Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Derde Blad. Provinciaal nieuws NUMMER 10 ZATERDAO 2 FEBRUARI 1924. Waalwijk, 2 Februari 1924 Nadere gegevens gevraagd. Wij lezen in „De Volkscourant"; De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat heeft de verbetering in de schoenindustrie hoofdzakelijk toegeschreven aan de werking van het Schoenenwetje. En van bijzondere beteekenis achtte hij in dit verband het feit, dat de prijzen van het schoenwerk, in plaats van gestegen, nog aanmerkelijk zijn gedaald Daarentegen heeft de oud-minister Van Gijn onlangs in Den Haag mee gedeeld, dat het Schoenenwetie een gouden regen over de schoenindustrie heeft doen neerdalen, een gouden regen bestaande uit ongeveer zes millioen. die de arbeidersbevolking, de grootste, nu gedwongen afnemer van de inlandsche industrie, voor duurdere schoenen heeft moeten op brengen. De uitspraken van den Waalwijk- schen schoenindustrieel en van den hoogleeraar Van Gijn staan op het eerste gezicht tamelijk lijnrecht tegen over elkaar. De eerste zegt: de prijzen van het schoenwerk zijn aanmerkelijk gedaald. De tweede beweertin hoofdzaak de arbeidersbevolking betaalt aan duurdere schoenen zes millioen meer. Nu zouden intusschen beiden gelijk kunnen hebben. De schoenprijzen kunnen gedaald zijn en als de voorzitter der Lang- straatsche Kamer van Koophandel het verzekert, zal het wei zoo zijn, daar zijn bewering anders onmiddellijk door de cijfers zou worden tegengesproken maar ze zouden zonder het Schoenen wetje in nog sterker mate kunnen zijn gedaald. Dit wordt gewoonlijk door vrijhan delaars aangevoerd. Maar nu moet professor Van Gijn ons eens uitleggen, hoe, terwijl de prijs van de schoenen reeds is gedaald, wij voor onze schoenen nog zes millioen te veel betalen. Hoeveel paar schoenen rekent hij per hoofd der bevolking en per jaar, en waarop stelt hij den prijs der schoenen, die de arbeidersbevolking draagt, die hij anders jegens haar niet zoo medelijdend thans beklaagt om haar dure schoenen M.a.w., hoe komt de heer Van Gijn aan zijn cijfer van zes millioen De prijsverlaging, waarvan de Waal- wijksche industrieel gewaagde, lijkt aannemelijk: een industrie, die volop werkt, kan veel goedkooper leveren dan een industrie, die, bij hooge algemeene kosten, maar een kleinen afzet vindt. Doch dat wij, indien we onze natio nale schoenindustrie in haar ellende hadden gelaten, zes millioen goed kooper uit zouden zijn geweest (van de kosten van steunregeling, het mo- reele verlies aan volkskracht en de ontwrichting eener krachtige industrie spreken we maar niet eens), lijkt tamelijk fantastisch. Het minste is, dat de oud-minister cijfers en gegevens voor den dag brengt, waaraan zijn bewering kan worden getoetst. Bij de gisteren door het bestuur van „Waalwijks Belang" gehouden aanbesteding van het maken van eene verplaatsbare kiosk, werd ingeschreven (door leden van W. B.) ais volgt Timmerwerk A van Huiten-Krol f 1178. Henri van Hulten f 1050. Fa Wed A. Aarts Zonen f 950.— Ijzerwerk Fa. Wed. J. Verhulst f 778. Fr. van Wees f 825.— Het werk is gegund aan de laagste 1 inschrijvers, de firma's Aarts en Ver hulst, in totaal op f 1728 De Jaarvergadering van „Waal wijks Belang" zal gehouden worden Maandag 18 Februari a s. des avonds 8'|, uur in de achterzaal van Hotel Verwiel Zooals wij indertijd berichtten, lag het in de bedoeling van „Waalwijks Belang" in het a.s seizoen een festival te organiseeren en waren daaromtrent reeds voorloopige besprekingen gevoerd. Nader heeft het bestuur bericht ont vangen dat het reeds lang in 't plan lag van het bestuur der harmonie der Werkliedenvereeniging ter gelegenheid van haar l2'/2 jarig bestaan een festival voor Muziek- en Zanggezelschappen te houden. Met het oog hierop is besloten aan het bestuur der harmonie te doen weten, dat „Waalwijks Belang" bij deze gelegenheid gaarne den voorrang aan het jubileerend gezelschap geeft en haar onderneming zooveel mogelijk zal steunen en daarom van haar festival zal afzien. Het zou werkelijk zeer mooi samen treffen, dat met het festival ter gele genheid van het 12'/2-jarig bestaan der harmonie de nieuwe kiosk van „Waalwijks Belang" kon worden in gewijd. Het ligt in de bedoeling dit aan het bestuur der harmonie voor te stellen Naar wij vernemen zijn de laatste instrumenten, materialen enz. voor de operatie-kamer, die langen tijd in Duitschland achterbleven, thans ook alhier aangekomen. Zij zijn nu met de andere ergens opgeslagen tot tijd en wijl deze zoo nuttige en noodzakelijke stichting eens werkelijkheid worde. Het wordt waarlijk ten hoogste tijd zouden wij zeggen, dat hierin een beslissing komt, welke dan ook. In aansluiting op het bericht in ons blad van jl. Zaterdag doet het ons genoegen te vernemen, dat de oprich ting eener Jvereeniging tot het daarstel- len van een, zweminrichting reeds tot verdere resultaten heeft geleid Het voorloopig comité dat nu weder dezer dagen in vergadering bijeen was, besloot in principe tot het oprichten der vereeniging over te gaan, zoodat mochten er onverhoopt geen onover komelijke hinderpalen in den weg komen, dit als een feit beschouwd kan worden. Het Comité besloot voorloopig als bestuur op te treden en verdeelde de functies als volgt Voorzitter: D. G. Lackamp Vice-VoorzitterN üragtmans. Secretaris: Jac Spijkerman. PenningmeesterL Both. CommissarissenJud. van Delft. Jud Timmermans. P. J. Letschert G van lmbeek. De heer Passier had tot z'n spijt van het plan om in het Comité zitting te nemen, door drukke werkzaamheden, moeten afzien, hetgeen de vergadering wel eenigszins teleurstelde, daar hij als vertegenwoordiger der R.K. Werkl.ver. welke in deze wel als initiatiefnemer beschouwd kan worden, zeer zeker op die plaats paste. Het voorloopig bestuur zal echter alsnog pogingen in het werk stellen een waardig plaats vervanger uit genoemde vereeniging te doen zitting nemen. Verder werden ter vergadering reeds verschillende der voornaamste onder deden behandeld, waarvan wel gemeld mag worden dat het plan is te trachten I het z.g. Hoefswiel als zwemplaats ter j beschikking te krijgen en daar nette 1 en prachtische kleedkamers te doen verrijzen. I. Voor inrichting en plaatsing zal het I bestuur ter plaatse opnamen doen 1 en was onze Gem. opzichter zoo be reidwillig zijn toezegging te geven, de Ver. in deze var. advies te dienen. Zoodra het bestuur dan een bereke ning heeft kunnen maken wat ongeveer de kosten zullen bedragen zal nader worden bekend gemaakt, hoeveel de contributie voor toetreding tot de Ver, moet bedragen Men twijfelt echter niet of dit zal een zoo miniem bedrag kun nen zijn dat alle liefhebbers zich zoo spoedig mogelijk bij deze Ver. opgeven en zoo tot het instandhouden dezer nuttige vereeniging medewerken. Belangstellenden kunnen zich ook thans reeds als lid bij een der heeren bestuursleden opgeve i, zoodat men niet eerst het zwemseizoen behoeft af te wachten en men bevordert daarmede zeker de goede zaak Ook heeft men er reeds de gedachten over laten gaan dat het op de eerste plaats een ver- eischte zal zijn, dat er een goede controle wordt uitgeoefend, temeer daar genoemd water zich ook uitstekend leent tot het nemen van een bad voor niet-zwemmers en kinderen, zoodat deze zich dan ook absoluut zonder eenig gevaar in het water kunnen be geven. Wij twijfelen er niet aan, waar men bovengenoemde plannen reeds hoort, dat de zaak degelijk wordt aangepakt en meenen te mogen aannemen dat succes dan verzekerd moet zijn Heden herdenkt de bekende firma deerd. Bij de aanbieding daarvan sprak de heer Heijnen (mede-jubilaris) ongeveer 't volgende Hooggeachte Patroon en Jubilaris Het is mij een waar genoegen, mede uit naam van het geheele personeel, U op dezen gedenkwaardigen dag eenige woorden te mogen toespreken. Uit aller naam dan wensch ik U van harte geluk met het 25 jarig bestaan uwer zaak. Zoo iemand, dan moogt U fier zijn op het in die kwart eeuw behaalde succes. Op bescheiden schaal begonnen, nam de zaak, dank zij Uw groote vak kennis en energie, een steeds hoogere vlucht, om ten slotte een gevestigde reputatie in geheel ons land, ja zelfs ver buiten zijn grenzen te erlangen. Wie toch is er die althans bij namen de Firma De Greeff-Verwiel niet kent. Doch ook Uwe Echtgenoote heeft tot het welslagen Uwer onderneming het hare ruimschoots bijgedragen. Zij toch voerde talrijke jaren op de meest loffelijke wijze de boekhouding en administratie, een onmisbare voor waarde voor den groei en bloei van welke firma ook. Uw vlijt en accuratesse gingen over op Uw personeel, gewenden het aan de Oreeff Verwiel haa, 25-iarig bestaan. en prikkelden Reeds vroeger hadden-Are gelegenheid i J» het we eerI erk e een en ander te zeggen over dit bedrijf en haren stichter den heer C. Ch. de Greeff. Voor heden wenschen wij de firma, den heer C. Ch. de Greeff, die in 1899 de zaak op bescheiden schaal stichtte en zijn huidigen medewerker, den heer Eugene de Oreeff, van harte te feliciteeren op dezen gedenkwaar digen dag. Het moet een bijzondere voldoening zijn op deze afgelegde baan dermate te kunnen neerzien Voor 25 jaren op kleine schaal opgericht, breidde dit bedrijf zich dermate uit, dat spoedig de cliëntèle kon geteld worden over 't geheele land. Het prima artikel vond f een dergelijke waardeering dat niet alleen de particulier zijn opdrachten schonk, maar herhaaldelijk werden orders gegeven op gala-costuums voor ministers, Ned gezanten, leden der Staten-generaal, enz. Ook het personeel groeide voort j durend aan, zoodat hier van een bedrijf van groote beteekenis voor onze ge-1 meente kan gesproken worden in menig opzicht. Dit is natuurlijk te danken j aan het werk dat hier wordt vérvaar- digd, maar niet minder aan den on- vermoeiden en ges agen arbeid van den eigenaar, den heer de Greeff, daarin de laatste jaren krachtdadig bij- gestaan door zijn zoon, den heer Eugène de Greeff. Wij wenschen hen van harte geluk en spreken den wensch uit dat hun zaak moge blijven groeien en bloeien zooals in de afgeloopen kwart eeuw, tot hun eigen voldoening, heil van hun personeel en voor den voor uitgang en naam onzer plaats. Heden werd een druk bezochte re ceptie gehouden, waarop u velen van hun belangstelling deden blijken en de jubilarissen en geachte familie kwamen complimenteeren. Aan den heer de Greeff was reeds des morgens aangeboden een prachtig foto-album, met afbeeldingen van huis, kantoor, ateliers, personeel, oud-ge- dienden, enz., enz., werkelijk een zeer doelmatig en prachtvol souvenir. Onder den schat van bloemstukken, door kenissen en handelsvrienden toe gezonden, merkten we er een op dat door z'n voornaamheid zeer in 't oog sprong, een prachtig bloemstuk, waarin dat de toets der vergelijking met het beste van elders kan doorstaan. En dat de kwaliteit van het product in de j toekomst niet verminderen zal daarvoor pleit de vakkennis van Uw zoon, uw j toekomstigen opvolger die gedachtig aan de wet van den vooruitgang, zelf op betrekkelijk jeugdigen leeftijd, reeds j menige verbetering in Uwe zaak heeft aangebracht. I Dankbaar herdenken wij wat U als patroon in die 25 jaren voor ons ge weest zijt. Wij weten hoe gij ons in I tal van zaken tegemoet kwaamt, voor zoover de belangen Uwer onderneming dit maar eenigszins toelieten. 1 Als blijk onzer genegenheid bieden wij U thans dit bloemstuk aan. Zij het een symbool van den bloei en voor uitgang die Uwe zaak weer verwerven zal zoodra normale toestanden op handels- en industrieel gebied zijn ingetreden. Voorzeker ben ik hier aller tolk wanneer ik eindig met den zoo hartelijk gemeenden uitroep Groeie en bloeie de firma De Greeff Verwiel. De heer C de Greeff dankte zicht baar bewogen met enkele woorden, doch hoopte zulks op den feestavond nogmaals te doen Wij willen nog vermelden dat de heeren Heijnen, van We I en de Peffer mede zilveren jubilarissen zijn, dus 25 jaar op dit atelier werkzaam. Morgen wordt het personeel een feestavond aangeboden in hotelVerwiel, terwijl nog op andere wijze de firma blijk gaf van waardeering tegenover het personeel. Gister werd de Moederecursus in de parochie van St Clemens door den voorzitter van 't Wit—Gele Kruis ge- j opend. Ook hier groote belangstelling, 1 niet minder dan 60 deelneemsters, dus reden tot eroote verheugenis over dit prachtig slagen. Ook hier sprak de ZEerw. heer pastoor van Erp hartelijke 1 woorden van belangstelling. In 't geheel tellen de cursussen nu 180 deelneem- sters, dus een reuzensucces voor den Voorzitter, zuster en vereeniging. j Het zal onnoodig zijn bij de aan- 1 kondiging van 't optreden van Louis Bouwmeester op Dinsdag a.s. nog veel sierlijk waren aangebracht de jaartallen bij te voegen. Waar onze groote tooneel 1899—1924 en G.V. dooreengeslingerd. Dit was een hulde van 't personeel, een uiting van dankbaarheid, een uiting van meevoelen met dit jubileum van hun patroon en vooral van den stich ter, wiens humaniteit, z'n goed hart voor z'n volk, zoozeer wordt gewaar- speler ons de eer aandoet Waalwijk te plaatsen, in zijn tournée die hij door ons land maakt na zijn herstel met „Vriend Fritz", daar beschouwt ook zeer zeker iedereen het als een eereplicht om de oude Louis te gaan zien en hooren in zijn element. Van zijn optreden als Rebbe in „Vriend Fritz" overigens lezen we nog de meest vleiende recensies, zoodat het op het gebied van tooneel voor onze plaats en streek als iets zeer bijzonders moet worden aangemerkt. We verwachten daarom een tot in alle hoeken gevulde zaal. Aan de Vakschool voor Mode Academie Systeem Wohryzek te 's Her togenbosch, slaagde Donderdag 31 Jan. voor het examen coupeuse Mej. Jose phine Jacobs alhier. Geslaagde genoot haar opleiding van Mej. D v. Beckum te 's Bosch. Naar wij vernemen is de toestand van den horlogemakersknecht iets beter. De bekende Hongaarsche Celliste Judith Bokor, die in November en December met haar concerten te Weenen onder Nilius en in Budapes met Ernst von Dohnanyi een zeer groot succes gehad heeft, is in Januari na eenig zeer succesvol optreden in Londen, een tournee in Spanje gaan maken. Na afloop dezer tournee zal Judith Bokor in Januari en Februari bij de volgende Concerten optreden 28 Januari, Maastricht, Recital 29 Jan. Heerlen, Recital 31 Jan. Nijmegen met de Arnhemsche Orkest Verg. onder leiding van Martin Span jaard 1 Febr. Arnhem, Recital 4 Febr. Waalwijk, Recital 5 Febr. Hilversum, Recital 7 Febr. Rotter dam, Recital 11 Febr Bussum, Recital 13 Febr. Utrecht met Utrechtsch Stedelijk Orkest o 1. v. Evert Cornelis. Uit Dongen schrijft men aan 't D. v. N Heerschte bij den aanvang van het afgeloopen jaar in de schoenindustrie nog een malaise toestand, geleidelijk doch zeer langzaam aan namen de werkzaamheden toe en verminderde naar evenredigheid dan ook de werk loosheid. Dank zij de invoering van het schoenwetje en zijn verlengingsduur, waardoor de wederverkoopers meer op binnenlandsch fabrikaat zijn aange wezen, kwamen de orders meer regelmatig binnen en namen zelfs in die mate toe, dat men bij den aanvang van 1924 in 't algemeen voor de geheele schoenindustrie zelfs van eenige drukte in het bedrijf kan spreken. De algemeene poging om zijn bedrijf zoo spoedig mogelijk op normale kracht te brengen, verwekte evenwel een sterke onderlinge concurrentie, hetgeen de prijzen voor den handel in hooge mate drukte en waardoor in sommige gevallen zelfs beneden den kostprijs moest geleverd worden Door de grootere bedrijvigheid in de schoenindustrie, met ais gevolg daarvan grootere vraag naar grondstof fen, stegen deze meer of minder in prijs en was dit vooral het geval voor wat betreft de o verleersoorten Noodzakelijkerwijze zullen hierdoor in de toekomst de groothandelsprijzen der schoenen eenigszins moeten stijgen, wat echter niet in zich sluit, dat de winkelier zijne prijzen zal moeten verhoogen. In verband met de onderlinge concurrentie zal dan ook het publiek weinig van eene ver- hooging bemerken. Wat betreft de lederindustrie kan j van het afgeloopen jaar weinig verhef- fende worden gemeld Het geheele 1 jaar hebben onze fabrikanten een ongelooflijken strijd te voeren gehad tegen den invoer van Buitenlandsch leder. Ook deze industrieeelen hebben de regeerfng gebedeld om bescherming harer belangen, door invoer-belemme ring van buitenlandsch leder, door mildere bepalingen bij de betaling der O.-W. belastingen, door verlichting der arbeidswetbepalingen enz. doch kregen tot heden weinig of geen gehoor. Toch 47e JAARGANG. 1. en Lingstriitscbe Courant, Dit bl»« versekljat WOENSDAG EN ZATERDAG. AbonnementaprlJ» per I maande» 1.26. Fiinco per poat door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden «takken, gelde» Iran co t« stonden aan den Uitgever. Ui weave: WAALWIJKSCHE BTOOMDRUKKEBIJ ANTOON TIELEN. Telefoon Ne. US„ *el«fr,-Adn*ECHO. Prijs der Advertentie» 28 cent per regel; minimam 1.60. Reclames 40 cent per regel. Bg contract flink rabat. AdvertentlBn moeten Woensdag en Vrljdng den morgens om nlterlljk nnr in ons besdt «Un

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9