Hieuw$ uit fieusders. Nieuws uitKaatsheuvel. Rechtszaken. Ingezonden Stukken SPORT Binnenland. - w mi IADE. Op de Donderdag 21 rebr. j.l. gehouden aanbesteding van de werken aan de Haven te Breda en de van Berlicum-polder over een lengte van 480 Meter en 80 Meter breedte. Er waren voor dit werk 45 inschrij vingen ingekomen met tweeërlei be dragen, met- en zonder eigen volk. Onder de inschrijvers kwamen vier aannemers van Made voor. Deze zijn als volgt Zonderüeigen volk. 1. Th. Rovers f 201.800 2. TH. Blijlevens f 229.200 3. André Verhagen f 229.900 4. Verwater Co., f 246 900 Met eigen volk. 1. Th. Rovers f 194 800 2. Th. Blijlevens f 249.600 3. André Verhagen f 228 50C 4. Verwater Co., f 244.981 5. Pais, wonende te Nijmegen, is laagste inschrijver voor zonder eigen volkf 190.700, met eigen volk f 178.700. Naar men verneemt heeft een verpleegde in het St. Jozefgestich alhier, een aardig en zeer doelmatig geschenk gegeven en wel, over hei open gelegen terrein in lengte en breedte een flinke hooge betonnen omheining doen aanbrengen, 't welk den bewoners van genoemd ge sticht meer vrijheid schenkt De cursus voor vervolgonder wijs is geëindigd. 34 leerlingen hebben er met veel ijver aan deelgenomen, wel een bewijs dat dit onderwijs op de dorpen met hun scholen van 6 leerjaren zeer gewaardeerd wordt. Was voor een paar weken de werkeloosheid in onze gemeente groo- ter dan ooit te voren, ze is thans voor een zeer groot gedeelte voorbij. Tal van werkeloozen hebben werk ge vonden bij Wilton's' Scheepstimmer werven te Rotterdam Met den Moeder-cursus gaat het steeds beter. Dank zij het ijveren onzer geestelijkheid die vanaf den preekstoel krachtig tot het bijwonen er van heeft aangespoord, worden de lessen thans door ruim 150 vrouwen gevolgd Dezer dagen had L. v. d. Elshout alhier het ongeluk een stukje ijzer in zijn linkeroog te krijgen, zoodat hij naar het ziekenhuis te Breda moest worden overgebracht, waar hij door Dr. Dubois, oogarts, van een rijstkor- relig stukje ijzer is bevrijd geworden. Hij moet echter tot verder herstel nog in het ziekenhuis blijven. De gekwetste is een jongeling van 17 k 18 jaar. Op de Donderdag alhier gehou den paardenmonstering werden aan gevoerd 10 paarden. Slechts werd op een vospaard attentie gegeven en een bod van f 550,— gedaan, doch de eigenaar v. Dongen ging hiermede niet accoord, zoodat dit onverkocht bleef, Men verneemt dat den zoon van den landbouwer B. Verhoef, die met paard en kar op weg was naar de fabriek .Statendam", kwam te struikelen en onder een wiel geraakte, met het ongelukkig gevolg dat den enkel van zijn linkervoet een gesple ten wonde opliep. Dr. J. H. Klijn verleende den gewonde geneeskundige hulp. Het huis met daarin gevestigd café en winkel van W. de Wijs Edzn., die dezer dagen van hier naar Eind hoven vertrok, is thans enderhandscht verkocht aan den heer A. van den Elshout, die het op zijn beurt dezer dagen op dezelfde wijze verkocht aan A Rullens. Ter gemeente-secretarie alhier, is ter inzage neergelegd de uitspraak ter zake vrijstelling van dientplichtigen gedateerd 19 Februari 1924. Bij Burg. en Weth. van Made is op 20 Februari j.l. door A. Rullens verlof gevraagd in het perceel gelegen in de Nieuwstraat Wijk A no. 18, alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank, in een daarvoor en bestemd beneden localiteit te mogen verkoopen, gunstig te willen beschik ken. Met den bouw van de R. K. jon gensschool is men ondanks 't weer een heel eind opgeschoten. De onder bouw is er op berekend een tweede verdieping te kunnen dragen, vooral de kelder ter aanbrenging van de een trale verwarming eischt veel tijd en zorg. Voorts is men met den bouw der sterke muren tot op een hoogte van pl.m. 3 Meter hoogte gekomen. Het geheel laat nu reeds aanzien dat het in het algemeen voor de gemeente, doch in 't bizonder voor de school- en dorpsstraten een sieraad belooft te worden. Aannemer van dit werk is de heer Th. Rovers te Made, en staat onder architectuur van de heeren Gebr. Oomen te Oosterhout. Heden namiddag half twee ure zal in de vergaderzaal van het St. Jozefgesticht een groote feestvergade- ring voor de leden en donateurs der Maria-vereeniging gehouden worden. Opgevoerd zal worden„Het Offer eener Missie-zuster" (Missiedrama in 4 bedrijven), en „Woningdistributie" (blijspel in 2 bedrijven). Naast de Geldersche Credietbank is een tweede en wel de Nationale Bank gevestigd. Laatstgenoemde in plaats van de Hanzebank. Respectie velijk staande onder correspondentschap van de heeren W. Kooijman en A. van den Elshout. op aanvrage van den heer A. C. Nollen tot het bouwen van een bur gerwoning met daarbij behoorende bergplaats enz, is hem dat door Burg. en Weth. te Made vergunning ver leend. Thans is deze te bouwen wo ning door Nollen opgedragen aan Gebr. J. en C. van der Steen- voor f 3750. Woensdagmiddag hield de ver: eeniging het Wit-Gele-Kruis haar jaar vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat haar vereeniging 400 leden telde, 70 voorwerpen uit het magazijn werden geleend, dat de wijkverpleegster 1867 bezoeken in 1923 aflegde en het jaar verslag van den penningmeester een batig saldo aanwees van f365,—. Pater Vincentius uit Breda hield een rede waarin hij op gloedvolle wijze het godsdienstig element in de Zie. kenverpleging behandelde. Beroepen naar Terhorne (Fries land) Ds J. C. M. Jansen alhier. Op Zondag 2 Maart zal Ds. Jansen alhier ten 10 ure in de Ned. Herv. Kerk voorgaan en wegens vaca ture van predikant te Dongen aldaar des nam. 2'/2 uur in de Herv. Kerk prediken. Heusden, 26 Febr 1924. In de jongste bijeenkomst der R.K. Debatingclub werd door den Heer J. Sens het woord gevoerd over>De Nederlandsche gemeenteraad, vergde ken bij den Amertkaanschen*. Tot secretaris in plaats van den Heer M. Kerkhofs, die vertrok, werd gekozen de Heer Ant. van Delft en als spreker voor de volgende vergadering aange kondigd het lid J. van der Staak. In de consistorie der Ned. Herv. Kerk had een reciteeravond plaats van wege de Jongellngenvereeniging van den ring: »Het land van Heusden en Altena*. In deze vergadering, die druk bezocht was, namen vele jongelui deel aan het reciteeren en met succes. Vooral de voordrachten van afdeellng Waspik hadden succes. Zondag had het aangekondigde bezoek plaats van den Helden-bariton, den heer Richard van Helvoort-Pei. Gedurende de H. Hoogmis deed hij zich hooren onder hot offertorium in »Ave Verum* van Verhulst; na de consecratie in >Panls Angelicas* van Francken en na de H. Mis in »C?u- cifix* van La Faure. Natuurlijk is van deze zeldzame gelegenheid hem te hooren door zeer velen, ook van elders, een dankbaar gebruik gemaakt. Zaterdagavond geeft de Harmonie aan hare leden een feestavond In de zaal van >De Gouden Leeuw*. Ook de heeren tooneeilisten der vereeniging zullen hunne medewerking verieenen. Kaatsheuvel, 27 Febr. 1924. De Kon. Harmonie Apollo gaf Zondag aan hare donateurs haar 2e winterconcert. Jammer dat de zaal zoo slecht bezet was. Verklaarbaar is dit echter eenigszins, waar juist gelijktijdig het sextettenconcours in Euphonia ge houden werd en het nu eenmaal een feit is, dat al het nieuwe of zeldzaam voorkomende meer aantrekt dan dat gene wat men meer geregeld ziet gebeuren. Verschillende nieuwe num mers kwamen op het programma voor. Na de ouverture „Dichter und Bauer" speelde de heer Jos Brouwers op zeer verdienstelijke wijze „Les Peries", polka voor pistonsolo van H. March. Een mooie aanwinst voor 't repetoire van Apollo bleek de „Fantaisie Varié, sur des airs Styriens" van L. Canivez met vijf verschillende solopartijen. „Osman Pascha", een forsche marsch van J. Steenebruggen, opende het 2de gedeelte van 't concert. Marche Gala van Vieuxtemps kennen we als een machtig concoursnummer. „Une Fête d'Été" is een leuke potpouri en zal een geliefd nummer blijven ook voor hen die niet de hooge kunst kunnen ge nieten van meer ingewikkelde muziek. De onderlinge sextetten-wedstrijd in Euphonia is een succes geworden niet alleen wat de belangstelling betreft, waarin zich de avond heeft mogen verheugen, doch ook en vooral om de keurige wijze, waarop gemusiceerd is. Als we dit concours vergelijken met dat van 't vorig jaar, dan mogen we gerust van een grooten vooruitgang »ewagen. Waren er 't vorig jaar zes tallen wier uitvoering nog veel te wenschen overliet, dit jaar mogen we van iedere groep getuigen dat ze iets goeds geleverd heeft. Zelfs zóó goed, dat ze de jury volgens haar eigen ver klaring voor een zeer zware taakstel den. Na een tweetal nummers doot 't geheele corps, „Prince Leopold" van Langlois en de ouverture „La Muette de Portici" van Auber, traden de ver schillende zestallen op. Als verplicht nummer gaf elke sextet „Sardanapal" van Loinoy. Deze Fantaisie eischt heel wat studie en mag vooral niet tot de lichtste gerekend worden. Ze eischt na heel wat technische vaardigheid en flink uithoudingsvermogen een zeer geacheveerde voordracht. Na 't verplicht nummer gaf iedere groep een eigen gekozen nummer, welke over 't alge meen minder zwaar waren. De jury bestond uit de heeren A. Stravers, van Rooy en L. van Cromvoirt. De rubrieken ter beoordeeling der jury waren Zuiverheid, samenspel en voor dracht. Voor ieder der rubrieken kon door elk jury-lid voor ieder nummer zes punten worden toegekend, zoodat in totaal 108 punten te verdienen waren. Na beraadslaging der jury viel de le prijs met 96 punten ten deel aan Sextet No. 6, 't welk ook de publieks prijs verwierf. Met 89 p. verwierf Sextet No, 2 den 2en prijs. Met 87 p Sextel No. 1 den 3en prijs. Met 81 p. Sextet No. 4 den 4en prijs Met 69 p. Sextet No. 5 den 5en prijs en met 66 p. Sextet No. 3 den 6en prijs. Na de uit reiking de prijzen sprak de president der harmonie, de heer M. v. Nieuw- stadt, een woord van dank aan de heeren muzikanten voor hun ijverige studie, een woord van dank aan de heeren jury-leden en een tevens aan de vele belangstellenden, die de wed strijd hadden komen bijwonen. In vroolijke stemming bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Politierechtbank. Janneke v. W. te Wijk bij Heusden, had het met een jongen aan den stok gehad, die haar in 't licht had gezet van z'n zaklantaarn en een trap gegeven. Janneke, óók geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, gaf haar belager een pak slaag. De jongen ontkende getrapt te hebben en Janneke moest 't loodje leggen voor het pak ransel dat ze had toegediend. Ze verweerde zich nog door de be schuldiging dat de jongen altijd z'n tong tegen d'r uitstak. „Nou, en dan doe ik 't ook!" was de logica van Janneke. Wel ja, plaag elkaar, het leven is kort Janneke werd wegens mishandeling veroordeeld tot f3.— of 1 dag hech tenis. Bram en Pietje. Pietje de Pander uit Almkerk, een leuk knaapje van 8 jaar, ging braaf voor z'n moeder boodschappen doen en bracht voor haar ook altijd op geregelde tijden als hij uit school kwam de toelage mee van 't armbestuur. Op 'n keer had Pietje weer drie gulden gehaald en stapte huis toe. toen hij op z'n weg Bram L. ont moette, een opgeschoten jonge kerel, die Pietje goed kende. Slimme Bram ging met onnoozel Pietje in 't gras zitten en deed hem 't knuisje open, dat moeders 3 gulden vast omknelde en ging met het geld aan den haal. En Pietje verbouwereerd huis toe Een getuige uit Wijk had Bram met Pietje gezien. Bram werd voor de rechtbank ge- rofepen ter verantwoording van den gepleegden roof En Pietje en z'n moeder kwamen als getuigen. De moeder bewoog onder 't verhalen van 't gebeurde het lichaam al maar heen en weer, regelmatig ging 't als de slinger van de klok.... En toen Pietje begon te vertellen deed ie net zoo. 't Was vermakelijk, 'n Illustratie van 't spreekwoord„Zoo als de oude zingen...." Met dat al Pietje verhaalde het omen. Beklaagde nad zich nog willen redden. Hij had onder de klanten nog geld te goed en niemand zou van de valschheid in geschrifte schade gehad hebben. De adv. gen. voerde aan dat hij geen oorzaak vond voor voorwaarde lijke veroordeeling. Toen het faillisse ment bij beklaagde uitbrak was er erg geknoeid, geworden. Paard en kar en meerdere goederen waren ten nadeele van de debiteuren uit den boedel ont trokken geworden. Spr. achtte de straf door de rechtbank opgelegd niet te zwaar en eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger Mr. Van der Eerden uit Den Bosch voerde aan, dat er door de valschheid in geschrifte geen schade is ontstaan. Beklaagde is uiterst dom te werk gegaan, hij had kunnen nagaan dat binnen een paar dagen de valsche borgtocht als zoodanig had kunnen bekend worden. De firma Maison had kunnen weten dat beklaag de geen weg meer wist. Immers her haaldelijk waren de betalingen ver schoven geworden en waren bewijzen te over, dat beklaagde zich financieel niet meer redden kon. Pleiter haalde voorts tal van verzach tende omstandigheden aan. Beklaagde was altijd een pechvogel geweest. Vroeger was hij raadslid der gemeente Andel, was een gezien en respectabel persoon, maar alles was hem tegen gegaan. Bij al het verdriet wat nu reeds over de familie gekomen was hing nu nog de gevangenisstraf zwaar boven het hoofd. Op grond van een en ander verzocht beklaagde voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak 10 Maart a.s. Laffe kerels. Drie jongens uit Andel, genaamd D., G., en v. d. P., waren op 26 Dec. '23 uit. Ze ontmoetten van Lier die daar met zijn meisje wandelde en vielen hem aan op den Hoogen Maas dijk onder Giesen. Beklaagde D., gebruikte er het mes bij. De jas van den getroffene was ter zitting, als stuk van overtuiging over gelegd In den rug was het kleeding- stuk doorkerft op 'n manier om van te rillen. De doktersrekening, vervoer per auto en andere schadepostjes in totaal tot een bedrag van f 55 was door beklaagde D. voldaan. „Laffe kerels ben jealdus de Officier die in zijn requisitoir de toe dracht der snijpartij na ging. Tegen D., den messentrekker luidde de eisch 1 maand gevangenisstraf tegen ieder der andere beklaagde f40 boete. Uitspraak over 14 dagen. Roofmoord te Etten. Voor de arrondissements rechtbank van Breda werd gisteren bovenstaande I zaak behandeld, welke is gebeurd in den nacht van 8 op 9 jan. 1.1. De beklaagden zijn als volgt De 29 jarige P. Bals, de 28 jarige G. v. Peer, de 23 jarige J. Versteijlen. de 27 jarige A. de Bleijzer en de 23 -Jarige A. v. Zetten, allen woonachtig te St Willibrord. De belangstelling voor deze zaak was buitengewoon. De officier vroeg dan de volgende straffen :Bals 15 jaar, v. Peer 8, Ver steijlen 8, De Bieijzer 9 en v. Zetten 9 eerlijk en ongekunsteld, zoodat iedereen wel 't eenvoudige knaapje gelooven [aar gëvangenistraf. Bij het uitspreken moest. Maar Bram hield maar vol„Ik ben op dien afstand niet geweest, achtbare!" Echter de „achtbaren" hielden hem voor schuldig en de eisch van het O. M. luidde 1 maand gevangenisstraf. „Dat neem ik niet aan, achtbare aldus Bram. Doch hij kon vertrekken. De uit- spraak hoort ie nog wel. Gerechtshof. Valschheid in geschrifte. Z. B., koopman en molenaar, wonen de te Andel, had zich te verantwoorden in hooger beroep. Beklaagde stond vooi de Rechtbank alhier terecht ter zakedat hij in de maand juni 1923 te Andel opzettelijk onder een op zegel gestelde borgtochtacte luidendeDe ondergeteekende G. de Fijter Mzn. te Andel verklaart dat hij zich onder afstand van de rechten van uitwinning en schuldplitsing ten behoeve van L. P. Maison te Dordrecht aldaar handelende onder de firma M. S. Maison en Zonen borg stelt voor de betaling van al hetgeen B. te Andel aan deze schuldig is of zal worden uit welke hoofde ook tot een bedrag van ten hoogste twaalf duizend gulden, met inkt heeft geschre ven „Goed voor borgtocht van twaalf duizend gulden" en deze borgtocht- acte valschelijk en zonder medeweten van dezen heeft onderteekend met de naam van G. de Fyter Mz. voornoemd, zulks met het oogmerk om dat aldus valschelijk opgemaakte geschrifte als echt en onvervalscht te gebruiken of te doen gebruiken en uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. Beklaagde is te dier zake door de Rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was 8 mnd Beklaagde bekende en verzocht om voorwaardelijke veroordeeling. Hij had gehoopt dat De Fijter, die verkeering had met beklaagde's zuster, hem wel helpen zou, doch dat was hem tegen gevallen. De Fijter was rijk genoeg om hem uit den nood te helpen. De zaken gingen slecht en het faillissement dreigde van dag tot dag te zullen dezer staffen bleven de beklaagden onverschillig. De president en de officier brachten beiden hulde aan de politie voor hun spoedig en krachtdadig optreden (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd plaaSsimg voor onderstaande ia uw blad. Een buitenkansje. Maandagavond was het café vsr den R.K. Wetkliedenbond gesloten wegens een uitvoering en konden de Bonds leden kaartspelen in de bibliotheek. Eesige jongens waren baldadig, zoodat ten slotte de jongens (maar ook de rustige kaartspelers) op last van het Bestuur door de politie uit de zaal werden verwijderd. De kaartspelers hadden hierin geen schuld, maar moes ten ook de straat op. Voor zulk een voorrecht mogen goede ieden wel dankbaar zijn. EEN ABONNÉ. maal vanwege in zooveelste jl Zondag WAALWIJK. S. C. Voor de successie is er het bar slechte weder, niet gespeeld kunnen worden. Wat zal het a.s Zondag zijn, wan neer Zaltbommel hier op bezoek komt bij W S C. 1 Zou er wederom niet ge speeld kunnen worden, tenminste het laat zich thans allerminst gunstig aanzien. Over den wedstrijd W.S.C.—Zalt- Bommei komen wij in ons blad van Zaterdag terug. In de Memorie van Antwoord inzake het voorstel-Staalman betreffende den Zomertijd verklaren de voorstellers in het gunstigste geval te verwachten de wet, die hun voorstel beoogt, niet voor 1925 in werking te zien treden. Voorgesteld wordt den post op de Waterstaatsbegrooting voor norma lisatie van den IJssel boven Zutphen te verhoogen met een bedrag van f235.000. De Minister van Waterstaat acht den tijd gekomen om te beginnen met de verbetering van de Oude Maas ten behoeve 'van den waterweg van Dord recht naar zee. Hij vraagt daarvoor 400,000 aan. Gisteren is bij de Tweede Kamer het voorstel ingediend om den post voor verbetering der scheepvaartwegen in Zuid Limburg te verhoogen tot f 250.000. De uitvoeringskosten, aan vankelijk op60;a 70 millioen geraamd, zullen vermoedelijk niet meer dan 30 millioen bedragen. In plannen inzake de overbrug ging van de Koningsbaden te Rotter dam moeten eenigszins worden herzien, Den desbetreffenden post op de Wa terstaats begrooting wenscht de Minis ter van f 1000 te verhoogen op f 500 000 De Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel besloot in een huishoudelijk congres te Utrecht de door de directie geëischte verklaring van afstand van rechten inzake artikel 36 R. D. V. af te wijzen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft onder de aandacht van de commissarissen der Koningin gebracht, dat met ingang van den datum, waarop de jachtwet 1923 in werking zal treden 1 Maart de thans geldende Jachtwet buiten werking treedt, waardoor alle ter uit voering van laatstgenoemde wet gege ven voorschriften, alsmede de naar aanleiding daarvan uitgereikte beschei den, waaronder jachtakten en buiten gewone machtigingen, komen te ver vallen. Eerstdaags zal een algemeene bekendmaking in de Staatscourant verschijnen, waarin wordt meegedeeld, hoe het in het vervolg jachtakten en vergunningen tot het vangen en dooden van wild en schadelijk gedierte zullen moeten worden aangevraagd. Omtrent de reis naar Spanje van Prins Hendrik wordt nader gemeld, dat de Heemskerck, aan boord waar van Z. K. H. zich te Marseille zal in schepen den 6den Maart te Barcelona verwacht kan worden. Na afloop van de reis door Spanje zal Prins Hendrik zich in een der Noordelijke havens van dat land weer inschepen op Hr. Mr. Heemskerck en de geheele terugreis naar Nederland aan boord van dien bodem onder nemen. De gecombineerde plannen van de Nederl. Vereoniging Landverhuizing, de Nederlandsche Heidemaatschappij en de Emigratiecentrale Holland, be ginnen vasten vorm aan te nemen wat betreft de oprichling van de z g. „trainingfarms", boerderijen, waarstads- arbeiders kunnen worden opgeleid en voorbereid tot emifiratie naar Canada. Op deze boerderijen zal gewerkt worden op Canadeescshe wijze en er zal Engelsch worden onderwezen. Gisteren werd op een vergadering te Arnhem besloten, dat de Heidemaat schappij definitief de plannen zou uitwerken om voor de Katholieken een dergelijke farm in NoordBrabant te stichten en voor de Protestanten één in een der Noordelijke provinciën. Aan de Gemeentebesturen in Noordbrabant. Vaderlandsche feesten en herdenkingen van verdienstelijke personen geven nu en dan aanleiding tot besluiten, om den naam van een straat, weg, plein, plantsoen, singel e.d te wijzigen. Met alle waardeering voor de goede en zinrijke bedoelingen, die meestal aan zulke besluiten ten grondslag ligt, meenen wij U toch erop te moeten wijzen, dat verandering van historische en ingeburgerde namen van straten enz. in het algemeen volstrekt geen aanbeveling verdient. Zulke namen hebben een plaats ge vonden in allerei akten en registers vaak zijn er persoonlijke herinneringen aan verbonden voor velen. Bovendien en dit is een zeer voornaam ar gument tegen verandering zijn zij als 't ware ingeweven in de geschie denis van gemeente of gewest en teekenen zij de opvattingen van het voorgeslacht. Wil men vaderlandslievende gevoe lens of bewondering voor verdienste lijke personen uiten door aan een straat enz. een bepaalden naam te geven, dan doe men dat bij den aanleg van nieuwe wijken, wegen, pleinen, plant soenen e.d., zoodat de opvattingen van onzen tijd ook verbonden worden, aan de gebouwen, die wij oprichten, of de verfraaiingen die wij aanbrengen. Wij geven U in overweging, met deze wenken rekening te houden, wanneer de gelegenheid zich voordoet. De Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, H. VAN VOORST TOT VOORST, Voorzitter. WAGENAAR, Griffier. Abonneert U op en Adverteert in het meest gelezen blad in de Lang „DE ECHO VAN HET ZXJIDEN straat en Omgeving.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6