r. a «JURCENS4 VOOR ALLE STAMDEN het brood vo?n !£kken paIt EN BRADEN «SCHUIMT IN DE den grond te rekenen op f15 000 komen te slaan. In 13 jaar tijds betaalt men daar duizend k elf duizend gulden rente van en als wij het hier laten betalen we f 120 aan huur en rekent men dan nog voor 't een en ander wat, b.v. voor het bijbouwen van een kamer, dan zijn we in 13 jaar f2600 fwij» en anders minstens f 10 000 k tl 1.000, behalve dan nog het feit dat van de schuld niets is afgelost. Daar komt nog bij dat in die 13 jaar tijds net zich gemakkelijk kan voordoen dat alles goedkooper wordt alsook dat de mogelijkheid bestaat dat men in Eethen een beter en goedkooper huis kan koopen. Waar men doordrongen is van de groote schuldenlast durft hij veronder stellen dat ieder verstandig denkend mensch tegen een dergelijke uitgaaf zal zijn. De heer Branderhorst wil zich blijven 1 houden aan het idee dat voor de ver- eeniging van de gemeenten steeds bij iedereen heeft voorgezeten nl. dat de Secretarie moet komen in Eethen als zijnde het middelpunt van alle ge meenten. Bovendien is van hoogerhand er steeds op gewezen dat de Secretarie in Eethen behoort te staan en nu er gelegenheid bestaat om een huis in Eethen te koopen zou hij daar zeker toe willen overgaan. De kosten die men te maken heeft, behoeven niet zoo groot te zijn' want dat zal er geheel aan liggen hoe men zich wil behelpen. Hij zou daarom maatregelen willen zien genomen dat de Secretarie in den kortst mogelijken tijd daarheen wordt gebracht wat hij in het belang van veel gemeentenaren acht. Om in Genderen aan de Secretarie nog eenige verandering te laten aanbren gen, zou hij absoluut niet meer doen De heer van der Schans meent ook dat bij de bespreking over de veree- schoolhuis koopt en laat veranderen Een voortdurend gezeur dat dit en dat niet in orde is en heel veel geld kwijt. Een luxe raadhuis behoeft hier niet te zijn. De heer van Beek geeft gaarne toe dat hoogerhand - dat is de Commissaris der Koningin heeft gezegd dat de Secretarie in Eethen thuis behoort. Dat is trouwens ook zijne overtuiging De billijkheid eischt zulks Maar ook eischt de billijkheid dat daarmede niet overhaast te werk mag worden gegaan doch dat eerst de financiën van de gemeente tot orde moeten zijn gekomen Nu men als 't ware aan de schulden vastzit en nog een gebouw voor 13 jaar in huur heeft, zou hij in geen geval tot verplaatsing willen overgaan omdat f2600 heeft uit te geven of 12000 j ongeacht de aflossing dan nog. Van den Heuvel Ik denk dat men j er telkens een duizend gulden onkosten i aan zal hebben Bovendien is het nog 1 een rieten dak ook. Smits. Men heeft het geheele huis toch niet noodig. De heer Branderhorst meent dat het goed voor een secretarie is in te richten en de rest dan nog als een woonhuis kan worden verhuurd De opbrengst van de huur kan men dan gebruiken voor de onkosten die men heeft te maken. Voorzitter. Ik geloof niet en u zelf gelooft dat ook niet. dat men dat kan. Zelf is door u gezegd dat er een muur moest worden uitgebroken van de zij kamer. Dan is er nog een kleine keuken en een opkamer en daar zou dan een kamer voor den burgemeester van gemaakt moeten worden waarin tevens de vergaderingen van Burg. en Weth. kunnen worden gehouden. Zou men er toe overgaan om dat oude schoolhuis te koopen, om daar, te stellen, vooral is hij in deze mee- ning nog weer te meer versterkt nu twee zeer geloofswaardige menschen zulk een uiteenloopende ideën er op na houden, en daarom kan hij zijn stem voor heden noch voor dit, noch voor dat voorstel geven. De finantiën moeten in dit opzicht vo.oruit worden gezet en dan moet men zeggen dat men voorloopig maar te Genderen moet blijven Het is toch ook maar een trapje met de fiets verder. De heer Van Beek merkt nog op dat de eigenaar van het huis waarde secretarie in is gevestigd, de heer Kleinloog te Genderen, genegen is een klem kamertje of wat ook bij te bou wen. Hij gaat daar echter niet toe over of hij moet weten voor hoeveel tijd hij het kan verhuren. Als de oude huur om is, die 13 jaar, dan is men in ieder geval ook van de huur van het nu nog bij te bouwen stukje af. Van Buuren. Het zou de reinste on- zin zijn om nu nog te gaan bijbou wen Het is hier groot genoeg. Voorzitter. U hebt vanmorgen zelf eens kunnen zien hoe ook hier alles ligt. Er is geen doorkomen aan. Daar bij komt nog dat de stukken van Meeuwen en Drongelen hier heen moeten overgebracht worden. Van Buuren. Laat het oude archief maar naar den Bosch brengen Voorzitter. Dat gaat niet, 't is nog geen oud archief. Er zijn veel stukken bij welke men nog wel eens zal moeten gebruiken. De heer Van Beek zou eerst willen besluiten waar de Secretarie zal komen en dan pas bespreken of men hier moet gaan bijbouwen. De heer Branderhorst zou willen voorstellen dat wordt gestemd of men de Secretarie naar Eethen over zal brengen ja of neen. Wordt besloten naar Eethen te gaan dan kan nog naar een ander huis worden omgezien toch zoo dikwijls voorkomt, dan moet men even op straat gaan staan. Sfravers. Kan een hoop van die zaken niet in de school worden opge borgen. Voorzitter. Wie zal er dan zorg voor dragen. In de practijk komt daar niets van. Van Buuren. Er zal een massa rommel van de twee Secretaries komen dat naar den bakker kan worden gebracht. Voor de rest kunnen hier in de Raadzaal wel eenige kasten worden bijgemaakt. De Voorzitter zegt dat dit onmoge lijk is, wijl hier de kasten reeds te vol zitten. Er komen heel veel zaken uit Drongelen en Meeuwen, die niet mogen worden weggedaan. Hij zou Kleinloog willen vragen wat hij moet hebben voor meerdere huur als nij zoo'n stukje bijbouwt. Hij zou het dan zoo moeten berekenen dat men I er niet voor een groot aantal jaren aan is verbonden en de som telken jaar al kleiner en kleiner wordtzit 'J160 er b.v. 2 jaar in dan moet men dat 13 deel niet behoeven te moeten betalen. Van Buuren Ik zou beginnen met alles uit te zoeken en dan op diverse hoopjes zetten. Wat er overschiet daar moet dan maar een kast voor worden gemaakt. Laat Pander, die bekende meubelzaak in den Haag, een kast maken, daar kan veel in worden opge borgen en dan heb je dat voor dat alles in een lokaal is. Ik weet wel, men zal zich dan in vele opzichten hebben te behelpen, maar ik zou zeggen dat zulks voor een tijdje niet zoo erg is, er zijn zooveel menschen die zich moeten behelpen. 'tZou toch de spuigaten uitloopen als, om die papieren op te bergen, men een nieuw lokaal er moest gaan bijbouwen. Voorzitter. Ik zeg toch dat het absoluut niet kan. Ms bang om eenige kosten te gaan maken en hier zou men daar niet tegen od zien. v De Voorzitter stelt voor deze zaak dan eens aan te houden tot een vol- gende vergadering, dan kan intusschen worden gezien wat van Drongelen en Meeuwen noodzakelijk moet bewaard hier moet worden opgeborgen. Hij wijst er voorts nogmaals op dat het hier thans niet gemakkelijk werken is, wat ook in het nadeel van de gemeente 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhaal van 3'/2 pCt. pensioensbijdrage op de ambtenaren. De Voorzitter zegt van Ged Staten reeds drie brieven te hebben ontvangen waarin zij mededeelen geen termen te kunnen vinden om het raadsbesluit van Genderen, om op de ambtenaren 8'/, pCt. te verhalen, goed te keuren. Om 3 li pCt te verhalen willen Ged. Staten wel goedkeuren. Van Buuren Ged. Staten zeggen alleen 8'/4 pCt. te willen verhalen op nieuwe ambtenaren, welnu in onze gemeente zijn het allemaal nieuwe ambtenaren, pas benoemd, dus kan het besluit gehandhaafd blijven. Voorzitter. Mij best wat wordt besloten, zooveel te langer kan worden gewacht met te betalen. De heer van Beek zou zich toch niet gaarne in de vingers snijden en zou daarom dit punt willen aanhouden tot eene volgende vergadering, opdat intusschen eens naar het een en ander een onderzoek kan worden ingesteld Aldus wordt besloten. Verzoek van mej. van den Berg onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Heesbeen, om eervol ontslag. Daartoe wordt besloten. 9. Benoeming van eene onder wijzeres in de nuttige handwerken te Heesbeen. niging van gemeenten nooit anders voorop heeft gestaan, dan dat de Se cretarie in Eethen zal komen. Door den Voorzitter zelf is toen meermalen gezegd dat daar de secretarie als zijnde het centrum, thuis behoort. De Voorzitter zegt dat het bij hem is gegaan om de kwestie moet voor het raadhuis het oude schoolhuis worden aangekocht of een nieuw gebouw worden gesticht. Hij stelt in het geheel geen hooge eischen, is zelfs met het meest gewone gebouw tevreden doch hij vreest dat het oude school.' huis niet aan de gestelde eischen zal kunnen voldoen omdat het te oud is om er aan te gaan breken en om iets behoorlijks te krijgen zal dat persé moeten worden gedaan. Gaat men breken dan zal het een na het ander vallen, zoo oud en versleten komt hem alles voor. De muur achter staat reeds met een bocht en trouwens, naar hij meent, valt van het huis niet veel te maken en daarom voelt hij eerlijk gesproken, er niet veel voor. Men moet niet iets gaan koopen waarvan men binnen een enkel jaar al moet gaan zeggen, spijt te hebben dat men het heeft. Wil men er iets van maken, dan zal men er net zooveel onkosten aan hebben als waarvoor men een geheel nieuw raadhuis kan laten bouwen. Wat zal het zijn als men het oude de secretarie enz. in onder te brengen, geloof me, het eind zou nog niet zijn te overzien, dat men geen uitgaven meer had te doen 't Zou jaarfijks reparatie-kosten zijn. De heer Van Beek wil nogmaals erkennen dat het raadhuis in Eethen thuis behoort en er in de toekomst dan ook moet komen, echter durft hij het nooit te verantwoorden om daartoe in de huidige omstandigheden, nu men vast zit aan de schuld en in Genderen nog voor 13 jaar een goed gebouw in huur heeft, over te gaan Spr. begrijpt de zaak niet goed, in andere gevallen is de heer Brander horst altijd zuinig en nu zou hij in dit geval met het geld willen gaan smijten. Branderhorst. Steeds is er gezegd, ook van hoogerhand, dat men in Eethen het Raadhuis moest vestigen. In de diverse gemeenteraden van de aangesloten gemeenten, is er nooit een lid van den raad geweest die niet heeft gezegd dat het Raadhuis in Eethen thuis behoort. Het oude school huis is nog goed in orde te brengen. Heeft de burgemeester zelf niet ver klaard in dit huis steeds prettig te hebben gewoond. heer van Buuren acht het ook billijk dat de secretarie in Eethen komt. Echter durft hij in overweging geven om het nog voor onbepaalden tijd uit waar de Secretarie in kan gevestigd worden. De heer Van Reek noemt zulks een voorstel dat geen voorstel is. Hij stelt voor om 13 jaar hier te blijven. De heer Van Buuren wil tijdelijk hier blijven, maar niet bouwen Komt er eens in Eethen een gunstige gele genheid, dan kan men nog altijd zien wat te doen. Wordt met 4 tegen 3 stemmen be sloten de Secretarie in Genderen te behouden. Voor de Secretarie hier te houden stemden de heeren van Beek, van Buuren, van den Heuvel en van der Schans Daartegen stemden de heeren Bran derhorst. Stravers en Smits De Voorzitter wijst er nogmaals op dat hier absoluut geen ruimte genoeg meer is. Nu reeds puilt alles uit de kasten omdat deze te vol zijn en nu moet er nog veel bijkomen, dat uit Drongelen en Meeuwen moet worden gehaald. In Drongelen moet de Secre tarie worden ontruimd en in Meeuwen kan men die boel, zonder dat er eens gestookt wordt, ook niet laten staan Het gaat z i. niet aan om hier van 3e raadszaal een pakhuis te maken. Men weet nu al niet wat te doen als er eens iemand komt om den Burge meester te spreken. Wil iemand de Burgemeester eens alleen spreken, wat Van Buuren. Maar ;u is ook alle- man niet Voorzitter. Dat is maar goed ook Maar ik zeg dat het niet kan. Gaarne geef ik toe dat er veel van wat uit Drongelen en Meeuwen komt. kan worden opgeruimd, doch ook veel zal bewaard moeten blijven. Gaat daar nu maar een kast bij Pfnder voor koopen, dan ben je zoo f 500 kwijt en weet nog geen raad waar je met de rommel zal moeten blijven. Men kan van de raadzaal moei lijk een pakhuis maken, daar althans voel ik niets voor. Van Buuren. Als je naar Pander gaat, dan krijg je van die mooie bu reaux met een hoop laden er in. Gaat het niet netjes, dan moet het maar leehjk gebeuren, maar ik zou het on verantwoordelijk vinden om hier nog iets te gaan bijbouwen. Het gemeente bestuur moet in alles ook maar een beetje minder gaan doen, die moet daar maar eens het voorbeeld in gaan geven. De Voorzitter zegt alleen een berg- plaats noodig te hebben. De heer Smits meent dat door het verzetten van de tafel, over de heele breedte van de Kamer een kast kan worden gemaakt waar dan veel in kan worden opgeborgen. Zoo'n kast behoeft ook niet veel te kosten, Branderhorst. In Eethen was men Wordt met algemeene stemmen be noemd mej. H. Sonneveldt te Heusden op een salaris van f500. 10. Vaststelling van het heffings percentage. P®.., y°.orzl.tter "gt dat de nood- zakelijkheid is gebleken dat dit cijfer met 1 pCt. moet worden verhoogd en gebracht dient te worden op 4 pCt. In Genderen zoowel als in Drongelen en Meeuwen is de heffing ver beneden hel geraamde gebleven. In Genderen bedroeg de raming f 12.000 en men heeft maar ontvangen f 7000 en zoo is het naar rato in Drongelen en Meeuwen ook. Wordt met algemeene stemmen be sloten het percentage op 4 te stellen De heer Van Beek zou aan den heer Branderhorst een adres of verzoek willen richten, of hij genegen is het schoolgeld, dat de gemeente nu aan den Bosch moet betalen, wil vergoeden De Voorzitter merkt op dat aan den heer Branderhorst geen adres kan worden gericht; dat kan alleen aan een college worden gedaan. Men zou een brief kunnen richten tot hem, ofwel iemand benoemen die daarover met den heer Branderhorst eens van ge dachten gaat wisselen om later daar van een rapport aan den raad uit te brengen. De Voorzitter zegt gaarne bereid te zijn om met den heer Branderhorst Mcftn°0r h6m Zeer Veel Zegl 0f men IS. PLANTA

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2