Binnenland. Kerknieuws. 434e Staatsloterij. over doet om rtjn pijp te stoppen. (Zie vervolg Tweede Btad.) De groote uitvoering van het oratorium „Die Schöpfung" van Haydn door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging heeft plaats 25 en 26 Februari a.s. De op 1 Januari 1920 gevormde gemeente Eindhoven (door samenvoe ging der- gemeenten Eindhoven, Woensel, Strijp, Stratum Gestel en Tongelre) telde toen 45 624 inwoners. Op 1 januari 1924, dus na 4 jaar 55.512 inwoners of een vermeerdering met bijna 10.000 zielen of 22 pCt. Eindhoven is op weg de grootste gemeente van het Zuiden te worden. Hr. Ms Gezant te Rome deelt mede dat vanaf 15 Febr. a.s. de invoer van vee uit Nederland in Italië weder zal worden toegestaan. Het „Vad." deelt mee, dat op een conferentie van de wethouders voor onderwijs der groote gemeenten is gebleken, dat tengevolge van de verhooging van den toelatingsleeftijd voor de lagere school in Den Haag een 20-tal onderwijzers op wachtgeld zullen komen, in de andere groote steden wel 100 en 200. Men berekent, dat de maatregel onge veer 1/7 deel der leerkrachten op wachtgeld brengt. Volgens opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het uitvoersaldo in Nederland in Januari jl. f 61 millioen tegen f 47 millioen in December j.l. In de gevoerde besprekingen van de Directie der Ned. Spoorwegen met de personeelsorganisaties is de directie op verschillende punten aan de geop perde bezwaren tegemoet gekomen. Het pas verschenen Koninkl. Besluit, waarbij de leefiijd van toelating tot de gewone lagere school wordt verhoogd van 5'/a tot 6'/a iaar» geld1 niet voor de M.U.L.O —scholen (ook niet voor de oude U L O. -scholen) aldus de „Rott." Tot de M.U L.O scholen kunnen dus ook dit jaar de kinderen worden toegelaten zoodra zij den leeftijd van 51/2 jaar hebben bereikt Men heeft in verband met deze zaak aldus het blad, reeds gesproken over ongeoorloofde bevoorrechting van het MU.L.O. In de L. O—wet 1920 worden echter nog scherp onderschei den de scholen voor gewoon lager onderwqs en de scholen voor M.U L O De wet zegt nadrukkelijk, dat de leefiijd van toelating tot de eerstgenoemde geregeld wordt bij Koninkl. Besluit; de scholen voor M.U.LO. behouden hun oude rechten minstens tot 1926. Het hoofdbestuur van de vereeniging „Volksonderwijs" heeft zich tot H. M. de Koningin gewend met een adres, waarin het verzoekt om intrekking van het Koninklijk besluit van 19 Januari 1924. waarbij de leeftijd van toelating tot een school voor gewoon lager onderwijs met één jaar is opgeschoven en waarmede de gemiddelde leeftijd van 6 tot 7 jaar is verhoogd. De ver eeniging grondt haar request met tal van motieven en legt er den nadruk op dat deze maatregel ter bezuiniging bij het lager onderwijs uitermate ruw ingrijpt in het gezinsleven der ouders, zoo wel als in het schoolleven der kinderen. Wat de financieele zijde van deze kwestie betreft, vestigt de vereeniging er (de aandacht op, dat deze regeling het ontslag tengevolge heeft van onge veer |5000 leerkrachten bij het lager onderwijs met al de daaraan verbonden onverwachte en in geen enkel opzicht verdiende zeer onaangename gevolgen, terwijl het op wachtgeld stellen van deze jongere en oudere onderwijzeres sen en onderwijzers, voor een zeer belangrijk deel te niet doet de daar mede beoogde bezuiniging. 3 De controleur van Tangerang (N. O.-l.) de heer Rhemrev, ontving Zondagmorgen een telefonisch bericht van den ass Wedana uit de Kampong, vier paal voorbij Tangerang, meldend, dat een groep beruchte personen onder leiding van een geestdrijver nabij zijn woning was gesignaleerd. De heer Rhemrev ging derwaarts met twee Europeesche en twee Inlandsche ge wapende politiedienaren. Gewapende lieden onder aanvoering van zekeren Kiah werden daar aangetroffen, die een allerverwardst verhaal ophingen, dat Kiah Pangeran worden zou en dat toestemming verkregen moest worden voor de stichting van een nieuw rijk. Controleur Rhemrev belde den ass - resident te Batavia, den heer Van Helsdingen op, die arrestatie ontried en versterking toezegde, waarvan de komst moest worden afgewacht. Hij vertrok uit Weltevreden met 22 maré chaussees onder luitenant Drost en kapitein Reterlnk plus stadspolitie. De heer Van Helsdingen vond krachtdadig optreden niet verantwoord en stelde aan Kiah voor, daar hij toch Radja was, in te stappen in de gereedstaande auto en naar Buitenzorg te rijden voor zijn erkenning ais Radja. Dit was een krijgslist, om den aanvoerder af te snijden van zijn gewapende volgelingen Kiah stemde aanvankelijk toe, doch blijkbaar lont ruikend weigerde hij. Hierop werd voorgesteld gezamenlijk naar Buitenzorg te wandelen, waarin werd toegestemd. Aldus was men aan geland op den grooten weg Tangerang- Weltevreden. Intusschen was de duis ternis ingevallen. De heer Van Hels dingen begreep, dat ingrijpen nood zakelijk was. Een krijgsraad werd belegd en besloten den gewapenden aan te manen kalm de wapens over te geven. Plotseling deed de bende een on- verhoedschen aanval op de bestuurs ambtenaren, waarbij een salvo in de lucht niet voldoende was om de waanzinnige massa, die in drie dagen en drie nachten niet gegeten of ge dronken had, tot bedaren te brengen. Er ontstond een handgemeen, waarop de maréchaussees vuurden. De maté chaussees werden gedwongen eenigs- zins te retireeren. De heer Rhemrev werd aangevallen door acht gewapen den, die hem een houw met een kapmes over den schedel en een krissteek in den duim toebrachten. Hij werd niet gevaarlijk gekwetst. De leider werd neergeschoten Een gewapende diende den politieopzichter Scheepmaker een houw over den rug toe. Scheepmaker stortte in de rivier. De heer Rhemrev sprong in de rivier om Scheepmaker te helpen en tevens dekking te zoeken voor zijn achtervolgers. Hoofdcommis saris Treffers en ass.-resident Van Helsdingen verdedigden zich met klewang en revolver. De marechaussees vielen aan, overal vurend en klewang slagen uitdeelend. Veertien verzetslieden, waaronder een vrouw, werden neergeschoten, zestien verzetslieden, waaronder drie vrouwen werden gewond, waarvan enkelen stervende zijn Vijf maréchaussees zijn licht, één marechaussee ernstig gewond De politieopzichter Scheepmaker is zeer ernstig gewond, één inlandsch veldpolitieman werd gedood door eigen vuur. Ambulance-auto's met verplegend personeel zijn uit Weltevreden ver trokken. Resident Schenk de Jong is eveneens naar de plaats van het ge vecht vertrokken. Maréchaussees zijn uitgezonden om te patrouilleeren in de omliggende kampongs. De administrateur van de Tangerang- sche afdeelingsbank herkende onder de gedooden vele beruchte personen. De Tangerangsche bevolking is rustig. Er zijn aanwijzingen aanwezig, dat dit geval van zeer geringe be- teekenis is, wijl de bevolking de volgelingen van Kiah haat. Het bestuur en de maréchaussees beheerschen den toestand volkomen. De heer Scheepmaker is inmiddels overleden. Hedenmorgen is plotseling op straat dood gebleven de Rotterdamsche musicus Ant. B. H. Verhey. Op de R A. I (de te Amsterdam geopende automobielentoonstelling) is een zeswielige autobus te zien, die maar eventjes 60 personen tegelijk kan vervoeren. Uit Oss verneemt men, dat aan de Export-slagerijen der firma Hartog een groot aantal werklieden zijn ont slagen. Het hoofdbestuur van de Rijks politievereeniging heeft in zijn verga dering te Utrecht een motie aangeno men. waarin de regeering verzocht wordt niet over te gaan tot verlaging der salarissen van het Rijkspersoneel. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben aan B. en W van Amsterdam mede gedeeld, dat zij de gemeentebegrooting voor 1924, zooals die door den gemeenteraad is aange nomen, niet kunnen goedkeuren, en wel op dezen grond Onder Hoofdstuk II der Inkomsten is onder volgnummer 6 een bedrag geraamd van ruim f 200,000 als Rijks uitkeering voor 1924, die niettegen staande door den minister van Binnen landsche Zaken bij de desbetreffende missive aan de gemeentebesturen na drukkelijk is ter kennis gebracht, dat de toestand van 's Rijks financiën niet meer toelaat in eenigen vorm de dus genoemde nooduitkeeringen aan de gemeenten te verstrekken. Bedoelde post van ruim f3 200,00c1 moet dus, volgens de zienswijze van Gedeputeerde Staten, van de inkoms tenraming afgevoerd en de begrooting in dien geest gewijzigd worden. Zaterdag beginnen de onderhan delingen over een te sluiten handels verdrag tusschen Polen en Nederland waarbij als onderhandelaars zullen op treden de Poolsche minister van nij verheid Kiedron en de Nederlandsche gezant van Asbeck. Naar het Nederl. correspondentie bureau te 's Gravenhage verneemt, heeft de heer S. Hermer, secretaris van de vertegenwoordiging der sowjet regeering te Londen, op zijne doorreis van Moskou naar Fonden, een bezoek gebracht aan het departement van buitenlandsche zaken, en aldaar de zienswijze van zijn regeering uiteen gezet. nopens een hervatting van be trekkingen tusschen Rusland en Neder land. Aan het oratorium „Die Schöpfung" werken mee Mla Peltenburg (Sopraan,) Caro, (Bas) en Hannema (Tenor) en de Arnhemsche Orkest-vereeniging. Te Arnhem is overleden de hoog- eerw. heer M. Glaudemans, deken van Arnhem en Kanunnik van het Kapittel. )e hoogeerw. heer Glaudemans werd in 1847 te 's-Hertogenbosch geboren, werd in 1904 benoemd tot pastoor te Arnhem en in 1917 tot deken. De zeereerw heer A. Wevers, pastoor te Ma'charen, vroeger kapelaan te Waalwijk, is gisteren naar het zie kenhuis „St. Joan, de Deo" te 's-Her togenbosch vervoerd Heden is Z Eerw. van de laatste H.H. Sacramenten voor» zien. Maandag werd in alle kerken en kapellen van ons Bisdom herdacht de verjaardag van de Bisschopskeuze van Mgr. A. F Diepen als tit, Bisschop van Danaba i, p. i tevens Coadjutor van Mgr. W. v. d. Ven. Z. D. H. de Bisschop van's-Her togenbosch heeft aan den zeereerw. heer L. Verhoeven, op diens verzoek, om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als rector der zusters Fran ciscanessen te Reek en heeft benoemd tot kapelaan te Nijmegen (H Maria Geboorte) pater F. F. Bergman O. P, tot assistent te Nijmegen (H. Domini- cus) pater W. L. A. van Noord O. P. en tot assistent te Nijmegen (H Hart van |ezus) pater W. B. Kolenberg O.P., onder teekenning van eervol ontslag aan hun resp. voorgangers, paters Do minicanen j Fernell, die kapelaan wordt te Leeuwarden (H. Dominicus), E. C. J. M. Janssens, die kapelaan wordt te Tiel (H Dominicus) en A. Uiterwaal, die kapelaan wordt te Alkmaar (H Dominicus). De Rom. correspondent van „De Tijd" seint aan zijn blad Een aantal Nederlandsche zeelieden van de kruisers „Tromp" en „Heems kerek", welke te Napels zijn binnen- geloopen, hebben onder leiding van Vlootaalmoezenier Alink een bezoek gebracht aan Rome, In de Eeuwige Stad zijn zij door Z.Em. kardinaal W. van Rossum in audiëntie ontvangen Bij deze gelegenheid sprak de kardinaal hen toe. Later heeft Z.H. de Paus aan alle Katholieken van de bemanning der Nederlandsche oorlogsbodems een au diëntie verleend Alle aanwezigen kus ten den H. Vader de hand. 5e Klasse. Trekking van 11 Febr. Getrokken prijzen: Prijs van f 2000 No. 2268. 1000 4987 1419214871 17226 18417 400 1381 7115 10626 11610 12551 16588 22354 200 1654 3730 10808 18719 19457 100 1483 1772 4580 6855 9749 13189 17821 18176 21685 Trekking van 12 Febr. Getrokken prijzen Prijs van f50000: 14264 15000;20258 1000 2300 2958 15490 16854 17441 18610 22928 400: 1024 3326 13791 14274 200;8128 9938 18242 18291 22008 100:4290 3395 12518 13127 14012 14575 16194 18027 18580 19607 20137 20709 21281 22034 Voor nadere bijzonderheden over de uitvoering van „Die Schöpfung zie men de aanplakbiljetten. NIEUWKUïjK. Zondagavond gaf do larmonie »De Eendracht» baar jaar- lijkscbe groote wlnteruttvoerlog voor heeren ea Maandagmiddag voor dsntes in de taal van deo beer A. Merhx alhier. Het programma werd oader elding Van bun flvervollea directeur, den heer F. Houët, kcu<lg afgewerkt en alle nummers onberispelijk gespeeld, wat wel telkens het daverend applaus bewees van het publiek. Ook bet bumoristisch gedeel e kwam goed tot «tn recht en oogstte veel bijval. Ia ééa woord, het talrijk opgekomen publiek ln beide uitvoeringen was vol tof over hetgeen onze harmonie ten gehoore gaf. Wij mogen dan een hartelijk woord van dank niet onthouden op de eerste plaats aan den directeur, leden en spelers voor hetgeen zij te veeleien gaven. Verder aas den heer van Son, pianist alhier, die de zang op zulk een uitstekende wijze begeleide en zich hiervoor geheel belangloos beschikbaar gesteld had. Door het omvallen van een kaars ontstond Zaterdagnamiddag in de kapel bij de Eerw. Paters op Oasenoort een begin van brand. Eskele kieseden, waar onder een prachtig altaatkleed, ver brandden geheel. Op de gedurende dezen Zomer te houden internationale plalmvee- tentoonstelling In Barcelona (Spacj*) naar we met zekerheid vernemen, als inzender voor Nederland aangezocht de heer M. Elshout alhier. Wel een bewijs dat genoemde Elshout op dit gebied over uitstekend materiaal be schikt. VLIJMEN. Gister en heden gaf de Tooneelvereenlglng »Uile Dulci* van en in bet patronaat St. Herman Jozef baar aangekondigde wlnterultvoerlng De verschillende nummers van tooneel en strijkorkest warden alle onberispe lijk uitgevoerd. Aan decor en costuums was de uiterste zorg besteed, terwijl de uitvoering zelve aller verwachting verre heeft overtrofien, niettegenstaan de men zich reeds op een prachtult- oerlng had voorbereid. Door alle spelers zonder uitzondering werd het beste vertoond wat men vc langen kan en als we den verdienstelijken Directeur van het patronaat alhier hulde brengen voor d« wijze waarop de uitvoering plaats had en den regisseur, den heer de K oon voor de uitstekende manier waarop hij zijn moeilijke taak vervulde, dan zij daaraan toegevoegd een woord van waardearing en dank aan de spelers die blijk gaven kunstgevoel te bezitten en in 'c daverend applaus der overvolle zaal toeschouwers, een bewijs mogen ziea dat hun optreden, zooals het Verdient, zeer op prijs wordt ge steld. Ten slotte zij ook een woord van lof en dank gebracht aan het strijkmuziek en de pianiste voor de correcte muziekstukken ten geboore gebracht. Na het laatste stuk van het ogramma dankte de heer Joh. van Wagenberg als tolk der overvolle zaal en gaf uiting aan de tevredenheid over den geootvollee avond. Een ieder keerde hoogst voldaan huiswaarts. RAAMSDONKSVEER. Marktbe- ich' Tarwe 112.50. Haver f 10 E wten f 25.Roonen f 17.50. Hooi i 16. Suoo f 9 50. Tot bestuursleden van den Cbr. Nat. Weikm.Bond alhier werden ge kozen de heeren A. H. V. Ttigt, H. Netten en C. S cffels. Een geladen vrachfauto geraakte einde vo>ige week stuk op den Oudijk, moest worden overgeladen en werd daags daarna op sleeptouw genomen en naar Utrecht gebracht. De prachtige rashond van den heer H. werd bij den overweg door een passeeresdea trein gegrepen en op slag gedood. De collecte gehouden Qp den feestavond van den C. N. W. Bond bracht f 13 18 op. Voor de Zaterdag aangevoerde drachtige varkens weid van f 110 tot f 145 per stuk betaald. Voor kippeneieren behoeft men hier slechts 6 cent en voor eenden eieren 5 cent per stuk te betalen, tenminste bij den landbouwer A. Koalngs; over het algemeen zijn de prezen wel wat hooger. De scholier S. viel van een boom struik en bezeerde daarbij een zijner beepen dusdanig, dat hij gedwongen iust moet houden. Zaterdag vernamen we het over lijden van Zuster Maria Casimlra in klooster Smta Rosa te Curacao. Zuster Maria Casimlra, in de wereld A»aa Maria van Aalst werd 22 Am 1885 te Raam«dotsksveer geboren. 2<: S ptember 1902 trad zij in het klooster der zusters van Liefde O. L. V. van Altijddurenden Bijstand te Schijodel waar zij Augustus 1906 hare heilige professie deed. 14 Juli 1920 vertrok zij met enkele andere zusters naar Cura- g\o, waar zij het klooster Santa Rosa mede oprichtte en nu plotseling over leed. ALMKERK. Donderdag 7 Febr. j.l. gaf het Muziekgezelschap »Noott Ge dacht* voor een stampvolle zaal, onder leiding van hunnen bekwamen directeur den heer P. C. Koekkoek, in de zaal van den heer C. Dekker alhier, eene uitvoering voor H.H. Donateurs en ^ereleden. Na een openingsrede door den plaatsvervangenden voorzitter den heer Dulzer, werd het programma, dat goed verzorgd was, op zeer uitstekende wijze ten gehoore gebracht, terwiil voor afwisseling een paar samenspraken op zeer verdienstelijke wijze werden nit- gevoerd en die tevens ook zeer in den smaak vielen bfl 't fl nk opgekomen publiek. Nadat aan het einde van het program door den heer D. een kort woord was gesproken tot allen die hadden medegewei kt tot 't welslagen van dezen avond, ging eenieder hoogst voldaan huiswaarts, mat de hoop dat >N. G.* niet lang weer op zich zal aten wachten. A.s. Donderdag 14 Febr. hoopt de Christ. Hjrv. Kaapenvereeniglng Obadja* alhier baar jaarfeest te vieren. Tot Bestuursleden van de Or&cje- Vereeniging alhier zija herkozen de heeren Job. de Wit, G. de Jong, C.A. Koekkoek, P. M Pouli en A. v. Dis, terwijl voor Uitwijk gekozen werd de heer T. Kolija. WASPIK. Dé werkeloosheid kan hier als geëindigd beschouwd worden. Slechts een paar weikeloozea melden zich b| het steuncomité aan. Een ge- ukklg verschijnsel. Bij voldoende deelneming zal door iet »Wit Gele Kruis* binnenkort een moedei cursus gegeven worden. Deel neemsters kunnen zich aanmelden bjj den Secretaris der Vereeniging. - Over 't algemeen staat de rogge dit jaar prachtig te vélde en heeft door de vorst niet geleden. Dit gewas be looft dit jaar een goed vooruitzicht. Er schijnen hier veel itfluenza- lijders te zijn. De ziekte heeft echter een gunstig verloop, zoodat in de meeste gevallen geen geneeskundige hulp wordt ingeroepen. Bij dauwen handel blij van de prijzen der aardappelen hoog. Men spreekt van f6— per H L. en hooger. MADE. Een zekere A. v.O. groenten- koopman alhier, gaf de politie te Mide een opgesmukt vei haal, dat hij op 18 Dec. van het vorige jaar op den dijk, gelegen naar Geertruldenberg, door dde personen op den avond van 18 Dec. werd aangevallen, van zijn geld beroofden en zijn fiets afnamen, waar door hij nog enkele snijwonden over zijn rechterhand opliep. Omdat zijn verhaal verdacht voor kwam en d# politie een streng verboor en onderzoek instelde, vond ze termen om een vervolging tegen hem is te steller», zoodat de aangerande voor de rechtbank te Breda op 7 dezer j I. heeft bekend, dat alles een valsche aangifte was en hiervoor zich hoorde veioor- doelen tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Men vernam, dat hij zija geld in een drogen sloot had verborgen en zijn fiils weer wat verder la een sloot. Vrijdag j 1. is door den heer Ant. v. d. Elshout het groote woonhuis, waaiin mede calé ea wiakelzaak is gevestigd, onderhands veikocht aan A. Rullens, naar men zegt voor f 4300 k f 4400. Kooper gaat er zich metter woon eerstdaags in vestigen. De op Donderdag 7 F«br. ge houden tentoonstelling van het ver vaardigd werk der leerlingen van den kolp-cursus is buitengewoon goed ge slaagd. Door mevr. Hendriks-Koapen uit Utrecht werd aan de volgende dames- leerlingen een diploma utgerelkt: Cath. Ssgeren cn Be*tba Dieps'raten, belden te Den Hout; M»ria Leenaars, Jo v. d. Rtjke, AdrÈaea Ligtharr, Cor. v. d. Boogaard, Maria Jansen, Cor. v. Fessem en H. Vermeeree, allen te Made. De eerstvolgende veemarkt zal alhier op 18 Februari a.s. op het ver- breede terreia geboudeo worden. 's-BOSCH, Tot Directeur der Zulder- Baok alhier is benoemd de heer Th, Speeijens, thans werkzaam ia het bankbedrijf te Tilburg. De heer Rek- mat», die tot nu als vooriooplg directeur de Zutderbaok leidde, zal na overgave zijner werkzaamheden aan den heer Speeijens zijn arbeid aan de IacassO"* baok te Amsterdam hervatten. BREDA. Door het centraal bureau is ais lid van den gemeenteraad (*ae. M. Meijvis) a^ngewesen de heer Th. Neve(S D.AP) Ook diens echtgenoo- te, mevr. Neve-Rsimjes beeft zitdag als raadslid. INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN. Ruwe en schra e huid van handen en gelaat verzacht en ge neest men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 3