ÜEMIMITiM Tweede Blad. Binnenland. Buitenland. Provinciaal nieuws Numm 94. Woensdag 14 Nov. '23. De Kroonprins vertrokken In Ewijksluis troffen we zoo zegt een reporter van de „Msbde evenwel een arbeider van het stoomgemaal al daar aan, die de nachtelijke ontscheping en het vertrek per auto van den kroonprins had bijgewoond Uit zijn mond vernamen wij het vol gende Zijn nachtdienst in het stoomgemaal iiep ongeveer ten einde toen hij buiten zwaar motorgeronk hoorde, dat zijn aandacht trok. Bij de nieuwe sluis op een kwartier afstand ongeveer van Ewijksluis zag hij een auto in snelle vaart naderen, verblinden de lichtbundels voor zich uitwerpend. Bovendien was een schijnwerper naar boven gericht en wierp een felle lichtstraal naar den hemel Achter deze wagen reed een andere zonder licht. Vooral de omhoog gerichte lichtstraal, welke hem onmiddellijk als een afge sproken sein voorkwam, dat hij in verband met de berichten der laatste dagen onwillekeurig in verband bracht met den kroonprins en diens bespro ken vertrek, deed hem op de fiets springen en de auto's volgen, welke hij kort na hun aankomst in Ewijksluis bereikte. Zij stonden hier voor het cafétje aan de haven achter den dijk. Het was omstreeks half vier. Hij was de eenige toeschouwer, want rondom lagen de huizen in rust. De beide wagens ware zware Dürrkopp-torpedo'sin den eenen herkende hij aanstonds den wagen van den kroonprins, welke steeds voor de bezoeken aan Doorn werd gebruikt en te Amsterdam in de Dürrkopp garage wordt gestald. De andere was een splinternieuwe wagen waarin de eigenaar der garage, dien hij van vorige bezoeken aan Wieringen kende, achter het stuurrad zat, terwijl een tweetal chauffeurs, die blijkbaar den laatsten wagen hadden gereden, bezig waren olie en benzine bij te vullen. j Het duurde niet lang of in de haven hoorde hij het bekende knallend geluid van den motor der postboot, welke spoedig tegen het steenen hoofd schuurde. Onmiddellijk daarop verscheen de kroonprins met zijn adjudant von Müldner en zijn bediende Hermann, j alsmede de burgemeester van Wierin gen de heer Kolff, op den dijk en allen begaven zich naar de auto.s waar de eigenaar der Dü rkopp garage, de heer Stur, hen verwelkomde. De kroonprins droeg een geeileeren motorjas en had het hoofd bedekt met een viiegkap. Zijn hond sprong rondom hem en de kroonprins streelde het dier herhaaldelijk. Eenige Wieringers, die met de post boot waren meegekomen, droegen verschillende koffers aan, waarmede een der auto's geheel werd volgeladen, terwijl ook de bagage-rekken van beide hoog waren volgepakt. Alles ging heel snel in zijn werk en in groote stilte. Met een handdruk namen de kroon prins en zijn metgezellen afscheid van den schipper van de postboot en de dragers, waarna de kroonprins enkele oogenblikken den kop van zijn hond tusschen zijn handen nam on1 het dier in de oogen te blikken. Slechts met moeite bleek hij van dien trouwen makker in de eenzaamheid te kunnen scheiden en met zichtbare ontroering leidde hij het dier ten slotte naar een der Wieringers, die het aan halsband en riem deed. Dan nam de kroonprins met zijn metgezellen in den door den heer Stur gereden wagen plaats en wuifde met de hand ten afscheid. De beide chauffeurs hadden op den bagage wagen plaats genomen Met groote snelheid verdwenen de auto's daarop in de richting van Alkmaar. Onze zegsman had vervolgens nog den schipper van de postboot ge sproken, die zeide eerst Vrijdagavond, tegen middernacht het verzoek te hebben ontvangen om over enkele uren naar Ewijksluis te varen en den kroonprins naar den wal te brengen. Hij h.^d daarin toegestemd, mits de burgemeester den tocht zou mede maken. Deze was inderdaad met den kroonprins en zijn gezelschap, alsmede enkele dragers uit Oosterland, per auto in Haukes (de haven van het eijand) aangekomen. Daarop was de schipper afgevaren. Hij vertelde, dat de kroonprins en zijn adjudant gedurende den overtocht rusteloos op het dek hadden heen en weer geloopen de eene sigaret na de andere rookend. Met kijkers hadden zij ook voortdurend landwaarts ge tuurd en toen daar duidelijk een ten hemel gerichte lichtstraal werd gezien een tevreden „Alles ist in Ordnung doen hooren. De Wieringers zelf waren Zaterdag morgen ten hoogste verrast door het plotselinge vertrek van hun medebe woner. Sommigen maakten zich reeds bezorgd over enkele kleinere en groo- tere vorderingen, welke zij nog op den kroonprins hadden Ook in Ewijksluis bleek de kroonprins enkele schuld eischers, meest voor kleinere bedragen evenwel te hebben. Op Wieringen had niemand het aanstaand vertrek uit voorbereidingen gedurende de laatste dagen gemerkt. De uitgever van het op het eiland verschijnend weekblad vond Zaterdag morgen den tekst van den afscheids brief van den kroonprins aan de be volking van Wieringen in zijn bus en had er daarop aanstonds per bulletin aan de Wieringers kennis van gegeven Naar wij van het Departement van Buitenlandsehe Zaken vernemen, hebben de gezanten van Frankrijk, België, Engeland. Italië en Japan aan den minister Zaterdagmorgen om half twaalf, in opdracht van hun regeering een nota overhandigd, waarin die regeeringen het vertrouwen uitspreken dat de Nederlandsche regeering zich bewust is van de verantwoordelijkheid, welke zij aan den voormaligenDuitschen kroonprins een verblijfplaats heeft aangewezen en tegelijkertijd in verband met de berichten, volgens welke de prins op het punt zou staan Nederland te verlaten om naar Duitschland terug te keeren, verklaren overtuigd te zijn, dat de Nederlandsche regeering niet zal aarzelen onverwijld alle buitenge wone maatregelen van bewaking te nemen, welke in de tegenwoordige om- stadigheden noodig zijn. De Minister van Buitenlandsehe Zaken heeft bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan het standpunt der regeering. Aan den Duitschen kroonprins is na zijn komst in ons land voor den duur van zijn verblijf een vaste verblijfplaats I aangewezen. De regeering mist de bevoegdheid om zijn vrijheid het land te verlaten te verkorten en zijn vertrek daadwerkelijk te beletten De positie van den voormaligen Duitschen kroon prins wordt beheerscht door de hier te lande geldende wetgeving, terwijl overigens ten deze geeninternationnaal- rechtelijke verplichtingen bestaan Volgens een Havas-telegram uit Parijs heeft de gezantenraad Vrijdag aan den Duitschen zaakgelastigde te Parijs een schrijven gericht, waarin hem wordt verzocht ten spoedigste de volgende nota aan zijn regeering over te brengen „Persberichten meldden dat de Duitsche regeering den ex-kroonprins heeft gemachtigd, in Duitschland terug te keeren In weerwil van een officieele bevestiging te Berlijn, weigeren de regeeringen der geallieerden vooralsnog te gelooven, dat de Duitsche rijksre geering zulk een ernstig besluit heeft kunnen nemen. Welke 6e motieven ook mogen zijn, die kunnen worden aangevoerd om het te rechtvaardigen, de Duitsche regeering kan geen twijfel koesteren wat betreft den betreurens waardigen indruk, dien een dergelijk, officieel toegestane of eenvoudig ge tolereerde terugkeer in alle landen der geallieerden zou maken Dientengevolge hebben de geallieerden den plicht de meest ernstige aandacht van de Duitsche regeering op den toestand te vestigen en haar te verzoeken ten spoedigste te doen weten of de ontvangen inlich tingen juist zijn. Naar het Wolffbureau meldt, heeft de Duitsche regeering den zaakgelas tigde te Parijs opgedragen om de nota van den gezantenraad van 9 Nov., in welke wordt gevraagd of de Duitsche regeering aan den ex kroonprins inder daad machtiging heeft verleend om naar Duitschland terug te keeren, als volgt te beantwoorden: De ex kroon prins deed reeds in de vorige week het verzoek aan de Duitsche regeering hem toe te staan naar Duitschland terug te keeren. De Duitsche regeering zag bijhet onderzoek van dit verzoek schrift geen enkelen rechtelijken of feitelijken grond welke het had kunnen rechtvaardigen om dezen Duitschen staatsburger den terugkeer naar zijn familie te beletten.Zij machtigde daarom de betreffende Duitsche vertegenwoor digers in het buitenland om aan den ex kroonprins op diens verzoek een pas voor zijn reis naar Duitschland af te geven Uit Berlijn wordt gemeld, dat de kroonprins, die de geheeie reis per auto maakt, onderweg een bezoek heeft gebracht aan graaf von Basserwits te Platten in Mecklenburg. Hij heeft daar zijn 18 jarigen zoon Friedrich Wilhelm ontmoet Prins Oscar, een zwager van den kroonprins, was eveneens ter be groeting aanwezig De buitenlandsehe pers neemt het vertrek van den ex kroonprins ten onzen opzichte nogal kalm op, al zijn er natuurlijk uitzonderingen De „Nation Beige" gaat natuurlijk geweldig te keer, ook een enkel Fransch, Engelsch en Amerikaansch blad zingt in dit koor mede, spreekt over 't ignoreeren en tegenwerken der geallieerden. Andere beamen ten volle de houding onzer re geering en zeggen dat deze niet anders handelen kon. Allen zijn echter een stemmig in gebetenheid op de Duitsche regeering, die hem een pas verstrekte. De „Times", in een hoofdartikel den terugkeer van den ex-kroonprins besprekend, acht de doorde gebeurtenis gewekte opgewondenheid overdreven. Het blad wijst er op, dat Nederland tegenover de geallieerden geen ver antwoordelijkheid op zich nam om den prins in verzekerde bewaring te houden en acht het deswege ongelukkig, dat de geallieerden het noodig vonden om, blijkbaar op Britsch initiatief, een plechtig beroep in Den Haag te doen, teneinde het vertrek van den ex- kroonprins te beletten In het bijzonder i was het ongelukkig, dat hun beroep j werd gedaan eenige oogenblikken nadat de ex kroonprins reeds de Duitsche grens over was. Verder constateert de „Times", dat de geallieerde staatslieden blijkbaar niet geleerd hebben door de smadelijke ervaringen, opgedaan bij den eisch tot uitlevering van den ex- keizer en voortgaan met zich bloot te stellen aan onnoodige vernederingen. Het blad acht het vertoon van gebelgd heid tegen Nederland, dat merkbaar is in de Fransche openbare meening, misplaatst. De „Daily Express" verneemt, dat geen diplomatieke actie gevolgd is op de vlucht van den gewezen kroon prins uit Nederland, daar de mogend heden van hem geen held of martelaar willen maken. Onmiddellijke stappen zijn echter gedaan met betrekking tot den ex keizer. Een hooge ambtenaar van de Neder landsche regeering Mr. Kan, begaf zich naar Doorn om den keizer in kennis te stellen van het feit, dat de mogend heden tegenover zijn terugkeer naar Duitschland niet met dezelfde onver schilligheid zouden staan. De ex-keizer wordt, in tegenstelling met zijn zoon, in het vredesverdrag openlijk aange klaagd als de persoon, die de voor naamste schuld heeft aan den oorlog en aan de onwettige daden der Duit sche strijdkrachten tegen de geallieer den. Hem is duidelijk gemaakt dat zijn eenige kans. om de ernstige ge volgen van zijn daden gedurende den oorlog te vermijden, gelegen is in zijn bereidwilligheid om in zijn tegenwoor dig toevluchtsoord te blijven Beieren. - in den politieken toestand waarvan nog steeds geen klaarheid is gekomen, zal naar Berlijn komen. In- Jiet bezette gebied zijn nu enkele overeenkomsten tusschen de geallieerde regeeringen en Duitsche industrieelen tot stand gekomen. De socialisten vragen de bijeenroeping van den rijks dag De Zuidw. Vaart schrijft: Naar wij van welingelichte zijde vernemen zal "het volgend jaar een groote leger-oefening in Noord-Brabant plaats hebben waaraan door 4 divisies wordt deelgenomen. De officieren, onderofficieren en man schappen al dan niet sedert de mobili satie onder de wapenen geroepen, zullen deze oefening meemaken. Door de daarmede belaste militaire autoriteiten, is de uitwerking dezer plannen, met kracht ter hand genomen. Het blijft natuurlijk de vraag of het nieuwe Kabinet, waarop wij wachtende zijn, zich met deze plannen zal kunnen vereenigen. Sinds ons vorig nummer is de toestand in Beieren weer heel wat veranderd. De regeering heeft een overwinning behaald op de nationaiis ten en heeft Hittler, Ludendorff enz. gevangen genomen. Men ziet dus üat ook deze „Putch" mislukt is Dit wil echter niet zeggen dat de toestand in Duitschland op 't oogenblik minder verward is. 't Is werkelijk een treurige boel daar. Poincaré heeft nieuwe plannen ontworpen om de herstelkwestie tot oplossing te brengen Zij komen neer op de instelling van een enquête-com missie van experten voor Duitschland, welke haar verslag bij de commissie van herstel heeft in te dienen. De Engelsche premier, Baldwin, heeft verklaard den koning te zullen verzoeken het parlementte ontbinden. De conferenties tusschen Baldwin eenerzijds en Birkenhead en Chamber lain van den anderen kant worden nog druk besproken. Von Knilling. de premier van WAALWIJK, 13 Nov. 1923 Vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Donderdag 15 November 1923, des namiddags 6 45 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2 Vaststelling der rekeningen van de voormalige gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen over 1921. 3. Vaststelling van de rekeningen van diverse instellingen van weldadig heid over 1921. 4. Vaststelling der gemeenterekening over 1922. 5. Vaststelling van de rekeningen van diverse instellingen van weldadig heid over 1922. 6. Vaststelling van de gemeente- begrooting 1923. 7. Vaststelling van de begrooting voor diverse instellingen van welda digheid voor 1923. 8 Aanbieding der begrooting 1924. 9. Wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager en het uitgebreid lager onder wijs. 10 Vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van een hondenbelasting (vernieuwing). 11. Vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van op centen op de dividend- en tantieme- belasting. 12. Voorstel tot het aankoopen van een terreintje aan de Mr. van Cooth- straat van A. van Iersel. 13. Vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de Inkomstenbe lasting 1923/1924. Naar wij vernemen zal onze bur gemeester op medisch voorschrift voor- loopig een maand verblijven, tot het volgen van een rustkuur, in het Maria gasthuis te Haarlem. Onder enorme belangsieliing had Vrijdagavond de sluiting plaats van de zoo in alle opzichten geslaagde ten toonstelling en bazar van het Groene Kruis Ontzettend veel menschen vulden de zaal en wie er in was, kwam er niet gemakkelijk meer uit. Voor de groote verloting plaats had werden er nog goede zaken gemaakt, want iedereen wilde aan het rad van avontuur, de grabbelton, de sjoelbak, de Broekhuis-verloting nog eens zijn geluk beproeven. Groote spanning heerschte er in de zaal toen de aangekondigde ver loting plaats had en menigmaal bracht de uitslag een vermakelijk oogenblik De heer H. Both, Voorzitter van het Groene Kruis bracht in welgekozen woorden dank aan allen die hebben medegewerkt aan het schitterend slagen van deze tentoonstelling. Aangenaam was het hem te kunnen constateeren dat alle gemeentenaren het hunne heb ben willen bijdragen om de kas van het Groene Kruis te stijven, het be stuur daardoor in staat stellend op den ingeslagen weg voort te gaan De heer D. Lackamp bracht als ge woon lid van het Groene Kruis in een humoristische speech het comilé, vooral ook het dames comité dank voor hetgeen het heeft gedaan om deze tentoonstelling zulk een schitte rend verloop te doen hebben. Hij feliciteerde hen daarmede van harte. Vooral den Voorzitter van het Heeren-Comilé meende hij een bijzon der woord van dank te moeten brengen voor de schitterende leiding en bracht dan ook een Hij leve lang op hem uit waarmede alle aanwezigen instemden De Eerw, Heer Ds. Louwe Kooijmans meende deze tentoonstelling niet eerder te mogen sluiten vooraleer allen die een werkzaam aandeel in het welsla gen daarvan hebben gehad, een woord van dank te brengen. 't Woord: weest barmhartig en barmhartigheid zult gij verwerven, is door allen in toepassing gebracht en dat mag het bestuur tot tevredenheid stemmen, want daardoor is het meer in slaat gesteld om te helpen daar waar te helpen is. En daarmede verklaarde hij de ten toonstelling en bazar voor gesloten. Deze beide ondernemingen hadden van 't begin tot 't eind, in elk opzicht een groot succes, waarvoor alle eer toekomt aan de dames- en heeren- comité's en 't publiek voor den steun van alle zijden zoo grootelijks verleent. De opbrengst was na aftrek vart alle kosten pl.m f 2500, een prachtige uitkomst dus. Maandag verschenen zijn, kunnen wij ten volle zien, welk een hoogstaand muzikaal genot ons genoemden avond wacht, 't ls dus alleszins begrijpelijk, dat de belangstelling voor die uitvoering allerwegen zeer groot is en er reeds nu veel aanvraag voor besproken plaat sen is. 'tZal dan ook niet vaak meer voorkomen, dat twee zulke talenten lier naast elkaar optreden Een helden tenor als de heer Delannoye. de groote operazanger en de lievelingsolist der concerten van het conservatoire van 3arijs, een mezzo-sopraan als Mevr. v. Gheluwe-Beckers, die om stem en talent nog steeds in de grootste steden van België geëngageerd wordt, zijn geen alledaagsche verschijningen. Wij meenen er dus aan te mogen herinneren, teneinde teleurstellingen te voorkomen, dat men niet verzuime plaats te be spreken, waarvoor Zondag van 12 tot 1 uur in Musis gelegenheid gegeven zal worden. Verder zij nog vermeld, dat er na afloop van het concert evenals gewoonlijk bal zal zijn, wat per abuis vergeten is op het programma te zetten. Op den grooten nationalen humo risten- en duettenwedstrijd, uitgeschre ven door de tooneelvereen. „Exelsior" te Eindhoven en gehouden op 20 en 28 October en 3 en 11 November, be haalden de heeren C. Didden en H. v. Engelen de volgende bekroningen: In den humoristenwedstrijd solo's behaalde C. Didden den 2den prijs en H v. Engelen den 3den prijs en den publieksprijs met algemeene stem men. In deze afd. waren 15 deelnemers. In den duettenwedstrijd, waaraan werd deelgenomen door 10 duo's, waaronder de allersterkste uit Noord- Brabant. behaalde duo Engelen-Didden den eersten prijs, met een speciale felicitatie der jury en met algemeene stemmen. Thans, nu de programma's van het concert der Liedertafel op a.s. Zaterdag en Zondag gaat in de Witte Bioscoop een der grootste en machtigste filmwerken, welke ooit werden gemaakt, nl. „De Indische Graftempel", tweeweeksche seriefilm Voor de vervaardiging hiervan hebben de beste artisten hunne krachten ge geven, terwijl voor de oprichting der dienende gebouwen, welke evenzooveel monumenten zijn, 300 arbeiders gedu rende 5 maanden achtereen met in spanning van alle krachten hebben gewerkt. De groote dierencollectie van de circussen Hagenbeek en Stosch Sarratani, kostbare tempels, machiige paleizen, de zaal der duizend zullen, enz., hebben er toe meegewerkt. „Het grootste filmwerk der Wereld" daar te stellen. Wij zullen verder de zaak niet voor uit loopen, alleen willen wij nog als bijzonderheid vermelden dat de opvoe ring van deze film in het Rembrandt- Theater te Amsterdam door 28228 personen werd bijgewoond. Verder commentaar zal wel overbodig zijn. Wat betreft de uitvoering op Zondag 18 dezer, deelen wij nog het volgende mede De voetbalclub „Quick" jubileert en als onderdeel van het teestprogram is vastgesteld dat alle leden van Quick met hunne dames de halfnegen-voor- stelling in de Witte Bioscoop Zondag a.s. zullen bezoeken, in totaal 80 per sonen, behalve de donateurs natuurlijk die bij dergelijke gelegenheid door hunne aanwezigheid blijk van belang stelling zullen willen geven. Door de Directie der Witte is er voor gezorgd het programma dusdanig samen te stellen, dat ook de voetbal sport op het doek zal worden gebracht en wel met de volgende films: Voet balmatch te Groningen en de wedstrijd Nederland Denemarken. Een attractie dus voor alle voetballiefhebbers. Verder zullen, na de opvoering van het geheeie programma, de heeren van Engelen en Didden een paar komische nummers ten beste geven, waarvan elke bezoeker der Bioscoop uitvoering desgewenscht kan prufiteeren. Z. D. H. Mgr. Diepen, heeft be noemd tot geestelijk adviseur der atd. Waalwijk van den Ned R K. Bond van Post- Telegraaf en Telefoonpersoneel, den WelEerw heer H. Martens. De collecte voor 't noodlijdende Duitschland heeft 1.1 Zondag in de ver schillende par.-kerken dezer gemeente opgebracht: St. Jan Baptist f375 frs. 16.50 en i Zweedsche Kroon, St. Antonius f 95.—, St Clemens f 60. - O. L Vrouw Onbevl. Ontv. f 140. alzoo totaal in Waalwijk f 670. frs. 16.50 en 1 Zweedsche Kroon. De aanbesteding van 6 betere woningen aan het St. Antoniusplein zal plaats hebben op Maandag 3 De cember a s. Ook zal betonbouw door de bouw commissie in studie worden genomen, met het oog op zeer goedkoope wo ningen in de toekomst. De heer C. A. aannemer alhier had het ongeluk in aanraking te komen met een schaafmachine in de timmer fabriek, waardoor hem een gedeelte van zijn duim werd afgeschaafd terwijl zijn wijsvinger ook ernstig werd ver- De bijzondere correspondent vat» de »Matio» meldt, dat de beer Hoest Zoodag om 4 uur op Doorn is aan gekomen mei 12 Duhsche passen voor Wilhelm II en 11 leden van zijn om- gevjag. Gisteren om 1.0 u. is te Doo<» een cij'er elegoatn uit Dul'scbland ont- «raegen. 's Nimiddags presideerde Wil helm II eene vergadering, waa'aan ver scheidene leden van Zta omgeving deelnamen. Deze bijeenkomst eindigde bij de aa'k ^m«t vass Mr Kan, met wien de ,x Keizer zich 35 minuten onderhield Verder wordt meegedeeld, dat sedert eenige dagen op het kasteel Doorn eea d aadloos ontvangstation is geplaatst eD da' «He dagen om l uur telegrammen van Naaea worden opge nomen. Er is hier in Holland niets van bt- kend.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5