De Indische Graftempel gaat Zaterdag en Zondag tn de WITTE BIOSCOOP. I Provinciaal Nieuws kan dat op andere zaken wel worden gedaan, doch daar snakt men naar licht als naar brood. Wordt besloten dit adres aan te houden tot1 de behandeling van de begrooting. 2. Vaststelling der rekeningen van de voormalige gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen over 1921. Voorzitter. De commissie voor het nazien dezer rekeningen hebben van hun onderzoek rapport uitgebracht dat door Burg. en Weth. is beantwoord zoowel het rapport als het antwoord is aan de leden toegezonden. Roggeveen. Ik kan niet zeggen dat het antwoord van Burg. en Weth. mij en de overige leden van de Commissie aangenaam heeft getroffen. Bij art. 9 heeft de Commissie eene opmerking gemaakt en kon daarin absoluut niets onvleiends inzien. Hij kon dan ook niet begrijpen, dat B. en Weth. als antwoord daarop kunnen schrijven „de bemerking aan het slot van de bij dit artikel gemaakte aan- teekening kon in zijn algemeenheid moeilijk anders worden opgevat als een weinig vleiende opmerking aan het adres van het personeel der secre tarie, die wij niet verdiend achten." Er was toevallig een kwestie over de invordering waarvoor een proefstel was aangeschaft. De commissie achtte zulks minder noodig wijl ten slotte de ambtenaar toch zeifstandig de zaak moet regelen en na bestudeering de knoop zelf moet doorhakken. Nu is men al zeer fijngevoelig, geeft men al spoedig blijk van gauw op de teenen te zijn getrapt als direct wordt geschreven, dat men zich niet verantwoord acht als niet gebruik kan worden gemaakt van de noodige boeken. Spr zet nogmaals uiteen hoe de commissie de zaak heeft onderzocht. Voorzitter. Misschien is er een woord wat hard geschreven wat al eens kan voorkomen, doch ik hoop dat men tot el kaar zal komen, dat is in 't belang van de gemeente. Ik beloof dat onder mijn leiding zoo iets niet meer zal plaats hebben. Daarna worden de rekeningen vast gesteld zooals die zijn aangeboden. 3. Vaststelling van de rekeningen van diverse instellingen van weldadig heid over 1921. Voorzitter. De vaststelling betreft de rekeningen van de Burgerlijke Arm besturen in Waalwijk en de voorma lige gemeenten Baardwijk en Besoijen, van 't Burgerlijk Gasthuis van Waal wijk en van het oud-mannenhuis te voorm. Baardwijk. Timmermans. Toen wij de begroo ting hebben nagezien lagen deze reke nirigen nog niet ter visie. Het is zeer wenschelijk dat deze stukken allemaal tegelijk worden behandeld dan gaat het in een moeite door en de leden, be last met het onderzoek, behoeven niet telkens daarvoor terug te komen. De rekeningen van alle bedrijven en in stellingen moeten tegelijk worden aan geboden. De Voorzitter geeft gaarne toe dat dit de aangewezen weg is, doch merkt op dat door omstandigheden zulks nu niet is kunnen geschieden. 4. Vaststelling der gemeentereke ning over 1922. Voorzitter. Dit punt is 'tefi onrechte op de agenda geplaatst. De Commis sie tot onderzoek der rekening heeft nog geen verslag uitgebracht. Wan neer het verslag is ingekomen zal de vaststelling nader aan de orde worden gesteld. Besloten wordt dit punt evenals punt 5: Vaststelling'van de rekenin gen van diverse instellingen van wel dadigheid voor 1923 aan te houden tot eene volgende vergadering. 6. Vaststelling van de gemeentebe- grooting 1923. Voorzitter. In overleg met de Be zuinigingscoanmissie wordt voorge steld, nu de vaststelling der begrooting 1923, mede door het georganiseerd overleg, zoolang is vertraagd, deze te behandelen los van het door die Com missie ingediende bezuinigings-rap- port. Wij stellen ons voor dat rapport aan de orde te stellen in een binnen kort in hoofdzaak daarvoor te beleg gen vergadering van den Raad. Het ligt in de bedoeling die behandeling te doen plaats hebben voor de vaststel ling der begrooting 1924, zoodat bij 't vaststellen der cijfers voor 1924 met de beslissingen naar aanleiding van 't bezuinigingsrapport genomen, eventu eel kan worden rekening gehouden. De Voorzitter geeft toe dat 't meer dan hoog tijd is dat de begrooting wordt afgehandeld. Bespreking kan thans gevoegelijk achterwege blijven aangezien niets meer eenig effect sor teert. Hij stelt voor dat nog heden voor de begrooting van 1924 eene Commissie wordt benoemd die met Burg. en W. de begrooting nagaan opdat deze dan direct in den Raad kan worden behan deld. De heer Timmermans kan zich hier mede vereenigen op voorwaarde ech ter dat de meeste spoed wordt betracht. De Voorzitter zegt zulks toe en om spoed te betrachten zou hij juist een Zondagavond 8'/, uur tevens optreden van de heeren VaN ENGELEN en DIDDEN met hun bekroonde nummers. I Commissie wenschen die met Burg. en Weth. de begrooting bespieekt. Het college van het Dag. bestuur bestaat nu maar uit 2 personen en dan zal de een er voor en een ander er tegen zijn en dan hangt de zaak weer. Hij acht eene commissie thans noodzake lijk. Al is het reeds morgen, de Com missie kan aanstonds aan het werk. De heer Roggeveen wenscht toch in ieder geval een memorie van toelich ting. Voorzitter. Dat komt ook nog maar toen de Burgemeester ziek werd, werd ik ook ongesteld. Er is al eens gespro ken om een tijdelijke wethouder te be noemen maar daar behoeft thans nog niet over te worden gesproken. Klijberg. Dat weet ik nog niet. Als de Burgemeester wat langer rust moet houden dan een maand, dan voel ik er toch veel voor omdat de belangen van de gemeente dat èischen. Voorzitter. Dus de heeren hebben 't goed begrepen. De bedoeling is dat de Commissie thans direct met Burg. en Weth. moet vergaderen. Roggeveen. Dat is de beste weg. De heer Timmermans dringt aan dat men met alles voor nieuwjaar ge reed zal zijn. Het is nu nog 6 weken, dus kan dat nog wel. Wat de rest be treft als het verzetten van de kermis, de gemaakte opmerking over het uit betalen van salarissen, voor het uitbe talen van de pensioenen en het schat ten van dranklokalen kan even goed bij de begrooting van 1924 worden be sproken. De heer Smolders heeft door de op de agenda voorkomende typfouten vail j de begrooting niet zooveel werk ge maakt als van de overige zaken, om dat hij niet wist dat deze thans zon worden behandeld. Echter heeft hij enkele aanmerkingen die beter thans gemaakt kunnen worden. zou worden Vooreerst is voor den Controleur van de belastingen maar voor een half jaar salaris uitgetrokken omdat deze betrekking dan zou komen te verval len en nog is hij steeds werkzaam. Uit welke middelen wordt hij nu betaald. De Voorzitter zegt dat er op som mige posten nog voldoende overschot is. Van onvoorziene uitgaven kan nog wel worden betaald. De heer Smolders zegt verder nog eenige opmerkingen betreffende de straatverlichting te hebben gehad doch hij zal deze, nu men aan het proeven nemen is, deze zoolang maar in por tefeuille houden. De heer Roggeveen merkt op dat de Commissie op deze zaak reeds eerder heeft gewezen. De heer Klijberg geeft dit gaarne toe, doch merkt op dat het toen nog zomer was en men dan moeilijk in deze eenige proeven kan nemen. Thans is men echter daarmede begonnen en zooals door den Directeur is berekend zal dit een bezuiniging van 1200 brengen. Hij hoopt dan ook dat alle leden eens hun aandacht aan een en ander zullen schenken. Wordt overge gaan tot een bezuiniging als gisteren genomen, dan zal het te behalen voor deel nog Veel grooter zijn. De heer Timmermans vraagt of door deze bezuiniging een andere bezuini ging wordt te niet gedaan, nl. of nu de klokken voor het automatisch aan steken der lantaarns niet komen te vervallen. De Voorzitter ontkent zulks en zet. uiteen hoe men dit aan de fabriek kan regelen. 8. Aanbieding der begrooting voor het dienstjaar 1924. Voorzitter. Ik stel voor nu een Com missie te benoemen. Worden benoemd de heeren Rogge veen, Timmermans en Eibers. 9. Wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor 't gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs. In hun preadvies wijzen Burg. en Weth. er op dat de heffing van school geld door eene wetswijziging thans noet worden geregeld naar evenredig heid van het belastbaar inkomen. Nu eenmaal is uitgemaakt dat tot grond slag voor de berekening van het schoolgeld moet worden genomen het belastbaar inkomen van den belasting plichtige (d i, het zuiver inkomen, verminderd met een bepaald bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud en cinderaftrek) is voor het bepaalde lid, voorschrijvende een reductie op school geld indien meer dan een leerling uit ïetzelfde gezin gelijktijdig eene school van dezelfde soort bezoekt, uit den aard der zaak geen plaats meer omdat dan 2 maal zij het dan ook een maal onder een andere benaming I een z.g. kinderaftrek toegepast. Daarom is deze bepaling uit de wet gelicht De Voorzitter wijst er op dat dit een wettelijk voorschrift is waartegen wel niemand eenig bezwaar zal heb ben. De heer Van Driel is het met art. 1 niet eens. Daarin staat: Het school geld is verschuldigd door de ouders der leerlingen of, bij ontstentenis van beide ouders, door de voogden of ver zorgers der leerlingen, en, wordt be rekend naar het jaarlijksch inkomen, dat de ouders of, bij ontstentenis van dezen, de voogden of verzorgers ge nieten.", Gewenscht 'acht hij het dat de raad hier eene tegemoetkomende houding aanneemt want in onze ge meente zijn veel kip tie ren die door be middeling van een gesticht worden uitbesteed en hij acht het onbillijk dat menschen die deze kinderen ter ver zorging opnemen, daarvoor moeten betalen. Minstens zou hij deze een flin ke reductie willen verleenen. of op de helft willen brengen. Op deze wijze zal de liefdadigheid, meer in de hand worden gewerkt. Voorzitter. Daar is wel wat voor te zeggen. Meestal staan die kinderen onder voogdij van een gesticht en op grond daarvan zouden ze van school geld kunnen worden vrijgesteld. B. en W. kennen nu de inzichten van den raad en kunnen daarmede rekening houden. De heer Eibers zou in deze zaak doen wat gedaan kan worden wijl die stakkers anders in de slechtste kost huizen die er zijn, terecht komen. De heer Smolders wijst er op dat door deze bepaling groöte gezinnen worden getroffen aangezien die meer moeten betalen en dat zou hij willen voorkomen. Iemand b.v. met een inko men van 18002200 en met 4 school gaande kinderen betaalt nu meer dan bij de bestaande regeling. Vooral nu in vele gezinnen de inkomsten toch reeds zooveel minder zijn geworden durft hij in ernstige overweging geven om dit te herzien. n De Voorzitter zegt' toe dat met deze menschen zal worden rekening gehou den waarna met algemeone stemmen wordt besloten dit punt aan te hou den tot een volgende vergadering. 10. Vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van de hondenbelasting (vernieuwing) De Voorzitter merkt op dat de hef fing thans geschiedt volgens de veror deningen der opgeheven gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. welke ieder eene verschillende belas ting opleggen. Om aan dezen toestand een einde te maken stelt hij namens Burg. en Weth. voor een nieuwe ver ordening vast te stellen volgens het aan de leden toegezonden ontwerp; Onder de oude verordening was het zeer moeilijk eene goede controle op de naleving daarvan uit te oefenen, zoodat ontduiking der belasting veel vuldig heeft plaats gehad. Om dit te voorkomen is in de nieuwe verorde ning bepaald dat alle honden van een penning moeten worden voorzien. De heer Smolders vraagt of de kos ten van aanschaffing van penningen groot zijn. Voorzitter. De kosten zijn heel ge ring. Het is zoo ingericht dat om de 3 jaar de penningen verwisselen. De heer Eibers maakt bezwaar dat een hond die op straat wordt opge vangen, wordt afgemaakt. Dikwijls kan hét voorkomen dat 'n hond van groote waarde, is weggeloopen en om een beest nu direct af te maken zou hij niet doen. Hij zou daarom willen be palen dat 14 dagen nadien daartoe pas wordt overgegaan. De Voorzitter zegt dat eerst daar van in „De Echo" wordt kennis ge geven. Trouwens, de politie die met de uitvoering zal zijn belast, weet-di- rect of het een hond van waarde is, ja of neen. Hierna wordt de verordening vast gesteld zooals ze is aangeboden. 11. Vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van op centen op de dividend- en tantieme- belasting. De Voorzitter merkt op dat volgens wettelijk voorschrift deze verordening ieder jaar moet worden vastgesteld. Zonder hoofd, stemming wordt de verordening vastgesteld. 12. Voorstel tot het aankoopen van een terreintje aan de Mr. van Cooth- straat van den heer A. van lersel. Voorzitter. In een vorige gehouden geheime vergadering is besloten om dit perceeltje grond aan te koopen voor de som van 1500. Het is nood zakelijk dat na de verbouwing der vroegere Rijksnormaalschool wordt beschikt over meerdere vrije ruimte bij het gebouw voor speelplaats. In de koopsom is begrepen de aan de stee- nen pilasters bevestigde ijzeren poort. De koopsom is, gezien de gunstige lig ging van het perceeltje, niet te hoog. Eibers. Ik ben ter plaatse eens gaan kijken, maar de ruimte is voor speel plaats uiet al te groot. Kan van het achter de school gelegen land niet een strookje grond worden aangekochj, n Voorzitter. Het is niet te groot, maar het kan niet anders want het eerst is ons oog ook wel gevallen op het door u bedoelde land en zijn wij met den eigenaar ook in correspon dentie geweest, doch die vroeg voor een strookje grond van 40 M. breed en 15 M. diep 3200 en niet de verplich ting erbij dat wij een bétonmuur moe ten plaatsen. Het voorstel van Burg. en wordt hierna met algejnëfilie stemmen aangenomen. 13. Vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de inkomstenbe lasting 1923/1924. Op voorstel van den heer Roggeveen wordt de vaststelling van dit cijfer aangehouden tot eene volgende verga dering aangezien men dan over meer dere gegevens kan beschikken. Daarna gaat de raad over in geheim comité. pastoor bij gelegenheid van z'n zilveren priesterfeest, willen wij thans nog eens mededeelen, dat het de bedoeling is van het comité dat men op de rond gezonden inteekenbiljetten invult wat en hoe men wenscht te geven, ineens, per kwartaal, per maand op pér week. Deze byjetten worden dan door de dames de volgende week bij 't comité ingeleverd. Men teekent dus nu in, 't is nu niet zoozeer een collecte, 't is een inteëkening, waarover later op aangegeven wijze wordt beschikt. Men kan natuurlijk desgewenscht ook 't geld ér bij voegen. Voorts willen wij nog eens ^jtdrukkelijk vastleggen, dat het hier geldt het huldeblijk aan den ZeerEerw. heer pastoor en tevens het geschenk voor de kerk Indien men denkt dat deze inschrijving is voor het zilveren priestprjgest en men later weer komt voor ae Kerk, dan is men geheel mis. Er wordt alleen bij deze gelegenheid ingeschreven voor 't huldeblijk te gelijk met 't geschenk voor de kerk. En men zal, met deze duidelijke mede- dêëli'ng voor oogen, 't toch wel met ons gjns zijn, dat voor dit tweeledig doel flink moet worden gegeven, speciaal door hen, die daartoe in Slaat zijn. Waar hier voor den bouw der kerk niets is gevraagd, wat in andere parochies dikwijls reeds tien duizenden vergt en het hier geldt een huldeblijk aan den pastoor en tevens het monumentaal geschenk wat de parochie de nieuwe kerk biedt, dus een geschenk in eens, mogen wij ver wachten dat de inschrijving 't resultaat heeft denA jubilaris, de monumentale kerk en Waalwijk waardig. 21 Wij*n vestigen de aandacht op vorenstaande advertentie van den R. K. Vrouwenbond, waarin wordt mede gedeeld dat a s. Woensdag 2tNovem ber, des avönds 6'/j uur, kapelaan ,w» r, r ^an Merkel van St. Clemens eene lezing WAALWIJK, 15 Nov. 1923 zal houden voor de leden, over „de Mocht de ongesteldheid van H Cecilia"./ Een dameskoor zal deze onzen geachten burgemeester, na de lezingïrietitditbeelden, met toepasselijk voorloopige rustkuur van een maand, 8ezan8 dpluisteren. Een kunst- en mogelijk langer aanhouden, dan ligt genotvolle avond Staat den leden du§ het in de bedoeling van 't Dag Bestuur 'e wachten. den raad voor te stellen over te gaan Zooals uit de in dit nummer tot benoeming van een tijdelijken voorkomende annonce blijkt, heeft de derden wethouder. heer Jos. van Ree sinds meer dan 30 De opgave van de opbrengst jaar architect alhier, zich geassocieerd voor het noodlijdende Rijnland in de mét de_n he,etr Bossaerts, gediplomeerd parochie St Clemens was niet juistbouwkundige en alhier gevestigd een dit moet niet zijn f60, maar f90; architecten-bureau onder den naam van daarenboven werd met 1 Nov door Architecten-Bureau Van Ree Bos- een Duitsch priester in het H Eof saerts. aldaar gecollecteerd voor dit doel de' Onder architectuur van den heer somma van f67.50. van Ree zijn in onze en in omliggende Wanneer men eens een rondgang gerneenten vele gebouwen en fabrieken maakt door de gemeente, dan blijkt dat daargesteld die steeds een sierraad onze winkeliers weer veel werk maken f.'ï" ^we. ulttT,untende door prac- van hun étalages tegen a,s. St. Nicolaas. J"50*16 indeeling en bouwtrant, daaren- Wij raden dan ook iedereen aan een boven was ea 1S de £eer van ^ee kijkje te gaan nemen en zeker zal 't dS,nieest betrouwbare en meest Zondagavond wel weer druk zijn De adviseur die men ztch denken winkeliers zullen dan wel vodP^eiT goede verlichting zorg dragen. Waar de heer van Ree beschikt Waar men de mooiste étalages kan °veru een langdurige ondervinding en zien, vindt men in onze advertentie- 1 Bossaerts meer de moderne ajaat. Iedereen moet meedoen aan onzen St. Nicolaas-wedstrijd. Zie nadere bij zonderheden in dit nummer architectuur heeft bestudeerd, lijkt ons kolommen. XT deze combinatie zeer gelukkig en twn - Naar w,j vernemen wordt door felen wij er niet aa* of h* bureaJu de waterschappen en het gemeente-za, Jdi een de tj a^,erHOV,,erWOge"sr aan den nieten, en veel steun ondervinden, voet van den dijk eene'Nöfeering aan te brengen alwaar het water van den ID W1ï vernemen heeft de heer Binnenpolder en de rioleering tn zal I; Bergmans, d vai? de KatI\er ,Yan kunnen uitloopen teneinde alzoo te en. Fabrieken, afdeeling voorkomen dat het water in de slooten e gegeven, dat hij van den Buitenpolder wordt veront i aan beurt zijnde van aftreding, niet reinigd meer voor eene herbenoeming tn aan- Thans is het water aldaar niet meer merking^wenscht te komen geschikt als drinkwater voor het veer -Het viel ons op dat deze week r,„ de lantaarns zoo slecht brandden. e. hoofdprijzen der Qroote Nade^vernamen we dal dit een be- Waalwnksche Verloting ten bate van 2UinigingSproef was 1 We hopen dat Wit-Qele Kruis zijn gevallen. -deze niet meer herhaald zal worden of e prijs J. Robben te Drunen. zeker als niet geslaagd beschouwd zal worden, 't Was er zoo donker in de gemeente, dat we dachten aan den mobilisatietijd. Dat men toch op de straatverlichting niet ga bezuinigen. Wat maakt het toch een indruk voor den vreemdeling en wat gééft het toch een last en on gerief voor den inwoner. In de Mr. v. Coothstraat was het al bijzonder droe vig! De jeugdige pluimveevereeniging alhier, die wel eens in aller steun mag worden aanbevolen zeker in het A belang der vele pluimvee-houders in onze gemeértté, houdt a s Dinsdag 20 November a s. eene vergadering in het café Hóltzer-Passier, Besoijensche Steeg êlbier, waarin de heer W Janssen, hoofd assistent van den Rijkspluimvee- consulent eene lezing zal hcuden over hbenderteelt De toegang is voor een ieder vrij. Men zie de advertentie in dit blad. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e te Ravezwaai. op onverkochte nummers. Qrobbe, Voorburg. Arnhem. Rotterdam. Van Dongen, Waalwijk. Dedemsvaart op onverkochte nummers P. Siep, Arnhem. Trekkingslijsten zijn Zaterdag bij de bekende winkeliers ter inzage Wij namen in ons vorig nummer onder Laatste Berichten op den uitslag der verloting Wit-Gele-Kruis, voor zoo ver bekend Daarin kwamen een paar onjuistheden voor, n 1 94e prijs moet zijn 17154 7e 14482 In verband met den rondgang, die thans door verschillende dames wordt gedaan in verband met het huldeblijk aan den ZeerEerw. heer a i

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10