Waalwijk. Buitenland. Gemengd Nieuws. Adverfentiën Ijzerhandel Petroleum kachels, Petroleum lampen, Petroleum- machines, Gaslampen, Gascomtoren, Kralen Randen, Messen, Scharen, Vorken, Lepels, AU. pannen, All. keteltjes. Geëmailleerde Artikelen, Schaatsen, Monturen, Sleden, Droogrekjes, Strijkplanken, Strijkijzers, Broodplanken, Slijpplanken, Geldkistjes, Geldmandjes, Broodtrommels, Beschuit- trommels, Proviand bussen, Slolblikken, Bedkruiken, Kinderdejeuner Familie schalen, Broodsnij machines, Koftiemolens, Roestvrije Aardappel schilmessen. Ijzerhandel RUIME KEUZE *1 noodig is. Dobbelsteen. De heer van der Heij den spreekt maar steeds over kwesties. Ik moet zeggen dat er bij mij van eenige kwestie geen sprake is, a'leen het be lang der gemeente doet me zoo spreken. Voorzitter. Dat weten we. Winkel. Ik wil hier ook wel eens een woordje over zeggen Bezuinigen is goed en noodig maar wat zal men nu toch bereiken als men dat alleen gaat doen op den minderen man Die man kan het niet missen en de ge meente is er weinig of zoo goed als niets mee gebaat. Als men over zulke zaken spreekt moet men bedenken dat men een mensch is en dat men dat wil blijven. Van der Heijden. Ik vind het ten minste al heel treurig. De man heeft nog 6 schoolgaande kinderen en heeft altijd voor een hongerloon moeten werken. Dat men hem dat nu weer wil laten doen, is zeer onverantwoor delijk, dunkt mij. Van den Brand. Ik zou hem daarom op wachtgeld stellen, dan heeft hij toch zijn volle salaris. Van Vrede. Of als het anders niet kan, laat hem een halve dag in dienst van de gemeente zijn, dan kan hij er gemakkelijk nog wat bij verdienen. De Voorzitter brengt hierna het voorstel van de begrootingscommissie om het salaris van de bode op f 500 te brengen, in omvraag dat met op een na algemeene stemmen, die van den heer van der Heijden na, wordt aan genomen. Van Vrede, is de telefoon hier noodig Voorzitter. Soms zelfs heel hard. Zoo nu er typhusgevallen zijn, moet men aanhoudend de telefoon hebben, anders zou men voor ieder geval naar het kantoor moeten wat veel te veel tijd zou kosten. Van Hemert. Als ze maar niet te veel voor persoonlijke zaken wordt gebruikt. Van Vrede Wij dachten dat er soms misbruik van wordt gemaakt. Van der Heijden. Hoe is het nu met de presentiegelden Voorzitter. Die zijn verlaagd. Dobbelsteen. Daar is f 100 van afgegaan en van de wethouders f 50. Van Vrede. Ik zou het beter hebben gevonden indien de jaarwedden voor de wethouders in evenredigheid met het presentiegeld van de raadsleden was gebracht, juist zooals dat vroeger was. Voorzitter. Die worden tegenwoordig geregeld naar het salaris van den burgemeester. Een wethouder heeft ook heel wat meer te doen. Van Vrede. Daar is hij ook edel achtbare voor. Voorzitter. Maar ik zal het in omvraag brengen. Alleen de heer van Vrede verklaarde zich tegen Van Vrede. Er staat nog een post van f 30 op de begrooting voor omroeper. Wat is daar onder begrepen. Bij ons in Luttelherpt hoort of ziet iets van de belangen der het voorstel van de Dat wordt niet meer men nooit gemeente. Voorzitter gedaan. Van Vrede. Dan kan men die post ook wel schappen Voorzitter. Neen, dat gaat niet want de aflezer hier en in Hedikhuijzen moeten er ieder al f 10 van hebben Van Vrede Ik zou willen hebben dat alles in het plakbord wordt aan geplakt, waar is het anders voor Voorzitter. Als wij denken dat het noodig is, dan wordt het aangeplakt en wat de wet vereischt wordt hier aangeplakt. Van Engelen. In de Hoeve staat ook een bord en daar wordt nooit iets in aangeplakt. Van Vrede. Dat is een ander geval Die behooren hier onder de parochie en hooren het dan Zondags toch wel. Maar waarom kan zoo iets nu niet door een veldwachter of den bode worden gedaan. Waar zijn ze anders voor in betrekking Voorzitter. In den distributietijd was dat iets anders. Van Vrede. Toen gebeurde het ook niet, dat heb je wel met die zeep gezien. Toen ik toen om zeep kwam gaf je me ze niet omdat ik telaat was gekomen. Voorzitter. Ikke.... ik heb nooit geen zeep uitgedeeld. Van Vrede' Dat heb je wel en mij heb je ze toen geweigerd. Van Hemert. Men kan daar aan dat bord toch wel iets aanplakken. Voorzitter. Ik zal het in omvraag brengen Met op een na algemeene stemmen die van den heer van Engelen, wordt besloten in Luttelherpt te laten aan plakken. Hierna wordt de begrooting vast gesteld, zooals die door de commissie is aangeboden. Vaststelling begrooting Electriciteits bedrijf. De begrooting sluit op een bedrag van f6456,80. Dobbelsteen. Het salaris van den directeur is altijd f400 geweest. Aan vankelijk meende de commissie de werkzaamheden te splitsen doch bij nader inzien is zij daarvan terugge komen en nu stelt ze voor het salaris te brengen op f350. Van der Heijden. Daar zal dan toch wel eerst eens met den directeur over gesproken moeten worden. Dobbelsteen. Waarachtig niet. De Secretaris, die directeur van het bedrijf is, verklaart geen bezwaar te hebben tegen commissie. Voorzitter. In verband met deze begrooting stelt de commissie voor den stroomprijs met ingang van 1 November 1923 te brengen op 60 cent en in Januari a.s. bij een zeker verbruik op 50 eent en in de zomermaanden op 40 cent. Verwacht mag dan worden, vooral als de tijd niet meer wordt verzet dat dan meer stroom zal worden verbruikt. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen evenals een voorstel om in enkele artikelen van de verordening van het bedrijf, eene kleine wijziging te brengen. Schoolgeld-verordening. De Voorzitter deelt mede, dat zooals de verordening een vorige maal is vastgesteld, 60 pCt, der bewoners geen schoolgeld meer zullen behoeven te betalen. Daarom is aan Qed. Staten het verzoek gericht bij een inkomen van f 500 kan worden begonnen. Qed. Staten hebben daartegen geen bezwaar en nu hebben wij gedacht om te beginnen met f500—700 en van f 700—900 en dan verder zooals in een vorige vergadering was besloten. Die zijn aangeslaan op een inkomen van {500—700 betalen dan 5 cent school geld Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Voorzitter. De bedoeling is om dit jaar geen groote uitgaaf aan de wegen te doen, alleen zal hier en daar aan de buitenwegen wat worden gedaan doch op 't oogenblik is er nog geen grint. Verder dient er ook eens over de werkloosheid te worden gesproken, want er zijn er nu al eenige zich komen aangeven en het laat zich aan zien dat er weer meer zullen komen. Het best is dat er een commissie wordt aangewezen die over een en ander zal spreken en eens uitziet waar ze aan te werk kunnen worden gesteld en tegen welk loon Van de Brand. Dat achterste perceel moet maar eens in orde worde gemaakt Voorzitter. Dat is het best. in de commissie te bespreken. Ik zou daar voor willen aanwijzen de heeren van Hemert, van de Brand en van Vrede. Van Vrede. Hoe is het nu met den Dijk. Voorzitter. Ik heb van dezen zomer het eens opgenomen maar toen was er geen water De heer van Hemert zegt te hebben gehoord dat toen door den Voorzitter de verkeerde peilschoal is genomen Van Vrede. Met het Sas heeft men niets te maken, de kei zit in het huis en dat is het beste aan te geven Voorzitter. Als u die steen weet, kan het best eens opgeven. Van Vrede. Die kei zit in het huis, een jongen kan 't nog niet vinden. De heer van Hemert geeft in over weging om het den opzichter van den Prov. Waterstaat te laden doen. Voorzitter. Dat zal nogal geld kosten Maar laat ons eerst bepalen wat he te geven loon zal zijn. Van Hemert. Wat verdienen de mandenmakers zoo al in doorsnee Dobbelsteen. Een flink werkman die veel uren werkt, heel wat uren kan van elf tot twaalf gulden verdie nen. Ik zou er voor zijn om onder di minimum te blijven. Voorzitter. Het is niet veel. Dobbelsteen. Gaat men het hooger stellen, dan komen ze allemaal geloo pen. Er wordt overal minder gegeven aan de werkeloozen, dat ziet men we in den Bosch. Voorzitter. Een vorig jaar kregen ze f 13,50 de werkeloozen. Winkel. Hoe kan nu een huishouden van elf gulden in den tegenwoordfgen tijd bestaan Het is toch zoo zeker als tweemaal twefc vier is dat men die huishoudens dan op een andere ma nier zal moeten bijspringen en dan moet het toch ook van de gemeente af Neen, dat is geen loon geven. Men zou de mandenmakers zich voor een hongerloon dood laten werken en de g oote bazen met de winst laten gaan sleeën. Dat is geen werk Van Hemert. Er moet een prikke zijn dat ze niet langer bij de gemeente blijven als hoog noodig is en daarom moet de gemeente veel minder uitkeeren als de loonen zijn Winkel. Ja, ik begrijp het wel, dan kunnen de mandenmakers de loonen nog meer drukken. Dobbelsteen. Wat zullen de lanc arbeiders verdienen. Er moet toch een basis zijn. Winkel. Bij ons hebben die menschen zelf nog een beetje boederij en dan kunnen ze er zoowat komen. Hier is dat echter geheel anders, hier moeten ze leven van wat ze als arbeider verdienen. Moeten die menschen niet leven Kan een huishouden van vader en moeder met 4, 5 of 6 kinderen van zoo'n loon leven. Ze kunner er nog geen droog brood van eten. De menschen moeten verdienen dat ze de kost hebben. Dat er een vorig jaar wel eens menschen te werk zijn gesteld die het niet noodig hadden, weet ik wel, maar daarom moet er een commissie zijn die flink toezicht blijft houden. Dobbelsteen. De heer Winkel zegt dat de fabrikanten met de winst gaan loopen. Als hij echter de balans van de laatste jaren eens gezien had, zou hij anders spreken. Maar hij spreekt zoo omdat hij er geen verstand van heeft. Winkel, Hebt u verstand van land arbeiders of boeren. Dobbelsteen. Neen. Winkel. Wel nou, dan zijn we nog maar even ver. Van den Brand. Ik stel voor f 1.50 per dag uit te keeren. Winkel Daar kan toch geen enkel huishouden van bestaan. Van den Brand. Hoeveel boertjes zullen er dan geen beslaan hebben. Het voorstel van den heer Van den Brand in omvraag gebracht, om f 1.50 ier dag aan de werkloozen uit te keeren, wordt met op één na algemeene stem men, die van den heer Winkel, aan genomen. Voorzitter. Als de commissie dan eens werd samengesteld uit de heeren Van den Brand, Van Engelen en Van Vrede. Die kunnen dan verder de zaak eens bespreken en regelen en dan kan in een volgende vergadering daar verder over worden gesproken. Op voorstel van den heer Dobbelsteen wordt besloten dat voortaan zal gestemd worden in een gesloten blikken bus. Vervolgens wijst de heer Dobbelsteen nog op den slechten toestand van den weg bij F. van Daal. In den Bosch kan men voor f 1.— per kar gruis halen en met enkele karren gruis was daar reeds een goede verbetering te krijgen. fc De Voorzitter zegt reeds dikwijls te hebben geprobeerd om gruis te krijgen, doch dat het hem nooit gelukt is. Dobbelsteen. Dan moet U van te voren een briefje schrijven aan de directie van de Licht- en Waterbedrijven. Van den Brand. De vracht zal het nog duur maken. Ik denk niet dat men onder de f3.— een kar hier krijgt De heer Van Hemert wijst nog op de wenschelijkheid van een belasting op het plantrecht. Van den Brand. Dat was een goed ding, want op veel plaatsen moet het dikwijls aan de boomen worden toe geschreven dat de wegen zoo slecht zijn. Als eens 15 cent per boom werd geheven, De Voorzitter zegt toe in een vol gende vergadering met een voorstel te zullen komen. De heer Windel wijst nog op den slechten toestand van den Hoogen Maasdijk. De heer Van Vrede pleit voor het aanschaffen van eenige lantaarns en om die bij De Wilt te verzetten. De heer Van Hemert wil hebben dat de lantaarns op tijd worden aan- gemaakt en goed onderhouden Van Vrede. Er is gezegd dat om 5 uur de lantaarns moeten branden, doch bij ons is dat soms nog om half zeven niet. Het voorstel van den heer van Vrede om eenige lantaarns aan te schaffen in omvraag gebracht wordt op twee na die van de wethouders, aangenomen. Winkel. Ik geloof dat we binnen kort heel wat aanvragen om lantaarns te plaatsen zullen krijgen, binnenkort zeker al twee. Van Vrede. Hoe is het met die vrouw van de Laat Voorzitter Dat behoort niet bij den raad thuis maar bij het armbestuur Als u klachten hebt moet u die daar maar indienen. Daarna wordt de vergadering gesloten schoten. In het geheele Zevengebergte werd Inmiddels een burgerwacht ge vormd waarvan alle partijen deel uit maakten en die, doordat uit verre om trek de deelnemers toestroomden, wel dra viifduizend man sterk werd. De burgerwacht was voornemens is den morgens van Vrijdag de separatisten te Hoonef te verrassen, te ontwapenen en uit de stad te jagen. Een incident, dat den avond te voren voorviel, heeft 'echter de uitvoering van dat plan ver hinderd- Dat kwam zoo. Te Hövel wilde een pas met een auto aangekomen troep separatisten weer aan het plunderen slaan. De burgerwacht kwam op de proppen en een burgerwachter werd door een schot van den chauffeur ge dood. Dat was het sein tot den aanval. Over het lot van deze separatisten is niets bekend. Een tweede auto met 30 man wilde den eerste volgen, maar maakte rechts-omkeerf, toen de scho ten van de zijde van Hövel weerklon ken. Deze werd evenwel op den straat weg door de burgerwacht aangehouden. Van de 30 man werden er 23 man gedoodslecht 7 wisten te ontkome Vrijdagmorgen rukten toen de sepa ratisten ten getale van ongeveer 2000 man tegen de burgerwacht op. Ia hei Honnefsche stadsbosch ontbrandde de strijd, die uren lang duurde en waarbii 70 separatisten werden gedood en 50 gevangen genomen. De gevangenen konden slechts met moeite door een geestelijke tegen de woede der bevol king worden beschermd. Ze warden tenslotte naar het onbe zette gebied gezonden. Het lot van 14 separatisten, die Vrijdagmorgen in een auto naar Aegldienberg vluchtten 1» bekend zij werden met bijlslagen ge dood en op bet kerkhof aldaar begra ven. Alle andere lijken werden ter plaatse in het bosch begraven. Een poging van den separatistische!) commandant te Honnef om tegen der middag zijn laatste troepen in den strijo te werpen, leed schipbreuk. De man nen sloegen aan het muiten, toen zi den waren stand van zaken vernamer en keerden naar Hövel terug. Hle> daagden zij nog eenige uren de be- volklog met fouilleeriog op straat en huiszoekingen. Ook te Honnef zelf zou het nog tot gevechten zijn gekomen, wanneer niet op het dringende verzoek van een separatistenleider Fransch> troepen waren aangerukt. Deze ontwa penden de separatisten en voerden het> weg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Zijn uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk ven zachtende en snel genezende Purol In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bi apoth. en drogisten. 31667 Met een officieelen koers van de dollar van vier biljoen 200 milliard zijn de prijzen der levensmiddelen in Duitschland zoo hoog gestegen, dat 95 pCt der bevolking niet in staat is meer te koopen dan het hoog noodige brood en aardappelen. De prijs voor boter bedroeg heden 5,000.000 000.000, terwijl eieren onver koopbaar zijn. Vele kooplieden willen geen ander betaalmiddel dan dollars oi ponden in ontvangst nemen Ondanks de buitengewoon hooge prijzen in Adlon kost een diner vijf dollars zijn de restaurants en café's vol. Met wijn kost een diner thans tien dollar. Deviesenspeculanten verdienen groote fortuinen. Ondanks alles blijft het tekort aan papiergeld nijpen. De gevechten tusschen de door de bevolking van het Zevengebergte uit zelfverdiging opgerichte burger wachten en de separatisten hebben veel meer slachtoffers geëischt, dan aanvankelijk werd gemeld. Het aantal dooden der separatisten is, zoo wordt uit Bonn aan de Köloiscbe Ztg. gemeld met 130 niet te boog aangegeven De te Honnef samengetrokken -separa tlsten, ongeveer 4000 man sterk, had den door plunderingen en geweldadlg beden de verbittering van de Stede lijke bevoiklng zoowel als die daarbul ten, tot het uiterste gaande gemaakt Reeds de vorige week Dinsdag werden 's avonds te Rheinbreltbach vijf separa tlsten uit een auto, die hen naar Lin? zou brengen, gesleurd en gedood, en tusschen Erpel en Linzwerd hun batal jonscommandant Ströhmann doodge- Te Terhejjden bij Breda, is Woensdag de werkman B. v. d. Gliet, werkzaam bij de P.N.E.M., met den electrischendraad in aan raking gekomen. Ilij is gisternacht in bet .ziekenhuis te Breda overleden. Volgens een bericht uit Reval zijn aan de Westkust van het eiland Oèsel 17 lijken aangespoeld. Naar alle waarschijnlijkheid i dit de lijken van opvarenden van de Duitsche stoomboot „Kronos", die op weg van Stettin naar Petrograd op een mijn is geloopen en vergaan. Omtrent het ongeluk in het nieuwe Nationale Theater te Milaan wordt nader gemeld, dat er'vijf dooden te betreuren zijn. Het ongeval heeft zich ais volgt toegedra gen Studenten haddèn èen bezoek gebracht aan het Nationale Theater om een studie te maken van den koepel, die van eeii spe ciale constructie is. Door den leider van het groepje werd een lezing gehouden op een stellage, een aantal meters boven den grond bp eeii gegeven «ogenblik waren hierop te veel studenten en voordat de lezing een aanvang kon nemen, stortte de stelling in. De studenten vielen op een aantal werk lieden, die onder de stellage aan het werk waren. Drie studenten en twee arbeiders werden gedood. Een vijftiental studenten werd min of meer ernstig gewond. Om menschen te trekken. Een predikant die het érg aan het hart* ging, dat hij steeds voor leege banken sprak,- zei dat hij den volgenden Zondag zou spre ken over een ergerlijke zaak, die in een der eerste familïën was gebeurd. Den volgenden Zondag was de kerk dan ook stampvol en de predikant sprak over. Adam en Eva. _L. K. Namen van gemeenten en gehuchten. G. .T. L. schrijft in „Het Kompas". Wanneer men de lijst van Nederlandsche gemeenten en gehuchten nagaat, valt het als een merkwaardigheid op, dat er zooveel gelijknamige bestaan. Men vindt b.v. twee- maai Hengeloo, driemaal Aalst, viermaal Hoorn, zesmaal Laar, zevenmaal Nes of de Nes en wel elfmaal. Loo of 't Loo. Er zijn vriendelijke en 'onvriendelijke Ha. men (b.v. Onze Lieve-Vrouwe Parochie en Valom). De cijfers spelen een rolEenrume en Tweewegen, Driebergen, Vierverlaten, Vijf hoelt{ Zesgehuchten, Zevenbergen, Aclitkar spel, (negen is vacant), Tienraai enz. Er zijn ook malle namen bij. Als ik b.v. van een slecht, gehuwd man zeg, ,,'t Is een echt vrouwenverdriet, een kraantjelek Zijn vrouw, die dacht met hem als 't ware een hemelrijk binnen te gaan, ohé ze kwam in een hel. In plaats van nummer één telt hij ze voor nummer dertien", dan heb ik de na men van 12 plaatsen,' nl. Echt in Limburg, Vrouwenverdriet tusschen Zaandam en Westzaan, Kraantje lek bij Zandvoort, Hem bij Venhuizen (N.H.) ten zuiden van Leeu warden en l>ij Weid-urn, 't Waar bezuiden Nieuwolda (Gron.) Hemelrijk tusschen Dun- gen en Schijndel. Ohé bij Stevensweert, de Hel bij Willemstad, Nummer een bij Bres kens en Nummer dertien bij Stadskanaal. Men zou ook de volgende geografische puzzle kunnen gebruikjen op een examen voor onderwijzer: „Binnen .welken tijd kan een goed chauf feur tuffend met een vaart van gemiddeld 40 K.M. per uur, van Nederland, uit een be zoek brengen aan Frankrijk, Denemarken NajDels, Engeland, Ronjie, Turkije, Groot Zwitserland, Oostenrijk én America?" Het antwoord luidtbinnen 24 uur. Hij gaat dan 'uit van Nederland (boven Blokzijl), rijdt naar Frankrijk (boven Har derwijk), naar Denemarken (boven Sloch- tereu), naar. (Napels, (bij' Winschoten), naar Engeland (boven Beekbergen)Naar Rome (ten Oosten van Zalt-Boinmel)naar Tur kije (tusschen Oostburg en IJzendijke), naar Groot Zwitserland (boven Maastricht)naar Oostenrijk (tusschen Horst en Tienraai) en tenslotte naar America (tusschen Helmond en Venlo). L C. Mortier, ST. NICOLAAS- II- CADEAUX. - 31641 I. C. Mortier,

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6