ICI V!H HET mm I1EUWJAAR. LSfiflwfMrsimlieii N ieuwjaars-Advertentiën. bon voor Nieuwjaars-Advertenfle. Tweede Blad 50 cent. ren. Provinciaal flseyws „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Imm. 103. Woensdag 19 Dec. '23 Is naar gewoonte kunnen in het immer van 1 Januari wederom plaatst worden, tot den prijs van eikt daardoor al z n nissen in z'n eigen alle plaatsen der d van Heusden eving. envoudigst en het plaatsen wensch in dit sschen luteuild Waalwijk, 19 December 1923 Vrijdagavond had in de achter aal van Hotel Verwiel eene gecombi- eerde vergadering plaats van de Vaalwijksche Ambtenaren vereeniging, je Atd. Waalwijk van den Ned. R.K. 196<P0iitiebond „St. Michael" en de Afd Vaalwijk van den Ned. R K Bond jan Overheidspersoneel „St. Paulus". )ok de leden van den gemeenteraad aren tot deze bijeenkomst uitgenoo- igd, aan welke uitnoodiging door een 'riertal raadsleden was gevolg gegeven. Door den heer Plevier, die als voor- :itter fungeerde, werd de vergadering net den Chr. groet geopend en de spreker van dien avond, de heer Thijssen uit Tilburg, ingeleid, die in kerband met de aanstaande behande ing in den gemeenteraad van de foorsteilen tot salarisvermindering zou spreken over de levenspositie van het jverheidspersoneel. De heer Thijssen begon met te vijzen op het groote nut van samen- verking der verschillende organisatie's n deze, die hoewel elk voor zich vele speciale belangen heeft, toch ook vaak vele gezamenlijke belangen hebben, in peze kan geen versnippering zijn, wij hlien zijn het er over eens dat het pogenblik nog niet daar is dat salaris vermindering noodzakelijk zou zijn Het rapport der bezuinigingscommissie heeft op spr. een indruk gemaakt die hij hier r.iet graag wil uitspreken, hij komt- tot de conclusie dat de heerer alleen het oog hebben gehad op ver rnindering van salaris en verlenging van den arbeidstijd, alsof er geen ndere posten waren waarop te bezui igen viel Het woord „bezuinigen' angt tegenwoordig in de lucht, echter eerst men alleen door verlaging der alarissen daartoe te kunnen komen, it wordt zoo voortdurend verkondigc an liberale zijde door den heer Maas, en evenzeer van Katholieke werkgevers zijde door de heeren Dr. Kortenhorst en Mr. v. Spaandonk, die tot strijd kreet hebben dat de loonen omlaag moeten en betoogen dat de hooge salarissen van het overheidspersoneel de schuld zijn en een belemmering om uit de malaise te komen. Spr zal niet trachten een beeld te geven van de positie van den ambtenaar en de politie vóór 10 jaar, dat was aller treurigst. Het was spreekwoordelijk dat een ambtenaar een kale jas droeg Men dacht nu dat deze toestanden eindelijk eens tot het verleden zouden béhooren, doch nu moet de achteruit gang weer komen Het vrije bedrijf is voorgegaan om zoodanige verlaging in te voeren zoa dat vele arbeiders aan den rand der armoede staan en we ons moeten afvragen hoe ze van zoo'n loon kunnen leven. Toch wil men deze loonen tot richtsnoer voor den ambtenaar gaan nemen. Spr. toont dan aan dat een beroep op de indexcijfers niet houdbaar is Wat heeft men er aan al is de prijs van ruwe wol en ruw ijzer gedaald, als toch een kleedingstuk nog duur blijft, en ook in den kleinhandel een en ander weinig goedkooper wordt. Daarentegen gaan de belastingen en de huurprijzen, die den laatsten tijd belangrijke factoren zijn geworden, steeds de hoogte in. Bovendien zijn de salarissen hier laag in vergelijking met die in andere plaatsen van gelijke grootte, en het zou niet zoo bout zijn \ls we hier bijeen waren om een kleiig salarisverhooging te verkrijgen jijjJiaats van verlaging. We zullen dat jier niet doen, doch wel met alle cht opkomen tegen verlaging van geringe loon -Prwijst er dan <*>p hoe algemeen lacht wordt over het overheids- iSoneel. Van den ambtenaar wordt z'-'gd dat hij niets doet dan pijp roken en zoo mogelijk de krant zen en het publiek afsnauwen. De •litie behoeft ook niet zooveel te verdienen om wat over de straat te Kuieren. Men zegt er niet bij welke gevaren eraan verbonden zijn en dat zij de dragers zijn van het gezag Men scheldt ook op alle mogelijke Ivetten o.a. ook op de sociale wetge- ring. En toch hoe hoog noodig was ||eze niet. Leo XIII had toch niet voor iemendal zijn Rerum Novarum de Vereld ingezonden. Met tiadruk wijst spr. erop dat, hoe finantieele toestand ook moge zijn, hoe hoog de belastingen ook waren, h nooit de begrooting mag worden 'tend gemaakt door de salarissen hst gemeentepersoneel te verlagen. diende men dan andere posten fminderen. Wil men behoorlijk geplaveide en geveegde wegen en pleinen dan moet men niet willen dat daarover het overheidspersoneel met scheeve schoenen loopt. Al wil spr. een bezuiniging op deze ondeihouds- werken niet aanbevelen, het was toch altijd nog rechtvaardiger dan salaris verlaging Betreffende het bezuinigingsrapport merkt spr, nog op dat de samenstel lers verklaren de geheele materie niet te hebben kunnen overzien. Dit is ge makkelijk te verklaren Het was z. i. aan te bevelen geweest dat men in zoo'n bezuinigingscommissie ook een ambtenaar en een arbeider had doen zitting nemen die uit den aard der zaak beter met alles op de hoogte zijn en dagelijks dingen tegenkomen waarop naar hun oordeel zou kunnen worden bezuinigd. Zij kunnen dit echter thuis moeilijk doen, iemand van het personeel kan bezwaarlijk naar B. en W. stappen en zeggen daar of daar wordt teveel geld aan uitgegeven. In Tilburg en Haarlem is het ook zoo gedaan de ambtenaren dat zij voorstellen zou den doen waarmede meer en beter bezuinigd zou worden als B. en W. eerst hun voorstel tot salarisverminde ring introkken. En ze hebben het ge wonnen Ook Waalwijk had het zoo kunnen doen. Spr. schetst ook de moreele bezwa ren die tegen salarisverlaging zijn. De meeste wetten en verordeningen die den raad worden voorgelegd worden gewoonlijk eerst door het gemeente- personeel ontworpen. Wanneer men nu wil gaan bezuinigen op de salaris sen. zou het kunnen voorkomen, dat niet zooveel ijver meer werd betoond om sommige misschien goede veror deningen die de gemeente geld kosten samen te stellen, daar het tenslotte in hun eigen nadeel zou zijn. Het plichts gevoel van de ambtenaren zal echter niet spoedig zoo doen handelen Spr. zet uiteen wat hij verstaat onder behoorlijk overleg. Dat is hier z. i. niet geweest, dat was hier slechts een wassen rieus. B. en W. hadden een zoo objectief mogelijk oordeel moeten trachten te verkrijgen en de verschil lende meeningen moeten hooren, maar hier heeft men de organisaties zich laten uitputten om alle mogelijke argu menten aan te halen, zonder er zich echter iets aan te storen. Een machtig wapen hebben de amb tenaren uit handen gegeven, zij kun nen niet zooals in het vrije bedrijf tot staking overgaan. De ambtenaren, bij na alle Roomschen. zullen dragen het geen de overheid hun oplegt. Zij kun neti dat dragen omdat zij er een andere levensbeschouwing op na houden dan anderen. De raad die op het punt staat te beslissen over de kwestie van salarisverlaging mag zich wel bewust zijn dat het gemeentepersoneel en de overheid nauw aan elkander verbonden zijn, dat zij het verlengstuk van de regeering uitmaken, waarop men moet kunnen rekenen ten allen tijde. Hebben de revolutiepogingen van November 1918 ons niet genoeg geleerd! Dat zij zich dan op dat oogenblik wel ernstig afvragen hoe zij moeten handelen om geen aanslag te doen op de Christelijke naastenliefde en recht vaardigheid 1 Een luid applaus viel den spreker ten deel. Hierna vraagt de heer De Jong boekhouder der gasfabriek het woord die begon met het b "zuinigingsrapport te bespreken, dat in hoofdzaak op salarisvermindering neerkwam. Wat een eerzegt spr., voor het gemeente- personeel om het eerst van alles onder het mes te komen. Hoe broederlijk zijn rechts en links hier samengegaan, ter wijl men bijv. bij het Schoenenwetje nog alie linkschen ziet tegenstemmen Spr. meent als er bezuinigd moet wor den dat men het dan niet op enkele personen moet doen, maar over het geheel. Verder wijst spr. er nog op dat door deze verlaging pi.rn. f 5000 ten bate der gemeenschap komt, welk bedrag toch niets is bij vergelijking met wat door de gemeente aan de industrie is uitgekeerd Het blijkt ook dat de loonen in deze gemeente wel 20 pCt. lage zijn dan elders. Door de voorgestelde verlaging worden o.a. op de gasfabriek de salarissen van den eersten tweeden en hulpklerk, bedragende resp. f 1000 f650 en f400 verminderd met f 100 f 65 en f 40 en dit zijn dan volgens spr. goede krachten, met geldelijke verantwoording, wien bovendien zoo menigmaal in het publiek iets wordt aangewreven Menigeen meent dikwijl in het algemeen belang z.g. terwille van het recht tegen iets te moeten opkomenmen maakt daarbij vaa gebru k van dè pers, die zich onbewust ook daartoe leent, maar ik daag ieder een uit, zegt spr., die ieis kan aan merken op het plichtsbesef van een der ambtenaren. Spr. acht de tijd voor verlaging nog niet gekomen. Hij laakt het door A. B. onderteekende inge zonden stuk in „De Echo van het Zuiden". Met weemoed herdenkt spr. ten slotte den overleden burgemeester; in dien sympashieken man verliezen de ambte naren een verdediger hunner belangen Applaus. Door den heer Hendriks, afgevaar digde van het hoofdbestuur van „St Paulus", werden alsdan enkele vragen aan den heer Thijssen gesteld. Hij vraagt of de raad, al zou hij zulks wenschen, de salarissen kan veriagen met het oog op de wet op de samen voeging der gemeenten, waarin aan degenen die niet in de nieuwe ge meente worden werkzaam gesteld, een wachtgeld tot het volle bedrag hunner jaarwedde wordtgegarandeerd. Deze zouden dus gespaard blijven, terwijl de anderen die wel er voor werken, zouden worden verminderd. Het is spr. uit het bezuinigings rapport ook gebleken, dat er bijna niets instaat dan een breed betoog dat de salarissen omlaag moeten. Hij heeft den indruk dat de financieele toestand 't der gemeente zeer is beïnvloed door de werkloosheid. Die menschen die in de jaren van hoogconjunctuur de arbeiders hierheen trokken omdat er profijt van hen te halen was, hebben ze in de slechtere jaren veel ten laste van de gemeente gebracht, wat van heel wat meer invloed op den finan- cieelen toestand is geweest dan deze 10 pCt. verlaging zullen uitmaken. Spr. memoreert verder, dat in de raadsvergadering, waarin over het ge organiseerd overleg gesproken werd, was gezegd, dat, zou er dan ook een commissie komen, hierin alleen in woners, maar geen vreemde kerels, mochten zitting nemen. Diezelfde menschen hebben niettemin wel graag dat een vreemde als Dr Deckers voor hen het schoenenwgjje komt aanprijzen Spr. noemde het georganiseerd overleg dat men hier had, een groote paskwil en grooten onzin. Hij vraagt welke houding hiertegenover moet worden aangenomen. Als ze slechts dient om zich voor den gek te laten houden, Daar verklaarden dan is deze commissie overbodig. - De heer Thijssen kan op de eerste allejorg bedeed. vraag geen positief antwoord geven. Om die menschen hun salaris te ver lagen zal z.i. een wetswijziging noodig zijn. Een zeer bekend rechtskundige heeft zich verder aan de A. R K. A. bereid verklaard te pleiten als van een ambtenaar het salaris zou worden ver minderd. Echter een wet is verschillend uit te leggen, hij spr. geldt de moreele wet het hoogste. Ook is hij het met den vorigen spreker eens dat een der oorzaken van de hooge belastingen is dat de abrikanten in de jaren van hoogcon- unctuur de arbeiders met drommen 'naar hier hebben getrokken nu zeggen ze tegen de overheidhier zijn ze. De gemeente heeft voor die menschen ook vele huizen moeten bouwen, want de fabrikanten zelf dachten daaraan niet. Het is de gemeente niet kwalijk te nemen dat toen zooveel dure wo ningen zijn gebouwd moeten worden die nog jaren geld zullen kosten. Wat het weren van vreemdert in de commissie van overleg betreft, spr weet maar al te goed hoe over de vrijgestelden van een of andere orga nisatie gedacht wordt Die menschen moeten altijd wat heibel zoeken om bezig te blijven zoo zegt men, Maar spr. heeft steeds kunnen constateeren dat de voorvechters van de belangen van werkgeverszijde zulks veel meer doen. Men kan dit dagelijks in de couranten lezen. Nadat door den heer Hendriks nog is betoogd hoe moeilijk het voor een ambtenaar uit deze gemeemte is in de commissie van overleg tegenover zijn superieur zijn gevoelens uit te spreken, zoodat men z. i. geen bezwaar had mogen maken tegen een vreemden ver tegenwoordiger en nadat hij den vroeden vaderen had aangeraden te grootsche doel dat deze vereeniging beoogt Spreker wilde niet den minsten dwang uitoefenen tot de toetreding in deze club en zou daarom staande deze bijeenkomst geen leden aannemen, maar verzocht de aanwezige dames zulks schriftelijk te doen. De voorzitter dankte de dames voor hunne opkomst en meende hieruit reeds te mogen concludeeren dat de oprich ting slagen zal. Mochten er tenslotte nog dames zijn die niet zijn aangeschreven en die het grootsche werk van het R.K. Wit Gele Kruis op bovenbedoelde wijze willen steunen zoo melden zij zich schriftelijk bij den heer C. Witlox, Grootestraat, Waalwijk. Van den heer M. A. J. van Liempt vernemen wij dat hij, na rijp beraad, er van heeft afgezien te solli- citeeren naar het ambt van burge meester dezer gemeente. Het Kerkklokje geeft z'n lezers a s Zaterdag een mooie gratis Kerst premie en ook aan 't nummer wordt r - Met het oog op het a.s. DINSDAG en WOENSDAG 25 en 26 dezer, invallende Hoogfeest van Kerstmis zal in die week ons blad Denkt tijdig aan een advertentie in Kerkklokje, een blad dat in dui zenden huisgezinnen komt De Waalwijksche Kegelbond zal hedenavond ten half negen in Hotel de Twee Kolommen eene algemeene vergadering houden .er bespreking van een groot wud-concours. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeènte op Vrijdag 21 December 1923, des namiddags ten zeven ure. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken, waaronder: a. Definitieve vaststelling door Ged. Staten der gemeenterekening 1922, sluitende met een voordeelig slot van f 3556,22. b. Mededeeling betreffende wijziging leeningsbesluiten in de vorige vergade ring genomen. c. Schrijven van Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant. d. Goedkeuring door Ged. StaJen van het besluit van den gemeenteraad dd. 4 December j.l„ betreffende af-en overschrijving over 1922. 2. Nota van aanmerkingen op de gemeentebegrooting. 3. Af en overschrijving op de be grooting 1923 4. Voorstel van B. en W. uitbreiding electrisch net in den Achterompad door bijplaatsing van een paal met lamp Zondag 16 December heeft in 't café van den heer A v. d. Piuijm alhier eene bijeenkomst plaats gehad om te komen tot eene vereeniging van Ka narievogel-liefhebbers. Op 2en Kerst dag zal eene nieuwe bijeenkomst plaats hebben tot definitieve oprichting der vereeniging, vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement en verdere werkzaamheden daaraan verbonden. Zooals blijkt uit vorenstaande advertentie hebben de heeren Van Gestel en Bouman (c i.) beiden leeraren aan de Gem. Teekenschool alhier, een architectenbureau gevestigd te 's Bosch Onhenstraat 22 en te Waalwijk Groote straat 145. Deze heeren die beiden aan onze Teekenschool verbonden zijn afdeeling bouwkunde, vullen elkaar uitstekend aan. De eerste heeft b.v. woning plannen ontworpen voor groote complexen te 's Bosch, Tilburg en Dordrecht en kleinere te Berlicum, den Dungen fabrieken te Heerlen, Groesbeek, Til burg, 's Bosch, verder alle soorten woon en winkelhuizen, terwijl ook uit deze omgeving mooie opdrachten zijn ontvangen. Speciaal van interieurs, binnen-betimmeringen en etalages maakte hij veel werk. De heer Bouman legt zich meer toe op moderne techniek, speciaal werken in gewapend beton, gewapend beton constructies, alsmede moderne fabrieks boow en fabrieksarchitectuur, ook worden door hem adviezen gegeven in alle mogelijke afwateringsbelangen en vraagstukken op waterbouwkundig gebied. Men ziet dus dat men ook bij 't archi tecten- en ingenieursbureau van Gestel Co., voor ontwerpen en adviezen op verschillend terrein terecht kan en ligt het in de bedoeling mettertijd cursussen in bovengenoemde afdeelin- gen hier ter plaatse te geven. De heer M Busch te 's Bosch heeft om redenen van groote drukte ontslag genomen als directeur van het Waalwij ks Symphonie-orkest, als leeraar aan de Muziekschool, terwijl ook zijne particuliere lessen hier ter plaatse door hem werden opgezegd r Zooals bekend geacht mag worden, or ganiseert. het Roode Kruis een collecte over 't geheele land ten behoeve van den ontzet lenden nood in Duitsehland. De opbrengst dezer nationale collecte zal verdeeld wor den over alle vereenigingen en eomite's die zich met de hulp aan Duitsehland belasten, onverschillig van welke gezindte. en wel Zaterdag 29 December. Advertenties worden tot den gewonen tijd ingewacht. Wij willen er bij deze gelegenheid nog eens nadrukkelijk opwijzen, dat ons blad des Vrijdags afgedrukt moet worden voor tijdige postver zending, Er komen nog steeds Vrijdags avonds en Zaterdags berichten en advertenties, die dan moeten blijven liggen. Het daaropvolgende nummer zal DINSDAGMORGEN 1 Jan. bezorgd worden. Advertenties worden tot Maandag 31 December, 12 uur ingewacht. Het volgend nummer verschijnt dan weer Zaterdag 5 Januari, denken aan 1918 bij de beslissing over de positie dezer roomsche amb tenaren werd de vergadering door den heer Plevier gesloten met den Christe- iijken groet. De film van den lijkstoet en begrafenis van onzen overleden burge meester, die 11. Zondag in de Witte Bioscoop ging, was uitstekend opge nomen, voldeed zeer goed en liet niet na den noodigen indruk te maken. Naar we vernemen wordt hij ten geschenke aangeboden aan 't gemeente lijk archief. Maandagavond ten half zeyen bracht de voltallige commissie voor de lichamelijke opvoeding een bezoek aan het oefenlokaal, waar door den leider der Rijkscursussen den heer A. Prinsen de leerlingen van de drie loopende cursussen vereenigd waren. Nadat men zich met den leider onderhouden had, werden door den voorzitter der commissie, den weleerw. heer kapelaan Sanders de goed opge komen leerlingen toegesproken. Hij wees hen op het nuttige ja voor Roode Kruis voor dit doel eenige sommige noodzakelijke van de licha- j en heeren bijeengeroepen om de collecte In melijke opvoeding en spoorde aan tot een zeer trouw bezoek der cur sussen. Het kardinale punt wat de comm. met de jongens te bespreken had, was de finantieele moeilijkheid, waarin de cursussen waren komen te verkeeren, doordat de regeering de subsidies had ingetrokken. In bevattelijke woorden werd dit door den voorzitter den jongens duidelijk gemaakt en zoo de contri- butieverhooging voor hen ingeleid, die de comm voorstelde op 7 cent per week te bepalen. Eveneens werd mededeeling gedaan van de regeling voor de contributie inning. Aan het slot van de uiteen zetting werden de jongens verrast op een kleine tractatie in den vorm van 'n reep chocolade. een uiting van algemeene instemming. De leider gaf namens de jongens te kennen het bezoek zeer op prijs te stellen en was er verzekerd van dat het zeer. zou gewaardeerd worden ais de commissie meermalen een bezoek bracht. Op verzoek der commissie gaf de leider hierna met de grootste jongens eenige oefeningen die het nuttige voor de lichamelijke ontwikkeling duidelijk demonstreerden. Vrijdagavond j 1. hield het R.K. Wit-Gele Kruis eene bijeenkomst om tot de oprichting te komen van een dames-propagandaclub. Hiertoe waren uitnoodigingen aan verschillende dames gezonden en uit de groote belangstelling mocht reeds aanstonds de groote sympathie, welke men voor de vereeniging heeft, blijken. De voorzitter zette uiteen waarom zulk een club moet worden gevormd en welke haar werkkring zal zijn. Het lid worden der propagandaclub, zoo zeide spreker moet vooral geschieden uit liefde voor de vereeniging, van welker heilzame werking iedereen overtuigd moet zijn, terwijl ongetwijfeld Gods rijkste zegen zal rusten op het 5 Vaststelling bedrag, uit te keeren aan de Bijz. Meisjesschool volgens art 103 der L O Wet Op de op 29 en December a s. alhier te houden Postduivententoon- stelling, uitgeschreven door de P. V. „De Vliegende Vrienden" alhier, zal a's keurmeester tungeeren de heer H. W. M. M, Brans te Rotterdam, een groote bekendheid in onze duivensport en prima keurmeester. NIEUWKUIJK. Door het bestuur van het schuttersgilde St, Joris alhier werd ons medegedeeld, dat zij den oorspronkelijk vastgestelden datum voor t geven van het groot concours (met Pinksteren a.s.) ter gelegenheid van haar 275-jarig bestaan, op genoemden datum niet kan doorgaan. Dit concours zal nu plaats hebben op O. H. Hemelvaartdag en den Zondag vóór Pinksteren. Op de groote internatioaalsierduiven- tentoonsteliing, gegeven te Tilburg op 8 en 9 December j.l, behaalde onze dorpsgenoot de heer M. Elshout niet minder dan 11 prijzen met'15 inzen dingen van 4 verschillende rassen, -lieronder waren 5 eerste prijzen, 1 eere- en 1 collecteprijs. Hoewel ge noemde Elshout ais een prijswinner bekend staat onder zijn mededingers, is dit voorwaar toch een groot succes te noemen en wenschen we den heer Elshout proficiat De vereeniging Burgerwacht hield Zaterdagavond in het café van den heer G de Bont haar teerdag In ge- genoemd café werd des avonds de vereeniging getracteerd op worsten brood Verder werd de avond, vooral voor dansliefhebbers, waarvoor extra muzikanten aanwezig waren, zeer ge zellig doorgebracht Men besloot in 't vervolg van tijd tot tijd, buiten de gewone schiet oefeningen, ook enkele oefeningen te hóuden in velddienst onder leiding van hun commandant den heer Joh, van Baardwijk Naar we vernemen groeit het leden tal dezer vereeniging sterk aan. SPRANG CAPELLE Vergadering van den Raad der Gemeente Sprang-Capelle op Donderdag 20 December 1923, des namiddags te 2.30 uur ten raadhuize der voormalige gemeente Capelle. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling begrooting van het Burgerlijk Armbestuur der voormalige gemeente Capelle voor 1924. 3. Vaststelling begrooting van het Burgerlijk Armbestuur der voormalige gemeente Sprang voor 1924. 4. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur der voormalige gemeente Capelle, 5. Benoeming van een lid van het Burgelijk Armbestuur der voormalige gemeente Sprang. 6 Wijziging der begrooting van het Burgerlijk- Armbestuur der voormalige gemeente Capelle van 1923. 7. Opheffing van de bestaande com- missiën tot wering van schoolverzuim. 8. Instelling van een commissie tot wering van schoolverzuim en benoe ming van leden dier commssie. 9. Opheffing van de bestaande com- missiën van toezicht op het lager on derwijs. 10 Instelling van een commissie van toezicht op het lager onderwijs en benoeming van leden dier commissie. 11. Intrekking van de distributie verordeningen der voormalige gemeen ten Capelle, Sprang en Vrijhoeve- Capelle. 12. Aanbieding gemeente-begrooting 1924. 13 Benoeming van een commissie tot onderzoek van die begrooting. 14. Onderhandsche verhuring van Wij verwijzen onze adverteerders op on9 KERSTNUMMER van a.s. Zaterdag. Zendt tijdig uwe advertenties ADMINISTRATIE. het schoolhuis te voormalig Sprang. 15. Onderhandsche verhuring van een gedeelte van het Raadhuis der voormalige gemeente Sprang. 16 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van steun regelingen voor werkloozen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleening tot dekking van de uitgaven wegens steunverleening over het eerste kwartaal 1924 SPANG CAPELLE. (V.m. Sprang). Onze dorpsgenoot, de jonge heer Denis Timmermans, slaagde voor het op 12 dezer te Dordrecht gehouden examen voor sneltypist (vereischte 150 regels van 65 letters per uur). Geslaagde proficiat. Morgen (Donderdag) des avonds ten zes uur zal in de Ned Herv. Kerk alhier met de kinderen der Zondag school het Kerstfeest worden gevierd. Het Bestuur dezer Zondagschoolver- eeniging stelt het op hoogen prijs, wanneer ouders hun belangstelling voor dit jeugdwerk toonen, door deze bijeenkomst bij te wonen Vergadering der A.-R. Kiesver- eeniging „Sprang" op morgen (Don derdagavond) acht uur in het zaaltje van den Chr. Volksbond. Naast meerdere vereenigingszaken, komt ook aan de orde Bespreking Combinatie met de kiesvereeniging van v.m. Capelle. WASPIK. Op voorstel van den Heer Struijf, zuivelconsulent te Breda, heelt het bestuur van de stoomzuivelfabriek „Nooit Gedacht", ernstig in overweging genomen in het voorjaar een Melk- cursus te doen geven. Door baldadige handen werd van een onbeheerde fiets 's avonds de pot van den fietslantaarn geschroefd en meegenomen. Van den dader geen spoor. Men zij echter op zijn hoede! MADE. Op de Maandag gehouden veemarkt waren aangevoerd 123 stuks hoornvee en 13 biggen. Men besteedde voor Vetvee fl.— f 1.10 per K.GKalfkoeien f325— f4?5 Kalfvaarzen f250—f350, Mun- tigen f ^00—f235, Hokkelingen f 115 f 185, Biggen golden 12—14 gulden. De werkman C. van Meggelen kreeg in de suikerfabriek te Statendam eenige zakken suiker op een zijner beenen, waardoor dit lichaamsdeel gebroken werd en de dokter over brenging naar het Ziekenhuis te Breda noodzakelijk achtte. De heer J. v. d. Elshout, onder wijzer aan de O. L. School alhier, werd benoemd tot onderwijzer aan de Bijz. R. K. School te Oudenbosch. CAPELLE De rangeerder H. K. had een dezer dagen op het station Kaats heuvel Capelle het ongeluk te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij een zijner ledematen ontwrichtte, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het echtpaar M. Tactor alhier hoopt as. Donderdag. 20 dezer, den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapten. Het zal den oudjes dien dag voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. Bij de Maandag 17 dezer gehouden herstemming voor twee leden van het college van Kerkvoogden en Notabelen zijn gekozen de heeren J. Dekkers en J. van Pelt. Ondergeteekende wenscht voor bijgaand bedrag van 50 cent onderstaande Nieuwjaarsadvertentie opgenomen te zien in ïvlINISTRATIE. v.h. H. H. Jansen, alhier werd benoemd tot mede-directeur In bovengenoemde Vennoot schap de heer W. Koerse te Amsterdam. Tot leeraar in Ned. Taal en Letteren aan de R. K Hoogere Handelsschool alhier is benoemd de leeraar Ned. Gil 7-e. Heer L. A. van der Linden, Taal en Letteren M. O. te Zooals wij reeds vermeld hebben, heeft de afd. Waalwijk en omstreken van het dames onze g'eineemte te regelen. Dit Comité heeft een beroep gedaan op verschillende dames in onze gemeente om zich met deze collecte te willen belasten. Deze dames hebben hier aan welwillend voldaan en zoo z.ullen a.s. Woensdag en Donderdag deze collecte in de verschillende wijken onzer gemeente worden gehouden en daartoe een inteeken Ijjst worden aangeboden. Wij weten dat er van ons veel wordt ge vraagd den laatsten tijd, maar toch doen wij een beroep op onze ingezetenen om ook deze collecte zooveel mogelijk te steunen. Die 't hebben geven veel, die 't niet heb ben, geven weinig, maar geef in ieder geval iets, want de nood is ontzettend groot. Pro- of anti-Duitsch doet hier niets ter zake er 19 hier geweldige nood, er wordt honger en kou geleden, er moet dus geholpen wor den. Blijven wij onze traditie getrouw Het luid applaus wat volgde, was houden wij ook op 't gebied iler charitas onzen naam hoog. Ten slotte: 't Is beter te steunen, <lan geholpen te moeten worden. Stuurt dus de dames niet door en geeft zooveel als doen lfjk is Zooals Zondag in de H.H. Missen is en in dit blad wordt aangekondigd zal mor gen over het geheele land een collecte wor den gehouden door het Ned. Roode Kruis -ten bate der noodlijdende bevolking Duitsehland. De opbrengst dezer collecte zal ook ge deeltelfjk ten goede komen aan het Ned R. K. Huisvestings-Comité te 's-Bosch, zal dus dienen tot ondersteuning van katholieke huisgezinnen, tot bevordering der actie van Itulpverleening aan arme katholieke kinde ren. Hoewel liet Ned. R. K. Huisvestings-Co mlté reeds meermalen aanspraak heeft ge maakt op Uwe buitengewone milddadigheid durven wij vertrouwen dat U ook ditmaal Uwe arme geloofsgenooten in Duitsehland naar vermogen zult helpen steunen. Den arme gegeven is Gode geleend. Kring Waalwijk van het Ned R. K. Huisvestings-Comité. In de op 17 dezer te Amsterdam ge houden buitengewone vergadering van Aan deelhouders der N.V. Chroomlederfabriek I in

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5