Tweede Blad. Gemeenteraa d No. 16. Zaterdag 23 Febr, 47e jaar. HAARSTEEü. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 19 Febr. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Van Bokhoven. Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergadering; aan wezig alle leden Voorzitter. We zullen beginnen waar we zijn gebleven in een vorige ver gadering en de notulen zuilen we in een volgende vergadering laten voor lezen. Dobbelsteen. Dit is toch een nieuwe vergadering en dan hadden de notulen klaar moeten zijn. Die hadden in orde moeten zijn en nu worden voorgelezen. Voorzitter. Deze is eigenlijk eene voortzetting van de vorige vergadering en daarom beginnen wij bij punt 2 Aangehouden verzoek van het Dagelijksche Bestuur van het Water schap „De Polder van Nieuwkuijk" om een jaarlijksche bijdrage in het onder houd van de Laan van Onzenoort. Bij dit punt zijn we blijven steken en daarom zal ik het nu maar in omvraag brengen Dobbelsteen. Doet dat maar, het is genoegzaam besproken Van Engelen Toch zou ik gaarne eerst iets daarover willen zeggen ik ben het eens dat een fietspad daar gemakkelijk en nuttig is, maar zoo zijn er zooveel wegen o.a. de Mommer- steeg, De Hoeven, enz. Het Dag. Bestuur van de polder van Nieuwkuijk vraagt nu om een bijdrage van een gulden of tien, een bedrag zoo luttel dat het een fooi geven mag worden genoemd, rfiaar daar waar dal bestuur zelf bijna geen polderlasten heft en wij hier zitten te kijken met groote zorgen en daardoor onze eigen wegen niet kunnen onderhouden, is het zoo belachelijk om er op in te gaan. Dobbelsteen. Ik stel voor het eerste jaar f 15 te geven en de volgende jaren f5, dat zal Nieuwkuijk ook doen en dan kan de weg daar wel in orde worden gehouden. Voorzitter, f5 is geen bedrag, dat is eene bedeeling. Maar ik zal het in omvraag brengen. Voor het voorstel Dobbelsteen stem den de heeren van Vrede, Dobbelsteen, van Hemert en van den Brand. Tegen de heeren van Engelen, Winkels en van der Heijden Voorzitter. Ik acht dit besluit totaal in strijd met de belangen van de gemeente en daarom zal ik volgens art. 70 dit besluit aan de Kroon ter vernietiging voordragen Het bedrag is wei klein, maar daar waar is besloten om eigen wegen te laten liggen voor- loopig is een dergelijk besluit tegen alle belangen in Dobbelsteen Dat is Voorzitter. Wij krijgen Van Vrede tegen Dobbelsteen. Spreekt gerust maar uit. Voorzitter. Dat punt is afgehandeld en wij krijgen nu 3. Aanvraag van het bestuur der Bijz. Jongensschool te Haarsteeg om de gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 dei L. O. wet 1920 over 1923 De Voorzitter merkt op dat het bestuur rechtens toekomt f 1775 75. Dobbelsteen. Dat zal wel moeten, maar later kan nog restitutie worden verkregen. 7. Aanvrage alsvoor om voorschot op de gemeentelijke vergoeding, over eenkomstig art. 101 der L.O. wet over 1924. Voorzitter Ten hoogste 80 pCt. van het bedrag moet worden gegeven Dobbelsteen. Ik zou met het geven van percenten direct niet zoo hoog gaan en ten hoogste de helft of 50 pCt. geven, dan bespaart men 30 pCt waarvan men dan rente heeft Als men daar voorloopig eens toe overging. Voorzitter. Men zou het in twee termijnen kunnen uitbetalen, injuni.en in December. Van Engelen Heeft de Bijz. School behoefte aan die 80 pCt. of kan ze voorloopig met 50 volstaan. Voorzitter. Dat is iets wat ik ook niet weet. Dobbelsteen. Als ze het bedrag noo- dig heeft zou ze er de aandacht wel op hebben gevestigd. Voorzitter. Over dit jaar zullen de bedragen per leerling heel wat hooger loopen, want doordat voor Hedikhuijzen ineens zoo'n hoog bedrag is gegeven, zal hier wel f 25 f 30 per leerling moeten worden gegeven. Van Hemert. Dat komt omdat de boel daar vroeger zoo ver ten achter is geraakt. Voorzitter. En hier was totaal niets, terwijl men daar nog steeds is door gegaan met de zaak een beetje bij te houden. Het bestuur der bijzondere school beheert de zaak op een zuinige manier en daar heb ik voor die school ook op aangedrongen. Nu ze echter van den raad geen medewerking heb ben gekregen, zal ze natuurlijk met alles doorgaan. Over 1922 hebben ze f 14.50 per leerling moeten hebben en over '23 wordt dat heel veel omdat jullie ineens een heele groote som voor die school van Hedikhuijzen hebben toegestaan. Van Hemert. Dat moest men wel doen om van het onderwijs iets terecht te laten komen Er was een totaal ge brek aan alle leermiddelen Voorzitter. En hier was nog minder Maar men had het in gedeelten moeten verbeteren, ieder jaar wat, maar ge hebt geen van allen geweten wat ge deed. Hierna wordt het voorstel van den heer Dobbelsteen met algemeene stem men aangenomen. 5. Voorstel van B en W. tot heffing van boomrecht met ontwerpbesluiten. Voorzitter. Op verzoek hebben we een verordening gereed gemaakt tot heffing van een boomrecht op de openbare wegen voor boomen die door andere personen dan de gemeente zijn geplant In de verordening hebben wij 25 cent per boom gezet. Dobbelsteen. Bestaat er een maximum dat daarvoor mag worden geheven. Voorzitter. Ja, en wij hebben het bedrag al boven het^bestaande maximum gesteld. Dobbelsteen. Ik las dezer dagen dat Qed Staten een bedrag van 25 cent hebben toegestaan. Voorzitter. Oed. Staten hebben vroe ger geschreven dat 10 a 15 cent mag worden geheven. Gaat men daar boven dan moet men de reden opgeven waarom men daar boven gaat. Van Hemert. Ik ben er voor maar er dient toch gelegenheid te worden gegeven aan de menschen om de boomen te rooien Er zuilen verschil lende menschen worden gevonden die geen 25 cent er voor over hebben en nu hebben ze van niets geweten. Voorzitter. Laat de verordening dan met 1 Januari '25 in werking treden. Van Vrede Of van Maart tot Maart laten loopen, want alleen bij winter dag rooien de menschen boomen Die hun boomen dan nog willen opruimen hebben daarvoor dan nog gelegenheid. Voorzitter. Dat kan niet want dan zou het van 't eene in 't andere dienst jaar loopen Dobbelsteen. Men moet met de begrooting rekening houden. Voorzitter. Zeker, anders was het wel goed. Winkel. Ik ben ook er voor om de verordening in '25 in werking te doen treden want nu weten de menschen er niets van. Van Vrede. Dan stel ik voor om pas met ingang van 1 Januari '25 de ver ordening in werking te doen treden en het de menschen dan goed bekend te maken. Voorzitter. Er staan veel boomen op den kant van den weg waardoor deze veel de lijden heeft. Van Hemert Er zullen nog wel eens kwesties komen die aanleiding geven tot een procedure Voorzitter. De menschen zelf moeten eerst aanwijzen of het eigendom is Van Hemert. De een zal zeggen dat het zijn eigendom is terwijl een ander zal beweren dat het niet zoo is Voorzitter. Dat behoeft niet, dat is geen verplichting. In dergelijke gevallen is de raad niet verplicht om te proce- deeren. Van Hemert. In dubieuse gevallen zou men er ons toe kunnen dwingen. Winkel. Als er op den berm van den weg een heg staat en daarachter een boom wat dan Voorzitter. Dan is het afgesloten en een bewijs dat het eigendom is. Van Hemert. Altijd niet, want het kan zijn dat het een heg van de gemeente is. Voorzitter. Dat zijn maar enkele gevallen en dan is het 't best om dan maar wat te schipperen. 6. Voorstel van Burg. en Weth tot het aangaan eener geldleening tot dekking van de kosten tot bestrijding van besmettelijke ziekten, van werk verschaffing, van werkloonen, enz in verband waarmede de begrooting 1924 alsnog behoort te worden aangevuld Voorzitter. Er is wel besloten om werk te verschaffen maar daar is nog niets voor op de begrooting uitgetrok ken en uit de gewone middelen kan het niet worden gedaan zoodat we verplicht zijn een geldleening aan te gaan Dobbelsteen. Er moet toch voor andere zaken ook nog een geldleening worden aangegaan. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor eene geldleening aan te gaan van ten hoogste f2000 tegen een rente van 5'/» pCt en het bedrag onder hands zien te leenen. Dobbelsteen. Hoe staat het met de werkeloozen. Voorzitter. Dat is nogal goed aan het minderen. Dobbelsteen. Ik zou ze toch op het hart drukken dat ze zoo spoedig mogelijk naar werk uitziet. Met een beetje goeden wil is er nu wel aan werk te komen. Voorzitter. Ze zijn nog maar met 4 man. Van den Brand. Ik zou met de werkverschaffing staken als die werk zaamheden op de wei zijn afgeloopen Voorzitter Het is niet zeker dat ze daar nog gereed mee komen Van Engelen. De werkeloozen zullen eerder weg zijn dan dat die wei klaar is. Voorzitter. Ik geloof ook dat het dan tijd is om er mee op te houden. Van de besmettelijke ziekten weten we nu ongeveer wat het heeft gekost en daarom stel ik voor een geldleening van f 2000 aan te gaan op dezelfde voorwaarden als daar straks. Dan nog zullen de kosten van de school te Hedikhuijz n niet uit de ge wone inkomsten zijn te betalen We zullen wel trachten of we over 1923 door af en over te schrijven er kunnen komen, maar van de gewone post kan het niet omdat op een dergelijke som niet is gerekend. Dobbelsteen. Daar is dan nog wel tijd voor Voorzitter. Het kan de volgende keer nog wel worden gedaan, doch de be grooting moet in iedei geval worden aangevuld. Dobbelsteen. Ik stel voor om deze post aan te vullen met wat van die 2 maal f2000 overblijft. Voorzitter. Dat mag men daar niet voor aanwenden Ik denk dat er zoo wat een f 700 zal betaald moeten wor den. Dobbelsteen. Laten we dan nog eens afzien Als het niet noodig blijkt te zijn doen we het niet. 7 Bespreking verkooping en ver pachtingen. Voorzitter. Op welke wijze moet het plaats hebben. Bij opbod of bij mijnen. Het is al eens geprobeerd om het bij opbod te doen. Van Hemert. Daar waar er slechts een bepeikt aantal weilanden zijn, zou ik het bij opbod doen opdat vreemde lingen er niet zoo gemakkelijk mee zullen gaan loopen. Voorzitter. Om het groote verschil in de diverse peiceelen te voorkomen is het beter om te mijnen, anders heeft de eene het veel te duur en een ander te goedkoop en dat zou ik zooveel mogelijk willen voorkomen, Dan kan ieder z'n wei schatten. Van Hemert. De menschen uit de gemeente zelf hebben het land hard genoeg noodig en vreemdelingen er in te halen verwekt maar haat en nijd. Met mijnen wordt er in den regel geheel onverwachts tusschen gevallen Winkel. Ik ben, zooals ik ook een vorig jaar al te kennen heb gegeven, er voor om het bij opbod te verpachten, vooral omdat er maar een beperkt aantal weilanden zijn De menschen hebben gaarne voor hun melkvee dicht bij huis een wei Bovendien is het mijnen een zenuwachtig werk wat niet iedereen goed afgaat, ik ben nooit voor mijnen geweest Van Vrede. Het algemeen gevoelen is dat men het liefste zou zien dat bij opbod wordt verpacht. Van Hemert. Daar heeft men niet naar te vragen want dikwijls komen er ook persoonlijke kwesties tusschen. De prijs inzetten, dat is beter. Voorzitter. En het scheelt soms de helft, het eene met het andere perceel. Van Vrede B. en W. weten toch de waarde, dan kunnen ze toch op laten houden. Voorzitter, Dan moet de raad de perceelen van te voren schatten Van Hemert. Men heeft toch al zoo veel verpachtingen meegemaakt. Voorzitter. Dan wordt later alles op de kap van B en W. geschoven. Bovendien is er soms niet naar te rekenen, want er kan zoo opgeboden worden dat men niet weet hoe ze er aan komen. Het eene perceel is soms dubbel zoo duur als het andere. Maar wil de raad een lijst gereed maken. Winkel, Zich te regelen voor den ouden pt ijs gaat ook niet. Men moet de menschen zelf baas laten, dat is altijd zoo geweest. De heer Van Vrede zou niet gaarne zien, dat iemand, als hij een redelijke prijs betaalt, er van afgejaagd kan wor den zooals dat een vorig jaar met Winkel nog is gebeurd De heer Winkel verklaart nogmaals nooit iets voor het systeem mijnen te hebben gevoeld Van der Heijden. Wij moeten ook nog is aanmerking nemen dat we hier niet alleen zitten voor de pachters maar ook voor de belastingbetalers Van Vrede. Hoe is het gegaan met de verpachting van de Godshuizen, Voorzitter. Daar hebben we nu niets mee te maken. Van Vrede. Ik mag dat toch zeker wel vragen. Voorziter. Daar hebben wij niets mee te maken We zijn nu voor de ge meente bezig. Van Hemert. Ik stel voor om bj] opbod te verpachten. Van den Brand. Hoe moet het gaan j met die wei in de Hoeven, die ze bezig j zijn om te werken. Voorzitter. Als die wei nog niet heele- maal afgewerkt is dan zullen we de conditie er bijmaken, dat dit een vol gend jaar verder zal worden afgewerkt want ze het zelf laten doen is niet aanbevelenswaardig Het beste zal verder ook zijn om het nu voor drie jiar te verpachten, dan komt het later gelijk met de andere landerijen- Van Vrede. Hoe langer men het ver pacht des te beter wordt het onder houden. Wordt aldus besloten. Van Vrede. Ik stel voor het presen tiegeld van de leden van den raad te laten vervallen daar kan die weg in de Laan van Onzenoort goed van onderhouden worden. Voorzitter Dat gaat niet. Van Vrede. Dat gaat niet, dat zal toch zeker van den Raad afhangen. Van der Heijden. Wat zijn 't me toch kerels, toen een vorige keer er een schrijven was van Ged. Staten, stelde ik het aldus voor en toen bleef ik alleen staan. Toen was u er niet voor en Van Vrede. Ik Voorzitter. IJ moet iemand laten uit spreken Van der Heijden. De heele zaak is niets anders dan om propaganda te maken. Jullie komen niet eens ter ver gadering Van Vrede. De Voorzitter (hamerend Ik verzoek nog maals om niet allemaal tegelijk te spreken Van Hemert. Ik heb het al viermaal voorgesteld, ik geloof de eerste de beste vergadering al. Van Ged. Staten heb ik nooit iets gehoord. Winkel. Naar aanleiding hiervan wil ik ook nog even iets zeggen Nu reeds driemaal is een vergadering uitgeschre ven en dan waren Burg. en Weih. en nog een lid die niet tot uw partij be hoort alleen aanwezig, zoodat de ver gadering niet kon doorgaan De leden van de partij van Van Vrede blijven dan weg. Ik heb op de straat gehoord, dat een van de leden van die partij zich zou hebben uitge laten dat eer ze sommige zaken zullen laten afdoen ze Burg en Weth. en dat lid van den Raad dat niet tot hun partij behoort, driemaal bijeen zullen laten komen. Dat is toch zeker niet de belangen van de gemeente behartigen zooals dat behoort en moet. Ik noem zooiets dieplreurig Zulke menschen komen op voor de belangen van de gemeente zeggen ze, maar ik vraag me af of het op die manier mogelijk is. Ze kunnen doen wat ze willen omdat ze de meer derheid hebben. Ik denk dat Ged. Staten wel zullen inzien waarover het gaat. Dobbelsteen. Daar wil ik wel even iets op zeggen om alle blaam die ge op ons tracht te werpen op uw eigen hoofd te doen nederdalen. Dat wij liever 's avonds komen, komt doordat dit voor enkelen van ons beter uiikomt en nu hebben wfj beleefd verzocht om 's avonds te willen vergaderen opdat niemand iets behoeft te verleden dan kan het presentiegeld vanzelf wor den afgeschaft. Wil de Voorzitter aan dit verzoek voldoen, dan zullen wij geen obstructie meer voeren. Voorzitter. Dat klopt niet Wat ge daar zegt komt heelemaal niet uit met uwe daden, want toen ik voor de eerste maal 's avonds een vergadering had uitgeschreven, kwam er van jullie al niemand. Dobbelsteen. Dat kwam omdat er toen iemand van ons verhinderd was. Voorzitter. Daar mag men niet naar kijken want dat weet men van tevoren niet. Als er toevallig iemand van jullie niet kan komen, dan moet je allemaal niet weg blijven, maar dat doe je oindat je door je meerderheid baas wil blijven. Van Hemert. Er is toen gezegd dat het voor sommigen een bezwaar was die ver van buiten moesten komen. Kijk eens naar neusden en zooveel andere plaatsen, daar vergaderen ze toch allemaal 's avonds. Voor ons is het geen bezwaar. Voorzitter. En de eerste de beste keer bleeft ge al weg Van Hemert. Ik niet, ik ben nooit Weggebleven. Van Vrede. Het is toch toegezegd dat het zou worden gedaan. Van Hemert. Die Voorzitter. Praat nu toch als je blief niet door elkaar. |ullie zijn al eenige malen stiekum weggebleven Ik zit hier onpartijdig en als het kan zal er 's avonds vergadering worden gehouden heb ik gezegd, maar daar schiet men niets mee op, want ge blijft dan toch weg Maar jullie verhinderen zooveel als je kunt een goeden loop van zaken Van Engelen. In het begin is er ge vraagd om voortaan's avonds te willen vergaderen en toen is gezegd dat dit voor de leden van Hedikhi ijzen en hen die wat veraf wonen lastig is, vooral 's winters, doch dat er zooveel mogelijk rekening mee zou worden gehouden. Door Winkel is nog gezegd dat het 's winters niet zoo gezellig was om 's avonds door weer en wind te gaan en toen heeft Dobbelsteen daarop ge- antwoordt dat het zomers toch zeker geen bezwaar was Men moet konse- kwent blijven Van Hemert. Als Winkel zegt wat hij op straat heeft gehoord en dat wij samen afspraken om obstructie te voeren, dan kan ik zeggen wat ik op straat eens heb hooren zeggen n 1 dat vroeger door den burgem :ester, toen jullie nog ii de meerheid waart, is gezegd: voor de meerderheid zul je zwichten. Voorzitter. Dat Is nooit door mij gezegd en ik verlang dan ook dat ge dergelijke praatjes voor je houdt. Als ge niets anders kunt dan verdacht makingen maken, dan krijgt ge het woord niet meer Ik wensch absoluut niet beleedigd te worden. Van Hemert. Dan.... Voorzitter (hamerend,): Neen ge krijgt Van Hemert Ik Voorzitter (harder hamerend) U krijgt het woord niet meer. U hebt al 2 of 3 maal daarover gesproken en het geeft geen pas om iemand te beleedi. gen Als u zakelijk was, dan zou hel nog wat anders zijn Van Hemert De meerderheid.... Voorzitter. U hebt toch gezien wat Ged. Staten schreven. Die zeggen toch ook dat jullie maar de baas willen spelen zonder meer. Die kletspraajes hooren hier niet thuis, dat moet je maar in de kroeg doen waar zooveel wordt gepraat. Terwijl de heer Winkel het woord neemt, zitten verschillende heeren tegelijk te praten, waartegen de Voor zitter nogmaals waarschuwt. Van Hemert Ik heb daar straks toen de heer Winkel zei van op straat te hebben gehoord, gezegd ook iets op straat te hebben gehoord Is dat nu iets om zich er zoo over op te winden. Dat is toch zeker niet noodig. Van Vrede. Dat doet hij altijd. Van den Brand Wij winden ons toch ook niet zoo op. Van der Heijden. Het is tegenwoor dig een mo.oie boel. Het moet de gemeente maar geld kosten. Ik blijf neutraal, maar vraag me af waarom moet die besmettelijke ziekte zooveel geld kosten en waarom dat van Werthers ook. Als de meerderheid dat alles zoo kan doordrijven waar moet het dan met de belasting heen Met de verkiezing is er een strooibiljet rondgebracht waarin stond dat, wilde men de beurzen dicht houden, men Dobbelsteen alleen moest kiezen. Dat woord gaat niet in vervulling want hij is er pas aan of er wordt al aardig met geld gewerkt en als daar zoo mee door wordt gegaan zal de belasting- schroef nog heel wat vaster aangedraaid moeten worden. Voorzitter. Het is een heel verkeerd systeem van vergaderen. Men moet niet zeggen, wij wilten het zoo. Er moest in zoo'n gemeente geen sprake van een partij zijn. In ingezonden stukken hebben jullie zelf geschreven dat ge nu de baas bent. Er is geen regel in het vergaderen bij je en daar door raken de belangen van de ge meente op den achtergrond. De mee ning van een ander lid wordt nooit in aanmerking genomen of onderzocht. Van den Brand. Door v. d. Heijden wordt gesproken over bezuinigen en daar ben ik ook voor, maar wat hebben jullie gedaan met de bijzondere schoot, heeft dat soms ook niet veel geld gekost. Ge moet goed verstaan, ik keur een bijzondere school niet af maar het is geen bezuinigen en jdaar had men eerst wel eens een beeije beter naar mogen uitkijken. Als het zoo 10 jaar was doorgegaan waren er in de heele gemeente geen 25 menschen meer die hun belasting kunnen betalen. Van der Heijden. Het is niet duurder, maar dan nog gaat mijn Katholieke overtuiging voorop. Voorzitter. De bijzondere school kost niets meer dan de openbare en had men volle medewerking willen verlee- nen dan had het nog minder gekost misschien. Dat men nu zooveel zal moeten betalen is jullie eigen schuld. Zelf hebt ge besloten om voor Hedik huijzen in eens zoo'n som uit te trek ken. Het is dus je eigen schuld. Van Hemert We hadden het eigen lijk over afschaffing van het presentie geld Voorzitter. Dan zal ik het even in rondvraag brengen, alhoewel men van te voren weet hoe het zal worden aangenomen. Het voorstel in omvraag gebracht. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Vrede, Van den Brand, Van Hemert en Dob belsteen. Tegen de heeren v. Engelen, van der Heijden en Winkel. Winktl. Mag ik nog even iets zeggen. Dobbelsteen. Neen, het is afgeloopen. Voorzitter Laat maar, het heeft lang genoeg geduurd. Dobbelsteen. Naar aanleiding van no ito nr m

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5