ST. NICOLAAS. ST. NICOLAAS 17, 24 Nov. en 1 December. dc meest doelmatige is, ST. NICOLAAS of i.d. Nieuws uit Kaatsheuvel Onze adverteerders weten reeds lang dat een advertentie in ons blad een goede verspreiding heeft en algemeen gelezen wordt. Maar toch willen wij onze adverteerders bij gelegenheid van a.s. ST. NICOLAAS nog meer van dienst zijn en er aan meewerken dat hun advertenties van voor tot achter, van a tot z, worden na gelezen en uitgespeld, en dat door de lezers beoordeeld wordt wie het meeste zorg besteedt aan z'n advertenties. Daaraan moeten al onze abonné's, groot en klein meewerken. Zij moeten lo. ons doen weten hoeveel maal 't woord of een andere aanduiding als „SINTERKLAAS" e. m. d. voorkomt in de advertentie-kolommen (ook in de advertenties tusschen den tekst) in de Nummers van ons Blad van Daardoor zijn ze natuurlijk verplicht de advertenties precies regel voor regel na te gaan, zoodat de geheele advertentie hen onder oogen komt. 2o. Moeten zij ons berichten welke advertentie volgens hen in een dezer drie nummers nl. die door inhoud, samenstelling eriz. de meeste attentie trekt. Voor onze adverteerders is het dus zaak om hunne advertenties zoo goed en aardig mogelijk saam te stellen. Aan 't zetwerk zullen we alle zorg besteden, maar nemen hieromtrent geen verdere verant woording op ons. Iedere adverteerder moet zelf zooveel mogelijk aanwijzing daaromtrent geven. Onze abonné's hebben dus een tweeledig werk. lo. Moeten zij ons zoo nauwkeurig mogelijk opgeven, hoeveel maal 't woord tesamen voorkomt in de advertentiekolommen en de advertenties tusschen den tekst in de Nummers van 17, 24 NOVEMBER en 1 DECEMBER. 2o. Moeten zij ons opgeven welke advertentie in die drie nummers volgens hen 't meest pakkend is saamgesteld. Aan deze wedstrijden hebben wij een flink aantal prijzen ver bonden en wel als volgt Voor het raden van 't aantal le prijs f 10 2e prijs f 7.50 3e prijs f 5. 4e prijs f 2.50. 5e10e prijs: 1 doos luxe post, desgewenscht met naam bedrukt. 10-15e prijs: 100 prachtige visitekaartjes m. passende enveloppe 15—25e prijs: Een gebonden roman, getiteld: „Niet Schuldig". Voor onze Winkeliers-Adverteerders (Die natuurlijk alleen voor prijs in aanmerking komen.) le prijs1 gratis abonnement van 300 regels. 2e prijs1 gratis abonnement van 200 regels. 3e prijs; 1 gratis abonnement van 100 regels, in 't le kwartaal 1924 te gebruiken. Ieder deelnemer is verplicht dan belde wedstrijden mede te werken. Nadere bijzonderheden over de stemming volgen later. Wij twijfelen er niet aan of onze abonné's zullen medewerken om dezen wedstrijd te doen slagen. 51380 DE ADMINISTRATIE wond, zoodat hij zich aanstonds onder geneeskundige behandeling moest stellen. Heden heeft in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging, onder toezicht van den inspecteur van politie, de trekking plaats van de Qroote Waalwijksche Verloting ten bate van 't Wit—Gele Kruis alhier. De belangstelling is groot en aan houdend komen menschen aangeloopen druk informeerend „of de zes koeien er nog niet uit zijn". Tegen 10 uur riep de heer C. Wit- lox de aanwezigen een hartelijk welkom toe en zette uiteen hoe de verloting zou geschieden. Vervolgens wees hij er nog op dat 't vanzelf spreekt dat niet iedereen prijs kan hebben, doch dat men dan moet bedenken dat men een goed werk heeft gedaan n.l. het WitGele Kruis zijn steun toegezegd Hij durft verder de hoop uitspreken dat in 1924 geen enkel huishouden meer zal worden gevonden die geen lid van het Wit - Gele Kruis is Donderdag 8 November gaf de WelEeerwaarde Heer Bijnen een lezing over liturgie in het gebouw van den R K. Gildenbond voor de R.K. Werk liedenvereeniging. Bij het hooren van deze rede voelde ik me gedrongen, haar nader bekend te maken bij het Waalwijksche publiek, dat verzuimde, haar te komen aan- hooren en zich hierdoor van veel waarheid en schoonheid ontstoken hield. Het verlangen, om mede te deelen, welke sublieme waarde deze lezing in zich hield is op de eerste plaats de rede van mijn schrijven, daarbij komt het spijtgevoel over het beschamend aantal toehoorders, dat ik niet in mij verbergen kan. Deze avond was schoon, waar en rijp. Spr. heeft ons in enthousiaste en klare bewoordingen voorgehouden de beteekenis der liturgie, de eeredienst der Kerk. Ons is een beknopt overzicht ge geven over de liturgie-in-haar wezen, hare ontstaanswijze, haar leven, haar rede van-bestaan, en, als instructie hieraan verbonden:het door-de liturgie meeleven van den geloovige met de Kerk Zich uitend in de Sacramenten, de Sacramentaliën en het breviergebed, bestaat zij in hoogste waarde en doet zij zich het krachtigst beleven in het H. Misoffer, met zijn concentratiepunt de H Concecratie en in aansluiting hiermede de H. Communie. Het zou mij te ver voeren, op dit verheven gebied uit te weiden, echter wil ik toch in 't kort duiden op het hoofdbeginsel, waarvan spr. uitging in Zijne beschouwing over de H. Consecratie. Nadat de Priester de woorden der ConsecratieHoc est enim corpus meum heeft uitgesproken, gehoorzaamt Christus aanstonds en komt Hij op dat oogenblik met Zijne Godheid en Menschheid onder de broodgedaante tegenwoordig. De woorden corpus meum beduiden, dat Christus spreekt door den Priester en deze dus Christus zelf vertegenwoordigt. Deze verheven waarheid indachtig, zal de aanwezige geloovige, die met den Priester deze woorden uitspreekt, hier door mede-offeraar zijnde, daadwerke lijk deel hebben aan de H Consecratie. In verband hiermede is het'tmeest- liturgisch, onder de H. Mis te communi- ceeren, daar de geloovige, het zelf- mede-geconsacreerde Brood nuttigend, op deze wijze volkomen met den Priester kan medeleven. Tot slot hield spr. een kort betoog over den Gregoriaanschen zang. het eigenlijke kerkgezang In juiste, fijne gedachten gaf spr. ons te hooren. op welke wijze de kerkzang moet worden uitgevoerdsober, eenvoudig, haar wezen van-gebed behoudend, niet gal mend in theatrale wendingen, trachtend naar effect, geheel berekend op het zoo-goed-mogelijk (en toch vaak slecht) uitkomen van de stem van den zanger, die vergeet in welke heilige plaats de zang wordt uitgevoerd en welke ver heven tekst zij bevat. Met spr juich ik de leerzame arti kelen toe, die de weleerw. Heer Van Berkel in ons „Kerkklokje" hierover publiceert. De Eerw. Broeders en een door hen opgeleid knapenkoor gaven ons eene i schoone proeve van de wijze, waarop de Gregoriaansche muziek moet gezon gen worden Den oningewijde heeft spr. een gansch nieuw gezichtspunt geopend, spr. heeft hem opgeheven uit den don keren dreun van zijn daagsche leven, waarin niets machtigs doorleefd wordt en alles neerligt onder den zwaren zerk van onbelangrijke nietigheden. Hij heeft een blik geworpen in de alles verklarende waarheid, die in hare volheid een gansch leven overweldigen kan. Het is nog slechts een eerste schou wing in dit leven van diep-doordron- gene schoonheid, doch tegelijkertijd ook het begin van een alles-verruimende levensopvatting. Eens zal het innige weten komen van het eenig-ware. doch niet voordat alle nietswaardigheden verdrongen zijn, en overweldigd door dezen rijkdom, die geen tijd ten over laat, om zich bezig te houden met verkleinende en menschenwaardige zaken. Hierdoor heb ik eene vergoeding willen geven aan de ontrouwe bezoekers van dezen eersten ontwikkelingsavond, daar ik het voor hen verloren genot van deze lezing niet bij machte ben, geheel te herstellen. Dat mijne woorden beschouwd wor den volgens de beweegreden waardoor zij ontstaan zijneerbied voor het meest verhevene onder ons en het ver langen om mijn medemensch dit in den grond zijns harten te doen beleven. E. R. De Edison. Ditmaal bedoelen wij „Thomas" niet, den grooten Amerikaanschen uit vinder, maar een van zijn geestes kinderen. Ongeveer dertig jaren geleden lanceerde deze vernuftige Yank de phonograaf, en na hem kwam de vloed van grammophones, deels welluidende I instrumenten, deels de kras machines, j welke ons vooral uit de volksbuurten bekend zijn. On revient toujours a ses premiers amours. Ook Edison heeft het bewezen. Plots schonk hij ons weer een novum. Thans de „New- Edison", gelijk men in Amerika zegt: „The phonograph with a soulHet eigenaardige van deze re-creaiie is, dat, zoo er ooit op dit ondermaansche sprake is van „volmaakt", zulks op deze „Edison" van toepassing is. Waarin het geheim schuilt, in de machines zelf, in de van andere materie geconstrueerde platen, het is iroor den buitenstaander bezwaarlijk te taxeeren. Maar een feit is het, dat de muziek, welke deze „Edison" voort brengt, inderdaad eene openbaring is. Wij hebben bij den heer Jan van Leeuwen, Zwijsenstraat, Tilburg, ver schillende nummers beluisterd, orkest stukken, zangstemmen, viool-solo's en anderszins en ons oordeel, zoowel als dat van musici, in ons gezelschap tegenwoordig, was, dat men hier iets in Nederland heeft gebracht, dat al het andere overtreft. Dit laatste moet al evenzeer blijken uit de „tone tests", waarop men het Amerikaansch publiek vergast. In de een of andere concert zaal zingt dan b.v. een zangeres, plots neemt de „Edison" de rol over, en deze reproductie is zoo frappant en j natuur-getrouw, dat het publiek de verwisseling niet bemerkt. De „Edison" is geen nabootsing, is realiteit. De „Edison" geeft den hoorder werkelijk het „geistiges, himmliches Bad", gelijk Zschokke muziek eens noemde. Ia de Maasb. wordt de gunstige werkiog, die he: Schoeneewetje op de werkeloosheid uitoefent, met eenige cijfers In het licht gesteld. Van de arbeiders, georganiseerd in den R. K Lederbewerkersbond. waren de eerste week van September 1922 1694 geheel werkloos de eerste week van October 1002, de vierde week van October 886. O •o- de zelfde weken in 1923 wares deze cijfers 985, 400 en 395. In Dongen en Kaatsheuvel, waarvan de «Schoenindustrie* van deze week ctjfers geeft, waren onderscheidenlijk ia Januari 1923 1100 en 750 geheel en gedeeltelijke werkloozen, terwijl ia October deze cijfers tot 80 en 125 waren ternggeloopen. Vooral naar vrouwelijke arbeids krachten (sttksters) is algemeen een voortdurende vraag. Als de verlenging van de wet tot stand kom% mag op goede gronden verwacht worden, dat de werkloosheid tot het verleden zal gaan behooren. De Commissaris van Politie te Gorinchem deelt mede, dat aan zijn bureau berust een gouden broche, 14 kr. gedeeltelijk bezet met parels, strik- model, zij is geheel bewerkt. De broche j is ongeveer 4 i 5 weken geleden ge- j vonden op den weg tusschen Leiden-1 Utrecht of Utrecht-Gorinchem. De Commissaris van Politie te Velsen waarschuwt dringend in het algemeen belang geene handelsrelaties aan te knoopen met J. van Bremerkamp, wonende Hofgeest 17 te Santpoort (gem. Velsen) alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij den Commis- soris van Politie voornoemd, bureau van politie te IJmuiden (gem. Velsen) De Commissaris van Politie te Deventer waarsehuwt, alvorens han- j delsrelaties aan te gaan met zekeren C. Feith, geboren te Rheden (Velp) 7 Februari 1895 laatst wonende te Arn hem, thans te Mühlheim a./d. Ruhr (Duitschland) zich om inlichtingen aan zijn bureau te vervoegen. DRUNEN. Op Zondag 11 November hield de St. Lambertusvereeniging (Be grafenisfonds) haar jaarlijksche alge- meene vergadering, Na opening, voorlezing en goed keuring der notulen van de vorige vergadering, sprak de voorzitter, de heer P. A. Klerks, ongeveer als volgt Geachte Leden Ik voel mij gedrongen heden hulde en dank te brengen aan den WelEerw. van Welie, die gedurende bijna vijf jaren als ijverig en verdienstelijk gees telijk adviseur onze St. Lambertus vereeniging met raad en daad heeft bijgestaan en derzelver belangen heeft voorgestaan en behartigd. En heeft Z.Ew. tengevolge zijner benoeming tot Professor aan het Se minarie, de parochie en daarmede onze vereeniging verlaten, toch zal zijn naam met dien zijner verdienstelijke voor gangers, in dankbare herinnering blijven voortjeven. Aangenaam is het mij bij deze ge legenheid onzen nieuwen geestelijken Adviseur, den WelEerw. heer Goossens een hartelijk welkom in ons midden te mogen toeroepen en de hoop uit te spreken, dat Z Eerw. nog tal van jaren aan onze vereeniging zal ver bonden blijven en de voetstappen zijner verdienstelijke voorgangers drukken zal De geestelijk adviseur bracht dank voor het hem toegesproken welkom en gaf gaarne de verzekering, steeds te zullen medewerken aan de belangen der in Drunen bestaande R.K. vereeni- gingen en vooral aan het begrafenis fonds. Daarna bracht Z Ew. verslag uit over het boekjaar 1 Nov. 1922—1 Nov. 1923 Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroeeen f 1150 34; de uitgaven f 536 77, alzoo een batig saldo van f 613 5672, gevoegd bij het reserve kapitaal, maakt een totaal bezit van f 7944.1172. Het aantal volwassen overledenen bedroeg 3. overleden kinderen 3. Op heden bedraagt het aantal leden 670. Voorstel van het bestuur om dit jaar weer f 60 in plaats van f55.—uit te keeren bij overlijden van volwasse nen en f 6.— in plaats van f 5.bij overlijden van kinderen. Wordt goedgekeurd Voorstel van het bestuur om dit jaar in de laatste helft van December en in de eerste h :lft van'Januari, 2 maal 14 dagen, dus in het geheel vier weken, vrij te geven van contributie betalen, mede in verband der gedrukte tijds omstandigheden. Wordt goedgekeurd. Voorstel van het bestuur om voor het bedrag der boeten, H H. Missen te doen lezen voor de overleden leden. Wordt goedgekeurd. De geestelijke adviseur bespreekt een ingekomen schrijven van de Verzeke ringskamer, betreffende voorbereiding, als bedoeld bij de Wet op het Levens- verzekeringsbedrijf, om te onderzoeken of het zelfstandig voortbestaan der vereeniging mogelijk is. Een der leden die beter op de hoogte is, raadt aan hiermede niet te haastig te werk te gaan. De gevraagde inlichtingen zullen intusschen aan de Verzekeringskamer worden toegezonden. De secretaris leest art. 5 der statuten, om de leden te herinneren aan de noodzakelijkheid van het tijdig betalen der contributie. De ledenlijst wordt afgelezen en de afwezigen aangeteekend. Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering NIEUWKUIJK. De op Zondag j.l. alhier gehouden collecte ten' bate der noodlijdenden in Duitschland heeft f 173 opgebracht. Op Donderdag 15 November a.s. zal door den heer Ariëns in het café van den heer A. Merks een lezing worden gehouden over veevoeder. Voor leden van den boerenbond en R.K. Jongenboerenstand zal deze lezing gratis toegankelijk zijn. Bij de Eerw. Zusters alhier is voor dezen winter wederom een curcus geopend in huishoudelijk hand werken en onze meisjes dus niet naar elders behoeven om deze noodzake lijkheden te leeren. We hopen op een steeds ruimere deelname. CAPELLE. Donderdag hield de Ca- pelsche ijsclub in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier een ver gadering. Nadat deze door den vice- voorzitter geopend was, werden door den Secretaris de notu en der vorige vergadering voorgelezen, waarna de penningmeester een overzicht gaf van den financieelen toestand der vereeni ging. Hieruit bleek, dat de inkomsten den vorigen winter de uitgaven verre overtroffen hadden, zoodat er nog een flink bedrag in kas was. Mede met het oog hierop werd de contributie der begunstigers, die tot heden f 1.50! bedroeg, verlaagd en bepaald op f 1.1 Alle bestuursleden werden bij accla matie herkozen en de functies als voigl verdeeld C Vos—van Gent, voorz., A. Dekkers, vice-voorz., W. J. van Nieuwenhuyzen, secr.-penningm C. J van den Hoek, W. M de Bas, P. Stam en J. Michael, commissarissen, die alle hun benoeming aannamen. Besloten werd, indien mogelijk, een dezen winter te houden ijsfeest twee dagen te doen duren. De eerste dag zal bestemd worden voor deelname door schoolkinderen en de volgende dag voor ouderen. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Op het haventerrein alhier liggen reeds eenigen tijd stapels suikerbieten op verscheping te wachten, waarmede evenwel niet veel haast gemaakt wordt. Vorige week zijn pas de eerste twee schepen geladen en vertrokken, terwijl thans het derde schip in lading ligt. Naar men ons mededeelt werd de heer F. van der Weyde, rijksamb tenaar alhier, bij het een dezer dagen gehouden examen bevorderd tot kom mies-verificateur De op 21 en 22 November a.s. in het gymnastieklokaal der O. L. School in de Kom alhier te houden bazaar, uitgaande van den te dezer plaatse bestaanden dameskrans en waar van de netto opbrengst bestemd is voor.de afd. Sprang—Capelle van het Groene Kruis, belooft heel wat te worden en zal een bezoek overwaard zijn. Behalve stapels goed door de leden van den krans zelf vervaardigd, mocht het bestuur van verschillende particulieren, waaronder ook van bui ten de gemeente, voor dit doel talrijke giften ontvangen. Wij hopen dat een en ander met een welverdiend succes bekroond mag worden. WASPIK. Vermoedelijk door eea te snelle stuutwendieg liep eea auto die voor een bakkerswagen uliweek, op den dijk op het Vaarije, waarop hij halfweg bieef haegep. Wijl hij door eigen kracht noch voor noch achteruit kor, boden voorbijgangers hunue hulp aan en wisten na veel moeite de auto weer op den harden weg te brengen, waardoor dit ongeval goed sfl sp. - Tot adviseur van de R.K. Werk liedenvereeniging is benoemd de Wel eerw. heer van Riel, kapelaan alhier. Ook a.s. Zondag zullen hier nog 3 H.H. missen worden gedaa.r es wel om 7, half 9 en 10 uur. - Bevreesd voor de nachtvorsten haasten de boeren zich om de bieten te rooien, De oOgst is een tegenvaller en zal dan ook spoedig weer tot het verleden behooren. De b.ljartvereen. »K O.T.* behaal de op het concours te Oosterhout, uit geschreven door «Oos.erhout* den less pdjs in de 2e afd. Voor dea eersten keer dat de vereeniging aan een con- concours deelneemt, een mooi succes. Door den heer A. Roovers is vergunning gevraagd tot het plaatsen van een ruwoliemotor vao 12 P.K. MADE. Ten gemeentehuize zal op 20 November a.s. in het openbaar worden aanbesteed de verbouwing van de O. L. School. De dochter van H. v. O. die eenigen tijd geleden was weggeloopen en acht dagen later bij hare zuster te Binnen-Moerdijk in het stroo gevon den werd is Zaterdagavond weer weg geloopen en Zondag laat in den avond te Terheiden aangetroffen, waar zij voor dien nacht onder dak is gebracht. Het huis van B. de Been brandde Maandagmorgen te ongeveer halfvier tot den grond af Slechts weinig werd gered. Te Drimmelen, waar de kantoor houder der Posterijen en Telegr. in ver band met bezuiniging eervol werd ontj slagen wordt een huis in gereedheid gebracht, waar de dienst der P. en T. bij het in funtie treden van een nieuwen kantoorhouder zal worden onderge bracht. Op 2 Dec. zal St. Nicolaas met zijn knecht onze gemeente bezoeken. De harmonie zal den goeden Heilige op zijn rondgang door de gemeente begeleiden. ALMKERK. Op 9 Dec. a.s. hoopt Ds P. de Jong. van Schoonebeek, die het beroep naar de Geref. Kerk alhier heeft aangenomen, zijn intrede te doen. Vrijdagnacht ontstond een begin van brand ten huize van C. v. M te Nieuwendijk (Gem. Aimkerk). M. die te bed lag, moest zoo spoedig mogelijk in nachtgewaad naar buiten. De brand greep snel om zich heen, zoodat van M. niets van zijn inboedel kon redden. Kaatsheuvel, 14 Nov. 1923. Zondag j.l. is in onze parochie kerk de collecte gehouden voor de noodlijdende Duitsche priesters. Ruim f 600 werd gecollecteerd. In een goed bezochte jaarver gadering van de K. S. W. (Kaatsheuvel- sche Sportvereeniging Wilhelmina) werd het aantal bestuursleden uitgebreid van 5 tot 7. Als zoodanig werden met bijna algemeene stemmen gekozen de heeren J. Tuerlings voorzitter, W. Esch vice- voorzitter, J. Kemmeren secretaris en J.Lenzholz penningmeester. W.Swagen- makers, A. Lugters en C. van Wezel commissarissen. Tot leden der elftalcommissie werden gekozen de heeren Jac. v d. Assem, Hub. van Dun en Fr. de Beer. Tot secretaris dier commissie werd aan gewezen de heer C. van Wezel. Tot aanvoerders van het le, 2e en de lagere elftallen werden gekozen de heeren P. Kemmeren, J Brekelmans en J. de Bondt. Een reglement voor het onlangs opgerichte Ondersteuningsfonds voor

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6