(L'Atlan tide) naar den bekenden roman van PIERRE BENOIT, bekroond door de Academie Frangaïse Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het nummer van a.s. Zaterdag. Ingezonden Stukken n ook )ooten m het 'ij zoo n zelf. orden, irrneld i werd )or de i si Semi, aeiden Tank, oerdei -Japan werk insche ok vol enblik stralia langs in het daar •oeven steeds i niet hepen leslool et zijn lading e laag eheele npress maarts 5-tal mocht rasteel dig te enzine ipress an een mings reede ember alleen d ten larom ijnlijk 3 uur ootje eeps- :n. In storm weg j ar de ip het schip Geen rvan zon-1 den heeled n de j laven enen gend, srden at er ielijk wat igde. rareu baai was k de toen honderden drijvende lijken en nog levende menschen op stukken hout de haven uit zagen drijven. Ik stopte toen ffeer, zette mijn reddingsbooten over boord en wij begonnen onder com mando der officieren de nog levende menschen op te pikken Maar wat een hopelooze taakSpoedig waren de booten vol en kwamen wij aan boord terug met gewonde en half verbrande menschen. Ons verband was direct verbruikt en daarna begonnen we met lakens,kussensloopen, handdoeken enz. te verbinden. Den geheelen nacht wa- ren we allen in de weer en de ver schrikkelijke dingen, dien we toen ge zien hebben, zal ik nalaten te beschrij ven. 's Nachts was geheel Yokohama één vuurzee. Vreeselijk om aan te zien. 's Morgens vroeg van den volgenden morgen (dat was Zondag) ben ik weer teruggekeerd tot dicht bij de haven en begonnen we weer met ons red dingswerk. Ik zelf nam het commando van onze grootste reddingsboot, de zorg voor de Iris overlatende aan den len officier. Om half acht 's morgens kwam ik met mijn boot aan den wal op een plaats waar het nog niet brandde De daar heerschende wanorde was onbe schrijflijk. Mijn boot werd bestormd en de boot zou zeker gezonken zijn door overlading, als we niet het teveel aan menschen eruit geslagen hadden. We kregen al onze booten tot aan de boorden vol geladen behouden van den kant weg en brachten de men schen naar de verschillende schepen. Den geheelen dag waren alle schepen bezig met reddingswerk en vooral de Hollandsche schepen, n 1. de Tjisalak, de Semiramis en de Iris hielden zich kranig. 's-Avonds om 8 uur kwamen de laatste booten terug Alle schepen waren toen vol met geredden. Ik kreeg hier een boot vol met vrouwen en babies, velen zonder moeder en diep treurig om aan te zien. Toen begon de groote ellende van den honger. Ik had alleen rijst en maar een klein beetje zoet water. Doordat wij van de lange reis juist aangekomen waren, hadden wij nog geen proviand ont vangen. Gelukkig hebben wij een inrichting aan boord om zoet water te maken en konden we voldoende water verschaffen. De gekookte rijst moest met handjes vol wordeh uitgedeeld. Door allen op rantsoen te stellen, konden we in de allernoodigste be hoefte voorzien Wij zelf hadden ook den geheelen dag niets te eten gehad en we waren juist bezig met wat te eten, toen ik bezoek kreeg van den kapitein van de Empress of Australia, Dit is een enorm groot schip, zoo iets als de Nieuw-Amsterdam. Hij had een ankerketting in de schroef gekregen, kon niet wegkomen en lag zeer ge vaarlijk bij de brandende haven. Dit schip had pl. m. 4000 menschen aan boord en kon al deze lui onmo gelijk bergen in zijn reddingsbooten bij eventueel in brand raken van dit schip. Hij verzocht mij zijn schip op sleeptouw te nemen en naar een veilige ankerplaats te sleepen. Hoewel ik het gevaar, verbonden aan deze manoeuvre, met het oog op onze benzine-lading, zeer goed inzag, besloot ik dit schip te helpen. Om 9 uur 's-avonds begonnen we aan dit werk en ik had het genoegen de Empress om 1 u. 's nachts op een veilige ankerplaats te brengen. Den volgenden morgen ben ik daar aan boord geweest. Ik werd er met alle honneurs ontvangen en werd gecom plimenteerd door den Engelschen ge zant, welke aan boord was als een der geredden. De waarnemende Hol landsche consul en vele andere hooge oomes brachten een compliment aan mij over en aan de geheele equipage van de Iris. Onze Hollandsche consul is waar schijnlijk om het leven gekomen. Bij mijn vertrek van Yokohama op 6 September was hij nog niet gevonden. Bij terugkomst aan boord hier was er natuurlijk weer werk in overvloed. Ik had een gedeelte van de geredden van onze eigen maatschappij aan boord. Die menschen hadden niets meer, zelfs geen kleeren Ik heb bijna mijn geheele uitrusting weggegeven. Mijn mooie hut ziet er nu verschrikke lijk uit. Ik heb al die menschen ver voerd naar Kobé als passagier. In mijn zithut alleen had ik 4 dames en 2 babies ingekwartierd In mijn slaaphut had ik een zieke dame en een kind. Op de reis naar Kobé troffen we nog veel slecht weer. Dit naakte den toestand nog ondraaglijker. Eindelijk kwamen we te Kobé aan. Daar was alles uitstekend georganiseerd. Direct werden levensmiddelen aan boord ge bracht en de passagiers afgehaald en onder dak gebracht. Ik zelf ben ook meegegaan naar den wal. In het Oriental Hotel lagen stapels kleeren, afgestaan door de inwoners van Kobé en iedereen werd geregistreerd en van 't noodige voorzien. Veel menschen, die 'elkaar verloren waanden, zagen elkander daar weer. Ik zelf ontmoette ook verscheiden oude kennissen. Omdat wij te Kobé verder niets te maken hadden, vertrok ik den volgenden dag. Na een allerhartelijkst afscheid van alle geredden, waardoor ik zoo ontdaan was. dat ik me niet goed meer kon houden en niets wist te zeggen, vertrok ik van Kobé via Sartozaki naar Hong kong dok, waarheen we thans op reis zijn. Met bovenstaande heb ik getracht u eenig idee te geven van de vreeselijke ramp Ik heb veel gezien in mijn leven, maar dat alles is niets vergeleken bij de gebeurtenissen van 1—5 September. Ik ben nu weer geheel in mijn ouden doen, maar zou voor geen geld van j de wereld ooit meer die dingen willen j meemaken, welke zich in die dagen afgespeeld hebben. Zaterdagavond is de 15 jarige D G. te Wierden door een auto over reden. Vanmorgen is hij aan de gevolgen daarvan overleden. Zaterdagnamiddag is even boven de spoorbrug te Spijkenisse de tjalk Pieternella Cornelia, uit Raamsdonk, gezonken Ze was geladen met bieten, bestemd voor Oud-Beierland De drie opvarenden konden zich in hun roei boot redden Zaterdagavond is in het huis van bewaring te Leeuwarden opgesloten de Pool M Svroeger wonende te Parijs, verdacht van brandstichting in den schoenwinkel van zijn broer L S te Leeuwarden Deze was op reis naar Duitschland, en de aangehoudene, die op zijn reis naar Mexico even Leeu warden aandeed, nam tijdelijk de zaak waar. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is onder zeer verdachte omstandigheden een paskamer uitge brand, waarin een partij schoenen was geborgen. Eenigen tijd geleden heeft de brandweer daar ook een begin van brand gebluscht In de biscuit-fabriek van de firma Helder te Zwolle, heeft Maandag ochtend een gasontploffing plaats gehad tengevoge van hetspingen van een gasbuis De vijf op dit moment aanwezige arbeiders bleven ongedeerd Ongeveer veertig ruiten zijn evenwel gesprongen. Bovendien moest het heele bedrijf worden stopgezet. Men meldt uit Zwolle Het twaalf jarig zoontje van den ar beider G. te Wierden fietste op den Rijssenschenweg toen hij plots door een auto uit Deventer werd ge grepen en overreden. In zorgwekken- den toestand werd de jongen opgeno men en naar Rijssen vervoerd ter ge neeskundige behandeling. Den autobestuurder treft geen schuld. De patient bleek niet levensgevaarlijk gewond. Een gymnastiekvereniging te Diest had Zaterdagavond een eigen- aardigen wedstrijd georganiseerd Twin tig jongelieden werden in een dichtge sloten auto gezet en langs allerlei omwegen naar een plaats op 5 kilo meter afstand van Diest gebracht. Daar zouden zij uit den wagen gelaten worden en ze moesten dan probeeren zelf den terugweg te vinden. Toen de dichtgesloten auto nu Za terdagavond te Diest aankwam en ge opend werd, vond men de jongelieden geheel bedwelmd Een hunner was reeds overleden De bewustelooze jongemenschen zijn in een ziekenhuis opgenomen. De opticien K uit Roermond, die Zondagavond van een uitstapje met zijn meisje per motor huiswaarts keerde, kwam op den Napoleonsweg bij Grathem doordat de zijspanwagen losliet te vallen. Met levensgevaarlijke hoofdwonde werd hij in bewusteloozen toestand opgenomen en door Dr. V. uit Heel per auto naar Roermond ver voerd. Het meisje bekwam eenige lichte kwetsuren. Van 1 januari tot 30 September j 1. is te Amsterdam bij de politie aan- gfte gedaan van 225 beroovingen. Volgens De Amsterdamsche Politie werd in dat tijdvak geroofd f 54.731 18 Nederl. Indische guldens 21.560 800 mark; 209.027 francs; 1613 dollars; 3190 kronen; 1873 lire en 570'/2 pond. Omgerekend in Hollandsch geld dus totaal ongeveer f 70.000 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Kaatsheuvel, 5/11 '23. Mijnheer de Redacteur. Bij deze verzoek ik U beleefd, namens de vereeniging, onderstaande te willen plaatsen in Uw veel gelezen blad. U bij voorbaat dankend. Dresseurclub Helpt Elkander." Gevestigd te Kaatsheuvel. Op de gehouden vergadering 4 Nov. jl. is bovengenoemde vereeniging ge reorganiseerd De vroegere voorzitter en leider den Heer C. van Haperen is van deze functieën, om bijzondere redenen, ontheven en het nieuwe bestuur als volgt samengesteld Voorzitter de Heer j. van Dongen, Kaatsheuvel. Secretaris A. J. v. d. Velden. Kaats heuvel. Penningmeester A. v d. Rijke, Kaats heuvel. Leider, Vice-Voorzitter, A. Mommers Tilburg, Tweede Leider L. Klessens, Kaats heuvel. Tevens deelt genoemde dresseurclub mede alsdat het bedrag voor toetreding is verlaagd van f5.op f 1,50 zoodat voor geen enkel liefhebber bezwaar bestaat om als lid dezer vereeniging toe te treden. Tevens zal binnenkort eene demonstratie met hunne honden worden gegeven welke nader zal worden bekend gemaakt. Namens de Vereeniging De Secretaris, A J. v. D. VELDEN. DRUNEN Zondag hield de veree niging Wit-Gele Kruis eene algemeene vergadering in de zaal der Meisjes congregatie. De Voorzitter de heer Ant v. d. Wiel opende de vergadering met den christelijken groet en heette de aan wezigen hartelijk welkom. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering was het woord aan den geestelijken advi seur Mgr. J. H. Selten, om te spreken overbestrijding der tuberculose als volksziekte Z H. Eerw. behandelde eenige punten, vervat in de statuten der ver eeniging en zegt dat tot heden ge brek heerschte aan deskundige ver pleging. Een paar maanden geleden is er een gediplomeerde Zuster gekomen en het bestuur zou het zeer gewenscht vinden om spoedig met de bestrijding te beginnen Om subsidie van het Rijk te beko men, wordt de tegenwoordigheid eener gediplomeerde zuster vereischt die daarvoor 2/9 van het bedrag als sala ris ontvangt, benevens pl m. 4 cent per inwoner, wat afhangt van den vooruit- oi teruggang der vereeniging en verder nog eenige bijzondere bij dragen als, onderhoud van fiets enz Een derde der subsidie moet besteed worden aan middelen tegen de ziekte. Iedereen kent de tering en derzelver gevolgen. In het eerste stadium der ziekte is door bestrijding de genezing mogelijk, ln het tweede en derde sta dium wordt het lastiger en zeer ge vaarlijk ledereen krijgt baccillen. Voor gezonde lichamen is dit minder ge vaarlijk, doch voor ziekelijken is het erger. Reinheid en zindelijkheid moeten bij zieken vooral in acht genomen worden en steeds gezorgd voor aanvoer van frissche lucht. Vooral ook moet op de uitwerpsels worden gelet De zuster-verpleegster bezoekt ge regeld de patiënten, om hen door raadgevingen bij te staan Nu en dan komt eene zuster enquètrice Alle inwoners kunnen gebruik maken van de bestrijding ook al zijn zij geen lid van het Wit-Gele Kruis. Daarom dient eene afzonderlijke boekhouding ingevoerd en eene com missie van Toezicht benoemd te worden. Ook is er uit Elshout eene aan vraag om bij de vereeniging aan te sluiten, wijl voor oprichting eener eigene vereeniging de gemeente te klein is. Daarvoor zal wijziging der statuten noodig zijn doch, mede ter wille van de eerw. zusters, is het wenschelijk daar iets voor te doen. Nog wordt goedgekeurd spoedig eene lighal aan te schaffen, om die over te brengen aan de huizen der zieken, wijl het Wit-Gele Kruis de zieken aan huis wil behandelen en niet uitzenden naar een sanatorium. Het plan is om met 1 jan. 1924 voor goed met de bestrijding te beginnen. Overgaande tot benoeming der com missie van Toezicht worden benoemd voor Drunen de heerenDr. v Seters, van Rooij en Veltman, beiden hoofden der schoolvoor Elshout, de WelEerw. Heer Willems en de EdelAchtb. heer van Liempt. Een der leden had liever een of meer leden arbeiders in de commissie gezien, doch hem wordt gezegd dat het naar het oordeel van het bestuur doelmatiger is menschen te benoemen die steeds omgaan met kinderen en die tevens in de gelegenheid zijn in school deze zaak voor de leerlingen te behandelen. Nog wordt goedgekeurd de desbe treffende artikelen der statuten te wijzigen. Met „Herwonnen Levenskracht", dat het zelfde doel nastreeft als het Wit- Gele Kruis, zal zooveel mogelijk worden saamgewerkt. A s. Maandag 12 November zal de harmonie »De Volharding» In he café van den heer M Vissers haar eerste wlntercoecert ge^en. Tevens zal als dan de bekende karakter humorist, den heer C. de Bost uit Donget», optreden. Den liefhebbers van muziek en komische voordrachten staat een gezellige avond te wachten. NIEUWKUIK. Op Zondag 11 Nov a s. zal ln deze parochie in de beide H. Missen eene open schaal collecte worden gehouden ten bare der nood lijdende In DuLschland. Naar wa met zekerhdd vernemeo wordeo de afsluitbooms sas wach poa: 35 ook nog deze week opgeheven. Gedutenda d© afgeloopen maand werd op de tijkspostspaatbank aars het hulppostkaotoo alhle* Ingelegd f3682.10 en terugbetaald f 1381.77. - Op Doaderdag 8 Nov. a.s hoopt mej, I. de Vaan, dienstbode van de» heer H. Fitters alhier, den dag te herdenken dat zi| 25 jaar als zoodanig bij genoemde Fitters In betrekking is geweest. Het Schuttersgilde >St. Joris», gevestigd la het café van den heer A- Mo>kx, is Voornemens het volgende jaar een groot nationaal concours te «even. Voo.bereidingsplannen hierom- 'i-eot word*» reeds genomsc. VLIJMEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand October 1923 ingelegd f 20552.08, Terugbetaald f23505.03. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 6719. WASPIK. De prijs der eieren blijft stijgende Men besteedt reeds f 1 85. Ofschoon er nog voldoende gras is, is er reeds veel vee gestald. De laag gelegen weiden zijn dan ook totaal onbruikbaar door het overtollige water. Voor de veehouders een schade post. Aan veevoer in dezen winter geen gebrek. Groenvoer en knollen zijn er in overvloed. De mangels zijn uitstekend gegroeid. Hooi is er even eens veel Bovendien wordt thans nog veel bietenloof gevoerd, wat een uit- stekend voedsel schijnt te zijn. Bij de tamelijk hooge prijzen is er weinig kooplust voor aardappelen. De verzending naar gemeenten, welke anders groote afnemers zijn, is op het oogenblik gering De prijzen blijven vast en bedragen ongeveer f 4 p. H.L. Evenals verleden Zondag, zullen er ook as. Zondag in plaats van 2 nog 3 H.H. Missen worden gedaan en wel om 7 uur, half 9 en om 10 uur. RAAMSDONKSVEER Gedurende de maand October bedroeg de regenval alhier 10.4 m.M. Tot predikant der Ned. Herv. Gemeente werd beroepen de Z.Eerw. Heer Ds. Ewold van Zuid-Beijerland. Gedurende de maand October werd aan het Rijkspostkantoor R'veer en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren ingelegd f 13755,82 en terugbetaald 11153,04. Gedurende October passeerden totaal 2145 op- en afvarende stoom- booten en zeilschepen de Rolbrug. De inhoud bedroeg 170.121 ton, Vrijdag zal voor de Afd. R'donk van den C. N. W. Bond optreden de Bondspropagandist dhr. Broens uit Enschedé. RAAMSDONKSVEER, 4 Nov. Hedenavond werd door de tooneel- vereeniging „Kunst na Arbeid", onder- afdeeling van de R K. Werkliedenver- eeniging in het St. Henricusgebouw opgevoerd „De Kerkvervolger", drama in drie bedrijven van Mgr. M. Rutten. Wij moeten erkennen dat hier reeds veel bereikt is en staan verwonderd hoe jongens uit de arbeidersklasse dit kunnen presteeren. Enkele rollen wer den zelfs zeer goed vervuld. De spelers hadden een zware taak om door hun lange verzen het publiek te blijven boeien en hoewel het stuk daarom niet altijd even dankbaar is mogen wij toch zeggen dat de spelers zich best ge kweten hebben van hun taak. Bij het ophalen van het doek gaven een schitterende verlichting flatteerende costumes en goed verzorgde décors al direct een fantastisch gezicht. Het blijkt dat de vereeniging na het vertrek van den regisseur kapelaan Schellekens een waardig opvolger ge vonden heeft in kapelaan Van Elk, die geen moeite spaart om de vereeniging tot hoogeren bloei te brengen. Als toegift werd gegeven „De won derbare leuningstoel". Dit blijspelletje sloeg in. Het was een genoeglijke en succes volle avond. De harmonie „De Eendracht" zal Zondag 18 November weder hare maandelijksche wintermuziekavonden beginnen. Abonneert U op en Adverteert in „DE ECHO VAN EET ZUIDEN!', het meest gelezen blad in de Lang straat en Omgeving. t ATLANTIS draait a.s. ZATERDAG en ZONDAG in de FLORA BIOSCOPE.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 3