BrËGBDTAH HET ZlilflEN. Tweede Blad. Land- en Tuinbouw Gemeenteraad. No. 97 Zaterdag 24 Nov. 1923. Houd de- planten zelf ook matig vochtig, verwijder het stof door af- sponsen en besproeien. Wu iedere maa-d te doen geeft. (2e helfi November) Nadruk verboden. Het mond- en klauwzeer neemt weer op onrustbarende wijze toe. Van officieele zijde gaat den laatste tijd tegen deze ziekte weinig kracht uit. Nu het af- maaksysteem is „afgemaakt", schijnt er niet veel belangstelling voor bestrijding meer te zijn. Voor de proeven, welke een dierenarts te Gouda wil nemen dit met entstof van dr. Pfieler te Jena, wien het gelukt is een cultuur te be reiden uit de smetstof, welke de ziekte veroorzaakt, schijnt de interesse ook al niet groot te zijn Een commissie van Astoris is door den Minister benoemd die^zich echter met haar advies niet bijzonder haast. Intusschen dienen de veehouders alles te doen om de ziekte te weren Men neme o m. het vol gende in acht: 1 De smetstof wordt overgebracht door dieren, menschen, veevoeder en alle mogelijke voorwerpen 2 Koopt, als de ziekte dreigt, geen vee 3 Laat geen vreemden in uw stallen toe. 4 Bezoekt geen vreemde stallen. 5 Voeder van de zuivelfabrieken alleen die producten, welke tol 80 graden verhit zijn. 6 Houd veevoeder zakken en koekkisten uit de buurt van uw beesten 7. Let nauwkeurig op den gezondheidstoestand uwer dieren, niet alleen van de koeien, maar ook van de varkens en de schapen in de wei Merkt gij de bekende ziekteverschijn selen, doet dan aangifte bij den burge meester, zooals ge verplicht zijt op straffe van boete 8 Roept niet eerst buren of kennissen in den stalhier door zou de besmetting zich kunnen verspreiden. 9 Is de ziekte geconsta teerd, laat dan ook niemand toe brengt geen vee meer in den stal en voert niets weggeen melk, hooi of stroo. Moet gij beslist ergens heen, ont smet dan handen en schoeisel met 'n 5 procents creolin oplossing 10 Volgt nauwkeurig de voorschriften van burgemeester en districts-veearts op In den tuin;: De andijvie is laat ge groeid, wat zijn er nog mooie knoppen komt de vorst of gaat ze rotten, breng ze dan in den kelder, als die droog is, in het, zand of op courantenpapier. Wanneer ge van den wortel zoovee' mogelijk laat zitten, kunt ge er nog lang van eten. Kunt gij ze op een droge, vorstvrije plaats ophangen dan kan ze duren zelfs tot Februari Zaak is elke week nazien om de rottige blaren te verwijderen. Selderij kan wel tegen een vorstje, maar vriest het aanhoudend, dan gaat het blad, waarom het te doen is, verloren. Nu kan men ze dekken, maar zoo licht gaat het blad dan ook rotten Wie ze wil behouden, moet ze in een bak onder glas jzetten en vorstvrij dekken, als het niet vriest bij goed weer luchten. Men kan dan geregeld de grootste bladen afsnijden in 't voorjaar plaatst-ge de wortels weer in den kouden grond, waar ze weer spoedig uitloopen. Hebt ge, als wij, in den nazomer spinazie gezaaid, dan hebt ge er tot dusver nog van gegeten Zorg er straks voor als't gaat winteren dek ze met een licht dek, als de strenge kou is gepasseerd gaat ze weer groeien Bieten, wortelen, rapen, schorseneer moet ge nu, als 't nog niet geschied is (alles is laat), spoedig bergen, eer„de vorst ze overvalt. Tusschen de wortels en er over hoort wat vochtig (niet te vochtig) zand, dit voorkomt het uit drogen. Heeft men veel, dan kan men inkuilen. Staat het water hoog in uw grond, dan stapelt ge de vruchten boven den grond, bedekt ze met een handdikte droog stroo en daarover de omringende aarde. Is de grond erg nat dan make men van den hoop af een greppel. Ontdoe de bieten eerst van het loof (afdraaien), en breek dit ook van de wortels. Men kan nu bij los weer vruchtboomen planten, wi komen hierop terug. De Hortensia's, welke in den herfst prijken met groote witte en rose bloem trossen, kunnen vrij wat vorst verdra gen en lang zonder dekking blijven Er zijn echter ook bonte Hortensia's prachtige gazonplanten, welke men niet buiten mag laten, maar vorstvri moet bewaren. Uw Rhododendrons hoeft ge ook niet te dekken, maar be schermen tegen den scherpen noorden wind met een rietmat b v en eer. laag blad om de wortels is aan te bevelen Huismoeder, denk nu om uw kamer planten laat de lucht in de kamer door het stoken niet te droog worden Iedereen moet meedoen aan onzen St. Nicolaas wedstrijd Zie nadere bij zonderheden in dit nummer. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 21 No vember des namiddags ten 5 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Bok hoven. Ongeveer kwart over vijf uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwe zig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Winkel. Ik heb direct wel geen aanmerking op de notulen doch wil naar aanleiding daarvan toch iets zeg gen. In de vorige vergadering is naar aanleiding van de bespreking van de verkiezing van Wethouders gesproken over een compromis. Aangezien ik alleen maar de gewone school heb bezocht en dus nooit geen Fransch of Engelsch heb geleerd, heb ik dat woord niet zoo spoedig begrepen. Had ik het direct geweten, dan had ik het hooggeleerde raadslid gevraagd Hol- landsch te willen spreken, een taal die wij hier allemaal verstaan. Ik heb nu intusschen hooien zeggen dat het woord compromis zooveel wil zeggen als een vereenkomst aangaan. Van Hemert zei dat de partijen ik zal nu ook maar van partijen gaan spreken dat hadden moeten doen. Maar Van Hemert, althans diens partij, heeft nooit eene overeenkomst willen aangaan en wij, althans ik, wel, want het heele baantje laat mij koud, in alle opzichten. De kwestie echter was maar, dat het hier ging over Van Vrede. Die moest voor de partij wethouder worden en zonder iemand te willen kwetsen wenschte ik daaraan niet mede te werken, om de doodeenvoudige reden dat in de laatste vier jaar dat wij hier zitting hebben, steeds is gebleken dat Van Vrede met den Voorzitter nooit heeft kunnen akkerdeeren. In geen enkel deel, niet in het minste opzicht zijn ze ooit tot eenige overeenstemming kunnen komen. Steeds waren er on aangenaamheden en dat is m.i. tegen het belang van de gemeente en daarom was ik tegen eene benoeming van Van Vrede. Het is mij daarom vreemd voorgekomen dat Van Hemert over een compromis sprak, terwijl hij dat zelf steeds heeft geweigerd. Wij, ik ten minste, ben daar altijd voor te vinden geweest, maar juist zijn partij niet Van Vrede. Noem dan eens op wat ik altijd dan wel gedaan heb. Ge moet niet alles op mijn kap schuiven. Noem maar eens op waarmee ik dan den Voorzitter beleedigd heb. Als men niet altijd ja en amen zegt, is dat nog geen beleedigen. Winkel. Iedereen weet het en zal het toegeven dat u nooit in iets tot eenige overeenstemming met den Bur gemeester is kunnen komen. Als de Voorzitter iets zei dan was u daar altijd tegen aan het sputteren. Wie daarvan de schuldige is, daar laat ik me niet over uit, maar feit is het dat u nog nooit met den Voorzitter hebt kunnen akkerdeeren en zoo iemand dan wethouder maken dat is, dunk.t me tegen het belang van de gemeente. Van Vrede. Dus ik zou tegen de belangen van de gemeente werken. Winkel Als u wethouder waart ge worden zou dat m.i. niet in het belang van de gemeente zijn Dobbelsteen. Hij Voorzitter U moet iemand niet in de rede vallen Dobbelsteen. Volgens het reglement van orde mag Winkel niet meer dan tweemaal over hetzelfde onderwerp spreken. Voorzitter. Wie heeft er dan tweemaal over hetzelfde onderwerp gesproken Winkel. Ik heb nog geen tweemaal over hetzelfde onderwerp kunnen spreken omdat ik telkens in de rede werd gevallen. Dobbelsteen. Dat punt is thans niet aan de orde. Het staat niet op de agenda en daarom verzoek ik beleefd dat daarover nu niet verder zal worden gesproken. Voorzitter. Wink.el heeft het woord gevraagd naar aanleiding van de no tulen. Dobbelsteen. Hij heeft geen aanmer king te maken, du s kan zoo iets niet behandeld worden. Winkel. Dan ha d men mij dat ook wel wat eerder kui anen zeggen. Dobbelsteen Da arvoor zit de Voor zitter om dat te do en, die had u daar op moeten wijzen. Voorzitter U iebt daarop niet te wijzen. Hij heeft het woord gevraagd naar aanleiding van de notulen en toen heb ik hem dit gegeven. U hebt mij heelemaal niet te zeggen of voor te houden of ik hem het woord had mogen geven, ja oJ meen. Dobbelsteen. II iben er toch tegen dat hij thans het woord heeft. Bij de rondvraag is dat i ets ande rs. Of anders moeten wij stemmen of het thans kart worden besproken. Winkel. Breng het maar gerust in omvraag. Voorzitter. Neen, het is afgehandeld Van Hemert. Het is we bedroevend dat een wethouder nog niet weet wat het woord compromis beteekent. Iemand die slechts maar heel gewoon lager onderwijs heeft gehad, weet dat toch. Voorzitter. Hij vraagt of u in het vervolg Hollandsche woorden wil ge bruiken Van Hemert. U zelf hebt een vorige vergadering van partijen gesproken. U zei de raad bestaat uit 6 katholie ken en een ander. U had net zoo goed kunnen zeggen en een renegaat. Voorzitter Ik kan nog wel meer zeggen, maar daarom doe ik dat nog niet Winkel. Jullie hebben toen al een voorvergadering gehad. Van Hemert, lk absoluut niet. Ze Winkel. Dan de partij. Ge had nooit van compromis moeten Van Hemert Het Voorzitter. Neen, 'tis afgeloopen. Ik sluit hierover de discussie en stel aan de orde 1. Ingekomen stqjcken. a. Schrijven van Ged. Staten be treffende het raadsbesluit over het verhaal van pensioensbijdrage. Ged. Staten kunnen niet ingaan op het raadsbesluit om 8V2 pCt. te ver halen, doch verwijzen naar hun schrij ven van Mei, waarin ze te kennen geven dat 3'/» pCt. kan worden ver haald op de ambtenaren. Voorzitter. In de vorige vergadering is een en ander genoegzaam besproken Nu kan beslist worden of op het voor stel van Ged. Staten wordt ingegaan, ofwel of men het genomen besluit wil handhaven. Dobbelsteen. Ik voor mij persoonlijk ben er voor om het genomen besluit te handhaven. Wenschen Ged Staten dat niet goed te keuren, dan staat er nog een weg voor ons open, n 1. naar de Koningin. Misschien zal het wel niet helpen maar dan hebben wij toch ons best gedaan. Voorzitter. Zoover is het nog niet Ged. Staten hebben nog niets afge keurd, althans nog niet definitief. Ze vragen nu alleen maar of de raad op zijn eenmaal genomen standpunt blijft staan ofwel of hun voorstel wordt aangenomen. Meer behoeft er niet te worden gedaan. De heeren Van Vrede, Van den Brand en Van Hemert verklaren zich er voor om het genomen besluit te handhaven De heeren Van Engelen en Van der Heijden blijven eveneens bij hun een maal ingenomen standpunt staan. Dobbelsteen. Is er de noodige commentaar bijgevoegd. Voorzitter. Dat is aan Burg. en Weth. Dobbelsteen. Dan zullen wij iets geven en dan zal de Secretaris wel zoo goed zijn dit te willen doorzenden, b. Toelating schoolkinderen. Ged. Staten hebben geen bezwaar tegen de onderlinge regeling doch wenschen dat de scheiding niet wordt bepaald tot no. 51 doch tot nummer 52. Werther moet de vrijheid hebben zijne kinderen naar de openbare school in Vlijmen te kunnen zenden. Van Hemert. Ik zou aan het verzoek van Ged. Staten gevolg geven dan heeft Werther altijd het recht zijn kin deren naar Vlijmen school te laten gaan. Voorzitter, Dat is waar, maar dan kost het de gemeente veel geld. Wer ther heeft er bij mij nooit op aange drongen en ik geloof ook niet dat hij daar zoo hard op staat, anders had hij er wel eens ooit over gesproken. Van Hemert lk stel voor te beslissen als Ged. Staten aangeven. Dobbelsteen Zou het niet het beste zijn dit schrijven tot eene volgende vergadering aan te houden dan kan intusschen Werther eens gepolst worden Voorzitter. Dat zou ik niet gaan doen want dan zou men tenslotte nooit meer iets kunnen bespreken vooraleer deze of geene personen zijn gehoord Dat zou niet in het belang van de ge meente zijn. De betreffende personen zouden dan maar kunnen zeggen zoo en zoo wil ik het. Werther heeft zijn kinderen altijd naar deze school ge zonden. Van Hemert. Hij schijnt er toch over naar Ged. Staten te hebben geschreven. Voorzitter. Dat geloof ik niet, dat heeft hij niet gedaan. Van Hemert. Heeft hij het recht. Voorzitter. Ik denk dat het juist 4 Kilometer zal zijn. van Vrede. En een vorige keer is door U nog gezegd dat het was afge meten. Als het dan zoo is, valt er niet meer over te discussieeren, dan heeft hij toch het recht om het te doen. v. d. Brand, lk zou geen onkosten meer gaan maken. Er zijn er al genoeg De Voorzitter verzoekt de leden niet onder en door elkaar te praten en hem eerst het woord te vragen. Van Vrede. Woont hij nu verder dan 4 Kilometer. Voorzitter. Zoo precies kan ik het niet zeggen. Van Vrede Maar daar gaat het toch over. Voorzitter. Ik denk dat het nog bin nen de 4 K M. is. Maar ik zal in om vraag brengen of men het genomen besluit wil handhaven ofwel of men op het verzoek van Ged. Staten kan ingaan. Met 4 tegen 3 stemmen wordt be sloten het besluit te handhaven, Voor handhaving stemden de heeren van Engelen van der Heijden, van den Brand en Winkel. Tegen de heeren Dobbelsteen, van Hemert en van Vrede. Op een adres van de R K. School voor vroedvrouwen te Heerlen om een subsidie van f 25, wordt afwijzend be schikt. Adres van W. v. d. Gouw te Hedikhuijzen, houdende verzoek hem vermindering van schoolgeld te willen geven aangezien een kind van hem wegens ziekte sinds 1 Augustus de school niet meer heeft kunnen bezoe ken en het wel Januari zal worden eer het weer naar school zal kunnen gaan. Wordt besloten vermindering te geven. Adres van Van der Wiel, houdende het verzoek hem het tej veel betaald schoolgeld te willen terug geven. Voorzitier. Hier betreft het een ander geval aangezien het over het afgeloo pen dienstjaar gaat waarvan de reke ning reeds weg is. Het gaat over een bedrag van 67 cent. Dobbelsteen. Men dient allen toch over een kam te scheeren Met algemeene slemmen wordt be sloten alsnog afschrijving te verleenen. Schrijven van M, Leeders houdende het verzoek hem het perceeltje grond dat hem voor f 80O te koop is aan geboden, te willen verkoopen voor f 700. Adressant wijst er op dat voor de arbeiders goedkoop land wordt beschik baar gesteld en hij er niet aan twijfelt of aan hem zal dit als land-arbeider, ook wel worden gedaan. Adressant merkt nog op dat het land tegen een huurwaarde van f 40 is berekend ter wijl de opbrengst in normale jaren echter nooit hooger is geweest dan f 25 Hij vraagt het nu te willen be rekenen voor een huuropbrengst van f 35. Van der Heijden. Het komt mij voor dat hij met een heel billijk voorstel komt. Van Vrede. Ik zou er ook maar op ingaan want dit perceel is niet zooveel waard als de verder liggende omdat dit lager is gelegen Van Engelen. Dat zegt niets, maar ik zou ook op het verzoek willen ingaan. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Schrijven van het R.K. Kerkbestuur houdende de aanbieding van eene nieuwe begrooting voor de verbouwing van de school. De kosten zijn thans geraamd op f 2000, dus f 1000 minder dan voorheen. Van den Brand. Ik zou er nog maar eens een jaar mee wachten. Het hoofd der school is zoo kwaad niet, die zal de kachels en kolen wel willen bergen. Wij hebben met de school van Hedik huijzen al zooveel kosten dit jaar. Dobbelsteen* Welke veranderingen wil men aanbrengen. De Voorzitter laat een teekening onder de leden circuleeren. Winkel. Is deze verand-ring nu zoo beslist noodig. Voorzitter. Volgens het schooltoezicht wel. Van Engelen. Ik denk dat wij ten slotte om het gevraagde toch wel zullen moeten toegeven. Van Hemert, Dat is altijd nog af te wachten. Van Vrede. De vraag is maar of ze het recht er voor hebben Van den Brand. Ik zou het nog maar eens voor een jaar uitstellen, dan kunnen wij weer eens zien. Voorzitter. In een vorige vergadering is door van Hemert nog gezegd dat men voor de school niet te veel moet bezuinigen. Van Hemert. lk heb gezegd omdat er bijna geen leermiddelen meer waren dat men daar niet op moest bezuinigen. Met op een na algemeene stemmen, die van den heer van Engelen na, wordt het verzoek afgewezen. Schrijven van den Boerenbond van Herpt. houdende de mededeeling dat de geldleening van f 3600 wordt opge zegd en binnen de 30 dagen móet zijn afgelost. Dobbelsteen. Hoeveel jaar liep die leening nog en tegen welk percentage heeft men de leening gesloten. Voorzitter. De gemeente betaalde 5 pCt en de leening loopt nog 2 jaar lk stel voor het geld nu zien te krijgen tegen 51/2 °/0. Dobbelsteen. Ik zou het zoo goed koop mogelijk zien te krijgen Het percentage loopt ook achteruit. Ik ge loof wel dat er menschen zullen zijn te vinden. Voorzitter, Wij zullen het probeeren j om het te krijgen tegen een rente van ten hoogste 5''2 pCi. Gaat dit echter, niet dan zuilen we wel 6 pCt. moeten geven. Benoeming van een lid en plaats vervangend lid in het college van zetters. Voorzitter. In een vorige vergadering is daarvoor gekozen de heer Dobbel steen. Bij het invi.llen van de lijst bleek dat deze echte: te jongis. Voor deze betrekking moet men 30 jaar zijn geweest. Het best is dus een geheel nieuwe stemming te houden. Worden gekozen de heeren D. van Hemert en van den Brand. Vaststelling begrooting. Voorzitter. De begrooting is thans door de begrootingscommissie nagezien en heeft bij de leden gecirculeerd. Dobbelsteen Ik zou van den secre taris nog eens een schrijven ter inzage krijgen betreffende de salarissen van de veldwachters Door den Secretaris wordt dit schrij ven voorgelezen Dobbelsteen. Ik hoor dat in acht termijnen zou worden verhoogd. Voorzitter. De Raad heeft destijds besloten dit in vier termijnen te doen, opdat men vlugger bij het maximum zou zijn. Ook heeft men toen nog be sloten een gunstjger kinderbepaling te brengen. Intusschen hebben de veidwachters hier het maximum bereikt. v. d. Heijden. Waarom moet die post van de gemeentebode ineens met zooveel geld worden verlaagd. van Vrede Is het niet beter punt voor punt de begrooting na te gaan Voorzitter. De commissie heeft de begrooting nagezien en de leden hebben daarna de begrooting thuis gehad. Van Vrede, ja net een dag. Dus de overige leden hebben er maar niets mee te maken. Voorzitter. Het woord is aan Van der Heijden. Van der Heijden. Van de gemeente bode heeft men te veel in eens afge haald. Als die pensioensbijdrage voor I de ambtenaren op 8V2 pCt. wordt I vastgesteld, dan krijgt hij eene ver mindering van salaris van 33 pCt. Dat is toch wel een beetje al te gek. Voorzitter. Er is nu f190 afgedaan. Van der Heijden. Hij is toch aan gesteld en dan moet hij een behoorlijk loon ontvangen. Is hij noodig? Voorzitter. Ja. Van der Heijden. Dan moet hij toch een bestaan hebben ook. Men mag wel eens bedenken dat toen de manden makers en schoenmakers hooge loonen hadden van meer dan f 25.hij nog voor f 12.50 heel hard moest werken en nu hij eindelijk eens een fatsoenlijk salaris heeft, zou men hem aanstonds ai willen gaan aanpakken. Men moet hierbij den haat die men tegen een persoon kan hebben, niet uitspelen. De man heeft veel kinderen. Als men er nu voorloopig eens f90 afdoet en dan een volgend jaar weer eens wat, dan zou het nog gaan, maar nu lijkt het nergens, gewoonweg nergens op. Van Hemert. Hoeveel dienstjaren heeft hij. Voorzitter. Hij is in 1916 aangesteld. Van der Heijden. Hij heeft toen altijd voor een fooi gewerkt. Voorzitter. Ik ben het met Van der Heijden eens, want hij heeft altijd voor een beetje Hard moeten werken. Van der Heijden. Bezuinigen is goed, maar men moet toch weten wat men doet. Van Hem :rt Zet hem heelemaal op wachtgeld Voorzitter. Er is toch een bode noodig. Van Vrede. Op plaatsen eens zoo groot als hier heeft men er geen. Voorzitter. Hier hebben wij hem hard noodig. Van Vrede. Ge kunt wel 6 man noodig hebben. Van der Heijden, dij moet toch het geld voor het Elect?Iciteitsbedrijf ook ophalen. Van Vrede. Dat is voor een ander lichaam. Voorzitter. Wat voor wachtgeld zou U willen geven. Van Hemert. Het wettelijke. Voorzitter. En wie moeten wij dan de bodedienst laten doen. Van den Brand. De veldwachters. Dat is toch op de meeste plaatsen. Voorzitter. Miar hier is dat niet. Van den Brand. In Nieuwkuijk en Herpt doet de veldwachter het. Waar om zou dat hier niet kunnen. Voorzitter. Hier doen ze het niet en wie moet het dan doen. Van der Heyden. Dan zijn we nog dieper nat. Van Hemert. Dat is bij Ged. Staten toch wel te motiveeren. Voorzitter. Ze doen het hier niet. Dobbelsteen. Dat kan dan toch wel in hun instructie worden vastgelegd. Voorzitter. Het is mooi om iemand, die altijd zijn best heeft gedaan, zoo maar aan den dijk te gaan zetten. Van der Heijden. Men moet de kwesties er buiten laten en als men dan eerlijk oordeelt zal men moeten zeggen dat het onbillijk is iemand zoo maar aan den dijk te gaan zetten. Hij is toch eenmaal aangesteld omdat hij

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5