EC8BV HTl m St. Nicolaas-Wedstrljd. Denkt er op dat a. s. Zaterdag het tweede Denkt er op dat ge goed bekijkt welke advertentie de beste en doelmatigste is in een der drie Tweede Blad Provinciaal nieuws 1 WAALWIJK, 20 Nov. 1923 Naar wij met genoegen vernemen, gevoelt onze Burgemeester zich eenigs- i'ins beter. Hij moet echter voortdurend nog het bed houden. Het concert der Liedertafel Oefening en Vermaak" aangekondigd met den weidschen naam van „schitte rend vocaal concert" mag daarop terecht aanspraak maken. De zaal was overdruk bezetonaangenaam was het voor de op-tijd komers, dat de aanvang precies ten 7'/ï uur aangekondigd eerst werkelijk kwart na acht plaats had. 't Kwariierije zijn we overal gewoon vreemd genoeg, maar nu was het wel wat erg." De Lïedertafel opende met „Zegepraal van Brandts-Buysin den beginne wat zenuwachtig, kwam zij echter spoedig op dreef en zong dit mooie nummer uitstekend. Mevrouw A. van Gheluwen Beckers eene oude bekende, hernieuwde de oude relaties op uitnemende wijze èn gaf ons Les Berceaux" van Faure en een air uit „Le Cid" van Massenet, die op uitnemende wijze werden voorgedragen en 't bewijs gaven dat Mevr. van Gheluwen-Beckers beschikt over een mooi mezzo sopraan geluid een weliuidende stem, met goede voor dracht vooral kwam zij zeer tot haar recht in het Duo uit Carmen, dat zij ons met den heer Dellannoy te genieten gaf. Deze laatste heeft wederom zijn ouden roem niet" alleen bevestigd, maar zoo mogelijk nog doen stijgen Hij beschikt over een enorm geluid, een werkelijke fort tenor voor een opera als de Monnaie e.d. Hij bood ons behalve de zoo juist genoemde duo, recitatief en air uit Judas Machabee en La Caravane en later een fragment uit de Freischütz en le Chant du pauvre Wé kunnen niet in nadere bijzonder heden treden, maar mogen conciu- deeren, dat hij de toehoorders in ver- voering heeft gebracht, bewonderende zijn geluid, zijn kracht, z'n zingen, z'n kennen en kunnen. Mevrouw van Gheluwen gaf ons nog een paar Holl. liedjes, die zeer mooi gezonden werden, vooral het laatste. Zeer zeker heeft het artisten-paar de aanwezigen heel veel doen genieten en grootelijks bijgedragen tot het welslagen van den avond; ook de duo uit de opera „la Favorite" was magnifiek en het applaus was dan ook uitbundig, zoodat de onvermoeide zangers niet konden nalaten ondanks 't late uur een bis- nummer te geven. Terecht sprak de voorzitter van „sterren aan den muzi- kalen hemel". Het gemengd koor gaf ons „Ellen" van Oilman en „Wiegeliedje" van Roeske, een zeer mooi en uitstekend uitgevoerd nummer, zij het misschien in iéts te langzaam tempo. De Liedertafel gaf na de pauze het iorsche en prachtige koor „De Ruïne" van Brandts Buijs, dat de bekende vertolking vond, alsook de Jubileum- Cantate va.i v. d. Glas, die op verzoek nog eens werd gegeven en dit op uitste kende wijze Dit nummer werd blijkbaar met bijzondere ambitie gezongen en voldeed dan ook ten zeerste. De solisten en het koor werden op zeggen. ij doen dit dan ook evenals de °voorziter van „Waalwijks Belang" gisteravond in zijn uitstekende speech, ten opzichte van deri heer A. C. van der Heijden. Zeer zeker voor onze plaats een bijzonder persoon, die op verschillend gebied zooveel verdiensten heeft, dat deze bij eene aanleiding als deze wel eens gememoreerd mogen worden. Wij behoeven niet te schetsen wat hij voor zoovelen is geweest als onderwijzer en ORvoeder der jeugd vele tientallen van jaren, voor het vereenigingsleven op verschillend ge bied, maar speciaal voor de muzikale kunst, voor de instrumentale als vocale muziek speciaal in de latere jaren als president van „Oefening en Vermaak". Voor deze vereeniging heeft hij ont zaggeiijk veel gedaan, door zijn be middeling kregen we hier te hooren tal van eerste-rangs-artisten, die hij door relaties of anders door brieven, die de kas der vereeniging zeer laag en hare iiefde voor de kunst zeer hoog aansloegen, hierheen wist te halen. Als directeur van verschillende gezel schappen in de buurt had hij groote verdiensten, maar niet minder als vraagbaak en helper van 't publiek bij elke gelegenheid van heinde ert verre komt men tot hem bij feestelijke ge legenheden voor opschriften, verzen en speechen. Hij weet alles, hij kent alles en wil ook alles, zeggen de menschen en zoo is het. V/at was hij niet voor velen den stillen werker, die met z'n uitnemende pen, z'n organisatie-geest z'n reuzen geheugen veel werken op handels-, litterair- en ander gebied heeft 't licht doen zien, maar waarvan niemand vermoedde dat het zijn arbeid was. Ookvoorons blad, dat hem misschien reeds meer dan 20 jaren tot zijne hoog geachte medewerkers telt. heeft hij heel veel gearbeid, wat wij steeds piet dankbaarheid gedenken En al weten wij dat zijne bescheidenheid wars is van openlijken lof, wij meenen dat dit alles toch wel eens hier gezegd mag worden Wij feliciteeren hem en zijne familie met dit zilveren feest, maar brengen hem tevens hulde en dank voor het ontzettend veel wat hij voor Waalwijk en omgeving in een lange reeks van jaren heeft gedaan op het gebied der kunst en voorts voor alles wat hij op zoo veelzijdig terrein te doen vond en met graagte deed. Nog vele jaren van frissche werkkracht en goede gezond heid zijn hem van harte toegewenscht In aansluiting hiermee deelen wi nog mede dat de heer v d. Heijden Zondagmorgen, naast vele persoonlijke en schriftelijke gelukwenschen, nog een warme hulde van de Liedertafel in ontvangst had te nemen. Bij monde van 't voltallig bestuur werd hem namens de dames- en heerenleden der Liedertafel een .schitterend cadeau aangeboden, wat door hem gaarne en met een hartelijk dankwoord werd aanvaard. Donderdagavond houdt kapelaan Bijnen zijn tweeden cursusavond, met het onderwerp „de Zalige Theresia i var. het kind Jezus". Wie de vorige i lezing heeft bijgewoond en de be schouwing onder initialen E R. in ons vanV(andalen) B(ónd), inplaats van V(oetbai) B(ond). Het zoo gunstig bekende Mun- chener Passiespel-Gezelschap, dat hier kort geleden met zooveel succes „De Zeven Smarten van Maria" voor telkens uitverkochte zalen opvoerde, is, naar wij zeker tot veler genoegen vernemen, van plan hier op nog nader te bepalen datums op te voeren het wereldbe roemde „Passiespel". Het Gezelschap heeft daarvoor noodig 25 heeren en 7 dames figuranten, benevens 5 kinderen plus nog een dames en heerenkoor van minstens 10 personen Wij hopen dat de hier bestaande tooneelvereenigingen wij denken hier speciaal aan de tooneelvereeniging van den Vrouwenbond en RK. Werk- liedenvereeniging hare medewer king in deze zeker zullen verleenen Wij twijfelen er geen oogenblik aan vooral nu de tooneelclub van de R K Werkliedenvereeniging dit jaar om üe Kerstdagen met geen groot tooneelstuk komt, of velen zullen weer opgaan naar het Bondsgebouw om te genieten van het heerlijke spel der Müncheners om daardoor tevens den grooten nood der Duitsche priesters te helpen lenigen, want de opbrengst is weer ten bate voor dit schoone doel. De R. K Gymnastiekvereniging Kunst en Kracht" alhier gaf Zondag avond eene tooneeluitvoering, welke in alle opzichten schitterend geslaagd mag heeten. Er was zoo'n groote be langstelling, dat het nieuwe ruime patronaatsgebouw nog te klein bleek en verschillenden moesten worden teleurgesteld Het was een zeer af wisselend programma dat vlot en keurig werd afgewerkt en zeer in den smaak van het publiek viel. De tooneelisten hadden hun beste beentje voorgezet en hadden met het drama: „Den dood ontkomen", alsmede met het blijspel„Sohede menschen" en het comisch duet„De twee avia- teurs" veel succes. Zij gaveil dan ook, geen enkele uitgezonderd, uitnemend spel. De gymnasten openden de uitvoering met eenige vrije- en ordeoefeningen, welke zeer correct werden afgewerkt en een verdiend applaus oogstten Verder gaven de gymnasten ter af wisseling van het program nog eenige aardige standen te zien, wat onder belichting van bengaalsch vuur een keurig gezicht opleverde. Hoe jammer toch dat deze kranige gymnastiekvereniging reeds geruimen tijd tot nietsdoen is gedoemd omdat zij door de opheffing van de openbare school in de minister Loeffstraat haar oefeningsjokaal kwijt raakte, terwijl zij tot heden er niet In slaagde een ander te vinden, niettegenstaande hiervoor, ook bij het gemeentebestuur alle mogelijke stappen zijn gedaan. Het zou toch te betreuren zijn zoo hierdoor deze sympathieke club zou moeten te niet gaan. Maandag j.l. vierde het R K. Zangkoor uit de St. Clemens paro iiie zijn jaarlijksch ceciliafeest. De dag werd ingezet met eene H. Mis voor de overleden leden van het zangkoor Wat later verzamelden alle leden zich in het café van den heer P. v. Crom voirt, waar spoedig een opgewekte stemming heerschte en men onder nummer van den ST. NSCOLAAS-WEDSTRIJD begint, maar er liggen heel veel voet-angels en klemmen. nummers. Denkt er Om9 heeren Winkeliers enz,, tijdig uwe advertenties in te zenden. malen van graan ingericht. De houi- zagerij wordt niet meer voortgezet. Het paard van den heer C. de W. sloeg dezer dagen op hol. Nabij de woning tot staan gebracht, bleek, dat het aan tuig en wagen een aanzienlijke schade had toegebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Door een tiental ingezetenen dezer gemeente zijn Duitsche kinderen aan gevraagd. Naar wij vernemen bestaan er plannen, den wachtpost aan den druk bereden overweg tusschen de Diepstr. en den Achtersten Dijk gelegen, op te heffen De op den parallelweg pas geplaatste boomen, die het uitzicht op den overweg zouden kunnen belem meren, zHlien hiervoor gerooid moeten worden. RAAMSDONKSVEER Marktbericht: Ro?s?estroo S a '9. Ta*westroo f9 a f 10. Boooec 18 a, 19 ct. Hooi f 17» blad gezezen heeft, zal zeer zeker dezen kaart- en billardspel den tijd vóór het avond" niet ontbreken, temeer waar het diner doorbracht bijzondere, ja werkelijk artistieke wijze be'geieid door den heer Joh. Verhoeven, i v^n 't dameskoor en de Terzake zeer bevoegde beoordeelaars iichtbeelden zullen een roemden zijn bijzonder muzikaal spel, de groote techniek waarover deze jeugdige pianist reeds beschikt Hij heeft zeker een groot deel van 't succes van den avond Den onvermoeiden directeur, de ziel van 't geheel, een woord van hartelijke hulde voor zijne prestaties voor z'n vereeniging, die in dezen avond weer tot uiting kwamen. Direct na de pauze nam de heer M. A. J. van Liempt, voorzitter van Waal wijks Belang 't woord, om den pre sident van O en V. den heer A. C v. d Heijden en zijne geachte familie te feliciteeren met de zilveren bruiloft en al moge dit een huiselijk feest zijn, de gelegenheid aan te grijpen om hier eens te belichten het vele wat de heer van der Heijden voor de lieder tafel, voor de muzikale kunst en daar door voor Waalwijk heeft gedaan. Hij bracht hem daarvoor namens Waalwijks burgerij in welgekozen woorden open lijk hulde en dank. waarmee het publiek hartelijk instemde. De liedertafel zong hem een „lang zal hij leven" toe. De heer van der Heijden bracht den voorzitter van Waalwijks Belang en 't publiek hartelijk dank voor de hulde hem gebracht, ook de liedertafel voor het prachtige geschenk hem aan geboden en voor de hem zoo juist aangeboden mooie bloemen der familie Gerris. Hoewel hij overtuigd was, dat zijne thans handelt over de -zalige Theresta van Lisieux, tot welke de devotie dage lijks toeneemt. Wij herinneren nogmaals aan de vergadering van den R. K. Vrouwen bond op hedenavond. Zoowel de lezing van kapelaan van Berkel als de zang schitterende bezoek der leden overwaard zijn. Het gelukte de vereeniging de Postduif voor de te houden tentoon stelling als tweede keurmeester aan te stellen den niet minder bekend staanden liefhebber in de duivensport en medewerker van het blad „de Post duif n.l. den heer van Van Mens te Bilthoven. Als keurmeester zullen dusfungee- ren de heeren Brans, Rotterdam en van Mens, Bilthoven. Wij lezen in „De Telegraaf". De beroemde zangeres Birgit Engell, „de Deensche Nachtegaal" zal dit jaar wederom onder de auspiciën van de Hollandsche Concertdirectie dr. G de Koos een groote tournée door ons land komen maken. Louis Schnitzler onze bekende begeleider zal haar. als altijd, ook ditmaal trouw terzijde staan. Zij zal recitale geven te Nijmegen, Zutphen, Amersfoort, Arnhem, Amster dam. Rotterdam, Bussum Assen, Win schoten Zwolle en Hengelo. Verder treedt zij op in Den Haag in een con cert van Diligentia op Zondag 9 De cember Zij zal met het Concertgebouw Or kest zingen te Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en met de Arnhemsche Or kestvereniging te Arnhem Zooals men weet treedt deze artiste ook te Waalwijk op in het eerste der Abonnements-concerten op 3 Dec. a.s. verdiensten te hoog werden aangesla-j Zondagmiddag speelde W. S. C. II >j gen, aanvaardde hij een en ander zeer I jegen r w. B II op het terrein aan gaarne, omdat het toch bij een mijl- den parallelweg. De speler L. de L. paal in 't leven wel eens goed doei te werd 0p eer, oogenblik door den R. I ondervinden, dat men zwakke pogingen g ,Spe]er, van V zoodanig geno- mee te werken voor de belangen men dat zjjn s|eutelbeen gebroken werd. Geneeskundige hulp moest direct verleend worden. Wij kunnen natuurlijk niet beoor- deelen van hieruit of hier opzet of toeval in 't spel is, maar van j talrijke toeschouwers vernamen we dat het staaltje van voetbal waar van dit ongeluk het resultast was meer dan ergerlijk was en wij vragen ons af, of zoo hei bestuur van eigen ver eeniging hier niet optreedt, er geen andere autoriteit is die aan dat ge beuk en geschimp inplaats van sport plaats, vooral op kunstgebied, waardeert. Hij hoopt dit te blijven doen zoolang hem dit mogelijk is. Daarna brengt hij op de hem alleen eigen wijze, gedeeltelijk in 'tFransch en in 'tHollandsch dank aan de beide artisten van dezen avond, die uitstekend geslaagd mag heeten in elk opzicht, al was het uur van sluiting wel wat heel laat geworden! Al is een zilveren bruil ft zeer .eker een huiselijk feest, men kan soms iankbaar van zulk een gelegenheid *ebruik maken, wanneer het een bij Aan tafel, waaraan om. de Eerw. heeren geestelijken en de beide kerk meesters mede aanzaten, ging het er recht gezellig toe. Een woord van lof kwam de be- reidsters van het keurige diner wel toe. De avond werd verder doorgebracht in gezellig samenzijn onder muziek, zang en voordracht en kwam zoo doende nog veel te vroeg het sluitings uur. A.s Zondag geeft de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" alhier hare eerste winteruitvoering in de zaal van den heer P. van Crom voirt. waarbij ook de harmonie „De Eendracht" uit Herpt hare medewerking za< verleenen Hei belooft eene in alle opzichten prachtige uitvoering te worden. De liedertafel komt met een 3 tal nieuwe nummers, welke met zeer veel ambitie zijn ingestudeerd en zeer zeker in den smaak zullen vallen De Herptsche harmonie die alsdan een tegenbezoek komt brengen, zal begrijpelijkerwijze haar beste beentje voorzetten en met een zorgvuldig ge kozen programma voor den dag komen waarop o.m. haar bekroond concours nummer voorkomt. En ten slotte telt deze harmonie onder hare leden de heer Kuijsch, de hier uitstekend bekende humorist, die met een anderen colega eenige komische nummers zal ten beste geven. Zooals men ziet dus voor elk wat wils. Wij achten het goed gezien van deze liedertafel om dit concert alleen toegankelijk te stellen voor honoraire leden en donateurs. Deze zullen dan zeker op een goede plaats kunnen rekenen wat anders niet altijd het geval is Men verwacht dat zich daarom voor Zondag nog menig honorair lid zal opgeven, waartoe de gelegenheid nog is opengesteld. Maandag 1.1. had de verpachting van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk van voormalig Besoijen plaats. Het totaal der pachtsommen beliep f 1700. Het vorig jaar ongeveer f 1000. Provinciale Staten van Noord-Brabant. Het provinciaal kasverslag wees op 31 October 1923 een voordeelig saldo aan van f 472.660 395. Ged. Staten stellen voor aan te koopen voor wegenverbetering een perceel grond groot 60 centiaren en gelegen aan den provincialen weg onder Budel. (Het gemeentebestuur van Budel is bereid 25 pCt. der bedongen koopsom een einde maakt, anders zouden we 't ten laste der gemeente te nemen.) onder nersoon betreft om ook in 't eens moeten gaan worden met den Vorgesteld wordt aan de Leeszaal te ubliek over dezen een woordje te schrijver in de „Volkskrant" die spreekt Breda over 1924 een subsidie te ver leenen van f 375. Aangeboden werd het ontwerp-tarief voor verschillende veren in de provin cie. De Burgemeester der gemeente Uithuizermeeden waarschuwt tegen het op eenigerlei wijze steun verleenen aan het Nationaal Reddingsleger (com mandant J. Voortman), gevestigd te Amsterdam, Wagenaarstraat 74 alvo rens omtrent genoemde instelling bij hem inlichtingen te hebben ingewon nen. NiEUWKUIJK. Bij hetjagen onder een geweer werden door den heer Ver hoeven uit 's-Bosch niet minder ge schoten dan 2,4 watersneppen, 3 hazen, 3 konijnen en 1 klampvogel. Voor genoemden persoon voprwaar een mooie jacht. In verband met de in deze streek toenemende belangstelling voor het houden van bijen zullen vanwege de bijenvereeniging Nieuwkuijk en om streken alhier, dezen winter weer eenige lezingen over bijenteelt gehou den worden Deze week werd door den jacht- opzichterszoon Jan van Son oj) het landgoed der Gravin d'Oubromond, een pracht-exemplaar van een bunzing gevangen. Voor van Son een buiten kansje en tevens een mooie opruiming. De prijzen der pastimaler. zijn alhier de laatste dagen erg" stijgende. Was de prijs vorige week nog van 20—25 gulden per 1CO0 Kg., thans wordt door verschillende opkoopers tot f 32 per 1000 Kg. besteed. Naar we vernemen w rden er pogingen in 't werk gesteld door de veilingen van Drunen en Vlijmen, dat product over de veiling te doen gaan. HED1KHU1ZEN. Woensdag 21 Nov. 1923 om 5 ure, des namiddags ver gadering van den Raad der gemeente Hedikhuizen te Haarsteeg. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling diverse begrootingen dienst 1924. 3. Verlaging stroomprijs electrisch licht. HERPT. Maandag 26 November a.s. hopen Jac. Buijs en echtgenoote den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaren in 't huwelijk traden. 's HERTOGENBOSCH. De tentoon stelling van de afd. Den Bosch der Ver. van Ned. Huisvrouwen heeft zulk een groot succes gehad, dat zij nog eenige dagen werd verlengd. Het ruim batig saldo komt de Bossche Volkshuisvesting ten goede en wordt bestemd voor het stichtingsfonds voor woningen der armen. Onder presidium van den heer Jos. Meijring hield de vereeniging „De Hanze" in „Lohengrin" een goed bezochte ve gadering. Kapelaan L. Hasselbach hield een toespraak over het vereenigingsleven met'betrekking tot den middenstand. De Voorzitter deelde mede dat er een tekort was in de bondskas van f 7000. De afdeelingskas heeft geen geld om mede het tekort te dekken. Waar de Bossche afdeeling ongeveer 300 leden telt en de bijdrage op f 3 50 per lid is berekend, zou dat voor Den Bosch neerkomen op f 1000, welk bedrag op de een of andere wijze zal moeten worden bijgepast. De voorzitter gaf het voornemen te kennen bij het begin van het volgend jaar zijn ontslag te willen nemen. Hij is ook voorzitter van het bondsbestuur. Het waarnemen van beide functie's door dezelfde voorzitter acht hij onge- wenscht SPRANG-CAPELLE. (V m. Sprang). A.s. Donderdagavond half zeven uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Klomp van Oldenbroek. Door een 8 tal damliefhebbers alhier werd een damwedstrijd gehouden in de zaal van den Chr. Volksbond. De prijzen werden als volgt behaald le pr. C v. Ir.gen, 2e pr Jac. v d. Schans en 3e pr. B. Spierings. CAPELLE. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. aan den Loon- schendijk Ds Bax te Noorden (Z.H. Naar men ons mededeelt is de heer F. van der Weyde, rijksambtenaar alhier, overgeplaatst naar Amsterdam Door den heer J. Benjaminse, hoofd der O L. school in de Nieuw- straat alhier, zal dezen winter te 's-Gravemoer een cursus in bemes tingsleer worden gegeven, welke deze week een aanvang neemt. VRIJHOEVE CAPPELLE. Bij de ver loting van het „Groene Kruis" te Waal wijk werd de eerste prijs getrokken door mejuffrouw E. van der Schans alhier, terwijl ook nog andere ingeze tenen een prijs trokken. Naar men verneemt is de hooi prijs rijzende, 't geen den boeren, die hiervan profiteeren goed te pas komt daar de pachtprijzen anders veel te hoog zijn. WASPIK. De 57-jarige hulpbesteller bij de posterijen, de heer M Paans, die juist de post van den trein had gehaald, viel op het Kerkpad van zijn fiets en bleef op de plaats dood. Binnen gedragen in het café van dhr. Pruijs- sers, werd geneeskundige hulp ontbo den, welke echter niet meer mocht baten. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. Per brancard van het „W G.K." werd hij thuis gebracht. Voor zijne familie voor waar een groot verlies In een onbewaakt oogenblik viel het ongeveer 2 jarig zoontje van dhr J K op een kruiwagentje en bezeerde zich zoo ernstig onder het zitvlak, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De muren van den eens zoo trotschen graanmolen die onlangs door brand vernield werd, worden tot op ongeveer de helft afgebroken. Het overige gedeelte wordt weer voor het MADE. De haven- en kadegelden te Drimmelen werden door den heer A. B. v. Loon voor fl 601.76 per jaar ge jacht voor den tijd van zes jaar Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O L. School is benoemd Mejuffrouw M. Rijbroek te Terheijden - Tijdens de verbouwing en uit breiding van de O. L. School zal aan de leerlingen in het Patronaat en het onbewoonde schoolhuis onderwijs ge geven worden. Tijdens de markt ontstond on- eenigheid tusschen enkele boeren die tot eene vechtpartij ontaardde, waarbij gevoelige klappen werden uitgedeeld. - Ter veemarkt waren aangevoerd 83 stuks hoornvee en 17 biggen. Men besteedde voor vetvee f 1,00 1.05 per Kg., kalfkoeien f 425 tot f 575, kalfvaarzen f 275 tot f 390, hokkelin- gen f 90 tot 175, muntigen f 195 tot f 260, biggen golden f 12.50 tot f 14. Door het slechte weer slappe handel. - Dinsdag werd ten gemeentehuize aanbesteed het verbouwen en uitbrei den der O. L. School. Ingeschreven werd als volgt P. van Geel. Langeweg f 46250 Th Commissaris, Dinteloord 46lü0 P Reijr.ders, Fijnaart 45571 D. F. v. Alphen Raamsdonksveer 44957 Jos Mertens. Raamsdonksveer 43175 D, Heil, Made 42450 P de Grauw, Oosterhout 42298 Gebr. C. en A. Broekhoven, Oosterhout 41940 Gebr. A. enj. van Alphen, Oosterhout 40738 Gebr. Naglé, Geertruidenberg 40302 Gebr. C. en Th Dupont 39800 Th. Blijtevens, Made 39769 Andr. Knoop, Made 39700 A. T. Nooten en P. A. Krijnen, Oosterhout 39400 C. J. IJzermans Princenhage 38800 C. van Meel LageZwaluwe 38700 Th. Rovers, Made 35300 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund DUSSEN- De Roode Kruis-collecte in onze gemeente heeft opgebracht: te Dussen f26 65 en te Hank f 12.42'/s te samen f39 07'/2. Een woord van dank aan de dames welke zich hiervoor beschikbaar stelden is zeker niet misplaatst. Voor de vette varkens betaalt men thans 38 a 40 cent per pond. De biggen kosten 1015 gulden. Door den slechten weg kwam de motorrijder v. B. alhier te vallen. Behalve eenige schrammen en een modderpak liep dit ongeval goed af. - Thans kunnen we berichten dat deze week weer ongeveer 20 personen voorloopig te werk gesteld kunnen worden op de papierfabriek „De Maas mond". Voor hoelang is niet bekend, doch 't ware te hopen dat 't de winter maanden zeker blijft duren. Deze week wordt langs de huizen eene collecte gehouden ten bate van de ramp in Japan. Het post-, telegraaf- en telefoon kantoor is thans officieel overgebracht naar den heer J Wijtvliet Men is bezig een ondergrondsch net aan te leggen. - Dinsdagmorgen werden door Notaris Rietra alhier 25 koeien en kalveren verkocht. Er waren nogal liefhebbers en spoedig was alles van de hand. - Zondag a s. wordt eene uitvoering gegeven door de R. K. Tooneelver eeniging alhien Naar wij vernemen zullen ook in onze gemeente 3 Duitsche kinderen geplaatst worden, n.l. een bij Notaris Rietra, een bij den heer W. J. Heessels en een bij den heer W. v. d. Logt. ALMKERK. A.s Donderdagavond 6 30 hoopt Ds Röth in de Ned. Herv. Kerk alhier dankuur te houden voor 't gewas. Het zoontje van den heer M. alhier viel dezer dagen van een stoel en brak daarbij een arm. Geneeskun dige hulp van Dr Overbosch moest worden ingeroepen. Op de j.l. gehouden vergadering van de Zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst" te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) werd besloten, (daar de Ver eeniging in benarde omstandigheden verkeerd in verband met den brand, k V. 11 g\.üViu nip Iv HET SCHOENEWETJE. Verschenen is liet voorloopig' verslag in zake het voorstel van wet van den lieer Fleskens tot wijziging van de wet van 5 Mei jl. tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. Wenschten verscheidene leden, voorstan ders van de thans in werking zijnde maat regelen tot inperking van den invoer van schoenwerk, den voorsteller hulde te bren gen voor diens initiatief, vele andere leden, onder wie zich zoowel voor- als tegenstan ders van de genoemde maatregelen bevon den, verklaarden niet te kunnen inzien, dat verlenging van den geldigheidsduur van de wet van 5 Mei 1923, welke deze maatregelen noodig maakte, slechts door een initiatief voorstel bij de Staten-Generaal zou kunnen worden aanhangig gemaakt. Dat een voorstel als het onderhavige werd ingediend, had intusschen verscheidene leden allerminst bevreemd. Bij de behande ling van het oorspronkelijke wetsbntwerp hadden deze leden reeds uiting gegeven aan de vrees, dat na afloop van den geldigheids duur van de daarin vervatte bepalingen een poging tot verlenging van de aan de regee ring te verleenen bevoegdheid tot het tot stand brengen van invoerbelemmeringen zou worden gedaan. Verscheidene leden brachten tegen dit wetsvoorstel dezelfde bedenkingen in het midden als zij reeds hadden geuit bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp, dat geleid heeft tot de wet van 5 Mei 1923. Van andere zijde werden deze bedenkin gen eveneens met dezelfde argumenten be streden, welke bij het genoemde afdeelings onderzoek ter verdediging van het ontwerp werden gebezigd. Intusschen wezen verscheidene leden er op, dat bfl de behandeling van dit voorstel naast de theoretische vraag, of de bescher mende maatregelen, als op grond van de meergenoemde wet van 5 Mei 1923 ten op zichte van de schoenindustrie zijn genomen, op zichzelf al of niet gewenscht zijn, de praotisehe vraag naar voren komt, of, nu deze maatregelen eenmaal tot stand zijn gekomen; aan de regeering de bevoegdheid heboort te worden verleend, ze te bestendi gen. Deze leden waren van oordeel, dat de laatstbedoelde vraag" ontkennend behoort te worden beantwoord. Zij stelden daarbij voorop, dat de wet van 5 Mei 1923 een uit zondering inhield op de economische poli tiek, welke tot dusver door Nederland werd gevolgd. De leden, hier aan het woord, meenden dat de voorsteller in de door hem in zijn toelichting geleverde beschouwingen niet heeft weten aan te toonen, dat de door de regeering krachtens de wet van 5 Mei 1923 getroffen maatregelen inderdaad ten gevolge hebben gehad, dat de invoer van schoenwerk is verminderd en dat dienten gevolge de werkloosheid is afgenomen. Zij gaven op grond daarvan als hun oordeel te kennen, dat de voorgestelde verlenging van den geldigheidsduur der genoemde wet als niet voldoende gemotiveerd behoort te wor den afgewezen. Sommige leden vestigden er nog de aan dacht op, dat de daling van de schoenprij- zen er nog niet op wijst, dat de invoerbe- lemmering, in het geheel niet prjjsverhoo- gend heeft gewerkt. Intusschen werd opge merkt, dat sinds kort een prijsstijging is ingetreden, waaruit de conclusie werd ge trokken, dat de werking van de invoei'be- lemmering op dit punt niet zóö onschuldig is als de .voorsteller in zijn toelichting wil doen gelooven. Verscheidene leden gaven als hun meening, dat de valuta-concurrentie thans niet meer van zoo groote heteekenis is, dat bestendi ging van de destijds daartegen getroiien maatregelen gewenscht zou moéten worden geacht. Andere leden wezen er op, dat, ge lijk bij de behandeling van het oorspronke lijke wetsontwerp reeds werd gevreesd, de handel den terugslag van de getroffen maat regelen ondervindt. Ook waren er leden, die verklaarden, dat zij als tegen elk voorstel van beschermen den aard ook tegen dit voorstel hun stem zouden uitbrengen, omdat zij meenden, dat elke daad, welke protectie in zich sluit, een stap verder af brengt van den wereldvrede. Vele andere leden verklaarden aan het voorstel gaarne hun stem te zullen geven. De bedoeling van de getroffen maatregelen is, naar zij opmerkten, samen te vatten als verhooging van de productie. De tijd, gedu rende welken deze maatregelen in werking zijn geweest, is ook in verband met de zeer groote voorraden buitenlandsch schoen werk te kort, dan dat daarvan een vol ledig succes zou kunnen worden verwacht. De schoenindustrie verkeert nog in den aan vang van haar herstel. Sommige leden verklaarden zich hun stem over het voorstel nog te willen voorbehou den. In verband hiermede gaven andere leden als hun meening te kennen, dat dit voorstel niet in behandeling zou behooren te worden gebracht alvorens van de regeering inlich tingen omtrent de werking van de door haar krachtens de wet van 5 Mei 1923 getroffen maatregelen zouden zijn verkregen. Verscheidene leden achtten den tijd van 6 maanden, waarmede de geldigheidsduur van de wet van 5 Mei 1923 volgens het voor stel zal worden verlengd, te lang. Deze leden meenden, dat voorloopig met een ter mijn van 3 maanden zou kunnen worden volstaan. Tenslotte werden inlichtingen gevraagd omtrent de wijze, waarop de regeering van de haar bij de wet van 5 Mei 1923 verleende bevoegdheid heeft gebruik gemaakt. Van de N V. Scheepsbouwwerven v/b. P. es A. Ruijteaberg werd met goed gevolg te water gelaten bet stalen Rtjnschip »Sae Amonlo», groot 810 ton, gebouwd voor rekening vaa dhr. Janssen te Tetetlngen. Verschillende personen klagen zeer over het rotten der aardappelen dier zij ingeslagen hebben voor wintes- consumptie. Een werkman viel van een schip met steenen geladen la de Doage en moest met behulp van een roeiboot op het droge gebracht worden. De werkman M. P. was per fiets Zaterdagnamiddag, naar wij vernemen, op weg naar de ouderlijke woning. Op eens valt hij neer en was een lijk. Wel tragisch en diep t>eu*ig voor de familie.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5