Gemengd Nieuws SPORT. Een hoogst zonderlinge geschie denis houdt op het oogenblik te Ber lijn niet alleen het publiek, maar ook de politie en vele geleerde persoonlijk heden bezig, Ziehier de feiten. Een schrijver en privaat-docent, dr. Werner Achilles geheeten, kwam in aanraking met een student aan de landbouwhoogeschool, welke jongeman een zoon is van den Duitschen ex- kapitein Frommann. De student werd de onafscheidelijke metgezel van dr. Achilles, die den jongeman als een uitstekend medium voor hypnotische experimenten be schouwde en hem wist over te halen, het huis zijner ouders te verlaten en zich in zijn (dr. A's) omgeving te vestigen. Toen de ouders van den student onlangs hun zoon bezochten, ontdekten zij tot hun verbazing en ontsteltenis, dat hij blind was Zij gingen met hem naar verschillende specialisten, die echter den jongeman niet konden ge nezen. Op zekeren dag kwam een zoon van een te Potsdam woonachtigen dominee Grunwaldt met het jong- mensch in aanraking De jonge Grun- waldt, die veel van hypnotisme afwist en op dit gebied jaren onderricht had van den bekenden professor Dessoir, kwam tot de ontdekking, dat de stu dent onder blijvenden hypnotischen invloed stond. Hij maakte van een soort tegen- hypnotisme gebruik en slaagde er op die wijze in, Frommann's blindheid te genezen Ook herstelde de student van een soort versuftheid die zich tijdens zijn blindheid had geopenbaard. Geconstateerd werd, dat dr. Achilles een buitengewonen invloed op den jongen man had uitgeoefend, een invloed, die zelfs bleef nawerken, als het tweetal niet bij elkaar was. De student had eenmaal gepoogd, zich voor een trein te werpen op het station te Potsdam Men gelooft, dat dr. Achilles hem gesuggereerd had, zelfmoord te plegen, toen de ouders van den student dr. A in het nauw dreigden te brengen. Toen de jonge Frommane het ge zicht en tot op zekere hoogte het normale gebruik van zijn verstandelijke vermogens teruggekregen had, legde hij verklaringen af, waaruit bleek, dat dr. Achilles hem tot allerlei handelin gen gedwongen had, waarvan vele van strafbaren aard. Het bleek verder, dat de student voortdurend, vermoedelijk onder A.'s invloed, zijn ouders geprest had om hun waardevolle collectie schilderijen en kunstvoorwerpen aan dr, A. toe te vertrouwen. Men gelooft, dat A. zich op die wijze ten eigen bate in het bezit van de collectie wilde stellen. Het politie onderzoekheeftintusschen tot de arrestatie van dr. A. geleid, in wiens woning een groote hoeveelheid bezwarend materiaal moet gevonden zijn. De student heeft verklaard, dat dr. A. hem als volgt „blind" maakte. De hypnotiseur keek hem strak in de oogen en hield dan een brandende kaars voor zijn gezicht, zoodat de student alleen dr. A.'s oogen kon zien. Hij verviel in een diepen slaap en, toen hij ontwaakte, merkte hij, dat hij blind was. Hij bleef acht weken lang in dezen toestand. Het geval heeft groote belangstelling gewekt in Berlijnsche wetenschappe lijke kringen. Dit is namelijk de eerste maal, dat iemand door hypnotisme blind gemaakt werd. Sommige deskun digen achten het mogelijk dat de jongeman, onder hypnotischen invloed verkeerend, zoo sterk meende, dat hij blind was, dat hij werkelijk niet kon zien. Een tweede kwestie is, of een hyp notiseur zijn invloed op zijn slachtoffer kan blijven uitoefenen, langen tijd na de hypnose. Hierover loopen de mee ningen der deskundigen weer uiteen. De meesten betwijfelen de genoemde mogelijkheid echter. Wanneer de zaak voor het gerecht in behandeling komt, zullen een groot aantal wetenschappelijke mannen ais getuigen gehoord worden Het onderzoek van het zeer gecompli ceerde geval wordt door den Ober staatsanwalt te Potsdam zelf geleid en het schijnt, dat de talrijke verhooren in deze zaak in afzien baren tijd nog niet beëindigd zullen kunnen worden. Intusschen heeft de justitie volgens de „Germania" nieuw en gedeeltelijk zeer bezwarend materiaal tegen dr. A. ontdekt. De bewering van den privaat-docent, dat hij zich in 't geheel niet met hyp notisme inliet, is onwaar, daar bij een huiszoeking in zijn woning o.a. veel aanteekeningen over hypnose enz werd gevonden, waaronder persoonlijke no tities over het geheime genoegen, dat hij vond in andere menschen te be- heerschen en aan zijn wil onderge schikt te maken. Verder staat het vast, dat dr. Achil les verboden betrekkingen met jonge meisjes onderhield. Ook wordt nagegaan, welk een rol dr. Achilles in zekere bonden, hoofd zakelijk jongemannen tot hun leden tellend, gespeeld heeft. Naar wij vernemen zal de roof moord te Etten op den landbouwer G Naalden gepleegd Maandag 25 Februari a.s. voormid. 10 uur voor de rechtbank in behandeling komen. Terecht zullen staan P. Bals, A.de Bleijzer, G. v. Peer, J. Verstillen en A. C. v Zetten aan wien is ten laste gelegd diefstal met geweld, den dood ten gevolge hebbende. Op dit misdrijf is als maximum 15 jaar gevangenisstraf gesteld. Nabij de Hyacinthenlaan aan de Leidschestraat te Hillegom, heeft een 1 ernstig autoongeluk plaats gehad. Een j van de richting Amsterdam komende auto, waarin twee dames en twee heeren gezeten waren, reed, naar men ons mededeelde met ontzettende snelheid om de gevaarlijke scherpe bocht daar ter plaatse met het gevolg, dat door de snelheid de auto in den kant van den weg tegen een daar staanden telefoon- i paal van de N. Z. H. T. M. terecht kwam. Een heer en een dame werden uit de anto geslingerd; de dame viel onder den telefoonpaal, die inmiddels was afgeknapt De twee andere in zittenden werden in de auto bekneld. De dame werd onder den telefoonpaal vandaan gehaald en geheel bewusteloos bij de familie de Kooker binnengedragen. Ook de andere personen werden uit hun benarde positie verlost. De dok ter De Graaf uit Lisse die eerst spoedig ter plaatse was, constateer de bij de dame een gebroken arm, de andere dame was inwendig ge kneusd, terwijl allen lichte schrammen hebben opgeloopen. De auto was totaal vernield Bij het maken van foto's voor de film Quo Vadis te Rome zijn plot seling veertig leeuwen losgebroken, waardoor onder de vierduizend artisten een vreeselijke paniek ontstond. Veie lieden werden gekwetst en een grijs aard is volgens de bladen door de leeuwen verscheurd. Zooals men zich zal herinneren had zich onlangs de kapitein-admini- stateur Koolhaas Revers uit Ede uit de voeten gemaakt met medeneming van f 44 200 welke hij ten nadeele van den Staat der Nederlanden had verduisterd, om zich zelf al bij voorbaat van zijn pensioen te verzekeren, teneinde bui tenlands van dit sommentje een rustig heerenleventje te leiden. Intusschen werd hij, op verzoek van de Neder- landsche justitie, in België, dus niet in Athene, zooals is gemeld, aangehouden via Roosendaal aan de Nederlandsche marechaussees uitgeleverd en gevanke lijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht Een ongeveer 19 jarige jonge man, die zich gistermiddag in de nabijheid van het station te Leiden op de rails van de spoorbaan bevond, werd door den trein, welke te 4.45 uit Den Haag vertrekt naar Haarlem, gegrepen en met verbrijzeld hoofd opgenomen. Het lijk werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis De identiteit kon nog niet worden vastgesteld, doch vermoede lijk betreft het hier een jongmensch uit Leiden afkomstig. De 38 jarige gehuwde arbeider v. d. H. in Schinnen kwam op de Staatsmijn Emma te Hoensbroek onder afvallend gesteente en was onmidde- lijk dood. Van een tweeden arbeider werden beide beenen verbrijzeld, zoodat hij, in zorgwekkenden toestand naar 't hospitaal in Heerlen vervoerd werd. Voetbal. Door de zuivere samen- stelling heeft Erdal alle eigenschappen, welke voor het onderhoud Uwer schoe nen noodig zijn. - Zij geeft niet alleen een hoogen, duurzamen glans, maar ook: Erdal voedt het leder. - Door voortdu rend gebruik van Erdal blijft het leer in zijn oorspronkelijken toestand van lenig heid en taaiheid. Banholomeu* Speiber eo A»na M F Reiziger H-od'ika J dv Nlcolaas M van Beek en Wtlirmpje Hei] Wil helmus zv Johannes H de Bont en Bertha Koreman Josephus Johannes zv Abraham C Kemmeren en Maria Kufisterg Petronella J dv Andreas J Oomen en Acna P van der Plas Arnoldas G zv Bernardas J van Schijndel en A«»a J de Meijer Henrietta G dv Miricus A Zwets en Maria J H Ltps Johan M zv Wil helmus Loonen en Maria AG Janssen. Overleden: Antonie J de Groot 79 j Antonia J van der Meer 72 j Cornells Wisselink echte van G'ie je de Jong 72 Lambertus F van Drunen 7 mnd Walterus N de Beer 69 j Wilhelmina Ilmer wed van Pieter Puijssers 75 j. Huwelijken Cornels P A Schepperen 21 j en Jacnba A van Seters 20 j Johannes J Z Imaos 58 j en Heodrika A van der S'e*n 56 j Willem J Prins 26 j en Cornelia van Esch 21 j. VestigingCornells J Heesters van Made Hcmioa Buizebelt van Scbfindel Helena van Raamsdonk van Dordt Adrlanus P J Borren- bergs van Luijksgestel Beter J Buii'els van Luiiksgestel Marions G de Rooij van Oude Tonge Maria van den Ouden vat> Oude Tonge Cornells A Bot van Geertruldeoberg Pieternella Werther van Spaog-Capelle Dlna L Slaats vaa Schtlodel Antoon de Rooij van De Werken en Sleeuwijk Heodrika van HeNdlogen van U «echt Johannes J Ztjlmans van Geertruldeoberg Sophia C Tigchelaar van Hilversum Cornelia P Berkelmans van Waspik—Johannes H van Disseldorp van Waalwijk Elizabeth Kolijn van Almkerk. Vertrokken Gerardus Tö vat» A'pben en gezin naar Teierlngen M^ria A van Dongen naar Breda Anoa Adr van Dongen naar Breda Petras J B oeders naar Oosterhout Gerardus P Pauwels en g-zln naar Geertruldeo berg Margaretha M Broekhoven naar Eindhoven Johannes van Elzakker naar Oirschot Willem E M Spettjens naar Amsterdam Maria E de Reijer naar 0»s Jacomina Pruijlssen naar Waspik Petronella A de Wtis naar Geertruldenberg Marinus Fr Wltpen en gezin naar 's Hertogenbosch Petrus P C van den Bogaard en gezin naar Tilburg- Melanl Lippens naar Waspik Petro nella van de Wal naar Loonopzaod Alida C Dank naar Waspik Adtiaaa Wagemakers en gezin naar Rotterdam Jacobus A Heesters en gezin naar Asten Antonia van Strien naar Rijswfik Pietrooella Burghout naar E- hen. De moord te Sohimmert. Voor de Rechtbank te Maastricht had zich Woensdag te verantwoorden de 26-jarige H. J. P. de W., kantoorbediennde te 's-Hage, laatst gewoond te Sohimmert, thans gedeti neerd, die op 25 November in de nabijheid van Schimmert in de Kalfkensweide zijn echtgenoote met voorbedachten rade heeft vermoord. Beklaagde had te Rotterdam ken nis met zfln vrouw gemaakt; 2 maanden na dat hij haar had getrouwd, had hij haar om financieele redenen verlatennu en dan kwam hij eens terug, doch telkens verliet hij haar weer. Zij hadden 2 kinderen. Den laat- sten tijd woonde hij in Schimmert bij zijn ouders. Hij meende, dat zijn vrouw zich niet correct gedroeg. Hij erkent echter zelf, dat hij hiervan nooit zekerheid kreeg. Zijn vrouw- was toen bij haar familie in Den Haag. Uit Schimmelt zond beklaagde haar een telegramMa wil je eens spreken, kom hier naar toe. Hij haalde zijn vrouw op den 22en November in Sittard van den trein; beiden hadden daar den nacht in een logement door gebracht. Den volgenden morgen gingen zy door bin nenwegen langs den kortsten weg naar Schimmert. In de Kalfkensweide greep be klaagde haar onverhoeds van achteren bij de keel vast en stak haar herhaalde malen met een klein zakmesje in den hals. De vrouw vluchtte, hij liep haar na, smeet haar op den grond en kneep haar met kracht de keel dicht. Toen heeft hij haar 400 nieter over den grond achter een heg gesleept, is op een vierkant valiesje bij haar gaan zit ten en toen de vrouw niet gauw genoeg stierf heeft hij haar opnieuw gestoken. Het lijk had wel een .30-tal steken en sneden in hals en gezicht. Daarna heeft de dader zich bij de politie in Heerlen aangegeven en heeft hij het lijk aangewezen. De dader heeft alles uitvoerig bekend. Hij zegt in een vlaag van jalousie te hebben gehandeld. Het O.M. waargenomen door rnr. Kneep- kens gaat in zijn requisitoir nog eens uit voerig na de wij ze, waarop beklaagde is te werk gegaan. De vrouw dacht toen nog het eerst aan haar kinderen en riep: Bert, Bert, wat doe je toch, denk toch aan de kinderen. Spreker kan geen woorden vinden om die afschuwelijke daad te schetsen. Hfl vraagt schuldigverklaring aan moord met voorbe dachten rade en eischt levenslange gevan genisstraf. De verdediger vindt de daad laf en ge meen, kan geen lichtpunt vinden, maar is toch van oordeel, dat de dader erfelijk is belast, dat hij niet geheel, doch verminderd toerekenbaar is. Hij schetst uitvoerig de familie-omstandigheden van beklaagde; zijn familie van vaders-zjjde is geheel aan her senvlies-ontsteking gestorven. Pleiter vraagt een psychiatrisch onderzoek. De Rechtbank zal het verzoek In overwe ging nemen en bij de uitspraak, die op 19 Februari wordt bepaald, een beslissing nemen. Doodslag te Eindhoven. Donderdag heeft voor de rechtbank te's- Hertogenbosch terechtgestaan de timmer man B. A. B., uit Eindhoven, beklaagd op 2 December H. Kanter.s aldaar opzettelijk met een mes in de borst te hebben gestoken waardoor deze in het hart is getroffen en spoedig daarna is overleden. Bekl. verklaarde, dat de kastelein aan Kanters geen drank meer had willen geven Hij was daarop vertrokken. Toen bekl. bui ten kwam, had Kanters hem aangevallen en geslagen. Bekl. is naar huis gegaan, heeft even geslapen en is toen in Sti'ijp een glaas je bier gaan drinken in het café van O lub beek. Daar is ook Kanters binnengekomen en toen bekl. heenging volgde K. hem en be gon hem te schoppen. In zijn woede heeft bkl. zijn mes genomen en daarmee naar K geslagen. Op een vraag van het O.M. zeide bekl. niet te weten waar zijn mes gebleven is. Ook weet hij ntet, dat hij 's middags met een mes heeft geloopen en gezegd heeft: kapot moet hij. De president vond het heel vreemd dat Kanters een open dolk in den zak had en zal daar rekening mee houden. Het gebeur de is, aldus spr., weer te wijten aan den vervloekten drank. De inspecteur van politie van der Laan verklaarde o.in., dat het mes op den hoek van de Kerkstraat is gevonden. Beklaagde bekende daar langs te zijn gekomen). Daar ter plaatse is 'n schoenafdruk in de sneeuw gevonden, die met dien van beklaagde over een stemde. Op een vraag van den verdediger deelde getuige van der Laan mee dat hij K. nooit in kennelijken staat had gezien, maar dat beklaagde een dronkaard is Dr. Metrop, zeide dat de dood van Kan ters veroorzaakt is door verbloeding als ge volg van den steek. Dr. A. Kramer beves tigde dit. Get. Smits zeide dat bekl. 's middags met een mes dreigend gezegd hadtk zal hem een mes in zijn dstekenkrijg ik hem vandaag niet, dan morgen. De hoofdagent van politie Hendriks deel de mede dat beklaagde bij het verhoor be kend heeft K. te hebben doodgestoken. De vertegenwoordiger van het O.M. meent dat Kanters geen uitdagende houding heeft aangenomen. Hij meent dat bekl. hem buiten heeft opgewacht om hem een steek te geven, hoewel het een open vraag blijft waarom K. beklaagde naar huiten is gevolgd. Spr. eisohte wegens doodslag acht jaar gevange nisstraf. Als de rechtbank geen doodslag aanneemt, zal zij bekl. moeten veroordeelen wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende. De verdediger, mr. E. van Zinnivq Berg- mann, merkte op dat beklaagde een goed huisvader was. Hij verwierp de qualificatie van doodslag en betoogde dat er voor de maximumstraf van zes jaar wegens mis handeling, den dood tengevolge hebbende, geen aanleiding is. Uitspraak 21 dezer. Bijna 1000 personen zijn in het vorige jaar te New-York 'door verkeersongevallen om het leven gekomen. Deze stad schijnt met haar bezit van 306.000 automobielen en S500 motorfietsen vrij gevaarlijk voor voet gangers. Het aantal dieren, dat onder de verschillende vehikels geraakt, is verbazend groot. Er werden ongeveer 2.300.000 beesten gedood, waaronder 2 kameelen, een leeuw, een beer. benevens niet minder dan 254.803 katten. Bij de opname voor de film Quo Vadis te Rome, zijn plotseling veertig leeuwen los gebroken, zoodat onder de vierduizend mede spelers een vreeselijke paniek ontstond. Vele personen werden gewond, en een grijsaard, is volgens de bladen door de leeuwen verscheurd. Omtrent dit drama wordt nog aan de Tel. het volgende gemeld De film-onderneming Ambrosio wilde dit stuk opnieuw ensceneeren en had een over eenkomst gesloten met den dierentemmer Schneider, die 50 leeuwen bezit, waarmede hfl de laatste dagen was opgetreden in het circus Adriano. Verleden week werden 26 van de dieren overgebracht naar het thea ter van de Palatino-Film en in twee groote kooien ondergebracht. Gistermiddag nu, zou de scène van de leeuwen en de gerechtstelling der christenen gefilmd worden. Er was een balustrade ge bouwd waarop de figuranten moesten plaats nemen. Deze balustrade was onge veer 4j meter hoog. De arena was in twee deelen verdeeld. In het eene werden de martelaars opgesteld, terwfll in het andere gedeelte van het eerste door stevig tra liewerk gescheiden de leeuwen zouden binnenkomen. De eigenaar van de leeuwen, wilden echter vooraf nog eens persoonlijk met zfln dieren repeteeren en daarbfl ging alles goed. De dieren werden daarop weder in hunne hokken gedreven en toen begon om drie uur de eigenlijke opname. De figuranten hadden plaats genomen in hunne loges. Onder hen bevond zich ook de 50-jarige tooneetspeler Palombi, die de rol van een der senatoren vervulde. Hfl zat het verst verwijderd van den uitgang. Toen daarop de leeuwen uit de kooien in de arena werden gedreven, nam de leeuwin „Europa" i plotseling een geweldigen sprong en kwam midden tusschen de figuranten terecht. wie een hevige paniek ontstond. Allen slaagden erin den uitgang te toereiken met uitzondering van den ongelukkigen Palom bi. De leeuwin stortte zich op hem en plant te haar klauwen in zfln vleesch. De ongeluk kige deed een wanhopige poging om zich te weren, doch had het ongeluk daarbfl in de arena te vallen. De leeuwin, welke eenmaal bloed had geroken, sprong hem na en begon hem te verscheuren, De vrouw vau den leeuwentemmer, die als een Romeinsche matrone onder de figu ranten zat, wilde den armen Palombi te hulp snellen, doeh zfl werd door de vluch tende figuranten daarin verhinderd. In tusschen dreven de temmers de overige die ren snel in de kooien terug, daar ook deze, door den reuk van versch bloed onrustig begonnen te worden. Eon der film-opera teurs, Granato, die een revolver bfl zich had. loste een zestal schoten op de leeuwin, welke door vier ervan in den rug werd getroffen. Zfl liet haar prooi daarop los, doch het was reeds te laat. De arme Palombi was te zeer .gewond en tfldens zfln overbrenging naar het ziekenhuis, bezweek hfl. Door den politie-quaestor is onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. kwam j t, on-1 Zondag moet Qalk <sen comp. wed— "fid soelen tegen Vucht op het tet- ein aldaar. Vol belangstelilag wordt deze wed— -trfid tegemoet gezien, vooral na het <oede spel dat Quick Zondag in Oos- eihout heeft veitoond. Dat men nu lezen weest'ijd niet te licht opneme, want al heeft Vucht nog geen enkelen wedstrijd gewonnen, toch is het een oloeg waar terdege rekening mee ge houden moet worden. De sterkste clubs uit de afdeeling konden het juist met len oneven goal winnen en W.S.C. wist net Zondag met een penatoy te winnen. Dus Qulker», Zondag met hetzelfde éten gewerkt ais tegen T.S C. om te 'achten de overwinning mee naar Waalwijk te brengen. De supporters welke per flets gaan worden er aan herinnerd, dat het tet- reln van Vucht even vooibfi het B.V.V.- errein gelegen is, terwijl de supporters welke per Wavl gaan niet later dan waalf uur aan de markt moeten zijn, Zondag a.s. gaat de V.V. Juliana «aar Tilburg om daar voor de 1ste klasse B.V.B. het sterke Heevel I te gaan bekampen. Heuvel beschikt over een ploeg welke zich met eiken derde klasser N.V.B. kan meten. Willen onze geel-zwarten Heuvel behoorlek partij geven en met succes uit den strfld komen, dan moet er van 'c begin tot bel einde toe flink wo: den gewerkt. De eserves ontvangen voor de 2de klase B V.B. Berkdijk op bezoek ook hier «al het aan spanning niet ontbreken. Wfi geven hier de Juliana-jongens dn meeste kans. Cm 12 unr speelt Juliana 3 tegen Kaatsheuvel 3, Zondag jl. kwamen de Juliana- eserves na een lange rust periode wederom in den strfid voor de Com- oetetle 2de klasse B.V.B. tegen de Berkdijk-reserves te Kaatsheuvel. Ia een goed en vnrig gespeelde» wedstrijd oehaalde Juliana een verdiende 3—1 overwinning rust 1—1, De wedstrijd Juliana I-Longa vond een doorgang wegens onbespeelbaar heid van het terrein. Juliana 3 vedoor van Ouick 3 met 5—0, rust stand 00. A.s. Zondag ontvangt H.E.C.— E.V.O uit Bergen-op-Zoom. Dit is reeds de tweede maal, dat deze wedstrijd is vastgesteld, daar de 'orlge keer de wedstrfid even na de ust werd afgelost wegens een storbui. Voor H.E.C. was dit een strop, daar de stand 40 was. Als men dit tot maatstaf neemt, zou men zoo zeggen, dat H E.C. het a.s. Zondag niet moeilijk zal hebben. Maar men moet niet vergeten, dat H.E.C, oen voor de rust met den reusaebtjgen 'erken wind in den tug speelde, zoodat M E V.O. bare krachten niet kon ont plooien. Toah bleek toen reeds, dat M.E.V.O. over een mooie en uiterst vlugge ploeg beschikt, die het H.E C, Zondag danig lastig zat maken. Maar onze jongens weten wel, dat er gewonnen moet worden, daar H.E.C. door de onverwachte nederlaag weike Weert j.l. Zondag in Tilburg heeft geleden, op de onderste plaats is verzeild geraakt. Een plaats die hun weliswaar niet toekomt, maar Vrouwe 7onuna is tot heden toe H.E C. niet gunstig gezind geweest, E» flo, geen moed verloren. Ook de kans op de bovenste plaats is nog niet verkeken. Wint H.E C. a.s. Zondag dan ver- bulzen zij reeds naar de derde plaats en als Eindbovia van R.K.T V.V. ver liest op gelfik speelt dan staat H.E.C. telfs nummer twee. De wedstrijd van a.s. Zondag Is dus oor H E.C. zeer belangrijk, We hopen daarom dat het weer meewerkt dan kifigen wij zeer zeker een prachtigen wedstrijd te zien, die geen enkele Waalwfiksche voetballiefhebber graag zal willen missen.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6