J Cl! i Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, Derde Blad. Provinciaal flreuws NUMMER 12 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1Q?4. WAALWIJK8CHE 8TOOMDEUKKESIJ ANTOON TIELEN. Ne, te ftiïefi-Afet3EOHO. Waalwijk, 9 Februari 1924. De nieuwe Burgemeester. Hardnekkig deed gisteren en vandaag het gerucht de rondte, dat de hoogedelgestr. heer H. A. Stule meijer te Rotterdam benoemd zou zijn tot burgemeester onzer gemeente. Wij hadden daaromtrent heel wat vragen te beantwoorden. Wij kunnen daarop alleen definitief antwoorden dat de be noeming nog niet heeft plaats gehad, maar tevens naar hetgeen wij vernamen, dat er groote kans bestaat, dat deze weldra volgen zal. De heer Stulemeijer is 55 jaar, Brabanter van geboorte, is vroeger in Dongen in 't huidenvak werkzaam geweest, later Directeur der Huiden club te Rotterdam, lid van den Ge meenteraad, jaren Wethouder van Sociale Werken en thans Kamerlid voor Rotterdam Hij is lid der Katholieke Staatspartij, is een zeer geziene persoonlijkheid en heeft grooten invloed. Volgens advertentie in dit blad zal 1 Maart a s bij de Eerw. Zusters te Waalwijk een Naaischool geopend worden, uitgaande van den R K. Vrouwenbond. Meisjes, die de leerschool veriaten hebben, dus ongeveer 15 k ló jaar oud zijn komen reeds in aanmerking, mits de moeder lid van den R. K Vrouwenbond is Maandag- en Dinsdagavond krijgen zij daar les in naaien en verstellen van ondergoed tegen vergoeding van 7'/2 cent per avond (voor de leden der St Prisca vereeniging slechts 6 cent per avond). Verder zal er een 3-jarige naaicursus gegeven worden 's Woensdags- en Donderdagsavonds tegen betaling van 30 cent per week. Het 1ste jaar ondergoed naaien en verstellen alles met de hand. Het 2de jaar machinewerk letters borduren, ajour randjes maken enz. enz. Het 3de jaar knippen leeren en bovengoed maken. Aan iederen cursus kunnen 20 leer lingen deelnemen Conditiën zijn: 10 weken vooraf betalen. Wij kunnen de moeders niet genoeg aanraden, hun dochters van deze nuttige instelling gebruik te laten maken, wijl het voor de toekomst hunner kinderen van zoo'n groot belang is, handig met de naald te zijn. Zich vóór 1 Maart aan te melden bij de Eerw. Zusters te Waalwijk. Het Bestuur van den R. K. Vrouwenbond. De tijdelijke Inspecteur P. L. Hofman, belast met de waarneming van het kantoor Woudrichem is aan gewezen om den Inspecteur te Waal wijk te vertegenwoordigen als voor zitter der Schattingscommissie voorde Inkomstenbelasting in de gemeenten Woudrichem. Rijswijk, Giessen, Andel, De„Werken en Sleeuwij k. De toestand van den horloge makersknecht, die voor een veertiental dagen door een revolverschot zoo ongelukkig werd getroffen, is naar omstandigheden goed te noemen Was het de eerse dagen een ernstig dobberen, thans mag hij vrijwel als behouden worden beschouwd. 't Is bijna onbegrijpelijk bij zulk een ernstige verwonding der inwendige organen, waar vooral het vervoer naar den Bosch hem zeer had benadeeld, toen toch verloor hij zeer veel bloed. Wat zou een welingerichte operatie kamer ook hier weer onschatbare diensten hebben bewezen en hem het zeer pijnlijke en nadeelige vervoer hebben bespaard. Maar wanneer? De zevende cursusavond, gister avond in de groote zaal van den Gildenbond gegeven, is goed geslaagd. Toen de WelEerw Heer Bijnen met een kort woord de bijeenkomst opende, was de zaal flink bezet. Door een propagandist van Herwon nen Levenskracht werd een 3-acten film vertoond, waarin duidelijk naar voren kwam het ontzettend groote nut van het bestaan dezer instelling In duidelijke beelden werd geheel de inrichting van Berg en Bosch met de omgeving op het doek vertoond, waardoor menigeen een beter begrip heeft gekregen van het doel en streven van Herwonnen Levenskracht. Uit alles bleek dat het bestaan van een dergelijke inrichting niet genoeg valt te waardeeren en daarom aller steun ten volle moet verdienen. De Eerw. heer Bijnen was de tolk der aanwezigen toen hij den propagan dist een woord van dank bracht voor zijne aangenaam gehouden causerie en deelde mede dat de achtste cursus avond zal worden gehouden op Don derdag 21 Februari, waarop de Z Eerw. heer A. van Erp, pastoor van de pa rochie St. Clemens zal spreken over Rome. In een gisterenavond gehouden algemeene vergadering van de afd. Waalwijk van De Hanze is, na eenige bespreking, besloten de vereeniging te ontbinden. Alle aanwezigen waren van gevoelen j dat 't voor de middenstanders en zeker i voor de wi 'keiiers noodzakelijk is dat i er een krachtige plaatselijke vereeni ging in deze gemeente bestaat Voorbereidingen zullen daarom wor den getroffen om tot oprichting van een Winkeliersvereniging te komen. N euwe aansluitingen bij de Rijks telefoon a'rtier zijn de volgende No. 110 J. Kools, Vleeschhouwer Statio str at 11 No 162 Mevr G. H. G. van Es- Kruitwagen, Grootestraat 40, onder welk nummer ook bereikbaar is de heer Spierings, Dierenarts alhier Wij vestigen de aandacht der leden op de jaarvergadering van het „Algemeen Groene Kruis", die vo gens de in dit nummer voorkomende ad vertentie a.s. Maandagavond bij den heer D. van der Zaken wordt gehouden. Wij twijfelen er niet aan of vele leden zullen tegenwoordig zijn om van hun belangstelling te doen blijken in het streven der vereeniging en van haar actief bestuur. Wij lezen in 't Vakbl. v. d. Sch. de volgende berichten uit onze in dustrie Door de vele vrouwelijke arbeids krachten in dienst genomen den laat- sten tijd uit de omliggende gemeente Loonopzand Kaatsheuvel hebben de fa. Timmermans-v. Turenhout, alsook de fa. Pullens van Gerwen. schoenfabri kanten te Waalwijk, beide een aparte auto-dienst Waalwijk via Kaatsheuvel Loonopzand ingelegd, om dat personeel te halen en te brengen. Het aantal mannen uit die gemeente eveneens in dienst te Waalwijk, neemt dagelijks toe. Een sprekend bewijs van den beteren gang in de N.-Br. schoen industrie in vergelijking met het vorig jaar op dit tijdstip blijkt uit het feit dat, waren er in 1923 rond 4000 werkloozen, momenteel het aantal slechts om de 200 bedraagt. Hiervan bevinden zich pl.m 100 in de gemeente Kaatsheuvel Loonopzand. Het restee- rend aantal is verdeeld over al de gemeenten waar schoenindustrie wordt aangetroffen 't Ware te wenschen dat over de lederindustrie eenzelfde geluid werd vernomen 1 In tegenstelling met hetgeen in de afgeloopen week uit tal van bladen vernomen werd als zou de firma Van Arendonk, Schoenfabriek, Tilburg, 3 maanden overwerk-vergunning zijn toe gestaan, is gebleken uit een door de directie in de fabriek opgehangen publicatie, dat bedoelde vergunning zich slechts bepaalt tot een maand. Naar we uit vertrouwbare bron vernemen, heeft het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Lederbewerkersbond besloten om. behoudens geheel onvoor ziene omstandigheden waarin het bedrijf kan geraken, geen enkele overwerk vergunning-aanvrage van hun kant te steunen, a s daar niet tegenover komt te staan dat de werkgever in kwestie zich verbindt om bij eventueele nood gedwongen stopzetting van het bedrijf, het in dienst zijnde personeel geldelijk schadeloos te steilen tot een dusdanig bedrag als tusschen partijen in die gevallen zal worden overeengekomen met inachtneming van de dan gegeven omstandigheden. In de Maandag te Tilburg ge houden Hoofdbestuursvergadering van den Nederl RK Bond van Schoen fabrikanten is besloten om de 23ste algemeene Jaarvergadering te doen plaats hebben op Donderdag 28 Febr. Naar aanleiding van een schrijven van den Nederl RK Werkmeesters- bond waarin wordt verzocht om een subsidie van 25 e|0 in de kosten van een wintercursus, welk/worden ge raamd op f 1000 is besloten aan den Werkmeestersbond te berichten, dat alsnog een begrooting en leerplan van de cursussen wordt ingewacht, vooraleer een beslissing kan worden genomen. Tot leden in den verzoeningsraad werden herbenoemd de heeren M van Beurden te Kaatsheuvel en J C Spapens te Waalwijk en tot plaatsvervangende leden L v d Horst, Kaatsheuvel en J Groenen te Waalw ijk. Tot leden in het scheidsgerecht de heeren B. Timmermans. Waalwijk A Hoogenbosch, Veldhoven, C Ligtenberg Dongen en tot plaatsvervangende leden A Schalken. Kaatsheuvel, A Wiegerink, Groenlo en A. Ligtenberg, Dongen. In de deze week gehouden bestuursvergadering van de R K Kies vereenigen in den Statenkieskring Heusden had een verdeeling der be stuursfuncties plaats en werd de samenstelling als volgt; H W Surig te Waalwijk, Voorz. Alb. Verhoeven te Heusden, Vice Voorz.C. L. v. d. Geldt te Waalwijk, SecretarisMath, van Loon te Waalwijk, 2de Secr. en van Heesbeen te Vlijmen, penningmeester. Na nauwkeurig onderzoek is mij aangaande de zaak, door mij ter sprake gebracht in de vergadering der Com missie van Overleg d d. 26 November 1923, het volgende gebleken De Voorzitter der Kamer van Koop handel voor de Langstraat, de heer Timmermans heeft, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van een der leden Lederfabrikanten niet geweigerd een adres te richten tot den Minister, tot verkrijgen van invoerbelemmering voor leder. Stemming over dit verzoek heeft niet plaats gehad en is ook niet ge- vraagd. Besloten werd te onderzoeken, wat in deze in den laatsten tijd gedaan was door de C. v O om daarna de behandeling van het verzoek aan de orde te stellen. Bedoeling dezer verkla ring is, den verkeerden indruk die door het verslag van bedoelde vergadering der C. v O. is gewekt, te rectificeeren en den heer Timmermans in deze te i rehabiliteeren. H. Verheijen. Voorzitter der C. v O. voor de Schoen- en lederindustrie. Beleefd verzoek aan de bladen die het verslag van de laatste vergadering der C. v. O. plaatsten, ook deze verkla ring te publiceeren H. V. Wij woonden Dinsdag bij de opvoering der Romantische Opera „Een Nachtkwartier in Granada" van Conr. Kreutzer, door de Gemengde Zangvereeniging „Aurora", in de Concertzaal van Hotel Koppelpaarden te Oosterhout, onder leiding van den heer Jac. Maassen uit Breda. De successen, door deze vereeniging de laatste jaren met hare operas behaald, gaven aanleiding om met eenigszins hoog gespannen verwachting daarheen te gaan en ik moet zeggen, zij die zeken contact met de kunst in hare schoonste uitingen, zullen niet teleur gesteld worden. De opera, volgens den oorspronke- lijken Duitschen tekst genaamd: „Das Nachtlager in Granada", is het chef- d'oeuvre van den bij elke Zangvereeni ging gunstig bekenden, vruchtbaren componist Conradus Kreutzer, en moge het waar zijn, dat muziekkenners, die dagelijks bij Wagner, Richard Strauss, Mahler en andere hyper-modernen te gast gaan. Kreutzer's muziek als ietwat verouderd beschouwen, de partituur van „Das Nachtlager" heeft bekoorlijke plaatsen te over, om aan de velen, die nog altijd liefde hebben voor zoet-vloeiende melodiën, en zuiver- natuurlijke gevoelsmuziek weten te waardeeren, hoog genot te verschaffen. Wat de strekking der opera betreft, verwijzen wij kortheidshalve naar de omschrijving daarvan in het tekst boekje, en moge misschien met eenigen grond beweerd worden, dat ais „ver tooning", de opera in hare eerste akte weinig actie geeft, dit wordt ruim schoots vergoed door het schoone der groote Aria van Gabnële, waarmede de opera aanvangt, en waardoor onmiddellijk gewekt wordt de roman tische stemming, welke trouwens het heele werk door aanwezig blijft. Om op de uitvoering terug te komen, hier werkte nu eens alles mede om een geheel te vormen, dat werkelijk het gewoonlijk voor dilettanten bereik bare verre overtreft. De keurige tooneeldecors, vervaar digd zooals we vernamen, naar een ontwerp van een der leden van Aurora, den heer Th. Biesen, verdienen bijzon der genoemd te worden, en de met veel talent aangebrachte belichting, die in deze opera geen eenvoudige opgaaf was, waar men langzamerhand moet overgaan van vollen dag in avond zonneglans en schemering, vervolgens in maanbelichten, nacht, om in de laatste akte geleidelijk terug te gaan door den ochtendschemer naar het gouden zonlicht, gaf aan het geheel een bijzondere bekoorlijkheid, en het orkest kweet zich, een enkel vlekje uitgezonderd, zeer goed van zijne niet gemakkelijke, maar wel dankbare taak De hoofdpartijen waren in handen van mejuffrouw A. Struyk (Gabriële) en den heer Willem de hoog (de lager). Aan het optreden van Mej Struyk in vroegere opera's van Aurora hadden we de aangenaamste herinnering be waard, maar de wijze, waarop zij de reusachtig zware partij in deze opera vertolkt, is zoover boven onzen lof, dat wij het niet wagen de uitdrukking te zoeken om onze waardeering op voldoende wijze neer te schrijven. Wat aan hare buigzame, kristalreine sopraan- stem de hooge bekoring geeft, is vooral de natuurlijkheid en eenvoud, niet alleen in den schoonen zang, maar ook in haar spel en heel haar doen in deze partij. Was het niet of de heer Willem de Hoog zelf „begeisterd" was door''hare bekoorlijke Aria van het Moorenslot, dat hij zoo wonderschoon en met groot meesterschap in heerlijke mezzo-voce zong„Het lieve meisje zong zoo wonderzoet, en ook haar snarenspel beviel mij goed" Willem de Hoog, ja, de operazanger bij ,de Gratie Gods, hij was er met zijn glanzende jeugdstem van de dertiger jaren en de bezonkenheid en zang-techniek van den rijpen kunstenaar. Heerlijk was hij dan ook in de groote Aria, waarmede de laatste akte aanvangt en welke inderdaad voor een kunstenaar geschreven is Onnoodig is het er op te wijzen, welk een zware taak het is, om naast deze twee sterren als mede-solist op te treden, wanneer men door moeder natuur slechts met mindere middelen begaafd is. In deze weinig benijdens waardige positie verkeerde de heer Emile Fick in de partij van Gomez. Al moet gezegd, dat hij technisch-juist en beschaafd zong, zijn kleine tenor stem is tegen de klankvolle groote stemmen zijner partners niet opge wassen. Wat meer losheid en warmte in zijn spel zou aan zijne praestatie in haar geheel zeer ten goede komen. De kleine solo-partijen waren in goede handen, waarbij in het bijzonder genoemd dient te worden de heer Koos Oomen, een jeugdig zanger, met klaarblijkelijk goeden aanleg, wiens warm getimbreerde baritonstem bijzon der aangenaam aandeed. Wat actie betreft, mag hij onder de besten genoemd worden. Het gemengde koor van Aurora had niet eene bijzondere omvangrijke taak maar wist, evenais het jagerskoor, den ouden roem van Aurora dapper te handhaven, Het is den heer Spoorenberg, aan wien, naar men ons mededeelde, de regie was toevertrouwd, volkomen gelukt, deze opvoering van het begin tot het einde te houden in de stemming van het streng romantische, welke het karakter van de partituur weergeeft, zoowel in de verschillende romances, als in de vrij belangrijke verdienstelijk gespeelde vioolsolo, waardoor de groote Aria van den lager in de 3e akte wordt ingeleid. De geheele opvoering was er eene in grooten stijl en van zoodanig fijne afwerking, als men er maar zelden, ook van beroepskunstenaars, te genieten krijgt. Stopzetting der Hulpactie voor Oostenrijk. Het hoofdbestuur van het Ned R.K. Huisvestingscomité te 's Hertogen bosch deelt mede, dat het Comité zich, met het oog op de in Oostenrijk ingetreden Verbetering der economische toestanden, genoodzaakt ziet de hulp actie voor wat Oostenrijk betreft stop te zetten, teneinde daardoor, nog meer dan thans reeds het geval was, alle hulpverleening te concentreeren op die landen waar de nood het grootst is. De laatste trein, die alle door het comité naar Nederland gebrachte kin deren naar Oostenrijk zal terugvoeren, zal 28 April naar Weenen vertrekken. Na het vertrek van dezen trein bestaat er onherroepelijk geen gelegenheid meer om kinderen door tusschenkomst van het comité naar Oostenrijk terug te zenden. De pleegouders moeten onverwijld, in ieder geval voor 15 Maart, opgave doen van de namen der bij hen ver blijvende Oostenrijksche kinderen welke met dezen trein zullen vertrek ken. Voor kinderen, die niet tijdig voor deze terugreis worden aangemeld, neemt het comité geen enkele verant woordelijkheid meer op zich. Pleegouders, die een kind nog wil len behouden behoeven daarvoor de schriftelijke toestemming van de ouders van het Oostenrijksch kind en moeten De groote uitvoering van het oratorium „Die Schöpfung" van Haydn door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging heeft plaats 25 en 26 Februari a.s. 47e JAARGANG. De Jjlcho van het Zuiden Courant Olt Sn*<S rerwMJü WOENSDAG IN ZATI3DA8. Abonnemeiitaprijs per I maande* 1.26. IVanco per post door het geheel» rijk 1.40. Brieve*. Ingeaonden «takken, gelden e»»„ firnneo te «enden aan dea Uitgever. fJnsttAVK t Frtjs dar Adverts*,tS«* JK, eest per regel; minimum 1.60, Eechunes 40 emit per regel. B| eontrset flink rabat. Advertentl6n moeten Woensdag en Vrijdag des morg**» <nm uiterlijk uur 1» es» heult atjn.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9