Notaris Middelkoop dragende Varkens Sirijkmaziek 7e huur gevraagd flW KOOPT NU uw I. VAN LEEUWEN-FRIJDA, Uiterst lage prijzen. Eerste hangstraatsehe Electr. |YIij. Kracht-en Lichtinstallaties van eiken omvang. Starter- en V erlichtingsbatte r ij en met 12 maanden garantie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Advertentien. Notaris Jansen Verkoop in het Meubelmagazijn bij verhuren verkoopen BERICHT. Café-Restaurant „De Korenbeurs'' Zondag 3 Februari WAALWIJK. Leveren en installeeren complete MOTOREN VAN I-30 P. K. Van Beurden. Waarvoor worden lichtpunten aangebracht Om het plaat selijk verkeer, daar is het licht op gebaseerd en aangezien men daar al buiten de bebouwde kom der gemeente is, is het onnoodig licht aan te brengen. Van Lier. De bedoeling van adres santen zal wel zijn dat het licht een rechte linie bestrijkt en men vanaf Dongen of Loon op Zand komende, het licht ver kan zien. Snoeren. Drie lichtpunten is daar niet te veei. Voorzitter. Kunnen de heeren het aan het Dag. Bestuur overlaten of 3 of 2 lichtpunten moeten worden ge plaatst. Wij zullen dan eerst ter plaatse eens een onderzoek instellen Daartoe wordt besloten. 2 Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school te Kaatsheuvel. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren C de Groot, Middelburg. K. Fray Kaatsheuvel J. van Brummelen, Breda. Bij stemming verkrijgt de heer de Groot 9 stemmen en K. Fray 1 stem, terwijl 1 stem in blanco is uitgebracht zoodat de heer de Groot is benoemd. 3. Behandeling der gemeente begroo- ling voor het dienstjaar 1924 met de daartoe betrekkelijke adressen evenals ook de begrooting van gas- en elec- triciteitsbedrij ven. De heer Van der Horst wenscht als rapporteur van de commissie van onderzoek eerst eene algemeene be schouwing te houden. Het is dit jaar voor de commissie geen aangename taak geweest om de begrooting te onderzoeken omdat men in het teeken van bezuiniging staat Immers, het is prettiger om met milde hand te geven dan te moeten zeggen dat wat minder moet worden gedaan. Kijk daarvoor maar eens naar een ge wone huishouding. Men staat hier voor het geval dat de belastlog enorm zwaar op de gemeente drukt en taak is het deze druk zooveel mogelijk te gaan weg nemen. En om dat te bereiken moet men bezuiaigen zooveel maar mogehik is en kan men het voor ieder niet aangenaam maken. Ernstige maatrege len moeten weden genomen en het heeft de Commissie, een werk dat in andere gevallen in een paar uur word' verricht, thans 3 volle avonden van beraadslaging gekost eer men gereed is gekomen. Volle overeenstemming In alle zaken Is niet bereikt. Het eerst werd gesproken over de sa'arissen van de amb eaaren. Esa lede» zal bet met mij eenszijp dat men noode tot verlagiog van de salarissen overgaa omdat meo weet dat men zijn levens wijze en sijn huishouding daarop heeft ingericht en men kan denken dat het zeer onaangenaam is om daadn ver andering te brengen. De toestand, die zoozeer Is verande'd, eischt echter zulks en nu wo-den er overal in den lande wel meetings gehouden tegeD verlagiog van loon, waarop door de ambtenaren wordt gewezen dat al de lasten op bunschoude>s worden gelegd doch dat Is toch, sis men eens rood wil zien, niet het geval. Ziet maar eens oaar de industrie. Die kwiint en waar ze niet kwijnend is, daar kan dan toch nog van een winst maken nog niet worden gesproken. De middenstand heeft het zeer zwaar te verantwoo'deo en kan aan het allernoodzakelijkste bijna nog niet komen. De a<beiders, deze toch hebben reeds eene loons verlaging van 20 to' 25 pCr. en hebben bovendien nog zeer veel geleden teng-volge vao de werkeloosheid. I de Commissie h'b ik mee» malen ge wezen dat men de amb'enaren niet op een gelijk peil moet stellen met de arbeiders aangezien de salarissen van deze laatste zich dl'ect meer regelen naar vraag en aanbod, tengevolge waarvan ze in den oorlog al spoedig verhoogiog van salaris kregeo, wat met de ambtenaren niet het geval is gewees Toen bleven de ambtenaren ver io oon achterwege en werd er dan ook groote armoe onder hen geleden de Regeering u tkomst gaf. Daarom ook Is eene vergeleking met de a-beldets niet te maken. Echter, iedereen moei Er wordt ook wel eens gezegd dat de fabrikanten zeer veel geld verdiend hebben in de jaren van voorspoed en reeds in die jaren heb ik er al telkens op gewezen dat men moest oppassen, want dat die winst in werkelijkheid zoo groot niet was en men over 5a 6 jaar andere toestanden zou hebben en het daarom zeer gewenscht was niet zoo haastig te zijn. Jammer genoeg mag ik zeggen, heeft de tijd bewezen dat ik destijds gelijk had. Mijne voorspelling is helaas, maar al te jammer zou ik mogen zeggen, bewaarheid geworden. Zeker, er is veel verdiend, maar veel meer op papier dan in werkelijkheid. Men had groote voorraden die voor een groot deel waardeloos zijn gewor den en voor het andere deel ontzettend in waarde verminderd, en daar heeft men rekening mede te houden Daarom, men moet gaan bezuinigen en ik zeg nog eens, dat men daarbij personen onaangenaam moet ziln, Is j mme', maar het kan nu eenmaal niet aode's. De belasting moet omlaag, doch laat men hier bedeokea dat dit niet Ineens kan, maar langzamerhand moet geb»*ureo Do R-gee-log volgt ook dezelfde tactiek ea daarom wil Ik voo«af waarschuwen voor te g'OO'e verlaging van de posten. Ia de commissie-ver gadering heb ik meermalen gezegd dat zoowel bij poll ie als werklieden en secetarle-personeel een afvloriï g moet geschieden, maar dat dit zeer langzaam moet gebeureo. Enkele leden wa>en voor omslag, maar mijn over uiglng is, dat we daar niet op moeten Ingaan, maar alleen bt) een even ueel ontslag neming die plaats dan niet moeten aan "üllen. Ik heb zoo eens becijferd dat als we aan al het personeel eene loons verlaging van 5 pCt. geven en verder op posten die daarvoor in aanmerking komen, bezuinien een bedrag van f 7400 wordt bezuinigd zonder dat dan ontslag behoeft te worden gegeven. Ik ben een persoonlijke vijand van ontslag te geven maar ik wil toegeven dat de nood daartoe kan dwingen en mocht men er toe overgaan dan zou ik in overweging willen geven om dit op een langen termijn te doen, desnoods van een jaar. Men zal zich herinneren, dat eenige weken terug in een perceel aan de Ceintuurbaan een Duitscher werd beroofd van f 10 000, welk bedrag hij kort te voren aan een bankinstelling had geïnd. Er rees verdenking tegen den 19 jarigen Jan Kollewijn, die reeds eenige malen in gezelschap der bij dit geval betrokken beroofster was gezien en die ook om andere redenen door de politie werd gezocht, doch zich tot nu aan een arrestatie had weten te onttrekken. Er bestond n.l. eveneens verdenking tegen den man betrokken !e zijn bij een inbraak en diefstal van manufacturen uit een perceel aan de Paleisstraat, terwijl hij bovendien voor een anderen diefstal nog zes maanden gevangenisstraf te goed had. Na de bovengemelde berooving volgde de Amsterdamsche politie een spoor van den man naar Antwerpen. Toen men in de Scheldestad een on derzoek instelde bleek de vogel echter al weer gevlogen te zijn en moest hij weer naar Nederland zijn uitgeweken. Dezer dagen werd de betrokkene te Rotterdam gesignaleerd en de Amster damsche inspecteur van politie, de heer Joosten, vertrok Woensdag der waarts in gezelschap van eenige rechercheurs. Onze apache bleek echter lont te hebben geroken en voor de opdrin gerige belangstelling der Amsterdam sche politie, die trouw door de Rot terdamsche werd bijgestaan, nam hij overhaast de vlucht naar Den Haag De vlucht geschiedde per huurauto, hetgeen hem noodlottig zou worden, want op den terugweg slaagde de politie erin den chauffeur aan te houden, die mededeelde, dat hij zijn passagier gebracht had naar een café aan het Achterom in de residentie In ver—- eeniging ook met de Haagsche politie werd het perceel, waarin het café gevestigd is afgezet en na de noodige voorzorgsmaatregelen genomen te heb ben drong de politie het café binnen waar zij den betrokkene inderdaad aantrof. Deze vluchtte naar den zolder en vervolgens op het dak, achtervolgd door eenige rechercheurs. Een op windende jacht over de daken volgde. Na een gewaagden sprong op een lager gelegen plat slaagde de apache erin op de warande van een woning op een derde etage te komen en liet zich nu langs de warandestijlen naar be neden zakken. Twee rechercheurs gleden hem als katten achterna maar hij had eenigen voo-sprong. Van de eerste etage sprong hij in den tuin van het benedenhuis, waar echter inspecteur Joosten hem opwachtte. Een oogenblik worstelden beide mannen om de overhand beiden rolden over den grond toen ook de rechercheurs van de eerste verdieping in den tuin sprongen en de apache het tegen de overmacht moest afleggen. Gisterenmiddag werd hij van Den Haag naar Amsterdam overgebracht om aan de Pietershal te worden verhoord De politie heeft met deze arrestatie in ieder geval een goede vangst gedaan. Wat iedere maand te doen geeft. (Eerste helft Februari.) Nadruk verboden. Februari; de. maand, waarin de werkzaamheden buiten worden hervat. Wanneer liet althans niet te zeer nog wintert. Van ouds achtte men het voor den landbouw nuttig, dat de vorst zich in deze dagen wat terug houdt, de lucht meer betrokken is. In den volksmond leven nog de weerrijmp jes Als Lichtmis in het donker huist, Dan lacht het boertje in zijn vuist. Geeft Lichtmis klaverblad, Pasehen dekt met sneeuw het pad. Lichtmis donker. De boer een jonker. De imker (bijenhouder) heeft echter in de eerste dagen van Februari gaar ne helder weer Lichtmis helder en klaar; Geeft een goed bijenjaar. Waarom? Omdat de bijen, die zoo lang in korf of kast opgesloten zaten, bij helder weer een reinigingsvlucht kunnen houden, zich van de overtol lige stoffen kunnen ontdoen, zoodat 't bijenvolkje in goeden, gezonden staat blijft. Bij „los" weer komen dus de werkzaamheden, vooral in dit voor jaar, want in den herfst van 't vorig jaar was alles laat; het rooien van aardappelen, voederbieten en knolra pen geschiedde later dan ooit. Met de bemesting kwamen velen, ook door den vroeg invallenden winter, niet klaar. Wie uitsluitend kunstmest aanwendt, gebruike per hectare de volgende hoe veelheden. de grootste hoeveelheid op grond in slechten toestand, de kleinste hoeveel op grond in goeden bemes- tingstoestand bij aardappels 500700 Kg. patent kali, S001000 Kg. slak ken meel bij man gel'wortels 15002000 Kg. kainiet, 10002000 Kg. kalk en 1000 —1200 Kg. Slakkenmeel bij koolrapen 1200—1800 Kg. kai niet. 10001500 Kg. kalk en 1000 1200 Kg. slakkenmeel op grasland 8001200 Kg. kainiet en 8001000 Kg. slakkenmeel. Wie stal en kunstmest beide geeft, heeft van de opgegeven hoeveelheden ongeveer de helft noodig. Voorts zij nog opgemerkt, dat men in plaats van slakkenmeel op kleigrond superphos- phaat kan gebruiken en ook op zand grond. indien de bemesting laat in 't voorjaar plaats vindt. In den regel neemt men dan van super een baal per bunder minder, In plaats van kalk is voor hoogere, magere gronden kalkmergel aan te be velen, eveneens voor niet zwaar gras land. Voor mangel wortels moet het kainiet ongeveer 2. maanden voor liet zaaien worden uitgestrooid10 pCt: kalizout kan in den herfst, winter, of liet vroege voorjaar aangevoerd wor den; voor aardappels is een vroegtij dig gebruik vereiseht, hi d<;u lainSnoei thans uw vruckt- boomenZie vooral ook uw groote vruchtboomeii na, ze moeten van bin nen ruim zijn, opdat licht en lucht er flopx JlUnueii spplgn. Laat het weer 't toe, dan ïupogtAge nu wel al sommige groenten zaaienspinazie (bréedblad seherpzaad), raapstelen, radijs, worte len. ook doperwten. Spinazie niet te diep in den grond, iets onderharkén, daarna wat vastplakken en met rijsjes bedekken. Neem voor doperwten b.v. Bloemendaalsche vroege. Het werk in de bakken, de z.g. broeierij, kan nu ook beginnen: bakken uitgraven, met verseli blad. b.v. eikeblad, dat gauw broeit, vullen, daarop ruigen paarden mest. Als liet mengsel gaat dampen, dan liet raam iets op om te luchten. Vervolgens een voet aarde op brengen, en de bak is gereed om beplant te wor den met bloemkool, wortelen, boonen en sla, welke op deze manier verzorgd kunnen worden. In de kas of ook in een bak, vooraf verwarmd met ruigen paardenmest, kan men in deze helft der maand reeds stekken planten, o.a, Colens verschaffelti, Heliothroop, Al- ternanthera, Irecine, Ackerantus en Mesembreanthemum. Zoetjes aan het heeft nog zoo'n haast niet kan men ook vele soorten zomerbloe men gaan zaaien, waartoe men in 't bezit moet zijn van een warme kas met tangs, dat is een rabat, waar de pijpen onder door loopen, waardoor dus de grond op dat rabat warm wordt. Op een warmen bak, verwarmd als hiervoor is aangegeven, kan het ook heel goed. Men zaait het zaad in aarden schotels uit; fijn zaad licht bedekken anders verstikt het. Bij vorstvrij weer is het nu een ge schikte tijd om zijn perzikboomen zoo noodig te verplantendit geschiedt in groote gaten, gevuld met één derde goeden tuingrond, één derde verteer den paardenmest en één derde blad- aarde. te Capelle, zal in het openbaar op Woensdag 6 Februari 1924, A. des avonds om 8 uur precies ten herberge van G VAN CAEM te Sprang, ten verzoeke van de Diaconie der Hervormde Gemeente van Sprang en van de Hervormde Kerk van Sprang de van ouds bekende per- ceelen hooi en weiland onder Besoijen en Waalwijk. B. dien zelfden avond om 8 uur precies ten herberge van KLIS te Sprang, ten verzoeke van het Algemeen Armbestuur van Sprang: de binnenlanderijen onder Sprang en Besoijen en den Kleinen Heuvel op de Groote Oude Straat onder Capelle. Breed bij biljetten 32224 t f Heden overleed tot f onze diepe droefheid na voorzien te zijn geweest van de laatste H Sacra menten der stervenden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader C. L. P. MOONEN, in den ouderdom van 77 jaar. 32219 P. Moonen-Pulles. L. Moonen. Adr. de Ruijter- Moonen. H. de Ruijter en Kinderen. Jacq. Moonen. Jozef Moonen. Waalwijk, 31 Jan. 1924. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de Erven Mej. de Wed. TH. VAN DIEM, Bouw- en Weiland te Waalwijk in de le Zeine Sectie B nos. 244 en 245 groot 91 are. Verhuurd aan A. van Well tot einde seizoen 1930 voor f 125.— per jaar. De inzet en toeslag geschieden te Waalwijk op Dinsdagen 12 en 19 Februari 1924 des avonds 7 uur resp in het café MAHIEU en KEMPERMAN. 32223 van op Crediet, op Vrijdag 8 Februari 1924 des v.m. 111 j2 uur op de Markt te Waalwijk, ten verzoeke van den heer M. RIJKEN. 32222 NOTARIS JANSEN. MAX GOVAERTS Markt Waalwijk. van 12—3 en van 6—12 uur met Komiek OIOOEN ter afwisseling. HOOGST AMUSANT. PRIMA CONSUMPTIE. 32226 HEERLIJK ZITJE. te Waalwijk 32216 door een echtpaar zonder kinderen. Brieven onder No. der adver tentie bureau van dit blad. Telefoon 61. WAALWIJK. Tel. Adr.: ELEM. uit voorraid leverbaar DE DIRECTIE. een Ofjf-r b-enoer. (Wordt vervolgdl DE HEER Wollen en Gestikte Dekens

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 11