OEtClVtN HEI i« Derde Blad. Provinciaal Nieuws Nieuws uitKaatsheuvel. No. 14. Zaterdag 16 Febr. 47Jaarg. het hemellicht over héél dit kostlijk kunstprodukt nóg is God's wonder- werk niet voleindigd. Aan het kunstig geheel ontbreekt ietsHet is het wetend scheps.l. aan wien zal ten deel vallen de meest bevoorrechte plaats het is de Menschl die zal zijn be stemd om te heerschen als Koning over deze heerlijke Natuurde Mensch, die God's grootheid zal kunnen prijzen, omdat hij werd tot een levende ziel. begiftigd met de gave van het redelijk verstand de Mensch die toch immers zal zijnGod's Meesterwerk de apo theose van Zijn machtige Daad Und Gott schuf den Menschen nach seinem Ebenbilde", vervolgt de tenor deze zoo overbe- woorden, „Und der Mensch wurde zur leben- digen See Ie". Dit recitatief vormt de inleiding voor de prachtige tenor-aria, die hierop volgt „Mil Wiird und Hoheit angethan. Mil Schönheit, Stdrk und Muih begabt gen Himmel aufgerichtet, sleht der Mensch, ein Mann und König der Natur Het eerste menschenpaar wordt hierin bezongen op deze uit muzikaal oogpunt zoo heerlijke aria, die evenals enkele andere passages in het werk een beroemde reputatie heeft verwor ven, moge weer de bijzondere attentie worden gevestigd. Lieflijk melodieus klinkt hierin bijv. de verheerlijking van„de vrouw vol aanminnigheid", die in zachte reine onschuld slechts liefde, vreugde en geluk aanbrengt. Nadat de bas met enkele woorden heeft verkondigd, hoe God thans na het einde van den zesden dag eindelijk gereed is met Zijn Arbeid, is het wederom de taak van het hemelsch koor, hierover zijn vreugde luid te doen weerklinken „Vollendet ist das grosse Werk der Schópt er sieht's und freuet sich" etc., in een levendig tempo door het orkest met eenige maten ingeleid, waaruit vooral weer zoo typisch spreekt de muzikale betoogtrant van Vader Haydn. Met bijna kinderlijk-eenvoudige, hier en daar opgewonden blijheid komt in dit korte koor zijn vreugde over het werk der schepping tot uiting, We zijn thans genaderd tot, wat we eigenlijk moeten noem.enhet hoogte punt, de climax in het werk. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat na dit schitterend groot terzet der solisten, met de voor velen zoo be kende woorden aanvangend Zu dir, o Herr, blickt Alles auf," het werk eigenlijk besloten had moeten worden. Of deze opvatting juist is wil ik in 't midden latenechter is het een feit, dat ook het derde deel nog zeer schoone momenten brengt. Het bedoeld werkelijk verrukkelijk- mooi „lied" der solisten wordt door het orkest met enkele maten in lang zaam tempo ingezet, waarna het eerst sopraan en tenor zich laten hooren, terwijl later ook de bas zich met hen vereenigt. Het is hierin, alsof alles in de wereld zich tot God heeft gewend om Hem te danken„om spijze ge smeekt, opende zich Zijn hand ter verzadiging", waarop de bas voortgaat „Du wendest ab dein Angesicht da bebet Alles und erstarrl. Du nimmst den Odem weg, in Staub zertallen sie Is het niet dat alles siddert en ver- stijft, als Gij Uw aangezicht van hen afkeert en vervallen zij niet tot stof zonder den zegen van Uwen Adem Tenslotte vereenigen zich sopraan, tenor en bas in één harmonische samensmelting van klankenhet is als moeten hun stemmen in éénge- voelen tesamenklinken in een prachtig lied, waarin hun lof en verheerlijking als 't ware culmineert „Den Odem hauchst du wieder aus und neues Leben sprosst hervor etc. Na dit innig-mooie terzet komt het koor der hemellingen het onderstrepen, waarbij de woorden van straks Vollendet ist das grosse Werkthans in iets vlugger tempo wederom juichend klinken „Des Herren Lob sei unser Lied Alles lobe seinen Namen, denn er allein ist hoch erhaben Alleluja Met dit zeer mooie en groote koor eindigt het tweede deel. (Wordt vervolgd). De Uitvoering van Joseph Haydn's Die Schópfung" door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. III. Tweede deel. Dit begint met de beschtijving van de schepping der dieren, door de sopraan Und Gott sprach Es bringe das Wasser in der Fülle hervor webende Geschópte die Leben haben, und Vögel. die iiber der Erde fliegen mógen in dem offenen Firmamente des Himmels". Na dit recitatief volgt de belang rijkste aria voor de sopraan, welke, ingeleid door het orkest, straalt in een ongemeene glans Aut star kern Fittige schwingei sich der Adler stolz und theilet die Luft im schnellesten Fluge zur Sonne", etc. Achtereenvolgens wordt bezongen, hoe de adelaar met trotschen slag de lucht doorklieft, hoe de leeuwerik zijn morgenlied doet hooren en het duiven- paar kirrend elkaar liefde betuigt. Naar het duivengekir spreekt men dan ook wel van de Taubenaria, die voorzeker geen onbekende is op vele concert programma's. Het gezang van de nach tegaal wordt door de muziek aange geven bij de telkens herhaalde woorden noch war zur Klage nicht gestimmt ihr reizender Gesang", tracht de toondichter door lang aange houden klankvariaties van het woord reizenderzijn bewondering en ver- rukking over de muzikale schoonheid van het vogelengekweel neer te leggen Rafael vervolgt de schepping der dieren „Und Gott schuf grosse Wall/ische", etc., waarna hij aankondigt, hoe de engelen des hemels, tot vreugde en dankbaar heid geïnspireerd door het steeds voort schrijdend machtig gebeuren, hemel- sche tonen ontlokken aan hun harpen, waarmee het wonder van den vijfden dag wordt bezongen. Het orkest vangt hierna „andante cantabile" (gaand tempo, melodierijk) de inleiding aan voor het straks klin kend verrukkelijk mooi terzet der drie solisten. Het eerst uit Gabriël zijn vreugde over „het jeugdig groen en de golvende heuvelenreeks, die het landschap sieren." Daarna de tenor: „In frohen Kreisen schwebt, sich wie gend in der Luft, der muntercn Vögel- schaaretc., en tenslotte de bas die de zeebewoners bezingt. Zeer fijn en muzikaal klinkt hier de begeleiding van de woorden Vom tiefsten Meeresgrund wdlzt sich Leviathan", door cello's en contra bassen. Op het hierop wederom volgend schitterend fugatisch bewerkt terzet kan de bijzondere aandacht gevestigd worden Wie viel sind deiner Werk, o Gott Wer f asset ihre Zahl Wer o Gott", en hierop in tempo vivace „Der Herr ist gross in seiner Macht, Und ewig bleibt sein Ruhm Het overweldigd worden bij het aan schouwen van God's arbeid wordt nog geaccentueerd als een machtig koor dezen lofzang herhaalt, waarbij het in hetzelfde fugatisch-doorgesponnen mo tief steeds opnieuw klinkt „Der Herr ist gross", etc. Ook dit groote koorwerk vereischt weer veel van de krachten der zange ressen en zangers en wordt op koste lijke wijze door het orkest begeleid. In de nu volgende twee recitatieven, waarin de voortgang der schepping van de hooger georganiseerde dieren door de bas wordt verhaald, treffen ons hier en daar wederom typisch muzikaal-illustreerénde gedeelten Zoo hooren we als begeleiding van den regel Vor Freude brallend steht der Lbwe da" het gebrul van den leeuw nagebootst, en eveneens wordt geillustreerd de snelle gang van den lenigen tijger, die uit het woud schiet, terwijl voorts het slanke hert, dat zijn trotsch gewei ver heft en het edele ros dat met vliegende manen voortdraaft. bezongen worden. Rijk geïnstrumenteerd, waarbij trom petten en pauken zich doen hooren, volgt nu de „maestose inleiding tot een prachtige bas-aria waarin allereerst de toestand der wereld wordt verheer lijkt, die op God's bevel thans is ontstaan Nun scheint in voliem Glanze der Himmel. Nun prangt in ihrem Smucke die Erde" etc. Even later klinkt het: Doch war noch alles nicht volbracht, Dem Ganzen fehlte das Geschöpf, das Gottes Werke dankbar seh'n des Herren Gil te pr eisen soil I" Al prijkt het schoon aardrijk in al haar pracht, al straalt in vollen luister Waalwijk, 16 Februari 1924. Over den kapitein adjudant van het 6e regiment infanterie te Breda E. C J. Moonen. nieuwbenoemd burge meester van Waalwijk, vernemen wij de volgende bijzonderheden Kapitein E. C J Moonen werd in 1876 te Strijp geboren. Na zijne studiën aan den hoofdcursus volbracht te heb ben, werd hij met ingang van 5 Oct. 1901 benoemd en aangesteld tot 2e luitenant bij het wapen der infanterie. Met ingang van 1 Juli 1904 werd hij bevorderd tot eerste luitenant, terwijl met ingang van 24 Juni 1915 zijn be noeming tot den kapiteinsrar.g volgde in welken rang hij dienst deed bij het 6e regiment infanterie, alwaar hij later werd benoemd tot kapitein-adjudant, De kapitein Moonen is versierd met het onderscheidingsteeken voor 20- jarigen dienst als offficier. Als luitenant is hij nog eenige jaren te 's-Hertogenbosch in garnizoen ge weest en maakfe hij deel uit van het tweede regiment infanterie alhier des tijds in garnizoen. Kapitein Moonen heeft zich in zijn militaire loopbaan doen kennen als een officier van zeer nauwgezette plichtsbetrachting en een voorbeeld van correctheid voor zijne onderge schikten tot vervulling hunner plichten. Hsgzn. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente ontving op z'n felicitatie telegram aan onzen nieuwen burge meester, 't volgende antwoord „Mijnen hartelijken dank voor Uwe „gelukwenschenik hoop dat Uwe „vriendelijke tegemoetkoming het begin „moge zijn van eene voortdurende „prettige en vruchtbare samenwerking" MOONEN. De kapitein adjudant E. C. J. Moonen. van het 6e reg infanterie te Breda, benoemd tot Burgemeester van Waalwijk, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Naar wij vernemen heeft de EdelAchtb. heer Moonen. nieuw benoemd burgemeester als zijn wensch te kernen gegeven op 't laatst dezer maand te worden geïnstalleerd. Naar aanleiding van de hier en daar verschenen berichten kunnen wij bevestigen, dat werkelijk verschillende schoenfabrieken, tengevolge der abnor male stijging der leder-en fournituren prijzen, gedwongen zullen worden tot verhooging der schoenprijzen over te gaan, al zal het percentage natuurlijk zoo laag mogelijk genomen worden. Overigens is de toestand in de schoen fabrieken momenteel zeer verbeterd, er wordt druk gewerkt en ook de leer fabrieken. vooral die speciaal voor schoenfabrieken fabriceeren, hebben in langen tijd zulk een drukke aanvraag niet gekend. De prijzen zijn echter niet bijzonder loonend. speciaal bij de stijgende huidenprijzen. Zooals reeds gemeld zal door de Operettevereeniging „Tavenu", (niet door de Liedertafel Oefening en Ver maak, zooals abusievelijk vermeld) met Vastenavond wederom de groote Operette „Maryke van Scheveningen" worden gegeven. Alhoewel reeds vijf jaar geleden, zullen velen zich dit prachtig tooneel stuk nog herinneren, dat toen tot drie maal toe voor een volle zaal is opge voerd en zich verheugen in het voor uitzicht wederom deze operette te kunnen bijwonen, en te kunnen ge nieten zoowel van de gemengde koren, soli, duetten, als van het prima volle dig Van den Akker's Strijkensemble, dat ook in Boxtel en elders op zoo verdienstelijke wijze de begeleiding had. Dat „Maryke van Scheveningen" bij het publiek in den smaak valt, bewijst het feit, dat het in verschillende groote steden, o m. Leeuwarden, met succes geloopen heett, en thans weer 4 dagen te Breda gespeeld wordt, zoodat zonder twijfel ook Waalwijks muziekliefheb bers wederom Musis Sacrum geheel zullen vullen. De Fransche regeering heeft ver- boden den export van huiden vellen en leder. Dit besluit blijkt afkomstig te zijn van den levensmiddelen-dictator, intendant Rimbert, die zonder vooraf gaand overleg met den Minister van Handel dezen maatregel decreteerde om. naar het heet, de stijging der piijzen van militair- en burgerschoen werk te verhinderen. De Fransche adviescommissie voor leder heeft sedert dien met den Minister van Handel geconfereerd om bevredigende wijzi- gingen te krijgen. Bij een nader regee ringsbesluit is verboden le. de uitvoer van alle ruwe huiden versch of droog groot en klein (bontvellen uitgezonderd) en 2e de uitvoer van bereide ossen paarden-, kalfs-, pinkehuiden, gelooid, gezeemd of getouwd terwijl alleen de uitvoer van schapen-, geiten- en che- vreauleer toegestaan blijft. V. v. d. S. Aanbesteding van het onderhoud van de plantsoenen door het Gemeen tebestuur op 11 Febr. 1924. Perceel I. Het plantsoen voor het voorm gemeentehuis te Besoijen, de beplanting bij het urinoir in de Be- soijensche Steeg, het plansoentje hoek Putstraat en het pleintje in de Putstraat. Perceel II. Het plantsoen tegenover het Station en St. Antoniusplein. Perceel UI. Het snoeien der laan- boomen en het gedeelte beplanting in de verlengde Putsteeg. Inschrijvingen L. van Bladel Zonen. Perceel I f 75 Snoeien boomen in de Besoijensche Steeg en Grootestraat f 30 Snoeien boomen in de verlengde Putsteeg f 30 Gebrs. Vissenberg, le, 11 en Ille perceel voor f 810.50 N. van Dongen. Ie perceel voor f 139. lie perceel voor f 245.— j. van Daelen. Plantsoen t/o station f 254 St. Antoniusplein f 98.— Lindeboomen Waalwijk f 75 in de Burg. v.d. Klokkenlaan f 10.— Beplanting in de Verl Put steeg f 19.— Gunning Perceel 1 L. v. Bladel Zn. f 75 Perceel II N. van Dongen f 245. Perceel 111 Vissenberg f 260, Maandagavond werd in het Patronaatsgebouw in de St. Clemens parochie een lezing gehouden door de Zeereerw. heer Pastoor Offermans uit Lierop over den Zaligen pastoor van Ars Pastoor Offermans. de leider der groote Nederlandsche bedevaarten naar Lourdes, heeft ook Ars persoonlijk bezocht. Op werkelijk sympathieke wijze, toe gelicht met prachtige lichtbeelden, heeft deze spreker geschetst niet alleen de vroegere en hedendaagsche toestand in Ars en omgeving, doch vooral het leven en werken van den zaligen pastoor dier plaats. Een hartelijk applaus viel den spreker dan ook ten deel en de dank hem ge bracht door pastoor van Erp was voor zeker uit aller naam. Vermelden we nog dat onze jonge harmonie bij deze gelegenheid enkele nummertjes ten beste heeft gegeven, die getuigden van de ernstige studie der leden en met daverend applaus begroet werden Ook het R K. Zang- koor met jongenskoor voerde zeer verdienstelijk eenige nummers uit. Wachtgeldregeling voor de Schoen en Lederindustrie Waalwijk. Aan wachtgeld werd in totaal uitge keerd f 131.002 79 Hiervan komt ten laste der werkgevers 1|3 is f 43 667.60 van het het Rijk (over 1922 een derde) (over 1923 een vierde) f 40.808.52 van de gem. Waalwijk (over 1922 een derde) (over 1923 5/„) f 42.176.26 van de gem Sprang alsvoor f 1 800.— van de gem. Drunen alsvoor f 1.51249 van de gem. Loonopzand alsvoor f 989.02 van de gem. 's Hertogen bosch alsvoor f 48 90 van het kanton Oosterhout. Eindhoven wordt vermeerderd met een deel van het kanton Oirschot, alsmede met het Brabantsche deel van het kanton Weert. Breda wordt vergroot met de gemeen ten Oosterhout en Dongen van het kanton Oosterhout. f 131.002 79 De administratiekosten (drukken van uitkeeringstaten, porto's, incassokosten, belooningen, enz.) f 820 55s. Vanaf Zondag a.s. bestaat er ge legenheid om bij Sigarenmagazijn Wed. Th. Pulles kaarten te koopen en plaatsen te bespreken voor de uitvoe ring van „Die Schöpfung" op 25 en 26 Februari e k. Om bij het te verwachten groote bezoek, toch verzekerd te zijn van eee vlotte plaatsenregeling, vóór een goede orde tijdens de uitvoering, ver zoekt het bestuur van Waalwijks Ge mengde Zangvereeniging het publiek dringend de kaarten vooruit te nemen, en wil men van eene goede plaats verzekerd zijn, ook tijdig plaats te bespreken. Tot en met Zaterdag 23 Februari is daarvoor gelegenheid in bovengenoemd Sigarenmagazijn Na dien uitsluitend op de dagen der uit voering aan het loket. Blijkens achterstaande adverten tie moet de algemeene jaarvergadering van „Waalwijks Belang" door om standigheden uitgesteld worden tot Donderdag 21 Februari a.s. des avonds 8'/i uur in hotel Verwiel. De minister van justitie stelt, om een bezuining van ruim f 225.000 te verkrijgen, voor de volgende kan; tongerechten op te heffenHeusden Veghel Oirschot Oosterhout Tholen Gulpen Weert Eist Doesburg Groenlo Zaltbommel Druten Vianen Kampen Steenwijk Goor Schoonhoven Rid derkerk Sliedrecht Hulst Schagen Medemblik Purmerend Haarlemmer meer Breukelen—Neyenrode Wijk bij Duurstede Woerden Bergura Bolsward Lemmer Zuidhorn Appingedam On— derdendam en Hoogeveen. Voorgesteld wordt in Noord— Brabant de opheffing van de kantons Oosterhout Heusden Veghel Oirschot. De kantons (Boxmeer en Zevenbergen blijven ongewijzigd. 's Hertogenbosch krijgt een deel van het kanton Veghel, n 1 de gemeenten Heeswijk Dlnther Scliijndel en St. Oedenrode, alsmede de gemeente Uden en Zeeland van het kanton Veghel Waalwijk de gemeente Oud— Heusden Herpt en Hedikhuizen van het kanton Heusden, alsmede een deel Uit bovenstaand bericht blijkt dat het kantongerecht te Waalwijk blijft bestaan, en eenige plaatsen van 't kanton Heusden en Oosterhout (Raams- donk, Geertruidenberg enz.) daaraan worden bijgevoegd Het was ons reeds langer bekend dat dit een feit zou worden en ten deze mogen we hier een woord van hulde brengen aan de nagedachtenis van wijlen onzen vorigen burgemeester den Ed Achtb. heer Th. L, D. de Surmunt de Bas Stneele, die in deze voor onze gemeente wederom de stille werker is geweest en dit groote belang voor onze gemeente heeft weten te behouden. BREDA. De N. V. Internationale Gswapeod Bs onbouw alhier heeft on der den naam van een speciaal voor dat doel opgedchte Spaaosche maat schappij I geschreven voor de groote kaaimuurwcrken in beton voor de haven te Valencia, Zi was daarvoor de laagste Inschnjfoter en het werk werd haar opgedragen. De aaonemlngs- som bedingt ongeveer 10 millioen gulden, 's HERTOGENBOSCH. B. en W. zijn bij het zoeken naar middelen om tot een andere en betere oplossing van het werkeloosheidsvraagstuk te komen, al meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat alleen door het weder terugkeeren van de werkkeloozen, althans van velen hunner, naar de fabrieken en werkplaatsen, een aanzien lijke verbetering is te verkrijgen. De groote moeilijkheid is echter, dat eenerzijds de fabrikanten met de huidige productiekosten hun afzet niet zonder aanmerkelijke verliezen kunnen uitbreiden, en dat anderzijds op een dalhg dier productiekosten (verlaging der loonen) niet valt te rekenen. B. en W. willen den toestand ne men zooals hij is en vragen machti ging aan den raad een loonbijslag toe te kennen in die gevallen waarin dit aan de hand van nauwkeurige bereke ningen voor de tewerkstelling van werkloozen in de fabrieken enz. noodig zal blijken. Hoe een en ander precies geregeld moet worden, en tot welke bedragen moet worden overgegaan, is naar hunne meening een kwestie, welke het best door hen in overleg met belanghebbenden kon worden overeengekomendaarvoor algemeene regelen vast te stellen, lijkt hun aller minst raadzaam, omdat de gevallen, waarin die bijslag zal worden gevraagd ongetwijfeld zeer zullen uiteenloopen, elk geval zal op zichzelf moeten wor den beoordeeld, Slechts zou de raad kunnen bepalen dat de gemiddelde kosten per werkman hieruit voortvloeiende, in geen geval meer mogen zijn dan de helft van hetgeen thans per werklooze gemiddeld wordt besteed. B. en W. gelooven, dat voorloopig alleen de sigarenindus- trie voor toepassing van dit systeem in aanmerking zal komen de moge lijkheid is echter niet uitgesloten, dat ook werkloozen uit andere takken van industrie op deze wijze tewerkgesteld zouden kunnen worden Tegelijk verzoeken B. en W den raad hen te machtigen tot het verleenen van rechtstreekschen steun aan de industrie voor het uitvoeren van werken ten behoeve van het buitenland, voor zoover de fabrikant uitsluitend in concurrentie met buitenlandsche firma's een offerte maakt en aan B. en W. blijkt, dat die steun noodig is om op dracht tot levering te krijgen en daar door de werkloosheid met minder kosten kan worden bestreden dan onder het huidige stelsel. B en W. ontveinzen zich niet, dat deze methode veel grooter bezwaren heeft dan de eerstgenoemde; vandaar dat zij er ook slechts in zeer bijzondere gevallen en alleen wanneer het rijk ook in de kosten deelt, gebruik van zullen maken. Kaatsheuvel 15 Febr. 1924. N abe trachtingen. Aisdde, jongen, j; bebt succes geüad 1 Je b;nt heslist interressant geweest, waot 't p-auje vao Zaterdag, Zondag en Maandag was niet anders dan je artikel je in bet Z«terdagnummer van de Ecbo. Je ziet toch, we zijn bier gauw content. We amuseeren ons al kostelijk om een Echo-artikel'je, dus men heeft gelijk, als men beweert dat we verder amusement best kunnen missen. Doch je hebt nog meer succes eehad. Men is naar je aan 't visschen. Men zoekt je onder 't ambtenaars- corps, onder schoolmeesters en boek houders, ooder correspondenten en Echo-redactie-ledeo, zelfs onder dok ters en fabrikanten. Voel je je niet groeien Doch Aristlde, jongen, blijf

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9