geeft aan den Volkenbond, waar den onderdrukten Europeeschen volkeren gerechtigheid wordt gegeven en voor namelijk hun oud historische grenzen en daarbij „hun zelfbeschikkingsrecht", dan staan wij hier met gebalde vuisten tegenover hen, die het noodlot en twisten over ons brachten alles uit pure bezuiniging, doch waarvan te voorzien was, evenals destijds te Aiphen aan den Rijn dat het op niets anders moest uitloopen dan op veel grootere uitgaven en eene geldsmijterij zonder weerga, en dat in een tijd van zoo'n malaise, waarin onze immer hoog ge waardeerde gulden niet veilig meer staat, nog minder onzftjijks- provincie en gemeentefondsen. Vergelijk na de toestanden aan de Roer en Palts met de plaats waar ik deze rede wellicht voor 't laatst tot U uitspreek Qinds vreemde indringers op het stadhuis te Essen en Spiers, den menschen hun geld afpersend en terroriseerend, hier van 't zelfde laken een pak: 100 penningen, niet eens progressief op de kapitaaltjes der kleine renteniers, landbouwers 85 op het personeel terwijl Alva slechts den ge smaden tienden penning hief. Men ontroofde U Uwe liefste klein nooden, waarop gij eens zoo trotsch waart en waar de vroede vaderen van weieer gezeten waren in pais en vree, zorgden voor degelijk onderwijs, dat rijke vruchten heeft afgeworpen, terwijl nu uwe kinderen op veel te jeugdigen leeftijd aan dijk of spoor moeten worden toevertrouwd. Uwe wegen waren en bleven in orde, het station werd uit eigen middelen gebouwd en toch wa ren uwe belastingen lager dan op eenig andere plaats uit den geheelen omtrek „Dit historisch gewordene" is omver en overhoop geworpen trots allen tegenstand volgens de wet en nog diep treuriger door verraad in uw eigen oude gemeenfe. Geachte medeburgers, houdt uwe koppen koel, doch vergeef en vergeet nooit, welk onrecht U is aangedaan en steunt ons in den droeven tijd, welke wij tegemoet gaan. en steunt voornamelijk zonder aanziens des per soons uwe voormannen, die bij de laatste verkiezing dezer gemeente de lijsten inleverden van den heer Rijken en Michael. Gij hebt gezien, wat men voor uwe gemeente zonder eenige vergoeding deed. Schenk steeds hun uw vertrouwen, want gij kunt rekenen op mannen uit één stuk, die uwe be langen zullen behartigen. Veel is ver loren, doch nog niet alles en gij kunt verzekerd zijn dat wie ook van ons moge worden weggenomen of geen lust meer gevoelde om voor de heiligste rechten uwer oude gemeente op te komen, toch uwe beproefde leiders zullen worden aangewezen om het schandelijk onrecht Capelle aangedaan te zullen hersteilen. Weest allen over tuigd mijner heiligste gevoelens voor Capelle en ik roep U toeCapelle desepereert nietWij wachten af De heer van den Willigenburg zegt met belangstelling te hebben geiuiste>d naar de rede van den heer Verheijden en eerlijk gezegd, heeft hem die rede treurig gestemd. Dat de heer Verheijden voor de totstandkoming tegen vereeni- ging van gemeenten ageerde, was zijn goed recht, maar nu het een voldongen feit is geworden, riu had hij het fat soenlijker, meer waardiger gevonden van een vroede man, om twist en haat te vermijden inplaats van die op te wekken en te zaaien. De Regeering heeft gesproken en of men het nu al graag of niet graag heeft, 't feit is er en dan is er niets aan te doen. Dan is het hoogelijk verkeerd en zeer af keurenswaardig om onder de burgers een geest van haat, ert twist op te wekken. Dat strekt niet tot eere die ze oproept. Men heeft nu tot plicht voor de belangen van geheel de ge meente te weiken, Verheijden. Ik weet heel goed wat ik gezegd heb. Het is niet iets dat voortgekomen is uit eene oogenblik kelijke opwelling maar ik heb er ge- ruimen tijd en goed over nagedacht. Sprang, en dat kan tot eer worden gezegd, heeft ook tegen de vereeniging geageerd, evenals wij dat hebben ge daan, doch het heeft niet mogen baien en als ik alles overzie, dan huiver ik, want het kan tot niets leiden en het zou nooit zoo ver zijn geloopen indien geen verraad was gepleegd. Een per soon, ik wil z'n naam liever niet noe men, heeft het voorspeld en het is zoo uitgekomen, hij heeft het bij het rechte eind gehad. Met fatsoen en eer heeft dat niets uit te staan, want ik was en blijf Ca pellenaar. Van den Willigenburg. Wat zal u er mee opschieten door te blijven kan keren. Verheijden. Als wij zullen blijven werken, zullen wij weer scheiden als de tijd daar is. Van den Willigenburg. Daarvoor behoeft u toch geen haat en twist op te roepen Zwart. Eerlijk gezegd had ik van een hoogstaand man zooiets niet ver- wacht. Verheijden. Dat begrijp ik, Ik heb de Hoofd. Omslag eens goed nage pluisd en dan kan men het snappen. Zwart Dat heeft er niets mee te maken Wat u denkt moet u weten, maar ik had van een man. die aan spraak wil maken een hoogstaand man te zijn zooiets niet verwacht, Verheijden Ik ben gewoon het te zeggen zooals ik 't denk. Huichelen kan en doe ik niet. Ik zeg het nog eens, er is eene onoverbrugbare kloof gekomen en die gaat er nooit meer uit U bent ook tegenstander van ver eeniging geweest en straks, als er meer beweging komt in de zaak, zal ik nog wel meer zeggen. Zwart. Wij weten nu dat we van u geen eendrachtige samenwerking heb ben te verwachten, doch alleen actie en dat u zal voortgaan met haat en twist te zaaien. Verheijden Ik heb gezegd. Zwart ik ook. Hierna wordt met de artikelsgewijze behandeling van de begrooting be gonnen. Bij de post salarissen zegt de heer Verheijden daarover het een en ander te willen zeggen Het is nog niet zoo heel lang geleden dat hij eenige lezin gen heeft bijgewoond van leden der Tweede Kamer. Ook de lezing die een familielid van spreker, mijnheer Colijn, in Waalwijk heeft gehouden en waar veel over bezuiniging is gesproken, heeft hij bijgewoond Hij voor zich heeft altijd gezegd dat het hem niets kan schelen wie er bezuinigt, als het in werkelijkheid maar wordt gedaan en wie het doet of niet. steunen zal hij hem, moreel, ook al zal hij het in vele opzichten met hem niet eens zijn Thans heeft hij echter gezien dat Zijne Excellentie Colijn wil bezuinigen door de salarissen van de ambtenaren met 10 pCt te verlagen, maar van den anderen kant gaat hij een belasting heffen op een kop kolfje, een kop thee, een pruim tabak, een omzet belasting en weet ik wat nog meer. Dat noemt hij geen flinke bezuiniging en hij had dan ook gedacht dat op de salarissen flink zou worden bezuinigd Ik heb, zoo gaat spr. verder, voor mij een heel waschiijstje liggen De burgemeester heeft hier f 2750 en ik stel voor dit te brengen op f1500. De Wethouders krijgen nu f337 50 en dit zou ik gaarne gebracht zien op f 110. De Secretaris heeft f2450, doch die moet er voor werken en daarom zou ik daarvoor f2400 willen zien uitgekeerd. De Ontvanger heeft f 1375 en moet op f 400 gebracht worden De Raadsleden behoeven niets te hebben Op het personeel van de Secretarie moet ook bezuinigd worden Verhoeven heeft nu f 1500. Dat moet teruggebracht worden op f 1200. Rijken heeft 1000, dat kan zoo blijven. Bax, die nu op f 1000 staat, moet gebracht worden op t 800. De Ambtenaren van den Burgerlijken Stand zijn Rijken en de Secretaris Rijken kan dat goed voor niets erbij doen en dat van den Secretaris kan van f400 op f200 worden terug gebracht. Misschien zal het U mijnheer de Voorzitter, vreemd voorkomen dat ik Uw salaris van f2750 op f1500 wensch teruggebracht te zien, naaar dat komt omdat ik er mij altijd tegen verzet heb als Ged. Staten die sala rissen maar steeds aldoor om hoog dreven Mijn standpunt is altijd geweest dat het burgemeester zijn een eere ambt is en ik betreur het zeer dat het tegenwoordig gedegradeerd is tot een baantje en dat zou ik willen rehabiiitee- ren en 't weer willen teruggebracht zien, althans voor dergelijke plaatsen, tot een eere-ambt. Ik heb het altijd het liefst gezien dat we een burgemeester hebben als U er een is en zooals vroeger hier mijn oom was. Het moet geen baantj 'sjagerij zijn waaraan vaak nog een politiek kantje zit. Ik hoop mijnheer de Voorzitter, dat u het niet zal beschouwen als een persoonlijk iets tegen u, want dat is het absoluut niet, want vroeger toen mijn oom nog burgemeester was zei ik hetzelfde en stond toch met hem op zeer goeden voet. Kerst Daar straks heb ik op de rede van den heer Verheijden niets willen zeggen omdat dit een slaan was met de armen in de luchf waaraan men niets heeft. Doch hier geeft 4iij een basis aan waarop valt door te redeneeren. In de commissie was men eenparig van oordeel dat de finantieele toestand van de gemeente nog zoo slecht niet was vooral als men die vergelijkt met vele andere gemeenten in de omgeving. Nu heeft de heer Verheijden daar straks wel gezegd dat het hier een chaos was en de toestand zeercritiek. doch ik had liever gezien dat hij met cijfers een en ander had aangetoond dan door dik en dun heen te draven. Liever had ik gezien dat hij had aangegeven langs welken weg verbetering in den toestand is te krijgen, dat zou meer in het belang van de gemeente zijn geweest. De commissie heeft de zaak van alle kanten bekeken, ook om tot bezuini ging te komen en daar waar mogelijk heeft men dat ook aangegeven. Wij zijn de meening toegedaan dat niet op de allereerste plaats bezuiniging op de salarissen moet worden gevonden, maar hebben deze gezocht en ik geloof dat u daar zeer goed mee mede zal kun nen gaan of het aantal ambtenaren niet verminderd kan worden. Is dit het geval, dan moet daar het eerst toe i worden overgegaan, want daar heeft J niemand iets aan, dat verdwijnt in de j lucht Bij de behandeling van de vorige begrooting is dit ook al naar voren gebracht. Oerlemans. Ik wil, aan hetgeen de heer Kerst zegt nog toevoegen dat men practisch ook niets bereikt ais men de salarissen gaat verlagen, aan gezien dit door wachtgeld toch weer wordt ingehaald. De commissie heeft daarom daar verder geen aandacht aan willen schenken. Het corps ambtenaren moet worden verminderd, men moet trachten er eenige elders geplaatst te krijgen, daar schiet men iets mee op. niet met de salarissen te verminderen, dat sorteert geen t ff eet. Michaël. Ik geloof niet dat bij ver mindering van salaris, de wachtgeld regeling tusschenbeide komt, wei bij ontslag. Verheijden. De heele wachtgeld regeling hangt aan een zijden draadje. Van den Willigenburg. Ik wil de heer Verheijden er even opmerkzaam opmaken dat de raad met de bepaling van de salarissen van Burgemeester Secretaris en Ontvanger niets te maken heeft, aangezien deze door Ged. Staten worden geregeld. Men kan er wel toe besluiten maar men weet dan te voren dat de begrooting niet wordt goedge keurd en om een dergelijk spelletje te gaan spelen, daar zal hij zich we te hoog voor achten Middelkoop. Er is al meermalen ge sproken over het aantal ambtenaren op de secretarie. Hoe is het nu met de werkzaamheden gesteld, zijn die verbonden aan de vereeniging van gemeenten, al achter den rug Voorzitter Neen, er is nog vee werk loopende. Middelkoop Er is ook al eens ge zegd dat wat langer moet worden gewerkt Een goed salaris geven, daar is alles voor, maar dan moet er ook voor worden gewerkt en als er te veel menschen op de secretarie zijn, dan moeten er van worden bedankt, want niemand die daaraan iets heeft. Voorzitter. Er zijn nu 3 ambtenaren, die andere twee zijn maar bijloopers Van Willigenburg. In het college van Burg. en Weth. is er al lang over gesproken om. als alle bijzondere werkzaamheden achter den rug zijn met den Secretaris eens te spreken hoe de werkzaamheden dan verder zullen worden geregeld en of er dan een of meer ambtenaren kunnen worden ge mist Thans is er nog veel werk doch zoodra dit is verminderd zal aan het plan uitvoering worden gegeven. Middelkoop. Maar hoe lang zal dat alles dan nog duren. Voorzitter. Als eerst alle nieuwe verordeningen gereed zijn. De politie verordening o.a. moet ook nog gereed gemaakt worden en daar is heel wat werk aan verbonden Daarbij komen nog z ovele andere werkzaamheden, als het verhuizen, enz. In 1925 zouden er gemist kunnen worden Middelkoop. Dat is wat ik vraag Voorzitter Naast de vele rapporten komen nu nog de waterleiding, het electriciteitsbedrijf en dan weet men nog niet wat de nieuwe dienstplicht en pensioenwet brengt. Zoo is men nu bezig met het in orde maken van een bevolkingsregister in kaartsysteem, eer dat dit alles klaar is, gaat er veel tijd overheen. Kerst Hoe zijn de kantooruren ge regeld. Voorzitter. Van 9 1 en van half drie tot half vijf, maar meestal is het half zes. Kerst Dan is de officieele tijd ook maar zeer kort, lk ken geen enkel motief waarom korter moet worden gewerkt op de secretarie dan in een particulier bedrijf. Brengt men den werktijd als op een particulier kantoor, dan bespaart men al heel wat werk uren, zoodat vermindering van perso neel dan zeker gemakkelijker kan doorgevoerd worden. Middelkoop Voor administratief werk te verrichten is 2 uur achtereen werken, zooals nu hier wordt gedaan, weinig, want eer men het werk te voorschijn heeft gehaald en dan weer opgeborgen, gaat er een tijd overheen zoodat er van die 2 uur niet zooveel meer overschiet om wat af te werken Verheijden. Men moet maar zien wat in het dagelijksch leven gebeurt. Overal ziet men dat ze aan den dijk worden gezet of veel verminderd worden in loon en dat is ook het eenigste middel om ons land uit de impasse te brengen. Verlaging van salaris moet overal worden doorge voerd, dat is mijn heilige overtuiging. In een artikel in de Nieuwe Rotter- damsche Courant over de finantiSn i van Rijk en Gemeente zie fk dat de belastingen 260 pCt. hooger staan dan in 1914 en ik heb berekend dat het hier nu na de vereeniging zeker 7 maal hooger is geworden. Dat is zeker 600 pCt hooger. Zeg dan maar dat we er niet beroerd voor staan Dat is de reden dat ik aandring om be zuiniging ook op de salarissen. Als in dergelijke bladen, die reeds tijdens den oorlog daarop, zinspeelden, zoo schrijven, dan mag men gerust ge- looven dat de toestand zeer ernstig is eenig bezwaar. Na ruim een uur heropent de Voor zitter de vergadering en geeft het woord aan den heer Zwart. Zwart. Gehoord de besprekingen stel ik voor de geheele administratie van het electriciteitsbedrijf onder te brengen op de Secretarie en den werktijd aldaar met een uur te ver lengen De heeren Rijken en Oerlemans ondersteunen dit voorstel. Middelkoop. En tevens zoo spoedig en daarom moet men niet bang zijn als mogelijk is onder het oog zien dat om aan de salarissen te tornen en niet met prutswerk komen. Ik zeg maar zooals het is, ik haud er niet van om een blad voor den mond te stoppen. Kijk maar eens naar Colijn nu en naar Talma met zijn tariefwet. ze schieten er geen bal mee op. Men moet het mes radicaal in de wond zetten De schoenfabrikanten weten veel beter hoe het er mee staat ge schapen, dat heeft de balans hun we gezegd en dan de boeren, laten die de zaak maar eens nakijken, zijn die ook niet een ieelijke veer getrokken en daarom blijf ik bij mijn standpunt De heer van Willigenburg zegt we dat wij daar niets aan kunnen doen dat weet ik ook wel Niet alleen de Commissaris en Ge deputeerde Staten dezer provincie doch eveneens die van meer andere provincies hebben reeds te lang alleen naar de stem van den Bond van ge meente ambtenaren en werklieden ge luisterd, doch ik wensch dat nu eens het oor geleend wordt aan den belas tinabetal inden middenstand en eigen geërfden boerenstand, die het kind der rekening worden. Ik hoop dan ook dat spoedig in deze provincie de raads leden uit alle districten eens eene vergadering konden beleggen te den Bosch om eens te praten welken kan het uit moet. We hebben door de vergadering voor het schoenen wetje, te Tilburg gehouden, gezien, dat langs ordelijken weg toch iets te bereiken is. De kwestie is maar, wie heeft tijd en gelegenheid daarvoor eens propaganda te maken. Laat ieder,onzer weldenkende raadsleden, die slechts het waarachtig belang der belasting betalers op 't oog hebben, in andere gemeenten bij gelegenheid dit elkander eens onder het oog brengen en men zal zien, veel zal in deze dan kunnen worden bereikt, De heer Kerst wil even opmerken dat het nog de vraag is of de belasting wel relatief hooger is dan in 1914. Men heeft te bedenken dat men in een heel andere wereld leeft dan zulks in 1914 het geval was. Alles is nog meer dan het dubbele en nu kan men wel zeggep het staat in de Courant, maar dan moet de heer Verheijden ook de Standaard maar eens lezen dan zal hij zien dat de heer Colijn dikwijls schrijft dat hij zich aanbevolen houdt als men hem zijn meening weerlegt of een ander idee naar voren brengt Is de heer Verheijden werkelijk overtuigd dat hij het goede voorheeft, dan is hij het aan het land en de gemeente verplicht dit op te geven. Verheijden. Is dat nou bezuinigen 10 pCt van het salaris en dan direct een belasting htffeh op de fiets, een pruim tabak een kop koffie en thee, lucifers, daar schiet men niets mee op want dan betaald men het direct en indirect. Kerst. Afin, we zitten hier niet in de Tweede Kamer. Verheijden. Het behoort hier ook thuis, het mag gerust eens gezegd worden. De heer Kerst stelt voor de salaris sen te behouden zooals die zijn gere geld maar de kantooruren met een uur te verlengen en <je pertinente vraag stellen of met 1 Juli a s. vermindering van personeel kan plaats hebben. De heer Verheijden zegt dat door de vereeniging van gemeenten geen be zuiniging kan plaats hebben Men moet daarvoor maar eens kijken naar Alphen. Wat koste vroeger een secre tarie Kerst. Hoe zit het nu, komt het electriciteitsbedrijf er bij, want daar dient men rekening mede te houden Middelkoop. Dat zou weer een boek houder kunnen eischen. Kersi. Dat zou niets geven als daardoor het bedrijf tot bloei gebracht zou kunnen worden. De heer van Willigenburg merkt op dat thans de heer van der Lelie nog aansprakelijk is. De heer Rijken wil gaarne dank brengen aan den heer Verheijden want "uist van hoogerhand wordt te weinig uitgevoerd en daarom zou hij willen zien dat het voorstel van den heer Verheijden onder het oog van de Prov. Staten wordt gebracht. Verheijden Dat komt omdat de heele ruif zit onder de plak van den Bond van Gemeente-ambtenaren. Geloof maar gerust dat wat ik heb gezegd, het eenigste redmiddel is. De Voorzitter acht het gewenscht de verdere besprekingen hierover in geheime vergadering te houden. Geen der leden' heeft daartegen tot vermindering van personeel kan worden gekomen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De heer Kerst verlaat met toestem mingvan den Voorzitter de vergadering. Wordt beskoten aan het Groene Kruis eene subsidie te verieenen van 7 ll2 ct per inwoner. Voorzitter. Burg. en Weth stellen voor aan Patrimonium een subsidie te verieenen van f 10. Verheijden. Wij moeten op het oogenblik bezuinigen en daarom zou ik alle subsidies, uitgenomen die van het Groene Kruis, dat een werkelijk algemeen belang is. achterwege laten. De heer van den Willigenburg wil over deze zaak het liefst zoo weinig mogelijk zeggen. In het college van Burg. en Weth. is gezegd dat deze subsidie als zijnde eene bestaande moet worden gegeven en dat de nieuwe aan te vragen subsidies onder het oog zullen worden gezien. Patri monium is eene Werkliedenvereniging waarvan alle werklieden zonder onder scheid lid kunnen worden. Bij ziekten krijgen ze dan eene uitkeering van f 12 per week. Daarin zit voor de gemeente een groot belang, want was deze vereeni ging er niet, dan zouden er heel wat menschen zijn die bij het Armbestuur terecht moeten komen en dat zou voor de gemeente een strop zijn. Het voorstel in omvraag gebracht wordt met op twee stemmen na aan genomen. Tegen stemden de heer Verheijden terwijl de heer Rijken buiten stemming bleef. Bij de post salaris wegwerker vraagt de heer Verheijden of dit nog altijd op 11040 moet blijven gehandhaafd. Hij zou het, nu de algemeene loon- standaard is gedaald, willen zien ge bracht op f 18 per week wat juist een bedrag van f 940 uitmaakt. De heer van Willigenburg merkt op dat straks gezegd is dat het niet gewenscht was om de loonen te ver lagen doch om dewerkurente verlengen Hij zou dat ook op dezen wegwerker in toepassing willen zien gebracht. In Vrijhoeve—Capelle heeft de gemeente wegwerker f 200 per jaar doch dan werkt hij wanneer hij denkt dat het noodig is. Bovendien is het reeds een oude man en zou het goed zijn dat die wegwerker van Capelle ook in Vrijhoeve—Capelle eens ging werken. Verheijden. Bij die oplossing wil ik mij wel neerleggen. De Voorzitter zegt dat in Sprang maar tijdelijk aan de wegen wordt gewerkt. Dan gebeurt het eens. dat hij twee en dan weer eens dat hij drie dagen, een enkele keer ooit vier dagen, aan de wegen werkt. Voor Vrijhoeve Capelle moet toch naar een oplossing worden gezocht. Hij juicht het voorstel van den heer van den Willigenburg toe dan kan de Capelsche wegwerker ook aan de Hoogevaart helpen. De heer Rijken kan zich er niet mede vereenigen en vraagt waarom men zulk een groot geld moet gaan geven. De man heeft een huisje en groote kinderen. Hij is voor verlaging van loon en geeft de verzekering dat men dan nog een goede en degelijke werk kracht kan krijgen. Van den Willigenberg. Den arbeider s zijn loon waard, Rijken Zoo kan men makkelijk geven, als het maar niet van zijn eigen afgaat, maar wij moeten toch rekening met alles houden. Ze verdienen het toch al gemakkelijk als men het eens met andere menschen vergelijkt, Voorzitter. In Sprang heeft hij f2 per dag. Rijken. Voor f 18 krijgt men de beste werkman die geen luiaard is. Midd Ikoop. Het pensioen dat men ater krijgt moet ook in aanmerking worden genomen. De heer van Willigenburg wil nog even opmerken dat de wegwerker, als hij tijdens de crisisjaren zijn arbeidskrachten op de publieke markt ïad geworpen, dan een heel wat hooger loon zou hebben gehad. Verheijden. Men moet ook in aan merking nemen dat hij een vaste betrekking heeft. Michiels. Je moet maar zien wat ge aan een vaste betrekking hebt, dat on je zien in Kaatsheuvel, daar gooien ze de gemeente-opzichter nog wel op de keien. Verheijden. Zoo komt er nog veel meer. Je moet ze in Dongen ook maar hooren kankeren. Ge moet maar zien hoe lang; hij er

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2