met de voorgestelde regeling slch kan vereenigen. Van de benoeming moeten Ged. Staten terstond worden In kennis gesteld. De heer Ottevanger segt dat wij sterk soaden staan wanneer Ged. Staten medegedeeld kon worden, dat de nleuwbenoemden ontvanger met de door ons voorgestelde salarisregeling aceoord gaat. Na eeslge bespreking wordt over eenkomstig bet voorstel van B. en W. over gegaan. De Voorsitter segt dat slch 11 solli citanten voor deze betrekking hebben aangemeld en dat door B, en W. alpbabetlsch op den staat van aan beveling zijn geplaatst de heeren C. J. de Jong en C. J. v. d Wiel (Gem. Secr.) alhier. Met S van de 8 geldige stemmen wordt de heer C. J. v. d. Wiel be noemd. Op de vraag van den Voorzitter of de Secr. zijne benoeming tot ontvanger der gemeente aanneemt, wordt door deze bevestigend geantwoord, waarna de Voorzitter hem gelukwenseht. De heer v. d. Wiel dankt den Voor sitter en den Raad voor het vertrouwen in hem gesteld. Verder verzoekt de Voorzitter van den nieuwen ontvanger te mogen ver nemen of hij zich met de door den Raad voorgestelde salarisregeling kan vereenigen, waarop de heer v. d. Wiel te kennen geeft met het besluit van Ged Staten genoegen te zullen nemen. Bij de gebruikelijke rondvraag zeg» de heer van Leeuwen, daar dit de eerste raadszitting is in 't nieuwe jaar, van de Voorzitter wel een Nieuwjaars groet te hebben verwacht. De Voorzitter had daar wel aan gedacht, doch nu Nieuwjaar reeds lang voorbij la heeft spreker zulks maar achterwege gelaten. Dat neemt niet weg dat de Voorzitter de heeren van harte geluk wenscht In 1924. De heer Verschoor klaagt er over dat er in den laatsten tijd zooveel gebedeld wordt. Spreker geeft In over weging om borden te plaatsen ver boden te bedelen». De Voorsitter zegt wel borden te kunnen plaatsen «verboden te stelen», Het bedelen is b^ Rijkswet verboden. Spreker zal er de aandacht op vestigen. De heer Verschoor verzoekt ook rekening te houden dat met opruiming van 't gebouwtje van het vroegere G.E.B. alhier gezorgd wordt, dat vanaf het land met wagens enz. kan worden gereden. Ook verzoekt de beer Ver schoor dat bij eventueele vacature In den gemeentedienst, den gegadigden ter kennis te brengen dat steeds op zegel moet worden geadresseerd. De Voorzitter zal met een en ander rekening houden. De heer v. d. Wal vraagt of de stroomafnemers wonende onder Glossen, volgens dat bun beloofd was, de twee gratis lichtpunten betaald krjjgen. Het gijn 7 gezinnen. De heer Ottevanger kan zich van die belofte niets berinneren. De Voorsitter zal deze zaak met den burgemeester van Giessen verder be spreken. Niets meer aan de orde sluit de Voorsitter deze openbare vergadering. VLIJMEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 21 Februari des avonds ten 7 uur. Voorzitter: Edelachtbare heer G. van der Ven. Ongeveer 7 40 uur opent de Voor zitter de vergadering; afwezig de heeren van Heesbeen en Wagenberg. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken Eenige verslagen, waaronder het verslag van den schoolarts, worden voor kennisgeving aangenomen Schrijven van Ged. Staten naar aan leiding van de indiening der plaatse lijke inkomstenbelasting. Ged Staten wenschen daarin opgenomen te zien dat weduwen en weduwnaars voor gehuwden worden aangezien. Wordt besloten aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen Verder stellen Ged. Staten voor het maximumcijfer niet hooger te bepalen dan I1/»- De Voorzitter merkt op dat daartegen weinig bezwaar kan bestaan aangezien men daarin, als dit noodig is, toch wijziging kan brengen, en het ver menigingsvuldigingscijfer op 1.10 is bepaald. Wel zal de raad straks misschien besluiten om dit nog te ver- hoogen maar met VU kan men toch nog volstaan, De heer Wagenberg komt ter ver gadering. Schrijven van Ged. Staten bettefiende het niet goedkeuren van de begrooting. Aan Burg. en Weth wordt opgedra gen de administratieve aanmerkingen te beantwoorden. Ged. Staten maken ook aanmerking op het raadsbesluit tot het aangaan van eene geldleening om deze in drie jaar af te lossen. Gewone uitgaven moeten, zoo zeggen ze, door de ge wone middelen worden gedekt Heeft men in 1920 te weinig belasting geheven dan moet men dat nu inhalen, maar het te kort niet dekken door het aan gaan van eene geldleening zij het dan ook op zeer korten termijn. De Voorzitter zegt dat de Hoofd. Omslag een sluitpost is voor de be grooting. In 1922 heeft de belasting echter heel wat minder ongeveer f 20 000 opgebracht dan was begroot, zoodat de rekening met een groot nadeelig saldo sluit. Nu heeft de raad besloten een bedrag van f15,000 te leenen om dat tekort te dekken. Wij weten goed dat een goed finantieel beheer eischt dat gewone uitgaven door gewone inkomsten moeten worden gedekt en niet door buitengewone inkomsten zooais een geldleening, maar er kunnen omstandigheden zijn dat er een onoverkomenlijk bezwaar is en dat is dat dan het vermenlgvul- digingscijfer van fl.10 op 1.17 zou moeten worden gebracht Ged. Staten hebben echter een zaak over het hoofd gezien nl. dat slechts a/3 van de ge raamde opbrengst van den Hoofd. Omslag ten goede komt aan 1924 en 1U aan 1925. Bij het pas invoeren van een Hoofd. Omslag stuit men altijd op dit bezwaar en dat is het juist wat Ged. Staten over het hosfd zien. Aan de hand van eenigè cijfers toont de Voorzitter aan dat het onmogelijk is om op de door Ged. Staten aange geven wijze in te gaan. Kan worden voortgegaan zooals reeds is besloten, dan zal in 1925 met een bedrag van 130 000 kunnen worden volstaan, dus kan het vermenigvuldigingscijfer weer lager worden. De enorme economische inzinking heeft niemand kunnen voorzien, ook het Rijk niet wijl het anders ook die stroppen niet zou hebben gehad, Blij ven Ged. Staten aan hun eisch, dan zal 2U der aanslagen gerechtelijk bin nen moeten komen, want men zal stui ten op de moeilijkheid van het karig inkomen der ingezetenen en dat juist in een tijd dat de menschen voor het eerst met een belasting op het lijf wor den gevallen. De fiscus zal) dan werk krijgen, want de helft van Vlijmen zal men moeten uitverkoopen. Daarom is het noodig dat Ged. Staten van een en ander op de hoogte wor den gesteld, opdat de begrooting zoo kan worden goedgekeurd. Een volgend jaar blijft het verme nigvuldigingscijfer onder de 1, vermoe delijk zal het dan 0.7 of 0 8 worden. Zouden Ged. Staten onverhoopt nog niet ingaan op dit besluit, dan zal een bedrag van f 73 000 aan belasting moe ten worden geheven en dan zal het vermenigvuldigingscijfer ver boven de VU moeten gaan, wat ook weer niet mag, doch de Voorzitter durft vertrou wen dat Ged. Staten niet op hun standpunt zullen blijven staan. Vervolgens wijzen Ged. Staten er op dat een oudercommis3ie voor de openbare school moet worden benoemd en dat daarvoor een post op de be- groottng moet worden uitgetrokken. Er zijn 8 schoolgaande kinderen. Voorts wijzen Ged. Staten er op dat voor de post onvoorziene uitgaven 1 pCt. moet worden uitgetrokken van het totaal bedrag der begrooting. Aangezien dit hier f 140 000 is, moet daarvoor f 1400 worden opgebracht, terwijl dit nu op f 300 is geraamd. 2 Voorstel van Burg en Weth tot het sluiten van eene geldleening tot dekking van het nadeelig saldo der begrooiing 1924. De Voorzitter deelt mede dat, zoodra de begrooting is goedgekeurd, er een geldleening zal moeten worden aange gaan van ten hoogste f15 000, af te lossen in 3 jaar tegen een rente van hoogstens 6 pCt. Aldus wordt besloten. 3. Voorstel van Burg en Weth tot het sluiten van een leening van kas geld over 1924 Voorzitter. Dat is de gewone jaar- lijksche kasgeldieening, die in Maart vervalt en daar we geen mogelijkheid zien om ze thans af te lossen, is het nemen van een besluit noodzakelijk. Wagenberg Als Ged Staten de be grooting zoo nog niet goedkeuren, kun nen we dan ook een kasgeldieening sluiten. Voorzittar. Dan moet het bedrag ze ker f40.000 worden, omdat we totaal zonder geld zitten. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot onbewoonbaarverklaring van de woning C no. 100. Voorzitter. Een huisje, eigendom van Boom en bewoond door Hasselaars is in zulk een staat, dat het niet bewoon- baar meer is. Vervolgens is van de Gezondheids commissie nog een verzoek ingekomen om twee huizen, een bewoond door N. van Dul en het andere door iemand anders, onbewoonbaar te verklaren, doch aangezien zich hier het eigenaardige feit voordoet dat de eige naars onbekend zijn, zelfs ai lang dood, gaat het niet om die huizen onbewoonbaar te verklaren. De Ge zondheidscommissie gaat nu bij Ged. Staten in beroep De heer v d. Griendt geeft toe dat er nog meer slechte woningen zijn doch aangezien bij onbewoonbaarver klaring de gemeente voor den last komt om de menschen weer een onderdak te verschaffen, zou hij daarin wat voorzichtiger willen zijn. Voorzitter. Alleen in de allernood zakelijkste omstandigheid kan en zal er toe worden overgegaan. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt daarna zonder hoofd, stemming aangenomen 5. Voorstel van Burg. en Weth tot aanbieding van een boekwerk aan den Isten ambtenaar ter secretarie. De Voorzitfer deelt mede dat de heer Van Heljst op 20 December 1.1 met goed gevolg examen heeft afge legd in M O. Staatsinrichting Voor Candidaat-examen Gemeente-Secretaris is hij reeds eerder geslaagd en waar de belangen van de gemeente met een goed onderlegden ambtenaar ten zeerste zijn gediend, stellen Burg, en Weth. voor hem als bewijs van waardeering daarvoor een boek zijner keuze aan te bieden. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. 6. Voorstel van Burg en Weth. tot regeling der bezoldiging van den ontvanger der keurloonen De Voorzitter merkt op dat dit meer een administratieve maatregel betreft De ontvanger geniet voortaan f 50 salaris wat de gemeente niets kost. 7 Voorstel van Burg. en Weth. tot het doen van betalingen uit den post onvoorziene uitgaven 1923. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 8, Wijziging begrootingen 1923 en 1924 Conform het voorstel van Burg en Weth. wordt besloten 9 Bespreking verpachting lande rijen Ven. De Voorzitter zegt dat in een vorige vergadering deze kwestie reeds een punt van overweging heeft uitgemaakt Thans echter is de commissie van landerijen met het Dag Bestuur tot overeenstemming gekomen en stelt voor in den loop van Maart de lande rijen voor den tijd van 6 jaar te ver huren. Een oogenblik heeft men er aan gedacht om ze voor 4 jaar te verhuren en dan tegelijk als alles komt, doch dan stuitte men op het bezwaar, omdat toegestaan is dat ook banden daar mogen worden gestoken, dat dit te kort is. Ook heeft men gezegd dat hetwen- schelijk is dat. als er banden op de landerijen komen, de pachtsom met 10 pet. moet worden verhoogd, want eensdeels verbetert de grond wel maar anderdeels zit men na afloop met een land met knuisten te kijken en dan kan de gemeente deze er uithalen. Van Buul. Maar als ze nu de knuisten er uithalen. Voorzitter. Dat doen ze niet en wordt het land goed opgeleverd, dan krijgen ze de 10 pet. terug. Wagenberg. De vraag is dan of ze het goed doen dat is moeilijk om te zeggen. Voorzifter Daarom moet er bij be paald worden dat het ten genoegen van het Dag. Bestuur moet worden op geleverd. De heer Van Sprang voelt veel voor het voorstel, omdat de omwerking de gemeente zelf ook ruim f 200 heeft gekost. De heer Van Udenhout vraagt een perceel daar aan den Jongen Boeren stand te willen verpachten. De Voorzitter zegt toe dat daar zooveel mogelijk rekening mee zal worden gehouden. Door den heer Van Helvoirt wordt in verband met de verpachting en de nu gewijzigde jachtwet, het jachtrecht besproken. De Voorzitter zegt dat dit, evenals vroeger, wordt voorbehouden en af zonderlijk zal worden verpacht. De heer Van der Griendt vraagt of per bunder of gecombineerd zal wor-, den verpacht, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit nog moet worden bekeken, in ieder geval zal het in perceelen en in massa worden gebracht. De Voorzitter vraagt wat de raad denkt om het hooiland nu in weiland te verpachten. Wat het best zal zijn, zal volgens spr. moeilijk zijn uit te maken. De heer Boom zou in ieder geval het hooiland bemesten en is men dit niet van plan, dan zou hij het voor langen duur verpachten, opdat de pachters het land kunnen onderhouden. De Voorzitter merkt op dat het land een vorig jaar pas is bemest, zoodat het zijn geheele uitwerking nog niet heeft gehad. De Heer Van Halder merkt op dat dit wel 5 jaar later dikwijls nog uit werking heeft. Voorzitter. Besloten was, om het jaar te bemesten. De heer Van Haider keurt een vlugge en goede bemesting niet af, maar men moet in aanmerking nemen dat de gemeente dan niets meer van de pachten zal overhouden. Van Sprang Als men tot de ver- pachting overgaat, moet men de rniddel- p;ijs van 3 4 jaar nemen en zeggen dat het dat zeker op moet brengen, aangezien anders de gemeente het aan zichzelf houdt. De heer Boom merkt op dat dit laatste moeilijk zal gaan wijl de laatste 3 jaren juist de duurste zijn geweest. Na nog eenige bespreking wordt conform het voorstel van Burg. en Weth besloten. 10. Machtiging van Burg. en Weth. tot het houden van verpachtingen over 1924. Wordt besloten de gewone machti ging weer voor een jaar te verleenen. 11. Benoeming van een lid in de Schaarcommissie (vacature E. van Engelen.) Wordt gekozen de heer van Uden hout, die zijne benoeming aanneemt. Hierna deelt de Voorzitter mede dat hij op verzoek van de tuinbouwcom- missie getracht heeft in Haarsteeg een lokaal te krijgen om daar een cursus te doen houden. Tot zijn spijt is hij daarin niet geslaagd. De ZeerEerw. heer Pastoor was niet bereid een een lokaal af te staan omdat de lokalen daardoor te zeer bevuild worden. Ook de Eerw. Zusters hebben bezwaren Prinsen. Dat pleit niet voor de boerenjongens zou je zoo zeggen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat het contract met de P.N.E.M. is opgezegd. Bij de rondvraag wijst de heer Prinsen er op dat in de Haarsteeg besloten een pootrecht van 25 cent te gaan heffen. Hij geeft in overweging daartoe ook hier over te gaan. Het brengt middelen en voor de wegen zou het beter zijn indien er hier en daar wat werden opgeruimd De Voorzitter zegt daar lang en breed over te hebben nagedacht Men gaat een pootrecht heffen op een privaat bezit en dat is z.i onbillijk. Bovendien is een belasting van 25 cent veel te veel want een boom die f 10.aan belasting heeft gekost zal nooit meer dan f 10 opbrengen. Hij zal er echter nog eens over nadenken. De heer Boom wijst op den slechten toestand waarin de Grintweg in het Veld verkeert. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. zich stipt hebben te houden aan de begrooting als daarvoor b.v. een post van f 500 is uitgetrokken, dan is deze, als in iedere raadsver gadering op enkele wegen wordt gewezen, in de eerste drie maanden van het jaar op. leder kwartaal zal het Dag. Bestuur zich op de hoogte stellen van wat er van iederen post is uitgegeven. Daarna wordt de vergadering gesloten. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 22 Februari. Aanwezig alle leden. Voor zitter Burgemeester Dekkers Secretaris B. van Schijndel. Klokke 6 opent de voorzitter de vergadering met gebed Hij teest in plaats van den secretaris, die schor is, de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna wordt tot trekking overgegaan tot vaststelling der stem beurd. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat zijn ingekomen 1. Goedkeuring door Ged. St. tot het aangaan eener geldleening, groot f 10 000. 2. Schrijven van het gemeentebestuur te Werkendam, waarin adhesie-betui- ging wordt gevraagd voor een adres aan H M. de Koningin, teneinde wetswijziging te verkrijgen in de bij drage der kosten door de gemeente voor het Middelbaar Onderwijs. De Voorzitter merkt hierbij op, dat zij zelf zich met een dergelijk schrijven tot de regeering hebben gewend, dat adhesie betuiging derhalve overbodig is. Op voorstel van den voorzitter wordt het verzoekschrift ter zijde ge legd. 3 Schrijven van Ged. Stwaarin wordt gewezen op een fout van 35 cent in de gemeenterekening, welke som nog gestort moet worden. 4. Goedkeuring van Ged St. van het raadsbesluit van 5 October, waarin besloten werd bij eventueelen verkoop van gemeentegrond, grenzende aan de Christelijke school, de bepaling op te nemen, dat er geen boomen mogen worden geplant, die het licht in de school kunnen belemmeren. 5. Schrijven van Ged. Staten hou dende het doel, om tot de oprichting te komen eener provinciale brandweer vereniging. Deze is een afdeeling van de Koninklijke Nederl. brandweerorga nisatie. De kosten van het lidmaat schap voor gemeenten ais Waspik (2000 tot 5000 inwoners) in totaal f 10. Wordt voor kennisgeving aangenomen 6 Overzicht geldelijk beheer der teekenschool te Waspik De rekening en verantwoording sluit met een nadeelig slot van 75 cent. In de uitgaven komt een post voor van f 15 voor den direc teur. De heer Van ver Rijken merkt op dat er nooit een directeur is geweest De Voorzitter zegt, dat het bestuur der teekenschool aanmerking had kunnen maken wij kunnen alleen constateeren dat de opgave onjuist is. De Voorzitter stelt aan de orde, benoeming lid van de schattingscommissie, welk punt niet op de agenda is vermeld. Deze benoeming is noodzakelijk geworden, doordat de heer Van der Rijken zijn ontslag nam. Op de iijst van aanbe veling werden geplaatst de raadsleden J. Smits en -J Ruijtenberg. Bij stem ming verkreeg no. 1 zes en no. 2 vijf stemmen. Benoemd J. Smit. Deze neemt de benoeming niet aan, bij ge- btek aan tijd. Er moet dus opnieuw gestemd worden. De heer Brokx vraagt of nu de heer Ruijtenberg niet in aan merking komt. De Voorzitter zegt, dat een nieuwe stemming noodzakelijk is. Ook de heer Ruijtenberg verklaart niet in aanmerking te willen komen. De Voorzitter wijst op de moeilijke, doch nuttige taak, om een juisten aanslag te krijgen in overleg met den inspec teur. Opnieuw gestemd wordt de heer A. Brokx met 9 stemmen benoemd De benoeming wordt aangenomen. Punt 2 der agenda Benoeming arm- meester. Aan de beurt van aftreden is de heer J. Smits Op de lijst van aan beveling worden geplaatst J. Smits en en P. de Winter. Herbenoemd wordt J. Smits. Punt 3 Machtiging tot het houden der verpachtingen. Met algemeene stemmen worden B en W. gemachtigd tot het houden van eventueele ver pachtingen. Punt 4. Omzetting van de tijdelijke aanstelling van den gemeente-ontvanger in eene vaste aanstelling. De Voorzitter zegt, dat de heer B de Winter op 28 Februari 1923 voor den tijd van 1 jaar was benoemd tot gemeente ontvanger omdat het salaris toen nog niet was vastgesteld. Nu is dit bezwaar opge heven, en het salaris door Ged St. vastgesteld, zoodat tot een vaste aan stelling kan worden overgegaan. Hij vraagt of er iemand discussie verlangt. Niemand verlangt het woord en met algemeene stemmen wordt besloten tot eene vaste aanstelling Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat in eene vorige vergadering de stemmen staak ten, over een voorstel van den heer Pruissen, om met den heer Rijken te Capelle te onderhandelen over den prijs van een achttal knotwilligen, welke noodzakelijk gerooid moeten worden. De Voorzitter licht dit voor stel nog eens toe. De heer Verschuren had gevraagd of er rekening was ge houden met het plantrecht. De heer Ruijtenberg vraagt, waar de boomen gestaan hebben. De heer De Hond vraagt of de boo men beter waren, dan de andere ge rooide, waarvan de eigenaars genoegen hebben genomen met de geschatte som. De heer Brokx merkt op: Het gaat hier over plantrecht, De heer RubbenszegtRijken heeft de boomen meegenomenhij is zijn recht kwijt. De gemeente moest rooien, doch de boomen mochten ze houden. De heer Verschuren merkt op, dat die boomen' er uit moesten, terwijl andere zware boomen bleven staan. De Voorzitter zegt, dat een deskundige van het rijk aanwees, welke boomen er uit moesten. Hij zeiwij verleggen ons net en wees vervolgens de boomen aan, alleen, die gemerkt werden, moesten er uit Het voorstel van den heer Pruissen in stemming gebracht, om met Rijken te onderhandelen, werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Nog komt aan de orde het aan schaffen van 70 M3 grind tot wegver betering, De Voorzitter heeft prijsop gave gevraagd bij de heer Jansen te Geertruidenberg en bij den heer Kerst alhier. Beide offertes waren nagenoeg eensluidend en bedroegen f 4.35 per Ms, op den wal leveren f4.85 Af metingen 1 bijd. De grind was afkom stig van de boven-Maas, tusschen Cuijk en Gennep. B, en W. hebben over die aanschaffing in hunne verga dering gesproken' en meenden, dat grind slecht werkt op macadamwegen, en als dat zoo is. dan vonden zij beter fijn beslag te koopen en dan uit te stellen tot het najaar. De Hond merkt op, als de grind direct verdwijnt, dan hebben we er niets aan B. en W. adviseeren, met het oog op mogelijk droog weer, den weg voorloopig bij te werken. Macadam is op het oogen blik verbazend duur, vooral door de hooge vrachten. Daarbij blijft hij vaak lang weg. De kosten worden geraamd op f 450. De Voorzitter vraagt of de Raad goedvindt uit te stellen. De heer Pruissen acht uitstel niet noodig Hij zegt zooveel grindt komt er niet op. De Hond wijst op de hooge vracht kosten in 't najaar. De heer Rubbens is voor bijwerken. De Voorzitter stelt voor twee 10 tonnenwaggons macadam aan te schaffen. Indien het helpt is het goed, merkt de Hond op, anders is het weggegooid geld. De heer Vloei- mans zegt, dat het altijd helpt. De Voorzitter wil morgen offerte vragen. De heer Verschuren zegt, wij hebben

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2