Onderwijs. Rechtszaken. Gemengd Nieuwe Sport. Legaat. De ZEerw. heer M. C Nabuurs, pastoor der parochie Besterd te Tilburg, hoopt de volgende week het St. Anto- nius-Gasthuis te Utrecht te verlaten en naar zijn parochie terug te keeren. Het curatorium der R.K. Leer gangen te Tilburg begint aldaar een opleiding voor de notarieele examens Het Schoenenwetje l Greta S., 'n glunder Duitsch dienst meisje, was in Rotterdam in betrekking. De waarde van onzen gulden kende ze door en door, doch van onze wetten en wetjes kende ze toeten noch blazen. Ze wist dus ook niets van ons splinter nieuw schoenenwetje toen ze haar land weer eens had bezocht en van daar om mooi te zijn en op hooge hakjes te draaien 'n paar iijne laarsjes had meegebracht. Tot Ottersum ging het goed op de reis, doch da&r moest Greta uitpakken en kwam het fraaie schoeisel voor den dag. En 't werd haar toen goed ingeheid, dat we hier een wetje rijk geworden zijn dat onze industrie beschermd en waardoor de Duitsche schoentjes gehouden zijn voorloopig maar in Uuitschland te blijven. Er werd alzoo proces-verbaal opgemaakt wegens verboden invoer en zoo werden zoowaar Greta d'r laarsjes verbeurd verklaard en Greta zelf veroordeeld tot betaling eener boete van 5 van die zóó gewilde Nederlandsche guldens Greta zal Ottersum wel nooit ver geten 1 En blij zijn als ons Schoenen wetje maar weer den aftocht blaast 1 De Hooge Raad te Den Haag 14 januari arrest wijzende inzake het cassatie-beroep van Mevrouw Üesmet, door het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosCh veroordeeld tot 4 jaren gevan genisstraf, wegens medeplichtigheid aan poging tot moord op haren echt genoot, verwees de zaak naar het Gerechtshot te Arnhem. De Hooge Raad verklaarde een cassatie-middel, volgens hetwelk het bewijs van aan beklaagde ten laste ge legde opzet door het Hof zou zijn af gelegd uit aanwijzingen door middel van aanwijzingen verkregen, gegrond en vernietigde mitsdien het arrest van het Bossche Hof, doch alleen voor zoover requirante is schuldig verklaard aan een deel van het haar bij inlei dende dagvaarding ten laste gelegde en haar daarbij wegens medeplichtig heid aan poging tot moorü suar ia opgelegd. Oneerlijk in dienstbetrekking. L. C. magazijnbediende te Berlicum was indertijd in dienst bij de firma te Den Bosch, toen aldaar de berucïïïè groote diefstallen werden gepleegd. Beklaagde, die f 100 voordeel genoten had uit die diefstal en was wegens heling veroordeeld tot 6 mnd gevangenisstraf. Voor het gerechtshof werd in hooger beroep dezelfde straf geeischt. Brutale diefstal. In hooger beroep werd door den adv. gen. aan het gerechtshof te Den Bosch bevestiging geëischt van het vonnis waarbij H K 30 jaar, koopman te Eindhoven veroordeeld werd tot 2 jaar en 6 maanden, terzake dat hij in den avond van 20 Aug. te Eindhoven op sokken is binnengekomen in de woning van den onderwijzer C van Beek en wel terwijl de dienstbode mei 3 kleine kinderen alleen thuis was en daar ontvreemdde 2 geldkistjes met Inhoud aan bankbiljetten, guldens en effecten. Met de wittebroodsweken in 't J. S. sigarenmaker te Best had zich op een Zondag aan wederspannigheid schuldig gemaakt, terwijl hijdc politie bemoeilijkte, die een dro»*én klant op bracht. De politie«chter had bekl veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf en in hoog" t roep werd bevestiging van vonnis geeischt. Beklaagde icerx sip; hij ging op 24Jan. trouwen dus„Het trouwen maar uitstel len 1" adviseerde de president. Beklaagde trok beteuterd af. Uitspraak 28 Febr. a.s. Eenige roovers zijn Zaterdag het agentschap van de staatsbank te Chi cago binnengedrongen schoten met hun revolvers zevp« employe's neer, die tegenstand trachtten te bieden. Voor de politie ter plaatse kwam, waren dc dieven reeds weer verdwe nen, met een betrekkelijk kleinen buit Tijdens een twist tusschen Fran- sche, Belgische en Italiaansche arbei ders te Argenteuil werden twee Italia nen gedood, terwijl een derde ernstig werd gewond. Aan verscheidene bijpostkantoren te Amsterdam, zeker een 23, is Zaterdag een postwissel van f 300 aangeboden. Deze wissel is aan alle kantoren, waar hij werd aangeboden, uitbetaald Later is gebleken, dat al deze wissels valsch waren de posterijen zijn dus opgelicht voor een bedrag van ten minste f 6900 De vervalsching werd ontdekt aan het postkantoor aan hetTulpplein.dat onmiddellijk aangifte deed bij de politie De ontdekking had plaats na de sluiting van het loket voor uitbe taling van postwissels In den loop van den dag kwamen ook van andere kantoren aangiften in. De vervalsching is aangebracht op goede postwisselformulieren. De post wissels heetten uit Utrecht te komen. Het dagteekenstempel draagt den datum van 9 |anuari Alle stempels, die op een postwissel staan wanneer hij kar, worden uitbetaald, zijn aanwezig. De postzegels zijn behoorlijk gestempeld Zelfs de merken, waarop kan gezien worden het uu' van bestelling, zijn aanwezig. Ook het groote veiligheids middel, de chèquewriter, waardoor dwars door het formulier in zwart en rood geperforeerd, het bedrag van het gestorte geld wordt aangebracht is nagemaakt. Al deze postwissels waren geadres seerd aan een zekeren De Boer te Amsterdam Echter staat op alle wissels een ander adres De eenige fout, die gemaakt is, bestaat hierin, dat het adres geschreven is over de chèquewriter, terwijl dat bij goede postwissels juist andersom is. Ook blijkt de perforatie bij nauwkeurige beschouwing eenigs- zins groverze is er vermoedelijk met een mesje in gemaakt. Ongeveer een jaar geleden heeft een dergelijke oplichting plaats gehad Ook toen werden Amsterdamsche bijkantoren op een dergelijke wijze opgelicht Toen echter waren de bedragen veel lager in dien tijd werden aan bijkantoren geen hooge bedragen uitbetaald, daar de controle moeilijk was, De dader is nooit ontdekt. Sedert de invoering van den chèque writer achtte men bedoeld bezwaar verdwenen. Uit Las Palmas wordt geseind, dat de Nederlandsche motorboot Ampat van de Cura?aosche Scheepvaartmaat schappij te Willemstad, daar den kapitein en vier matrozen aan wal heeft gebracht, die met messteken ernstig zijn gewond door den krank zinnig geworden kok. Gistermorgen te kwart voor 7 werd de omgeving van de Wijnhaven en de Leuvehaven opgeschrikt door éen zware slag, Veroorzaakt door een benzineontploffing in het ruim van de motorschuit „Wilhelmina" van de Vervoer Mij „ue blauwe Ster", welke sinds Zaterdagmiddag op den hoek van Wijnhaven en Wolfshoek ligplaats had genomen met een lading van 30 000 liter texaco-gasoline, bestemd voor de Waalhaven. Toen de l9\arige schippersknecht G v. d. L. uit Vtaardingen gistermor gen meteen petroleumlamp de machine kamer betrad om de motor aan te zetten, gleedt hij u*. De lamp sloeg tegen den grond en er ontstond een brand in het achtergedeelte van het schip. De schippersknecht had de tegenwoordigheid van geest dadelijk over boord te springen. Kort daarop had een fictie ontploffing plaats, dadelijk gevolga door een zwaren slag, die het vocronder ver nielde en het voordek openscheurde. Daar bevonden zich nog de 35 jarige schipper A. Maatjes, zijn uouw en hun kind van 13 maanden. Een viertal schippers v?n onliggen de schuiten begaven zich aanvtonds aan boord van het brandende Szhip. Men daalde in het voQronder af en vond daar den schipperen zijn vrouvr, die met moeite van onder de ijzererf schotten van het voorruim werden ge- haalt en op het dek gebracht van eet? naastliggende schuit. Schipper Bla steijn redde het kind dat aart n-r gewond bleek te zijn, dorL ",et ernstig. Kort daarna was r"- Geneeskundige Dienst ter plaats orn slachtoffers naar het 3ick"ltluis te vervoeren De schirv)ersknecht van de Wilhel- mina, (té dadelijk te water was ge sprongen. werd door Schipper Korten- berj- opgepikt en naar het ziekenhuis vervoerd, waar de schroeiwonden aan rug en armen werden verbonden. De twee slachtoffers zijn kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Van den schipper was een been ver brijzeld. Het „Dagbl. v. N. B." meldt, dat een vrouw uit St. Willebrord, van wie wordt vermoed, dat zij met de plannen der verdachten zou bekend zijn, naar Breda overgebracht en in voorloopige bewaring is gesteld. De aangehouden v. P., B. en v. S. blijven ontkennen. Het lijk van den vermoorden land bouwer Naalden is Zaterdag ter aarde besteld De aangehoudene De K., is, evenals de knecht Sprenkels op vrije voeten gesteld. Een groot pakket bewijsmateriaal is naar Breda gezonden. O.a. is op het terrein gevonden een handschoen, toe- behoorende aan een der gearresteerden; alsmede diens tabaksdoos. Een der sokken van het knechtje, welke door een der bandieten voor zijn handschoen was aangezien, was door hem mede genomen in zijn haast en moet door hem nabij het huis in het bosch zij n weggeworpen. Omtrent de drijfveer van de mis daad tast men nog steeds in het duis ter. Het zal zeer moeilijk vallen te be wijzen, dat gelden gestolen zijn, daar niemand ook maar het minst met de finantiën van den vermoorde bekend was Hieromtrent was hij steeds zeer gesloten. Moest hij een enkelen keer aan huis ook maar het kleinste bedrag uitbetalen, dan moest iedereen zijn vertrek ontruimen Hij sloot dan deuren en ramen, waarna hij eerst overging om zijn spaarpot te openen. Vermoed wordt, dat hij in een of anderen hoek van zijn huis zijn geld had verborgen Best mogelijk dan ook, dat de inbrekers dit geld niet hebben kunnen vinden. Frankrijk^-België 2—0. Gisteren werd op het middenterrein van de Buffalo wielenbaan te Montrouge te Parijs, de landenwedstrijd Frankrijk- België gespeeld De Franschen slaagden erin twee maal te doelpunten en zich zoodoende een 2 0 overwinning te verzekeren. Vóór rust was de stand 10. De Engelsche scheidsrechter Small leidde goed. WAALWIJK. H.E.C-Weert 0-1. Na een pechvollen wedstrijd heeft HEC. j.I. Zondag wederom van Weert verloren. Als om 2 15 scheidsrechter van Gen- der beginnen fluit stormt de H EC.- voorhoede direct op het Weert-doel af, dat slechts op het nippertje aan een doorboring ontkomt Het terrein is erg modderig, wat veel afbreuk doet aan het spel. Toch onwikkelt zich een vlug spel en aan val op aanval wordt op het Weert- doel ondernomen. Maar de achterhoede der gasten is in prima conditie. Een maal denken we den centervoor te zien doelpunten, het publiek juchtal, maar op onbegrijpelijke wijze weet de keeper nog te redden. HEC blijft steeds sterker, schot op schot wordt gelost, corner op corner geforceerd maar tot doelpunten komt het niet Als de rust aanbreekt is het nog steeds 0—0 Na de hervatting weer hetzelfde vfugge spel. Ook dé snelle voorhoede van Weert onderneemt menigen aan val, maar de achterhoede-van H E.C. is safe en slechts een enkele keer moet de keeper handelend optreden A's na circa 20 min. na de rust H.E.C. Wederom in het offensief is, plaatst de D3Cir—m... uai voren, de den bal te paKKen, orengt snel op doelpunt via de keeper 0—1. H.E C. is hierdoor niet ontmoedigd en trekt opnieuw ten aanvat, maar voor doel wil maar niets lukken. De keeper houdt letteilijk alles. Langza merhand verstrijkt ie tijd en in den stand komt geen veandering Een minuut voer het einde krijgt HEC. nog een prarhtkans om gelijk te maken als haar en penalty wordt toegekend. Het terein is voor het doei echter zoo sleht, dat een goed schot bijna onmoglijk is. De straf schop wordt hard lenomen, maar is niet zuiver gericht, :oodat de keeper stopt. Nu is.de kans veteken en ais even later de scheidsrechte inrukken blaast, heeft H E C. onverdiud verloren. SPRANG-CAPELLE. (Voormalig Sprang}. De 75 jarige de J. alhier kwam ji Vrijdag zoodanig te vallen, dat hij z'n schouder uit elkaar viel. Genees kundige huip moest worden ingeroepen. Per auto werd de J naar het Zieken huis te 's Bosch vervoerd, alwaar hij de heelkundige behandeling onderging. JI, Woensdag ontstond in de woning van de A. alhier begin van brand, doordat kleeren welke in de nabijheid der kachel hingen, vlam had den gevat Gelukkig werd het gevaar bijtijds opgemerkt, zoodat het vuur nog in den aanvang kon worden gebluscht. Met ingang van de eerstvolgende Meteropname, zijn de gasprijzen voor onze gemeente gewijzigd en gebracht op Voor kook- en lichtgas Van 1—25 M3 14 cent per M3, van 25 tot 50 M3 12 cent per M3, van 50 tot 75 M3 10 cent per M3. Voor Motorgas12' cent per M3 De 16-jarige M T. alhier, werk zaam op de schoenfabriek der fa v. H te Waalwijk, had het ongeluk met een vinger onder de stanzmachine te ge -raken, waardoor dat lichaamsdeel zoo danig werd verwond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die de wonde heeft dichtgenaaid. SPRANG CAPELLE. (V.m. Sprang) J.I. Zaterdagmiddag werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier van wege den Ned. Chr. Fabrieksarbeiders bond een vakgroepvergadering gehou den, waarin als sprekers optraden de heeren Strijbis en Stapelkamp, resp Voorzitter en Secretaris van boven A, den 12490 12875 1471 15*60 - genoemden bond. e rechtsbuiten van Weert krijgt ^«tenvoorde te pakken, brengt snel op en Sa 4 en Waalwijk waren afgevaar y dtgden tegenwoordig. De zaal was flink bezet. De heer Strijbis opende deze ver gadering op gebruikelijke wijze en riep daarna in een kort openingswoorc de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Daarna geeft hij het woord aan den heer Stapelkamp, welke in denbreede den hedendaagschen toestand in de schoenindustrie bespreekt. Spr. zegt dat er over de kwestie van het Colt Contract reeds meermalen in de afd.- vergaderingen is gesproken, waarom hij thans meer in het bijzonder uiteen zet de geschiedenis welke zich de laatste twee jaren heeft ontwikkeld Spr. zei dan op duidelijke wijze uiteen het verloop der onderhandelingen over het Coll. Contract tusschen dc» R.K Patroonsbond en de Arbeidersorgani saties. Dat na veel onderhandelingen het contact tusschen werkgevers en arbeidersorganisaties werd verbroken daar de laatste meenden niet te kunnen ingaan op de voorstellen van Patroons zijde. Hoe in 1921 de onderhande Iingen weder werden aangeknoopt en er toen door de werkgevers allerlei voorstellen werden gedaan, die wjj, aldus spr., niet konden aanvaarden. De voornaamste bezwaren waren niet alleen dat de loonen te laag waren, doch ook dat in het contract zou moeten worden opgenomen de bepaling van de z.g. glijdende loonschaal. Dat zou, aldus spr., niet zoo'n groot bezwaar zijn geweest, waren de loonen toch niet reeds te laag. Als Chr. organisatie meenden wij ook het recht te hebben dat, wanneer de bedrijfs- toestanden later weer beter werden de positie der arbeiders ook verbeterd werd. Volgens spr. zijn de gegevens welke het ^Bureau voor de Statistiek te Amsterdam verstrekt geen goede basis om de loonen der arbeiders daarnaar te regelen. Ook de opneming van een artikel tot invoering der prestatieregeling was een bezwaar om dit contract te aanvaarden Op zichzelf was dit geen onbehoorlijke eisch, zegt spr., doch veie bedrijven zijn tot invoe ring daarvan niet ingericht. Deze kwestie is thans dan ook nog steeds hangende. De R K. Werkliedenvereni ging wenschte tenslotte, wanneer het er om ging een contract of niet deze voorstellen der patroons wel te aan vaarden. Nadien hebben wij slechte tijden, tijden van groote malaise meegemaakt, zegt spr. De toestand is thans zoo, dat wij als kleine minderheid wel toeschouwers kunnen blijven, doch het is de vraag of dit voor ons ten slotte het beste is. Door zich geheel afzijdig te houden, heeft men geen invloed op den gang van zaken. Meer malen werd onze bond door den R K. Patroonsbond aangezocht dit Contract toch ook mede te onderteekenen, waar aan tot nu toe echter niet is voldaan. Zooals wij den toestand thans inzien, aldus spr., is het ergste achter den rug* Het laat zich iets beter aanzien en er is reeds een verminderde werk loosheid. In hoeverre dit het gevolg is van het Schoenenwetje laat -spr. thans in het midden. Nu vragen wij ons af, waar wij altoos het C. C. beschouwd hebben om te komen tot een rustig bedrijfs leven en goede voorwaarden voor de ^arbeiders, of wij nu niet moeten trachten mede aan de onderhandelingen deel te nemen. Daarom hebben wij deze vergadering belegd. Ik geloof, aldus spr., dat alle voor waarden er zijn om met den R.K. Lederbewerkersbond te trachten de positie der arbeiders te verbeteren, om meer voeling te krijgen met de werk geversorganisatie. De R. K. Leder bewerkersbond, aldus spr., heeft ook dezelfde gevoelens tegen dit contract als wij. Spr wenscht dat de vergade ring zich thans onomwonden uitspreekt over de gedachte van het H. B. en eindigt hiermede zijn rede. De heer Strijbis dankt den heer Stapelkamp voor de uiteenzetting en geeft dan de vergadering gelegenheid zich hierover uit te spreken. Door enkele afgevaardigden worden vragen gesteld, die door dhr. Stapel kamp worden beantwoord. Het ver heugt hem dat er niet één afgev. tegen het gevoelen van het H. B. is en zij alien wenschen dat er getracht zal worden een weg te vinden om mede contractant te worden. De vergadering geeft daarna het Hoofdbestuur mandaat te trachten weder in onderhandeling te treden met de werkgevers. Daarna neemt de heer Strijbis het woord om, daar het intusschen reeds laat geworden is, nog een kort propa gandistisch woord te voeren. Spr. begint met te zeggen dat er in dezen tijd nog vele arbeiders, ook Chr. arbeiders; niet bij eene vakorganisatie zijn aangesloten. Deze arbeiders zeggen, aldus spr., de bonden kunnen toch niets voor ons doen. Dezulken zou spr. echter aanraden den toestand eens te leeren kennen van toen er nog geen vakvereenigingen bestonden. Het is nog slechts 50 jaren geleden dat er nog een wet noodig was om te ver bieden dat kinderen van 10-12 jaar niet in een fabriek mochten werkzaam zijn. Spr. somt dan op wat er sinds het bestaan der vakvereenigingen is tot stand gekomen, en vraagt dan door wie dit alles is tot stand gebracht. Dit is te danken, zegt spr., aan de vele sociaal denkende mannen, aan de vakvereenigingen. Daarna wijst spr. nog op de uitslui ting van de Textielarbeiders, die gaat om recht. Er is daar van overleg geen sprake, zegt spr. Hij wekt daarna de vergadering op onze makkers in Twente crachlig te steunen. De heer Stapelkamp sluit de vergade ring met dankgebed. CAPELLE Naar men ons mededeelt s de benoeming van den heer H. van ter Linden te Warfum tot stationchef 3ij station Capelle-Nieuwevaart op eigen verzoek ingetrokken. Mej. A. van Campen, onderwij. zeres bij het Chr Onderwijs te Heerlen, in gelijke betrekking benoemd ad oonschendijk. Kt A s' Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Hat S'o >ni'chip Waaldijk, kapitein K ever van ds Hollaud-Ameirtkalijo, is «e Rotterdam aangskomsn, met aac boord den ch-f-machinist M. Bedeaitto. dar* marconist E, Colombttso ea 12 schepelingen van de b manning vao het Itaiiaassche stoomschip Tasmania, welk schtp in de Got van Bisc ye in ontredderde» toestand door zijn bfe- tnaariog is verlate». Wat Fo.-d verdient. Een Exchaoge- bericht mtldr, dat ds Walts-reet-des- kuadige" het inkomen van Hen-y Ford voor 1924 schatten op een mtlllotn dollars psr dag. Op het gehu'l en gejammer van een klein joageije, wiens ouders sinds eenige dagea niet meer waren getleö» heeft de politie te Parij3 z ch toegacg verschaft tot een vertrek, dat het echt paar met hun kind daar ergens op een etage bewoonden. De vader, een 37-jarlge Roemee», Toubman geheete», had een kleine hoedenfabriek. Da moeder was een dochter van rijke^Amerikanen. Achte Uiteaeg ia zaken heeft dets man vermoedelijk bewogen, zichzelf ets zija vrouw te verg f igen. De kleine had drie dagen lang hulpe loos in het vertrek bij zijn doode ouders doorgebracht en vso chocolade geleefd. Het kind was nauwelijks steik genoeg om 'e ioopen. spel van haar. Dongen viel ons. naar dén grooten roep te oordeeien, welke van deze sterke combinatie moest uit gaan, beslist tegen en was niet tegen bet spel, zooals dit Zoedag door W.S C. ontplooid werd. opgewassen. Kan W. S. C. in da nog resteerende comp.-wedstrijden dit spel blijven ont wikkelen, zoo behoeven wij ons cie ongerust te maken over ve-'dere suc cessen. W9 zijn dan ook «eer benieuwd hoe zij zich tegen Kaatsheuvel houden «dl, welke vereeaiging Zondag hier op bezoek komt. W S. C. spelde Zosdag een oefe; Wsdstrijd in Lngea tegen de befaamde nieuwe coèicatle der beide Doog-nsche vereeolgtgen D.V C. en Olympla. Wat velen at hadden durven voorspellee, geschied?. W. S. C. wist daar een besliste 3overwinning te' behalen, welke alieszs ve diead was. Zelden zagen wij Zoo'n sluitend Hedea werd alhier ooder dtreCti van het Arch, ea Ingenieursbureau »«aa Geste! en Co.€ to 's-Bosch Waalwijk aanbesteed, het bouwen van een Raadhuis in de voormalige gemeen te Vitjhoeve-Crpelle. Ingeschreven werd vöor bouw G. de Bont, Nleuwkuijk t 11869 C. Michael, Sprang-Capelle f 11870 Gebr, van Alpbeo, Oosteihout f 12278 J. de Boot, Nleuwkuiik f 12430 G-br. Naglé, Geertruldenberg f 12432 G. J. van Dongen, Raamsdonk f 12450 C Timmermans en van Wlitgenburg, Sgrang-Capelle C Timmermans A. de Grauw, Waspik P. Michael, Kaatsheuvel C. P. T<fffsrs, Sprang-Capelle f 15950 J H. Spiertngs. f 16400 M. van Campen f 15443 B voor verf en glaswerk. T. den Hollander, Sprang-Capelle t 87* J. de Groot f 900 J. Klaassen f 950 Smits en de Lange. Kaatsheuvel f 1024 fa. v. d. Waals en Zn. Sp'ang-Capelle f 1074 Siotoels, Raamsdonksveer f 1190 H--r writ i« nog olet gegund. in

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2