaande dameskrans. WASPIK. Het ambtenaren-personeel op het postkantoor alhier zal met een lid verminderd worden. Mej. G Ver schuren is aangezocht voor het post kantoor te Roosendaal (N.-Br.) Door onbekende oorzaak geraakte Dinsdag een wagen met schors ge laden in brand. Gelukkig werd het onheil spoedig ontdekt en wist men met enkele emmers water te voor komen, dat de geheele voorraad schors verloren ging. Al spelende geraakte het kind van den landbouwer De Z. onder een motor en werd overreden. Gelukkig liep dit ongeval goed af. Met enkele schrammen en builen aan hoofd en armen werd het thuis gebracht. De cursus voor 't vervolgonderwijs is Dinsdag aan de R. K. Jongensschool met 22 leerlingen geopend. Wel een bewijs, dat er voor dezen tak van onderwijs nog belangstelling is in onze gemeente. De lessen worden gegeven door het hoofd der school, den heer A. Maas. Op 1 December a.s. hoopt de heer D. in 't Veld den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als postbode in deze gemeente in dienst trad. Wijl hij zijn plichten steeds nauwgezet ver vulde, zal het hem dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ont breken. RAAMSDONKSVEER. Zondag zal er des morgens in de Ned Herv. Kerk op 't Veer leesdienst worden gehouden, terwijl des namiddags op 't Dorp hoopt op te treden de ZeerEerw. heer Ds. Anker van 's Gravenmoer. Naar wij vernemen zal 4 en 5 November de R. K. Tooneelvereeniging Kunst na Arbeid" opvoeren: „De. Kerkvervolgers", drama met zang in drie bedrijven, terwijl als blijspel zal gespeeld worden: „De wonderbare leuningstoel". GEERTRUIDENBERG. A.s. Maandag des nam. om 2 uur vergadering van den raad dezer gemeente. Aan de orde I. Voorloopige vaststellinggemeente- rekening 1922 met een begrotings wijziging 1923. 2 Aanbieding rekening stedelijke Godshuizen dienst 1922. 3. Wijziging begrooting 1923 in verband met een gewenschte wijziging van* de begrooting van het gemeente lijk grondbedrijf dienst 1923. 4. Benoeming derde ambtenaar van den Burgerlijken Stand ter vervanging van Mr. H. J. C. M. Allard. Aanbevo len J. L. F. M. Rianchi. 5. Aanbieding gemeentebegrooting 1924. Voorstel tot benoeming eener commissie van onderzoek. 6. Wijziging verordening op de le vering van electriciteit. 7. Vaststelling eener verordening voor de veemarkt. Aanstelling keur meester. 8. Mededeeling Proces-verbaal van kasopname. 9. Ingekomen stukken. 10. Rondvraag. II. Reclames. MADE. De vrouw van P. H. had het ongeluk een ketel kokend water omver te trekken, waardoor ze den inhoud over een voet kreeg en dit lichaamsdeel deerlijk gebrand werd. Op het R.K. kerkhof waren dezer dagen van twee graven de portretten die in een krans waren aangebracht, verdwenen. De politie werd van het geval in kennis gesteld. Later werden de portretten in de nabijheid van het kerkhof geheel gaaf teruggevonden. Een duister geval. EETHEN. Vergadering van den Ge meenteraad op Dinsdag den 6 Novem ber 1923, des namiddags ten 1.45 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. om f 200 subsidie te verleenen aan de N.V. Alad. 3. Voorstel van B. en W. om eervol ontslag te verleenen aan Mej. N. C. Braams, onderwijzeres te Genderen, met ingang van 1 Januari 1924. 4 Vaststelling rekeningen Burg. Armbesturen Drongelen, Eethen .en Babiloniënbroek. 5. Voorloopige vaststelling rekening 1922 der voormalige gemeente Gen- deren. 6. Vaststelling gemeente-begrooling dienstjaar 1924. 7. Plaatsbepaling vestiging Gem.- Secretarie. 8. Voorstel Burg. en Weth. tot ver haal van 3'/2 pCt. pensioensbijdrage op de ambtenaren. ALMKERK. De navolgende inge schrevenen der lichting 1924 uit deze gemeente zijn bestemd tot gewone dienstplichtigenP. Sterkenburg, L. Evert, D. Biesheuvel, C. Groeneveld, C. A. Noorloos, L. van Anrooij, A. Dekker, H. Tameris, A. L. de Bok, Pruijssen, G. Vermeulen. Het muziekgezelschap „Nooit gedacht" ontving dezer dagen den terwijl 197 telefoongesprekken gevoerd |erSten oriïs in de Hoogste Eerë afd wmrHpn w^rnnHcr 27 relcresnrekken. ?"Ste" P"J° 111 "°°gsle cere aKj> behaald te Raamsdonksveer, bestaande werden, waaronder 27 celgesprekken. De gemengde zangvereeniging het Rozeknopje alhier zal in de maand December een uitvoering geven. In de j.l. Woensdagavond bij den heer L. F. van Dongen alhier ge houden vergadering der weder opge richte Rederijkerskamer Vriendentrouw werd tot leider bij de repetities geko zen de heer W. M. de Bas, terwijl besloten werd het bestuur met een persoon uit te breiden. Hiervoor werd benoemd de heer G A. S. de Bas. Het inleggeld voor de werkende leden werd vastgesteld op f 1. De gelegen heid tot aanmelding van nieuwe leden werd opengesteld tot Woensdag, 7 November e.k. bij den secretaris J. C. Timmermans. Op 21 en 22 November a.s. zal in het gymnastieklokaal der O. L. School in de kom alhier een bazar ten bate van het Groene Kruis worden uit een prachtige zilveren lauwerkrans. 's HERTOGENBOSCH. Op Maandag 26 November a.s. zal de plechtige in zegening plaats hebben van de St. Jan- en St. Maria Lycea, thans voorgoed gevestigd in het voormalig Paleis van Justitie aan de Hinthamerstraat en dat voor die nieuwe bestemming aanmer kelijk verbouwd en vergroot is. De plechtigheid der inzegening zal verricht worden door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch. R.K. Vrouwenbond. In de groote zaal van „Casino" stelde de R.K. Vrouwenbond het publiek van Den Bosch en Omstreken gedurende eenige dagen in de gelegenheid het passie drama „De Zeven Smarten van Maria" te zien opgevoerd door een gezelschap uit München. De baten werden bestemd voor de in .diepen nood verkeerende In Amsterdam heeft men In een groot aantal arbeiderswoningen deze toestellen geplaatst en de bewoners zijn daar zeer dankbaar voor. Kamer Kant oor. Doch niet alleen voor de keuken, ook voor kamer of kantoor kan men met gas voor deel behalen. De gashaarden zijn tegenwoor dig zoo geconstrueerd dat men een aange name warmte verkrijgt en beslist reukloos. Van rook, waarom vele huismoeders den winter met angst tegemoet zien, is geen sprake en een niet te onderschatten gemak is ook dat het aanmaken van kachels ver valt. Gasverwarming is altijd voor de ver warming gereed. Ons werd ook nog getoond een straal- kachel o.i. zeer geschikt voor kantoor of kamer, waardoor men 'n oogenblik dat men er moet vertoeven, een aangename warmte verkrijgt en wel op de plaats waar men zulks wenscht. Industrie. Het spreekt vanzelf dat waar het gas If at bereikt men met Gas en wat kost Gas. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Nederl. Ver. van Directeuren van gas fabrieken, wordt hpt oogenblik te Am sterdam eene tentoonstelling gehouden om te laten zien waarom men met gas moet verwarmen en koken Wij zijn, gewezen op het feit dat voor de gasfabrieken een nieuw tijdperk is inge treden, een kijkje gaan nemen en moeten volmondig erkennen dat we overtuigd zijn geworden dat in de naaste toekomst gas voor alle koolo- en verwarnxinsddeleinden zal worden gebruikt. Ons gemeentebestuur heeft begrepen dat het tot haar taak behoort het publiek daarin te moeten helpen en heeft zooals de Directeur van de Licht- en Waterleiding bedrijven ons mededeelde op zijn welover wogen advies besloten om den raad voor te stellen om met 1 Januari de prijzen van liet gas aanmerkelijk te verlagen. De eerste 20 kul), meter zullen dan 15 cent per kub. meter kosten en de daaropvolgende slechts 9 cent per kub. meter terwijl voor bakkers welke uitsluitend m°t gasovens bakken een extra lage prijs zal worden berekend. Vooral ook voor de muntgasverbruikers is deze prijsverlaging van beteekenis daar dan hoven de 20 kub. m. vanaf 1 Jan. niet meer zal behoeven te worden bijbetaald zoodat de bijbetalingsrekening nooit hoo- ger kan worden dan 1.40 per maand, dus nog eens, voor de meerdere te verbruiken, kubieke meters behoeft men niet bij te be- worden gebruikt. Dat ook in onze gemeente het verbruik moge toenemen opdat we spoedig aan den laagst mogelijken prijs gas kunnen bekomen, In hoofdzaak bevat de tentoonstelling der kerk zoowel b$j de opening als bij de kraam- en zuigelingenzorg en eene afdée- sluiting van de bijeenkomst een zangnum- Ung mond- en tandhygiëne. j mer ten gehoore bracht, zulks op uitne- Vooral de mondverzorging laat bij de mende wijze. voor brengt, dit voor de industrie evenzoo het geval is. Vooral voor bakkers en slagers kon men op deze tentoonstelling zien demon- streeren wat met gas is te bereiken. Deze ovens die zeer hygiënisch zijn, wer ken zeer voordeelig en naar ons een Amster- damsche bakker verzekerde, die reeds twee jaar een dergelijk oven in werking heeft, komt het bakken van tien brooden hem op 3ƒ4 cent. Daarbij heeft hij voor zijn bedrijf voldoende warm water en warmte in andere ovens voor het bakken van koek, beschuit enz. Ook voor slagers waren fornuizen te zien welke om hun eenvoudige en zindelijke wer king algemeen in gebruik dienen te worden gsteld. De tentoonstelling te Amsterdam leert ons dat gas in de toekomst zoowel in de huishouding als in de indusrie van groote beteekenis zal zijn en meer en meer zal talen. Dit is o.i. de weg. die algemeen gevolgd moest worden, de prijzen laag stellen en daardoor de consumptie vergrooten, dan komt men van zelf aan grooter capaciteit. Zoo moest het ook gaan met electriciteit. Inderdaad dus een belangrijke verlaging! En toch, wanneer het publiek wil meewer ken,'kan in de toekomst nog grootere conces sie worden gegeven. En dat deze medewerking niet zooveel beteekent moge hieruit blijkenWanneei ieder aangeslotene per dag slechts een halve kub. meter gas méér verbruikt prijs van het gas direct op 10 cent worden gebracht en zoo naar rato lager. Wat verder voor de gasverbruikers van groote beteekenis is, is het feit dat, zooals ons de heer Plevier nog mededeelde, vanaf 1 Januari alle werkzaamheden die noodig zijn tot verbetering van de licht en warmte bron, gratis zullen geschieden, mits daarbij, zooals van zelf spreekt, geen leveranties Alleen de gemeentenaren hebben dit in hun hand. worden 'berekend. Een toe te juichen besluit is verder nog dat het gasbedrijf zooveel mogelijk alle artikelen, zooals ga haarden, gaskachels, Geyzers enz. in huurkoop zal geven, zonder daarbij de plaatselijke winkeliers te dupee ren want met deze zal een regeling over den hnurkoop worden getroffen. öyietfiVL vauncii O- O- r meeste menschen nog veel te wenschen over en daarom is het zoo nuttig en noodzake lijk, dat het publiek in de gelegenheid ge steld wordt eens wat nader op de hoogte te komen. De meesten onzer toch, ongeveer 80 a 90 procent lijden aan tandziekten, wat men zich zelf vaak niet bewust is. Weet men het, dan wacht men veelal te lang met het laten onderzoeken. Verscheidene preparaten geven een dui delijk beeld der verwoestingen welke de tandcarlës aanricht en daarom is het van het comité zeer goed gezien om de leerlin gen van de Handelsschool nit te noodigen daarnaar te kom°n zien. De heer Minke tandarts alhierr onder wiens leiding deze afdeeling zal worden opgesteld, zal alsdan op een en ander wijzen. Wat in deze afdeeling te zien is, is zeer interessant en alleen reeds een bezoek over waard. Ook zal men zien van welke groote beteekenis het is voor onze gemeente en omgeving een tandarts in zijn midden te hebben. Interessant is ook de afdeeling kraam- en zuigelingenverzorging. De verzorging van de vrouw laat nogal wat te wenschen over. Er mankeert van alles en nog wat aan; ligging en omgeving zijn niet zeer bevorderlijk voor de gezond heid. Hier kan men nu juist weer eens zien hoe het niet moet en hoe het wel moet zijn. Ook aan de verzorging van het jonge kind worden de hoogste eischen gesteld en dat alles wordt hier aanschouwelijk voor gesteld. Maar we mogen niet alles verklap pen, Dat men zelf ga zien. Begrijpelijkerwijze zijn aan deze tentoon stelling groote kosten verbonden, en daar om heeft men comité's kunnen vinden, die king van talrijken in en buiten deze ge- medewerking verlee- Het is de gemeente niet te doen om een J eene afgekondigd betreffende uit- handelszaak op te richten, absoluut niet I sjei van beta ing van Schulden in maar ze wil alles doen om het publiek zoo foooge valuta, welk uitstel bepaald is goedkoop mogelijk van gas te voorzien en op mjnstens 12 jaar na den datum van dat kan alleen zooals wij hierboven reeds I inwerkingtreding der wet. hebben gezegd, indien het verbruik van gas wat meer toeneemt en dat zou vanzelf in dien iedereen bovenbedoelde tentoonstelling kon bezoeken doch waar dit nu eenmaal niet mogelijk is, zullen wij onze lezers op een en ander wijzen. Keuken. wanneer wij bij de grootste toepassing Roemeensche, zijn uitgedrukt. Men ziet dus dat men werkelijk met gas I heer Jan v. Berkel te Kaatsheuvel, geeft zeer voordeelig kan koken. Bovendien heeft Zondag 4 Nov. een demonstratie Op van het gas in de huishouding beginnen, dan krijgen wij eerst de kook-apparaten als enkele comforen, twee- en drie-gaats kook platen, bakapparaten met uitgebouwde branders, oventjes zonder brander, welke dus op een komfoor of kookplaat gezet wor den, Deze toestellen worden over het geheel genomen in onze gemeente genoegzaam ge bruikt. doch gaskachels, helaas zouden wij zeggen, nog niet. En toch is het in het be lang van den verbruiker want het groote voordeel dat men bereikt, grenst aan het ongelooflijke. Zie maar hier wat men er mee kan bereikenEen menu bestaande uit soep, ossehaas, Brusselsch lof, aardappelen en ananas met roomsaus, voldoende voor 4 personen maakt men klaar met 750 liter gas of voor als men het gas op 12 cent rekent zooals dat in Amsterdam is, voor 9 cent. Een ander menu bestaande uit Champig non soep, rundvleesch, Brusselsch lof, aard appelen en een griesmeel-schoteltje, maakt men voor slechts cent gereed. men er nog mee voor dat men geen roet, reuk of rook in de keuken heeft. Ook het onderhoud, een voorname factor, is zeer gerinjf en het gebruik is buitengewoon een- voudig en gaat gepaard met groote zinde- stelling voor de hondensport, bijzonder lijkheid voor de honderdressuur in Waalwijk en -comforen waar men de beste resultaten mee verkrijgt, ook het strijken, het drogen van goed enz. kan alles op de meest een voudige en voordeelige wijze geschieden. Op nog een voor onze gemeente zeker koorname zaak willen wij onze lezeressen n lezers_, wijzen n.l. op Geysers met twee •niJleT-aturen van het water. Men kan ge vist zeggen dat het onmogelijk is om warm, beet of kokend water tegelijk zóö goedkoop, 166 eenvoudig, zóó gemakkelijk en zoo zin delijk te verkrijgen als door middel van dit apparaat. Heeft men geen ruimte voor een badkuip, dan heeft men de ringdouche welke men bij deu gootsteen plaatst, men gaat in een teil staan en men heeft een bad zooals men ver kiest, koud, warm of heet. Een douche-bad van vijf minuten kost nog geen 2 cent. een tentoonstelling en bazaar te - nro-nniseeren die er wezen mogen. Een ieder Heden, Vrijdagavond, houdt de wordeil( neen opdat er een flink overschot plaatselijke commissie voor de Licha- melijke Opvoeding in deze gemeente, des nam. 8 uur een vergadering ten gemeentehuize, Het mag thans wel door de doelmatige reclame voldoende bekend geacht worden dat „Het Groene Kruis" alhier vanaf 6—9 November a.s. in Musis Sacrum een Tem toonstelling en Bazaar organiseert waar van de batefi natuurlijk komen voor deze vereeniging. Om der wille van het goede doel en de vele moeite die zich het dames- en heeren comité voor de organisatie heeft getroost willen we daaraan gaarne nog een enkel woord wijden, vooral om onze ingezetenen en belangstellenden van buiten aan te moe digen zeer zeker een bezoek aan deze ten- avonden enz. te brengen. Wij kunnen zulks, doen aan de hand van den „Gids" die zoo algemeen mogelijk Is verspreid en die in gezelligen verteltrant van de hand van den heer J. C. van Kern- Het toestel is zeer eenvoudig en en kost zij mede een bijzondere omstandigheid, niet veel, slechts 70 en is bovendien nog de groote artisten Mevr. van^Gheluwe- In huurkoop verkrijgbaar, zoodat aanschaf fing voor niemand meer een bezwaar be hoeft te zijn. Ook voor de wasch, om spoe dig en goedkoop warm water te hebben is Idit toestel, waarvan op de gasfabriek er oen is te zien, onontbeerlijk. ®en pracbt-oplossing voor onze gemeente. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de afdee ling „kraamverzorging", „tandheelkunde" en de bazaar, de drie deelen waaruit deze tentoonstelling bestaat. Om nog een beter idee te geven van wat hier beoogd wordt, h°bben wij op verzoek van eenige comit/é-ledpn eens jeen kijkje genomen in Tilburg alwaar thans het rei zend hygiënisch museum in het Beursge bouw hare tenten heeft opgeslagen. En werkelijk In onze verwachting zijn wij niet teleurgesteld. Er is zeer veel te zien en wat er te zien wordt gegeven zal Het beloven ook aangename dagen en avonden te worden, daar gunstig bekende muziekvereeniglngen nen. Vevolgens heeft men nog de Bazaar, met groote verloting, een lot kost slechts 0.25 Alle mogelijke zaken zijn te koop, verschil lende leuke attracties vindt men er en ten slotte worden de programma's gegeven van de verschillende muzikale prestaties van „Hallelujah", „Vooruitgang zij ons Doel' „Oefening en Vermaak" en 't Waalwijksck Symfonie-orekst. Wij vertrouwen dat velen zullen opgaan naar deze interessante tentoonstelling en dito bazar en sluiten ons gaarne aan bij de slotwoorden van den verzorger van de Gids „Moge het bezoek dan druk zijn, opdat een flink batig saldo het Groene Kruis in staat kan stellen, zijn gezegend werk onder de lijdenden In onze plaats voort te zetten. De plechtige opening heeft plaats op Maandag-avond 8 uuralsdan wordt nog niet verkocht. Voor de officieele opening zijn o.m. uitge noodigd B. en W., de gemeenteraad en het Bestuur van „Waalwijks Belang" e. m. a. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Maandagavond werd in 't patronaats gebouw in de St. Clemensparochie een ont wikkelingscursus geopend welke aldaar dezen winter zal gehouden worden door den ZeerEerw. Heer Pastoor en den Wel Eerw. Heer kapelaan. Deze laatste hielfl dien avond een lezing met lichtbeelden over den H. Tarcisius. De aanwezigen waren zoo wel over de lezing zelve als over de prach tige lichtbeelden hoogst voldaan. De heer Jos. van Heijst Jr. meende dnai ook de tolk te zijn van alle aanwezigen wan neer hij den Weleerw. Heer van Berkel hartelijk dankzegde voor diens stichtende en interessante lezing. Spreker zelde voorts wel verwacht te hebben, dat vorige week bij de opening van dit gebouw een der aan wezige ouders den WelEerw. Directeur van het patronaat dank gebracht zou hebben, waarna spreker nog gaarne een woordje gezegd had. Toen dit eerste niet gebeurde, meende hij, als zijnde niet direct belangheb bende, beter te kunnen zwijgen. Thans echter voelde hij zich gedrongen even hier op terug te komen. Hij feliciteerde den WelEerw. Heer Di recteur van harte met dit sehoone gebouw en releveerde in enkele woorden hoe het ons allen aangenaam trof de beide Wethou ders met den Gemeente-secretaris en het raadslid den Heer Oomens bij de offitieele opening tegenwoordig te zien, terwijl jammer genoeg onze geachte Burgemees ter door lichte ongesteldheid verhinderd was. Hij. herinnerde nog even aan den wei sprekenden feestredenaar den Weleerw. pater van Erp O. O. en de verschillende sprekers zijnde de Z.Eerw. Hr. pastoor, de W.Eerw. Hr. kapelaan en de Heer Klijberg, wethouder, die op zulk een welsprekende wijze de gelukwenschen van het Gemeente bestuur overbracht. Spreker feliciteerde nogmaals zoowel het patronaatsbestuur als de ouders "met dit patronaatsgebouw. De Weleerw. Heer van Berkel deelde daarna mede dat de instrumenten voor de harmonie gearriveerd waren en op het too- neel ter bezichtiging aanwezig waren, welke mededeeling met applaus werd begroet. Voorts deelde Z.Eerw. mede dat hij in overleg met het bestuur der Werklieden- vereeniging besloten had in het voorjaar een huisvlijt-tentoonstelling te houden. Ieder die hieraan mee wenscht te doen kan hij hem of bij den Voorzitter der Werklieden vereniging de noodige ontwerpen, benoo- digdheden en gereedschappen bestellen, in dien hij deze zelf niet heeft. Spreker noem de verschillende soorten van huisvlijt als schilder- en teekenwerk, snij- of zaagwerk enz. waarmee men kan mededingen. De ge maakte voorwerpen worden door de deel nemers gratis afgestaan en van deze wordt een verloting gehouden. De opbrengst is voor verschillende goede doeleinden als het Wit-Gele-Kruis, de Missie of voor de paro chiekerk. Bovendien echter zal den deel nemers eene tractatie worden, gegeven. Velen zagen we na afloop der bijeenkomst zich opgeven. Er schijnt wel ambitie voor te zijn. Vermelden we nog dat het zangkoor We vernemen dat ook voor de vrouwen en meisjes een huisvlijttentoonstelling zal gehouden worden. De Sixtijnsche Kapel. De Sixtijnsche Kapel, die op haar rond reis door Nederland ook 's Hertogenbosch bezoekt, en versterkt is met enkele keur- krachten uit de kerken van St. Jan van Lateranen en Maria de Meerdere, ontleent haren naam aan eene muziek-instelling van hoogen ouderdom en wijdstrekkende betee kenis. „Sixtijnsche Kaper' is de naam van een pauselijk zangerscollege te Rome, dat de eer voor zich opeisc-ht, eene voortzetting te zijn van het overoude „scola cantorum", naar men wil reeds door Paus Gregorius I (gestorven 604) in de Eeuwige Stad opge richt. Haar eigenlijken naam van de „Sixtijn sche" ontving dit kunstzinnig muziekinsti tuut van Paus Sixtus IV (gekozen in 1471, gestorven 1484)die o.m. in 1475 de schit terende Vatieaansche Capella Sixtina deed bouwen, naar plannen van Giovanni de Dol- ci, prachtruimte waar nog de Pauskeuze plaats vindt en op welks reusachtigen ach terwand Michel Angelo zijn meesterlijk Laatste Oordeel penseelde. Het bloeitijdperk der onde Romeinsche „scola cantorum" ligt in de XV eeuw. Als- toen verhief zij zich tot de schitterende hoogte. Het waren de jaren na 1377, toén de Pausen uit hunne 70-jarige ballingschap van Avignon naar Rome teruggekeerd, de Fransche zangers mèt de achtergeblevene in de Stad der zeven Heuvelen, tot één col lege hadden vereenigd. Aan het hoofd der saamgesmolten Avig- nonsche en Romeinsche zangersschaar kwam een maestro di capella te staan bekleed met kerkelijke waardigheid. Tot in de tweede helft der XVIe eeuw was de kapelmeester der Sixtijnsche kapel tevens bisschop der Heilige Roomsche Kerk. Een der laatste dirigenten van, het on overtroffen zangkoor, wasDom Lorenzo Perosi, sedert meerdere jaren thans opge volgd door Mgr. Raffaële Casimiri. Geen andere muziekinstelling der wereld kan zich meten met de oude en glorleuse traditie der Sixtijnsche KapelGeen kan halen bij het reusachtig aandeel dat zjj had in de ontwikkeling van den meerstemmigen kerkelijken kunstzang! Dank zij de welwillende medewerking van de directie der Nederlandsche Spoor wegen, is bepaald dat op Zondag 4 Nov. a.s. trein 307: Utrecht vertrek 12.49 Den Bosch aankomst 1.38: zal stoppen te Culemborg, Geldermalsen en Zalt-Bommel trein 150: Arnhem (T. 10.40) Den Bosch (A. 12.09), idem te Ravenstein, Berchem, Geffen, Nuland en Rosmalen trein 157: Den Bosch (V. 6.00) Arn hem (7.23) idem te Ravenstein en Wijchen, Stoomtram Den Bosch Helmond Veghel Oss. Tramwegmaatschappij „De Meierij". De Hollandsche Buurtspoorwegen Tilburg Waalwijk Heusden Den Bosch. Paardentram Den BoschVught v. v. Bovenstaande maatschappijen hebben be reids alle maatregelen voor eventueel bui tengewoon vervoer getroffen.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9