Mieuws uit fieusden, Buitenland. Burgerlilke Stand. Gemengd Nieuws het schrijven van Ged. Staten in een vorige vergadering medegedeeld, ver zoek ik den secretaris dit schrijven te willen doorzenden. Voorzitter. Moet de Secretaris dat doen. Dobbelsteen. Zeker, op verzoek van den raad wel. Het schrijven luidt als volgt: Haarsteeg. 19 Febr 1924. Aan het College van Ged Staten van Noord Brabant. Den Bosch. WelEd. Zeer Gestr. Heeren. Met belangstelling namen wij ken nis van Uw antwoord op de door ons ingediende motie van afkeuring, betreffende het beleid van onzen Voorzitter in de vergadering van 29 Dec 1923. Evenals U, betreuren wij, dat een en ander een dergelijk verloop heef gehad, doch waar U een blaam werpt op onzen Raad, als zou hij de oor zaak zijn van de ontstane verhouding, moeten wij hiertegen ten sterkste protesteeren, daar niet de Raad, doch de Voorzitter zelf, dezen toestand heeft uitgelokt. Steeds wordt door ons gezag, orde en tucht hooggehouden, doch daar de Voorzitter door zijn onontwikkeld heid en eigenaardig karakter, 'totaal ongeschikt is om een vergadering met tact en zelfbdheersching te lei den, kan niet uitblijven of conflicten moeten volgen. Reeds verscheidene malen is ge bleken, dat, wanneer door de meer derheid gezonde voorstellen worden gedaan, in het belang der gemeente om bijv. de belastingdruk te vermin deren, welke toch reeds hoog genoeg is opgevoerd, of een einde te maken aan het noodeloos smijten met geld der laatste jaren en deze voorstellen bij den Voorzitter niet in goede aarde vallen, hij toch tracht zijn eigen zin door te drijven. Een soortgelijk geval deed zich o.a. ook weder voor op onze ver gadering van 15 Febr. jl. Toen de Voorzitter uit het verloop der discus sies bemerkte dat zijn zin niet door gedreven kon worden sloot hij, ge heel ongemotiveerd de vergadering Zijn optreden in deze was niet alleen afkeurenswaardig, doch beslist erger lijk te noemen. Dat Uw College zich een slecht Idee gevormd heeft over onzen Raad baart geen verwondering, daar het gemeentebestuur alle voorstellen van den Raad, welke haar niet aanstaan steeds vergezeld doen gaan, van een eenzijdige toelichting en vermoedt hij, dat dit ook het geval is geweest bij het indienen van de motie van afkeuring. Onze Raad had in de eersle plaats dan ook van zoo'n hoogstaand Col lege als het Uwe, beslist verwacht, dat zij bij deze aangelegenheid het „hoor en wederhoor" had toegepast. Gaarne zijn meerdere leden van onzen Raad bereid U de zaken nader te komen toelichten en vernamen we gaarne dag en uur, dat Uw College een deputatie van onzen Raad kan ontvangen. De Raad der Gemeente Hedikhuizen. Dobbelsteen. Toen het schrijven van Ged. Staten was voorgelezen, maakte u de hatelijke opmerking, dat we het er wel mee konden doen, maar ik geloof dat ge het er nu ook mee doen kunt, is 't niet. Voorzitter Ik protesteer teminste tegen een dergelijk schrijven U schrijft van ongeschikt, maar dat moet ge bewijzen Dobbelsteen De uitspraak van Ged. Staten zal wel zijn, dat u de hand toch boven het hoofd wordt gehouden Maar als Ged. Staten eerlijk de zaak eens wilden onderzoeken, dan zou een andere uitspraak volgen, dat is mijn eerlijke overtuiging. Voorzitter Zou u dat denken Maar kan u bewijzen, dat alles door mij verkeerd wordt gedaan. Dobbelsteen De leiding. Voorzitter. O zoo, hoe zou je die willen Dobbelsteen je zou geen partij wil len hebben. De raad moest zeker een Jan Klaassenspel zijn, Als je maar aan de touwijes trekt, zouden ze moeten knik ken, maar zoolang men mij hier laat zitten, zal dat nooit gebeuren, Voorzitter. Ik zou menschen willen zien die de zaken zakelijk, zonder aan zien des persoons, afwerkten, ja en amenknikkers. daar voel ik ook niets voor. Dobbelsteen, je schiet voor de minste bagatel uit je slof je kan je eigen nooit zelf beheerscheu. Kijk eens naar Capelle waar door den heer Ver heijden een rede is gehouden. En het is als hij daarin zegt, Ged. Staten zitten onder de plak van den Bond van Gemeente-ambtenaren en daarom zou het zoo goed zijn, dat er een Bond van Gemeenteraadsleden wordt op gericht. Van Hemert. U kan zien, dat die mijnheer Verheijden toch uit mocht spreken en dat laat hier nogal eens te wenschen over. Voorzitter Als iedereen tegelijk spreekt kan ik het niet toestaan. Van Hemert. Dat komt omdat ge je te vlug opwindt. Voorzitter. Dat komt dat ge allen tegelijk spreekt. Kijk maar naar de verslagen in de courant. Van Vrede. Maar er is een dagblad die groote leugens gaat schrijven. Winkel. Daar straks is gezegd, dat wij altijd een lijntje trekken, maar dat is niet waar, dat kan men dikwijls genoeg zien en daar straks nog is dat uitgekomen bij de bespreking over de te houden verpachtingen. De Voorzitter was voor mijnen en ik voor opbod. Het is dus weer onwaarheid wat men daar heeft gezegd. Van Hemert. Wij handelen ook ge heel naar onze eigen bevindingen Voorzitter. Dat kan bewezen worden Winkel. Daar zou ik teminste zoo hard niet over roepen want in een vorige vergadering heb ik nog gewezen dat Dobbelsteen altijd van te voren zit te zeggenik ben er voor, of ik ben er tegen. En met van den Brand. In een vergadering stemt hij tegen en in een volgende voor. Dobbelsteen Daar heeft hij en ook ik, wat u mij aanwrijft, het volste recht voor. ik hoop maar dat er een Bond van Gemeenteraadsleden komt, dan zullen Ged. Staten wel wat meer re kening gaan houden met de wenschen door de afgevaardigden van de bevol king namens deze uitgesproken. Winkel.Waarom wordt er hier getrok ken hoe men zal stemmen, dan behoeft men van te voren toch geen wenken te geven. Voorzitter. Ik sluit... Dobbelsteen. Ik verzoek heropening van de vergadering Voorzitter lk sluit... Dobbelsteen. De vergadering kan daarop terugkomen. Voorzitter. Zoo is het geen verga deren meer. Ik. Van der Heijden. Het lijkt meer op een debat-avond... Dobbelsteen, ik vraag het voor de laatste maal om Van Hemert. Bestaat over het open houden van de Secretarie eene instruc tie. Mij is gevraagd of 's middags de secretarie ook open is Het is niet voor iedereen even gemakkelijk om steeds voormiddags te komen. Ook over de hondenbelasting is gesproken Zijn er al verbalen gemaakt over het niet aangeven en zoo ja, zijn deze dan vervolgt. Voorzitter. Voor zoover ik weet niet Van Hemert De verordening schijnt niet in orde te zijn. Is het u niet op gevallen dat geen straffen zijn uitge sproken Voorzitter Verbalen zijn er wel ge maakt maar geen straffen uitgesproken Van Hemert Het gevolg daarvan zal zijn dat andere menschen ook gaan zeggenik betaal niet meer Daarom had men inlichtingen moeten inwinnen waarom geen straffen worden gegeven, waarom ze niet worden vervolgt. Voorzitter Dat zeggen ze niet Van Hemert Ik dacht dat de justitie dat wel deed Bij ons Kantongerecht doen ze dat wel Voorzitter Het is hier nog nooit gedaan. De secretarie is geopend van 9 12 uur Vroeger was de secretarie ook 's middags open maar dat is af geschaft omdat men anders 's middags ook steeds aanloop had en dan nooit iets kon afwerken. Van Hemert ik geloof toch dat het in het belang zou zijn dat ook van 2 tot 4 de secretarie zou zijn geopend. Voorzitter. Op de meeste plaatsen is de secretarie 's middags gesloten en geopend van 9 tot 1 uur, dat kon hier als dat zoo noodzakelijk is, ook wel ik heb er nooit eenige klacht over ge hoord dat 's middags de secretarie gesloten is. Van Hemert. Ik wel. Ze zijn zelfs bij me geweest Van Vrede. Ik zou bet weer open stellen juisl als het voor de distributie altijd is geweest Van Hemert. Dan wil ik nog even vragen of de kolen en grint wel zijn aanbesteed Dat moet toch publiek geschieden. Voorzitter. Dat is ook gebeurd. Van Hemert Er is mij nooit iets van bekend geweest. Voorzitter. Het is toch afgelezen en aangeplakt ook en er zijn verschillende inschrijvingen op gekomen, zoodat er sterk is geconcurreerd Van Hemert. Het heeft niet in het plakbord gestaan Dat is geen leugen hoor, want ik heb er geen belang bij. Voorzitter. Ik weet zeker dat het hier afgelezen en aangeplakt is Of het daar aangeplakt is weet ik niet, wel dat het is medegegeven Van Hemert. Het heeft heelemaal boven op een raam van de school gestaan. Ik heb bij Boelaars nog een verrekijker gehaald om te zien wat er op staat Winkel. Dat is zoo. Van Vrede. Bij ons komt nooit iets in het plakbord. Daarover is al meer malen gesproken maar het help niets Voorzitter Ik geef wel eens iets mee om het aan te plakken. Van Vrede. Men moet zorgen dat ze overal iets weten. Van Hemert Hoe is het met de secretarie-uren. Ik stel voor deze open te houden van 9 12 en van 2—4. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Van Vrede. Hoe staat het met die antaarn bij ons. Daar hebben ze het hoofd van vergeten. Een paal staat er wel. Voorzitter. Daar weet ik niets van. Van Vrede. Wie kijkt dat dan na. Voorzitter, lk zal er naar informeeren. Van Vrede. Hier is alles in volle glorie en dat misgun ik niet, maar dan moet daar toch ook voor eenige ver lichting worden zorggedragen Krijgt de man die er mee belast is niet voldoende geld of hoe zit dat. Op tijd aansteken wordt nooit gedaan. Voorzitter. Ik zal hem er op wijzen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. In den hooi- en stroohandel komt weer meer leven. De prijzen zijn echter dalende; voor le kwaliteit hooi besteedt men f 15 k f 16 per 500 Kg., voor stroo f 10. Voor de tweede maai binnen enkele dagen sloeg het paard van den heer de J op hol. Thans kwam hij tusschen het rad en een schuur be kneld en bezeerde zich ernstig aan rug en hoofd. Dr. Lips verleende ge neeskundige hulp Onder tallooze blijken van be- langstelling, zoowel geestelijk als stof felijk, herdacht de Eerw Zuster Con- stanza alhier den dag, waarop zij voor 25 jaar geprofest werd. 22 achtereen volgende jaren gaf ze hier catechismus onderricht, en allen, die haar kenden en van haar onderwijs ontvingen, spreken nog met voldoening over de prettige uren bij haar doorgebracht Moge voor zuster Constanza nog een gouden jubeltij zijn weggelegd. Op de scheepsbouwwerven heerscht eene buitengewone drukte, zoodat nog nieuwe werkkrachten zijn aangenomen. Moge deze tak van in dustrie, die hier vele monden brood verschaft, hljjven bloeien. ELSHOUT. Maandag herdacht de heer A. de Hart, onder zeer vele blij ken van belangstelling den dag waarop hij voor 25 jaar geleden door den Commissaris der Koningin werd be noemd tot veldwachter dezer gemeente. Om half elf werd de jubilaris op het Raadhuis in bijzijn van zijn familie leden, Rijks- en Gemeente politie als mede marechaussee's door Burg. en Weth. gehuldigd. In een gloedvolle rede ging de Edelachtb. heer Burgemeester na wat de Hart voor deze gemeente is ge weest. Dat hij algemeen geacht en be mind is schrijft hij toe aan zijn trouwe en bovenal eerlijke plichtsvervulling van zijn in een dorp zoo moei lijke taak. Gaarne wil hij dan ook hier de verklaring afleggen dat hij in j de acht jaar dat hij zijn onmiddellijke chef is, steeds tevreden over zijne werkzaamheden is geweest ea durft dan ook vertrouwen dat de Hart nog lange jaren in dienst van de gemeente mag werkzaam zijn. Als bewijs van erkentelijkheid heeft de Raad besloten bij deze gelegenheid een couvert met inhoud aan te bieden. Daarna nam de Inspecteur van po litie te Waalwijk, de heer Letcher het woord om namens alle politie agenten, zoowel die van het corps marechaussee's als Rijks en gemeente, den jubilaris geluk te wenschen. In een humoristische rede herdacht hij wat in het leven van een dorpsveld wachter gedurende 25 jaar is gepas seerd Wars van fitterij, doch strikt eerlijk, heeft De Hart het ambt van politie hoog gehouden Als een bewijs van vriendschap van alle collega's uit de omgeving bood hij den jubilaris een prachtig gouden horloge met ketting aan. Voor al deze bewijzen dankte De Hart in goedgekozen woorden. Des namiddags werden eenige lie deren door de schoolkinderen gezongen terwij} 's avonds vele collega's uit de omgeving hem kwamen feliciteeren en eenige uren gezellig bijeen bleven. Bij het afscheid dankte de Opper: meester van der Plas uit Heusden voor de aangeboden gezellige bijeenkomst en schetste De Hart als iemand die steeds bereid was om in alles zijne medewerking te verleenen. CAPELLE Door de Chr. Besturen bond alhier zal op Woensdag 27 Febr. a s in het vergaderlokaal in de O L. school in de Nieuwstraat een propa- gandavergadering worden gehouden, waarin als spreker hoopt op te treden de Eerw. Heer Kloosterman, Evangelist te Assen, met het ontwerp „De Leugen der S D. A. P." De heer P. de Visser heeft be dankt als secretaris van het alhier bestaande muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" A s. Zondag des voormiddags te half tien uur en des namiddags te half drie uur zal voor de Ned Herv. Gem alhier optreden Ds. A. Meijers A.s Zondag des namiddags te 2 uur zal voor de Ned. Herv Gem aan den Loonschendijk optreden Ds Anker uit 'sGitavemoer. Alsdan zal plaats hebben bevestiging van ouder lingen en diakenen. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente alhier op Vrijdag 22 Februari a s. des namiddags ten 6 ure. Aan de orde is: 1 Mededeelingen. 2 Benoeming Armmeester. 3 Machtiging tot het houden der verpachtingen. 4 Omzetting van de tijdelijke aan stelling van den gemeente ontvanger in een vaste aanstelling. Besloten vergadering. Steun aan werkeloozen. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen zal er in de Ned Herv. Kerk op 't Dorp leesdienst worden gehouden, terwijl des namiddags op 't Veer hoopt op tn treden de Z E heer Schlemper van Waalwijk Tot lid van den Raad van Toe zicht der Boazbank werd gekozen dhr. Joh. A. Lankhuijzen Sz. Uit het verslag door den secr- penningmeester van de commissie in- zake oprichting Ziekenhuis en Huis voor ouden van dagen bleek dat het afgeloopen jaar in totaal ontvangen was f 1232 80. Voor de Ger. Gemeente hoopt zoowel des voor als des namiddags op te treden de ZeerEerw. Heer Gispen, candidaat tot den Heiligen Dienst. Dhr. C. Stoffels, Hoofd der Chr. School op 't Veer, werd gekozen tot vice-voorzitter van den C. N. W. Bond. Op de jaarvergadering van de C H. Kiesvereeniging werden de af tredende bestuursleden de heeren van Dongen Torman en D Konings Az. met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacature A. J. Lankhuij zen gekozen werd de heer G. J. Knaap J.Gz Dhr. C. van Beugen werkzaam op de hooipers op 't Dorp viel van een tasch en brak zijn been. De vorige week Donderdagavond opgerichte Zendingsvereeniging telt nu reeds bij de 60 leden Twee nog niet schoolgaande kinderen van V. D. zakten door het ijs Het eene kon er alleen uitkomen, het andere werd gered door een werkman, die te water moest om de kleine op 't droge te brengen. De ZeerEerw. heer Nabuurs kapelaan van R'veer werd benoemd tot pastoor van een gestichte parochie te Tilburg. Naar we vernemen geeft de Tooneelvereeniging Amicitia Maandag een Tooneel- en Muziekavond. Het programma luidt: „Theo Schrander", Tooneelspel in 4 bedrijven, bewerkt naar de novelle Bloesems en Vruchten van Fr. Petrus O. F M. Muziekwerken ensembles, soli. „De Doodenrit" kluchtspel in 1 bedrijf. MADE. Alhier hebben dezer dagen 8 vrijwillige landstormers aan het examen deelgenomen voor het dienst plichtig jaar 1923:1924 en wel met succes. De nieuwe vrijwillige land storm-cursus zal bij eenige deelneming onder leiding van den milicien-serge ant van Gils te Made voor opleiding 1924J1925 weldra een aanvang nemen. De uitvoeringen op 17 en 18 dezer j.l. van de Patronaatsharmonie alhier zijn zeer goéd geslaagd. Er werden prachtige muziekstukken gegeven, waarvan La Sraijére in bizonder goed uitkwam en correct werd uitgevoerd. Het tooneelstuk „De Vadervloek" ontlokte bij menigeen een traan, ter wijl het blijspel „Het sprekende Por tret" veler lachlust opwekte. Door en voor rekening van üebr. v. Meel te Made is op de scheepswerf van Gebr Nederhof te Geertruideriberg een ijzeren motor schip metende 60 last en motor (Duitsch) van 50 P.K., aldaar op stapel gezet. Alhier zoomede in de beneden Langstraat blijft de prijs van jonge biggen vast en loopt van f 14 a f 16. Dientengevolge worden drachtige zeu geri goed verkocht in de prijzen van f 100 a f 120 per stuk Vette varkens daarentegen zijn terugloopend en worden bij ruime aanbieding ver handeld aan 34 a 35 per pond levend gewogen. Op de gisteren nam 3 ure alhier gehouden Moeder-cursus, was een zoodanig aantal belangstellenden als niet tevoren is gezien, hetgeen voor de spreekster zeer aangenaam was De opwekkende /en zeer nuttige wenken werden gaarne door vele der hoorde ressen met belangstelling gevolgd. Hoe het zij men mag zeer tevreden zijn over de opkomst. Den heer M. van der Zanden „Schans" te Made. zette op 't eind van Januari dezes jaars een kip reeds op 13 eieren, met het resultaat dat dezer dagen 13 gezonde kuikens te voorschijn kwamen. Het Wit-Gele-Kruis van de afdeeling Made en Drimmelen zal een algemeene vergadering *op Zondag 24 Febr. a.s. des nam. 3 uur in de vergaderzaal te Made houden De twee aftredende leden van het bestuur de heeren A. van Beek en J. A. van der Veeken, zijn daar er geen tegencandidaten zijn gesteld, herkozen. ALMKERK. In de j.l gehouden leden vergadering der Coöp Stoom- zuivelfabriek „Altena" werd het jaar verslag enz. goedgekeurd, terwijl het leden aantal gestegen is tot 312, tevens werd in 1923 aan melkgeld uitbetaald de som van f 418.497 01. In de Dinsdag gehouden verga dering van den Raad dezer gemeente, werd tot Gemeente Ontvanger alhier benoemd de heer C. J. van de Wiel Secretaris dezer gemeente. Tot lid van 't Burgerlijk Armbe stuur alhier is benoemd de heer R. A. Koekkoek te Nieuwendijk (Gem. Almkerk). Heusden, 22 Febr 1924. Deze week in ingebroken in het wachthuis van den veerman B. v. K. aan de Maas. vermist werd een zij spek, terwijl het overige onaangeroerd bleef, Door den heer G van Everdingen is, naar wij vernemen, ontslag geno men als President Kerkvoogd bij de Ned, Herv, Gemeente De gemengde zangvereeniging „Crescendo" gaf Woensdag in ,'t Wa pen van Amsterdam" haar 2de winter- uitvoering voor een tjokvolle zaal. Het vijftal zangnummers voor de pauze deden als naar ge*oonte èn den Di recteur (van Heijst uit Engelen) èn dillettanten eer aan, ze werden keurig ten gehoore gebracht. Niet minder succes had de vereeniging met het blijspei „Zijn Zoon", dat na de pauze vertoond werd, 't was of men met beroepsspelers te doen had. Kortom, „Crescendo" heeft voor de zooveelste maal aan zeer zeer velen een avond van kunstgenot geschonken. Dat er na afloop bal was, spreekt van zelf. De bekende bariton-zanger, de heer van Helvert-Pel, heeft toegezegd a.s. Zondag hier onder de laatste Mis zich te doen hooren Voorwaar een buitenkansje. HERPT Bij de op Donderdag ge houden aanbesteding van de nieuwe R K kerk was de laagste inschrijver de heer M de Bont uit Nieuwkuik voor f32 600. In den Franschen senaat voerde Poincaré het woord over de kieswether vorming. Hij stelde de kwestie van vertrouwen. Hij kreeg slechts een ge ringe meerderheid. In de Belgische Kamer pleitte Theunis voor aanneming van het Fransch —Belgisch economisch verbond De eindstemming zal waarschijnlijk aanstaande week plaats hebben. Theu nis stelde de kwestie van vertrouwen. In een restaurant te Parijs is gisteren de algemeene secretaris van de fascisten in Frankrijk neergeschoten. In de havenstaking in Engeland is een gunstige wending gekomen De werkgeyers hebben een nieuw aanbod gedaan. Er schijnt kans te bestaan, dat het conflict zal worden bijgelegd. Een later bericht zegt dat de staking is afgeloopen. MADE EN DRIMMELEN. Over le helft Februari. Geboren S. S. dv J. v Oorschot van Dongen J J zv W v Gils de Wijs M U dv C Langenberg Verkooyen SC dochter v A Com- meren Raaymakers A P dv J Marijnissen van der Kruis AP zv B de Wijs—de Boer. Huwelijken C J Versnoer 33 j en A C van der Made 33 j. OverledenC M van der Westen 9 m HP Meulemans 7 w J P Hooyman 2 m J M van Ham 5 m P M Pais 4 m H A Hessels 8 m. De7t jarige Duitsche boomkwee- ker S. uit Leer, die te Boskoop planten kwam koopen, is in een hotel aldaar aan gasverstikking overleden. De fietser A. Stams uit Best is te Eindhoven, verblind door het licht van een auto, in een sloot gereden en verdronken. Zaterdagavond heeft een autobus tusschen Vlissingen—Middelburg den 14 jarigen Jan Kesteloo uit Koudekerke, die met een melkwagentje onder Oost en West-Souburg op den weg reed en rechts hield, aangereden De jongen werd zeer ernstig gewond en is in het gasthuis te Middelburg overleden. Zaterdagavond is de 18 jarige zoon van den heer R. A Batmen 't Loo, Rijks-veearts te Barneveld. die op een fiets zat, aangereden door een anderen fietser en gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en is gistermiddag overleden. Men meldt ons uit Wijk bij Duur stede, d d. 17 dezer: Een auto reed vanmorgen, door het weigeren der remmen waarschijnlijk, de veerpont af en kwam terecht in de Lek. De inzitttenden, een vader met drie kinderen, een meisje en twee jongens, werden gered, doordat de vader met de twee jongens in de armen, zich zwemmende wist boven water te h uden, en het meisje bleef drijven, totdat de veerman de drenkelingen in z'n roeiboot kon helpen. Te Nieuwolde verdronk de 8- jarige zoon van A. Beentje in het Zijl- deip. Zondagmorgen omstreeks 10 uur reden een paar jongens van ongeveer 13 jaar op schaatsen over deDedems- vaart nabij brug 6 Een van hen. het zoontje van den heer Jansen, zakte door het ijs en verdronk. Dr. Magner van Nieuwleusen was spoedig ter plaatse, doch de levensgeesten van den knaap waren reeds geweken.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6