IE MO IM HÉT llll Tweede Blad Gemeenteraad. MADE. (Vervolg 4. Herziening Bouwterreinbelasting. De Voorzitter vraagt of een der heeren deze zaak wil toelichten aangezien hij tot heden de bedoeling van het ver zoek nog niet begrijpt. De heer Norbart wil daaraan gaarne voldoen. Op de eerste plaats wil hij er dan op wijzen dat deze veJ'orc?e" ning z,i. niet in den haak is De be lasting zal in het leven zijn geroepen bron van inkomsten te schep zaak maar naar de papiermand laten verhuizen en heffen de verordening op De heer Van der Reijt geeft toe dat aanvankelijk de meening heeft bestaan dat er toch ook nog wat van tn het potje zou komen, doch nu dit niet het geval is, zou hij tegen een opheffen van de verordening geen bezwaar hebben, te meer nu die behoefte aan bouwterrein niet meer zoo bestaat dan voor eenige jaren geleden. Om de ver ordening ook in toepassing te brengen op landerijen buiten de kom gelegen, zou hij niet overgaan, aangezien men dan tot te scheve verhoudingen zal komen. De heer v. d. Veeken zou de nieuwe leden maar in de commissie willen benoemen, dan kunnen ze zien wat het is. De heer Norbart stelt het op prijs wat men vroeger heeft gedaan doch p?„eXcr"ureft'm7n"ich beP„e^! 1 d*ai' d'eTaaknietgezond tol de kom van beel J is, dan moet men dat veranderen. Heelt deze belasting een betreKKeiijK ueeij j j mnri in rtp kom opbrengt en daarom zou hij ze de heele gemeente willen laten omvatten, dus alle perceelen aanslaan die aan den ane openbaren weg zijn gelegen, ongeach of deze in de kom der gemeente of daar buiten zijn gelegen. Nu heeft men in de kom der gemeente Urim- melen ook niet behoeven te betalen of zulks is geschied omdat het toch van geen beteekenis is weet hij niet doch zeker is het dat hierdoor eene onbillijkheid is geschapen tegenover de bewoners van Made. Wil men eenig cachet geven aan het raadsbe sluit; wil men hebben dat de opbrengst van eenige beteekenis is, dan moet men de belasting uitbreiden tot de geheele gemeente. Hij stelt het op prijs dat B. en W naar middelen zoeken om dé gemeentekas wat te stijven, doch dat daarbij de billijkheid in het oog wordt gehouden acht hij zeer gewenscht en daarom zou hij willen hebben dat alle bouwterreinen gelegen langs de openbare wegen, in de belasting worden getroffen. De Voorzitter merkt op dat deze belasting niet zoozeer in het leven is geroepen om een bron van inkomsten te verkrijgen doch meer een andere bedoeling heeft gehad. Er lagen inde kom verschillende perceelen grond waarvan de eigenaars, als iemand kwam om daar een stuk van te koopen om er een huis op te bouwen, nooit afstand van wilden doen tenzij tegen exhorbitant hoogen prijs. Om die menschen nu van gevoelen te doen veranderen, om een prikkel tot ver koop te brengen, is besloten die be lasting te gaan heffen. Daarvoor ts toen een commissie benoemd die de perceelen schatte. Buiten de kom kan men den grond ook niet zoozeer als bouwterrein beschouwen Van der Reijt De bedoeling heeft altijd voorop gezeten om uitsluitend gedaan zien te krijgen dat land getroffen werd dat in zekeren zin den vooruitgang of verfraaiing van de kom tegenhoudt. Enkele jaren geleden was er groote behoefte aan bouwterrein in de kom en de eigenaars van de verschillende perceelen wenschten geen afstand te doen van deze terreinen dan tegen ab normaal hoogen prijs. Toen is gezegd als die landen zulk een buitengewone waarde hebben dat ze dan ook gerust belast mogen worden. Feit is het ook dat het niet in het belang van de gemeente is als in het centrum groote perceelen grond braak blijven liggen, want behalve dat het leelijk is als men hier en daar een huis heeft en dan weer een veld waar aard appelen, haver of rogge op groeit, is het ook schadelijk bij aanleg van trottoirs, waterleiding, electriciteit enz. De commissie heeft alles geschat en nu is de zaak in orde. Om buiten de bebouwde kom te gaan heeft dus geen zin, doch bovendien kan menookniei zeggen dat het daar bouwterrein is ook. Zeker, men kan b.v. langs den weg van Made—Drimmelen gaan bouwen maar wat voor waarde zal die grond daar hebben, vergeleken bij die ge legen in de kom van de gemeente Nu wordt van elke f 1000 waarde f 5 belasting geheven. Buiten de kom der gemeente kan men het terrein niet schatten naar de waarde van bouw terrein, maar zou men dat moeten doen als bouwland. Segeren Czn. Zijn de eigenaars van die terreinen geen van allen genegen ze af te staan. Van der Reijt. Niet dan tegen ab normaal hoogen prijs en toen is be sloten die belasting te gaan heffen. De heer Segeren Czn. verklaart het geheel met den heer Norbart eens te zijn. De heer Norbart wil nog*even op merken dat iedere grond zijnswaarde heeft en als land gelegen is langs een openbaren weg, dan kan er ook wor den gebouwd. In dergelijke zaken moet men zich op een breed standpunt stellen Het kan zijn dat iemand aan een per ceel land zeer gehecht is en het daarom niet wil verkoopen. Hij blijft het on rechtvaardig vinden om het eene wel en het andere niet te belasten. De opzet kan mooi zijn, doch z.i. gaat het niet aan slechts enkele menschen te gaan belasten. Men moet ofwel alle perceelen gaan belasten of men moet de geheele verordening intrekken. Van der Sluis. Een vorig jaar heeft deze aangelegenheid ook een punt van bespreking uitgemaakt. Deze belasting is zeer onpopulair en heeft al heel wat iemand nu een stuk grond in de kom der gemeente dan moet hij daardoor niet gedupeerd worden. Z.i. moet het 't zelfde blijven of men grond heeft liggen in den Polder of in de kom der gemeente. De Voorzitter begrijpt thans de bedoeling van de raadsleden en stelt voor de kwestie in handen te stellen van Burg. en Weth. opdat die een en ander eens goed onder de oogen kunnen zien. In een volgende vergade ring kunnen deze dan met een voorstel komen om ofwel de verordening in te trekken ofwel om deze uit te breiden. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 5. Bespreking Havenplannen. De heer Norbart zal als schipper zijnde dit punt inleiden. Niet dat het een schippersbelang is, maar omdat hij zoo overtuigd is van het groote belang dat iedere gemeente heeft bij een goede haven. Het vervoer te water is het goedkoopst en vandaar dat iedere gemeente die over goed vaar water beschikt, steeds in bloei toeneemt. In de vereeniging Schuttevaar is over het maken van een haven in deze gemeente ook al eens gesproken doch toen is daar niet zoo diep op ingegaan omdat alles, zoowel materiaal als arbeidsloonen, veel te duur was. Nu is dat alles anders geworden. Arbeids loonen zijn zeer goedkoop geworden, terwijl de prijzen van alle materialen ook geweldig in prijs omlaag zijn gegaan. Nu komt er nog een groote factor bij en dat is dat het maken van een haven bijna uitsluitend grondwerk is en aangezien hier nu vele grond werkers werkeloos zijn die men nu toch moet steunen, zou met een betrek kelijk klein kapitaal de haven gemaakt kunnen worden. De vereeniging „Ge meentebelang" interesseert zich reeds lang voor dit plan en daarom zou hij in overweging willen geven om een plan te laten maken. Naar zijne meening moet daar niet mee worden gewacht, want zeer gemakkelijk kan thans van de regeering en zeer waarschijnlijk ook van de Provincie subsidie worden gekregen omdat het ook eene groote werkverschaffing verleenen is. Men kan nu op die wijze iets voor de gemeente verkrijgen wat betrekkelijk weinig geld zal kosten en voor den bloei en voor uitgang van groote beteekenis is, terwijl men bovendien de menschen nog aan werk helpt. Stijnis. Weet U dat het maken van I een dergelijk plan minstens een paar duizend gulden zal kosten Norbart. Wij moeten geen menschen nemen die voor het Rijk gewoon zijn zulks te doen maar gaan tot hen die dat misschien gratis zullen doen. Norbart. De werkeloosheid kan nog wel jaren duren. Van der Sluis Dergelijke plannen kunnen niet anders komen dan van I menschen die aan hoogmoedswaanzin I lijdend zijn of wel rijp zijn voor Meeren berg want zulk een grapje zal minstens twee a driehonderdduizend gul:en kosten en nu moet men zich maar eens afvragen of men ooit kans ziet om de rente en afschrijving er uit te halen Hier komen de schippers met Paschen, Pinksteren en Kerstmis en de rest van den tijd zal de haven leeg zijn. Ik gaat spr. verder, dat hier nog 10 jaar lang de werkeloosheid zal aanhouden, wat zal men dan aan steun hebben uitbetaald en van al dat geld kan heel wat worden gedaan. De interest zal het altijd opbrengen, terwijl in 50 jaar het kapitaal kan worden afbetaald. De menschen dte dan leven zullen de initiatiefnemers dankbaar zijn. Maakt men nu geen plannen en begrootingen dan komt men nooit tot eenig resul taat. Men moet goed bedenken, het is nog maar een plan dat overwogen moet worden. Stijnis In Oss, dat een flinke plaats is en waar men toch groote fabrieken heeft, is men zeker al 50 jaar lang bezig met het beramen van plannen, doch tot heden ziet men er nog steeds van omdat de kosten veel te groot zijn. Norbart Eindhoven heeft nu toch z n water. Stijnis. Dat heeft ooit zelf een kanaal gelegd maar dat was zoo duur, dat het niemand gebruikte Maar zoojuist werd gezegd, dat men eerst een haven moet hebben alvorens er zich fabrieken zullen vestigen doch dat is niet zoo want dan moet men maar eens kijken naar Tilburg, Oss, Eindhoven enz. daar waren eerst fabrieken en veel fabrieken vooraleer er water is gekomen. Maar wat heeft men hier Men kan toch voor een koei en een boer geen haven laten leggen. Norbart Wie zal ons zeggen wat die plaatsen zouden zijn geweest in dien ze aan groot water dat met de verschillende werelddeelen verbinding geeft waren gelegen. Men moet he streven van de verschillende steden maar eens nagaan. De een tracht de ander vooruit te loopen. Mijne meening is dat men eerst een haven krij gen en dan trachten om hier fabrieken te krijgen, dan gaat dat gemakkelijker j Stijnis Kijk maar eens naar Geertrui I denberg. Dat ligt nu zoo aan flink water, spoor en tram en ze moe ten nog oppassen of het gaat Wil je nu nog een mooier voorbeeld hebben. Roele. Bij het ter sprake brengen van verplaatsing van het station was toch reeds kwestie van het bouwen van een fabriek. Van der Sluis. Eene inspectrice van den arbeid had gezegd dat daar wel plaats was voor het bouwen van een fabriek en toen heeft de Voorzitter dat gezegd, dat is het heele argument. Roele Het is toch plicht van ieder raadslid om vooruit te zien. Het maken van ee» haven heeft dit voor dat het geeft een directe werkverschaffing en eene indirecte vooruitgang voor de gemeente, want als er een haven is, komt er ook industrie. Stijnis. Als dat waar is, is het t beste dat men maar een zeehaven maakt De heer Norbart vindt het eigenaar- dige van het geval dat de oppositie in deze juist het meest komt van de leden van Drimmelen die in het bezit zijn van een haven. Stijnis, Nu, wat heeft Drimmelen uitgenomen misschien eenige kasteleins, nu aan die haven De heer Norbart zou voor Made toch plannen willen laten maken, want doet men er niets voor, vanzelf komt er niets. Hij brengt hulde aan den heer Roele die blijk geeft van vooruitstrevend te zijn, wellicht dat er later meer mannen hier komen die met deze plan nen sympathiseeren en de gemeente vooruit willen brengen. De heer Roele zegt dat wel in over weging mag worden genomen dat de menschen van deze gemeente die steeds elders werk moeten zoeken, het langste werkeloos zullen blijven omreden de eigen arbeiders voorgaan. De heer Ligtvoet is het in alle op zichten met den heer Norbart eens. De heer Diepstraten kan zich ook met de beschouwing van den heer Norbart vereenigen want de eenige hoop voor werk in deze gemeente is het maken van een haven. Van der Sluis: Hoe wil men de haven hebben. Moet er een schutsluis komen of moet het een getijhaven worden. Van Diepstraten. Laat eerst de plan nen maken, dan kan men nog zien plannen. Men móet r gelijke menschen 4 °/0 van de kosten moeten hebben. Denkt eens wat een werk daaraan verbonden is. Er moet worden onderhandeld met polders, met spoor, met Rijk, dat alles vordert veel tijd en geld. Van der Sluis. Kan een van de voor uitstrevende leden niet eens met een plan komen. Norbart. Het is niet de bedoeling dat men met uitgewerkte plannen komt, maar zoo maar een schema van iets maakt. De heer Roele kan niet gelooven dat een haven hier 5 ton zal moeten kosten. Voorzitter. Men stelt, zou ik zeggen hier de kwestie de op- of ondergang van de gemeente. In Dordrecht hebben ze een zeehaven gemaakt en ziet eens welk een geweldige strop ze er mede hebben. Stijnis Weet U wat ze er daarmee verkregen hebben Ledige huizen. Diepstraten. Men heeft daar ook geen goede werkkrachten en dat is, dat zal eenieder met mij eens zijn, een voorname zaak De heer Van der Reijt zou liever willen beginnen bij het begin en eerst zien te trachten om hier industrie te krijgen. De firma Philips heeft het oog reeds op deze gemeente laten vallen door verscheidene gezinnen naar Eind hoven te trekken en nu zou haar eens Norbart. De heer van der Sluis is wel sterk in het debiteeren van hate lijkheden, maar daar zullen we ons maar niet te veel van aantrekken. De heer van der Reyt meent dat hier ter plaatse wel menschen zijn die een voorloopig plannetje kunnen maken en hij maakt zich sterk dat dit zonder kosten voor de gemeente wordt ge daan. Laat de raad daartoe besluiten en dan kan intusschen toch met het reclame maken voor de gemeente wor den begonnen. Voorzitter. Juist, zullen we daar dan f 1000 voor uittrekken. Norbart. f 1000 gulden, f 100 is vol doende. Voorzitter. Dat is men aan een flinke advertentie kwijt. Wil men iets doen, dan moet men het goed doen. Ik zou ook in enkele bladen in Duitschland adverteeren en verschillende groot in- dustrieelen in Duitschland alsook in België, aanschrijven. Voor dergelijke zaken moet men een goed crediet geven. Norbart. Kan dat niet bij wijze van ingezonden stukken worden gedaan. Stijnis. Ze zuilen je aan zien komen. Informeert daar maar eens bij de pers. Voorzitter. Neen f 100 is niets, als f 1000 te veel is, geeft dan f 500. Als het niet noodig is, dan wordt het geld niet uitgegeven. De heer Roele zegt dat de opzet, hier beschikt over uitstekend bouwter- rein en flinke en goede werkkrachten. Men zou door reclame te maken in de bladen die daarvoor in aanmerking komen reclame voor de gemeente kunnen maken. Dat kost niet zooveel geld en van het een komt dan het ander. (Gelach De heer Nortbart kan zich daar volkomen mee vereenigen en vindt zaak werkt, is plan te hebben. Na nog eenige discussie wordt be sloten f 300 voor het maken van reclame uit te trekken en zoo dit niets kost een schema van een te maken haven te laten vervaardigen. 6. Bespreking directe werkverschaf fing- t Voorzitter. Het best is dat deze zaak overal mee lacht wat bereikt men dan Totaal niets. Het behoeft werkelijk niet zoo'n grootsch plan te worden als de heeren het allemaal doen voor komen. In vele gemeenten van de Langstraat heeft men een getij- haven. Onderzocht moet nu worden wat het goedkoopste is en voor deze gemeente het beste. De heer Stijnis vraagt waar men hier voor een getij haven de grond vandaan zal halen. De heer Norbart meent dat de grond, veengrond, zich goed voor het maken van een haven leent. Stijnis Van veengrond maakt men geen dijk. De heer Norbart wijst er op dat men hier geen dijken, althans geen groote dijken noodig heeft omdat men nooit last van het water zal krijgen. Stijnis. Maar dan zit de haven in twee jaar tijds weer dicht. De heer Van der Veeken acht het een zeer gewichtige kwestie en zou De heer Ligtvoet ziet niet in waar om in besloten vergadering hierover moet worden gesproken. De heer Roele acht directe werk verschaffing een groot belang niet alleen voor de werkloozen maar ook voor de neringdoenden. Voorzitter. In de vorige vergadering was afgesproken dat wat menschen aan de wegen te werk zouden worden gesteld Tengevolge van het weer is daaraan tot heden nog geen gevolg kunnen worden gegeven, doch zoodra dit mogelijk is, wordt er toe overgegaan. Roele Bij regenachtig weer is het 't beste om te laten werken, dan eerst kan men goed zien waar het vooral noodzakelijk is. In de polder is dat juist andersom, daar moet weer bijna geen water zijn. Spr. wijst vervolgens op den in treu rige toestand waarin verschillende wegen verkeeren. De heer van der Veeken zegt toe dat alles in orde zal worden gebracht daaro^voor willen stellen dat eerst zoodra de weersgesteldheid zulks toe- wordt ingegaan op het advies van den I laat. opinnf riat u SDoedig alle menschen wat voor de gemeente het beste is uit de Kmeente zou lagen, want het Voorzitter. Met het plannen ntaken 7al niet om oo te brengen zijn. Maakt moet met alle mogelijkheden rekening hter nog en pensionaat voor schip I - —den want als de haven perskinderen ook. De heer Stijnis meent, dat de heeren maar zijn gekomen met iets waarvan ze geen flauw idee hebben wat het kan kosten, 't Is allemaal aardig om te zeggen, dat zou iets voor de ge- meente zijn maar dan moet men de strekking van wat men zegt ook kunnen overzien. Alleen in den A-polder komt men met zeer vele zaken in con flict die eerst dienen uit den weg te worden geruimd en hij gelooft, dat de vorige spreker daarvan al niet het minste idee heeft wat het zal kosten. De heer Norbart had deze tegen spraak verwacht en daarom is hij be gonnen met te zeggen, dat het niet een schippersbelang is, dus kan dit buiten de kwestie blijven. De schippers blijven wel in Drimmelen liggen, dat is ge makkelijker voor hen, maar voor handel en industrie, daar is een haven voor noodig, om een plaats vooruit te bren gen is een haven noodzakelijk. Zonder haven is het onmogelijk, dat men eenigen vooruitgang krijgt want export en import is dan niet mogelijk. Men worden gehouden want als de haven over het spoor moet komen heeft men nog een spoorbrug te bouwen welke men ook al spoedig op een vijftig of zestigduizend gulden moet schatten. Stijnis. In evenredigheid van de te maken kosten heeft men tegenwoordig bij dergelijke werkzaamheden weinig menschen noodig dat mag op de eerste plaats hier ook wel eens goed onder het oog worden geiien. Voorzitter. Ieder zal zijn eerlijke bedoelingen wel hebben, doch als men zoo maar blindelings plannen laat maken kost het de gemeente veel geld en men weet niet of het een zegen of een ramp voor de gemeente zal worden. Daar dient m i. eïrst wel eens naar te worden gekeken, Norbart. Daarom is het slechts mijne bedoeling dat door Burg. en Weth. iemand wordt aangezocht die een en ander onderzoekt en eens met wat globale plannen komt Voorzitter, Maar dat kost juist dui zenden. Stijnis. Daar gaai zooveel werk aan vooraf. Ze moeten grondboringen doen heer Van der Reyt. Later, als er dan wat industrie is, kan men weer verder zien. 4 Hij meent ook wel dat op die manier succes te bereiken is, want door geheel het land is het bekend, dat hier goede werkkrachten zijn, dat heeft hij zelf in Den Haag onder vonden. De heer Van Beek zou juist in ver band daarmede een klein schema van de haven willen maken, want weet men dat men plannen heeft hier een haven te maken, dan zullen groot- industriëelen eerder genegen zijn hier te komen. Dat behoeft niet een groot en volledig plan te zijn. De Voorzitter wil wel gaarne aan nemen dat hier knappe menschen wonen maar of er zijn die een derge- lijk havenplan kunnen maken, be twijfelt hij toch De heer Stijnis weet zeker dat er hier niemand is die daartoe in staat is. Ligtvoet. Maar het ligt niet in de bedoeling om met uitgewerkte plannen te komen. Een schemag is thans voldoende. De heer van der Sluis zou willen dat hier een N.V. wordt opgericht welke zich dan ten doel stelt het maken van een haven. De voorstanders daarvan zouden dan ook de aandeelen moeten nemen Ligtvoet. Als ik centen had, dan zou ik de eerste zijn die daarop zou willen ingaan. van der Sluis. Dat is altijd zoo, als ik ze had. Maar had men ze dan deed men het niet. De heer Stijnis wil er nog even op wijzen dat op het Rijk niet veel valt te rekenen, want in alles gaat het daar uit een bekrompen beurs De heer Ligtvoet zou gaarne zien dat het voorstel van den heer van Beek wordt aangenomen. De heer van der Reyt wil eerst het een en dan het ander. Dat eerst be sloten wordt om reclame te maken en dan kan in beginsel worden besloten dat plannen voor aanleg van een haven zullen worden gemaakt. De heer van der Sluis wil wel plannen laten maken maar dan moet dat worden gedaan door iemand die onbevooroordeeld is. De heer Stijnis merkt op dat men met een voorloopig onderzoek niets kan doen. De heer Norbart denkt hier ter plaatse wel iemand te zullen vinden die een voorloopig plan gratis wil De heer Segeren heeft alle respect voor den heer van der Veeken maar hij acht het toch beter dat voor al die werkzaamheden een commissie wordt benoemd, want er is werkelijk heel wat te doen aan de wegen. Van der Veeken. Dat zou ik gaarne zien. Ik heb nu al genoeg alleen op m'n kop gehad. Segeren Dan kan tenminste niet meer worden gezegd dat of dat is een lievelingsstraatje van mijnheer van der Veeken. Wordt besloten tot het benoemen van een commissie over te gaan waar voor worden aangewezen de heeren Segeren, Diepstraten en Roele. Voorzitter. Nu kan eens gesproken worden over de uit te keeren loonen. Segeren Dat zou ik maar in geheime vergadering doen, want anders zal de een met een voorstel komen van f 20, een ander weer van f 15 en weer een ander van f5 en die daarmee voor den dag komt heeft kans dat 's avonds zijn ruiten worden ingegooid. De raad gaat over in geheim Comité mede ter bespreking van herziening salaris ambtenaren. Na ongeveer een uur in geheime vergadering te hebben doorgebracht, wordt de vergadering heropend en deelt de Voorzitter mee dat het loon voor de werkloozen die te werk zullen worden gesteld is vastgesteld van f 13f 12. Verder is besloten de be grooting van 1925 af te wachten en dan de salarissen van de ambtenaren in overeenstemming met de tijdsom standigheden ie brengen. De heer Van Beek vraagt wanneer zijn voorstel inzake het electriciteits bedrijf in bespreking wordt gebracht. De Voorzitter zegt dat binnen enkele dagen antwoord van de P. N E M. is te wachten en dan het voorstel in bespreking zal worden gebracht. De heer Van Beek zegt tot zijn spijt geconstateerd te hebben dat op de Al manak die alle abonné's van „De Echo van het Zuiden" in Made hebben ont vangen niet staat vermeld wanneer hier in Made de markten plaats hebben. Hij zou gaarne zien dat de markten flink bekend worden gemaakt ln Breda vraagt men hem meermalen wanneer hier markt wordt gehouden De Voorzitter zegt dat nog van die biljetten voorhanden zijn, welke hij zal laten verspreiden I De heer Roele zou ook gaarne zien dat op die Almanak Made wordt ver noemd Hoe meer publiciteit dat aan 1 yCOLHlUïvu - O f 1 nln n 4nri

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5