S 'A JURCENS „VOOR ALLE «STANDEN Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws Kerknieuws. OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN V éen volgenden strijd betrokken zullen worden, Aan de a.s. Franscbe officieren wordt in een hunner nieuwe leerboeken (>Re- publlque francaise. Ministère de la guerre. Ecoles militaires, Cours de géo- graphle, Les théatres d'Opérations*, Paris 19210 onderwezen, dat door het aan de Dultschers opgelegde verbod om troepen te brengen binnen 50 K.M. ten O. van den Rijn, het Belgische leger tijd en ruimte verkrijgt tegenover de Duitsche concentraties voor een aanval op België door Rijnland oi door Nederland. De eerste lijn van verdedi ging van België zou gevormd worden door den Rijn van Coblenz tot aan de uitmonding In zee, de tweede lijn de Maas over haar geheelen loop, Terecht zegt achr. van bovenge noemde brochure dat alleen onze be schikking over een modern operatie- leger kan bewerken dat toekomstige operatieplannen >over Roermond* van welke zijds ook bedacht, in portefeuille blijven. Wij meenen daarom, dat schr. met zijne uitnemende studie een werk heeft geleverd, dat niet alleen voor militairen van belang is, maar ieders aandacht verdient en in het bijzonder de aan dacht van hen, die meenen, dat wij reeds thans onze bewapening kunnen gaan inperken. Alg. Hbld. Om negen uur Zondagavond is het Spaansche eskader, bestaande uit 2 slagschepen en 2 kruisers, met de koninklijke gasten aan boord te Spezia aangekomen. Vanuit de Ligurische Zee waren de Spaansche schepen door een Italiaansch eskader van ongeveer 40 door de kardinalen Vannitelli, Meny del Val en Bisleti ontvangen. Op den Damasushof speelde het muziekkorps der Palatijnsche garde het Spaansch volkslied. De drie kardinalen begeleidden dan de vorstelijke personen langs de groote trappen en de schitterende salons, waar de verschillende Pauselijke gardes in hun groot tenue de honneurs brach ten, naar de consistorie-zaal, waar de plechtige ontvangst plaats had. In deze groote zaal had de H. Vader, omgeven door het H. College en het hof bij den Pauselijken troon, reeds plaats genomen. De Spaansche souvereinen en Prins de Rivera voor den H Vader geleid, kusten des Pausen voet en ring. De H. Vader hield dan in het Italiaansch een toespraak, welke door koning Alfons in het Spaansch werd beantwoord. De Spaansche koning had vervolgens een particulier onderhoud met den Paus in diens bibliotheek. Daarna volgde een bezoek aan den staatssecretaris kardinaal Gasparri Vervolgens begaven zich de koning en de koningin benevens Prins di Rivera naar de basiliek de St. Pieter en brachten bij het graf der Apostelen Petrus en Paulus eenigen tijd in gebed door. Om 4.15 begaf zich de koninklijke stoet terwijl op het St. Pietersplein de Pauselijke troepen de honneurs brach ten, wederom naar de Spaansche am bassade. Ook op den terugweg werd het koningspaar overal levendig toe gejuicht. Op de Belgische begrooting der Rijksmiddelen komt voor een post van bijna 103.000.000 franc zijnde de som 'welke door Duitschland aan België op een buitenlandsche leening of een internationaal crediet, ten bedrage van 5 millioen pond sterling en dat het in de eerste plaats gewaarborgd zal wor den door een comité vertegenwoordi gende den Staat, de Nationale Bank en de vier leidende particuliere ban ken. Het fonds zal gedurende een pe riode van twee jaren in werking blijven, tenzij de omstandigheden het nood zakelijk maken, dat het voor dien tijd zijn arbeid staakt. Men hoopt met de hulp van dit fonds in staat te zijn speculatie en andere bewegingen, welke op de stabilisatie der valuta een on- gunstigen invloed hebben, tegen te gaan. Bij het indienen van het wets ontwerp deelde de minister president mede dat de monetaire conferentie niet tot een overeenkomst geraakt was wat betreft de reglementeering van den in voer of een algeheele verhooging van de douanetarieven evenwel is de hou ding der regeering ten deze aan een ieder zeer wel bekend Verder was ge adviseerd, dat men moest trachten een grooten invoer van vreemde goederen, met name luxe-artikelen, te voorkomen, Men meent te weten, dat de wet heden nog zal worden aangenomen. Het bevolkingscijfer in Nederland bedroeg 1 September 1.1. 7,165 901 zielen tegen 7,041,441 een jaar tevo ren. De bevolking nam dus in dit jaar toe met 124,460 zielen of 1,77 pCt. In de groote steden telde de bevolking op de genoemde data onderscheiden lijk 1,764,616 en 1,732,080 zielen, ge vend een toeneming met 32,536 zielen of 1,88 pCt. De vergelijking der beide verhoudingscijfers wijst op aan het genoegen plus minus f 5000.— toe te zenden aan Mgr. Dr. C. Klein, Bisschop van Paterborn, die door het Duitsche Episcopaat met de verdeeling belast Is. Levensmiddelen en kleeren, welke men voor dit doel bestemmen wil, zende men aan Kap. Fr. Werners, Gerard Noodtstraat 13, te Nijmegen, terwijl ondergeteeksnden bereid zijn de geldelijke giften in ontvangst te nemen. Het Bestuur, P. C. van Aken, Pastoor te Beek bij Nijmegen, Voorzitter. Fr. Werners, Kapelaan te Nijmegen. Fr. Hendrlkx, Kapelaan te 's Hertogenbosch. A. van Dijk, Kapelaan te Eindhoven. P. M. Hack, Rector te Breda. H. J. Kempers, Kapelaan te Westervoort bij Arnhem. Alb. v. Mackelenbergh, Rector te Tilburg, Secr.-Penniogmeester. Maandag is de nieuwe St. Stephanuskerk te Nijmegen van pastoor Leo van Riel, geconsacreerd door Mgr. Diepen, die op zeer plechtige wijze en onder algemeene deelnemingZondag plechtig werd ingehaald. Duizenden trokken op naar den Berg- en Daelsche weg om deze plech tige Pontificale Mis bij te wonen Hierbij assisteerden als presbyter assistens mgr. Deken Van Son troon- diakens pastoor Suijs en pastoor Van Aken diaconus missae pastoor Cou wenbergsubdiaconus missae pastoor Kruitwagen O. F. M.ad mitram kapelaan Knegtelad baculem kape laan Schots; ad gremiale etampullos: pater Weevers trurefaranus kapelaan Van de Sande ceroferarii pastoor De den Z.Eerw. heer Van Riel te geven receptie blijk te geven. Thans heeft katholiek Nijmegen een nieuwe St. Stephanus gekregen, ver buiten de oude veste, n 1. aan den Berg en Dalscheweg, op een der uit- loopers van den Hunnenberg en in de onmiddelijke omgeving waar eertijds Romeinsche nederzettingen geweest moeten zijn. Deze nieuwe Domus Dei, naar ontwerp van den heer Pierre Cuypers beheerscht door haar hooge ligging het aspect, dat de Oostzijde der stad biedt. Het is een centraal bouw met wijden, breeden spitstoeloopenden koepel, met kruis in top, in den trant van de be kende St. Jacob te 's Bosch. Het front wordt gevormd door twee spitse, slanke torentjes, welke flan keeren den voorbouw en toegang tot den tempel, welke vooral binnen een wijdingsvollen indruk maakt, door harmonische kleuren en zachte licht speling Moderne kunstenaars, als een kunstschilder Nicolas arbeiden aan de verfraaiing dezer St Stephanus, welke de trots uitmaakt van de Nijmegenaars die modernen kerkbouw bewonderen. Te Caen, (Frankrijk) wilden twee boeven, die meenden dat de vrouw van den dokter Lemarchand alleen thuis was, in diens woning hun slag slaan Omstreeks twee uur's morgens belde één der kerels en vroeg een verband. Men antwoordde hem dat de dokter niet thuis was. Kort nadien echter hoorde de dokter iemand op het grind pad loopen. Hij waarschuwde zijn /r>, u eenheden afgehaald. Toen het Spaansche schip waarop het vorstenpaar zich bevond, de baai binnen voer, losten de forten de koninklijke saluutschoten Door den minister van marine, admi raal Thaon de Revel, werden de majes teiten namens de Italiaansche regeering verwelkomd. De forten, bruggen en gebouwen waren schitterend geillumi- neerd. Tegen middernacht vertrokken de hooge bezoekers met den Italiaanschen koninklijken trein naar Rome. Onmiddellijk na hun aankomst te Rome en na een kort bezoek aan het paleis van den Italiaanschen koning, het Quirinaal, begaven de Spaansche souvereinen zich om 12.45 naar het gebouw van het Spaansch gezantschap bij den H. Stoel. Nadat twee Pauselijke auto's waren voorgekomen, werd om 1.45 naar het Vaticaan gereden. In den eersten auto bevonden zich het Spaansche vorsten paar, de Spaansche premier, Prins de Rivera, de Spaansche gezant bij den H. Stoel, markies di Villasinda en prins Massimo, desopra-intendenteder Pause lijke posterijen. In den tweeden auto volgden leden van de Spaansche ambas sade en hoogwaardigheidsbekleeders van het Pauselijk hof Overal werden de gasten in de bevlagde straten door de menigte toegejuicht. Aan het Vaticaan werden de Spaan sche souvereinen en Prins de Rivera moet worden terugbetaald, voor de be zetting aan Rijn en Roer Dit is het bedrag van één jaar. Frankrijk eischt niet minder op, zoodat het leventje aan den Rijn nog lang niet uit is. en Duitschland nog lang niet boven Jan is, ook al zou het de schadevergoe- dingskosten hebben betaald. Volgens de voorloopige cijfers bedroegen de inkomsten van de Deen- sche Staatsspoorwegen over Augustus 1923 14 070.000 kronen en de uitga ven 11.610 000 kronen, zoodat er dus een surplus bleef van 2.460.000 kronen. In de overeenkomstige maand van het vorig jaar waren de inkomsten 13 896 443 kronen en de uitgaven 11.203 314 kronen en bleef er dus een surplus van 2.693.210 kronen. Over de eerste 4 maanden van het loopende boekjaar (April—Augustus) bedroegen de inkomsten 62 850 G00 kronen en de uitgaven 51.810.000 kro nen, een surplus dus van 11.040.000 kronen. Voor de overeenkomstige pe riode van 1922 waren de inkomsten 67.468.315 kronen, de uitgaven 55.459.768 kronen, het surpl. 12.008.547 kronen. Hoe is het ook weer in ons gezegend vaderland De premier Neergaard diende Donderdag bij 't Folkething te Kopen hagen, het regeeringswetsvoorstel in. nopens het in practijk brengen van de adviezen der Muntconferentie, betref lende het instellen van een fonds ter stabilisatie der valuta. Voorgesteld wordt, dat dit fonds gebaseerd zal zijn houdende concentratie der bevolking. Hel medevoelen met den nood der Duitsche Priesters. Het priestercomité werd een dezer dagen.aangenaam verrast met de tfidlne, dat In de Parochie Dongen (N.Br.) 30 families bereid waren gevonden om een Duitrch Priester met een maande- lijksche geldelijke gift te onderhouden. Bij de mededeellng was het geldelijk bedrag Ingesloten. Wij danken dit medeleven In Dongen met de arme Duitsche Priesters aan de Dames van het R K. Hulsvestings-Comhé aldaar. Hen en de edele gevers onzen barte- lijken dank. jsjog van meerdere plaatsen ontvingen wij verzoeken om opgaven van een adres van een armen Duttschen Priester. BsPefd verzoeken wij ben allen een week geduld te hebben. Alle adressen welke wij van het Duitsche Episcopaat ontvingen, zijn reeds vergeven, doch ca bekomen antwoord op ooze tele grafische aanvrage om nieuwe adressen van de meest noodlijdende Priesters, zullen wij allen onmiddellijk berichten. Immers" ook het Priester-comÜé is er van overtuigd, dat spoedige hulp dubbele hulp is.. Voorts vestigen wij er de aandacht op, dat wij geregeld de gelden, welke voor geen bepaalden Priester bestemd zijn, opzenden aan het Duitsche Epis copaat. Zoo hadden wij vorige week Grood en pastoor Jansen; ad Iibrum: pater Strik S. J.ad candelam pas toor Geveling O P. Als ceremoniaris fungeerde bij de kerkwijding en Pontificale Mis de Z Eerw. heer Mutsaerts, secretaris van het Bisdom. Door het Kerkelijk Zangkoor werd onder leiding van den heer Van Scheijn- del zeer verdienstelijk een Gregoriaan- sche Mis uitgevoerd Vóór de H. Mis had een bloemen hulde plaats van een groote menigte bruidjes en pages, alle kinderen uit de nieuwe parochie. Na afloop keerde de Bisschop, be geleid door de geestelijkheid naar de pastorie terug. Het plechtig Pontificaal Lof ten 3 uur, dat even druk werd bijgewoond, zette ook door de verdienstelijk uitgevoerde liturgische gezangen de kroon op het mooi geslaagde kerkfeest. Een schat van levende bloemen en het schitterend electrisch licht gaf aan het priesterkoor licht en glans. De kerk, die in een geheel modernen z.g. centraal-stijl is gebouwd, heeft zoowel in- als uitwendig eenige over eenkomst met de kerk op de H. Land stichting. Het eenigszins getemperde licht geeft een echt godsdienstige stemming aan het geheel en de pa rochianen zijn, gelijk wij vernemen, ten zeerste met hun nieuuwe kerk in genomen Van deze ingenomenheid hopen zij op de a.s. Zondag door hun pastoor broeder, die met een revolver naar beneden ging. De dieven hadden intusschen ook hun tijd niet verloren. Zij hadden een keukenraam ingeslagen en wilden toen de deur openbreken, welke toegang verleende tot de slaapkamers. Daar dit niet gelukte klom één der kerels langs de dakgoot naar boven. Op ditoogen blik opende de broeder van den dokter een raam en loste een schot in de lucht. Toen bemerkte hij een schaduw langs den muur en loste twee schoten in die richting. De inbreker stortte stervend neder. Op het lijk werd een brief gevonden waarin zijn ifledeplich- tige hem een afspraak voorstelde De medeplichtige kon ook aangehouden worden, Vaz Dias meldt uit Parijs d.d. 18 dezer Gisteren kwam een Nederlandsche koopman, de heer Geert Deen uit Epe (G.) juist toen hij uit een taxi stapte tot de ontdekking, dat hij zijn groote portefeuille waarin een bedrag van 430 000 franc aan bankbiljetten in het voertuig had laten liggen. Terstond begaf hij zich naar de politie, welke thans een onderzoek instelt naar de verblijfplaats van den chauffeur, wiens signalement bekend is. Heel een land is in rep en roer gebracht door het feit, dat er een kind is geboren met een knevel en een zwaren baard van 9 centimeters. Het geval heeft zich voorgedaan te

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2