P Ingezonden Stukken i i? u I lil e i. )<- y :r I I Voorzitter. Dat komt dadelijk nog. Daar zal ook weer een leening voor worden aangegaan. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten. Voorzitter. Verder stellen Burg. en Weth. voor nog een tijdelijke geldlee ning aan te gaan van f 7000 voor het omwerken van woeste gronden in dennenbosschen door werkloozen Me dat bedrag kan men voorloopig we volstaan en alleen naar behoeften za geld worden opgenomen. Ook di bedrag kan onderhands tegen 5'/s °/0 worden geleend. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. In een vorige vergadering is een voorstel van Burg. en Weth om belasting te gaan heffen op open bare vermakelijkheden, aangehouden. Burg. en Weth. waren van meening dat de bioscope zeer druk zou gaan loopen, d >:i zooalsde heeren bekend zal zijn is deze reeds stopgezet en de benoodigdheden naar Tilburg overge bracht. Door de heeren Van Huiten en Elshout is bij de bespreking in een vorige vergadering erop gewezen dat eene belasting op openbare vermake lijkheden hier zeer moeilijk zal gaan en bij een door ons ingesteld onder- zoek is gebleken dat dit zoo is De uitvoeringen die hier plaats hebben worden bijna uitsluitend bijgewoond door donateurs en daarom zullen wij dit voorstel voorloopig maar van de zgenda afvoeren. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Dan is nog ingekomen een verzoek van M. Elshout die ver zocht om een perceeltje grond in de Honderd Bunder te mogen verhuren aan een ander. Het is slechts nog voor een jaar mefr bij hem in huur. Burg. en Weth. hebben daartegen geen bezwaar. Van Halder. De bedoeling is dat Elshout geen winst mag maken. Wordt goedgevonden. Muskens. Zou het niet gevonden kunnen worden dat de verordening op de hondenbelasting voor menschen die achteraf wonen wordt veranderd. Nu moeten die menschen daar voor een losloopende hond ook f5.— betalen, terwijl ze toch verstoken zijn van politie-toezicht. Ik zou dat voor die menschen gaan stellen op f2.50 Voorzitter Wil men het prestige van den raad bewaren dan moet men nu niet direct gaan wijzigen Bovendien hebben die menschen daar waakhonden en nu is het een feit dat men aan een hond die vastligt veel meer heeft dan aan een losloopende hond. Een los loopende hond marcheert er nog eens van door en is trouwens tegenwoordig wel mee te lokken ook. Een vastlig gende hond daarentegen blaft en gaat te keer als iemand op de werf komt. Muskens. In de bosschen en op Glersbergen hebben de menschen altijd graag hun hond losloopen. Na eenige discussie wordt besloten de verordening niet te wijzigen. Elshout. Ik heb hooren zeggen dat de overweg d^ar bij de Wolfshoek wordt opgeheven. Voorzitter. Officieel is ons daar nog niets van bekend, maar zoodra wij er iets van vernemen zullen wij de noooige stappen doen om zulks te voorkomen met het oog dat daar veel schoolgaande kinderen passeeren. Daarna gaat de raad op verzoek van den heer W. v. d. Wiel over in geheim Comité, om te spreken over de werk- verschaifing. HEUS DEN. i (Buiten verantwoordelijkheidder Red) Mijnheer de Redacteur. BELASTING WAANZIN. Geachte Redactie. Bovenstaande uitdrukking kwam mi op de lippen bij het lezen (in het vorig No. van Uw Blad) van het waschlijstje der verschillende heffingen die de gemeente Geertruidenberg op hare ingezetenen toepast. Derg'elijke heffingen die zeker tot gevolg hebben dat niemand zich zon der dwingende noodzaak in zoo'n ge meente vestigt en dat ieder die kan, zulk een schoon oord verlaat, vormen een aanklacht tegen het beheer, a. worden dan ook een aantal uitgaven door voorschriften van hoogerhand veroorzaakt. Door de zucht, zoowel bij de Ge meenten als bij de Provincie, om maar opcenten te leggen op alle mogeiijk Rijksbelastingen, ontstaat een dergelijke afpersing van belantinggeld, dat zi alle maat te buiten gaat, en dat het gezamenlijk vermogen der ingezetenen wordt aangetast en inschrompelt. Het is bij de tegenwoordige toestauden in zaken, onmogelijk dat dergelijke be lastingen uit het inkomen kunnen worden betaald. En terwijl hat ver. mogen der ingezetenen afneemt, stijgt de schuld, van Gemeente èn van Pro vincie èn van Rijk. Blijkens de zoo juist verschenen beknopte soc.-econ. kroniek van het Centr. Bur. v. d. Statistiek, bedroeg de schuld der gezamenlijke Provinciën in 1901 15 millioen en in 1920 146 millioen. Men kan wel opwerpen dat tegen over deze schulden deels een toename staat van productieve eigendommen maar indien er niet krachtig paal en perk gesteld wordt aan de uitgaven dan zal geen menschelijke macht ons van verarming en verval kunnen redden. Wat betreft de gemeentelijke en pro vinciale belastingen, is er geen land ter wereld dat zoo hooge lasten op legt als ons land. In de jaren der schijnwelvaart zijn de uitgaven die in de oorlogsjaren noodzakelijk waren in verband met de crisistoestanden, bestendigd en ver meerderd in den vorm van ruim op gezette uitgaven voor diverse nuttige, maar niet noodzakelijke doeleinden en voor ruimer belooning van diensten. Men deed alsof die ruime winsten van Handel en Nijverheid zouden blijven voortduren. Maar dit bleek al spoedig een hersenschim te zijn Het inkomen der bevolking daalde met een vaart en ondanks schrikbarende belastingen komt men niet toe. Wal is er dan redelijker dan dat men nu de welvaart kwijnt de uitga ven vermindert, teneinde althans zon der belastingverhooging een kloppende rekening te k-ijgen I Ook in Waalwijk beginnen de belastingen tot een ondragelijke hoogte te stijgen De ingezetenen voelen den druk der belastingen als een belemme ring voor de ontwikkeling hunner zaken, en als een tot verzet prikkelend ingrijpen dat hen dwingt een veel te groot deel van een vaak moeielijk ver worven inkomen aan den fiscus af te staan, en zulks onder bedreiging reeds bij voorbaat, van vervolging en geweld Er moet ook in Waalwijk worden ingegrepen om verdere onverantwoor delijke opdrijving van belasting te voorkomen. Er is reeds te lang ge talmd. Voor sommige gemeentenaren die uit de groote kas worden bezoldigd, moge dit niet zeer welkom zijn, maar men mag ook wel eens bedenken dat het tegenover de geheele overige bur- gerij een plicht der billijkheid is, dat er ter vermindering van den belasting druk onverwijld een vermindering van bezoldigingen uit de gemeentekas wordt doorgevoerd. Het is wel geble ken dat commissies van Overleg niet veel resultaat opleveren. Daar staan belanghebbenden gewoonlijk op het standpunt van „hebben is hebben en houen is de kunst." Maar van allen die in de particu liere bedrijven werkzaam zijn, zijn de inkomens en loonen gedaald sedert 1920. En wanneer men al te zeer rekening zou willen houden met de wenschen der loontrekkenden (in Over heidsdienst) zelf, dan mogen ook zij die de belastingen opbrengen wel een woordje meespreken en kunnen ook zij eischen dat met hun belangen reke ning wordt gehouden Wanneer men bedenkt dat de tegen woordige loonen in 1920 zijn bepaald, op basis van de toenmalige kosten van levensonderhoud, dan moet onvoor waardelijk rekening worden gehouden met een sindsdien ingetreden daling dezer kosten van ca. 20 pCt. Een ver laging der loonen die hieraan beant woordt, is zeker in elk geval dringend noodzakelijk en billijk Tegenover allen die in het vrije bedrijf leven werkzaam zijn en direct afhankelijk zijn van ongunstige wendingen en desniettemin door den fiscus worden aangegrepen, heeft dan het Overheidspersoneel nog het onschatbare voordeel van een on bezorgde toekomst in den vorm van pensioen. Men kan wel tot zekere hoogte trachten bezuinigingen in te voeren buiten de bezoldigingen om. maar de besparing op loonen vormt het hart der kwestie. En de toestand is nu zoo geworden dat de billijkheid tegenover de gemeentenaren vordert dat de kwestie inderdaad ook in het hart wordt aangegrepen. Ik dank U geachte Redactie en blijf Hoogachtend A B. DRUNEN. De leden der beide congregatiën van O. L. Vr. Onb. Ont vangen vierden Zaterdag het jaarlijk- sche Patroonfeest. Des morgens met eene algemeene H Communie begon nen, kwamen des namiddags ten 5 uur allen in de parochiekerk bijeen, tot bijwoning der plechtige opdracht. De ZeerEerw. Pater Romanus, capucijn, hield daarbij eene gloedvolle predicatie. 12 jonge dochters en 15 jongelingen deden hunne plechtige opdracht en ontvingen uit de handen van den Directeur, de HoogEerw. Heer Mgr. Deken Selten, het eereteeken der kinderen van Maria. De zangeressen en zangers der beide congregatiën zongen schoone Maria-liederen. Na afloop dezer plechtigheid ver gaderden de leden der jongenscongre gatie in hunne ruime zaal, tot bijwoning der feestelijke viering van den twee en zestigsten verjaardag van den Hoog Eerw. Directeur. De harmonie en lieder- tafe! gaven bij deze gelegenheid een goed geslaagd concert. In een keurige toespraak werden den jubilaris de beste wenschen aan gebodpn. Z HoogEerw. dankte daar voor in treffende bewoordingen en uitte den wensch dat de leden allen, zonder uitzondering, zouden toonen ware congreganisten te zijn vooral door het trouw bijwonen der wekelijksche oefeningen, wat het kenmerk is van degelijke congreganisten. Tevens bracht de Directeur hulde aan de leden H. van der Geld en N. van de Wiel en wenschte hen geluk met hun vijftigjarig lidmaatschap, hen tegelijk aanbiedende een eere-diploma in prachtigen lijst vervat. De heer Van der Geld dankte, ook namens zijn medejubilaris, voor de hulde hen gebracht, voor de goede wenschen en het fraaie geschenk hen aangeboden. In goed gekozen woorden spoorde hij de jongere leden aan, geen gebruik te maken van de gevaarlijke vermaken, die onophoudelijk elders worden aangeboden, als: kermissen, bioscoopen, uitvoeringen, wedstrijden, tentoonstellingen enz., wijl alle moge lijke uitspanningen even goed in de congregatie te vinden zijn En maakt men zich hieraan gewoon, dan is men steeds tevreden en verlangt men niets anders dan in de congregatie zijne ontspanning te zoeken. Door de tooneelvereeniging werd zeer verdienstelijk opgevoerd het tooneelspel in vier bedrijven: „Theo Schrader", een stuk, dat om zijnen pittigen en leerzamen inhoud verdient door alle R. K. tooneelvereenigingen te worden opgevoerd. l t I 11 1 p i' I'-' V ,U i iP ffj 'H |i I! Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Dec. om 11 uur v.m. De leden de Joogh en de Mol waren afwezig. Het ltd Cox werd beëedigd. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren Besluit van goedkeuring door Ged. Staten betr. goedkeuiiog van de w<*z- ging der gemeentebegrooiingover 1923. Aangenomen voor kennisgeving. Een verzoekschrift der Wed. P. Broers om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein werd in handen van B. en W. gesteld, als niet thulsbehoorend bi) den Raad. Het volgende punt der agenda was: Benoeming eener commissie van onder zoek voor de rekeningen over 1922 en begrootlngen voor 1924 van de verschillende instellingen der Gods hulzen. Op voordracht van den Voor zitter werden zonder hoofdelitke stem ming benoemd de leden de Mol, Ual en Cox De belde laatste H H. namen de benoeming aan. De beer de Mol zal kennis worden gegeven van zijne benoeming. Voor benoeming van een lid van het Bestuur der Godsbuizen, wegens gewone af reding van den heer Reck- leben waren aanbevolen de heeren (l) Reckleben en (2) Zonneveld. De heer Reckieben werd met algemeene stemmen herbenoemd. De aanbeveling voor benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens ge wone aftreding van M j E Knoop luidde1 M-j. E. Knoop, 2 M j K-amer. Mat algemeene stemmen werd Mej Knoop herbenoemd. Verder kwamen aan de orde B ief van Ged. S aten betreff-ode de gemsentebegrooring voor 1924. Op en aanmerkingen betreffen slechts vormquestles in verband met het nieuwe model, waardoor verschikking van posten van en naar a dere Hoofd stukkan der Begrooting noodig ware' Verzoeksch ifc van het Bestuur der Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen om subsidie. Zonder hoofdelijke stemming werd Ingevolge advies van B. en W. af wijzend bescb k'. Verzoeksch ft van het Bestuur van «Ons Middelbaar Order wijs in Noord- B abant» om sub'Hie aan de Hoogere Handelsschool te Wialwt'k. B. en W. adviseoen f 50 per leerling toe te staan. De Voorzitter deelde mede, dat twee leerlingen uit Heusden de school bezoeken. De heer Cox was van meenlng, dat de kosten van het onderwifs reeds zoo boog zijn, dat dergelijke subsidies niet ook nog ten lasten der gemeente mogen komen, De heer Uhl meende, dat het voort bestaan van dergelijke scholen van een groot algemeen belang moet geach worden en ging daarom met he voorstel van B. en W. geheel acooord Ook de heeren de Haan en vaD E verdingen achtten subsidie hier op zijn plaats. Het voorstel, In stemming gebracht werd aangenomen met 1 stem, die van den beer Cox, tegen. Voorstellen van B. en W. tot het toekennen van een voorschot aan d- bijzondere scholen Ingevolge a't. 103 3-j lid der O. L. wet 1920 en to vaststelling vao de vergoeding inge volge art. 101 dier wet over 1922 Gebasseerd op eene vergoeding va» f6,per leerling bedraagt het voor schot ad 80 c-Ct f4 80. De vergoe- diog over 1922 bedraagt f 6.13'/j P- 1 Aldus vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Cox "et woord over de bestrating de- Molenstraat. Hij vroeg, of. het niet mogelijk zou zijo, de bestrating geheel te doen vernieuwen en een rechten weg te leggen van de M rlenstraat oaa» de M*as. Nu zijn de vele voertuigen van Herpt en Haarsteeg geooodzaak een omweg te m-ken over de Nieuw- strav, dtar de Molenstraat onberijd baar Is. Hij meende, dat dit weik met geringe kosten zou kunnen worden uitgevoerd door werkloozen. De Voorzitter zegde toe een en ander te zullen overwegen, doch wees er op, dat een geheel nieuwe bestrating in geen geval io 1924 zou kunnen uitgevoerd worden, daar de begrootiog voor 1924 reeds was vastgesteld. Het aanleggen van een rechten weg naar de Maas achtte de Voorzitter niet zoo noodzakelijk. Op de opmerking van den heer de Haan, dat bij eene nieuwe bestrating de drempels der hulzen lager zcuden komen te liggen dan de straat, ant woordde de heer Cox dat zulks slechts met ééa buis het geval zou zijo, zooals hem bij een reeds door hem ingesteld onderzoek was gebleken. Nog kwam ter sprake het dempen van den Demer. Ook dit werk zóu de heer Cox door weikeloozen willen doen uitvoeren. De Voorzitter antwoordde, dat dit reeds lang een zijner idealen was geweest, doch vreesde, dat dit wel een ideaal zou blijven, daar men niet wist, hoe men aan den noodigen grond zou moeten komen. De heer Cox meende, dat deze mogelijk van de Domeinen waren te krijgen. De Voorzitter vreesde, dat de Domeinen niet zouden bereid gevonden wo'den grond te verstrekken, maa> wil^e biern; a toch wel eens vragen. Nog vroeg de heer Cox of het niet mogelijk zon zijn, een >loot te graveD van de Maas naar de Vischmarkt en hier een pomp te plaatsen. De Voorzitter antwoordde, dat de rfrtand van de Vischmarkt naar de Maas niet de moeite waard i9, deze kosten te maken. De heer Cox wees op het gevaa van verdrinken bij het water scheppen uit de Maas. De heer de Haan wees er op, dat stilstaand water reeds na 2 of 3 dageD bedorven is en dat de pomp stilstaand water zou leveren. De heer C x antwoordde, dat, met een vergaarbak van kleine afmeting, steeds versch water zou worden ge pompt. Hierop sloot de Voorzitter de ver gadertng. Het Comi Inzake de navordering H. O. 1921 van voormalig Besotjen verzoekt U beleefd om opname va» onderstaand berichtje in Uw veel ge lezen blad. Tevens is het onze be hoefte U onzen oprechten dank te ba- tulgen voo-jjden steun die wij in onze actie van U blad mogen ontvangen. Hie>bij deelen wij onze medebelang hebbenden medr, dat wij een tweede verzoekschrift aan den Raad richten aansluitende aan oas vorige, Wij tekenen op den steun van al onze medebelanghebbende opdat het Comi 'leze actie onverzwakt kan voortzetten H t stuk ligt ter teekenlog Woensdag «a Donderdagavond van 78 uu' tv Budrf'tgh en Donderdagavond va» 8114 'ot 83/4 uur in het café bif Joh. Coo waar cun verder deze zaak besproke» wo'dt. Bij deze bespreking zijn uitgenoodlgd de Heeren Raadsleden van Giooi Waalwijk. Het comité i-»z«ke de navordering. I. Buddlngh. J. Nieuwenbuizen. H. Schalken. M. Biotr. A. Wiimont. Abonneert U op en Adverteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", het meest gelezen blad in de Lang ttraat en Omgeving, Wij pltatsen nogmaals eea ingezon den stukje van het comi ioz»kf de navordering van voormalig Best ij 0 Wij doen dit op die plaats om bet c mi ter wille te zije, waar zoo'a op- oeping natuurlijk onder de adverten- les thuis hoort. Wij willen ook hierop nogmaals de aandacht vestigen, omdat wij een vorig maal reeds schreven dat deze m-n- «chen o. i. op den goeden weg zijo. Nu nl. de gemeenteraad van Waalwijk besloot tot navordering en de inko mens die Besoijen aansloeg, tot d« werkelijkheid heeft opgevoerd, du zooals men dat in Waalwijk terecb steeds gedaan heeft, nu wil mes vragen of het ook niet billijk zou zijo, dat men deze menschen den aftrek voor levens onderhoud geeft die men In Waalwijk s eeds heeft gegeven nl. f 650 in plaat van f 400 zooais In Besotieo is ge schied en we gelooven werkelijk da' hiervoor veel te zeggen vair, rechtens natuurlijk nier, maar wel uit billijkheids- oogpunt of liever ter tegemoetkoming van de miader gesitueerden. RED DRUNEN M*j. C. Clerks heeft ontslag genomen als bestuurslid vaa den Staten-Kteskrlng Heusden en als afgevaardigde naar de vergadering van den Rtlks-K'eskrlog 's-Hertogenbosch. s-HERTOGENBOSCH. Door de afdeellng Den Bo&cti van de Ned. Ver. van Huisvrouwen is aan den bu»ge- meester het ba lg saldo zijnde een bedrag van f1700 van de gehouden entoonstelliog beschikbaar gesteld voor de door de gemeente te bouwen huisjes voor de armsteo der armen. SPRANG-CAPELLE (>m, Sprang). B.) de gehouden verkiezing van leden 'Oor den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier werd tot ouderling in de vaca- u'e J. J. Dalmaijer gekozen de heer W. van D oogelen en tot diaken in de vacature A. B. van der Hoeven de heer H. Zwart. Het 5-jarlg dochter je van dhr. van S. alhier raakte Maandag al spe lende met een hand tusschen de wasch- machtne beklemd, waardoor een vinger zoodanig werd verwond, dat genees kundige hulp van Dr. v. d. M. moest worden Ingeroepen, die de wonde heeft dichtgenaaid. VRIJHOEVE-CAPELLE. Zaterdag- avond 8 December hield de korfbal club »Judana« hare jaarvergadering op ie bovenzaal van den heer J. Trr ffers, arelke o.m. werd bijgewoond door de Beschermvrouwe, Mevrouw M yer. Als bestuursleden werden gekozen Mevr. Oertemans-van den Heuvel en de hee- ee A. van Oversteeg, J. de Roo», C. Vermeulen en J. Timmermans, Na fl >op der vergadering werd dé avond ezellig doorgebracht met zaog, voor dracht en muziek van de violisten S'a<sen ea Rempt. Maandagmorgen sloeg het paard ran bakker v. d. H. op hol en rende den Loonschendilk op, alwaar het tot staan werd gebracht zonder verdere oogelukken te veroorzaken. Dezer dagen ontstond een begin van brand op een pulpschlp in de haven slhler, doordat een petroleumstel te kort bij een bed stond. Met vereende krachten koa de vlam nog bijtijds ge doold worden. CAPELLE, 10 Dec. Ds. Bax, Ned. Herv. predikant te Noorden heeft be- lankt voor het beroep naar de Ned, Herv. gem. aan den Loonschendijk. De heer J. H. Spieiiogs hesft bedankt als voorzitter der A.R. Ktes- vereeniging alhier. Met ingang van 16 dezer wordt de heer J. Verbaken, stationchef alhier, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Etten en Leur. Al gunnen wij hem deze promotie gaarne, toch zien wij Qem noode vertrekken. Onze gemengde zangvereenlglng «Het Rozeknopje*, directeur de heer N. Sntjers, zal volgerde week in de aal van den heer L. F. van Dongen Ihier een uitvoering geven. Dinsdag 18 dezer voor haar leden en Woens- tag d.a.v. .voor niet-leden. Bij de j I. Maandag gehouden verkiezing van leden voor het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier zijn ge kozen de heeren W. B. Rijken en E. Je B uijo, terwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Dekkers, A. v. d. Hoeven, J. v. Pelt en P. Kocings. WASPIK. 10 Dec. Ingevolge de hinderwet Is aan A. Roovers, timmer man, vergunning verleend tot het plaatsen van een ruw-olie-motor van 12 P.K. Naar wij vernemen bestaan er plannen om op een nader te bepalen datum bij den heer Cbr. van Dongen een duiven-tentoonstelling te houden. Op den 2en Kerstdag zal door de tooneelvereeniging »Eotre-Nous« in de harmoniezaal de le wiiter-uit- voering worden gegeven. Opgevoerd zal worden bet drama>De Koning der Vergeetholen*. Voor de noodlijdenden in Dultsch- land werd hier door den jongen boe renstand eene inzameling gehouden, welke benevens kleeren, geld en krui denierswaren, aan aardappelen 6280 KG opleverde. Door Z. D. H Mgr. Diepen, bisschop van Bosch, werd de Wel- Eerw. Heer G. H L. M. van Riel benoemd tot geestelijk adviseur van het W.G.K Op Vrijdag den 14 Dec. a.s. zal de Raad dezer gemeente des namiddags ten 6 ure eene openbare vergadering

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2