IE MO HU HU ZIIIM Tweede Blad Gemeenteraad. Numm. 1. Dinsdag 1 Jan. '24 waalwijk; Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Decem ber des avonds ten 63/4 uur. Voorzitter Wethouder Klijberg wegens ongesteldheid van den heer Gragtmans. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering en deelt mede dat hij door ongesteldheid van den heer Gragtmans deze vergadering moet voorzitten. Hij roept de clementie der leden in alsook hunne medewerking. De notulen der twee voorgaande vergaderingen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastge steld. Die der laatst gehouden ver gadering wordt aangehouden tot een volgende. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer Gragt mans, houdende de mededeeling dat hem door zijn geneesheer eenige dagen huisarrest is voorgeschreven. De Voorzitter voegt de wensch daar aan toe dat hij spoedig moge zijn hersteld, want hij heeft er groote ver diensten in dat deze begrooting nog heden is behandeld. b. Schrijven van de firma Vine. Hoifmans Zn. alhier, houdende het verzoek om de rooilijn met een halven steen te mogen overschrijden. De Voorzitter meent dat tegen dit verzoek geen bezwaar kan bestaan, vooral ook wijl het bouwplan reeds was ingezonden vóór de rooilijn was vastgesteld. Het komt Burg. en Weth. billijk voor tot wederopzeggings toe en tegen eene kleine recognitie ver gunning te vp'leenen. De heer van der Geld vraagt of de stoep voor het huis zoo blijft, waarop de Voorzitter antwoordt dat daarin ver betering wordt gebracht wijl deze wordt verlaagd. Daarna wordt met algemeene stem men besloten op het verzoek in te gaan. c. Schrijven van den heer R. de Ruijter-Verharen, houdende het verzoek om achter zijn woning voor tijdelijk gebruik een houten gebouw voor berg plaats te n neerzetten. De Vocf iter zegt dat adressant voornemen is om een steenen fabriek achter zijp woning op te trekken, doch voor bergplaats nu een houten gebouw moet neerzetten. Wordt met algemeene stemmen be sloten gunstig op het adres te be schikker:. d. Schrijven van de directie van de Witte Bioscope, houdende de aan bieding van de him van de plechtige begrafenis van burgemeester de Sur- mont de Bas Smeele. Voorzitter. Ik stel voor deze film onder dankzegging te aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. f. Schrijven van Ged, Staten, hou dende de goedkeuring van de begroo ting voor 1923. Wordt voor kennisgeving aangeno men. g Schrijven van eenige gezelschap pen en de Directies van de Bioscopen houdende het verzoek de belasting op vermakelijkheden van 20 pCt. te bren gen op 10 pCt. In hun preadvies wijzen Burg. en Weth. er op dat als hoofdzaak wordt aangevoerd dat de tijdsomstandigheden de exploitanten van vermakelijkheden er toe hebben gedwongen, niet alleen de entréeprijzen te verlagen, doch ook de belasting-bijslag op die prijzen te laten vervallen. Adressanten zeggen daarom dat thans niet meer het publiek, doch de exploitanten de belasting betalen. Naar Burg. en Weth. meenen zijn het alleen de bioscopen die de belasting niet meer heffen als bijslag op den entrée- prijs, voor andere vermakelijkheden schijnt het evenwel regel te zijn ge bleven, de belasting afzonderlijk te laten betalen. Waar de bioscope-exploitanten vrij willig de betaling der belasting op zich genomen hebben, lijkt het Burg. en Weth. dan ook niet zeer logisch om thans als argument voor het verzoek aan te halen, dat van de bruto-ont- vangst zooveel voor belasting af moet, dat de exploitatie niet loonend meer blijft. Gaarne erkennen ze intusschen dat ook. al wordt de belasting geheven boven den entree-prijs, de meeste be zoekers toch het oog hebben op het geen in totaal door hen moet worden betaald, Dat de tijdsomstandigheden velen dwingen ook op uitgaven voor vermakelijkheden te bezuinigen, ligt voor de hand. Voor Burg. en Weth. blijft deze be- lastingvorm nog steeds aantrekkelijk, omdat men deze belasting zich zelf oplegt, en ze voor een gedeelte ook wordt betaald door niet-ingezetenen. Of handhaving van deze belasting op hetzelfde percentage de opbrengst dermate zal beinvloeden dat daarvan niet meer zou zijn te verwachten dan wanneer de belasting zou zijn vermin derd als door adressanten wordt ge vraagd, is een kwestie van waardeering. Burg en Weth. zijn geneigd aan te nemen dat een verlaging der belasting met de helft niet van zooveel invloed kan zijn dat het bezoek der vermake lijkheden zou toenemen en dat bij verlaging dus toch zou kunnen worden gerekend op een gelijke opbrengst. Daarom kunnen Burg. 'en Weth. geen aanleiding vinden om op het verzoek in te gaan. De heer Smolders wil op enkele punten de aandacht vestigen. Op de eerste plaats komt hem een belasting van 20 pCt. voor Waalwijk nogal hoog voor en op de tweede plaats wil hij de aandacht vestigen op het argument van adressanten n.l. fat niet inwilliging van het verzoek tal kunnen leiden tot het stopzetten van de bioscope jn een zeker tijdstip van het jaar tengevolge waarvan dan de gemeente toch inkomsten moet derven Door Burg. en Weth. wordt in hun preadvies gezegd dat, wordt 10 pCt. gemist, een groot verlies is, doch men mag veronderstellen dat het be zoek, toch, doordat steeds mooiere programma's worden gegeven, steeds drukker zal worden en dan zal, zoo er verlies is, dit zeer gering zijn. Hij durft daarom vertrouwen dat de raad adressanten willen tegemoet komen zij het dan niet in die mate ais is gevraagd. De heer Roggeveen is het geheel eens met het voorstel van Burg. en Weth. Het is bovendien eene belasting die de menschen zich vrijwillig op leggen en daar waar de finantieele nood van de gemeente groot is mag eene dergelijke bron van inkomsten niet worden verlaagd. Bovendien is de berekening van adressanten, die zeggen 20 pCt. van de bruto ont vangsten te moeten missen, niet goed. De Voorzitter merkt op dat het adres den raad bereikt in een tijd dat absoluut geen enkele inkomste kan worden gemist en zeker niet eene belasting die men zich vrijwillig op legt. Hij deelt de vrees van den heer Smolders niet dat wordt niet op 't ver zoek ingegaan, daardoor voor een tijd in het jaar de zaak zal worden stop gezet. Immers, nu die directie steeds mooiere films geeft ziet men dat steeds meerderen naat die bioscope gaan. De heer Van der Geld zou, door het verschil te deelen, den gulden middenweg willen bewandelen, en alleen 10 pCt. van de belasting willen laten vallen van personen uit Waal wijk, dus niet van exploitanten eener vermakelijkheid van buiten de gemeente. De Voorzitter meent dat dit een te moeilijke zaak wordt. Hij heeft eens uitgerekent wat de gemeente toegeeft indien slechts 5 pCt. wordt verminderd Dat zou dan nog een nadeel brengen van f 1225 per jaar. Bovendien, wat beteekent eene belasting van 5 pCt. op 25 cent. Andere vermakelijkheden heffen de belasting boven het entrée, dat dit door de bioscopen niet is ge daan mag jammer zijn, doch daarvan mag de gemeente het kind van de rekening niet worden De heer Roggeveen merkt op dat zulks bovendien niet mogelijk is wijl bij de belasting geen priviliege bestaat. De heer Smolders blijft zijne ziens wijze handhaven Op hetgeen door den heer Roggeveen is gezegd, dat het een belasting is die men zich vrijwillig oplegt, wil hij niets afdingen, doch met den heer Klijberg is hij het niet eens als deze niet vreest dat in den zomer de bioscope zal moeten worden stopgezet Gaarne geeft hij toe dat de Directie steeds mooiere programma's geeft en daardoor aldoor meer publiek trekt maar ntettegenstaande dat mag toch verwacht worden dat gedurende den Zomertijd het bezoek veel minder druk zal zijn en als dan door de hooge belasting de exploitatie stop gezet zou moeten worden zou hij dat voor de inkomsten van de gemeente jammer vinden. Daarom stelt hij voor de belasting van 20 op 15 pCt. terug te brengen. De Voorzitter moet dit voorstel ten sterkste ontraden. Door de commissie van bezuiniging is alles in het werk gesteld om de belasting omlaag te krijgen en om nu de inkomsten van de gemeente te gaan verminderen zou z.i. een onverstandige politiek zijn. De heer Smolders stelt zich voor dat door 5 pCt. te verminderen het bezoek zal toenemen tengevolge waar van de gemeente geen schade komt te lijden terwijl men de exploitanten eenigszins ten goede komt. De heer de Graaff kan zich geheel en al met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen. Hij meent dat de raad een vreemd figuur zou maken wanneer men een dergelijke luxe belas ting zou gaan verlagen De heer Oomens kan de vrees van den heer Smolders als zou het een strop voor de bioscope zijn, niet deelen, want men ziet het daar steeds drukker worden. Hij acht het dus een over dreven vrees en het strookt z.i. niet nut bezuiniging als men op het verzoek ingaat. De Voorzitter kan zich evenmin indenken dat door handhaving van de belasting het bezoek geringer zal worden De bewijzen zijn daarvoor voorhanden. Wordt het voorstel van den heer Smolders ondersteund, dan zal hij het in omvraag brengen. Aangezien dit voorstel alleen door den heer van der Geld kan worden ondersteund, kan het niet in omvraag worden gebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 2. Vaststelling der gemeente-begroo ting 1924. De Voorzitter wil er op wijzen dat alvorens men tot de algemeene be schouwingen overgaat betreffende de straatverlichting nog geen juist cijfer is te vermelden omdat noggeen rekening is gehouden met het branden van de lantaarns bij maanlicht, aangezien daar omtrent nog geen besluit is genomen. Vervolgens kan hij ook nog mede- deelen dat het voerliedenwerk zal worden aanbesteed. Daardoor verwacht men bij enkele posten een besparing, vooraf bij den gemeente-reinigingsdienst onderhoud van wegen en straten enz. De heer Roggeveen wil alleen eene opmerking maken over het staatje dat Burg. en Weth. omtrent den belasting druk geven. Voor Waalwijk is dit niet goed, aangezien men zich heeft vast gehouden aan 3.3 Nu dit hooger is wordt dit anders want iemand die in 1923 f13 20 heeft moeten betalen moet nu f16 50 betalen. Bij een inkomen van f 2000 heeft men moeten betalen f 47.50, wordt nu f 67 30 bij een in komen van f 4000 betaalde men f 135, wordt nu f18090; bij f5000 eerst f19180, nu f 235.70 bij f 10 000 eerst f538 30 nu f717 30, bij f20 000 eerst f 1339, nu f 1785.30. In aanmerking moet worden genomen dat het heffings percentage eerst lager is geweest. De Voorzitter zegt dat dit staatje door den secretaris is gemaakt in hoofdzaak om te doen uitkomen dat het hier toch niet zoo erg is gesteld als sommigen wel eens doen uitkomen. Roggeveen. Als wij het nieuwe tarief, wat ook moet, nemen, dan zullen wij wel de hoogste zijn. Voorzitter. Wij zulien hopen spoedig weer tot de laagste te behooren. De heer Smolders heeft door het staatje den indruk gekregen dat het met Waalwijk er niet zoo ongunstig voorstaat. De cijfers van den heer Rog geveen zijn interessant en werpen weer een geheel ander licht. Spreker vraagt of het met de andere genoemde ge meenten ook gaat als hier, n.l. dat daar ook eene verhooging van belas ting valt waar te nemen. De Voorzitter merkt op dat de secre taris een vergelijking heeft willen geven om de juiste verhouding te laten zien. Daarvoor heeft hij de bestaande cijfers moeten geven. Het doel daarvan is alleen om de praatjes, dat het hier met de belasting zoo verschrikkelijk is. den kop in te drukken en te doen zien dat men daaraan niet direct groote waarde moet hechten. Hierna wordt overgegaan tot artikeb- gewijze behandeling van de.begrooting. Op de begrooting is een post ge bracht van f370 voor de verlichting van de Baardwijksche Steeg Voorts is op de begrooting ook nog geen rekening gehouden of bij heldere maan eene beperkte verlichting zal worden aangebracht. Men heeft al eens eenige malen een proef genomen en nu kan de raad oordeelen of ai of niet daartoe zal worden overgegaan. De heer van der Geld voelt alles voor de bezuiniging maar zou toch in overweging willen geven om practisch te werk te gaan. Men moet niet zeg gen, ziezoo, volgens de Almanak is nu lichte maan en dan de meeste lampen uithouden of als de maan eerst laat in den avond opkomt den geheelen vooravond geen lichten laten branden zooals dat gisterenavond het geval is geweest, maar de lichten alleen uit indien de maan werkelijk haar licht geeft. De heer Oomens zegt hetzelfde te hebben willen zegge. De Voorzitter geeft toe dat het gis teravond een beetje treurig was met de verlichting Er moet, als door den heer van der Geld is gezegd niet ge keken worden of de Almanak lichte maan aangeeft, maar er moet naar de omstandigheden worden gehandeld en schuilt zich de maan achter dikke en zware wolken weg, dan moeten de lantaarns wel aanblijven Daar moet men niet te kleinzielig in zijn en aan den Directeur worden overgelaten De Directeur heeft berekend dat erf 1200 door is te besparen, doch Iaat dat maar f 1000 zijn, dan is dat toch al niet te versmaden De Hoofd. Omslag kan dan met dat bedrag worden verlaagd. De heer Van Driel vraagt of een en ander niet zoo kan worden geregeld, dat tijdelijk hier en daar licht kan worden gegeven, waarop de Voorzitter antwoordt dat zulks bezwaarlijk gaat Wel is men bezig met het nemen van proeven en den Directeur hoopt er ook in te zullen slagen, doch thans kan zulks nog niet, De heer van der Geld zou, indien de maan heel laat opkomt de nacht- lantaarns dan niet laten branden De Voorzitter is het daar volmaakt mede eens en zal met den Directeur over een en ander spreken, want bij zeer heldere maan is het beter dat ze allemaal uit zijn, dan dat hier en daar er een enkele aan is. Oomens. En overdag niet zooveel laten branden Daar mag wel eens wat meer controle op worden uitgeoefend. Er zijn er soms die een geheelen dag door half aan zijn. Op de drie wel een De Voorzitter zegt dat baldadigen daar wel eens oorzaak van zijn. Anders zal het sporadisch gebeuren Smolders. Het uur van aansteken en dooven daar kan ook wel eens naar worden gekeken. Nu ziet men dikwijls dat de lantaarns aan zijn terwijl het nog veel te licht daarvoor is en dik wijls ook met het dooven. Dat gebeurt dan pas als het al lang licht is. Als door de Directie daar wat meer toezicht op wordt gehouden, en ik twijfel aan die medewerking niet, dan zou ook nog een heel aardige bezuiniging kunnen worden verkregen. De Voorzitter zegt dat het aansteken der lantaarns altijd moet voorafgaan aan het heel donker zijn, althans moet dit gebeuren voor dat de menschen de lampen gaan aansteken, aangezien er anders geen drukking genoeg meer kan worden gegeven. Hij zal echter den door den Raad geuiten wensch aan den Directeur overbrengen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat eenige posten, als onderhoud van wegen, voetpaden enz belangrijk zijn teruggebracht. Ook de post onderhoud Haven is met f 200.verminderd. Oomens. ik had gedacht dat het beter zou zijn om nog meer werken in het openbaar aan te besteden. Wanneer men verschillende zaken gaat aanbesteden, dan krijgt men een groote bezuiniging. V orzitter. Wil de heer Oomens dan eens opgeven welke werken en zaken nog meer voor aanbesteding in aan merking komen. Wij weten niets meer dan door ons is voorgesteld Oomens. Die vrachten rijden van de steenkolen enz. Voorzitter U hebt toch in de stukken die (J thuis hebt gekregen kunnen merken dat zulks wordt gedaan. Oomens. Met verfwerk ook. Voorzitter. Voor U begint te praten, moet U eerst eens nadenken wat U zal zeggen want met dat gepraat in de ruimte schieten wij niets op. In de stukken staat alles duidelijk vermeld. Zien wij in andere zaken, die hier nog niet zijn vermeld, eenig heil om aan te besteden, dan zullen wij daartoe gaarne overgaan want het in eigen beheer nemen is lang zoo prettig nog niet. De heer v Driel wijst op den slechten toestand waarin de Zomerdijk ver keert Hij acht het gewenscht het on derhoud van dezen weg aan te besteden en te doen uitvoeren onder een des kundig persoon. Nu is de weg ver schrikkelijk slecht, wat is toe te schrij ven aan het feit dat geen deskundig toezicht is uitgeoefend bij de plaats gehad hebbende werkzaamheden Aan een zoo'n drukke verkeersweg,voor deze gemeente de eenigste verbinding met het Land van Heusden en Altena, mocht z. i wel meer zorg worden besteed. De Voorzitter merkt op dat deze weg het meest heeft te lijden wanneer hij onder water heeft gestaan en wan neer dan direct daarover wordt gereden. -Hij betwijfelt of de weg bij aanbeste ding van het onderhoud, beter zal worden. De heer Roggeveen zegt dat daarover in het college van Burg. en Weth. met de bezuinigingscommissie is gesptoken. Toen is er op gewezen die weg een paar jaar geleden is bevroren geweest en bij dooi had men niet de bevoegdheid om den weg af te sluiten, iets wat nu wel het geval is. Men kan den weg nu voor het vervoer afsluiten. De heer van Driel meent dat de grootste fout hierin schuilt, dat destijds in de weg groote bazaltsteenen zijn verwerkt, iets wat niet te pas komt, want men ontreddert den weg daardoor. Een deskundig man moet voor het onderhoud zorgdragen of anders een deskundige aanstellen. Voorzitter. Dat zou toch nogal geld gaan kosten. Eibers. In die vergadering is door den opzichter nog gezegd dat die kei slag op den weg is gebracht omdat er geen goede ondergrond was Hij is destijds veel te goedkoop aangelegd en om die grondslag nu beter te krijgen is die keislag er toen opgebracht. Voorzitter. Ik geloof dat in de laatsten tijd de weg toch heel wat is verbeterd. Niettemin zal toch met een en ander rekening worden gehouden. Smolders Het deel van de Putsteeg tusschen de 2e Zeine en Meerdijk, is dat gemeente- of polderweg. Ik vr-ag dit omdat er dezer dagen een man van de gemeente werkzaam was. Voorzitter. Alle rechte wegen be hooren aan de gemeente, de dwars wegen aan de polderschappen. De heer Van Driel vraagt waarom de post gemeente-reiniging zooveel minder dan geraamd is een vorig jaar waarop de Voorzitter antwoordt, dat 'm dat zit in de paarden. Het vervoer heeft nu bij aanbesteding plaats. Vervolgens merkt de heer Van Driel nog op dat voor onderhoud van schoolmeubelen enz voor de openbare school f 2375 is uitgetrokken. Per kind maakt dit een bedrag uit van f28 een zeer hoog bedrag. Vooral dient men hierbij in aanmerking te nemen, dat de uitkeering aan de bijzondere scholen geregeld wordt naar hetgeen aan de Openbare school wordt uitgegeven. Ernstig dient men dit alles eens onder het oog te zien, want dat zou de gemeente gauw een paar duizend gulden gaan schelen. De Voorzitter merkt op dat zulks aan verschillende omstandigheden is toe te schrijven. Vooreerst heeft men hier te doen met een 9-klassige school waarvan er maar drie in gebruik zijn. Daardoor worden de kosten van onderhoud per hoofd veel grooter dan wanneer alle klassen in gebruik waren. Zaak is het dan ook dat dit alles niet direct tot de onkosten van het geheel kan worden gerekend. B. Timmermans. Het wordt nu wel eens tijd om te overwegen of het niet beter is om in de drie nog te ge bruiken lokalen kachels te plaatsen. Het gaat toch niet aan om voor drie lokalen daar dag en nacht hetgeheele gebouw te verwarmen, vooral als later dat alles de basis moet vormen, waarnaar de bijzondere scholen moeten worden uitgekeerd, dan komen we heelemaal op de koffie. Voorzitter Uwe opmerking is vol komen correct B. Timmermans. Ik begrijp het goed Zoo langzamerhand is er telkens en .telkens een lokaal minder noodig geworden, doch eindelijk komt er toch eens een tijd dat men dan andere maatregelen gaat treffen. Voorzitter. Dat is zoo, maar nu worden er nog cursussen van de Hanze in gegeven en ook de Gymnas tiek heeft haar oefenlokaal daar. B. Timmermans. Dan moeten die maar in die lokalen worden gegeven waar een kachel staat. Voorzitter. Dat zal nogal moeilijk heden met zich brengen, doch ik ben het met U eens dat, als dat cijfer later de basis moet vormen waarnaar de uitkeering aan de bijzondere scholen moet geschieden, men voor geweldig groote uitgaven zal komen te staan, Het best zal zijn een en ander af zonderlijk te houden Met de opmer king van den heer Timmermans zal rekening worden gehouden De heer Eibers vraagt of nu geen raming van de kosten kan worden gemaakt. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat doch dat zoo zuinig mogelijk alles zal worden beheerd Tot nu toe heeft men hier een M U.L.O. school gehad en hebben wij de uitkeering geregeld naar het gemiddelde van drie plaatsen van ongeveer gelijke grootte. B. Timmermans. Er staat een post van f 550 op de begrooting voor ge ringe reparaties is dat alleen voor de openbare school. Voorzitter. Ja. B. Timmermans. Noemt men dat dan geringe reparatie. Voorzitter. Dat komt dat nu dit jaar de school van buiten ook gevertd moet worden. Deze kosten zijn ge raamd op f 250. Eibers. Zou het ni^t goed zijn alle dergelijke posten bij elkaar te nemen en dan aan te besteden. Dat zal beter zijn dan alles maar te goeder trouw te behandelen. Voorzitter. Dergelijké zaken worden altijd aanbesteed. Oomens. Van zoo iets moet iedere gemeentenaar kunnen profiteeren, ik bedoel maar eenieder moet daar kans naar hebben. Voorzitter Alles wordt publiek aan besteed en de aankondiging van iedere aanbesteding heeft steeds in De Echo plaats Oomens. Ik bedoel maar dat de een niet voor den ander wordt voorgezet. Voorzitter. Daar bestaat absoluut geen bevoordeeling. Wie laagste in schrijver is, heeft het werk mits ver wacht kan worden dat hij goed werk levert. Van bevoordeeling is absoluut geen sprake. De heer Van Driel merkt op dat de post vergoeding aan de school met den Bijbel lager is geraamd dan een vorig jaar is besloten. - De Voorzitter erkent zulks en zegt dat dit op een vergissing berust, Hij zal het in orde laten maken. De heer Smolders wil nog even op merken dat de kookscholen in alle op zichten voldoen. Als het Rijk in hare uitgaven niet zoo beknibbelde, dan zou ze zeker voor subsidie in aanmerking komen. Spr. heeft hierop maar willen wijzen opdat geen afbreuk daaraan kan worden gedaan. De heer Van Driel acht de verdeeling niet erg billijk. Liever zou hij zien dat de uitkeering per kind wordt geregeld en niet naar de grootte van het traject. De subsidie wordt niet naar een groot of klein gedeelte van de gemeente ge geven maar naar het aantal kinderen. De heer Groenen is het met den heer Van Driel eens. De Voorzitter meent dat de nu ge troffen regeling de voorkeur verdient, In voormalig Besoijen is de schooi voor een parochie en hier voor drie parochies. Dit mag wel eens in aan merking worden genomen Per kind kan hier niet worden berekend omdat men een maximum heeft en dat is be reikt. De verdeeling is geregeld in overleg met de beide besturen en daarom zou hij zoo willen behouden. De heer Smolders wijst er op dat men in oogenschouw moet nemen dat in voormalig Besoijen de kookschool is opgericht door het patronaat, dus maar een zeer kleine kring van men schen, terwijl hier de school is op gericht door den R K. Vrouwenbond, die de geheele gemeente omvat. Alles is hier dan ook grootscheeps opgezet en voldoet aan de gestelde eischen. Hij kan zich daarom goed met de door Burg. en Weth. voorgestelde ver deeling vereenigen, vooral nog te meer nu die nog wel in overleg met beide inrichtingen is geregeld. De heer Groenen merkt op dat de school in voormalig Besoijen heet Besnijensche Huishoudschool Deze is niet alleen toegankelijk voor de leden van het Patronaat, mafr voor iedereen en van elke gezindt. Er wordt dan ook steeds een zeer druk gebruik ge maakt van de school. De heer B. Timmermans wil zulks niet tegenspreken. Hij wijst er echter op dat niet zooveel leerlingen den cursus kunnen volgen als zich opgeven, want de voorschriften daaromtrent zijn zoo sterk dat, naar hij meent, is voor geschreven dat voor iedere 4 leerlingen een kachel aanwezig moet zijn. De Voorzitter zegt meermalen te hooren dat hier ook veel leerlingen zijn De heer Groenen heeft alleen maar willen doen uitkomen dat de school ten algemeenen nutte is. Hierna wordt besloten de verdeeling te houden als door Burg. en Weth. voorgesteld. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat op de begrooting een post is ge bracht van f 250 voor lichamelijke opvoeding. De heer Smolders zegt dat alles zoo zuinig mogelijk wordt beheerd. De Voorzitter meent dat iedereen den cursus voor lichamelijke opvoeding zal waardeeren. De heer Smolders heeft bij de ter visie gelegen bescheiden gezien dat het Armbestuur een nadeelig saldo heeft van ongeveer f 4000. Als nu steeds f 6500 subsidie wordt gegeven, hoe marcheeren dan de zaken bij dit lichaam, vraagt spr. Voor den Voorzitter is zulks een duister punt, wat hij niet vermag op te lossen. De Secretaris zegt dat deze oplossing betrekkelijk eenvoudig is. Het is eene oude schuld en de pas overleden burgemeester hoopte dezen achterstand in te halen wanneer de toestand wat beter werd Nu is echter te toestand inplaats van beter, slechter geworden. De heer Roggeveen wil hier even terug komen op wat in een vorige vergadering door den heer Van der Geld naar voren is gebracht. Hij maakte tóen de bezuinigingscommissie er een grief van dat door haar niet is gedacht aan een bedrijfsbelasting De commissie heeft daar niet aan willen denken omdat het haar eene zeer on sympathieke wet toeschijnt en dat ze goed heeft gedacht blijkt wel hier uit, dat men dezer dagen in de courant heeft kunnen lezen dat weldra van het departement een wetsvoorstel kan wor den verwacht, bepalende om dit recht van de gemeenten uit de wet te schrappen. B. Timmermans. Dat is dan een pak van mijn hart. De heer Van der Geld zegt dat hem zulks ook genoegen doet en daarom is hij in een vorige vergadering be gonnen met te zeggen dat alhoewel deze wet hem ook niet sympathiek is enz. Hij heeft alleen maar willen demonstreeren dat, als de gemeente naar inkomsten moet zoeken, dit niet direct behoefde te worden gedaan door de salarissen van de ambtenaren te verlagen. Overigens wil hij wel ver klaren hoe eer die belasting van de baan is hoe liever hij het heeft. De heer Roggeveen acht het dan een eigenaardige manier van spreken. Men vindt iets onsympathiek en toch geeft men het aan. De heer van der Geld zegt dat de heer Roggeveen dit eigenaardig kan vinden, maar hij vindt het eigenaardig dat eerst aan de loonen moet worden getornd. Dat was hem ook niet lief. De Voorzitter acht het 't beste om hierop niet verder meer in te gaan. De heer Roggeveen is het daarmede eens. In een vorige vergadering is expres besloten om niet over deze aangelegenheden te discussieeren, aan gezien het dan tot in het oneindige zou hebben geloopen. Hij meent, omdat men het rapport heeft afgekeurd, hier even op te moeten wijzen. Smolders Mijnh. de Voorzitter. No. 217 3 var. Hoofdst. XIII wenschte ik te bespreken. Aan de hand van het jaarverslag over 1922 voor het gasbe drijf en de begrooting 1924 heb ik eenige berekeningen gemaakt. Het verslag over 1922 vermeld 719 muntmeterverbruikers met een totale afname van 222 268 M3. of in doorsnee rond 26 M3. per maand. Voor gewone meters was dit aantal 769 met een verbruik van 317.950 M3. of in doorsnee rond 34 M3 per maand. Voor de muntgasverbruikers geeft de voorgestelde tariefsverlaging boven een afname van minimum 20 M3 een voor deel van 7 cent per M3 x 6 M3 =42 cent en wordt de gemiddelde gasprijs voor deze catagorie van verbruikers teruggebracht van 16 cent tot rond 14 4 cent per M3 Het voordeel voor verbruikers van gewoon gas is 14 M3 a 6 cent 84 ets., zoodat de gasprijs van het gemid delde verbruik van deze catagorie op 12.2 cent per M3 komt. Neemt men de cijfers van de be grooting voor het gasbedrijf, waar het verbruik boven het minimum voor beide groepen hooger is geraamd dan door mij uit het verslag becijfert, ni. voor muntgas 10 en voor gewoon gas 20 Ms boven de 20, dan krijgt men een iets lager gemiddelde gasprijs, nl. 12 cent voor gewoon en 13z|3 voor muntgas, doch in beide berekeningen demonstreert zich, dat de prijs voor muntgasverbruikers met een lager be drag daalt dan voor verbruikers van gewoon gas. Hiermede kan ik mij moeilijk ver eenigen. Er is toch geen enkele titel om de muntgasverbruikers in door snee de minst kapitaalkrachtigen een hooger tarief te laten betalen dan andere verbruikers Over de cijfers der begrooting ook nog iets. Het minimum verbruik voor de gewone meters is geraamd op 180 000 Kub M. Er zijn 770 verbruikers, wat een afname geeft van 770 m. 20 Kub. M. m. 12 mnd is 184.800 Kub M of 4800 Kub. M. meer Voor muntgas is geraamd 168.000 Kub M Er zijn 720 verbruikers m. 20 Kub. M. m 12 mnd. is 172 800 Kub. M dus ook 4800 Kub M. meer. Samen 9600 Kub M. tegen 15 cent kan een meer opbrengst geven van f1440. Daar komt nog bij f 2000 door de salarisverlaging bereikt, die voor prijsverlaging aangewend kan worden, doch waarvoor nog geen vaste voor stellen aanhangig zijn, maakt totaal f3440. Neemt men hierbij wat volgens het voorstel tot tariefsverlaging (het zoogenaamd afloopend tarief) voor gewoon- en muntgas boven een ver bruik van 20 Kub M. minder wordt ontvangen 180 000 Kub. M. a 6 cent minder en 84 000 Kub. M. a 7 cent minder is f16 680 krijgt men totaal f20120 beschikbaar voor gasprijs- verlaging. Laten we dit bedrag voorzichtig heidshalve afronden tot f18 000 en een verbruik van 600.000 Kub. M. nemen, dan kunnen alle af te nemen Kub. M. met 3 cent verlaagd worden, en voorkomt men de zeer scheve tegenstellingen in gasprijzen. Waar nog geen voorstellen gedaan zijn hoe de f 2000 door de salaris- verlaging beschikbaar gekomen in gasprijsverlaging om te slaan, zou het goed zijn een en ander nog eens ernstig te overwegen en heden geen besluit te nemen betreffende het voor gestelde afloopend tarief. De Voorzitter meent, als hij de zaak goed heeft begrepen, de grootste grief van den heer Smolders is dat er een te groot verschil in prijs is tusschen munt en gewoon gebruikstarief Eenig verschil zal daar wel in moeten blijven doch om zoo direct te zeggen dat het verschil zoo groot is, daarop durft hij zoo maar geen ja en amen te zeggen, want als men met cijfers komt is het moeilijk om daar zoo maar op in te gaan. 'tZou een sprong in het duister zijn. De heer Roggeveen acht het't beste dat de heer Smolders zijn betoog schriftelijk bij de gascommissie indient dan kan deze dat bestudeeren en voor Januari uit is, dus voor de kwitanties worden geind, kan men zien hoe te handelen. Daartoe wordt na eenige discussie besloten. De heer Van der Geld merkt op, dat er nog steeds een groot tekort bestaat aan arbeiderswoningen en daarom hoopt hij dat men met het bouwen daarvan zal doorgaan. De Voorzitter is het daarmede roerend eens. De Bouwcommissie heeft tijdig haar maatregelen genomen en dan ook nog een bouwpremie van het Rijk weten te verkrijgen, zoodat men nog 7 woningen op het terrein bij de Graaff kan gaan bouwen, De heer Smolders merkt op dat bij de post waterleidingbedrijf geen reke ning is gehouden met de door de bezuiniglngs commissie gemaakte op merking Hij rekent uit dat daar een voordeel van f 6C0 is uit8te halen. De heer Roggeveen weet mede te

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5